Naar wordt medegedeeld bestaat bij het Bu reau voorden ludustrieelen eigendom, te 's-Gra- venhage, gelegenheid een abonnement te nemen op de bij art, G der wet van 30 September 1893 (Stbld. no. 146) bedoelde bijlagen tot de Nederl. Staatscourant, waarin maandelijks de, in Neder land, ingeschreven fabrieks- en handelsmerken worden opgenomen. De abonnementsprijs be draagt f 2, bij vooruitbetaling. Bij «lat Bur au kan men zich ook abonneeren op de in 1899 verschijnende, bij art. 8 der bovengenoemde wet bedoelde bijvoegsels tot het x> lournal" van het Internationaal Bureau te Bern, waarin maandelijks worden opgenomen de internationaal ingeschieven fabrieks-en han delsmerken. De prijs van dit abonnement is f 1 bij vooruitbetaling te voldoen. Van Roomsch-katholieke zijde nemen zitting in het comiié, dat de Nederl. Vrouwenbond ter internationale ontwapening bezig is te vormen dr. Brom, hoofdredacteur van liet «Centrum" mr. Ileydenrijck, lid van den Raad van State i dr. Schaepman, lid van de Tweede Kamerdr. Vermeulen, hoofdredacteur van i>De Tijd", lid van de Tweede Kamer. Het definitief antwoord van dr. Arricns te Enschede is nog niet ingekomen. Het centraal-bestuur van den Ned. R.-K. Volksbond heeft bij monde van den voorzitter, den heer W. C. J. Passtoors, zijn sympathie in het streven van genoemden bond betuigd en zal een afgevaardigde aanwijzen om in het comité zitting te nemen. («It.bode".) Het hoofdbestuur der schippersvereniging «Schuttevaer" heeft voor de a. s. verkiezing van leden in dat bestuur op de voordracht ge plaatst de heeren mr. H, Smeenge en A. üou- man, altredende leden, on II, Molenpage te Amsterdam en M, van Kassei te Middelharnis. De beer mr. M. van Troyen van Hulst, kan tonrechter te Eist, verliet Vrijdag zijne woning te Nijmegen zonder daarin terug te keeren. Zaterdagnamiddag werd zijn lijk gevonden in het «Meer" even buiten Nijmegen ter hoog te van «Viouwendaal". OVERSCHIE, 23 Januari. Naar wij vernemen, heeft men hedennacht wederom getracht hier in te breken. Ditmaal gold het do woning van den heer v. V. aan den Rijweg; doch de waakzaamheid van don hond zou volgens onzen „occasional" de dieven hebben verjaagd met achterlating van een paar ge broken sleutels, die in het gras gevonden werden. *KETHEL EN SPALAND, 23 Januari. In een zeer druk bezochte vergadering hield de heer A. A. Beek man van Schiedam Zaterdagavond de door ons vroeger aangekondigde lezing over do drooglegging der Zuiderzee. Op zeer aangename en begrijpelijke wijze hield spr, deze door kaarten en teekeningen toegelichte voordracht die met de meeste belangstelling door allo aanwezigen werd gevolgd. Do woorden van den voorzitter der „Werklicden- Vereeniging", den heer C. van der Most, vonden dan ook nlgeinecne instemming, toen deze den spr. be dankte voor den leerzamen avond, dien hij het Ke- thelsche publiek had verschaft. Hij hoopte dat de regeering over deze kwestie een besluit zou nemen in het belang van het vaderland en zijne bevolking. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid der Staats commissie tot voorbereiding van do te nemen maat regelen ter bevordering der codificatie van bet Inter nationaal Privaatrecht, mr. B. Ort, raad-adviseur bij het departement van justitie. Bij Kon. besluit is aan J. M. C. Meuwisscn, veri ficateur der 2o eatagorio der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Arnhem, toegekend de gouden ccre-uicdaiile der ordo van Oranjc-Nassau, Bij Kon. besluit is do duur der detaeheering bij do landmacht in W.