Genezing der Miieid, M-entazifita. BÏfflENÏAm" STÏDSMEÜWB. 1TLAABDINOËy. Ingezonden Mededcelingen. BERICHT. scliuwfc er voor dat het veranderen van een con- eossie dio beantwoord had lauinen worden, dat het wreken op een bevriende natie van een el- dors geleden nederlaag het gevaar doet ont staan dat de algemeen© gedragslijn in de in ternationale) politiek een richting aanneemt die geheel in strijd is met de werkelijke, voortdu rende belangen van Engeland zelf. Dan zal een locaal gescliilpunt, dat gemakkelijk geïso leerd on op voor beicle partijen bevredigende wijze opgelost had. kunnen worden, een nadee- lige schaduw hebben geworpen op liet geheel der internationale verhoudingen. Zou de „Tomps" met dio woorden ook bo dooien, zooals in de laatste dagoa herhaaldolijk werd beweerd, dat Frankrijk de Egyptische quaestie in haar geheel aan do orde zal bren gen? Dan zou inderdaad het gevaar voor inter nationale verwikkelingen zeer dreigend zijn, te dreigender omdat ook andere volkeren daarin zouden kunnen worden betrokken. Wat de feiten betreft, staat de zaak aldus. Kapitein Baratier is op weg naar Kaïro, waar ook Marcliand (waarschijnlijk heden) zal aan komen. Van hetgeen Marcliand zal hebben te vertellen, zal do verdere houding der Eransche regeering afhangen. In Engeland rust men zich inmiddels krach tig ten strijde. Of er een speciaal eskader voor de kustverdediging zal worden gevormd, weet niemand. Maar een feit is liet dat de Terri ble, een kruiser 1ste klasse, reeds te Ports mouth lag, dat de R o d n e y, de Trafal gar en de D i a d om e daar mode zijn aange komen, en dat er hard wordt gewerkt om de Formidable, een kruiser lsto klasse van 15000 ton, den 17dcu gereed te iiebbon. To Devoiiport zijn tal van zeeofficieren aan gekomen om zich aan boord van hun schip te begeven. Het is buitengewoon druk in de stad alle hotels zijn vol. In allo arsenalen wordt hard gewerkt. Dins- da- zijn ees torpedo-vernielers, met een snel heid van 20 knoopen per uur, in dienst gesteld met bevel zich bij liet Itanaal-eskader te voe gen. Te Halifax (Nieuw-Schofcland) wordt de oor- logsuitrusting der schepen in de haven met kracht voortgezet. En uit Wei-Hai-"Wei wordt gemeld dat alle daar liggende Engelsche oorlogsschepen, ten ge tale van zeven, gereed zijn voor den strijdeen uur na aankomst van een daartoe strekkend hevel kunnen zij zee kiezen. De Victo rious en de Undauntod, beide pantser- sohopen, zijn te Tschi-Fu beaig kolen in te no men. De autoriteiten iaten niets uit. Er wordt bijgevoegd dat to Port-Arthur een sterke Russische vloot is samengetrokken. Charles Bupuy heeft gisteren de nieuwe mi nisters aan den President der Republiek voor gesteld. Heden zal het „Journal Officiel" de be noemingen mecledeelen. Op twee leden van het Kabinet concentreert zich aller aandacht; nl. op den minister-presi dent Dupuy en op don minister van oorlog De Freycinet. Hoe de eerste wordt begroet, deel den wij reeds mede; meer dan zijn persoon trekt de minister van oorlog aller blikken tot zich. Het „Journal des Débabs" wijdt zelfs een hoofdartikel aan hem en zegt dat De Freycinet sedert 1889, toen hij voor 'b laatst minister van oorlog is geweest, zeker veel geleerd en veel ver geten zal hebben. Sedert hij zitting heeft in den Senaat, is hij niet meer zooals vroeger gemoeid in de intrigues der couloir-politiek. Waarschijn lijk heeft hij gewonnen aan wijsheid zoo goed als aan ouderdom en den ouden mensch, voor zoover dio althans gebroken had, uitgetrokken. Als voorzitter van de legercommissie in den Senaat kent hij de behoeften van het leger en zijn gevoelige punten. Hij weet ook in hoeverre het leger de burgerlijke staatsinstellingen acht, en daar heb overtuigd kan zijn in hem een ijve rig en beslist verdediger te vinden, zal het zich ook voor hem buigen. Tot zooverre de „Débats". "Wij zouden er nog bij kunnen voegen dat De Froycinet's