Koloniën. Kinantieel. V i s s o h e v ij. ordening op te nemen de bepaling waarbij het is verboden op of aan den openbaren weg pauw- veeren of dergelijke voorwerpen te koop aan te bieden, te verkoopen, af te iereren of uit te deelen, en personen op den openbaren weg met die pauwveeren of dergelijke voorwerpen aan te laken. Van het jachtveld. Dat er nog wel wild to scliieten valt, bewijst een klopjacht, welko dezer dagen to Klein Sinay bij de gemeonte Koewacht werd gehouden. Door de 18 heeren, clio aan deze klopjacht deelnamen, werden geschoten 307 faisanten, 93 hazen, 1G3 konijnen on 10 verschillende andere wildsoorten. Van de Voluwo schrijft men aan do „Ztitph. CL": In deze streken valt hot jachtveld den jagers niet bijzonder mede. Hazen vooral zijn er niet zoo veel als word verwacht; konijnen komen meer voor. Patrijzen laten zicli ook nog ai eens zien. Fazanten komen in de omstreken van Eer beek meer voor, dan in voorgaande jaren. In de lage hooilanden van genoemd dorp en van Loe- nen zijn tegenwoordig veel korhoenders. Soms vliegen or troepen van 30 a 50 van deze prach tige vogois door do lucht; 't valt echter moei lijk er een of moer van te treffen, want zo zijn o, zoo schuw. Voor oen tiental jaren trof men aldaar slechts oukole exemplaren van deze vo gelsoort aan. Ruwe Jdanlen. Gisteren ontstond aan hoonl van een vis- schersvaartuig, dat den Nionwen Waterweg roods uit was, tusschen twee man der equipage twist. Van cén dier mannen was ook de 14-jari- go zoon aan boord, en deze, ziende dat zijn vader het onderspit zou moeten delven, stak de an dore een mes zoo diep in het dijbeen, dat, in dien niet spoedig naai' Maassluis teruggekeerd was om geneeskundige hulp, deze zeker zou zijn bezweken aan bloedverlies. De daderVs in hech tenis gonomen. InlreTcers. Geniinien tijd geleden werd ingebroken bij den goud- en zilverkashouder Soesman te Ber- gen-op-Zoom. Do Maatschappij waarbij de heer S. verzekerd was, weigerde vergoeding der scha de, omdat h. i niet gebleken was dat er inbraak had plaats goliad. Do eigenaar heeft, ook mot het oog op geruchten die minder vleiond voor hem waren, op allerlei wijze getracht zicli to zuiveren. Thans vernemen we het voor hem ver blijdend bericht dat te Antwerpen de daders zijn gevat. Eenigo gouden horloges van den dief stal afkomstig, zijn in hun bezit gevonden. Het vijftal maakt deel uit van een gansche dieven bende, die in Parijs en elders grooto diefstallen pleegde en waaronder ook twee vrouwen belioo- ren, die het gestolone aan den man brengen. JEen goede vondst. Bij het omspitten van een stuk grond, toe- behoorende oau den landbouwer Fiers, te Lage- wierde, heeft deze een ouden pot gevonden, gevuld met 50 gouden en zilveren muntstukken, met jaartallen uit de 17e eeuw. Ven net heer, Een ïekere L. S. te Rotterdam gearresteerd, als verdacht van inbraak te Amsterdam, heeft op 46-jarigeu leeftijd reeds 3! jaren in de gevangenis doorgebiacht. Hij pleegde reeds twee inbraken met daaraan gepaard gaande dief stallen van 17,000 en 34,000 gtd., welke geld sommen meerendeels door hem vei brast werden. Goud in West-lndië, Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de Maatschappij ^Suriname" haar eerste goud ge vonden. Door drie heeren der Maatschappij werd hiervan volgens de vereisehten der wet aangifte gedaan en aan belasting werd be taald 7, zegge zeven centen, "Wij hopen, dat de Maatschappij, die zooveel overheeft voor het tijdelijk welzijn van velen in Suriname, haar zeven eenten moge zien verzwaren met duizenden maal zeven èn tot eigen welzijn èn tot welzyn der schatkist. (»De Sur.