52"° jaargang. Vrijdag 19 Augustus 1898. N". 9707. ,-k Eerste Blad VROUWENSTRIJD Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FEUILLETON. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. KRONlNGSBltlEYEN. BUITENLAND. Aih*k»xmk*tspbu* voer Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BüREir: R9TE11STRAAT ÏO, Telejilioon No. 123. ADTEETBNTmPKij!van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf o,.">2 Iedere gewone regel meerq.ïO Bij abonnement wordt korting verleend. Amsterdam, 17 Augustus. ,,'t Is alles pais en vree ,,En boter tot den boóm de timmerlieden, een oud Amsterdamseh spreek woord toepassende: „'li» onmogelijk vechten tegen de bierkaai" hebben liet hoofd er bij neer gelegd en timmeren en hameren nu lustig aan de versieringen, die overal omhoog stijgen. De dynamietbom, die de -tunsterdamsche cor respondent van het ..TJtrechtsch Dagblad" in zijn Zondagschen brief te midden onzer klim meride feestaandoeningen wierp, de mededee- iing dat B- en W. met den oppcr-eeremonie- moester van Hare Majesteit op een minder goe den voet zouden staan, omdat de gemeenteraad niet voor de plechtigheid van de Kerk was uit- gerióodiget. en B. en W. uit weerwraak zooveel •hofdignitarissen mogelijk bij de gala-voorstel ling in tien Stads-schouwburg zouden thuis la ten, blijkt gelukkig een onschuldig voetzoeker tje te zijn, dat zijn aanzijn alleen had te danken aan het feit, dat op den dag, toen genoemde correspondent zijn brief schreef, de uitnoodi- gingen nog niet waren ontvangen. Het komt me zoo voor dat de correspondent \an het „Utreclitsch Dagblad" gesuggereerd is geweest door de vrouw van een raadslid. Reeds lang geleden was toch den leden door een dei- wethouders beloofd, dat zij toegang zouden heb ben ieder niet één dame, en daar die dame bij deze gelegenheid in een nieuwe japon moet pa- raisseeren, was zij bang dat deze niet gereed zou komen. Hirsch en De Meyere, Bahhnan en Smkel kunnen nu aan het werk gezet worden, want het Haagsche „Dagblad" werd gemachtigd mede te deelen, dat dit bericht geheel bezijden de waarheid was. Toch waren Maandag de uit- noodigingcu nog niet ontvangen en nu komt het me voor dat de vrouwen van de Amstcrdanische raadslieden toch wel reclit hadden op een beetje égards met het oog op haar toilet. Zij kunnen toch niet in haar „gewone stofjenaar de in huldiging gaan. De werkstaking dus geëindigd en de vroede vaderen van Amsterdam niet gekwetst in het geen zij het meest liefhebben, hun waardigheid en hun vrouwen. „Tout est pom- le mieux dans Je meilleur des mondes!" Toen we nog op school gingen vertelde men ons, dat Amsterdam geheel op palen was ge bouwd. Zelfs heb ik het aantal palen gekend waarop het Paleis nog lieden ten dage rust. Het is erg ondankbaar en zeer on vaderlandsch lie- vend van me dat ik het aantal vergeten heb, maar ik heb er vaak op gebluft, tegenover den vreemdeling dat wij op dat gebied zoo knap waren. Indien deze nu in Amsterdam kwam, hij zou wanen, dat ze nagenoeg allen uit den grond waren gerezen, want men ziet op liet DOOR HEKDIASiK HKIBJSBG. 