Koloniën. JMnantieei. Scheepvaart. Handel. rijn. Het is ons echter gebleken, dat hij geen familie van dien minister is. (sN.B. Ct.") Levend begraven. Te Stiens (Fr.) is de putgraver Dijkstra bij de uitoefening van zijn beroep om het leven gekomen. Bezig zijnde met het graven van een put bemerkte hij scheuren, die hij ais niet ge vaarlijk beschouwde; de zoogenaamde skuip", dte veiligheidshalve bjj dergelijke weikzaam- heden wordt gebezigd gebiuikte hij echter niet, ten einde gemakkelijker en sneller te werken. Toen echter het oogenblik gekomen was om de 3>kuip" te plaatsen en men hem naar boven zou halen, viel eensklaps een aard masse op hem, die belette D. naar boven te werken. Een der arbeiders, G. v, d. Wonde, werkte veel aarde rondo, hem weg, maar een tweede instorting dreigde en noodzaakte v. d. W. den kuil te verlaten. Hartvei scheurend moet het geweest zijn Dijkstra te hooren zeggenJ>nu ben je aan mijn hoofd toe." Nadat v. d. W. den put verlaten had, volgde eene instorting. Met alle kracht werd er toen rondom den put onder doodsche stilte gegra ven het gold hier de redding van het leven van een mensch en mede-arbeider. Dr. De Jager was vroegtijdig ter plaatse aanwezig, en de po litie zorgde voor maatregelen van veiligheid. 't Werd duister en bij schemerende lampjes werd in halfdonker gegraven en gezocht, met het gevolg dat het lijk van Dijkstra werd op gehaald. Een weduwe met een groot gezin blijft onverzorgd achter. Gesnapt. Zaterdagavond Kepen twee personen, trots liet gure en onaangename weder, gerutmen tijd schijnbaar doelloos langs den Haagdijk te Bre da. Onder de vele lieden, die op. en af gingen, bevonden zdcli ook twee mannen, (vader en zoon) waarvan de jongste een kruiwagen voortduwde, belast met een. zak, die, te oordbelen naar de stroospiertjes en de aardappelschillen welke er uit staken, met afval was gevuld. Onverwachts traden dc twee eersten te voor schijn en maakten zich bekend als marechaus sees in welke hoedanigheid zij het verlangen te kennen gaven den wagen eens te nispecteeren. Na heel veel tegenstribbelen op een gegeven oogenblik gingen de kruiers op den zak liggen, v aanloor maar al te duidelijk bleek, dat het zaakje niet pluis was werd daaraan voldaan cn nu bleek, dat de zak zoo zwaar was, dat men cfeen bijna niet kon optillen en dat zich ia de schillen kruidenierswaren bevonden, ontvreemd ten nadeele van een bakker, bij wiert een der twee (vader en zoon) in dienst was. Na langdu- ii-o ondervraging werd een volledige bekentenis afgelegd. Gedurende jaren had die kneht zich op die wijze goederen zijns meesters toegeëigend, om zo zelf de man had een kruidenierswin kel van de hand te doen. Gelukkig afgeloopen. De toestand van Sietee Jonkman, die in den nacht van 31 December op 1 Januari zich te Hoogkerk met oen revolver ra den mond schoot, 1.- zeer bevredigend. Ontsnapt. Te Dordrecht werd als dader van den onlangs gepleegden diefstal van geld inde pontonniers kazerne aangehouden de milicien-pontonnier V., die vermoedelijk nog meer kleinere diefstallen aldaar gepleegd heeft. Terwijl hij des nachts van het politiebureau naar de kazerne werd geleid, om nader gecon fronteerd te worden, wist hg aan twee politie agenten te ontsnappen en ging hij aan den haal. Tot nog toe heeft men hem niet kunnen vinden. Panatella's I Id het sWeekbl". van het Tijdschr. v. Gen, hangt een geneesheer een treurig tafereel op van een gezin, waarin een lgder aan tuberculose wordt verpleegd door een sigarenmaker, die dit handwerk in de ziekenkamer uitoefent. In dezelfde bedstede stierf onlangs de moeder van den patient aan bloedspuwing, na maanden lang lijden, o.a. aan (niet behandeld wordende) suppureerende lymphküeren. Evenais toen zijn vrouw, moet de sigarenmaker nu zijn