Gemengd Nieuws. opgetrokken. Urenlang wachtte men op de marschorder, die maar uitbleef. Wel kwam ein delijk een ander bericht: er werd niet gemo biliseerd. Finantieel. Yisscherij. Scheepvaart. Handel. a e is at 0 a. Dec. 1898 gehouden discus-riën, is unaniem van gevoelen, dat de definitieve invoering van het concept-uniform leerplan voor de Rijks Hoogvre Burgerscholen met vijfjarigen cursus, lietweik met Septemlwr 11. in de Zuidelijke inspectie bij wijze van proef in werking trad, niet is aan. to bevelen. b. De overgroot© meerderheid der vergadering acht het gewcnscht, dat, indien overeenstem ming in de leerplannen der Rijks Hcogero Bur gerscholen met vijfjarigen cursus wordt inge voerd, deze voor de drie laagste klassen met verder ga dan hot bepaalde in het leerplan voor de gymnasia, zooals dit is geregeld bij het kon. besluit van. den 21en Juni 1887, „Stbl." 105, art. 4, lett. g. A. Voor de vaderland sche geschiediendsin de eerste tot en met de derde klasse, een over zicht der vaderlandsche geschiedenis, tm min ste tot 1789 voortgezet. B. Voor de algemeeue geschiedenisin db eer ste tot en met de derde klasse, een overzicht der algemeen® geschiedenis, ten minste tot 1789 voortgezet. In de aanstaande groote vacantie, en wel bij voorkeur tegen een datum in de laatste helft der maand Augustus, zal weder eene vergade ring alhier worden geconvoceerd. („XI. II.") De Rijkspostspaarbank. Dit Amsterdam schrijft men ons: Een der groote zalen van hst Paleis voor Volksvlijt is sedert eenige dagen oen tooneel van vlijtagen arbeid. Van 's ochtends half negen tot 's avonds half elf wordt er door bij do hon derd man, meest onderofficieren van infante rie, .artillerie, marine en mariniers, gecijferd. Het omvangrijk werk is de bijschrijving der rentebedragen op de rekeningen-courant der in leggers van de Rijkspostspaarbank. Deze reke ningen-courant hebben dén vorm van losse kar tons, en zijn feitelijk duplicaten der spaarbank boekjes in omloop, met dit verschil, dlait men op do kartons een afzonderlijken kolom vindt, waarin een „rente-getal" verschijnt, verband houdende met d'e gedurende het jaar plaats ge vonden operatiën, en waaruit het bedrag dier gekweekte rente door eene kleine rekensom is op te maken. Het bedrag der rente wordt aan het saldo-tegoed' van den inlegger toegevoegd en dus terstond gekapitaliseerd, wat weer de op neming van een nieuw „rentegetal" bij aanvang van het nieuwe jaar vereisoht. In het Paleis voor Volksvlijt gaan bij de zc- venliondead-duizend vaa die karbons onder de pennen der sergeants door. De viugstein onder hen behandelen 1200 kartons per dag. Zij ont vangen een vaste toelage, en buitendien eene bepaaldte som voor het aantal door hen bewerkte kartons. Om te voorkomen, dat deze premie tot te snel en daardoor tot slordig werken zou lei den, is op heb maken van. fouten boet© gesteld. Op 31 December 1898 bedroeg het saldo-tegoed der 700,000 inleggers, zonder da rente, onge veer 70 miliioen gulden. Het gemiddeld te goed per hoofd was dus niet hooger dan honderd gulden, waaruit valt te conchidieoreii, dab d» Rijkspostspaarbank beautwoordt aan het doel, dat de webgever heeft willen bereiken.: dab zij waarlijk is een© spaargelegemlieid voor den „klei nen man". Wel' wordt zij door enkelen nog ge zocht als een deposito-bank; zoo heeft zij ondier hare inleggers ook vereend gingen, die hare kas gelden niet zeiven willen belieereri. Maar die er varing heeft geleerd, dat liet saldo-tegoed! der inleggers slechts voor een zeer gering deel als gedeponeerd geld en niet als spaarpeinninigem beschouwd kan worden. De rente onzer postspaarbank is bij de wet op een maximum van 2.64 gebracht. Zij wordt van de kartons overgenomen in de boek jes, welke daartoe door de inleggers moeten •worden ingezonden. Uit het verschil van het totaal der bij te schrijven rente, met