I. utn te Oranje-Nassau-Oord en bij alles wat hier mede veiband houdt. De heeren, die namens li. M. zijn mtgenoodigd in deze commissie zit ting te nemen, hebben zich allen bereid ver klaard aan de oproeping gevolg te geven. De commissie bestaat uit dr. J. J. Homoet te Arnhem, dr. II. A. Kooyker, hoogleeraar te Groningen; jhr. mr. De Savornin Lohman, lid "an de Algcmeene Rekenkamer; mr. DeNeióe van Babbericli, lid van den Raad van State; jhr. S. M. S. De Ilanits intendant van Hi*. Ms. llui«, en dr. G. H. Roessingli, geneesheer-direc teur van het Gemeente-Ziekenhuis te's-Graven- hage. Personeele Belasting. Onlangs werd in dit blad medegedeeld dat te Delft niet minder dan 34 bekeuringen waren ingesteld wegens ontduiking voor de belasting met betrekking tot haardsteden. Naar wij ver nemen heeft over het geheele rijk de opneming van het getal haardsteden voor den fiscus goede gevolgen gehad. Groot is het getal processen-vei baal dat op gemaakt is en bij velen bleek dat opzettelijk werd ontdoken. Zoo in het volgende gevalDe ambtenaren begeven zich naar een boerdeiij. In de verte zien zij den boer op het erf staan. Tot hun ver- wondeiing krijgen zij op hun vraag, of de boer thuis is, een ontkennend antwoord. Na eenig heen en weer gepraat zegt een kind van 3 jaar ongeveer Vader zit op het bed met de kachel," En zoo bleek het De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang, op nader te bepalen plaats en tijd, een vergelijkend examen zal worden gehouden voor de betrekking van kommies 4e kl. der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen, op een belooning van f480 'sjaars, voor 100 plaatsen, welke in dit en het volgend jaar mochten openvallen. Nadere bijzonderheden bevat de »St.-Ct." De Minister van Waterstaat brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in den loop van dit jaar een of meer adjunct-inspecteurs van den arbeid kunnen kunnen worden benoemd. Nadere bijzondei heden bevat de »St.-Ct." van 20 dezer. De St. Ct. van heden, bevat de wet van 31 December '1891, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd, welke wet met den Isten Juli 1900 in werking treedt. De toestand van den directeur van het ka binet der Koningin is vooruitgaande, maar de heer Gevers Derjnoot zal nog vooreerst te Zeist moeten vei blijven. De oud-hoogleeraar Fruin, hoewel onduidelijk sprekende, is eenigszins tot bewustzijn gekomen. Naar de »Limb. Koerier" verneemt, is de toestand van den'heer Pij Is, burgemeester van Maastricht, bevredigend. Volgens de genees- heeren zijn de krachten oog steeds voldoende, zoodat men het beste omtrent zijn herstel mag hopen. STADSNIEUWS. Soc -Bern. Arbeiderspartij. In de nieuwe zaal van xMusis" sprak gister avond mevr. II. Roland Holstvan der Schalk. De heer W. H. Vliegen, die de vergade ring presideeule, deelde mede dat de Soc.-Dem. Arb.-Partij in deze maand een campagne heeft geopend door het geheele land door zooveel mogelijk overal openbare vergaderingen te houden, ten einde het volk van Nederland in te lichten over de beginselen der sociaal-demo cratie. Mevr. Roland Holstvan derSchalk, daarop het woord nemende, herinnerde eraan dat er altijd menschen zijn geweest die de maatschappij wilden veranderen naar een plan dat zij in 't hoofd hadden daartoe wilden zij de menschen bekeeren. Niet aldus de sociaal-democraten. Zij zien wat zich in de maatschappij voordoet en gaan daaruit de ontwikkeling der maatschappij na. Spr. wil eerst een blik op de maatschappij slaan. Zij ziet dan dat de maatschappij voor de meeste menschen niet aangenaam isdat zij die het hardst werken, verre achter staan in materieel en geestelijk bezit bij de hoogere klassen. Maar bovendien drukt hen de onzeker heid van hun bestaan met schrik zien zij den ouden dag naderen. Het is de arbeidersklasse die daaronder lijdt. En vragen wehoe komt dat Dan antwoorden zonder verzet velen dat dit een beschikking der natuur is, het is altijd zoo geweest. En ook vele arbeiders spre ken zoo. Maar niemand kan ons dat doen gelooven, zegt spr. Want