zoon in alles helpen, en gaat dan tu^schentijds weer voort zijn fijne panatella's te fabriceeren (voor een der grootste fabrieken van ons land). Af en toe veegt hg den vloer eens op, waarbij hij dan ook de tabak, die als dekblad, enz. moet dienen en heel gewoon op den vloer ligt, gaat opruimen. Zouden, vraagt de schrijver, de tuber kelbacillen en hun sporen wel alle onschadelijk gemaakt worden door huo verblijf in de droog- kamers der fabriek, waarvoor deze man werkt? Massa's sigaren worden onder dergelijke om standigheden gemaakt. Weer terecht. De vermiste Duitsche geleerde, professor Otto Harnack, is volgens de uLokalanzeiger", veilig tot de zijnen teruggekeerd en onmid dellijk naar het zuiden vertrokken om genezing te zoeken tegen een zenuwlijden. Hen legaat. Lord Ferdinand de Rothschild heeft o. a. 100,000 p. st. vermaakt aan het gasthuis, dat hij ter nagedachtenis zijner vrouw gesticht heeft. Be moord te Weenen. Simon Scbosteritz, de Hongaar die te Weenen een vrouw van verdachte zeden worgde en daarna met een mes verminkte, is niet de be drijver van een dergelijken moord, een week vroeger ontdekt. Hij heeft zijn alibi kunnen bewijzen. Neurenberg. Neurenberg, de oude Beiersche slad, is Zondag van de 13de tot de 9de plaats in de rij der Duitsche steden, naar de volgorde der bevol king, vooruitgeschoven. Met nieuwjaar zijn n.l. 12 omliggende gemeenten bij de stad ingelijfd, zoodat de bevolking van deze van 195.000 in eens tot 234,000 is gestegen. Na 28 jaar. Een Duitscher die den oorlog van 1870 heeft meegemaakt, kwam terug met een kogel in het been. Eerst nu, na 28 jaar, is de kogel, en wel uit de voetzool verwijderd. Een knappe prinses. Onlangs is te Londen een tentoonstelling gehouden van boekomslagen. Een der fraaiste v.as ingezonden door ïmiss Matthews"-, die gelijk later bleek, niemand anders was dan een kleindochter van Koningin Victoria, haar naamgenoot tevens, de nog ongehuwde 30-jarige tweede dochter van den prins van Wales. Thans beweert men dat deze prinses naar Kreta zal verhuizen, daar zij in het huwelijk zal treden met den nieuwen gouverneur van «lat eiland, prin3 George van Griekenland die een jaar jonger is. Een waardige opvolgster. Toen eenige weken geleden te Londen Jane Cakebreod overleed, de vrouw, die door hare bijna ontelbare veroordeelingen wegens dron kenschap ecne vermaardheid tot buiten Enge- lands grenzen had verkregen werd gevraagd wie haar opvolgster zou worden De vraag is nog niet definitief beantwoord, maar veel kans schijnt zekere Ada Drummond, oud 29 jaren, te hebben, die deze week tot zeven dagen dwang arbeid veroordeeld werd, na reeds 27 veroordoe- iuigen achter den rug te hebben, waarvan zeven ir. 1S98. Eene medtxl r was eene vrouw- van 32 jaren, genaamd tenure Castma, die den- zelfden dag voor een anderen rechter te Londen verscheen, na 14 dagen te voren tot tw°e weken owangarbeid wegens dronkenschap veroordeeld te zijn. Zij kreeg nu drie weken met de verma- rmg, dat zij een volgenden keer naar het Ver beterhuis gezonden zal worden, dab volgens d© nieuwe wet voor liabitueele dronkaards moet v orden opgericht. Keizer Wotasch. Dezer dagen had de schepen-rechtbank te Köpenick een eigenaardige zaak te behandelen. Te Neu-Weissensee woonden vroeger twee zigeunerbenden. Aan het hoofd der eene stond het opperhoofd Trullmann, terwijl de andere geregeerd werd door een man die zich Wotasch noemde en den titel van b Zigeuner-keizer" had aangenomen. Als teeken zjjner waardigheid draagt hij een zilveren sabel. Margaretha Wotasch, de beeldschoone gloed- oogige dochter 'van den keizer, was verliefd geworden op den zoon van het opperhoofd Tcullmann, en de twee vaders besloten het paar met elkaader te laten huwen. Maar Wotasch kende de zwakke zijden