72) En wijd ojien stonden de vleugeldeuren in den eenen wand naar hetzelfde vertrok, waar zij toen den gekwetsten hond had neergelegd. Vo! oniustig verlangen wierp graaf Dehn ook hierin een haasti gen blik. Het behang bestond uit gewerkte rose zijde, alle stoelen waren overtrokken met sneeuw wit rips, en de overige meubels waren schit terend wit gelakt, met dunne gouden randen. De woonstede eerier prinses, de woonstede van een rein, onschuldig schepselSlechts over de legerstede van zoo eene kon zooveel reine, onbe vlekte schoonheid liggen uitgespreid. En daarnaast een slanke, van de zoldering tot op den grond reikende spiegel in eon witte omlijsting en een toiletspiegel omgeven door gordijnen en kant tegen -n rose achtergrond. En toen graaf Dehn uit het venster keek, lag het park en lag Kneedeholm voor hem als een paradijs, achter hem blauwde de homo», en over alles lag een goud-doorwoven, stil-zalige vrede. Was het mogelijk dat een mensch, dat een jong, opgewekt meisje dat alles vrijwillig prijs had ge geven om in slapelooze nachten bij van pijn steu nende zieken te waken, wonden te verbinden, in smerige hutten te kruipen, om armen en nood- druftigen te verplegen, zich te ternedei en to: («ogenblik niet anders dan palen. Palen in allerlei kleur, met schilden aan den top en driehoeken "til halve manen, afhangende oranjekleurige i-wasten, ..cordelières" zegt mijn oudste dochter, en men krijgt een idee dat uit dit alles iets meer of min fraais moet groeien, naarmate de architecten, die de plannen ontwerpen, meer of mm geïnspireerd worden door hun leiden van het .schoonheidsgevoel. Alleen do bocht van de Heerengracht maakt een uitzonderingbij den eersten indruk zou men wanen dat hier de zonen van Gog en Ma gog met reuzenheugels op bruinvissclien aan het hengelen waren, maar bij nader inzien be speurt men dat hier iets hoog-artistieks moet ko len. den Boclit in elegantie en kostbaarheid waardig, en verre verheven boven de aanmer kingen van Pmtbelman Broinineyer. Gister verrees voor de Beurs de eerste paal een evenement mooi ia kleur met een gouden versiering aan den top in het voetstuk van Mejonkvruuw Eendracht ziet men zoo lang zamerhand met hout omhullen, wat aan het ge denkstuk van onzer vaderen moed bij Bauter- sem, Hasselt en Leuven een meer dragelijk voor komen moet geven. De groote schutting die liet geheel verbergt en den aannemer f 6000 op brengt, hem betaald door een pachter van seliut- tingoppervlakte voor reclame, verbiedt ons iets meer te zien want deze arbeid gaat uit van Pu blieke werken, en Publieke werken, dit heeft deze afdeeling bij de nieuwe beurs getoond, houdt van mysterie- Zoo bouwt men overal of liever richt men palen opeerebogen verrijzen in den grondverf, en ik verzeker it, men zal klaar zijn eer onze jonge Koningin vol gratie lieur hoofdstad zal betreden. Als er iets van de versieringen te zeggen zal zijn. zullen wij het doen. Zoo maakt iedereen zich gereed. Tot het oogenblik dat men de ill ceil „Maison de la Presse" getransformeerde „Eensgezindheid" op het Spui zal kunnen betrekken, welker zalen door de heeren Vos en Le Grand gemeubileerd en gestoffeerd zullen worden, zijn de hooge gasten van de „Nederlandsehe Journalistenkring" of liever van het buitenlandsch comité waardig- que diantre, er zijn zelfs twee Russische prin sen onder heeft het comité voor de ontvangst van binnenlandsche journalisten, dank zij de welwillendheid van de directie van het „Nieuws van den Dag" zich ook een voorloopig „home" kunnen scheppen, wel niet zoo grootsch als dat an liet buitenlandsch comité op den Singel, waar men nauwelijks durft binnen te komen uit vrees \an een kamerheer of een gouverneur-generaal in ruste te ontmoeten, maar wel zoo gezellig. Binnenlandsche journalisten die komen om te erken, kunnen daar van half vier tot vijf uur allerlei inlichtingen en zoo noodig raadgevingen