de natuur maakt geen verschil zij schept geen klassen. Nog een ander antwoord geeft men vaak de voortplanting geschiedt te snel. Dat ant woord is dwaas; want hoe meer menschen er komen, hoe meer arbeidskracht ook. En dagelijks lezen wij van verwikkelingen tusschen de groote mogendheden omdat zij nieuwe markten zoeken, waar zij bij wilden en half beschaafden hun producten kunnen plaatsen. Gebrek aan producten is er dus niet. Evenmin knn men zeggen dat wij niet in de gelegenheid zijn uit andere landen aan te voeren wat wij noodig hebben. Toen verleden jaar in Italië, Spanje, Frank- ijjk de arbeiders honger leden en door honger tot oproeren kwameD, lag het toen aan een dier redenen Neen, het lag hieraan dat opkoo- pers het graan vasthielden in de hoop hoogere prijzen te kunnen krijgen. De schuld ligt daarin, zegt spr., dat alle pro ductiemiddelen in de macht zijn van ééne klasse, waardoor de arbeidersklasse er niet aan kan komen. Hoe leven de arbeiders Zij leven in een maat schappij van warenproductie; men produceert waren die geruild woiden tegen geld. Maar de arbeiders bezitten geen waren. Zij zijn geschei den van de voortbrengingsmiddelen. Eén ding bezitten zijhun arbeidskracht. Ook die kracht is een waar geworden, en de kapitalist geeft hem voor zijn arbeidskracht wat hij voor zich en zijn gezin behoeft. De kapitalist echter krijgt voor de geproduceerde waar meer voor dan hij voor de arbeidskracht geeft; want de arbeider produceert op één dag meer dan hij noodig heeft. Ilij schept dus waarde voor den kapitalist, dien hij verrykt, terwijl hij zelf alleen krijgt wat hij noodig heeft. Daarom is ook een uitgebreide productiewijze voordeelig voor den kapitalist; maar steeds wordt dan de arbeider afhankelijker. De oorzaak der ellende is dus dat het grootste deel der menschen gescheiden is van de pro ductie-middelen. En dat proces gaat steeds voort; kleine ondernemers krijgen het steeds moeilijker; de geheele middenstand begint te verdwijnendie stand houdt zich uit instinct vast aan het kleine bezit dat het zyne is, en is daardoor vaak behoudend. Zagen wij niets anders in de maatschappij zegt spr., dan zou de toestand wanhopig zijn; dan zouden wij niet kunnen spreken van aardsche tioost. Dan zouden wij moeten zeggen tot de arbei ders tracht uw eigen arbeidsmiddel machtig te worden. Maar dat zou een wanhopige taak zijn, daar de arbeidsmiddelen door de groote heerschappij over de natuurkrachten geheel gewijzigd zijn. Door de machine kan de mensch tien- en honderdmaal gemakkelijker producee- ren wat hij noodig heeft dan vroeger; de arbeidsmiddelen zijn van individueel geworden gemeenschappelijk. Achteruitgang der maatschappij nu is onmo gelijksteeds gaat de verbetering der productie middelen voort. Waar de machine nog niet is doorgedrongen, daar wordt de ontwikkeling tegengehouden. In Amerika wordt b.v. de land bouw zooveel economischer gedreven, dat on danks de vrachtprijzen de graanprijzen zóó zijn gedaald, dat onze boer er niet tegen kan con- curreercn, In 't wezen der betere arbeidsmiddelen ligt evenwel, dat de productie gegrond moet zijn op een planmatige samenwerking van velen. De arbeidsmiddelen zelf zeggen ons, dat zij nog veel meer kunnen voortbrengen, wanneer zij gemeenschappelijk worden bezeten. De maat schappij ontwikkelt zich dus naar het gemeen schappelijk bezit. En denken we ons in dien toestand, dan zien we in dat dan de groote bron van afhan kelijkheid, van uitbuiting verdwenen is. Dan zien wij niet hoe er nog klassen kunnen zijn, dus ook geen klassenheerschappy. Dan zouden allen samen moeten arbeidenniemand zou zonder arbeid zijn deel krijgen, maar niemand zou ook een ander kunnen dwingen voor hem te werken. Ook de arbeiders zien dit wel in. Maar hoe daartoe te komen? vragen zij. Al willen de arbeidsmiddelen, al wil de maatschappij het, de menschen, de bezittende klasse, wil het niet. Hun belang is het den bestaanden toestand te behouden. De arbeiders evenwel hebben er belang bij dat die toestand niet blijft. Zij zien telkens