BINNENLAND. STADSNIEUWS, TL A Alt DIN GEN, Ingezonden Mcdedeelingen. Kunst en Wetenschap. Gemengd Nieuws. zoele naar de wijze waarop dit sfcu!k ter kennis van Cavaignac was gekomen. Het debat werd nu. ondanks Cavaignac's ver zet, gesloten. Maar Camiile Pellotan kreeg nog liet woord om te protesteeren tegen het gedrag van hen, die telkens de Kamer willen doen in grijpen m een nog hangend rechtsgeding, tegen dien burgeroorlog tusselien drie publieke mach ten. De redenaar vroeg lioo diep Frankrijk ge vallen is, dat het voor do oogen van Europa en van de geheele wereld zijn hoogste rechtscollege toont onder toezicht van een kapitein der gen darmerie. De oude gematigd© republikeinen, vervolgde Pellotan, die. de Hemel weet wat op 't oog heb ben, moeten ons eens uitleggen hoe 't komt dat het woord van een kapitein der gendarmerie, een ondergeschikt man, meer waard is dan dat van een rechter. „Welke rechter?" vroeg iemand. „Niet de aian, die door de Kamer eenstem mig veroordeeld is" (in de Panama-zaak ril,), was Pellotan's antwoord, die verklaarde zich nooit gemengd ie hebben in de twist, waardoor liet land verdeeld wordt, maar nu, naar hij meende, het gevoelen der overgroot® meerder heid des lauds te vertolken, door te zeggen dat men genoeg heeft van praktijken als heden weer zijn beproefd, en wellicht ongerust is omdat men niet liet gezag vindt, waarop men tegen over zulke manoeuvres het recht heeft te zeiko nen. Onder gojouw beklom Cavaignnc nog eens de tribune om «.11 laatste poging -te wagen tegen de regeering. Denkt de regeering, vroeg hij, dat, 11a al hetgeen gezegd is, een eenvoudige orde van don dag het gezag van een rechtscollege zal versterken, aat vooraf verzwakt is door den vooi-zittcr der akiafkamer te vervangen door den voorzitter van liet Hof Indien gij verwacht dat de Franschen een arrest, onder zulke omstan- dighoden gewezen, aanvaarden, dan. vergist u deerlijk. Maar- Cavaignac's aanval kon niet beletten dat alleen de stemmen der rechterzijde en der nationalisten tegen de door de regeering aan vaarde eenvoudige orde van den dag werden uitgebracht. Het resultaat dezer Kamerzitting zal blij ken te zijn dat een onderzoek wordt ingesteld mar de wijze waarop Cavadgnac karmis heeft kunnen nemen van het rapport-Herqué. Na af loop der zitting deelde Dupuy aan een afgevaar digd© mede dat dit onderzoek zal plaats vinden. Eeni tweede, indirect gevolg zal wellicht zijn dat do conservatieve afgevaardigde Laries ver volgd zal worden. Men herinnert, zich hoe deze in de Kamer Loerw, Manau en Bard een drietal schurken noemde. Rochefart nam in de „I11- tramsigeant" eerst in bedekte termen, later openlijk deze benaming over. Dit zou den beker hebben doen overloopen, zoodat er over gedacht wordt aan de Kamer' vergunning te vragen, La ries wegens deze uitlating te vervolgen. Inderdaad wordt het tijd' dat er een eind komt aan de schandelijke teal, die afgevaardig den, zich verschuilende achter hun parlemen- fcaiie onschendbaarheid, uitslaan over het Hof van Cassatie. De eerste-voorzitter van het Hof heeft inmid dels een aanvang gemaald met heb onderzoek naar de nieuwe beschuldigingen van Quesnay de Beaurepaire. De raadsheeren Pétit van de bur gerlijke en Sevestre van de strafkamer, alsmede het oud-ste lid der Kamer der requester!, staan hem in dit onderzoek ter zijde. Do „Gaulois" brengt middelerwijl bijzonder heden over een nieuw incident dat zioh vwr het Hof moet hebban voorgedaan naar aanleiding van het zga. telegram van Pannzardi, waarvan zich trwee afwijkende vertalingen bevinden in het dossier: die welke terstond aan generaal Merrier werd medegedeeld door het ministerie van buitenland sche zakenen een tweede waar mede Hanotaux later voor den dag kwam, na dat volgens zijn beweren een fout