houding in 1889, toen hij als minister van oorlog het boulangisme te bestrijden had, hem aanwijst als den juisten man voor de tegenwoordige om standigheden. Inmiddels heeft de 80 leden tellende groep der radico-socialisten, wier hoofdman Pelletan is, een vergadering gehouden, waar 25 afgevaar digden door afwezigheid schitterden. Met alge- meene stemmen werd echter besloten het minis terie te bestrijden. De „Gaulois" bevat een meclodeeling over heb „geheime dossier'' van heb proces-Dreyfus. Om drie redenen, is dit dossier tob nu toe „geheim" geblevenlo. om ernstige diplomatieke verwik kelingen te voorkomen, voor welk gevaar thans minder te vreozen schijnt; 2o. omdat de publi catie voor goed den spionagedienst in de war zou brengen3o. omdat door mededeeling der stukken zekere personen van hoogo positie, wier belangelooze tussehenkomsb in de zaak geheim moet blijven, zouden gecompromitteerd worden. Judeb van liet „Petit Journal" keert do rol len om. De aanklacht tegen hem ingesteld door Zola wegens beleedigïng van diens vader, is on ontvankelijk verklaard. Nu wil Judot op zijn beurt een aanklacht wegens valschlieid in ge schrifte en gebruikmaking daarvan indienen te gen Zola en een aantal Parijseho bladen met hun medewerkers. Eigenaardig is ook het volgende. Eenigon tijd geleden werd Roger, de hoofdredacteur van het Dreyfus-blad „La grande bataille", op straat aangerand door twee mannen, die daarvoor be taald heeten to zijn door anti-semieten. In derdaad is gebleken dat Guérin, de redacteur der „Anti-iuif", in het smerige zaakje is be trokken. Ook hij zal zich nu te verantwoorden hebben. Men hoeft beweerd dat keizer Wilhelm, niet lo lionstanünopol bereikt heeft wat hij wel wilde, nl, een overeenkomst ineb Turkije tegen Rusland. Men heeft dit afgeleid uit het feit dat de Keizer mot zeer kwistige hand te ICon- stantinopel ridderorden heeft uitgedeeld, maar dat or zeer weinig te recht zijn gekomen bij het ministerie van buitenlandsche zaken en het groot-viziraat. Hoo dit zij, dab de Keizer bijzonder' bij den Sultan in den gunst staat, kan niet worden ontkend. "Was de schenking van de door do Katholieken zoo lang begeerde „Dormition de la Sainte-Viergo" reecls een bewijs van de vriend schap des Sultans, nog meer spreekt dit uit liet feit dat. Wilhelm II to Jeruzalem het graf van David heeft mogen bezichtigen, een dooi de Mohammedanen zóó heilig gehouden plaats, dab nog nimmer een „giaur" die heeft mogen betreden. Do iman die liet keizerlijk paar daar rondleidde, liet dan ook niet na dit te memo- reoren; maar de Duitsohe keizer mocht alloMo- 1)armnedaansche gebouwen bezoeken. Zelfs werd beweerd dat de Keizer van den Sultan hot Cocnaculum, de zaal waar Christus met zijn jongeren het Pasoha gevierd cn het Heilig Avondmaal ingesteld zou hebben, ten geschenke had gekregen; maar dit is onwaar schijnlijk, daar die zaal boven het graf van Da vid is gebouwd. De Keizer hoeft ook de Omar-moskee be zocht, waar de gouverneur-generaal van. Syrië Z. M. rondleidde. Later op den dag legde de Keizer langdurige bezoeken af bij den Roomscli- Katholieken en den Grieksch-Katholiekon pa triarch en ontving een, deputatie van joodscho kolonisten die een adres aanboden. Maandag heeft de Keizer bij de aanvaarding der „Dormition de la Sainte-Viergo" een rede voering gehouden, waarin hij herinnerde dat 29 jaar geleden aan zijn vader de grond ten ge schenke was gegeven waarop nu do evangeli sche kerk is verrezen. Z, M. dankte den Sultan en sprak de hoop uit dat de vereeniging, aan wie het grondstuk ten gebruike is afgestaan, het zal aanwenden tot zegen voor 's Keizers ka tholieke oudei'danen, meer bepaald ook voor liet streven der vereeniging in het Heilige Land. Nadat onder het presenteei'cn der geweren van heb escorte matrozen do Duitsehe vlag was gehesohen, sprak mgr. Piavi, do patriarch van Jeruzalem den Keizer toe en zeide o. a.