de door de bank zelve ge kweekt© rente, moeten de onkosten dier instel ling bestreden, de voorschotten door het rijk verstrekt, terugbetaald! eu gelden opgelegd wor den tot vorming van een reservefonds. Dit re servefonds moet vooral dienen om den Staat te dekken voor verliezen, welke zouden kunnen voortvloeien uit den volledigen Staatswaarborg, den inleggers bij die wet verzekerd. Met het oog op het belang van dm Staat bij den aanwas van -t reservefonds lijkt het vreemd, dat de regeering de bank met bijzon dere financieel® lasten beeft bezwaard. Zoomoet zij bijvoorbeeld jaarlijks 10 cents per inlegger storten als vergoeding van vrijdom van port voor de stukken, welke de directeur met zijne inleggers wisselt. Die vergoeding beloopt dus nu ongeveer tachtig duizend gulden per jaar. Vermeld zij nog, dat de directeur van ons na tionaal spaar-instituut de gewoonte heeft aan genomen, een in, de F' ansche taal gesteld ex tract zijner jaarverslagen in heb buitenland tc verspreiden, met het gevolg, dat de instelling in den vreemd© herhaaldelijk zeer gunstig is besproken. („N. R. Ct.") Zaak-Hoogerlrais. De besturen, van Patrimonium en do R.-K. Arboidersvereeraiging te Enschedé brengen, vol gens besluit oener gecombineerd© vergadering het. volgende ter kennis van liet publiek: „dat zij niet meegaan met die agitatie tot herziening van het vonnisHogerhuis, maar wel hun volle instemming schenken aan het wets voorstel Harte e. a., waardoor de herziening mogelijk wordt Zij gaan niet mee met genoemde agitatie lo. omdat deze gedreven wordt op een wijze als zouden de gebroeders Hogerhuis zeker on schuldig zijn, terwijl onrkrgoteakendeii zich vol strekt onbevoegd achten, daarover een vast oor deel uit te spreken; 2o. omdat herziening van hot vonnis onmoge lijk is, indien niet eerst de wet veranderd wordt. Agiteeren voor herziening van hot vonnis, zon der daarbij de verandering van de wet op den voorgrond te stellen, staat gelijk met een span nen van d© paarden achter den wagen- Zij zijn echter beslist voor aanneming van het wetsvoorstel-Harte, omdat het recht van iedereen, wie het ook zij bun heilig en dierbaar is, en omdat rechterlijke dwalingen (die altijd mogelijk zijn) alsdan gemakkelijker hersteld kunnen worden. In het bijzonder hopen, zij de aanneming van heb genoemde wetsvoorstel, om dat daardoor de deur geopend wordit voor de herziening van het vonnis-Hogerhuis. Immers nu eenmaal te recht of ten onrechte bij vden de gedachte gerezen is dat d'e gebroeders Hoger huis niet schuldig zijn aan het hun ten laste gelegde, achten zij de herziening, cKe alsdan langs wettelijken weg mogelijk is, zeer te wm- schen. Met het oog daarop hebben zij besloten: lo. die leden en geestverwanten hunner vereendging te verzoeken om niet te teekenen op de lijsten die hun ter herziening der Hogerhuiszaak wor den aangeboden; 2o. bij het centraal bestuur van Unitas hot voorstel te doen eerstdhags eau verzoekschrift aan de Tweede Kamer te zanden, opdat het genoemde wetsvoorstel spoedig tot wet worde verheven." Bakkerij-Tentoonstelling. De rekening en verantwoording betreffende de Int. Tentoonstelling van Bakkerij, Kook kunst en Maalderij, verleden jaar in den Die rentuin te 's-Gravenhage gehouden, sluit in ont vangsten en uitgaven met 28,007, waarbij een tekort van 416. Ook het waarborgfonds van 11000 was opgebruikt, zooals wij reeds meld den. Ontvangen werd voorts o. a. voor de plaats ruimte 6380 en aan entreegelden 8240. On der de uitgaven komen o. a. voor de pasten „on kosten tentoonstelling" ƒ4615, „huur" ƒ7000, „installatie jury en ontvangst" ƒ952, „medail les en diploma's" 1350. Kalenders. Van de sloomsteendrukkeiij Sennefelder te Amsterdam ontvingen wij een uitnemend uit- gevoerden wandkalender, naar een teekening van Van Caspel. Veelbelovend. Bij een twist op den Loosduinschen weg te 