in de eerste vertaling was ontdekt. Kapitein Cuignet nu noemde de eerste verta- ling do juiste; het scheen hem onwaarschijnlijk toe dat een cijfer, dat den sleutel gaf tob hot eerste gedeelte, niet bruikbaar zou zijn tot ont cijfering van het tweede gedeelte. De twee ver talingen hebben gemeen de mededeeding van Dreyfus' arrestatie; maar de fout zou schuilen in het laatste gedeelte, waarin Pandzzardi den chef van. den Italiaansclien generalen staf mede deelt dat alle door de arrestatie noodzakelijke voorzorgen genomen waren. Volgens de „Gaulois" nu, had' kapitein, Cuig- net zijn uiteenzetting nog niet geëindigd, toen de raadsheer Dumas opstond' en dien gotuige vroeg: „Ge beweert dus dat de minister van buiten- landsche zaken zich vergist lieeft?" „Dat is mogelijk," anbwoordide Cuignet; „ik geloof dat de eerste vertaling de goede wa<s, en dat de beweerde fout niets anders kan geweest zijn dan een, overigens verdedigbare, diploma tieke kunstgreep." „Gij hebt niet het recht dat te zeggen," zou Dumas toen gezegd hebben, „Gij moet precies zeggen wast ge denkt, nL d!at de minister van buitenlandsche zaken gelogen heeft. En gij hebt niet het recht te zeggen dat de minister gelogen heeft." Kapitein Cuignet zou zidh toen vergenoegd hebben met de schouders op te halen. Over dit incident maken do bladen van den generalen staf nu groot misbaar; zij meeaten dat een rechter te ver gaat door van een offi cier van den generalen staf te eiscken dat Hij precies zegt wat hij denkt Ons dunkt, dat een getuige, wiens verklaring waarde zal hebben, onomwonden behoort te spreken. Anders kan men zijn getuigenis gerust als van geen waarde op zij leggen. Steeds grooter wordt het aantal onderzoekin gen en processen. De minister van justitie heeft aan Forichon eerste-voorzitter van het hof van appèl, opge dragen een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop een brief van Grosjean, rechter te Ver sailles, aan den minister ter kennis der dagbla den is gekomen. Do „Siècle" wordt weer met een proces be dreigd. Men herinnert zich hoe gernimeo tijd geleden liet „Journal" eeu afdruk beloofde van een pho- tografie, genomen door iemand die Picquart te Stuttgart verraste in druk gesprek met Von Schwartzkoppen. Het blad heeft zijn belofte norit geliouden, omdat aangetoond werd dat Picquart in dien tijd Parijs niet had verlaten. Nu evenwel toont de „Siècle" door photografieën aan, hoe men door verminking en handige bijeenvoeging van photografisolie platen, de zonderlingste beelden krijgt. Het blad geeft een. reeks platen, voorstellende personen, die lijn recht tegenover elkaar- staan, in vriendschappe lijk gesprek: Yves Guyot en Méline; Ednard Drumoiit en Joseph KemachZola en generaal Davousb; Yvette Guilbert en Francisquc Sar- cey; TJrbain Gohier en Ernest JudfetBernard Lazare en generaal De PelliouxDe Pressensé en generaal Zurlinden; Panizzardi en generaal do Boisdeffre; mr. Labori en de voorzittel' der assisen Delegorgue, enz. Er is er ook een; voor stellende de hertogin d'Uzès en Arthur Meyer, en de eerste, beleedigd door het bijschrift, eischt 50,000 fres. schadevergoeding. Zola's iiiboed'el wordt heden ten tweeden male geëxecuteerd voor de gerechtskosten van het proces dei- drie sdiriftkundigen. Over Esterhazy, wiens verschijnen den 17den zeer in twijfel wordt getrokken, zegt mr. Ca- banes dat de majoor aan heb Hof aal vragen hem 1110d'e te deelen welke nieuwe beschuldigin gen tegen hem zijn geopperd. Hij zal dan de rechters inlichten over het borderel, over de te legrammen „Speranza" en „Blanche" en bewij zen dat hij sedert 1894, toen hij aan Schwartz koppen op last van kolonel Sanidherr onbetoe- kenende stukken leverde om er belangrijke voor in de plaats te krijgen, alleen gehandeld heeft op bevel zijner