BINNENLAND. Uit de Staatscourant. ""-""^XdSNÏEUIYS. YL AARDINGEN» Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Ned, Hbrv. Keek. de sMorning Post" bericht dat van den Boven Yang-tse-Kiang verontrustende tijdingen komen Het heet, dat de rustverstoringen toenemen in de provincies Szetschuan. Uanau en Hupe. De Keizerin-Moeder besnoeit liet gezag van de onder-koningen vooral van die in de Yang-tse en Hankau-districtcn. Keizerlijke troepen, die gezonden waren om de opstandelingen in Hupe aan te vallen, vlucht ten voor den vijand. De onderkoning kreeg versterking van drie kanonneerbooten en 3000 man. De Fransche gezant te Peking heeft, naar aanleiding der daden van geweld tegen missio narissen in Hu-Nan, de bestraffing der plaat selijke ambtenaren en re'installatie der missio narissen geëischt. De »Times" beweert dat de Cubaansche ge neraal Maximo Gomez weigert zijn troepen de wapens neder te doen leggen, zoolang Cuba niet een onafhankelijk bestuur kiijgl of ten minste de dag der onafhankelijkheidsverklaring van het eiland wordt bepaald. De andere gene raals gaan echter in dit opzicht niet met Goinez mede. Zij zijn besloten hun soldaten naar huis te zenden, opdat zij aan den veldarbeid kunnen beginnen, die reeds veel te lang heeft stil ge staan. De laatste Spaansche oorlogsschepen hebben gisteren Havanna verlaten. Bevordering der afschaffing. Voor een jaar stelde de firma P. Stoffel C/n. te Deventer, om het gebruik van sterken drank onder haar arbeiders tegen (e gaan, een onthou dersfonds, of liever een afschaffingsfonds in, waaruit aan ieder die een vol jaar geen sterken drank gebruikt had, een premie van f 15 werd toegezegd. Voor elke uitgekeerde premie zou de firma levens f 15 in het pensioenfonds stor ten. Het >>Dev. Volksblad" deelt thans de volgen de inlichtingen mede, door de firma over de resultaten van fiet eerste jaar verstrekt Van een personeel van 72 vaste werklieden gaven zich in het vorig jaar 48 personen aan. Daarvan is in den loop van '1808 slechts dén persoon teruggetreden, zoodat aan 47 arbeiders de premie van f 15 kon worden uitgekeerd en tevens f705 in het Onthoudersfonds worden ge stort. Dit resultaat op zich zelve is zéér verblijdend, terwyl voor het aanstaande jaar zich opnieuw 42 van de bovengenoemde 47 hebben aangemeld, benevens 2 nieuwen. Het Nut. De heer F. Netscher heeft een goed werk gedaan, door in de «Hollamlsche Revue" een karakterschets op te nemen van den tegen- woordigen secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, den heer J. Bruinwoid Rie lel, en in dit opstel een groot deel te wijden aan de geschiedenis van shet Nut" »n zijn tegen- weordigen toestand. De heer Netscher werkt er in dit stuk toe mede het dwaalbegrip omtrent het Nut, dat het zou zijn een instelling die gezellige avondjes voorbereidt, j> Mutslezingen", die door den schrij ver goed gekarakteriseerd worden, te bestrijden, Hij geeft ons een goed denkbeeld van het arbeiden van het Nut op sociaal gebied en toont ons den heer Bruinwold Riedel, den ij veri- gen en veelzijdigen secretaris daarbij als steu nende kracht, als vliegwiel aan da machine. Als eerste vrucht van Dr Kuypers pogingen, kan nu reeds worden medegedeeld, dat aan de Columbia University te New-York in Januari en Februari zes lectures over Nederlandsche Letterkunde zullen gehouden worden door den heer Leonard Charles van Noppen, den vertaler van Vondels Lucifer in het Eugelsch. Deze lectures worden betaald door eenige heeren van de Holland Society, die op de constitueereo- de vergadering van de American brance van het Algemeen Ned. Verbond daartoe gelden be schikbaar stelden. OVERSCHIE, 4 Januari. Onder het rundvee van den veehouder J. Könncman aan do Schans alhier is door den veearts mond- en klauwzeer geconstateerd. Bij Kon. heslnit is aan den directeur van het post kantoor te