„De Heilige Vader is zeer getroffen en zeer dank baar voor de edele gedachte van Uwe Majes teit!' Daarop sprak pator Solimidt voor de be giftigde vereeniging en wenschte den Keizer de wijsheid Salomo's en een roemrijke, krachtige regeering als die van David toe. De Keizer richtte toen nog het woord tot de matrozen, wees hun op de buitengewone onder scheiding dat zij deze plechtigheid mochten bij wonen en drukte de hoop uit dat zij zich die waardig mochten toonen. Ocmengde ïlcdcdecllngcn. Groot© verontwaardiging in de Duitsehe re- geerinffsorganen over de onverklaarbare wijze waarop vertrouwelijke stukken steeds hun weg vinden in de sociaal-democratische bladen. Maandag jl. was een socialistisch blad te Wee- nen in staat den volledigen tekst mede te dee- len van de redevoering die hij de inwijding der Verlosserskerk te Jerusalem is gehouden. De rogeeringspers eischt een streng onder zoek. Do erfgroobliertog van Saksen-Woimar-Eise- nach is heden te J'ona aangekomen, waar hij de colleges aan de universiteiten zal volgen. Vergezeld door generaal Bailloud heeft presi dent Faure gistermorgen het graf van Sadi Car- not in het Pantheon bezocht. In Engeland is de Japansche kruiser Shi- kishma van stapel celoopen. Het is het groot ste bestaande oorlogsscliip. In parlementaire leringen te "Weenen gelooft men dat de quotendeputaties niet meer zullen bijeenkomen, daar de definitieve verwerping door de Hongaarsche deputatie heden wordt verwacht. Keizer Erans Jozef heeft onderscheidingen toegekend aan dr. Poch, de barmhartige zusters cn de verpleegster Hochegger, wegens de toe wijding waarmede zij de pestlijders te Weenen hebben verpleegd. Te Warschau is een geval van Siberiseho pest voorgekomen. Er zijn strenge voorzorgsmaatre gelen genomen. In Voor-Indiö breidt de pest zich uit in My sore, maar is te Madras aan neb afnemen even als te Bombay. De Turksche minister van buitenlandsche za ken is Dinsdag te middernacht naar Therapia gegaan om mot verschillende gezanten te con- fereereit. In politieke kringen wordt dit feit druk besproken. De Porto heeft een nota gezonden aan do gezanten van Frankrijk, Engeland, Rusland en Italië, waarin zij terugkomt op haar verzoek om een voldoende Turkschetroopenmacht op Kreta te laten ten einde te zorgen voo de eer biediging dor Turksche vlag. Tevens wordt ge vraagd de quaestie der door Kreta aan Ttirkijo op te brengen schatting te onderzoeken. De gezanten hebben van dio nota kennis ge geven aan hun regeeringen; zij noemen de Turksche eisehen onaannemelijk. Men verzekert dat Rusland heeft voorgesteld prins Georgo tot voorloopig gouverneur van Kreta to benoemen. De Porte moot vernomen hebben dat graaf Murawieff bij zijn bezoek te Parijs de benoe ming van prins George weer aan de orde heeft gesteld, cn dat daarover nu door de kabinetten onderhandeld wordt. De Sultan, inziende dab alle tegenstand vergeefseli zou zijn, zou beslo ten hebben een lijdelijke houding aan te nemen tegenover deze quaestie. Volgens de „Voss. Ztg." heeft baron Hey- king, Duitsohland's gezant te Peking, aan zijn collega's voorgesteld den spoorweg van Shang- Hei-Kwang naar Peking door internationale troepen te bozotten om de verbinding mot de kust te verzekeren. Die maatregel zou echter niet genomen behoeven te worden, indien de Cliineesclie regeering haai' troepen uit den om trek van Peldng verwijdert. Uit Massowah bericht het agentschap Ste- faniVolgens berichten uit Kassala is in Ghe- daref een versterking van 3000 man lub Omdur- man aangekomen. Ahmed Jaedid werd door 4000 Glriedies-infanfceristen in don steek gela ten, die zich aan de Egyptenaren overgaven; met de brouw gebleven Baggara's is hij go vlucht om Z'ch bij dun Khalif te voegen. De streek busscheii Kassala on Gheclaref wordt dooi' do Baggara's onveilig gemaakt. Ras Mangascha. schijnt zich weer met Mene- lik van Abessyniö verzoend te hebben. Spanje krijgt nu