-Indië van den le-luit. der inf. H. L. 31. van Ghert, met twee jaren verlengd en alzoo nader bepaald op vijf jaren. STADSNIEUWS. B. v. N. 0. In «le op Zaterdag j.l. gehouden jaarvergade ring der afd. Schiedam van den Bond van Ne derlandse Onderwijzers werd, na goedkeuring der notulen, en mededeeling van eenige inge komen stukken, door den eersten secretat is liet jaarverslag uitgebracht, waaruit o.a. bleek, dat het aantal leden tamelijk stationair bleef, door dat togen 1 Jan. j 1. twee nieuwe leden waren toegetreden, terwijl tegen denzelfden datum twee leden door vertrek uit do gemeente zich aanslo ten bp de afdeeling in hun nieuwe woonplaats. Nadat door de afgevaardigden ter alg. ver gadering verslag was gegeven, kwam de reke ning en verantwoording van den penningmeester aan de orde, die door twee leden zal worden nagezien, weike daarover in de volgende ver gadering rapport zullen uitbrengen. De aftredende bestuursleden, de heeren J. van Meurs en J. D. van Roon, werden met bijna alg. stemmen herkozen, terwijl ook een reiscorrespondent en een ondersteuningscommissie werden benoemd. Daarna werd het referendum gehouden over eukele voorstellen, op de alg. verg. behandeld. Punt IV dier voorstellen, de motie-Ossendorp, luidde als volgt «De-Alg. Vergadering, gehoord de inlei- «ding en de daarop gevolgde debatten over «de vraag, of het in het belang van de «school is, den hoofden van scholen het «onderwijs eener klasse op te dragen, be- «antwoordt deze vraag in bevestigenden «zin en «draagt het Hoofdbestuur op, de atdee- ïlingen, waar de hoofden van scholen nog «ambulant zijn, op te wekken, by de ge- «meentebesturen aan te dringen opophef- «fing van het ambulantisme en deze pogin- «gen zoo noodig te steunen." Na eenige discussie werd besloten, den heer F. L. Ossendorp te Amsterdam, voorsteller dier motie, te verzoeken, in een buitengewone ver gadering der afd. die motie te behandelen, en voor die vergadering ui'.noodigingen te richten tot verschillende autoriteiten, zooals Burg. en Wetli., leden van den Gemeenteraad, Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, enz. Het laatste punt der agenda het stellen van candidaten voor het hoofdbestuur had het volgende resultaat: Voor Amsterdam (de zetel van het hoofdbestuur) werden gekozen de heeren G. Severijn, Th, M. Ketelaar, Ph. van der Vos en F. L. Ossendorp; voor Zuid en Noord-Holland (behalve Amsterdam) de heer J. G. van Kuykhof te Rotterdamvoor Zee land, Noord-Brabant en Limburg de heer M. C. J. H. Cramerus te Breda; voor Gelderland en Utrecht de heer M. van den Brand te Arnhem voor Overysei en Drente de heer J. van den Berg te Deventer, en voor Groningen en Fries land de heer A. Heeres te Noordhorn. Na rondvraag werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Aan den heer J. de Bats, directeur der ge meentegasfabriek te Harlingen en benoemd directeur alhier, is Zaterdag door den gemeen teraad aldaar, een belooning toegekend van f 500, wegens aan de gemeente bewezen dien sten, door het ontwerpen van een plan tot vernieuwing der gasfabriek en de leiding der verbouwing. Voor eenigen tijd werd hier door een groep heeren en dames besloten ook hier ter stede te trachten de z.g. «University Extension" te ver krijgen. Men stelde zich in connectie met het departement Schiedam van het «Nut" dat van het hoofdbestuur eene toelage kreeg ten behoeve van een te houden cursus over sociale economie, gelyk de deelnemers wenschlen. Prof. Treub zal, naar wij vernamen, dezen cursus leiden. Vrijdag a.s. om halfnegen maakt hij daarmede een aanvang in het Verkooplokani van den heer Van Waart aan de Lange Haven. Tot adviseereud lid van de commissie der historisch-geneeskuudige tentoonstelling, welke men ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Mij van Geneeskunde in Juni te Arnhem hoopt te houden is o.a. benoemd de heer dr. C. J. Vaiilant alhier. Hedenmiddag kort na twaalf uren zagen eenige personen in de Nieuwe Haven, nabij de molen «de Walvisch", een menschelijk lichaam drijven. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld om het lijk want dit bleek het te zijn aan wal te brengen. Dit gelukte, en het lijk werd in den molen gebracht, waar het door familieleden werd herkend als te zyn dat van mej. Cornelia Timmermans, die sedert den 16n December vermist werd. Per brancard is het ljjk naar de stadswerf getracht waar het gerechtelijk werd geschouwd. Een vrouw die in de Warande op den grond was gevallen, omdat zij niet verder kon loopen, werd, op advies van een geneesheer, die een gedeeltelijke verlamming constateerde, door de politie gisterenmiddag te ruim twee uur naar het ziekenhuis getransporteerd. Hedenmorgen te 11% uur reed de wagen van de kistenmnkery «de Kist" tegen een paal van de distilleerderij «de Groene Hengst" aan de Lange Haven. De paal brak, maar tevens braken ook de strengen en sloeg het paard op holhet werd echter reeds aan de Koemarkt door H. Jansen gegrepen, zoodat geen onge lukken werden veroorzaakt. Correspondentie. Wij verzoeken beleefd te adresseeren als volgt: Ingezonden stukken, berichten enz.aan de Redactie. Advertentién, opgave van abonnementen enz. aan de Administratie. Door verwisseling der adressen kan het voor komen dat vertraging ontstaat. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 21 Janunri. NotarisII. W. M. Roelants. Een winkel- en woonhuis en erve, aan de Tuinlnan no. 28, groot 35 centiaren, invoiling f1780, daarvoor verkocht. BURGERLIJKE STAND. Geboren 20 Jan. Adtiana Wilhelmina, dochter vanS. P. de Wit en M. J. Rigters, Stationstraat, Jacob, zoon van B. Barnouw en A. Krommen hoek, Lange Achterweg. 21 Jan. Barlholomeus en Cail Joseph, zoons van G. J. Hagen en C, Eberhard, Dirkje- Meestsrstraat, Wilhelmina Johanna, dochter van K. van Loopik en G. Overheul, Doele- hofje. Engelina Maria, dochter van J. II. Midden en F. van der Gaag, Lange Achterweg. 22 JdD. Hendricus Hermanus, zoon van S. Veldhoven en C. van Asten, Kinderbuurt. 23 Jan. Johannes, zoon van J. T. van Pelt en C. H. Simons, Noordmolenstraat. Overleden s 20 Jan. Cornelia Antonia Adriana Beekman, oud 6 maanden, Korte Haven. Wilhelmus Antonius Marie Ó-allé, oud 17 dagen, Broenvest. 22 Jan. Pieter Gorzeman, oud 5 jaar, Hoofd straat. 23 Jan. Maria Adriana Dulfer, oud 3 maanden, Westvest. VL AARDINGEN. Tot adviseerend lid van de commissie der historisch-geneeskundige tentoonstelling, welke men ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Mij van Geneeskunde in Juni te Arnhem hoopt te houden is o a. benoemd de heer dr. A. Voogd alhier. Vrijdagavond trad de heer A. A. Beekman uit Schiedam als spreker op voor de leden van het «Nut" alhier. Voor de pauze behandelde spr. den aanleg van den Nieuwen Maasmond in Noord-Brabant, het belang van dit kanaal voor die provincie en het algemeen landsbelang daarbij betrokken. Na de pauze droeg spr. een aardige novelle voor, getiteld «De Revue", waarin Mars en Amor weer op zoo naïve wijze waren samengebracht en die weer zoo boeiend werd voorgelezen, als dit maar aan enkelen, en daaronder den spreker in eerste plaats, is gegeven. De voorzitter, de heer Knottenbelt, dankte den spreker voor zijne fraaie lezing en was daarbij de tolk van alle aanwezigen. Door de Commissie van Kindervoeding wor den tegenwoordig bijna 280 kinderen van ver schillende scholenkostelooze school, Tusschen- school,Gemeente-bewaarschool en de beide R.K. scholen, driemaal per week met warme spijzen gevoed. Door de werkmansvereeniging «Bid en Werk" werd dezer dagen hare jaarsvergadering ge houden. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat het Pensioen- Weduwen- en Weezen- fonds I 10 leden telt, en dat aan jaariijksche contributiën ruim f 360,geïnd wordt. Ia het afgeloopen jaar werd aan eene weduwe voor een geheel en aan eene andere weduwe voor een half jaar ondersteuning verleend. Het kapi taal van dit fonds bedroeg op 1 Jan. '99 f2264,91. In 1898 was het getal leden met 10 vermeerderd. De nieuwe gebouwen van het Liefdegesticht aan de Hoflaan worden Woensdag a.s. van "s morgens 9 tot 12 en 's namiddags \an2tot 5 uur, en Zondag 29 Januari 's namiddags 12 tot 5 uur ter bezichtiging gesteld van belangstel lenden. 