meerderen. Toen Picquart heb „petit bleu" in handen kreeg, stond hij niet meer in betrekking tob den Duitschen attaché. Ook in het zooeven verschenen tweede deel zijner memories beweert Esterhazy een lokvogel van den Franschen generalen staf te zijn ge weest. Wat zijn al dian niet verschijnen voor 't Hof betreft, trekt Esterhazy partij van De Beaure- p aire's beschuldigingen. Door zulke rechters als Loew, Bard en Manau kan hij, „le brav' com mandant", zich natuurlijk niet laten veriiooren. De coirespondent der „New-Yorlc Herald" te Manilla zendt aan zijn blad de volgende schets van den toestand „Van uur tot uur wordt de toestand ernsti ger. In een tweede proclamatie, door Aguinaild'o uitgevaardigd, kondigt hij de leiders der insur- genten aan d'at die vijandelijkheden, zullen be ginnen, indien de Amerikanen Ilo-Ilo nemen. „Ik heb Aguinaldo in rijn hoofdkwartier, dicht bij Manilla, -bezocht, en ben Zaterdag en Zondag bij hem gebleven. „Op alle huizen leest men heb opschriftDe onafhankelijkheid of de dood. „Men verzekert dat do om Manilla samenge trokken legers der opstandelingen op 30,000 man geschat kunnen worden. „Overal geeft men blijk van bitteren haat jegens de Amerikanen. Ik werd verscheiden ma len om mijn nationaliteit gevangen genomen, maar onmiddellijk op vertoon van mijn pas poort vrijgelaten. „De soldaten van Aguinaldo rijn gereed voor dien strijd. Zij verklaren dat zij geen transactie met de Amerikanen zullen aannemen. Zij wil len, hot koste wat het wil, vrij rijn. „Uit de jongste berichten uit Ilo-Ilo blijkt dat de Amerikaansche 'troepen nog .niet aan land hebben kunnen gaan. Vrouwen en kinde ren hebben Ilo-Ilo verlaten,; de banken hebben hun waarden aan boord dier oorlogsschepen in veiligheid gebracht. De inlandsche bevolking hoeft haar huizen met ontvlambare stoffen be goten om ze terstond in brand te kunnen ste ken, zoodra de Amerikanen landen, „Duizend inboorlingen hebben Manilla verla ten. De markten hebben gebrek aan levensvoor raad. „Zoooven nog verneem ik diat het lsto Cali- fornische regiment dat rich een week geleden op vijf booten had ingescheept met bestemming naar Ho-Ho, weer aan land is gegaan. Dat schijnt er op te wijzen dat generaal Oris voor 't oogenblik heeft afgezien van rijn plan om Ilo-Ilo aan te vallen, en dat hij al rijn troepen samen trekt om Manilla te verdedigen1." Ook volgens te Hongkong aangekomen vluch telingen schijnt de toestand uiterst kritiek te rijn. Aguinaldo heeft aan de vreemdelingen, waaronder ook de Spanjaarden begrepen rijn, aangeboden hun een wijkplaats te verschaffen in do afgelegen provincies. Men zou daaruit kunnen opmaken dat Aguinaldo spoedig een botsing verwacht. Gemengde, Hededecllngen, De „Daily Graphic" meldt dat hst program der ontwapeningsconferentie in do volgende week aan da bladen zal worden medegedeeld. M-e© verwaclit dat het legerontworp door den Duitschen Rijksdag zal worden goedgekeurd. Keizer Wilhelm lieeft door den Pruisisehen gezant te Hamburg de Norddeutsehe Lloyd zijn gelukwenschen Laten aanbieden met het succes van de Kaiser Wilhelm der Grosse als het snelstvarende stoomschip ter wereld. De Fransdie Senaat heeft Donderdag a.s. aangewezen voor de inteipeDatio-Gliamaillard over het lang uitblijven der beslissing van het Hof van Cassatie in zake Picquart. De reegeering zal antwoorden dat daarover discussie niet mogelijk is; de zaak behoort al leen bij het Hof thuis. Do troepen van ras Makonnen aldus be richt het agentschap Stefani hebben in den 11a dit van 11 dazer onder begunstiging van een dikken nevel een aanval beproefd op de ver sterkte positie van ras Manga scha, maar werden met belangrijke verliezen teniggeskigen. Manga- sclia hoeft nu versterkingen ontboden, doch niet zooveel dat hij een gevecht