's-Gravenhage tusschen twee jongens van onge veer acht jaren, heelt de een den ander een steek met een mes of ander scherp voorwerp toegebracht. Het werktuig drong door de kleederen in de zijde van het kind en veioorzaakte een vrij gevaarlijke wonde met veel bloedverlies. De toestand van den knaap, die naar zijne woning in het Westeinde werd gebracht, is niet zonder zorg. Andrée. Een bekend Deensch reiziger, kapitein Daniel Brunn, heelt besloten, tegen den aanstaanden zomer een expeditie uit te rusten om in den omtrek van de Oostkust van Groenland naar sporen van Andrée te zoeken. De expeditie zou van IJsland uitgaan. 65 jaar. Zondagvoormiddag werd in een der syne- gogen te Berlijn een plechtige dienst gehouden ter eere van een echtpaar dat al 65 jaar ge huwd is. Na de keikeiijke plechtigheid las de rabbijn een schryven voor, waarin de keizer zijn hartelijke belangstelling in dit zeldzaam feest te kennen gaf en het grijze jubelpaar Gods zegen toewenschte. In brand geraakt. Zondagavond werd te Verviers een drama tische en musicale soirée gegeven, waarin een leerlinge der Opera-schoei aldaar, mej. Massa medewerkte. Zij had bijna de groote aria uit de ïHuge- nolen" ten einde gezongen, toen zij het onge luk had te dicht bij het voetlicht te komen, waardoor haar japon vlam vatte. Een hevige paniek ontstond onder het publiek dat zich gereed maakte te vluchten, terwijl het meisje, in vlammen gehuld, wanhopige kreten slaakte. Gelukkig snelden de leiders der uitvoering nog bijtijds het tooneel op om de vlammen te dooven en het publiek tot bedaren le brengen. Mej. Massa verscheen eenigen tijd later ten tooneele en zong haar nummer tot levendige voldoening van het publiek. Geen Raadhuis, De burgemeester van een dorp in Zuid- Frankrijk is onlangs tot 46 maal 6 francs boete veroordeeld, omdat hij even zoovele huwelijken, in sttjjd met de wet, buiten het gemeentehuis had voltrokken. In honger beroep werd hij echter vrijgesproken, nadat hij tot zijn ver ontschuldiging had bewezen, dat zijn gemeente geen raadhuis bezit! Mobiel Groote opschudding ontstond de vorige week io een aantal plaatsen van Oost-Silezië. De ge meenteboden liepen de buizen al met de tijding: nEr wo» dt gemobiliseerd." De dienstplichtige maunen verlieten den arbeid om zich naar het raadhuis te begeven en wapens te halen. Moeders en vrouwen waren radeloos en pak ten in allerjjl allerlei beooodigdheden bjjeen. Maar niemand wist tegen wie moest worden Er was enkel tot het gemeentebestuur van hooger hand, gelijk van tijd tot tijd gebruike lijk 'is, onverwachts de vraag gericht of alles voor een mobilisatie gereed was. Die vraag hadden de burgervaders verkeerd verstaan en aldus hun gemeentenaren in rep en roer ge bracht I Met groot gejuich werd hel »Die Wallen nieder 1" begroet. JDe noodlottige vrouw. Te Turijn heeft een vrouw, Cateriaa Ghetto, die vier mannen te grond© had. gericht, rich met haar laatstern minnaar van. het leven beroofd. Zij begon met haar eigen man aan lager wal te helpen, die, door gedachten aan zelfmoord ge kweld, deze eindelijk buitenslands ontvluchtte. Vervolgens was rij de oorzaak dat, na eenigen tijd met baar omgegaan en het hunne doorge bracht te hebben, zekere Accamaseo, rijk mole naar, 35 jaren oud en een jongen van 15 de band aan richzelven sloegen, en een' man van 75 in een krankzinnigengesticht moest worden opgesloten. Eindelijk eeft een ambtenaar bij de posterijen Panda, 40 jaar, gehuwd en vader van zes kinderen, met „de noodlottige vrouw", zooals rij in de wandeling heette, ten einde raad den dood gezocht. Levend legrav: 'tls een griezelig verba-dat van John Clark, een oud-gediende uit het invalidegestoht te Dodge City (Kansas), die twee dingen levend begraven is geweest. Clark had typ heuse koort sen gehad' en zijn dokter verldaardo, dat hij dood was. Clark werd met militaire eer graf waarts gedragen en begraven. Maar eenige ka meraden hadden daar geen vrede meêClark was altijd een slachtoffer geweest van flauwten en zijn laatste riekt© kon dit ziekelijk verschijn sel wel ernstiger hebben gemaakt. Zij hielden zoolang vol tot men bevel tot opgraving gaf en al dadelijk bleek daarbij, dat Clark van houding veranderd was. Men pastte alle denkbare mid delen op hem toe en mocht het voorrecht smo ken, den oud-gediende, die reeds zeventig was, zoover op te knappen dat er alle kans is, dat hij nog jaren irn rijn invahdegestidht kan blij ven. 