nieuwe uitvindingen, waardoor het bestaan ge makkelijker wordt; maar wordt het voor hen gemakkelijker Voor hen beteekenen zij vaak werkeloosheid, meer angst. Toch schuilt het kwaad niet in de machine, maar in de kapita listische manier waarop zij wordt aangewend. En de arbeiders kunnen daar niets tegen doen zoolang zij geen macht hebben. Hoe komen dus de arbeiders aan macht? De tendenz van liet kapitalisme is om de arbeiders steeds meer te drukken. Dat is wel geschied in verhouding tot den gvooteren rijk dom, niet absoluut, omdat de arbeiders zich ver zetten. Z'y hebben gevoeld dat zij alleen door vereeniging iets konden doenzij hebben zich vereenigd en zjjn gaan strjjden om de twee dingen waarom hun leven draaithooger loon en korter arbeidstijd. Door die vereeniging van vak bij vak hebben de arbeiders in Engeland groote resultaten bereikt. Maar hier te lande is het resultaat gering. Toch doen zij goed, ook zonder directe resultatenzij leeren de arbeiders wat vereenigen, wat organisatie is. Wanneer de arbeiders alleen voor wat hooger loon, wat korter arbeidstijd streden, zag het er naar spr.'s overtuiging slecht voor hen uit, want dan zou dat bewijzen dat zij de maatschappij beschouwen als iets blyvends; dat zij niet inzien dat er een eind kan komen aan hun afhanke lijkheid. En missen zij voor den grooten strijd de noodige energie, dan zal die ook ontbreken voor den strijd voor 't kleine. En niet overal in Nederland is da industrie afhankelijk van het buitenland; te Schiedam is een industrie gevestigd die een wereldnaam heeft. Daar moesten de arbeiders in die industrie zich reeds lang vereenigd hebben. Maar in de meeste vakken is dat niet het geval. Daarom dient uitgezien naar andere mid delen. En die zjjn er ook. De arbeiders moeten zien hoe zij in den staat de macht der kapita listen kunnen breken. Spr. betoogt dat de arbeiders in de staat niets in te brengen hebben, dat wat de staatsmacht doet in het belang der kapitalisten is; dat al wat in dat der arbeiders is, wordt nagelaten. En dat, terwijl de arbeiders die alles voort brengen, daardoor indirect ook de belasting be talen die de bezittenden opbrengen. Spr. bestrijdt het militarisme en klassenjustitie en komt op voor volksontwikkeling. Maar vooral heerscht eeuwen zijn steeds menschen vaa intellect over- geloopen naar de arbeiders. De heer Hugenhoitz dankt de spr. voor haar antwoord. Het was er hem juist om fe doen dit duidelijker te laten uitkomen. De heer Vliegen sluit hierop de vergade ring met een woord van dank aan de spr. en de opgekomenen. Hij deelt mede dat eerstdaags opnieuw een vergadering zal worden belegd om te trachten een afdeeling der S. D. A. P. te stichten. de bourgeoisie door wetten. t Daarom moeten de arbeiders het kapitalisme tjuartet-hoiree. aanvallen in zijn sterkste vesting. Zij moeten 1 Met drie zijner kunstbroeders vergastte gister- zich meester maken van de staatsmacht. j avondde heer Beunderman, ieeraar aan de Daarvoor zijn onmisbaar drie middele het recht van vereeniging en vergadering, vrijheid van drukpers en algemeen stemrecht. De beide eerste middelen hebben de Nederlandsche ar beiders het laatste, het belangrijkste strijd middel, moeten zij veroveren. Daarvoor moeten de Nederlandsche arbeiders als één man strijden; want al zijn er maar 12000 stemmen op sociaal democraten uitgebracht, thans zal de bourgeoisie het algemeen stemrecht niet meer vrijwillig geven. Maar vrij vele arbeiders bezitten reeds liet stemrechthen spoort spr. aan van hun vecht gebruik maken. Maar hoe moeten zij het ge bruiken Om de candidaten der S. D. A, P. te doen kiezen. Want die kunnen in de Kamer althans steeds opkomen voor de belangen der arbeiders en steeds weer de bezittende klassen onder den neus wrijven dat zij wel kunnen maat niet willen. En ook wil de S. D. A. P. her vormingen, waarvan er een reeks zijn opge somd in het program ten strijd. Krachtig bestrijdt spr. de revolutionnaire socialisten. Want zoomin als in de natuur een dorre stam plotseling kan bloeien, zoo is het