zijner stamgenooten. In het huwelijkscontract dat hij met het opperhoofd Trullmann sloot stor.d de clausule dat hij het recht zou hebben zijn dochter en de bruiloftskosten terug te eischen, als zjjn schoonzoon hem zou bestelen of be driegen. Reeds weinige weken later stal Trullmann Jr. van zijn schoonvader vijf ganzen en maakte die ten eigen bate te gelde. Daarna maakte hij zich nog aan meerdere onbehoorlijke handelingen ten nadeele zjjns schoonvaders schuldig, en deze riep ten slotte de zigeuner-rechtbank in plechtige zitting bijeen in een bosch niet ver van Neu-Weissensee. Na langdurige debatten werd Wotasch' eisch tot vergoeding der bruiloftskosten en teruggave zijner dochter toegewezen. De eerste bedroegen het bagatel van ruim f2000, want de vader der bruid had zijn waardigheid hoog gehouden. In hoeverre nu [bij het strenge vonnis der zigeuner-rechtbank behalve rechts- en biilgks- heidsredenen ook nog gevoeliger bewijzen wer den aangevoerd, dat had de rechter van insti uctie te onderzoeken en daarmede was hg maanden lang bezig. De twee stammen voerden sedert de uitspraak hunner rechters een verbitterden strijd, en de gestalten tan zigeuners waren een dagelijksche verschijning in het gebouw der rechtbank. De partg die de nederlaag had geleden, kwam met een waren stortvloed van beschuldigingen voor den dag tegen den szigeuner-keizer" "Wotasch en zijn minister van oorlog" Stein- bach, die intussehen bij de schoone Margaretha de opvolger van Trullmann Jr. was geworden. Nu eens werden zjj beschuldigd van majesteits schennis, dan van afzetting of van zware mis handeling. Driemaal werden beiden in voor- loopige bewaring gesteld, maar telkens wist hun advocaat hen op vrije voeten te doen stellen. Eindelijk behaalden de skeizerlijken" de overwinning. Al de beschuldigingen bleken ongegrond en er bleef alleen over eene wegens lichte mishandeling, waarover de schepen-recht bank vao Köpenick nu te beslissen had. Toen de identiteit van beklaagden en getuigen vastgesteld werden, deden zich groote moeilijk heden voor. De zigeuners erkende weliswaar dat zjj gebo ren waren, maar overigens konden zij dienaan gaande geen Inlichtingen geven. De verdediger schetste in zijn pleidooi hoe in Wotasch' binnenste een storm van toorn had gewoed, toen zijn vroegere schoonzoon hem be- 'eedigde. En daar alleen Trullmann's hoofd bij de vechtpartij getroffen was, wat en er ook geen sedele deelen" gekwetst. Met opgeheven hoofde verliet »keizer" Wo tasch, toen de rechtbank hem had vrijgesproken, de zaal. Oe proclamatie van Toekoe Oernar. Het wil ons voorkomen, dat Toekoe Oemar's proclamatie, die wij aan het sBat. Nbl." ontleenen, is opgesteld in de redactie-bureaux van genoemd blad en slechte dient om uiting te geven aan de vrees voor eene eventueele tei ugroeping van gene raal Van HeuU. Een waarschuwing dus, (»TeI.") Overstroointng te Padang. De „Srun. Crt." van 6 Doe. bremgt de volgen de berichten van de overstrooming van 5 Dec. Gisteren in den vooravond viel hier ter plaat se en omstreken een stortregen, welke eenige uren aanhield en oorzaak werd van groote on heilen. Het water viel alsof liet met bakken uit den hemel gegoten werd; binnen weinig tijds was de Padang-rivier sterk gezwollen en stonden alle laaggelegen buurten alhier blank. Tot overmaat van ramp kwam tussohen 10 en 11 's avonds de vloed opzetten, zoodat die ri vier het overtollige water niet voldoende ken afvoeren en buiten haar oevers trad. Omstreeks 11 urn- kwam het water met ge weldige kracht opstuwen; tegen middernacht stond het water dei* rivier gelijk met den straat weg en kort daarna reeds een paar meters daar boven. Vele wegen waren rivieren geworden, waar het water, een paar meters diep, in schuimende kolken voortjoeg. Het centrum