t. f I BINNENLAND. 151,090 308,000 390,000 70,000 80,000 40,000 62,000 34,000 23,000 84,000 STADSNIEUWS. ,,fl STAAT K gemeenteraad in plaats tweede adjunct Voinot. van Régis gekozen de De »Morning Post" verneemt over Parijs uit Petersburgsche bron, dat den 3den Januari een verbond is gesloten tusschen Rusland en Afghanistan. Eenige dagen te voren heeft de Emir zijn volk gewezen op het nut van den aanleg der spoorwegendoor zijn buren dien sten te bewijzen wordt een volk hun weldoener en bondgenoot. De Czaar verlangt ook niet naar Afghaansch bezit, maar wil alleen het land de middelen verschaffen om zich te verrijken. De Emir, die als souverein van geheel Afghanistan onderteekent, waarschuwt tegen zekere kwaadwillige, lasterende vreemdelingen en spoort zijn volk aan tot viiendsehap met Rusland. Te Johannesburg is het Zaterdag ter gele gen'neid eener meting van Engelsch-gezinden tot hevige vechtpartijen gekomen. Daar de telegrafische gemeenschap ngesioten is, ontbreken nadere berichten. Volgens de »N.-Y, Herald" heeft Mc Kinley admiraal Dewey, de generaals Otis en Whitler, den oud-gezant in China Denby en Schiirmann voorzitter der universiteit te Correll, uitgenoo- digd een commissie te vormen die advies zal geven over de op de Philippjjnen te volgen politiek. Rijkspostspaarbank. In de jaarverslagen, betrekkelijk deze instel ling, is er herhaaldelijk op gewezen, dat voor haar de maand Januari in den regel eene ex ceptioneel gunstige was, hetwelk naar alle waar schijnlijkheid in verband staat met de uitdeeling van nieuwjaars-giften. Uit dit feit werd dan telkens afgeleid, dat genoemd, heilrijk instituut méér en méér wortel schiet in 't volksleven. Bij de samenstelling van het rapport over 1899 zal het uitspreken van een dergelijk be weren, benevens het daaruit trekken eener zoo danige conclusie, vermoedelijk in nog veel groo- ter mate dan vroeger, mogelijk zijn. Immers, blijkens de voorloopige totaliseering, welke de directeur liet bewerkstelligen, is er gedurende de éérste tien dagen der loopende maand, aan de verschillende, voor den dienst der spaarbank opengestelde postkantoren, in den lande, ingelegdhet zéér aanzienlijk bedrag van ongeveer 11,417,000 (dus ca. l'/j millioen gulden)welke som voor de verschil lende provinciën te splitsen is als volgt Noord-Brabant ongeveer f 175,000 Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drenthe Limburg s Uoldriugsgestfcliten. Te Zetten waren op 1 Januari j.l. in de Heldring gestichten 325 meisjes en kindei en geplaatst, alsin Steenbeek 50, Magdalena en kinderhuis 85, Bethel 46, Talitha Kumi161. opleidingshuizen 34, normaalschool 49. Sedert de oplichting van deze inrichtingen lot heden, zijn daarin reeds 5800 meisjes en kinderen ge plaatst geweest, als in Steenbeek 1619, Mag dalena- en kinderhuis 886, Bethel 1078, Tali tha Kumi 1514, opleidingshuizen 171, en nor maalschool 462. l)rie-en-twintig aanvragen tot plaatsing zijn weder ontvangen, als voor Steen beek 2, Mugdalenaliuis 4, Bethel 4, Taiilha Kumi 4, opleidingshuizen 5 en normaalschool 4. Naar wij vernemeu zijn benoemd tot inspec teur der posterijen en telegrapiiie: ter stand plaats Arnhem M. Vellinga, directeur van het postkantoor te Leeuwarden; ter standplaats 's-Hertogenbosch J. Vorster, directeur van het post- en telegraafkantoor te Goudater stand plaats Yenlo J. de la Lande Crcmer, directeur bij den post- eu telegraafdienst, gedetacheerd bij het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie tot directeur van het rijkstelegraafkan- toor te Rotterdam G. C. J. Verkerk, directeur van het telegraafkantoor te Leiden en zulks ter vervanging van den heerM. C. de GraaffJr., die wegens hoogen leeftijd op zijn verzoek eervol is ontslagen. Naar men verneemt heeft de postdirecteur te Tilburg, jhr. J. L. L. P. M, Van Sasse van Ysselt, tegen 1 Mei zijn eervoi ontslag aange vraagd. In het »Weekbl. v. h. R." bepleit mr. J. M. van Stipriaan Luïscius de