't Gebeurde in Amerika, waaruit volgt dar Clark, dadelijk toen hij weer op de been was, geïnterviewd werd. Zijn gewaarwordingen rijn te merkwaardig om ze niet woordelijk mee te doelen. „Ik ben geen oogenbhk geheel mijn be wustzijn verloren en ik gaf mij zelf zeer goed rekenschap, dat ik levend begraven was. 't Was een verschrikkelijke gedachte, en toch kon ik niet schreeuwen, geen beweging maken; ik was geheel machteloos. „Toen ik dacht te zullen sterven, kreeg ik een welbehagelijk gevoel. Ik voaldte goeau pijn, niets dat mij hinderde en ik verbeeldde mij een andere wereld binnen te gaan. Toen ak weer tot mijzelf kwam, merkte ik, dat ik nog in een doodkist lag en ik begreep dadelijk, dat ik niet gestorven was, want ik had honger." JEen botsing. Zal de aarde op 13 November van dit jaar vergaan De weerprofeet Falb heeft op de mogelijkheid gewezen, dat op dien dag onze planeet in onzachte aanraking kon komen met de komeet, door Biela in 1823 ontdekt. Over dit geval heeft de heer Lützen de vo rige week in Berlijn een voordracht gehouden en daarin aangetoond, dat de botsing beden kelijk genoeg kan zijn voor... de komeet. Het is een feit, dat men door den sterksten staart van een komeet nog de sterren kan zien, ter wijl een gewone rookwolk dit belet. De komeetstof is dus uiterst ijl en vooral bij die van Biela heeft men dit waargenomen, zoodat zij bij een omloopstijd van G'/s jaar in 't laatst niet meer kon worden waargenomen. Hare deelen schijnen allengs in het heelal ver strooid te zijn. Dit is niet gelijkmatig geschied en zoo komt de aarde slechts nu en dan met overblijfselen in aanraking, en wel in de jaren 33, 66 en 99 van elke eeuw. De komeet heett dan iets van een mugge- zwerm, waardoor de aarde veilig heenvliegt en er slechts enkele deelen van vasthoudt die zich voor ons oog als vallende steiren vettoonen. Men zal dus in November een prachtigen stenenregen kunnen waarnemen als in 1833 en 1866. In het eerstgenoemde jaar telden Humboldt en zijn adsisleuten er 25,000 inéén uur. Mare'orama. Wij hebben reeds in algemeene trekken en kele der clou's van de aanslaande wereldten toonstelling beschreven. Een nieuwe aantrek kelijkheid belooft te worden het ïMaréorama, wat vertaald zijnde, zeegezicht genoemd zou kunnen worden. Het houdt het midden tusschen een panorama en een tooverspel, en is de uitvinding van den schilder Hugo d'Alesi, die zekere vermaardheid heeft vanwege zijn bekende reclameplaten, die aan de statiorismurer» de reizigers op een reisje naar de zonnige Middeliandsche Zeekusten ver lekkeren. Dit ïMaréon, »a" zal geheel de illusie geven van een reis van Marseille naar Sfax, Venetië, Napels en Konstnntinopel. De toeschouwers, ot beter gezegd de reizigeis, zullen plaats nemen op een zeer natuurlijk nagebootst scheepsdek; masten, rookende schoorsteenen, bemanning, alles is er te vinden. Op het sein van vertrek worden de ankers gelicht, de stoomfluit gilt, de golven schuimea' om het schip, de wind waait den reizigers in het gelaat. En te gelijk ontrolt zich voor hunne opgetogen blikken het heerlijke panorama, dat men van zee op Marseille heeft. De geheele zuidkust van Frankryk trekt voorbij. Het rol- scherm is een kilometer lang en v'yftien meter hoog. Doch dit is nog niet alles. De werkelijkheid moet