ook last in zijn West-Afri- kaausclio koloniën. Aan do Rio-de-Oro-baai no men de inboorlingen een dreigende houding aan tegen een Spaanschc factorie. De gematigde bladen in de Vereenigde Sta ten keuren eenparig den eisoh der Amerikaan- sche gedelegeerden' af dab Spanje de geheele groep der Philippijnen zal afstaan. Zij verwij ten Mo Kinley zijn plotselingen overgang tot jingoisme. Sedert heb bestaan der Unie is, zeg gen zij, nooit op zóó grove en in haar gevolgen ingrijpende wijze afgeweken van grondwet en traditie. Senator Hoar verklaarde in een redevoering te Worcester dat de republiek der Vereenigde Staten gevaar loopt vervormd to worden in een rijk dat op materieele kracht steunt. Hij loo chende liet veroveringsreoht der Vereenigde Sta ten op Porto-Rico en de Philippijnen. Opmerkelijk is dat de verkiezing voor gou verneur van den staat New-York belooft uit te loopen op een overwinning der democraten. Hot is wij zeker dat kolonel Roosevelt, de cancli- daat der republikeinen, een gevoelige nederlaag zal lijden. Provinciale Slaten van Zuid-Holland, De heer mr. A. C. Visser, is gekozen tot rapporteur der commissie uit de Provinciale Stalen, in wier handen is gesteld de subsidie aanvrage voor een visschershaven te Scheve- ningen. De Koningin-Moeder is Dinsdagavond even eens op Het Loo aangekomen. Aan het slation werd II. M. door Koningin Wilhelmina ver welkomd. In een adres aan den minister van oorlog heeft de Synode van de Ned. Ilerv. keik de wenschelijkheid betoogd van het in het leven roepen van een bepaling, waai bij aan minder jarige jongelieden uit den militairen stand de verplichting wordt opgelegd des Zondags de godsdienstoefeningen bij te wonen, tenzij door de ouders of voogden het tegendeel wordt ge- wenscht. De Synode grondt haar verzoek op de omstandigheid, dat het kerkbezoek, sedert de afschaffing van de verplichting daartoe door militairen, nagenoeg tot nul is gereduceerd. Alvorens een beslissing in een ol andere rich ting le nemen, vraagt de minister van oorlog daaromtrent hel oordeel van de autoriteiten der landmacht. Te Amsterdam is overleden in den ouderdom van 68 jaar de heer B. Poesiat, een van de meest bekende weiklieden uit den kring der anti-revoiutionnairen. Eveneens is aldaar plotseling overleden de Imer A. J. O. Kampmeyer, penningmeester van het hoofdbestuur van het Werkliedenverbond, administrateur van de Coöp. Spaar- en "Voor schotbank en 2e penningmeester van het A!g. Ned. Begrafenisfonds. Gisterenavond ontstond in den stoommolen «De Draak" een begin van brand doordien het ijzer van een molensteen was vvarmgeloopen en de »bos" (het houten blok dat in het hart van den molensteen zit) daardoor had vuur gevat. Gelukkig werd het gevaar spoedig door de knechts opgemerkt, die het vuur met emmers water blusschen konden, voordat liet zich aan iets anders had medegedeeld. ftSevondcn voorwerpen. a, Aanwezig aan het commissariaat van politie: een blauw en wit gestreept schort, een fan tasie-broche en een R.-K. kerkboek. i. Terug te bekomen aan de volgende adressen: een kioderportemonnaie met 10.10, bij van Katwijk, Dam 48, een zakje met f 3.09, bij Goemans, Bieedstraat 41, een poitemorirmie met i 1.47 bij van Leeuwen, Overschiesche straat 84, een zilveren armbandje, bij Bakker, Kreupelstraal 46, en een ijzeren kinderledikant bjj Voogd, Broersveld 90s, Dinsdagavond werd alhier in de zanl Liefde en Vrede" voor de kiesvereeniging «Nederland en Omiije" door ds, Sieders de aangekondigde lezing gehouden over »da roeping van den gemeenteraad". Uitvoerig zette spr. hierbij het anti-revolutionnaire standpunt uiteen. De dis cussie over de inleiding ontaardde natuurlijk vrij spoedig in een bespreking van de voorge stelde straatbelasting. Op voorstel van ds. Bol wijn werd het volgende veizoek vastgesteld Aan den Baad der Gemeente Vlaardingen. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen belastingplichtige inge zetenen, dat zy kennis hebben genomen van het door burg. en vveth. ingediend voorstel tot heffing van een belasting op de bebouwde eigendommen; dat zij de oorzaak die tot het voorstel geleid heeft, betreuren, daar het hun leert hoe er niet moet worden beheerd en geadministreerd dat zij het voorstel zelf in strqd beschouwen met de bedoeling der Hooge Regeering en met de eisehen der sociale rechtvaardigheid, redenen, waarom zij met den meesten aan drang Uwen Raad verzoeken, dat voorstel niet aan te nemen. Mej. Leupen alhier heeft in het begin dezer week afscheid genomen van hare leerlingen. Bij deze gelegenheid werden aan de scheidende onderwijzeres, voor wie men warme sympathie koesterde, herinneringsgeschenken aangeboden door de leerlingen, onder een vriendelijke toe spraak van mej. M. E. Dusseldorp. De heer J. Bronkborst bracht een afscheids groet over van de collega's, hoofden van scholen. Met diep leedwezen zagen zij mej. Leupen vertrekken, In de Maandagavond j.l. gehouden vergade ring van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier, werd het voorzitterschap voor de laatste maal waargenomen door den heer O. van Leeuwen Czn., die uit oorzaak van zijn hoogen leeftijd ontslag nam, In December 1860 gekozen tot plaatsver vangend notabel, in December 1875 tot notabel, in November 1883 tot kerkvoogd, in September 1890 tot onder-voorzitter en in Juni 1891 tot vooizitter van het college van kerkvoogden, was hij nagenoeg 38 achtereenvolgende jaren lid van de verschillende colleges van beheer der Gemeente. Met dank aan zijn mede-bestuursleden voor de van hen genoten medewerking en hun vriendscbappelijken omgang, sloeg hij met vol doening een blik in het verleden en sprak tevens de beste wenschen uit voor de toekomst. Bij monde van den onder-voorzitter van kerk voogden en den voorzitter van notabelen ontving bij den welverdienden dank der Gemeente voor de uitnemende wijze waarop hij steeds hare be langen heeft behartigd, en de verzekering dat hunne colleges met genoegen met hem hebben samengewerkt en zij met leedwezen als hun voorzitter afscheid van hem nemen. Tot kerkvoogd in de Ned. Herv. Gemeente is door notabelen gekozen de heer J. J. van Ileijst, 'Naar wij vernemen zal door de Tooneel- en letterlievende Vereeniging »Yaria" alhier op Dinsdag 13 December a. s. hare eerste winter- uitvoering gegeven worden voor hare kunst lievende leden. Bij de gisteren te Pernis gehouden veiling en afslag van het loggerschip Admiraal van K i n s b e r g e n, is dat schip aangekocht door deu heer Jacob Goudappel Jz., alhier. Bij vonnis van de arrondissements-reehtbnnk te Rotterdam zijn gehomologeerd de aecoorden van 12 °lo ieder door J. Kijne, L, Kijne en H. Kijne, aannemers en timmerlieden alhier, handelende onder de firma Gebrs. Kijne aan hunne crediteuren aangeboden. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 1 Nov. Adi'iana Wilhelmina, dochter van A. Heimans en O. Arnold, Landstraat. 2 Nov. Theodorus Willem, zoon van R. v. d. Steen en J. B. Lubrs, Kortedijk. Maartje, dochter J. Iloftijzer en G. Hofmau, Maasstraat. Katharina Elizabeth, dochter van J. D. Vogelij en J. de Gioot, Oallenburgsiraat. "Wouter, zoon van IT. Brouns en M. v. d. Brugge, West- nieuioland. 3 Nov. Adam, zoon van G. v. d. Thoornen A. Hofman, Br. Havenstraat. ik 80 ets. per regel. Naar aanleiding der merkwaardige genezing van den heer J. Oudendijk, brievenbesteller te Burgerdam, is deze zoodanig met brieven om inlichtingen oveistelpt geworden, dat hij ons verzoekt het Publiek te berichten, dat, om gratis een blad, voor doofheid neusen keel ziekten te bekomen alsmede een vragenlijst waardoor men spoedig, zonder naar elders te van die lastige aandoeningen kon genezen wor den, men zich dient te adresseeren aau het Instituut Drouetj 140, Anspachlaan te Brussel^

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2