wenschelijkheid van een internationale rechtspraak. rijkspostspaarbank is f 478.32. Uitgekeerd werd wegens ziekte over 1898 f 200.07. Verder werd met algemeene stemmen besloten voortaan bij het overlijden van een lid der verecni- ging f10,00 uit te keeren aan de naastbestaanden. Daarna werd overgegaan tot verkiezing van een bestuur hetwelk herkozen werd behalve de heer As. Jongste in wiens plaats gekozen werd de heer W. v. Wijk. Niets meer aan de orde zijnde werd de veegadering gesloten. De 2e soirée-dansante van het jCasino" te 's-Gravenhage zal den 9en Febr. in het Hótel den Ouden Doelen plaats hebben. *KETHEL EN SPALAND14 Januari. Hedenavond ten 71/3 uur had alhier de jaarvergadering plaats van de werklieden-vereeniging tot onderstelling hij ziekte. Uit het verslag blijkt dat de vereeniging zich in bloeienden toestand bevindthet aantal leden bedraagt 60, en dat der buitengewone leden 26. De inkomsten gedurende 1898 zijn f399.68, de uitgaven f362.37ty3, zoodat een saldo in kas bleef van f 37.301/3het bedrag dat is ingeschreven in de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Zaterdagmiddag II. vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten stadhuize onder voorzitterschap van den heer J. J. G Nolet. Met den voorzitter waren aanwezig de heeren mr. Jansen, Beukers, Van Gent, Hout man, Lagerwpy, Horineriage Grete en Van der Pant; afwezig was de heer Piins. Nadat de notulen van de vorige vergadering waren gearresteerd en mededeeling was gedaan van de ingekomen stukken, hield de voorzitter eene toespraak waarin hij den vvensch uitsprak dat het jaar 1899 voorspoedig mocht zijn voor den handel alsmede voor de leden der Kamer ook in hun huiselijk leven. De geloofsbrieven van de afgetreden maar herbenoemde leden, de heeren Beukers, van Gent en mr. Jansen, werden door eene com missie uit de Kamer, bestaande uit de heeren Houtman en Lagerweij nagezien eu in goede orde bevonden, zoodat de voorzitter tot toelating der genoemde heeren adviseerde, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. De hei be noemde leden werden door den voorzitter met een korte toespraak geïnstalleerd. Vervolgens werd overgegaan tot het benoemen van een president en een vice-president der Kamer. Herbenoemd werden, ieder met 7 stem men, de afgetreden president en vice-president de heeren Nolet en mr. Jansen, terwijl de heer Houtman voor beide functiën 4 stem verkreeg. Ook thans verklaarden beide heeren zich bereid deze benoemingen te aanvaarden. Aan de orde kwam voorts het vaststellen van de rekening over 4898. Deze werd vast gesteld tot een bedrag aan ontvangsten ad f7I2.71, aan uitgaven ad f641.62, een batig saldo alzoo van f74.09. De aftredende commissatis voor de beursen den graanhandel, de heer van Gent, werd lier- kozen met 7 stemmen, terwijl 4 stem werd uitgebracht op den heer Van der Pant. De voorzitter benoemde vervolgens in de commissie voor het jaarverslag de heeren Van Gent, Houtman en Honnerlage Grete, welke zich deze benoeming lieten welgevallen. De voorzitter stelde daarop achtereenvolgens aan de orde 4o. Van de Kamer van Koophandel te Haar lem een afdruk van haar adres aan den minister van financiën betreffende het quilantie-zegel- recht. 2. Van de Kamer van Koophandel te Nij megen een afdruk van haar adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal betreffende achter stelling der Ned.-fabrikanten bij de buiteniand- sche, bij exporlatie van fabrikaten naar de koloniën. Besloten werd beide adressen aan de leden rond te zenden, ter behandeling in eene vol gende vergadering. 3. Van Burgemeester en Wethouders van Schiedam, eene missive dd. 6 dezer Afd. A no. 41 houdende uitnoodiging tot wijziging der dooi de Kamer ingediende concept-verordening be treffende de makelaardij; welke missive in han den werd gesteld van de te dezer zake door de Kamer uit haar midden benoemde commissie. 