-') Ontsnapte gevangenen. Uit de gevangenis te Potsdam zijn twee zeer gevaarlijke inbrekers, de schoenmaker Ludwig Papke en de arbeider Ernst Eichelbaum, ont snapt. Zij wisten 's nachts de binnenste deur van de cel open te krijgen, maakten daarna groot kabaal, zoodat de opzichter, door liet lumoer verontrust, de buitenste deur open maakte. Zoodia had hij de deur niet geopend of Papke sloeg den man neer, bond hem, stopte hem een prop in den mond en nam hem zijn sleutels af, - Papke en drie andere gevangenen, die hij eerst bevrijdde, konden nu, door middel van de sleutels de gevangenis vei laten. Een van de vier keerde na koilen tijd terug en bevrijdde den opzichter van zijn banden. Een tweede werd door zijn ouders den volgenden dag weder teruggebracht. Papke en Eichelbaum zijn echter weggebleven. Beide hebben gevnngenisstoflen aan en een moet de van den bewaarder afge nomen pet dingen. Eichelbaum is op den rech terarm met twee letters E. getatoueerd. Ven sluwe oplichter. Twee dames en een heer, uit Berlijn, reis den i in een waggon 2e klasse naar Grodno, 's Avonds togen 10 uur, toen zij in hun coupé alleen zaten, stapte daar een elegant gekleede en dichtgesluierde dame in} met een groeten ruiker vozen in de hand. Zij scheen bang te zijn voor tocht, want zij vroeg vergunning, du portierraampjes te sluiten, en zij was blijkbaar cenigszins opgewonden ook, want zij liep eonigen tijd door do couj heen en weer. Toen zij daaibij eenige rozen liet vallen, raapte de heer die galant voor haar op. Zij gaf hem tot dank daarvoor eenige rozen en bood ook de beide dames een paar daarvan aan. Niet lang daat na was alles stil iu de coupé. De beer en de dames uit Reriyn vielen in slaap. Toen zij ontwaakten, was hunne gesluierde reisgenoot verdvveuen, en het duurde Diet lang of zy ontdekten, dat hunne reistasschen waren opengebroken, en dat het geld daai uit gestolhn was, ovenals een portefeuille met 30,000 toebei, welke de heer in zijn boistzak had gedragen. Aan het eerstvolgend station wen! do diefstal aangegeven bij de politie. Deze ging onmiddellijk aan liet zoeken. Zij ontdekte, dat de »gesluierde dame" een man was, zekere Miilmann, liet hoofd eener bende, die al verscheidene andere spoorweg-diefstallen had gepleegd, liet gelukte haar Millman te Nikolojew iu hechtenis te nemen, en later werd een zijner helpers gevat. Men vond een aantal gestolen goederen en een som van 50,l)Oo roebel in het bezit van de dieven. 'Een fijne dame. Een vorstelijke oplichtster, prinses Ti ubetzkoy, die te Parijs en in andere gioote steden verschei dene bedriegerijen pleegde en sinds maanden door de politie werd gezocht, is te Berlijn in het Cen tral Ilótei gevangengenomen. Volgens een nader bericht heeft zij in de ge vangenis zelfmoord gepleegd. Bloemencorso. In de faslionnbie Fianscho badplaats Arcnchon had dezer dagen een zoogenaamde jbataillu de fieurs" plaats, waarvan liet tooneel niet, zooals gewoonlijk, de vaste grond was, maar de bewe gelijke oppervlakte der zee. De liefelijke bocht, waaraan Arcnchon gelegen is, was tot dat doel in een »bloemenslagveld" veranderd, dat een heei lijken, schilderachtigen aanblik opleverde. Op verscheidene jachten, in een rij naast elkaar gelegen, die men door middel van een touw, dat aan het strand bevestigd was, ver bonden iiad, bevonden zicli de tribunes voor de toeschouwers alsook de eere-tribune. Tegenover deze ry vaartuigen lag een andere i ij jachten, die kwistig met bloemguirlandes