Onderdcndam, H. Lantink, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Bij Kon. besluit is aan W. van Poppel, gewezen bediende bij het ijkwezen, een wachtgeld verleend van tweehonderd zestig gulden (f260) 'sjaars, ge durende vijf jaren. Staatspensionneering, Gisteravond had in sMusis" de openbare vergadering plaats vanwege het plaatselijk Comité voor Staatspensionneering. De voorzitter, de heer Joh. P 1 ooij Jz., opende de vergadering en wenscht alle aan wezigen een gelukkig jaar toe, maar sprak daarbij den wensch uit, dat ook vervuld worde het verlangen naar voorziening in het lot van den ouden arbeider. De beer W. H. Vliegen bestijgt daarop den katheder. We leven in een tijd die veel leelijks heeft, egint spr., maar die ook veel moois heeft. Onder dat moois vooral mooie woorden, en onder die mooie woorden vooralsociale rechtvaardigheid. Wij zijn zoo gelukkig te leven in een land dat een regeering heeft die zegt te zijn «en regeeiing van sociale rechtvaardigheid. Maar men heeft genoeg van mooie woorden men wil gaarne daden zien, al zijn die-;ook minder mooi. En allereerst wenscht men dan voorziening in het lot van den ouden werkman. Spr. betoogt dat de arbeider die anderen heeft helpen rijk maken, dat niet alleen zelf niet is op zijn ouden dag, maar ook de bron van zijn inkomsten derft: zijn arbeidskracht. En hoe harder hij werkt, hoe eerder die arbeidskracht verdwenen is Nu wil iedereen graag dat de arbeiders een onbezorgden ouden dag hebben. Maar men vroeg zich af of die mooie woorden niet omge zet kon worden in daden. Daarom werd door de verschillende arbeidersverenigingen aau den heer Heldt verzocht de regeering te interpelieeren. De heer Heldt interpelleerdeer werd een commissie benoemd, maar de conservatief-libe- raie regeering welker hoofd, mr. Van Houten, later zelf verklaard heeft tegen aibeiders-pen- sionneering te zijn, wist haar mannen te kie zen; de commissie biacht drie jaar later het bekende rapport uit, waaruit spr. vooral deze uitspraak aanhaalt dat het overgroote deel dei- oude arbeiders overgelaten is aan de liefdadig» lieid, om daarna te schetsen welk het lot is van den ouden arbeider die in een gesticht wordt opgenomen of overgelaten aan de parti culiere liefdadigheid of zijn kinderen te laste komt, die hun eigen kinderen vaak hel noo- dige moeten onthouden. Uitvoerig gaat spr. verder het systeem der commissie na, gebaseerd op verplichte verzeke ring met bijdragen van patroon en arbeider, waaruit blijkt dat de premiën betrekkelijk hoog en de hoogste pensioenen betrekkelijk laag zijn gesteld. Maar daarbij was nog uitgegaan van de onderstelling dat van het 16de jaar van den arbeider af moet worden bijgedragen. Daar nu de meeste arbeiders ouder zijn, zou de staat daarvoor het meer benoodigde betalen en dit zou zijn 223 miilioen gulden in eens of gedu rende 50 jaar 8 a 9 miilioen per jaar. De com missie meende toen geen voorstellen te kunnen doen. De voorstanders van staatspensionneering nu zijn tegen verplichte verzekering: lo. Oindat het pensioen dan moet gebaseerd zyn op het loon. Maar het loon zelf staat niet vast, is een bijna geheel willekeurig iets, vooral in Nederland waar de arbeidersorganisatv nog zoo weinig beteekent. En waar het loon meestal onrechtvaardig is, daar is ook het pensioen on rechtvaardig. 2o. By die pensioenberekening, waarbij patroon en arbeider betaalt, gaat men er van uit, dat de patroon het deel van den arbeider van diens loon afhoudt en er zijn eigen deel bij doet. Men moet dus hebben een patroonbovendien moet men 50 weken per jaar bijdragen (twee weken zijn vrijgelaten), en daardoor wordt een gioot deel der arbeiders buitengesloten, die slechts een deel van het jaar bij hun patroon werkenveld- en veenarbeiders, aardwerkers, havenarbeiders enz. Maar ook iedere kleine boer, iedere kleine ambachtsman, schoenmaker, kleer maker enz. Daarom is dit voor spr. het grootste bezwaar; want ook de arbeiders in de bouw vakken zijn 's winters vaak werkeloos. 