4. Van B. en \V. eerie missive dd. 6 dezer Afd. C no. 7, betreffende herziening van de regeling van het havengeld. Besloten werd deze zaak voor te bereiden door eene commissie ait de Kamer, waarin door den voorzitter werden benoemd de heeren Nolet, Van der Pant en Lagerweij, terwijl de heer Prins, die wegens afwezigheid nog niet was geïnstalleerd en dus als lid geen deel kon uitmaken van deze commissie, daaraan werd toegevoegd als adviseur. Bij de rondvraag werd door een der leden opge merkt dat door distillateurs hier ter stede werd geklaagd dat van het Algemeen Handels Entre pot misbruik werd gemaakt ten opzichte van den invoer van buitenlandschen spiritus, die na eenige bewerking het entrepót weer verlaat als Schiedamsche jenever. In meer dan éen opzicht worden de Schiedamsche branders daar door benadeeld. Verschillende leden merkten op dat ook vroeger reeds deze zaak in de Kamer ter sprake was gekomen, o.a. toen van regeerings- wege de regeling van het Entrepot werd voor bereid. De Kamer had toen reeds op de bezwaren tegen de voorgestelde regeling gewezen, die thans aanleiding tot klachten geven. Besloten werd deze zaak in een volgende vergadering te behandelen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Adelphismus. Het was feest Zaterdagavond in de Officïeren- vereenigingvoor het eerst sedert vier jaar vierde sAdelphismus" weder een Kopperfeest. Want de Koppermaandag, de dag dien het drukkersgilde voor zich opeischt, is voor de Schiedamsche typografen geen sVerloren Maan dag", waarvan men in 't zuiden des lands en in de Vlaamsche provinciën van België pleegt in te spreken, collet: 25 jaren als lid van het college van tanten dier kerk in functie was. Met equipage werd de jubilaris door het bestuur van zijn woning afgehaald ter bqwonin» der Hoogmis, en waarmede hij na afloop tf weder werd terug gebracht. Namens het college werd hem een fraa- cadeau aangeboden, terwijl zijne receptie be! zocht werd door heeren geestelijken, collec tanten en zeer vele belangstellenden. dat losbandigheid geen feestvieren mag heeten en waai dig heeft sAdelphismus", de vereeniging der Schiedamsche zonen van Coster, reeds elf malen den Koppermaandag in een feestelijke samenkomst van leden en introdueé's gevierd. Niet onafgebroken is de reeks der kopper feesten van sAdelphismus". Want levendig is het bewustzijn in bestuurderen en leden der- vereeniging, dat het nuttige op den voorgrond moet staan, dat, de onderlinge steun in ziekte of bij overlijden het eerste doel moet blijven. En daarom was het vier jaar geleden, sedert sAdelphismus" den dag der drukkers met zijn vrienden had gevierd. Toch heeft de vereeniging in die vier jaar niet geslapen of gekwijnd. Integendeel steeds mocht zij de sympathie van velen ondervinden, in de eerste plaats van de Schiedamsche patroons. Bleek dit niet bij het vijfentwintigjarig bestaan der vereeniging, nu twee en een half jaar ge leden, toen het Hoofd en de Secretaris der ge meente, patroons, vereenigÏDgen van hier en elders, hetzij door hun tegenwoordigheid op het zilveren feest, hetzij door schriftelijke geluk- wenschen van hun belangstelling blijk gaven Is ook het fraaie vaandel daarvan niet de blijvende getuigenis, liet vaandei der vereeni ging door den toenmaligen beschermheer ge schonken En dat, al gedoogde de kas der vereeniging geen feestvieren, de hartelijke verhouding der leden onderling niet veiflauwde, de onder- afdeeling sHet Tooneel" toonde dit door eenige malen, nog het laatst ter gelegenheid der In huldiging van Koningin Wilhelmina, de leden van sAdelphismus" en de hunnen bijeen te roepen tot gezellig samenzijn. Maar thans zou er weer een kopperfeest ge vierd worden; het ging van mond tot mond, en de taliijke vrienden der typografenvereeni- ging haastten zich introducties machtig te wor den; want iu alier heiinnering lagen nog de vroegere prettige, nette en ordelijke kopper feesten. Een breede schare zat dan ook gezellig bij een in liet voorgedeelte der gioote zaal van de Officiereu-Vereeniging (het achtergedeelte n.l. was voor dansvloer gereserveerd); aan de be stuurstafel de bestuurderen met hunne dames; eenige patroons woonden het eerste ge deelte van het feest bij. En men kon het de aanwezigen aanzien, dat men hier was geko men om op waardige wijze het feest der druk kers te vieien. De voorzitter van »Adeipbisinus", de heer C. L. Moerman, heette de aanwezigen hartelijk welkom en gaf daarna het woord aan den eere voorzitter, den heer J. J. Soudan, om de feest rede uit te spreken. In een boeiende toespraak schetste de spreker wat de afgeloopen vier jaren voor de vereeniging waren geweest. Wij deelden liiei boven reeds in 't kort de geschiede nis van sAdelphismus" in die jaren mede, zooals èo de heer Moerman èn de heer Soudan die met dankbaarheid herdachten. Warme bijval was het loon der sprekers; f Zaterdagavond had het aangekondigde kin maar niet minder warm klonken de toejuiching derfeestje plaats voor de kinderen der leden van en erv De afd. Schiedam van het Alg. Nederl. Werk- liedenverbond hield gisternamiddag in het Vofe huis alhier eene huishoudelijke vergadering. Aan de orde was het vaststellen van het punt voor de alg. jaarvergadering, alsmede het versla» van den afgevaardigde die te Rotterdam de ver©, dering in zake de gebr. Hogerhuis had be woond, aan welken afgevaardigde mede was opgedragen eene vergadering over diezelfde aan gelegenheid bij te wonen die 40 Jan. alhier gehouden is tot stichting van een plaatselijk comité. 3 De vergadering besloot dat zij wilde mede werken om tot eene revisie van het vonniste geraken door een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te steunen, doch dat zB niet meer wilde medewerken tot het houden van openbare meetings, daar hier ter stede al zulk een meeting had plaats gehad eridezsak als bekend genoeg mag worden beschouwd. Als punt op de agenda werd geplaatst het zelfde onderwerp dat liet vorig jaar daarop was geplaatst en toen werd aangehouden, omdat binnen korten tijd het advies der slaatscom- missie in zake pensionneering van den ouden en invalieden werkman te wachten was. De afgevaardigden voor de alg. jaarverga dering zullen in de eerstvolgende huishoudelijke vergadering beuoemd worden. In de tweede week van Februari zal de heer D. de Klerk, lid van de Tweede Kamer, zooais wij reeds meldden, voor de afd. optreden als"' spreker over het pensioen-vraagstuk. Zondagavond had voor de leden van het Volkshuis" met hun vrouwen een tweede uit-* voering plaats met de tooverlantaarn. ïReinlje de Vos" was het onderwerp dat vertoond werd in een serie platen, die zeer fraai op het doek weiden weergegeven. De piano-voordrachten die ditmaal daarbij werden gegeven, gaven een aangename afwisseling en vielen zeer in den smaak. Ondanks het slechte weer was de op komst bevredigend te noemen. Op 29 Januari a.s. zal weder een avond voor de leden met hun vrouwen plaats hebben. Een Schiedamsche dame, die ook aan de eerste soiree met veel succes medewerkte, zal weder om door zang den avond opluistei en, terwijl het verdere muzikale gedeelte door Rotterdamsche musici (viool en piano) zal worden uitgevoerd. Bovendien heeft een bekend Rotteidamsch decla mator dien avond zijn medewerking toegezegd. gen, toen de heer H. A. M. Roeiants een dronk wijdde aan het welzijn van sAdelphismus", En toen werd het feest, het rijke programma volgend, voortgezet om, schrik niet, lezers ('niet voor vijf uur in den morgen te eindigen. 