nog zuiverder worden nagebootst. Aan den voor- en achterkant van het schip zijn toe stellen aangebracht om het istampea" en vslin- geren" te verkrijgen. Ja, men wil het zoover brengen, dat het op commando van den kapi- tein zal gaan stormen I Het succes moet volkomen worden en de toeloop reusachtig. Uitgezonderd misschien voor die tentoonstellingbezoekers, die, eens zuchtend in de klauwen van de zeeziekte, plechtig ge- zworen hebben, nooit meer een zeereis te zullen maken. Faillissementen. Uitgesproken: 6 Jan. D. M. Goetgeluk, koopman, te Delft. Rechter commissaris, jhr. rar. J. F. Schnurbeque Boeije. Cura tor, mr. J. M. van Monnik rede, advocaat-procureur. Delft. Opgeheven: S. van Soest, aannemer, timmerman en metselaar, te Mijdrecht; H. Braakhuis, bakker te Amsterdam;J. Breemer, broodslijter en winkelier, en W. F. Steiner, meubelmaker en stoffeerder, beiden te Dordrecht; J, ter Wal, vroeger sigarenfabrikant te Zelliem. Rehabilitatie. B. J. hleve, bakker en molenaar te Hengelo (G) Procureur van requestrant, mr. Th. Evekink, Zutphen. SCHEVENINGEN, 11 Januari. Heden werd alhier van IJmuiden en Nieuwediep aangevoerd ruim 200 mand versche visch. Tarbot gold tl tot f2.50, tongen f0.50 tot f0.65, levende sehelvisch f0.38 tot f0.75, doode f0.18 tot f0.30, kabeljauw f0.70 tot f 1, bunschol f 0.30 tot f 0.60 per stuk, kleinschol f 3.2a tot f 7.40, scharrea f2.50 tot f3, kleine sehelvisch f3 tot f3.75 per mand IJMUIDEN, 11 Januari. Heden waren hier aan de inarkt 7 kotterloggers met 200—350 tongen, enkele tarbot griet, 5—10 mandjes mid.schol, 515mandjes kt. schol en 5—13 mandjes schar. Verder 2 stoom trawlers, Onion en Julie, met partijen sehelvisch, tongen, tarbot groot, midd. en kleine schol, kabeljaaw en wieling en 7 sloepen met 7001000 groote schel- visiehen en 500900 kl. id. en enkele kabeljauwen. De prijzen waren: gioofe tong 7085 ct, mid id. 4055 ct., kl. id 2025 ct., groote tarbot f8—11, ki. tarbot griet f3.254 25 per stuk; gr. schol f 11 14.50, mid. id. f6 50—8, kl. id. f4 255, schar f2—3 per mand; lev. kabeljauw 76 85 per stuk, gr. let. sehelvisch per 30 st. f 1823, kl. lev. id. per 40 st, f 1315, gr. doode id. per 40 st. f 1214, kl. doode id. per 30 st. f5—6.25. Hoogwater te ttchiedam. Jan. 13v.m. 4.54 n ra. 5.13 14: 5.42 5.49 Zon en Naan. 'onsopgang Jan, 13: 8.07 v.m. ondergang 4.08 n.m. *14: 8.07 4.10 i Eerste kwartier 18 Jan. Volle Maan 26 Jan. ANTWERPEN, 11 Januari. Petroleum onverand. Dadelyk fr. 195/g, Januari fr. 19%, Febr. fr. 19%. PARIJS, 11 Januari. Tarwe. Loopende maand fr 21.75 Febr. fr. 21.90, Maart/April fr. 21.90, 4 mdn. van Maait fr. 22.prijsh. Rogge. Loopende rnsaud fr 14.35, Febr, fr. 14.50, Maart/April fr. 14.50, 4 mdn. van Maart fr, 14.50, kalm. BUDAPEST, 11 Januari. Tarwe zwak. BERLIJN, 11 Januari. Spiritus. Loco 39.50. HAMBURG. 11 Januari Petroleum loco 6.95 brief, dito -.geli. Spiritui per Jan. 19%, Febr./Maart 18%. Stemming kalm. NEW-YORK, 11 Januari. Ta r w e. Jan. Feb, Maart. ApriL Mei. Oct. 11 Jan. 78%751/4 10 78% 74% 9 761/g78%751/4 M a 1 s. Jan. Feb. Maart. April. Mei. Oct. 11 Jan.4l7/8 13 Jan. Gr. Sehouwb. Rotterdam, Mijnheer en mevrouw Mongodin, 8 uur. 14 5 Volkshuis, Schiedam, Kinderavondje, 57 uur. 14 Adelphismus, Schiedam, Koppei leest. Officieren vcreeniging, 8% uur. 14 j> Groote Sehouwb. Rotterdam, Ital. Opera, Mefistofele, 8 uur. 14 t Tivoli, Rotterdam, Kindervoorstelling, Oranje-Nassau-Cantate, de Woud- koningin, 2 uur. 15 d Volkshuis, Schiedam, Tooverlanlaarn en muziek, 7 uur. 15 Groote Sehouwb. Rotterdam, Cathe rine, 8 uur. Tivoli. Rotterdam, Tommy Dodd, 8 uur. 17 Zaal Nut, Rotterdam, Sonatenavond, 8 uur. 19 j Quartet-Beunderman, Musis, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uurCasino Variété, Coolsingel, 8 uurPschorr Dameskapel, Korte Hoogstr., 8 u.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6