buiten rijn le gerkamp kan aannemen. De onderkoning van Nankin heeft wegens hoogen leeftijd en zwakke gezondheid rijn ont slag gevraagd, dat tl'oo r het Tsung-li-Yamen ge weigerd is. Daarentegen is de onderkoning ern stig berispt omdat hij de regeering gevraagd heeft de door lord Charles Berosford aanbevo len 1 egerhervormingen, in te voeren. De „New-York Herald'' verneemt uit Was hington dat de commissaris-generaal voor de in tendance van het leger, Egfui, op bevel van Mc Kin ley terecht zal staan omdat hij tegenover d'e commissie, belast met het onderzoek naar de beweerde wantoestanden in. den verpleging; dienst, geeneraal Miles een leugenaar genoemd en ook .op andere wijze beleedigd had, daar de Laatste beweerde dat het rundvleesdi voor liet leger, 11a een chemische behandeling, oneetbaar was geworden. Volgens d© „Herald" zal het rapport van bo vengenoemde commissie die beschuldiging voor onwaar verklaren; het vloescli was goed. Gene raal Miles zou dan van liet opperbevel over het leger ontheven worden. Aljeh. De correspondent van het »Ilbl." seint heden 1 Er is besloten om een nieuwe actie legen Pasei te ondernemen zoodra de Oostmoesson zal beginnen. (Pasei is de streek tussehen Telok-Semawë en Diamantpunt.) In de heden namiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd tot voorzitter en vice-vooi'zitter herbe noemd de heeren J. J. G. Nolet en mr. W. II. Jansen; terwijl tot Commissaiis der Beurs werd herbenoemd de heer II. R. M. A. van Gent. Gisterenavond vergaderd© in liet „Café Cen tral" op de Markt de moleaiaarsvoreeniging „Eensgezindheid" opnieuw om, zooals in do vo rige vergadering besloten was, do vraag te be spreken of de veneeniging zou worden voortge zet of ontbonden. Een uitvoerige gedachtewisseling laad, daar over plaats en ten slotte werd besloten de vor- ceniging niet op te heffen maar te trachten haar tot meerderen bloei te brengen. In plaats van den heer J. van dar Knaap, diie als voorzitter der vereeniging had' bedankt, werd tot die functie geroepen de lieer J. öaan, die deze benoeming aanvaardde. liet departement Schiedam der maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" zal hare vierde leesvergadering houden op Woensdag 18 Janu ari a.s., des avonds te 8 uren, in Musis Sacrum. Spreker is de heer A. A. Beekman te Schiedam, zijn onderwerp: «Novelle". Mevrouw H. Roland Holst—Van der Schalk zal hier vanwege de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij in Nederland in eene openbare vergadering spreken op Donderdag 19 Januari a.s. in »Musis Sacrum". Haar onderwerp is«Het doel der sociaal democratische arbeiderspartij". Er is gelegen heid tot debat. Blijkens achterstaande advertentie is hier ter stede opgericht een vereeniging ter beoefening der uiterlijke welsprekendheid, onder den naam T(ot) A(angename) V(erpozing) E(n) N(uttige) U(itspanning). Ditmaal vindt deze vereeniging haar leden niet bij uitsluiting onder den werk mansstand maar recruteert die in hoofdzaak onder den middenstand. Gisteren kwamen met de eb een groot ge tal planken, balken en dunne boomstammen van Rotterdam af op de rivier de Maas aan drijven. Yerscheiden personen hielden zich op het havenhoofd alhier bezig met het opvisschen daarvan. Wjj maken onze lezers attent op achter staande advertentie omtrent eene quartet-soirée op 19 Januari a.s. De bekwame artisten ver dienen een volle zaal. BURGERLIJKE STAND Geboren 12 Jan. Petrus Marius, zoon van J. van Eyk en G. Eenhuizen, Westfrankelandsche laan, 13 Jan. Pieter, zoon van S. Bruggeling en P. Dekker, Broersveld. 14 Jan. Hendrik, zoon van D. Zwaan en H. van den Etjkel, Wiïhelminasiraat. Overleden 13 Jan. Jolmnna Wilhelmina Burger, oud 32 jaar, echtg. van J. J. Hoenderkamp, ÉreupeUtr. 