ontvangen. In één zaak zullen de binnenlandsche journa listen met de buitenlaudsehen gelijk staan. We krijgen hetzelfde pers-insigne, dat het teeken is geringe diensten en de ondankbaarheid der menigte op zijn schouders te laden. Waar millioenen met begeerige handen naar zouden grijpen, naar een zoo welliehagelijk leven naar zulk een tooverslot, zulk een wereld van rijk dom, van prettige, aangename en gelukkige afwis seling, dat alles had zij met haar onbaatzuchtig hart als nutteloos speelgoed van zich geworpen. En toch hield zij van die genietingennatuur, muziek, schoono kunsten, toch zat zij met behagen op haar paard en vloog door de omliggende land streek, toch greep zij graag zeil de teugels en dwaaide duor hot gebied van het landgoed met zijn verrukkelijke bosschen en meien. »0, In.gjor, lieve Imgjor, gij laadselachtige en toch zuo klare, reine ziel, gij edel, bedrogen, het gewoel der wereld veibitterd en zich terugtrek kend bait. En neerknielend in deze vonr hem heilige plaats, fluisterde de man»Geef haar, groole God, ik smeek het u, de innei lijke kracht en ook de kracht des liclmams weer! Schenk haar hier oen blij ge nieten, vreugde aan de niensehheid in het kleine, het inzicht dat wel is waar de verstandige mensch zijn geest op de sterren moet richten, maar daar niet dwaselijk naar grijpen." Terwijl graaf Dehn nu hier op de bank zat en de herinneringen der laatste uren aan zijn geest liet vooibijtrekken, dacht hij na over demogelijk heid van een goeden uitslag of van een nieuw, voor hem verpletterend besluit. Imgjor Lavard was stilzwijgend verzoend met de haren. Allen wachtten haar af, tot zelfs graaf Knul daar ginds in het dorp en Fiederik, die met zijn gewonen eerbied en dienstvaardigheid rondliep. De vogels konden geen welkomstliederen aan heffenzij waren leeds naar het zuiden getrokken, voor de politic, om den drager zeker faciliteiten te bezorgen. De thans bestaande „boutons de presse" zullen voor den tijd der feesten niet meer gelden. En mi gaan we timmeren en versieren, vlag gen en groen vastbinden, tot de groote dag daar zal zijn. De commissie- en sub-commissieleden krijgen het met den dag drukker en een .spot vogel wilde dat de apothekers groote voorraden bromkalium insloegen, opdat bij het te verwach ten toenemende gebruik de zenuwen wat kalmer zouden worden. De «erewacht manoeuvreert dagelijks door de stad en dc politie heeft gedurende de werksta king zich goed kunnen trainen. Arme politie, deze zal liet moeten kunnen Op den dag van den intocht zal men reeds be ginnen om des morgens te tien uur den Dam te ontruimen, waarbij zestig huzaren dienst zul len doen. liet zal drie uur zijn eer de Koningin op den Dam komt. Ook de schutterij moet reeds des morgens te negen uur aantreden en to elf uur zal de geheele weg zijn afgezet. Stel eens voor dat weder de thermometer zoo als tlnins 85 gr. in den schaduw wijst! Algcutceu ovcrr-lclit. Schiedam, '8 Augu-lus '98. De overgave van Manilla, juist voor het be Lend worden aldaar van de teekening van het M'edesprolocol zal op het definitief vredesver drag van grooten invloed zijn. De geheele Ame rikaansche pers is het er over eens, dat daar Ma nilla niet tot op het laatste oogenblik Spaanseh is gebleven, maar veroverd is door geweld der Amerikaansche wapenen, er nu voor de repu bliek geen sprake van mag zijn om van het grootste deel der Philippijnen afstand te doen maar dat zelfs de Amerikaansche onderhande laars bij de vaststelling van. het verdrag