en wapperende vlaggetjes versierd waren, liet betooveiendste beeld op deze drijvende bloemkolosses vertoonde zich echter in de gedaante van talrijke prachtig gecostumeerde vertegenwoordigsters van het schoone geslacht. Als in een kaleidoscoop gleed hier alles in kleurenpracht door elkander. Daar zag men schitterende atlasgewaden in zachtblauwe, rose en zeegroene schakeeringen, overladen met bloemen en juweelen, zware, met goud en zilver gestikte robes van biocaat en welriekende organdy- en ciêpe-dechine-toiletten. Op de met bloesems bedekte waterstraat, tusschen de jach ten met sierlijk getooide menscheu bedekt, gitden 30 phantastisch gevormde en prachtig getooide booten gracieus op en neer, terwijl de equipage met de teerste bloemenvvapens den eigenaardigen zeeslag openden. Het meeste opzien haaide een boot, die een kolossalen zwaan voorstelde, wiens sneeuwwitte verdeien door duizenden vvjtte bloemen gevormd werden. Deze majestueus voortglijdende water vogel trok den sierlijken gondel voort, waarin tusschen heerlijke bloemen een lieftallige, blonde Elsa rustte. Een andere boot stelde een reus achtige waterroos voor, uit welker gouden kelk twee elfen halverwege te voor=chyn kwamen in sluiers, schitterend van diamauteu, gehuld. Gevolgen van een naamloozen brief. Te Pradet, een groot uur vnn Toulon, zouden onder veel vreugdebedrijf een achttienjarig meisje met een jongeling van 22 trouwen. Daar ontvirg de laatste een naamloozen brief, vol lasterlyke beweringen omtrent zijne verloofde. Zij had geen moeite om hare volkomen onschuld te bewijzen. Maar zekere koelheid was niette min liet gevclg van den brief en het eind is geweest, dat eerst het meisje en toen haar bruidegom zich van het leven hebben beroofd. Geen gratis advies aan den rechter. De „Musical World" to Londen verhaalt dat een musicus aldaar een journalist voor den rech ter heeft gedaagd, omdat hij zich beleedigd ge voelde over een recensie van zijn boek, dat over eene „theorie van bcdekto quinteai" handelde. Wat noemt gij een „bedekte quint", vroeg de rechter, die in die wetenschap niet tehuis was en toch graag op de hoogt© wilde komen. Dat is, zoide de aanklager, een qnaesti© van harmonieleer, dus van een vak dat ik onderwijs. Ik geef nooit voor niet les; de prijs mijner les sen is een pond sterling. Ik kan u die verklaring dan alleen geven wanneer gij mij die som beta len zult. Daar had de rechter volstrekt geen zin in, doch de kunstenaar wildo liever zijn zaak ver liezen dan „gratis" te werken. Atjek. Don 3en Sept. werd, zoo meldt de „Java Ct." van 13 Sept., door een colonne onder kolonel Van Heutsz ovor Oonoé uitgerukt naar Teupin Ra ja, Tegonstand werd niet ondervonden, ter wijl de colonne slechts weinig vuur uit beide kampongs ontving. Een vijand bleef in onze handen. In don nacht van 3 op 4 werd hot bivak in Teupin Itaja voortdurend beschoten, waarop den 4en in verschil lende richtingen gepatrouilleerd werd, het terrein opgenomen en een aanvang gemaakt werd met den aanleg van een weg van Teupin ltaja naar Oengoe: dien dag vielen slechts enkele schoten; aan de beschieting van het bivak gedurende den volgenden nacht werd een einde gemaakt door eon omtrekkende bewe ging waarbij vier vijanden sneuvelden. Den 5cn werd voortgegaan mot het doorkruisen van het terrein, den wegaanleg en de opnam©; vijf vij anden sneuvelden. In den nacht van 5 op 6 Sopt. werden in Beureunoen ICota Ramboëng en Kota Bintara Koumangan omsingeld, waarbij in onze handen vielen Bintara Gioempang Pajong, Potjoet di Ramboëng