'Als eene bijzonderheid kan medegedeeld wordeo dat \anaf 1 Januari 1.1. tot en met heden reeds 19 sterfgevallen in deze gemeente hebben plaats gehad. 'Hedennacht werden de pakhuizen aan de Koningin Wilhelminahaven door inbrekers be zocht en wel de pakhuizen van de Dogger maatschappij, waar zij uit het kantoortje van den pakhuisbaas 0. a. een bedrag van pi. m, f100 ontvreemdden. Ook werd het kantnor van den heer R. Ommering Azn. bezocht, waar zij alles doorsnuffelden en zelfs de brandkast open braken. De dader of daders zijn tot nog toe onbekend, 'Dinsdag 17 Januari a.s., des avonds 8 uur, zal vanwege de S. D. Arbeiderspariij een open bare vergadering worden gehouden in het café «de Gouden Leeuw" alhier. Als spreekster zal optreden Ilenriette Roland Ilolst—Van der Schalk, met het onderwerp: »Het doel der S. D. Arbeiderspailij." *J1. Woensdagavond werd door de Chr. Zang- vereeniging «Excelsior", directeur de heer M. Groeneveld Az., een uilvoering gegeven met medewerking van den heer J. G. van Herwaar den inn Rotteidam in het lokaal «Liefde en Vrede", welke zeer goeil geslaagd mag heeten. Deze vereeniging maakt meer en meer vorde ringen. Het publiek dat in zeer groot getal was opgekomen, was zeer te weden met het gepres teerde. 'De Haimonievereeniging «Concordia" is voor nemens eene uitvoering te geven op Dinsdag 24 Januari a.s., in de zaal «Harmonie" alhier. In ons nummer van G dezer deelden wij mede dat tegen den aannemer J. v. d. E. te Scheve- ningen door de politie alhier proces-verbaal zou zijn opgemaakt wegens het niet doen der ken nisgeving, waartoe hij overeenkomstig art. 12 der veiligheidswet verplicht was. Den lieer J. v. d. E. is, naar ons wordt ge meld, van een zoodanig proces-vei baal niets bakend. De eerste post- en passagieraboot van Heüe- voetsluis naar hier, heeft, wegens den storm en hoogen water-stand gisteren niet kunnen varen, zoodiat post- en passagiers, ook die van F Lilde», geen gelegenheid hadden hot vasteland te be reiken. BURGERLIJKE STAND. Geboren 13 Jan. Agatha Cornelia, dochter van E. Zijdenbots en A. Ebbcis, Kuiperstraat. Krijna Plona, dochter van A, v. d. Ster en K. Waal boer, Liesv. laan. Overleden: 13 Jan. Hendrik van Schaijk, oud 52 jaren, wedr. vau W. Boxhoorn, Achterstraat. Sophia Brobbei, oud 46 maanden, Nieuwelaan. 14 Jan. Martinus Don, oud 1 jaar en 8 maan den, Weslnieutcland. ft 80 ets. per regel. llilUDIIOOIlIGllEID. Een rijke dame, welke door dr. Nicholson's kunst-trommelvlies van hardhoorigheid en oorsuizen is genezen, heeft aan zijn Instituut een geschenk van 20.000 Mark aangeboden, ten einde daarvoor doove en hardhoorige personen, die geen mid delen bezitten zich het kunst-trommelvlies aan te schaffen, dit gratis te verschaffen. Brieven te adresseerenRichardson Bros. 9,Great Russell Street, London, W. C. Inhoud van de „Huisvriend"' no. 11. Monsieur de l'Espinay door dr. Jan ten Brink (vervolg); Wonder spiegels, met afbeeldingen; Louw de Lieger door F. HavcrSchmidtDe nieuwe Opera-Comique te Parijs, met gravure naar R. Collin; Allerlei; Illustratie: Rijksmuseum te Amsterdam; Adver tentieblad: Yisschersfatnilic uit Volendam; Allerlei; Van week tot week; Advortcntiën. Naar Indië. 'Per s.s. S a 1 a k der Rott. Lloyd vertrok heden van Rotterdam naar Ned.-Indië eene afdeeling aanvullingstroepen, sterk 3 onder officieren en 40 minderen, onder bevel van den luit. der inf. C. M. A. Donck en onder mede- geleide van de 2e luits. der inf. K. A. E. Seeuwen en F. de Boeve. Hedenmorgen was aan de vischmarkt aange voerd 4 mand schelvischde prijzen waren van f0.30 tot f 0.87 K, alles per koop. De diefstal te 's-Gravenhage. Mean meldt oms uit 's-Gravenhage Eeniga koopbrieven, die geborgen waren in die brandkast ten huis» van dö weduwe Roos, op

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2