th II pjF*- BINNENLAND. STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. I In de ïGaulois" schrijft Ernest Daudet, dat het denkbeeld van een verbond met Duitsch- land niet alleen geen tegenspraak uitlokt, maar zelfs als een noodzakelijk gevolg van Engeland's houding tegenover Frankryk wordt beschouwd. Een Fransch regeeringspersoon zou zich on langs tegenover een buitenlandsch staatsman aldus hebben uilgelaten»Met de politiek van pruilen en boosheid is het tusschen Duitschlaod en ons gedaan. Overal waar het nuttig kan zijn dat Frankrijk met Duitschland samengaat, zal ik daarvoor zorgen". In den Duitschen Rijksdag bracht Lenzmann (vrijz. volksp.) bij den postRijkskanselier" op de begrooting onverwacht de Lippesche quaeslie ter sprake. Hij ontkende, gesteund door ver schillende specialiteiten in staatsrecht, dat de Bondsraad bevoegd was te beslissen in een geschil tusscheo twee vorstende wetgeving van Lippe alleen had de troonsopvolging te regelen. De Rijkskanselier veidedigde de competentie van den Bondsraad, die door Lieber, ook namens het centrum, bestreden werd. Tot voorzitter van het Pruisische Huis van Afgevaaidigden i« herkozen de Duitsch-conser- vatief Von Kióchen, tot voorzitter van het Hee renhuis de prins Von Wied. De vergaderingen vinden voor het eerst plaats in het nieuwe Landdaggebouw, waar de acous- tiek erbarmelijk slecht blijkt te zijn. Von Eyner n (nat.- lib.) klaagde er reeds over. Gebleken is dat de Duitsche student te Praag die op een Tsechisclien collega schoot, uit nood weer handelde. De Tsech is aan zijn verwonding overleden. In denzelfden nacht zijn nog twee andere Duitsche studenten door Tsechen overvallen en mishandeld. Het schijnt dat de conferentie met den Keizer- Koning te Weenen de positie van baron Banfly, den Hongaarsclien premier, andermaal versterkt heeft. Sagasta heeft aan een journalist verklaard dat hij alleen met het bijeenroepen der Kamer wacht op de ratificatie van net vredesverdrag door den'Ameiikaanschen Senaat. Naar de »Temps" verneemt heeft de Porte zeer strenge maatregelen genomen aan de Bul- gaarsehe grens. Zij heeft het reizen van Bui garen naar Turkse en van Turken naar Bulgarije verboden met het oog op de onlusten die tegen het voorjaar door Muzelmannen en Christenen in Macedonië worden voorbereid. Li-Hung-Chang is volgens berichten uit Pe king ziek. Paleisgeiuchten zeggen dat de verhouding tusschen den Keizer en de Regentes steeds meer gespannen wordt. De Keizer brengt zijn tijd zoek met geiten en apen te dresseeren en is telkens ongehoorzaam aan de bevelen der Keizerin. Tiet heet dal Fransche oorlogsschepen bevel gekregen hebben zich naar Tou-Tsclrou te be geven. Aan de sN.-Y. Herald" wordt uit Manilla geseind: De vertraging der beslissing van den Amerikaanschen Senaat over het vredesverdrag is hoogst nadeelig voor het Amerikaansch gezag te Manilla. Twee derden der bevolking zou willen opkomen voor de Amerikaansche heer schappij, maar durft het niet om Aguinaldo's overmacht. De toongevende kringen en de ar- beideis begrijpen dat een inheemscheregeering te Manilla tot een schrikbewind zou leiden. Een telegram van generaal Otis aan de regeering zegt dat de toestand te Manilla en te Ilo-Uo steeds geruststellender wordt. De regee ring twijfelt er dan ook niet aan of de crisis is voorbij. Generaal Otis is meester van den toestand. Hofbericht. Meldden wij, dat H. M. de KoDingin-Moeder tegenwoordig veel buiten de stad ging wan delen, ook de jeugdige Vorstin doet dit, naar de tiRes. Bode" meldt, en kiest daartoe voor namelijk de gemeente Loosduinen uit. Bijna geen dag gaat er voorbij, als het weer het ten minste toelaat of men ziet het koninklijk rijtuig óf van Den Haag óf van Rijswijk komen aanrijden. Bij den Leijweg stapt H. M. dan uit en legt den afstand tusschen het buitengoed van den burgemeester en de woning van A. Steijger te voet af, waarna de rit wordt ver volgd. De vorige jaren wandelde H. M. bij voor keur van den Strandweg over Meer-en-Bosch". Visscherij-tentoonstelling fe Bergen. In de »St.