die liet verzot in Koumangan gaande hield en Tjoet Manja, dochter van Bmtara Kou mangan en echtgenooto van Bin Peukan Meu- reudoc, benevens volgelingen van boido eerst- genoemdon met een '25-tal geweren on blanke wapens. Den Gen meldden zich do Kodjoerccans van Troeseb, Aron, Moesa en Langicr zoomede beide zoons van Bintara Gioempang Pajoeng, De op name en werkzaamheden aan den weg werden over Ajer Laboe en Gighen naar Segli voort gezet. Den lsten Sept. werd de bezetting van Lbo Igeuèli tot een compleet bataljon met trein ver meerderd. De vijandelijke versterking op den Gló Poentoeng werd één dag bezet en daarna geslecht. Aan den weg van Tjot Moeroeng naar Glé Gapoej wordt door de bezetting van Lbo Igouëh voortgewerkt. Op 3 Sept. werd Kota Mantroe Garocb aan Bintara Sama Indra over gegeven en embarkeerde do marino-landingsdi- visie. In den nacht van 6 op 7 Sept. overviel de bezetting van Grong-Grong een vijandelijke bende, die mot achterlating van 3 clooden mot hunne geweren en blanke wapens vluchtten. Gisteren keerde kolonel Yan Heutsz te Segli terug, de colonne te Teupin Raja onder overste Willems achterlatende. Op den terugtocht viel geen schot. Den 7den 's avonds vielen belang rijke hoeveelheden gouden en zilveren kostbaar heden, ongeveer 1800 dollars, 20 geweren en een groote voorraad munitie van Bintara Gioem pang Pajoeng in onze handen; liet bestuur m dat ooleèbalangschap zal nader worden geregeld Bintara Teukoo verzocht zich te mogen komen melden, terwijl volgens Bintara Keumala, die nagenoeg hersteld is, de Kedjoeroean Blang Keumala, thans door ziekte verliinderd, weldra zijne opwachting zal maken. Alsdan zullen alle Pedirsche hoofden onderworpen zijn. De gezond- lieidstoestand is in Pedir goed, terwijl hot weder nog gunstig is; alleen wijzen oostelijke regen buien op den naderenden regenmoesson. Op ultimo Augustus was in Edi aan oorlogs schatting geind 126,050. De post Glieëng is opgeheven en de daar ge plaatste troepen zijn naar Indrapoori terugge keerd. Inhuldlgingsfeesten. Ter eere van do Inhuldigingsfeesten was op last van den Duitschen Keizer do Duitsche krui ser Kaiser naar Batavia gegaan om daar de feesten op te luisteren. Den 7en September heeft aan boord van dien kruiser nog eene soiree plaats gehad waai.an de „Java Bode" verslag geeft. Evenals de Duitsche marine officieren en ook hunne minderen op geheel Batavia een allergunstigsten indruk hebben ge maakt door hun hoffelijk optreden, schijnt het état-major ingenomen te zijn met de wijze waar op het te Batavia ontvangen is; de heeren ge voelden er behoefte aan che sympathie te too- nen en dat hebben zij op vorstelijke wijze ge daan, voor zooveel de ruimte aan boord van lnm machtig schip dit toeliet. Te 5.35 ure stond een extra-trein ter beschik king van de genoodigden, waaronder de gouver neur-generaal on mevrouw Van der Wijck, de leden van den Raad van Indié, de generaals Swart en Stemfoort en andere autoriteiten en de bloem van Bat-aria's jufferschap. Aan het station te Tandjong Priok werd Z.E. in de ver sierde wachtkamer door eene deputatie van Duitsche officieren verwelkomdaan de kade lagen allerlei stoomvaartuigjes gereed om de gasten naar de Kaiser over te voeren, die reeds uit de verte kenbaar was aan de gekroon de "VY in electrisch licht, terwijl ook Hr. Ms. Sumatra weder schitterend geïllumineerd was. De tocht te water duimde ongeveer een half uur, want de kolos, die een diepgang heeft van 23 voet, moest een heel eind buiten de ha venkom blijven liggen. De indruk aan boord