Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAAlliVlNGEN, Kunst en Wetenschap. li a 3$ >1» m lo. subsidie to verleonen voor de toakenschool to Vlaardingon en aan de 'V ereeniging tor be vordering van hot ajnbaditsojidervvijs op Voor- no en l'utien. 2o. renteloos voorschot to vorleenen voor do doortrekking der stoomtramlijnen. in het West- land tot don Hoek van Holland, Delft on Maas sluis 3o. ontheffing te verleonen aan de gemeon- ten Bergsehenhook en Hilligersberg van hot verbod van tolheffing op den .Bergweg, wegens het drukko verkeer over den weg naar en van Rotterdam en de gemeenten mot in staat zijn tot afdoende voorziening; 4o. subsidie toe to staan voor do restauratie van de St. Janskerk te Gouda; 5o, in beginsel to besluiten renteloos voor schot to verleonen aan de Robterd. Tramweg- Maatschappij voor tramaanleg op de Zidd-Hoi- landsche eüandon, behoudens nadere vaststol- ling der voorwaarden van aflossing: Verder heeft do commissiö „ad hoe" Ged. Staten nitgenoodigd een volledig© statistiek te willen samenstellen betreffende do Zuid-Hol- landscho krankzinnigen, ton eindo oen volledig inzicht te verkrijgen in de verhouding tussdien het aantal beschikbare plaatsen en de behoefte. Ten aanzien van do subsidie-aanvrage van 3 ton voor eon zeehaven voor vissohersvaartuigen te Sdioveningon achtoe do meerderheid der com missie de Staten in geen enkel opzicht gebon den door de vroegere besluiten tob subsidie-toe kenning. De meerderheid oordeelde eeno voor de vis- sclierij bruikbare haven, in het Provinciaal bcf- lang, maar beschouwde een haven, naar heb ont werp waarvoor subsidie wordt gevraagd, on bruikbaar. Tevens besliste zij, dab de vraag of de aan te leggen haven bruikbaar zal zijn, niet door het Rijk, maar door de Staten moet worden beantwoord. Daarom kon de meerderheid der commissie geen adhaosie verleenen aan het voorstel van God. Staten om hot subsidie van 3 ton to hand haven. De commissie heeft nu voorgesteld: dat aan den Gemeenteraad van 's-Gravehhage zal worden geantwoord, dat de Staten hunne beslissing om a 1 dan niet aan de gemeente eeno subsidie toe te kennen voor eene door die gemeente te maken binnenhaven te Sclievenin- gen hebbon aangehouden, totdat bij de wet zal zijn beslist, om van Rijkswege een buitanha^ ven te Scheveningen aan te bggon. Alle besluiten, bohalve dat omtrent de on bruikbaarheid der haven, werden in commissie genomen mot 5 tegen 4 stemmen. Het lid de heer IJzermans betoogt in eene afzonderlijke nota, dab de Schavemngscke vis- sokerij op den duur alleen door een bommen- haven gebaat kan worden en het lid de heor De Mos, het gemis van een haven voor Scheve ningen op een jaarlijksch verlies van 4 ton be rekenende, doet een beroep op de Staten om de nijvere bevolking van Scheveningen voor eenen gewissen ondergang te behoeden, onder betoog dat de belangen van andere gemeenten door een haven volstrekt niet worden geschaad. Atjeh. Aan een particulier schrijven van een offi- !cier, die sedert een paar jaar te Atjeh ver toeft, ontleenen we het volgende 19 September j.i. begonnen eenige djahats van een bende onder Pang Areb 's avonds om 7 uur 't kampement te Tjot Mentjeng te be schieten. Zjj waren pi. m, 800 meter ver in de sawah, doch hun kogels kwamen prachtig. Niemand werd getroffen, doch een kogel schoot den slok van 't gedecoreerde vaandei door midden. Dit vaandel stond in 't vertrek van den kampementscommandant majoor Van Baeften. De olficieren zullen nu een zilveren band met inscriptie om dien stok laten maken. Toen een patrouille uitrukte gingen de djahats als naar gewoonte er van door. (>H.") Berncr-Coincntic-Bond. Zaterdagavond werd in „Krasnapolsky" te Amsterdam eon eerste bijeenkomst gehouden ter constitueering van dezen bond. De vergade ring werd geleid door den heer Wouter Nijhoff, van 's-Gravenhage, daartoe bij acclamatie aan gewezen. De