-Ct." vindt men heden een beknopt verslag van de visscherij-tentoonsteiling te Ber gen, opgemaakt door den commandant van Hr» Ma. schoener Dolfijn, welk schip aldaar van 2025 Juli 1898 verbleef. Datgene wat voor de Nederlandsche visscherij van belang zou kunnen worden geacht, be paalde zich hoofdzakelijk tot het navolgende: lo. Vele soorten van netten van verschillend maaksel en stof, alle speciaal ingericht voor den aard en gesteldheid van de exposeerende landen en de daar aanwezige vischsoorten, waren ten toon gesteld. Van de weinige, die in ons land en bij de daar in zwang zqnde manier van visschen zouden gebruikt kunnen worden, trok het meest de aandacht een kor met vleugels, welke door vertikale roeren of schilden uit elkaar worden gehouden. De afstand tusschen de vleugels kan bij scheepjes, ter groote van onze schokkers, ongeveer 5 a 6 maal zoo groot zijn dan de opening van de in Neder land gebruikt wordende kor, waardoor een veel grooter terrein wordt afgevischt. Het achter de vleugels bevestigde kornet had een zak en de gewone loodreep, terwijl de bovenkant voorzien was van drijvers om de kormonding open te houden. De vleugels waren van onderen niet bezwaard aan den onderkant der roeren waren gewichten aangebracht. 2o. Bij de meeste ten toon gestelde netten had men de kurken drijvers door glazen bollen vervangen. Deze bollen worden beschermd door een netwerk van schiemansgaren zij hebben grooter drijfvermogen, waardoor op een net minder dry vers behoeven te worden aangebracht. Volgens ingewonnen inlichtingen waren deze dry vers zeer aan te raden en proeven bij groote visscherij-ondernemingen genomen, hadden uit gemaakt, dat de bosten dezer nieuwe drijvers 1/3 bedroegen van die der kurken. By op de tentoonstelling genomen proeven was, na met kracht tegen elkaar aanslaan van twee beschermde bollen, niet de minste be schadiging te bespeuren. Niet alleen kurken drijvers, maar ook de gekuipte joonen zooals die gebruikt worden bij de haring- en beugvisscherij kunnen zij met succes vervangen. In de landen waar de berke boom voorkomt, zijn door het gemakkelijk en goedkoop verkrijgen, drijvers van berkenschors zeer aan te bevelen. In de Zweedsche afdeeling wareu vele netten er van voorzien, zoowel voor de binnen- als voor de zeevisscherij. 3. Vele modellen van Amerikaansche lijn of beugvisschers waren ten toongesteld de meeste voorzien van een petioleummotor als hulp voort beweging en om een spil te dry ven. De geheele inrichting van deze machines neemt niet meer plaats in dan de stoomketel met toebehooren op sommige onzer sloepen, terwijl het veelvul dig voorkomen op succes wyst. 4. Een gewone lier met knijpschyfin plaats van trommel was in de Noorsche afdeeling te zien. De reep wordt hier in de schijf aange drukt gehouden door den korten arm van een hefboom op wiens langen arm een veer werkt. Het afhouden bij inhalen van beug of kor ver valt hierdoor vooral op kleine vaartuigen zoude zij veel gemak opleveren. 5o. Als bijzonderheid kunnen nog zwemves ten en zwemgordels genoemd worden gevuld met rendierhaar. Bijzonderheben omtrent deze vulling kunnen niet worden opgegevende Noorsche beschrijving in de catalogus is niet te begrijpen en de exposanten waren niet te vinden. 