den ge beden archipel moeten weten te bedingen. Ze ker is het, dat de overgave der stad, na een bombardement van vier uren aan de Amerika nen een zeer ernstig wapen in handen heeft ge geven. Ondanks de officieele tegenspraak schijnt het overigens dat er tusschen de Kabinetten van Washington en Berlijn vrij wat verkoeling ont staan is. Levendig blijven do Amerikanen de Duitsehers verwijten, dat zij van het begin tot liet einde van den oorlog Spanje hebben voorge trokken, en met name, dat zij do vlucht begun stigd hebben van generaal Augusti, die, gelijk men weet op de Ka i s e r i n Augusta te Hongkong is aangekomen. Hierbij komt nog een andere grief, dat zij namelijk hebben ge holpen om te Havanna een bekend sigarenfabri kant, den heer Bock aan land te zetten, wiens lading door de Amerikanen met alle moeite werd verhinderd, omdat hij sommige dingen wist, die voor de ingesloten Spanjaarden van groot belang waren. maar de vanen der Lavard's waaiden van do tin nen, en van Oerebye was oen muziekkapel besteld, die Imgjor den eersten morgen in de vroegte van liet park zou begroeten. En kwam zij nu als een genezene, een verlan gende, eene die naar vrede zoekt, of was er toch weer iets in haar opgeweld dat den band nog liet bestaan tusschen haar en de wereld Niemand op Rankhohn wist het, en ook graaf Dehn wist geen gevolgtrekking te maken aangaande baar hart. Langzamerhand wandelde hij naar liet kasteel teiug. Nu zag hij wat er rondom hem gebeurde. Toen hij het bosch verliet en om zich heen zag, ging de zon juist ter ruste en wierp zulke toover- achtige glansen op woud, weiden en akkers, dat hij als betooverd bleef slaan. Van het dorp drong het vriendelijk gebeier van een klokje door de stilte: vroohjk hondengeblaf weerklonk, en ook het vei langend loeien der huiswaarts keeronde runderen drong tot zijn oor door. Dat waren do stemmen van het land! Kon men dat alles vrijwillig verruilen voor de warreling der groote stad met haar haasten en haar dringen, haar engheid en bekrompenheid, haar onnatuurlijkheid en haar jacht naar genot 7 Hij zelf was immers steeds in staat geweest zijn leven geheel naar eigen welgevallen in te richten, ilij had in de groote steden geleeld en medegedaan aan de buitensporigheden zijner starid- genooleti hij had aan de speeltufel, op de renbaan in lichtzinnig gezelschap een vermogen kunnen verliezen, zonder daardoor eenigszins beperkt te worden in zijn middelen. Hij was toch ook jong, levenslustig en ontvankelijk voor lederen voorbij- gaanden indruk. Maar neen er was iets in hem dat hein bond aan den aardbodem; een gevoel van verwant ve zijn aan het leven in het complex Omtrent dc overgave van Manilla zijn thans enkele bijzonderheden bekend gewin den, on danks dc stilzwijgendheid, die de officieren der Jtainüi'i n August a te Hongkong in acht. namen. Tegelijk met den aanval te land openden de i orlogsscliepen het vuur op Mnlate. dc zuid westelijke voorstad van Manilla, langs de baai. De O ly nip ia deed het eerste sviiot. Zater dagmorgen vóór tienen en een aanhoudende maar niet zeer levendige kanoiinade werd voort gezet tot over elven. Het snelvuur van de K a- p i d o. een kleine Spaanscbe kanonneerboot, door de Amerikanen buitgemaakt, braiht den Spanjaarden veel verlies' t<x>. Te half twee het-sell de Spaanscbe commandant de witte vlag. iii de voorsteden duurde het struatg.v echt tus schen de opstandelingen en de Spanjaarden nog (enigen tijd voort. De Spanjaarden beantwoordden bet bombar