aan bet eind van nog enkele besprekin gen vastgestelde voorloopigo statuten luiden als volgt Do Berner-Conventie-Bond stolt zack ten d'ool, de aansluiting van Nederland tot de Bomer- Conventie te bereiken. De Bond tradib dit doel te bereiken a. door het aanwerven van leden; b. door het wijzen, in woord en in schrift, op do misstanden welke ten opzichte van het auteursrecht en het daarvan deel uitmakend vertalingsreeht hier to lande en vooral in be trekking tot andere landen, hecrschen; c. door zooveel zich do gelegenheid daartoe aanbiedt bij do Regeering en de Staten-Gene- raal aan te dringen op aansluiting; d. door alle zoodanige ander© middelen als door de ervaring en de tijdsomstandigheden worden aangewezen. Leden van den Bond zijn zij, die zich daar voor schriftelijk bij den secretaris aanmelden en jaarlijks een contributie var\ 0.50 betalen. Op elke algemeene vergadering wordt uit de toegetreden leden, met meerderheid van stem men, heb bestuur gekozen, bestaande uit 12 le den, waarvan één voorzitter, één vice-voorzitter, één secretaris-penningmeester en 9 leden, zoo veel mogelijk gekozen uit verschillende catego rieën van belanghebbenden. Het bestuur heeft twee jaar zitting. Jaarlijks treedt volgens roostor de helft af, doch i3 ter stond horkiesbaar. Het bestuur regolt do werkzaamheden van den Bond. Tenminste eenmaal 'sjaars wordt eene alge meens vergadering der leden gehouden, welk© daartoe door don secretaris, minstens 14 dagen van te voren, geconvoceerd worden. In de alge meene vergadering kan ge on besluit genomen worden over voorstellen, die niet op het con- vooatiebiljeb vermeld staan. De Bond houdt op be bestaan, zoodra Neder land tot de Bemer-Conventie is toegetreden. Voorstellen over den duur van het bestaan van den Bond worden door een commissie van vijf leden, die de statuten en heb rtuisih. regle ment regelt, vastgesteld. Een definitief bestuur word nog niet gekozon. Wel ging men over tot do verkiezing van een voorloopigo commissie, dio de statuten verder geheel m ordo zal brengen. Bij acclamatie werden tob leden liiorvan aan gewezen de heeren prof. Kern, mr. J. G. Rob bers Jr. en Wouter Nijhoff. Do voorzitter stelde de aanstaand© vergade ring, ter vaststelling der statuten, spoedig in uitzicht. Hare Majesteit de Koningin heeft aan ieder der leden van deEerevvacht, welke fi. M. tijdens de Inhukügingsfeesten te 's-Gravenhage bege leidde, de hei'inneriiigsmedaille in brons ge schonken. Bij Kon. besluit is, naar aanleiding der krijgs verrichtingen in Atjeh, gedurende het tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1897: lo. bepaald, dat in registers van do kanse larij der Nederlandsdie orde zullen worden in geschreven do namen van de volgende, sedert overleden militairen, te weten: a. als ridder 4do kl. der Militaire Willems orde de Amboineesche sergeant van heb korps marechaussee J. Rotmsulu; en b. als eervol vermeld: de fuselier H. Schenkel 2e. benoemd tob ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde de onder-luitenant W. A. Stoltz; de inlandsche sergeant Kodo, en do sedert gegageerde korporaal P. Bakker, allen van heb wapen der infanterie; 3 o. toegekend de eere-sabel, met hot gebrui kelijk opschrift, aan den eersto-luitenanb der infanterie C. J. Boon, en 4o. bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen wor den vermelddo sedert tot eersto-luitenant be vorderde tweede-luitenant der infanterie G. E. Visscher de sergeant van het korps maréchaussee A. Vollen weider van het wapen der infanterie: de sergeant C. V. Commerman; de tamboer O. Cordes, en de fuseliers J. W. A. J. Gietermans, J. G. de Jongh, F. C. van Eerdewijk en E. J. Hij mans, mitsgaders de ziekenoppasser W. J. Klein. Bij Kon. besluit is bepaald dat, ter zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeih, gedurende het tijdvak van 1 Sept. tot en met 31 Doe. 