6o. De Fransche visscherijscholen waren ver tegenwoordigd en stelden beschrijvingen van hunne scholen en manier van werken ten toon. Jongens die opgeleid moeten worden voor de visscherij, krijgen onderricht in al wat het vak betreft en worden bekend gemaakt metkaart- passen, gegist bestek bijhouden en eenvoudige lengte- en breedte-bepalingentevens wordt onderwijs gegeven in meteorologie en verband leer. Na behoorlijk doorloopen cursus, krijgen zij een diploma voor gezagvoerder op diepzee visscherij vaartuigen ook volwassenen kunnen deze scholen bezoeken. De firma Richard Frères (8 Impasse Fessart Paris Belleville) zonden sextanten en octanten in, voor visscherij-vaartuigen bestemd, die vol doende nauwkeurigheid aan geringen prijs paren en bij genoemde scholen in gebruik zijn. Congres Toor Geheel-onthouding. Naar men ons meldt is door het Comité ter voorbereiding van het 2de Nationaal Congres voor Geheel-onthoudiug van alcoholhoudende dranken besloten het congres bijeen te roepen te Amsterdam, en wel op 23 en 24 Mei e. k. De lijst der te bespreken onderwerpen is thans definitief vastgesteld, en o. a. de volgende per sonen hebben zich bereid verklaard de achter hunnen naam vermelde onderwerpen in te lei den G. Birnie, suiker in plaats van alcohol bij spierarbeid; J. F. van Bruggen Jzn., de drink- dwang in- en om de werkplaats; Dr. A. N. J. Hanedoes, Asyls; Ds, A. van der Heide, de wo ningkwestie; Mr. D. R. baron van Lijnden, Criminaliteit; Ds. G. W. Melchers, dranken voor de arbeiders; Mr. A. Tak, arbeidsduur en drankmisbruikDs. A. S. Talma, arbeiders organisatie en onthouding. Het reglement van orde bepaalt, dat bespre king van politieke, godsdienstige en sociale vraagstukken niet wordt toegelaten, tenzij in rechtstreeksch verband met den strijd tegen het alcoholisme. Het goed reeht der openbaro school. De heer R. Metelerkamp te Breda, heeft aan het hoofdbestuur van den Christelijk- Historischen Kiezersbond de volgende stellingen (gemotiveerd) aangeboden. 1. De openbare school heeft op het gebied van de godsdienstige karaktervorming der kin deren groote bezwaren. 2. De openbare school heeft op het gebied van naastenliefde en gemeenschapsleven van de kinderen van eenzelfde vaderland groote voor- deelen. 3. Het is onraadzaam, er in den tegenwoor- digen tijd op aan te dringen, om de openbare school door de vrije- of secteschool te vervangen, vooral ook mét het oog op de toestanden van Zuid-Nederland. Be Koermondsche archieven. Ten einde nogmaals te beproeven door een minnelijke schikking met het Rijk een einde te maken aan de reeds lang hangende quaestie, heeft de gemeenteraad van Roermond besloten alleen te bedingen het behoud der stukkeo welke afkomstig zijn of behoorena tot het Magistraatsarchief van het stedelijk bestuur van Roermond, en b tot het Bisschoppelijk archief gestichten of kloosters. Namens H. M. de Koningin zijn aan het Gemeente-museum van Den Haag ten geschenke gegeven een afslag in zilver en een in brons van de fraaie medaije, door H. M. ingesteld ter gelegenheid van de inhuldiging. Het sStaatsblad" no. 43 bevat het besluit van den 9den Januari 1899, betreffende het Centrale Bureau en de Centrale Commissie voor de Statistiek. De ^Staatscourant" bevat een koninklijk be- sluit, waarbij aan commissarissen der Maat schappij van Weldadigheid machtiging wordt verleend tot het houden van een collecte in het geheele rijk op door den minister van bin- nenlandsche zaken te bepalen dagen. De oud-hoogleeraar bedenkelijk ziek zijn. R, Fruin moet hoogst De Kamer van Koophandel te Middelburg heeft behandeld het verzoek der Kamer te Arn hem, in zake het wetsvoorstel tot verhooging van den accijns op gedistilleerd en wijn. Op voorstel van den heer Verhulst werd besloten, indien het blijkt dat het voorstel nog niet is ingetrokken, een adres aan de Tweede Kamer te zenden, om het voorstel zooals het daar ligt, niet aan te nemen. Door den heer G. Hófer, te Nieuwediep, is het iniatief genomen voor de oprichting eener aldaar te vestigen Stoomtrawlermaatschappij. In eene vergadering vau door den heer Höter