3e, De kosten. De berekening der commissie zegt niet veel, omdat daarbij van het 18de jaar af gerekend wordt. Maar in Duitschland bestaat zoo'u regeling, waar niet alleen patroon en arbeider, maar ook de staat bijdraagtdaar betalen arbeider en patroon 9 c. per week eri is het hoog3t te bereiken pensioen f 114.60 per jaar; het pensioen treedt dan echter eerst op 70-jarigen leeftijd in werking. Voor 60-jarigen leeftijd en een tweemaal zoo hoog pensioenzou men komen tot 36 c. per week voor den arbeider, terwijl de staat daar nog bijlegt. En 36 c. per week kan de Ne derlandsche arbeider al niet betalen. 4o. De industrieele aibeiders hebben de hoog ste loonen en betalen dus de hoogste premiën maar daar zij het ongezondste werk hebben, sterven zy vroeg en genieten zelden van het pensioen, terwijl de veldarbeiders die lage premiën betalen, er juist van genieten. In Oost-Pruisen waren ruim 10.000 gepen- sionneerden, in Berlijn dat 3A meer bevolking heeft, nog geen 3000; in Oldenburg op 1000 arbeiders 15 gepensionneerden, in het industri eele Altona slechts 1.5. Men moet van pensioenregeling verlangen dat de arbeider er iets aan beeft, dat als bij iedere hervorming een verinogensverschuiving plaats vindt. Daarom moeten de arbeiders, wil len zy agiteeren voor voorziening in het lot van den ouden arbeider, zulk een stelsel verwerpen. Wij willen, zegt spr., een pensioen te betalen door den staat. Het beginsel waarvan daarby wordt uitge gaan, is dat alle maatschappelijke rykdom ont staat door arbeid, en dat alleen de productie wijze maakt dat die rijkdom meer komt aan de bezittende klassen dan aan de arbeiders. Daarom moet een deel van dien rijkdom van de bezittende klassen worden afgehaald om de arbeiders te pensionneeren. Dat kan alleen de Staat doen. Men werpt als bezwaar op de kosten. De heer Heldt berekent dat daarvoor noodig is 60 mii lioen gulden per jaar, wil men geven een pen sioen van fö per week. Daaruit blijkt, dat anders arbeiders en patroons daarvoor 60 miilioen zouden moeten betalen, en dat zou zijn per arbeidersgezin f 1,20 per week, terwijl de patroon zijn aandeel ook wel op den arbeider zal weten te verhalen. Spr. beweert dat die sommen lang niet zoo hoog behoeven te zijn en becijfert dat er slechts 22i/s a 25 miilioen per jaar noodig zyn. Wat de kosten betreft, maakt spr. zich sterk dat het benoodigde geld te vinden is door be zuiniging op ooriogsuitgaven en hooge belasting van erfenissen in de zijlijn, terwijl ook thans millioenen besteed worden voor armenzorg. Een argument tegen staatspensionneering is ook dat het een andere vorm is van bedeeling. Maar dan zyn allen die niet tot hun pensioen bijdragen, bedeelden, o.a. oud-ministers. Wat nu te doen om den eisch, die thans onmogelijk is door den onwil der bezittende klasse, mogelijk te maken De arbeiders kun nen manifesteeren, maar vooral moeten zij hun stem laten gelden bij de verkiezingen, opdat alleen rnenschen worden afgevaardigd die voor staalspenrionneering zijn. Want dat is de recht vaardige oplossing, maar vooral ook de eenige practische, In Denemarken is men op weg; daar bestaat een pensioen van staats- of ge meentewege, dat wel veel te laag en onnoodiger- wijze in handen der armenzorg is, maar waarop de ai beiders kunnen voortbouwen. Maar met het stelsel van verplichte verzeke ring kunnen de arbeiders niet meegaan. Spr. eindigt met allen krachtig op te roepen om den eiseh tot staatspensionneering te laten hooren. Want de arbeiders behooren niet te zijn de verschoppelingen der maatschappijde arbeidersklasse draagt de maatschappij op haar schoudershaar komt een plaats toe aan den maatschappelijken diseh die voorzien wordt met de door arbeid verkregen rijkdom. De Voorzitter gaf hierop gelegenheid om met den