der plaats bleef zooals gewoon lijk gespaard, daar het hooger gelegen en van de rivier ver verwijderd is. Verscheidene buurten hadden het echter zwaar te verantwoorden. Bruisend en klotsend joeg het water voort, alles meeslepend dat weer- s+and bood. In den donkeren nacht en te mid den van het woest stroomende water was het een akelig schouwspel in de bedreigde buurten alle woningen, groote en kleine, met lampen en lichtjes verlicht te zien, terwijl men de bewo ners met wanhopige haast aan het werk zag om lijf, have en goed aan het veoiielen.de element te ontrukken. Zeker is liet, dat menigeen daar bange uren heeft doorstaan. Na 3 uur in den morgen begon het geweld van het aanstroomende water te verminderen; allengs trad de rivier weer binnen haai' oevers en hedenmorgen omstreeks 8 uur was de band jir afgeloopen. Toen eerst kon men zien welk een verwoes ting hot water aangericht had en bleek, dat de waterstand in den afgeloopen nadit veel hooger was, dan bij den grooteten bandjir nu een 16 jaren geled'en het geval was. Binnen enkele uren en zonder dat heb overige deel van Padang's ingezetenen zich ar van be wust was, heeft nu een ramp kunnen plaats grij pen, waaronder een paar duizend menschen nog lang na dezen de treurige gevolgen zullen, moe ten ondervinden. Voor zoover men weet dhar nog niet alle berichten ingekomen zijn heeft slechts één persoon bij den bandjir heb loven verloren. Het was een Niasser die ra een huisje te Paracq-La- was woonde, diclit bij de rivier. Nog vernemen, wij, dat vele huisdieren en pluimvee verloren zijn gegaan; in de rivier zag men hedenmorgen de kadavers voorbijdrijven van paarden, honden, varkens, kippen enz. enz. Zeer aanzienlijk noemt men die geleden ma- terieele schade, wélke nu reeds op een paar ton geschat wordt, ongerekend nog de schade, d!io in de Ommelanden geleden is. Vele huizen zijn ingestort of geheel vernield!; bij andere ziet men het benedengedeelte geducht beschadigd. Tuinen en plantsoenen hebben ook zeer veel geleden en vele erven geven eanig dehkbeld van een veld, waar een troep zware ruiterij overheen gereden is. Kortom, het geheel levert een treu rig beeld van verwoesting op. Hetzelfde blad meldde een dag later: De bandjir van eergisteremnachit lieefb, zoo- als we reedis gemeld hebben, groote verwoesting aangerichtmaar het staat te vreezen, dab het aanvankelijk ons opgegeven bedrag dier schade van ruim f 200,000 bij nader ondersoek te laag geschat zal blijken. Volgens de officieel© opname van. geleden schade is door de bewoners van Wijk VII te Padang een verlies geleden van f 87,313 dan komen nog in berekening de geleden schadb in Wijk IV, V, VI, benevens VIII, de Ommelan den van Padkng, dan is heb te verwachten, dat men een greater cijfer bekomt dan heb aanvan kelijk geraamde. Uit de Ommelanden van Padang vernam, het blad dat da bandjir ook daar geducht heeft huisgehouden. Verscheidene rijstvelden en andere aanplam- tangen zijn overstroomd geweest en sedert mat een laag grind en slib overdfekt, zioodat van den aanplant niets terecht, zal kennen. Een groot aantal huizen zijn beschadigd en eenige totaal verloren of weggedreven, terwijl een aantal paarden en nog veel meer pluimvee i rd ronken. is. De „Sum. Orb." ontving verder berichten van persoonlijke ongelukken, doch nog zeer onbe paald en het blad hield ze daarom nog voor zich. Een verschrikkelijke gebeurtenis. Van een tragisch voorval maakt het sSoerab. Hdbl." melding. Tijdens een onweer ergens in het Soerabajasche schuilde een Inlander met zijn vrouw in een kleine goeboek, die op plm. 1 K meter boven den grond op paaltjes was gebouwd bene den schuilden twee inlandsche jonge meisjesallen waren bij het oogsten van djagoeng op de suwah door het onweer overvallen. Plotseling