uiigenoodigde belangstellenden, werd besloten over te gaan tot oprichting eener Vereeniging, die de plannen van den heer Hófer zal over nemen. Tot commissie van uitvoering weiden met den heer Hófer benoemd de heeren J. Korver, C. Stammes, W. H. Künig en W. Visser. Van vele zijden, ook van buiten de gemeente Helder, werden reeds betuigingen van instem ming ontvangen. ♦KETHEL EN SPALAND, 18 Januari. De heer A. A Beekman, directeur der H. B. School te Schie dam, zal Zaterdagavond in het café „de Gouden Valk" een lezing houden over de droogmaking der Zuiderzee. Deze lezing, uitgaande van de werklieden- vereeniging alhier, zal precies ten half acht aanvangen. ♦BETHEL EN SPALAND, 18 Januari. Vrijdag avond zal in een openbare vergadering der Christe lijke Jongelings-Vereeniging alhier als spreker optreden ds. Schrijver, predikant to Schiedam, met het onderwerp„Olie op de zee der tijden". De metaaibewerkers-vereeniging »St. Eloy" hield gisteravond in het café Nationaal in de Boterstraat eene vergadering, waarin derekening en verautwoording beti effende het beheer werd overgelegd. Daarna werden tot bestuursleden gekozen de heeren J. Oranje en F. Jordaans, ter vervulling der vacatures ontstaan door het aftreden van 2 bestuursleden. Na bespreking van nog eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering door den voorzitter, den heer J. Feijea, gesloten. Door het zangkoor vin Honorem Dei" in de kerk van O. L. Vrouw van den Alierh. Rozen krans worden in studie genomen twee toonzet tingen van Don Lorenzo Rerosi, een Mis voor driestemmig mannenkoor en een »Te Deum Laudamus" voor gemengd koor. Beiden zullen in den aanstaanden Paaschtijd worden uitgevoerd. (*N. S. Ct.") De jaarvergadering der afd. Schiedam van ^Patrimonium" zal plaats hebben op Maandag 23 Januari a. s. in het lokaal der vereeniging aan de Tuinlaan alhier. "Woensdag 25 dezer zal ook de Chr. Jongelings- vereeniging sJonathan" haar jaarfeest vieren in genoemd gebouw. De 53-jarige Jan Eikenbroek viel gisteravond, bij het overhalen van zijn patroon met een roeiboot in de Noordvestgracht. Hij wist zich zwemmende te redden, zoodat het ongeval zonder nadeelige gevolgen afliep, BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 18 Jan. E. P. Meeder, 27 jaar, en A. C. Bakker, 21 jaar. J. J. Exler, 35 jaar, en C. M.Th. Tonino, 30 jaar. Geboren 17 Jan. Helena Hendrica, dochter van L. van Duijn en J. Marcus, Ztotlerdamsohe Dijk. Steven, zoon van J. L, F. Fijten en D. H. Post, Spoorstraat. 18 Jan. Margaretha Hendrika, dochter van J: J. Holthuizen en E. Duivis,* Or oenelaan. Overleden: 17 Jan. Petronella Oosterman, oud 13 maan den, Lange Achterweg. 'Gisteravond had in de zaal 2>Harmonie" alhier het aangekondigde concert plaats door den heer M. Groeneveld van hier met medewerking van mevr. Sophie L. Heyrmans-Chastel (meo>j sopraan) en den heer Jacques J. Hofstede (nolo cel te Rotterdam, den heer A. L. Hazebrod (hobo) te Bergen-op-Zoom, en den heer J u Oushoorn Jr. (piano) van Rotterdam. Het K heeie programma werd met veel succes ui;«! voerddaverend applaus klonk na ieder nut mer. 'Gisterenavond trad alhier voor de Soc-De®. Arbeidersparty op mevr. Henrietta Roland Hol^ Van der Schalk, met het doel hare berinsj. len uiteen te zetten. Hare rede werd me°tz:eer veel aandacht aangehoord; van de gelegenheid om inlichtingen te vragen werd geen gebruik ee. maakt. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 18 Jan. Reijer van Rossen en Maria Berg. weif. Leendert Noordijk en Pietertje Faret hout. Dirk Bazen en Trijntje Sas. Willem van Dijk en Pietertje Verhoef. Geboren 17 Jan. Daniel, zoon van A. de Ligt en A tan Dijk, Zandstraat. 