was tooverachtig. Al wat deed denken aan do gevaarlijke bestemming van het schip was zoo veel mogelijk gemaskeerd door draperieën van vlaggen en groen, van Japansche lampions en van al wat goede smaak en een levendige fan tasie maar kunnen bedenken. Heb voor den vice-admiraal von Diederich gereserveerde ach terdek was geheel ingericht tot receptie van den gouverneur-generaal eu diens naaste omgeving; de campagne tot een met bloemen getooide bal zaal, waar aan iedere dame een fijn bouquetje en een artistiek uitgevoerd balboekje werden aangeboden. Een deel van de batterij was her schapen in een oud-Duitecho leneip „Zum alten Landsknecht", waar als Duitsche landslieden verkleede matrozen ijskoud bier en sigaren aan boden; een paar Tirolers bespeelden de citer en aan den wand hingen in gothischo karakters geteekende spreuken, die nog meer klem bij zetten aan de uitnoodigingon van de joviale gastlieercn om toe te tasten aan de rijk voor ziene buffetten; ging men van bakboord over naar stuurboord, dan bevond men zich op def tiger terrein, waar geen bier moer getapt werd, doch uitoliüteud bowl, rijnwijn en champagne dit deel was met bohulp der watervaten uit de sloepen herschapen in een bodega. Van alles haddon de commandant en zijne officieren bedacht oin hunne gasten op aange name wijze bezig te houden; hot hal werd af gewisseld door koorgezang, begeleid door liet orkest van matrozenook hier werd vooral hoof- scho beleefdheid betracht: het eerst zongen de schepelingen de Nederlandsclie volksliederen en dat wel onberispelijk zuiver. Een gezelschap atli- leten gaf proeven van herculische kracht en le nigheid; een paar clowns deden het gezelschap schateren. Mot de geweldigp kracht van het schip werd niet te koop geloopen, maar wie er zelf om verzocht, werd zonder eenige terughou ding in do gelegenheid gesteld om de 8 zware stukkon vau 26 cM., do snelvuur- en de revol ver-kanonnen, do Maxims en liet landingsge- scliut, de torpedo's en do lanccerbuizen te be zichtigen. tot iu de geringste bijzonderheden. Er was maar één klacht over het feest: het kon niet eeuwig duren. Een dor officieren van gezondheid had met zijn geestig gekout een half dozijn hoeren geanexeerd, en de dienende broe der kwam juist met een guitig gezicht vragen „Und was soil ich jetzt noch bringen, Herr Arzt?" toon hoven do hoefden van het gezel schap de kanonnen een saluut van 21 schoten' den gouverneiu'-generaal tot afscheid achterna donderden. Een kwartiertje nog en toen werd het ook voor de anderen tijd om op te breken; het werd tijd, want de annexatie was bijna volle dig volbracht. De vice-admiraal von Diederich, zijne officie ren en manschappen kunnen er zich van verze kerd houden dat zij allen nog zrer lang op de aangenaamsto wijze in de herinnering zullen blijven voortleven. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemd: tot adj.-secr. van de Wcesk, te Batavia, de lo comm. bij het dept. van fin. G. L. Hofland; tot notaris tov. vendum. te Ngawi, W. L. de Wilde, th. to Rembang; to Rembang 0. L. Brautigaui, th. to Besoekitot ambten, bij de in- en uitvoerr. en ace., do opzieners V. H. Veldman en H. Heaviside; tot amanuensis bij de H. B. S. to Semarang, A. E. Soltzmann, gew. klerk bij bet grondpeilwezentot onderw. 3e kl. E. Elsbach, th. tijd.; tot veudum. te Soerabaja, do algemeeno ontvanger van 's lands kas te Madioon, A. E. 0. Hansen; tot algem. ontv. van 's lands kas te Madioen, C. E. Hcnnings, thans die betr. bekl. te Poerworadjo (Bsgolon)to Poerworcdjo, do comm. op het ass.-resid.