luid loegejuichten inleider in debat te treden of hem vragen te stellen. De heer Wurmond is tegen staatspen sionneering omdat hij daarin ziet een philan- tbropische instelling. Hij wil dat de arbeiders streven naar een andere maatschappelijke in richting. Bovendien waarschuwt hij voor de sopiaal-democt arische arbeidersparty, die gerug steund door de vakvereenigïrsgen haar candi- daten in de Tweede Kamer willen brengen. De heer Vliegen is het duidelijk dat de heer Wurmond staat op het standpunt der revolutionnaire socialistenhij heeft woordelijk een en ander overgenomen uit een boekje dat spr, voor zich heeltsStaatspensionneering, Een waarschuwing voor de arbeiders." Men gaat uit van het axioma dat alles toch slechter gaat, en dat men daartoe moet medewerken opdat ten slotte de maatschappij wordt omver geworpen. Maar wat doet men dan in de vak- vereenigingen, vraagt spr., want die willen toch ook verbetering. En al is het jammer dat philanthropic noodig is, op het oogenblik is ze nog noodig en vaak een zegen. Hjij verdedigt het streven naar hetgeen op het oogenblik te krijgen is. Daaronder lang- schikt hij ook staatspensioneering, die voor de vakvereenigingen evenzeer noodig is; want nu houden de oude arbeiders graag, uit vrees voor den ouden dag, hun patroons te vriend en zijn struikelblokken voor de vakbeweging, Verschillende vragen werden nog gesteld, die door den heer Vliegen werden beantwoord. Tegenover de vraag waarom de arbeider recht heeft op pensioen van den staat, stelde liy deze waarom de bezittende klasse het recht heeft de ouden van dagen te laten verhongerenhjj wenschte allen, die minder dan zeker inkomen hebben, vrij te stellen van premie-betaling, terwijl hij ten slotte waarschuwde voor de waarschu wingen die tot de arbeiders van alle zijden gericht worden. Met een woord van dank aan den spreker, de debatters en de aanwezigen en een oproeping om mede te, strijden voor staatspensionneering, sloot de voorzitter hierop de vergadering. Er worden hier ter stede pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting eener arbeiders-kiesvereenïging. Een voorloopig comité heeft zich gevormd en den heer J. G. Kuijkhof, voorzitter eener Rotterdamsche arbeiders-kiesvereeniging, uitgerioodigd Vrijdag avond a.s. in eene openbare vergadering in het Verkooplokaal aan de Lange Haven het pro gram dier Rotterdamsche kiesvereeniging uiteen te zetten. Het voorloopig comité heeft reeds een concept-reglement der op te richten vereeniging gereed. Gisteravond had de feestavond in de zaal der OfQcieren-vereeniging plaats van het kinder koor der eerste openbare kostelooze school. De zaal was uitstekend bezet en dit raag zeker wel voor de onderwyzers een bewys zyn dat de ouders der kinderen met dankbaarheid en sympathie de moeite erkennen die zich de heeren getroosten voor het genoegen hunner kinderen. Het hoofddoel dezer feestavonden is de stich ting van een schoolfonds, waaruit in de eerste plaats zullen aangeschaft worden klompen of andere kleedingstukken, die kinderen dier school noodig zullen hebben wanneer de ouders niet in staat zyn die aan te schaffen. In de tweede plaats zal daaruit worden aangevuld een even tueel tekort voor een schoolreisje, waarvoor de kinderen op de school sparen. Dat dit streven ook by de autoriteiten sym pathie vindt, mag worden afgeleid uit het feit dat, behalve de wethouders van onderwijs en van financiën, ook leden van de schoolcommissie en van den gemeenteraad by dezen feestavond tegenwoordig waren, terwyl de burgemeester had kennis gegeven dat hij wegens ongesteld heid verhinderd was. Het programma werd door de kinderen flink uitgevoerd. De eerste afdeeling bestond uit een Kerstcantate en uit verschillende liederen, die óf door een koor van meisjes, óf door een van jongens en meisjes, óf door een tweetal meisjes ten gehoore werden gebracht. Na