1897, bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld, de sedert tob le luit. bevorderde 2e luit. der infanterie G. J. D. Bauduin van heb leger hier te lande, gedetacheerd bij het leger in Ned. Indië. Bij Kon. besluit is dr. C. Noorduyn te Nij megen benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. vergeet" de bron .te melden is een vrij gewoon verschijnsel. Wij vinden dat nu niet zoo ver schrikkelijk en vooral bij binden, uitkomende in verschillende steden is dat niet moeilijk le vergeven. Zelfs bij bladen uit dezelfde stad wordt met de vei melding van bron wel eens de hand gelicht. Maar wij moeten toch bezwaar maken, dat men onze artikelen overneemt zonder ver melding van bion. Vrjjdagavond resumeerden wij uitdezg. ge meenteraadstukken, die dien middag versche nen waren den zakelyken inhoud. En Zaterdagavond zien wjj onze resumé's zoo maar klakkeloos in de uNieuvve Schie- damsche Courant" overgenomen, ja wat ster- ker is, ons resumé uit het stuk betreffende de Singelsloot-quaestie, hetwelk geheel het karak ter droeg van een redactioneel mtikel, omdat daarin telkens een oordeel werd uitgesproken, werd -- met weglating natuuilijk van enkele zinsneden, waar gesproken werd over onze hoofdartikelen vroeger aan deze zaak gevvyd overgenomen, zelfs en dat is allerleukst onze drukfouten weiden met pijnlijke nauwge zetheid nagedrukt. Heeft onze zusterredactie lust dit te ontkennen, och, dan drukken wy graag in een volgend nummer beide stukken eens naast elkaar ar. Die sSchiedamsche Courant" is toch nog zoo verwerpelijk niet! i Tesselschade. „Tesselsehade" heeft haar jaarlijkschen ba zar gearrangeerd. Hedenmiddag is de verkoop begonnen, om vanavond en morgen te worden voortgezet. Ten minste zoo er gegadigden zijn. Maar aan een druk bezoek valt niet te twijfe len. „Tesselsehade" kan zich verheugen dat do toestand der afdeeling vooruitgaande is; aan koopsters zal het dus wel niet ontbreken. "VVat alleen de dames zou kunnen weerhou den, is het moeilijke van een keus te doen uit het velo_dab uitmunt door teekecning en pa troon, smaakvolle en kunstvaardig© bewerking dab deze bazar aanbiedt. Sinds vel© jaren is de goede reputatie der werksters van „Tesselseha de" gevestigd, en dit jaar handhaaft die zich weder voortreffelijk. Men zal waarlijk van ons geen bespreking of beoordeolmg van het ten verkoop voorhandens verwachten. Wij kunnen alleen de Schiedam- sehe dames zonder onderscheid toeroepen: De keus is moeilijk, maar och, 't kiezen en uitzoe ken is zoo gezellig. En er is voor u en de uwen, voor papa en mama, voor de jongens en de meis jes; het is er: elck wat wils. En wij zijn overtuigd dat de bezoeksters die hedenmiddag een kijkje hebben, genomen, niet zullen nalaten anderen op te wekken de stem kamer van „Musis", waar ditmaal de bazar wordt gehouden, te bezoeken. Hoe voller het zaaltje is, hoe aangenamer heb bestuur der af deeling het zeker zal vinden. Bij Kon, besluit is H. J. Lenderink, directeur van het Bünden-Instituut te Amstcidam, be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Door den Commissaris der Koningin in Zuid- Holland zyn tot secretarissen van de militie raden voor de lichting 1899 benoemd de heeren J. A. Reijnders te 's-Gravenhage, bij dien in het iste district; Mr. J. J. Bergsma Tz. te Rotter dam, hij dien in het 2de district; A. J, J. S. de Rochemont, te Leiden, bij dien in het 3de dis trict en W. van den Berg te Dordrecht, by dien in het 4de district. Tot tijdelijk ingenieur bij den bouw eener brug over de Oude Maas te Spijkenisse is be noemd de heer A. L. de Gelder, civiel-inge- nieur te 's-Gravenhage. Te Dordrecht is plotseling overleden de heer mr, A. den Bandt, deken van de orde van advo caten bij de rechtbank aldaar. De overledene was ridder io de beide Nedeilandsche orden. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsvervangend lid dor commissie, die van 1 Augustus 1898 tot 1 Augustus 1899 te Utrecht belast is met het afnemen van de piactiscbo examens van arts en tandmeester, I. K. van den Brink, arts aldaar. Bij Kon. besluit is aan don luit. t/z. 2e kl. P. A. Arriéns vergunning verleend tót het waarnemen van eeno particuliere betrekking buiten het zeewezen voor den tijd van een jaar, ingaande 16 Nov. a. s. onder stilstand van non-activiteitstraktemcnt en zonder opklimming in de ranglijst. Bij Kon. besluit is aan den commies der telegraphic 3e kl. A. C. Degens op zijn. verzoek eervol ontslag verleend uit 'sKijks dienst, Leentjebuur, Dat de eene courant we! eens een nieuws bericht van een andere overneemt, en daarby N. O. G. Do afd, Schiedam van het N. O. G. hield Za terdag in het Volkshuis haar jaarvergadering. Uit de ingekomen stukken bleek, dat d& hee ren N. Tak, le secretaris on A. W. Vaandra ger, correspondent van het ondersteuningsfonds, hun functièn hadden neergelegd. Na de rekening en verantwoording, dis werd goedgekeurd, kwam heb bestuursvoorstel, om 500 uit het vaste fonds af te staan tot oprich ting van een herstellingsoord voor zieke col lega's. net voorstel vond algemeene instemming. Eén der leden vroeg evenwel waarom juist 500 door het bestuur voor dat doel gevraagd wex-d, terwijl het vaste fonds ƒ838.17 bedraagt. De voorzitter wees er op dat men op slechte tij den moest rekenen en niet alles kon afstaan, toch kon hij namens heb bestuur spreken, dat, indien de vergadering zulks wenschte, het be drag wel met 100 verhoogd kon worden. Het gewijzigde voorstel, om 600 voor de oprichting van 'een sanatorium af te staan, werd met algemeene stemmen aangenomen. Do veranderingen, welke in het reglement werden aangebracht, waren dit jaar nog al in grijpend tengevolge van de hardening der wet van het N. O. G. Heb bosbuur werd van 7 op 4 personen ge bracht. De contributie werd geregeld naar heb inkomen. Leden, die meer inkomen hebben dan ƒ1200, betalen ƒ3, die van ƒ700 tot ƒ1200 betalen ƒ2.50 en die beneden ƒ700 betalen 1.50 te betalen in één termijn in de maand Februari. Alleen het vaste inkomen bepaalt de contributie. Emolumenten oefenen daarop geen invloed uit._ Tot bestuursleden werden gekozen: de heer A. H. E. Tijl als voorzitter, de heeren J. P. Koppenhagen, J. A. van der Poel en A. van Waart als algemeen secundus tevens correspon dent van het ondersteuningsfonds, de Paedago- gisaho bibliotheek en het schoolmuseum, als se cretaris en als ponningmeester. Over ons archief schrijft de heer Van Meatrs in het „Nederlandsch Archievenblad": „Een bijzonderheid waarin Schiedam zich niet alleen van bijna alle steden, maar ook tal van dorpen in Zuid-Holland onderscheidt, is, dat het geen geordend archief bezit. Een inventa risatie schijnt nooit te hebben plaats gehad. Eigenaardig is het, dab men in het archief wel de inventarissen vindt van verscheiden am bachtsheerlijkheden van Schiedam, die dus in dit opzicht do stad vooruit waren, nl. van Oud en Nieuw-Engeland, Hoogvliet, Pernis, Poorte gaal, het Gemeen© land van Poortegaal, het Roozand, en Srnalland en Oostbroek. Tegenover deze ongunstige omstandigheden zijn er ook van beteren aiard te vermelden. Het* archief verkeert nl. over het algemeen in goe den staat, en heeft weinig van vocht en andere vernietigende invloeden geleden. Wel moeten er stekken door brand zijn. verloren geradcü, doch verscheiden oudo zijn bewaard gebleven. Al leen het overal doordringende roet dab te Schie dam uit zooveel sclioorsteenen opstijgt, is een grootc last. Wanneer men eon dag m heb ar chief gewerkt heofb, blijven de sporen daarvan soms eon week lang aan do handen. Ook kan men den vroegeren stodelijken be stuurders, hoo weinig oog zij dan ook hadden voor een ordelijke bewaring van het archief, de lof niet ontzeggen, dab zij zorgvuldig alles be hielden wat zij bezaten. Bij een wetenschappe