zag men een vei blindenden bliksem door een ooiveidoovenden donderslag gevolgd.... de bliksem had, na de twee meisjes onder de goeboek doodgeslagen te hebben, zijn moordeuden weg naar boven genomen en eischte ook daar de inlandsche vrouw als zijn offer op. De inlander bleef wonder genoeg gespaard, maar werd bewusteloos. Bijkomend was hij dus in ge zelschap van drie lijken, hetgeen de arme drommel zich zóo aantrok, dat hij zijn verstand er bij inschoot. Hij snelde naar de dessa om hulp en bleef daarna als door furiën achtervolgd rondloopen alhoewel geen lichamelijk ietsel zichtbaar was, gaf de on gelukkige man des middags van den daaropvolgenden dag den geest en werd 's avonds naast zijn mede slachtoffers ter ruste gelegd. Faillissementen. Uitgesproken: 28 Dec. J. Timmer, korenmolenaar te Zeist. Rech- ter-commissaris jhr. mr. II SI. J. van Asch van Wijck. Curator M. van Regie: en Altena. 30 Dec. J, van Langen, sigarenmaker, te 's-Graven- h*ge. Rechter-eomm, rnr. H. A. van Rees. Cur. mr. A. F. M. Steenberghe. E. Wanschers, koopman, te Hilversum. Rochter- comm. mr. B. Simons. Cur mr. C Bruyn. 3 Jan. A. A. van Dijk, koopman en cotnmissionnair, te 's-Gravenhage. Rechter-comm. inr. C. Krabbe. Cur. mr. J. B. Zuurdeeg. Opgeheven: A. Oonkervoort, winkelier en blikslager, te Rotter dam J. Brugmans te Zalt-BommelW. van Alplien te Driel. Oltlotingen, HAMBURGSCHE I.OTEN 3 pet. a Th. 50 van 1800. Trekking 2 Januari. Betaalbaar 1 Maait. 86 serieëu. 22 96S 1327 1873 2283 2805 3185 3334 3735 25 102! 1410 1935 2370 2852 3201 3375 3739 52 1045 1554 1997 2477 2890 3208 3409 3800 132 1059 1563 2012 2506 2915 3230 3434 3870 292 1070 1578 2072 2565 3124 3281 3472 3943 340 1176 1598 2091 2620 3127 3310 3513 3948 497 4195 1669 2103 2655 3165 3310 3532 3958 525 1196 1679 2170 2664 3182 3319 3607 3960 625 1244 1792 2I91 2728 3184 3326 3665 3998 687 1267 1810 2281 2792 LOTEN Trekking 33 No. 20031 56487 1)126 16736 115100 360 VAN PORTUGAL 4 pet. van 1888. Nov. 1898. Rs. 4500000 v 450000 180000 180000 18001)0 90000 Betaalbaar 2 Jan. 1899. No. 14850 Rs. 90000 36771 47812 73101 t 146616 150968 90000 90000 90000 90000 90000 Hoogwater te Schiedam. Jan. 6: v.m. 9.55 n m. 10.29 7: 11.03 11.43 Kon cn Haan. Zonsopgang Jan. 6: 8.10 v.m. ondergang 4.n.tri 7: 8.10 4.— Nieuwe Maan 11 Jan. Eerste kwartier 18 Jan. PARIJS, 4 Januari. Tarwe. Loopende maand fr. 21.10, volgende maand fr. 21.45, Maart/April fr. 21.75, 4 eerstemdn.fr. 4 rndn. van Maart fr. 21.75, vast. Rogge. Loopende maand fr 14.50, volgende maand fr. 14.50, Maart/April fr. 14 50, 4 eerste mdn, fr. 4 mdn. van Maart fr. 14.50, kalm. HAMBURG, 4 Januari. Petroleum loco 0.95 brief, dito geld. Spiritus per Jan. 20%, Febr./Maart 19%. Stemming vast. BUDAPEST, 4 Januari. Tarwe mak. BERLIJN, 4 Januari. Spiritus. Loco 40.50. NEW-YORK, 4 Januari Tarwe. Jan. Feb. Maart. April, Mei. Oct. 4 Jan. 77787/g75% 3 r. 76%78%74% Maïs. Jan. Feb. Maart April. Mei. Oct 4 Jan.42% 3 42 A B A, 5 lan. Tivoli, Rotterdam. Dames- en Kinder- zangvereeniging. Uitvoering, 7Vs uur. 5 Zaal Nut Rotterdam. Kamermuziek- Vereeniging-Uitvoering, 8 uur. 6 Verkooplokaal, Schiedam, Constituee ring Arbeiderskiesvereeniging, spr. J. C. Kuykhof, uit Rotterdam, 8 uur. 6 Groote Schouwburg, Rotterdam, Vriend Fritr, 8 uur. 6 Tivoii, Rotterdam, Don Quichot, 8 uur. 7 d Gr. Schouwb. Rotterdam, Kindervoor stelling, de Bruiloft van Kloris en Roosje, 2 uur. 7 Groote Schouwburg, Rotterdam, Ital, Opera, Carmen, 8 uur. 8 Gr. Schouwb., Rotterdam, Colinette, 8 uur. 8 Tivoli, Rotterdam, Tommy Dodd, de Bruiloft van Kloris en Roosje, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uurCasino Variété, Coolsingel 8 uurPsehorr Dameskapel, Korte Hoogstr,, 8 u.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6