ook onmogelijk de maatschappij plotseling te vervormen. Bovendien kan die vervorming niet geschieden met afgejakkerde arbeiders; daar voor is noodig een geheel nieuw ras. En de arbeiders doen door het aanvaarden van her vormingen, die zij door strijd hebben verkregen, geen afstand van hun zelfbestemming. Ook moeten de arbeiders de wetenschap tot hun beschikking hebben; daarom vraagt deS. D. A.P. kosteloos onderwijs en openstelling van alle wetenschappelijke inrichtingen voordeaibeiders. In ons land, in tegenstelling met Duitschland b. v., is een groot deel der bourgeoisie vrijzinnig en wil, al wil ze het bestaande stelsel behouden, medewerken tot hervormingen. En wat dooi de staatsmacht tot stand komt, bereikt alle arbeiders. Voor den strijd is echter noodig geld. Als een middel om aan meer geld te komen, beveelt spr. aan coöperatie, niet eene waardoor de arbeiders dwergachtige kapitalistjes worden, maar eene coöperatie die zich ten doel stelt de winst, die anders de ondernemer krijgt, te besteden voor den strijd. Dan kan de arbeider iets doen voor zijn partij dat hem niets kost. Spr. verwijst daarvoor naar België. Wat zal het voordeel van dien strijd zijn De verandering der maatschappij van kapitalis tisch in eene gemeenschappelijke zal zeer lang duren. Maar door stnjd kan de arbeider ver krijgen dat hij zoo goed mogelijk gevoed, ge kleed en onderwezen wordt. Niet alleen mate- rieele voordeeleo zijn er, maar zij voelen ook hun stijgende macht. Over de maatschappij hangt een weegschaalde eene schaal hangt omlaag; daarin ligt zwaar het geluk der kapita listen maar de andere haugt hoog en licht zij bevat het geluk der arbeiders. Welnu, de arbeiders voelen dan dat zij bezig is te trekken aan die schaal, totdat zij in evenwicht komt van de andere. In de harten der arbeiders gaat dan ook ontluiken het ideaal van den mensche Muziekschool der afdeeling van de Mij. t. b. van Toonkunst ons op een quartet-soiréeuitvoe ringen welke hier ter stede tot de zeldzaam heden behooren. Ten gehoore werden gebrachtQuartet No. 15 (Bes dnr) van Mozart, Andante con Moto uit het (D mol) quartet van Schubert, Variatio- nen uit het Kaiser Quartet (G dur) van Haydn en Beethovens (G dur) op. 18 no. 2. Ongetwijfeld een zeer mooi programma wat met bedachtzaamheid is samengesteld, want deze soort muziekuitvoeringen zrjn niet voor ieder aanlokkelijk. Jammer toch dat er no« zooveel onbezette plaatseu waren, daar waar zoo duidelijk bleek, dat men te doen had met zeer ernstig strevende kunstenaars. De wijze waarop zij de quartetten vertolkten verdient zeer zeker aller waardeeriug, vooral de zoo bekende variationen uit Haydn's Kaiser Quartet, dat wel tot het best geslaagde kan worden gerekend. Bij Mozart waren de execu tanten een weinig ouder den indruk van hun optreden te oordeelen naar een zekere gejaagd heid in den eersten salz, wat echter in het vol gende niet merkbaar was. Behoudens enkele omeinheden in Schubert en Beethoven's Scherzo kan men deze uitvoe ring als een zeer .goed geslaagde beschouwen. Gewenpcht ware zeker geweest dat dedruk- fout n. m. bet vergeten van het adagio in Mo zart, door een der aanwezigen aangekondigd was. Te oordeelen naar hun succes kan hun weder optreden hier ter stede, niet anders dan met verlangen te gemoet gezien wordeu. Door Burgemeester en Wethouders is in overleg met den arrondissements-schoolopzie- ner en na ingewonnen bericht van liet hoofd der school, opgemaakt de voordracht voor eene onderwijzeres aan de openbare school met uitgebreid leerplan voor meisjes. Hierop zijn geplaatstMej. J. G. Meijeringh, onderwijzeres te Twelloo; mej. M. Rademaker, onderwijzeres alhier, wonende te Rotterdam, en mej. M. J. Lorentz, onderwijzeres teNijmegen. Door Burgemeester en Wethouders dezer ge meente zijn aan de laagste inschrijvers voorde" bouwmaterialen, Donderdag jl. aanbesteed, ge-, gund en wel Perceel 1 aan H. J. Bosman te Rotterdam, voor f4638 2. J. van der Most alhier, voor f846 88; 3. W. de Haas te Dode waard, voor f 9424. W. de Haas te Dodewaard, voor f3611; 5. L. Peters te Lobith, voor f 115.60; 6. R. U. Jongeoburger te Gouda, voor f85; 7. F. W. v. d. Elst& Co. alhier, voor f968; 8. J. v. Baal te Beek, (Prinsenhage), voor 1641.40; 9. J. Bastiaanse te Ginneken, voor f 393.40;",- 10. K van der Torren te Waddinxveen, voor f808.50; 11. G. J. Nijweide te Winterswijk, voor f211.49; 12. K. van der Torren, te Wad dinxveen, voor f827; 13. K. van der Torren te Waddinxveen, voor f339; 14. J. Zimmer Zonen te Amsterdam, voor f604; 15. G, J.