lijke regeling van de bescheiden zal men zich dus niet over opzettelijke vernietiging van stuk ken hebben te beklagen, maar eerder staan voor do vraag, wat uit heb archief behoort ver wijderd te worden, „Daarenboven is het tegenwoordige gemeen tebestuur in de laatste jaren tot eenige maat regelen overgegaan, die een betere toekomst voor het archief doen voorzien." Het adres, verzoekende oprichting van Kamers van, Arbeid hier ter stede, dat door de verschil lende werkliedenvereeniglngen alhier aan II. M. de Koningin zal worden verzonden, is gereed en Zaterdagavond j.l. reeds door de voorzitters en secietarissen der verschillende vereenigingen onderteekend. Het adres, waaraan een uitvoerige toelich ting is toegevoegd, kan dus dezer dagen in zee gaan. Het stoffelijk overschot van wijlen mevrouw M. W. A, Noletvan der Ven is hedenmorgen te ruim '10 uren op de R. K. begraafplaatster aarde besteld. Het is begrijpelijk dat velen zich geroepen hadden gevoeld door hun aanwezigheid op den akker der dooden aan deze droeve plechtigheid een der overledene waardig karakter te ver- leenen. Men voelde dat hier eene in wijden kring beminde en hooggeschatte doode ter laatste rustplaats werd geleid. Onder het zingen van het koor der 0. L. V. Visitatiekeik werd de baar in de kapel gedragen waar de lijkdienst gehouden werddaarna weid de kist onder liet gezang van het koor naar de groeve gedragen en bijgezet, waarbij de kerkelijke ceremoniën plaats hadden. Ten slotte weid nog het »De prolundis" door het koor in de kapel gezongen, waarmede de plech tigheid werd besloten. De aanvang der uitvoering van den Protestan tenbond is hedenavond niet te 8 uur maar te 7!/s uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren 12 Nov. Jacob, zoon van M. van Schie en G. J. H. Kok, Broersveld. 13 Nov. Adriana, dochter van M. Kooijman en N. H. Bleiksioot, Qrocnelaan. Overleden 12 Nov. Anna Catharina Harte, oud C8 jaar, lange Achterweg. "Tot klerk ter Secretarie is door Burgemees ter en Wethouders benoemd de heer J. van Leeuwen alhier. "Ds, Terheijde van Enkhuizen heeft bedankt voor het beroep bij de Vrije Geref. Gemeente alhier. Op Dinsdag den 22 November a. s. zal des middags van 12 tot 1 ure, in de Weeskamer op het Raadhuis alhier gelegenheid worden ge geven tot kostelooze inenting of herinenting. Zij, die van deze gelegenheid wenschen gebruik te maken, belmoren daarvan den werkdag te voren ter Secretarie (Bureau Militie en Schutterij, ingang Waalstraat) kennis te geven. Bij een slager alhier is de vorige week de lade gelicht. Sedert de vorige opgave zijn aan het politie bureau alhier als gevonden gedeponeerd: Een paar zwaite kousen, een beursje met eenig geld, een zwarte kous, een griiïelkoker en een stalen muilkoif. Aldaar terug te be komen, BURGERLIJKE STAND. Geboren 13 Nov. Fop, zoon van W. Wapenaar en J. van Haren, Achterstraat. Neeltje, dochter van L. Andevveg en A. Hitsert, Markt. Het stafmuziekcorps der dd. schutterij te Rotter dam heeft een groot verlies geleden door het over lijden van een zijner verdienstelijkste leden, den heer W. A. 0. Frosehhart, eon pistonnist van zeldzame bekwaamheid. Uit een muzikalen vader gesproten ontwikkelde zich ook bij don jongen Prosehhart al spoedig een muzikaal talent, zoodat hij reeds op 15-jarigcn leef tijd geëngageerd werd bij het muziokkorps dat bij de feestelijke opening van het Kanaal van Suez, dienst deed. Vandaar teruggekeerd trad hij in dienst bij het muziekkorps der grenadiers onder Dnnklcr, en than3 was hij* omstreeks 16 jaar aan den staf der d.d. schutterij to Rotterdam verbonden. Sedert goruimen tijd lijdende overleed hij Zondag avond op 43jarigen leeftijd, een weduwe met vijf kinderen achterlatende, voor wie zijn verscheiden evonals voor de kunst een groot verlies is. ik y - tff In rgak .-SArtXi 1

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2