'Naar wij vernemen zal binnen eenige dagen bij gebrs. van der Windt, scheepsbouwmeesters, de kiel worden gelegd voor een ijzeren logger- schip voor rekening van den heer A. Dorsman, alhier. Sedert de vorige opgave zijn aan het bureau van politie alhier als gevonden gedeponeerd: Een kastsleutel, een ring waaraan eenige sleu tels. Aldaar terug te bekomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 21 Jan. Cornelia Elizabeth, dochter van A. Spruijt en T. Kaleboer, Oosthavenkade, 22 Jan. Theodora Maria, dochter van A. Spijkers en A. Molenwijk, Markgraaflaan. 23 Jan. Leonardos, zoon van P. L. den Breems en W. Roodenburg, Oed. Biershot. Overleden t 21 Jan. Arie Ommering, oud 52 jaren, echtg. van G. van Kleef, Qed. Waal. 22 Jan. Simon Vermeulen, oud 15 maanden, Werfsteeg. Kunst en Wetenschap. Te 's-Hertogenbosah is overleden de gevierde zanger Willem Deckers. Op uitnoodiging van mgr. di Belmontc, gezant- schapsraad hij de nuntiatuur, zal Perosi te Parijs komen, waar hij verschillende uitvoeringen van zijn „Verrijzenis van Lazarus" zal dirigeeren, Maseagni's Iris heeft in het „Teatro alla Scala" to Milaan veel succes gehad. Inhoud van de „Huisvriend" no 12. Gerard Kel ler f met portertMonsieur de l'Espinay door dr. Jan ten Brink (vervolg), Paus Leo XIII, met illustratie; Vrouwen in Amerika AdvertentiebladQuesnay de Beauropaire, met portret Allerlei Van Week tot week Advertentie. Kerk en School. Beroepen: Te Harlingen D. J. Aris, te Drach ten. Te Dalfsen, Langman, te Bovensmilde. Te Mijnshecrculand J. Dippel, te De Bildt. Aangenomen: Naar Enter door E.B. Couvée, cand. Naar Waspik, door J. C. Locher, te Bir daard en Janum. Gerep. Kerken. Beroepen: Te Arncmuiden J. J. Stcinhart, te Nunspeet. Te Boxuni N. IJ. van Goor, te Ha- Eerswoudo. Aangenomen: Naar Rotterdam A, door Joh. Visser, tc Ierseke. Hoooer Onderwijs. Leiden. Candidaatsoxamen in de pbarmacie J, J. van Eek. Groningen: kerkelijk voorbereidend examen J. Kroncm&n, candidaat in de godgeleerdheid. Laser Onderwijs. Te Hoogevcen is thans een stelsel van evenredig schoolgeld ingevoerd, gebaseerd op den hoofdelijken omslag. Landbouw en Yeeteelt. Naar men met zekerheid verneemt, zal w deelingsbestunr der Hollandsche Haatschamii landbouw op de eerstvolgende ledenvergadeS voorstel doen om In dit jaar te trachten te 's-Gms hage een groot hippisch feest te honden, zoo m£i lijk verhonden met een tentoonstelling van paajfc G,N. R. Ct") Gemengd NiëmfsT^ De moord te Berkel. Men meldt ons nog uit Rotterdam do 22 dezer: Dank zij de uitgebreide vertakkingen der recherche en eene uitvoerige telegraphisehees telephonische correspondentie komen steeds m» aanwijzingen in handen die het vermoeden be- vestigen dat C. Uitlenboogaard en A. Kraaijen- brink de werkelyke daders van den afschaf lijken moord te Berkel zijn, althans hoofdmede- püchtigen. Het is gebleken dat Uittenboogaard onmid dellijk na het misdrijf des morgens vroeg®!» via Rotterdam naar Antwerpen is vertrokka en aldaar in het magazijn der firma Esders zich van nieuwe kleederen heeft voorzien ea zijn oude kleederen bij een uitdrager heeft verkocht, waar zij door den inspecteur der Rotterdamsche recherche, den heer P. i, Bon. gaards geheel met Hoed bevlekt in beslag zijn genomen. U., wiens haar geheel kort gekuipt is en zijn snor weggeschoren had toen hij arresteerd werd, wordt thans door een deskun dige onderzocht, ten einde te kunnen nam^ of hem een bos hoofdhaar is uitgetrokken daar het slachtoffer Ripping in zijn hand een'bosje haar had, (zooals vroeger gemeld). U. hes! ook te Antwerpen effecten te koop