't Gaat niet aan in bijzonderheden af te dalener werden tot gtoote tevredenheid der aan wezigen tooneelstukjes opgevoerd, waarin menig typo blijk gaf van werkelijk goede mimische talentener werd voorgedragen en gezongen, gezongen op bet tooneel, maar niet minder opgewekt in de zaaler werd niet het laat ste is het minste gedanst met entrain, en toen de tombola aan sommigen confetti eu ser pentines in handen had gespeeld, dwarrelden al spoedig de veelkleurige pailletjes neer op de hoofden, en suisden de papieten draden door de zaal. Bijzonder verdient nog vermeld te worden de aardige berijmde nieuwjaarswentch, waarin ver schillende gebeurtenissen in land en stad, ook op typografisch gebied, werden herdacht, en die zeer in den smaak viel. Gezellig heeft sAdelphismus" met zijn vrien den en vriendinnen het Kopper'eest gevierd en "t lijdt geen twijfel of bij alle aanwezigen is de vertuiging bevestigd dat Schiedam's typografen de kunst van feestvieren uitnemend verstaan. De dStaatscourant" bevat twee benoemingen van oud-stadgenooten. De heer J. Elzinga, vroeger adjunct-inspec teur der dit*, bel., invoert*, en acc., is als inspec teur derzelfde middelen verplaatst van Hans- weert naar Lobith. De heer S. C. L. Reigersberg, vroeger alhier, erkend en toegelaten als vice-consul van Groot-Britannië en Ierland te IJrnuiden. De heer A. Kluit herdacht gisteren den dag waarop hij gedurende veertig jaren als ambte naar in dienst van het rijk is werkzaam ge weest. Namens zijne collega's kommiezen-veri- ficateur en verificateurs werd der, jubilaris een fraai cadeau aangeboden, terwijl Hij bovendien gecomplimenteerd werd door den heer Aleva controleur, en den heer Valkhof adjunct-contro leur. Talrijke blijken van belangstelling bewezen voorts dat ook in wqderen kring voorden jubi laris sympathie en vriendschap gekoesterd wordt. 1 Gisteren had de plechtige Hoogmis plaats de O. L. V. Visitatiekerk tot intentie van De Schiedamsche typo's beseffen den jubilaris, den heer J. Kemp, die gedurende het Volkshuis" alhier. Ongeveer 90 zoowel meisjes als jongens in den leeftijd van 6—14 jaar namen er aan deel. De tooverlantaarn deed goede diensten en de piano gaf prettige aflei ding; in de pauze werden de kinderen opeen versnapering onthaald. Mej. Betsy Maas, die deze feestavondjes organiseert, en de heer J. Kooren gevel, die haar daarbij ter zijde staat, hebben alle eer van hun werk gehad. Blijkens achterstaande advertentie zal Woens dag a.s., des avonds van 7 9 uur openbare les worden gehouden van de verschillende afdeelingen det huishoudschool in het Volkshuis alhier. Wij sporen alle belangstellenden aan deze openbare les te gaan bijwonen ten einde zich een denkbeeld te kunnen vormen va» de werkzaamheden die daar verricht worden. Er zal tevens voor zeer maligen prijs gele genheid zgn iets te gebruiken, toebereid door de leetlingen der kookschool. Hedenmiddag te 4 uur viel Jan Moerman, uit school komende, in de Schie nabij de Over- schiesche straat. Hij werd daaruit spoedig gered door Albert Bijloo, waarna de knaap naar de ouderlijke woning in de Parailelstraat werd gebracht. Hedenmiddag viel de knecht van den zand- schipper Jan Waart nabij de pont in de Buitenhaven overj boord. De schipper wist hem weder spoedig op het droge te helpen. In de tweede helft der maand December werden aan het postkantoor alhier verzonden*' de volgende stukken, geadresseerd aan onbe kenden Brieven. Amsterdam. 1. Mej. C. Posthuma, 2. A. Kolen, 3. v. d. Endt, 4. Boelaars, 5. W. J. Mulder, 6. W. v. Schuuren, 7. J. v. d. Berg, Briefkaart. 1. Mej. S. Schoot, Rotterdam. Brief (Buitenland), 4. F. Veeters Brussel. s-IIertogenbosch. Rotterdam. 3) Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht44 Januari. Notaris: W. J. A. Roldanus. Een huis en erve aan den Rotterdaraschen Twe en gel are 2f Geo Een no. 6, kocht 14 en A. van H 15 II. A. Erven M. Kr 43 11 ma 14 der Mi 16 Lange Ter van c Zaterd kanloo in lie: ieder waaroj som v fabriel het w aan d< dit ee: Boven, stuk. draagt Ver. neer minde, zal wc De der N Ambac tegen Voo vrouw, en des dood een kt 14 Groen Dirk J. Een dn 16 J Snoek Iu d. 1 maa lccdigii roepen op de oordeel gen Ro bet iu wezen Pond Frank Zilver AMS 16 £1 Nede Cert, t Cert, d ilONG Obl. Gc ITALI Inscnr. Paus. Oost 0bl.Pa i Port 'Obi.n 'dito t Rusl Cert.H 0bl.'8< dc d.' in SPAÏ Pp.Scl io. pea Binn, dito P TüRi Doua» ditoL ditoG ditoG

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2