dement niet, maar de landmacht der Amerika nen werd door bet Spaanscbe vuur bestookr. Ongeveer 70U0 Spanjaarden gaven zich o\er. Zij zullen in de posities, welke door de Amen- kanen bezet zijn, hun wapens uitleveren, be halve in het Noordelijke deel der stad, waai de Spanjaarden in de verschansingen mogen blijven; bevel is gegeven de opstandelingen op een afstand te houden. Het aantal gesneuvelde Spanjaarden woult geschat op 150. dat der gewonden op 500. Aan Amerikaansche zijde moeten gesneuveld zijn 5 wan en gekwetst 45. Amerikaansche en Spaanselm officiereu heb ben nu broederschap gesloten in de café'.-. Nog wordt gemeld aan de „New-Yoik He rald". dat de Amerikanen moeilijkheden hebben gehad met de troepen van Aguiiialdo, welke on tevreden zijn niet. te kunnen deelen in de voor dcelen van de overgave van Manilla. De invur- genten sloegen aan liet muiten en vielen de Amerikanen in de verschansingen aan. De Span jaarden hadden als voorwaarde voor de overga ve gesteld, dat zij beschermd zouden worden te gen de opstandelingen. Het overige oorlogsnieuws is weinig. Enkele op zich zelf staande berichten volgen hier nog. Zoo deelt generaal Wilson mede, dat nadat de Spaansche troepen Zaterdag G'iales hadden ver laten, de inwoners de Ainerikaansche ving hc- schen. De Spaatische troepen keerden terug, haalden de ving neer, en doodden DU personen met machetes. Aan de „Temps" wordt gemeld, dat generaal Augusti, de bevelhebber van Manilla zoo spoe dig mogelijk naar Spanje zal verlre.-.keu. en aan maarschalk Blanco en de andere geiieia.ds ip de Antillen bevel is gegeven op hun pusten te blijven om de ontruiming te leiden. Eindelijk wordt te Madrid beweerd, dat de Curtez 15 September zullen bijeenkomen. De quaestie van het voorloopige compromis tusschen Oostenrijk en Hongarije is. zooals wij der natuur, dat hem vasthield m dn reino heer lijke lucht der wouden nn bei gen, een poedn geest die beschuttend on beschermend aan rijn rijde «ing en zijn schrede ver weg voerde van d<> dwaalwege i der nninschen, van den hreeden \vg des leven*, waarop zij een vluchtig genet nijig-u nul tan weggedrongen te worden naar de smalle, steile do,.rnenwegen, waarover onbevredigde genotzucht, ori leugd en berouw zich voortslepen. Ook hem, den knappen, rijken, onnflttn kei ijken graal Dehn, was do verzoeking in iedere gestalte genaderd en had haar gouden weefsel om hem gespannen, terwijl z:j hem van vei re een leven ol woel le en afwisselende vreugde toonde. Eu wat in vereeiliging tuut z:jn jeugd een bijna onweer staanbare macht uitoefen 'e. htd geen heerschappij over hom kunnen voikrijgen: iuj li 11 weerstand geboden aan de vei lokkingen van hel leven. Hoe was hei dan mogelijk, dat een zeo schoono jonge vrouw die voor de weiefd nog altijd freule Lavard en een njke eifgaimuie was, me dat steeds had kunnen zijn en ondanks de omhulling hirer ge boorte ook altijd had kunnen blijven, wanneer zij maar gewild had dat zij, Imgjor Livard, in de lente haais levens vrijwillig afstand deed van de schittering, den rijkdom, het genot, niet om in den besloten, kuischen kring van baar tehuis stil te leven en te welken als hij, maar oin af te dalen naar de schaduwzijde des levens, in den nacht, in vuilheid en armoede, in de hutten der ellende, aan welker deuren honger, ziekte en dood met knokigen vinger kloppen, in wolker vensteropeningen verschrikking en nacht naar binnen staren (Slol volgt.)

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 3