18 Jan. Maaike, zoon van J. van Dieijen en B. v. d. Hout, Zandstraat. Plagiaat Ia het „N. v. d. B". lezen we onder bovenstaand opschrift „Het pas verschenen muziekstuk: „De Nederlandsche Wachtparade. Humoristische pianoschets door K. van der Heijden. Deze muziek illustreert het naderen, voorbijtrekken en afmarcheeren der wachtparade. Prijs f0,60. Naamlooze Vennoot schap „De Nieuwe Muziekhandel", Amsterdam", - is noot voor noot, in denzelfden toon, gelijk aan een in Maart 1897 reeds uit Zweden mij toegezonden: „Pendant till dea bekanta Tarkiska Patrnllen Engelska Patrnllen. Karakteristiskt A'legro af Georg Asch. Kompositionen illustrerar gradvis en engels', patrulls anualk&nde, förbimarsch och aflagsnandc. Pris för Piano 75 óre. Stockholm, Gehrmau Co". Wie is K. van der Heijden? Henbi Uyttenbboek." Venloo, 16 Jan. 1899. Overleden, 60 jaar oud, Rudolf Hermann Meyer, Duitsch journalist en schrijver over sociaal-politieke onderwerpen. Hij was bevriend met Rodbertus, wiens „Brieven en sociaal-politieke opstellen" hij uitgaf. De prijs van 10.000 lire, die de Paus had uitge loofd voor het beste schilderij, voorstellende de Heilige Familie, op de tentoonstelling te Turijn, is niet toegekend. Men verzekert dat de Pans den prijs nu heeft bestemd voor een tweede tentoonstelling die in 1901 te Rome ter gelegenheid der kerkelijke feesten, waarmede de 20ste eeuw zal worden inge leid, gehouden wordt en waarbij de mededinging internationaal is. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 18 Januari 1899. Wegens verwekken van nachtrumoer: A. W. te Schiedam, tot f 3 boete subs. 4 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap W. H. en Z. B., beiden te Schiedam, ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechtonis. O. H. S. te 0verschie, tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. W. Z. en C.S., beiden te Schiedam, ieder tot f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens politic-overtreding: P, M. en P. v. d. W., beiden te Schiedam, ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. C. A. A. v. d, B. to Schiedam, tot 5raaal f 1 boete subs, ómaal 1 dag hechtenis. De moord te Berkd. Omtrent den dubbelen moord en diefstal te Berkel gepleegd, meldt men ons nader: De verslagene M. Ripping, 74 jaar oud en gewezen landbouwer, leefde thans met zijn 64- jarige huishoudster G. Vrieling, stil en vreed zaam op zijn eenvoudig net landhuisje Land zicht", er zijn genoegen in vindende wel te doen, waarvan velen uit het dorpje kunnen mede- spreken. Maandagavond omstreeks half negen toen de dochter van den molenaar Van de Meer aan de deur stond kwamen twee mannen die een ongunstigen indruk op haar maakten, haar vragen waar Ripping woonde. Zij gaf geen direct antwoord doch vroeg waar zij van daan kwamen en wat zij verlangden. Hierop garen zij geen antwoord, doch verwijderden zich, in zich zeiven brommende. Eenige oogenblikken later deden schijnbaar dezelfde personen dezelfde vraag aan t wee jon gens B. v. d. Bult en A. v. d. Putte, die samen aan het bunsingjagen waren. Later waren dezelfde personen ook nog door andere dorpelingen gezien, hetgeen daaruit bleek, dat zij allen dezelfde verklaring omtrent uiterlijk aanzien gaven. De een had de aan dacht getrokken door zijn spitsen neus, df andere door een witten snor, sterk afstekende tegen zyn donkere haren. Zij waren knap ge kleed, de een had een gleufhoed, de ander een pet op. Omstreeks 9 uur had een persoon ze voor het huis van Ripping zien staan. Wat er na dien tjjd gebeurd is, daarvan' heeft niemand iets bemerkt. Toen des morgens omstreeks 7 uur een zoon van een nabij wonend familielid van Ripping als naar gewoonte melk kwam brengen, vond deze achter het huis omgaande op de steenen vloer het lyk van den ouden man liggen- Ver schrikt liep hij naar zijne ouders om hen dit te vertellen. De ouders van den knaap gingen

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2