~ Vincent Co. alhier, voor f225. lijken vooruitgang, van een schooner ontplooiing f Tot bestuursleden van het lOndersteunings- van het menschelyk leven. k fonds" van de afd. Schiedam van den Ned. Spr. spoort de arbeiders aan tot aaneenslui ting. Voor velen is het wagen; maar het is ook een strijd, een oorlog die onmogelijk is zonder wagen. De arbeiders van een plaats staan bovendien niet alleen, want de arbeiderspartij is evenzeer internationaal als het kapitalisme. Spr. eindigt met te herinneren aan 't woord van Marx»De proletariërs hebben niets te verliezen, zij hebben een wereld te winnen." Welnu, terwijl overal de ketenen steeds zwaar der zijn geworden, is de wereld steeds schooner geworden. Daarom, arbeiders, vereenigt u. Nadat het applaus, waarmede deze rede be groet werd, yfas bedaard, riep de voorzitter de aanwezigen op om met de iuleidster in debat te gaan. De heer F. W. N. Hugenhoitz wilde een woord van lof en van protest sprekenlof voor het heldere betoog der inleidster, protest tegen haar woorden als zouden de kapitalisten uit eigen belang den bestaanden toestand hand haven en alleen hervormingen toestaan om de arbeiders zoet te houden. Spr. meent dat er by de bezittenden meer sprake is van onwetendheid dan van onwil, terwijl er onder de bezittende klassen ook zijn die zich scharen aan de zjjde der arbeidersten bewyze beroept spr. zich op de inleidster zelve. Daarom had spr. ook een woord van opwekking tot de bezittende klassen gewenscht. Mevr. Roland HolstVan der Schalk antwoordt dat zij gesproken heeft van klassen niet van personen. Het mag waar zjjn dat be zittenden zich by dt arbeiders scharen, als klasse staan de kapitalisten tegenover de arbeiders en wel uit eigenbelang. Van de bezittenden voegen zich bij de arbeiders dan ook juist de menschen van het intellect, omdat in hen leeft het ideaal. Dat is in alle tyden zoo geweestook in vroeger R.-K. Volksbond, zyn gekozen de lieereu C. Feelders en C. van Velzenherkozen werden de heeren W. Blok en A. Daalmeijer. Uit de afgelegde rekening en verantwoording blijkt, dat met het kassaldo van bet vorig jaar (f2676.78) de inkomsten bedroegen f6090.49, de uitgaven f 4011.48V2, zoodat na aftrek van het kassaldo van '98, dit jaar feitelijk een tekort oplevert van f597.77. Bij de specificatie werd dit in dien zin verklaard, dat tegenover'1 een inkomen van f3005.60 aan contributie,f f353.15 aan bijdragen van donateurs en f54.96 rente, staat een uitkeering van f 3399 aan zie kengeld (f900 meer dan het vorig jaar) en f400 bij overlijden (8 sterfgevallen), terwijl het bodenloon fl37.88V2 beliep en andere administratie en verdere kosten te zamen nog een bedrag van f74.60 vorderden. De staat van» bet fonds op 1 Jan. '99 is f2079.01. De boeken zullen van Maandag tot Zater-;./ dag 's av. 8—9 ure in het bondsgebouw voor de leden ter inzage liggen. Hedenmiddag geraakte de rem van den tram, die te 1,40 uur vanhier moest vertrekken, by het wisselen op de Koemarkt, vast. Eerst na geruimen tyd slaagde de machinist er in den tram weer los te maken. Inmiddels was de volgende tram naar hier doorgereden, die de wachtende passagiers naar Rotterdam medenam. De andere tram vertrok 2.10 uur. YVy deelden gisteren mede, dat de gemeente raad Dinsdag a.s. een vergadering zoude houden. Ons blijkt thans dat dit bericht onjuist is; toch mag het merkwaardig heeten dat onze zuster, de zN. Schied. Ct.", ook de dupe is geworden van dit zelfde onjuist bericht, hetwelk blijkens

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2