aangeboden, Bij zijne arrestatie, Vrijdagavond, werd evenwel slechts een bedrag van 50 cents op hem bevon den. Op verschillende adressen waar U. veel vertoefde is huiszoeking gehouden, ookbijzyne vrouw van wie hij gescheiden leeft. Ten huize van Kraayenbrink in de Haarlem merstraat is eveneens huiszoeking gedaan en zijn enkele voorwerpen in beslag genomen. Door den photograaf Ganter zijn beiden ge- photografeerd op het hoofdbureau van politie. Omtrent den derden arrestant Van Dijk is nog niet met zekerheid te constateeren welk aandeel hij in het misdrijf heefthij is van beroep kastelein aan de Rechter Rottekade te Rotterdam. Heden zal het onderzoek nog te Rotterdam geschieden en worden Maandag de verdachten naar 's-Gravenhage overgebracht met het thans reeds zeer lij vige dossier der processen-verbaal en getuigenverklaringen. Een tweede Amsterdam- sche besteller moet nog geconfronteerd worden met de verdachten, K. is reeds herkend door den besteller, waar van in ons vorig blad werd gewag gemaakt, daar evenwel U. ook te Amsterdam geweest is, vanwaar hij Vrijdagavond kort voor zijne arrestatie kwam, moet ook hij geconfronteerd worden met de bewuste pelerin-jas om. Er zouden nog verschillende gemotiveerde aanwijzingen en bewijzen kunnen worden opge somd, wier vermelding evenwel in het belang der loopende instructie niet gewenscht is. U. heeft den laatsten tijd op den Rijn gevaren als schippersknecht, de laatste dagen was hij evenwel baas bij een heistelling. Omtrent het zondenregister van U. en K. nog het volgende: Beiden zijn doortrapte booswichten. U. onder ging reeds gevangenisstraffen wegens diefstal en flesschentrekkerij, terwijl hij eenige jaren geleden ook medeplichtig was aan de aanran ding van een gelddrager der gemeente-gas fabrieken, wien eerst peper in de oogen werd gestrooid. Hij staat ook gesignaleerd in het «Algemeen j Politieblad" sedert 8 maanden, verdacht van diefstal van een koe uit eene weide onder Haar lem. Hij is geboortig uit Bleiswijk en naar men zegt zelfs verwant aan het slachtoffer R. Kraaijenbrink is ook een verdacht indïridur die in December '97 gearresteerd werd, vér- dacht van inbraak te Hiilegersbei'g metzekerea S. Toen drong men bij een kastelein het slaap vertrek binnen en droeg een chiffonière naar buiten in een weiland en plunderde die. Des zaak diende in Mei 1.1. voor de Rotterdamsdie rechtbank en toen bevond Kraaijenbrink zich op de publieke tribune daar tjjdens de instructie geen voldoende bewjjzen tegen hem aangevoerd konden worden. Tegen S. werd 8 jaar geëischt, doch wegens gebrek aan bewijsmiddelen (de hoofdgetuige in deze zaak bevond zich ook in arrest wegens een heiing van graan) werd S. vrijgesproken. Bedoelde S. is in deze zaak ook nog in verhoor geweest, doch heeft zijn alibi kunnen bewijzen. Onder persoonlijke leiding van den hoorn- commissaris van politie, den heer W. Voor molen, en het hoofd der recherche, den heet L. J, C. Vujjk, heeft de Rotterdamsche recherche krachtig gesteund door hare Amsterdaroscte en Haagsche collega's, in zake den moord ta Berkel, buitengowonen ijver aan den dag gelegd. In alle richtingen had de Rotterdamsche re cherche bekwame inspecteurs gezonden. Gisternamiddag 3 uur is Krajjenbrink doof den inspecteur Bergsma naar Esschen gebracht, ten einde geconfronteerd te worden met deBa* gische politie. Des avonds te 9.45 is hjj te Rotterdam teruggekeerd. - Na de confrontatie is het onderzoek voort- het Hu; te 's-Gr U. ha neer bei een «mi de op huishou. dat hij op U. n hield, d hij niet bod bec Ternam aan de Zonds trokken Nog i A. H., i een gro wondinj pink, v slachtof gezet. De persoon, die de zaak ter kennis der poli' bracht, is naar wij vernemen zekere L.,dj*J indertijd kennis maakte met Uitenboogaard w Ned. Hbrv. Keek.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2