-burcau to Buitenzorg (Batavia), A. "VY. Knecfeltot vicc-pres. v. h. hoog gerechtshof van Ned.-ïndie, do raadsheer in dat col lego uir. J. J. F. van Hael; tot Beer. der res. Kedoe, de secr. der res. Japara, G. J. Oudemanste Djok- djaknrta, de ambt. op non-act. J. Bosman, laatstelijk secr. der res. Kedoetot hoofdcomm. b. h. dep. van binneul. bestuur, de le comm. bij de alg. rekenka mer A. de Haze Winkelman; tot 2e luit., de schat ter J. H. F. Peter; bij de schutterij teBandaNeira: tot kapt., korpscommandant, do lc luit. G. F. Lant- zius; tot 2e luit. de schutter J. A. Delmaar. Ontslagen: eerv. de gew. klerk by het dep. v. binneul. best., M. J. Bodenbergdo gew. klerk op het ass.-res.-kantoor te Klatcn H. W. Portier; op verz. weg. _z., cerv. u. z. botr., do hoofcommies b. h. dep. v. binneul. best., F. A. Niggebruggebij de burgeravondschool tc Soerabaja, eerv., als lecraar in do wiskB. J. Stofbergb. d. wat. weg. z.. eorr. do tijd. molenbaas, J. H. L. Brennecko; weg. vertr. eerv. als knpt.-adj d. schutt. te Soerabaja, 0. Verhagen. Bevorderd: bij de in- en uitvoerr. en ace., tot veri ficateur 4o kl. J. Sibenius Trip, thans verificat. 5e kl.; deze blijft geplaatst te Batavia. Verleend: wegens langd, dienst, een jaar verl. aan den pres. van den raad van justitie te Soerabaja mr. C. B. J. A. Wierdels; weg. langd. dienst, eon jaar verlof aan den pres. van de weesk. te Batavia, mr. G. J. A. van Perckel. Militair Departement. Benoemd: t. comm. d. mil. strafgev. te Tjimahi, on A la suite y. z. wap. gev. de kapt. bij h. 15o bat. inf. K. M, de Jager; t. adj. bij z. korps dole- luit. bij h. 18o bat. inf., A. Fransen. Ontslagen: eerv. de gew. burgerlijke schrijver d. 5e kl. bij de militaire administratie E. Thouvenet. Departement van Marine. Benoemd: tot liebtopz. 2e kl., do liehtopz. 3e kl. J, D. Valentin, en overgopl. van bet kustl. der 4c orde op Zwaautjesdroogte naar de kustl. der le cn 2o orde op P. Bodjo en P. Pandan. Vergund: om weg. z. te repatr.,a. d.off. v.gez.d 2e kl. H. 0. C. Blocmink v. Hr. Ms. wachtsch. Bromo. Uitgesproken: 41 Oct. L. F. Il.irtog te 's-Gravenhage. Ruditer- comm. jhr. mr. J. F. Schuin bequo Boeijc, Cur. mr. F. U. Gerutsen, Groenmarkt 23 te 's-Gravenhage. Opgeheven: Aait Mout, broodbakker en winkelier te Schiedam; Pieter van den Berg, landbouwer te Viijhoeven-Capelle; A. de Gruot te Amsterdam. SCIIETENINGEN, 12 October. In het laatste etmaal werd alhier van IJuiuideii en Nieuwediep aangevoerd circa 400 maid veiscbe visch. Kleine trrbot gold 70 c. tot f2.50, tongen 40 tot 65 o griet 40 c. tot f 30, grooto zeehanen 20 tot 40 c., schoivisch 10 tol 25 c, per stuk gioote schol f7 tot f0 5O, kleinschol f 1.25 tot f2 eu zeehanen fl.25 tot f I 75 per mand. J.IJlUiDEN, 12 October. Heden kwamen hier 2 kotter-ioggers aan de markt met 120160 tongen, enkele tarbot giiet, 68 mandjes midd. schol, 20 —30 mandjes kleine schol, 6—10 mandjes schar en poontjes. Verder de stoomtrawler Holland V met partijen tong, taibot, midd. en kleine .-.chol en schelvisch Ook 2 sloepen met 300400 lev. en 300500 doode schel- vissehen. De volgende piijzen werden besteed: groote tong 6580 c, midii. tong 4055 c., kleine tong 20-»,25 c., gr. tarbot f 58.50, kleine tas bot giiet f p 3, alles per stuk; midd schol f3.505, kleine schol f 1.752 25, schar f 1.002, poontjes f 1.40 4.40, gr. lev. schelvisch (30 stuks (2223, kl. idem (40 stuks) f1011,50, gr. doode schelvisch (40 stuks) f89, kl. idem (30 stuks) f33.50, alles pertnand.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6