de pauze werd de operette »Roza, de schoone slaapster" gegeven. Dit nummer vooral verwierf een algemeenen bijval en dit was alles zins begrijpelijk. Met veel zorg waren costumes, décors, etc. behartigd, zoodat de tooneeltjes een uitstekenden indruk moesten maken. Met groote voldoening mogen èn kinderen, èn onderwijzers, èn hoorders op dezen avond terug zien. De heeren M. J. C., C. K. en E. D. G. gaven ter afwisseling in het programma enkele num mers op citer, xylophon, hobo en gitaar, die evenzeer veel succes hadden. In het bijzonder was een welkomnummer de xylophon, waarbij de kinderen door de bewegelijke gebaren, bij dit spel onvermijdelijk, tot vroolijlcheid geprik keld werden, misschien wel eenigszins ten na- deele der kunst zelve. De heer J. Kemp hoopt den 15n dezer den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren lid werd van het col ege collectanten van de O. L. Vrouw Visitatie kerk alhier. (N. S. Ct.) Door de politie alhier is in een logement aan gehouden J. A. de M. die in het »Alg. Politie blad" gesignaleerd stond voor betaling van f3 boete subsidiair 1 dag hechtenis. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Gisteren maakte de politie te Rotterdam proces-verbaal op tegen een Schiedammer wegens dierenmishandeling. Als bestuurder van een gistwagen reed hy op de Oosterkade met een paard, waarvan de schoft onder het tuig ge heel ontveld was. Op iast der politie werd dat, paard uitgespannen en de wagen zoolang onder toezicht gehouden, tot er uit Schiedam een ander, niet verwond paard gehaaid was. Hedenmorgen was aan de vischmarkl aan gevoerd 1 mand voorn de prijzen waren van f0.25 tot f 0.471/2, alles per koop. BURGERLIJKE STAND Gehuwd 4 Jan. N. A. Maagdenberg, 24 jaar, en M. Bernard, 21 jaar. T. van der Tuyn, 26 jaar, en G. C. A. van Geene, 24 jaar, Geboren 2 Jan. Johanna Martina Maria, dochter van H. Ivropmans en J. de Jonge, Broersveld. Arondina, dochter van A. A. Teulïng en II. Schouten, Spoorstraat. 4 Jan, Dirk, zoon van D. Hoogenboon en J. Vreeswijk, Baan. *Be twee loggers welke hedenmorgen in de zaal sHaimonie" werden verkocht, brachten op: deZeenimf f6200, kooper de heer G. Viiens; de Triton f 8600, kooper de heer Jan Leis. Beide zullen dus weder vanhier uitvaren. BURGERLIJKESTAND. Gehuwd s 4 Jan. Dirk Mootman en Maria van den Berg. Paulus Storm en Margaretha van Vliet. Geboren 2 Jan. Kornelis, zoon van P. van Seïm eu A. Schouten, Hoogstraat. 3 Jan. Jacob, zoon van G. Visser en W. K. van Toor, Havenstraat. Dirk, zoon vau D. Manneken en B. van Dorp, Liesv. laan. Aart, zoon van A. de Neeff en A. Rïedijk, van Leijden Qaeïstraat. Overleden 3 Jan. Cornells van Leeuwen, oud 78jaren, echtgenoote van A. v. d. Starre, Breede haven straat. Mark Twain, de geestige Amerikaanschc schrijver, wordt eerlang te Amsterdam verwacht. In Februari zal hij, naar men ons mededeelt, als spreker optreden in de „Holland British American Review Club". Het sooialistisch-anarehistisch blad De Volksvriend", verschijnende te Arnhem, uitgever T. Luitjes, heeft opgehouden to bestaan. Beroepen: te Oudenhoorn, H. J. van Rooyen, cand. te Ridderkerk. Aangenomen: naar Kantens, B. H. Gust, te Losdorp; naar Made en Driintnelen, door W. J. Pijzei, teEriohem. Bedankt: voor Wilhelminadorp, J. 0. E. van Herwerden, cand. te Leiden; voor Huisduinen, door Gelderman, te Bunschoten; voor Stellendam, door C. A. van den Akker, cand. Geref. Kebkbn. Beroepen: te Lutjegast, G. Meijer, te Borger te Wijfie, Steinhart, te Nunspeet. R.-K. Keek. De Mariakerk te Rotterdam zal primo Mei in ge bruik genomen worden. Tevens vernemen wij, dat met 15 Jan. a. s. pater A. Vcrheij als prior van het Dominicanen-klooster in de Oldenbarneveldtstraat aldaar zal aftreden. Ook pater Pooit, prior der E.E.P.P. Dominicanen te Utrecht zal met 31 Jan. aftreden.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2