V I R1NNENLANJ). STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Rechtzaken. I Gemengd Nieuws. De aPress Association" verneemt (lat het pas ontbonden reserve-kader bevel heeft ge kregen zich den 21steri Februari a.s. opnieuw te Portland te vereenigen. In België is een gedeeltelijk ministerieele crisis uitgebroken naar aanleiding van het voor nemen des Konrngs om aan de ministerraad een op het enkelvoudig stemrecht gebaseerd ont- werp-kieswet voor te leggen, De Smet de Nayer en Nij^sen (financiën en publieke werken) heb ben hun ontslag genomen Van de Peereboom (spoorwegen en oorlog) wordt minister-president. Gisteren is Esterhazy door de strafkamer gehoord, liet onderzoek zal tegen het eind dezer maand afloopen. Daar de lapporteur en de procuri-ur-generaal ten minste veertien dagen noodig hebben om hun rappott en hun requi sitoir uit te werken, zal de openbare behande ling niet vóór *15 Febtuari beginnen. De nieuwste lezing is dat de zaak-Dreyfus door liet Hof zal gezonden worden naar een gewone rechtbank, tiaar uit het onderzoek ge bleken zou zijn, dat er venn.ul gepleegd is d tot- eon ollicier, maar met een burger als mede plichtige. Koning Oscar van Zweden en Noorwegen gaat gei egeld vooruit. Om den Koning te spaion is echier aan den Kroonprins, den 40-jarigeu hertog van Vermeland, de waarneming van het tegenlschap opgediagen. Sagasta deelde, volgens het agentschap Fabra, aan een interviewer mede dat Aguinaldo de gevangen Spanjaarden wil vrijlaten, wanneer Spanje de Republiek der Phiüppijnen erkent, en zich met haar vei bindt om de annexatie door Amerika te beletten. Ook heeft Aguinaldo aan liet Vaticaan de erkenning der Republiek gevraagd en de uitzending van een delegitat om over de vrijheid van geloof te onderhandelen. De nKulii. Ztg." verneemt uit de betrouw baarste bion uit Washington dut de Vereenigde Staten op de te Berlijn te houden conferentie hun aandeel in liet protectoraat over de Samoa- eilanden aan Duitschland zullen oveidiagen. Verbooging van do nccljiizeu op gedistilleerd on wijn. De minister van fiimntiën heeft bij brief, d.d. 23 Jan., aan den voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat ingevolge machtiging der Koningin, het aanhangige wetsontwerp, houdende vei hooging van de accijnzen op ge- distilleeid en wijn, wordt ingetrokken. Hofbericht. Gisteren was er diner ten Hove, waarop gerioodigd waren de .voorz. van beide Kamers der Staten-Geiiera.ilde ministers en de vice- president van den Raad van State; de pre sident van en de procureur-generaal bij den Iloogen Raad; de presideut der Rekenkamer; de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland de burgemeester van 's-Gravenliage en de secretaris van het Kabinet der Koningin. Gedurende het diner voerde de koninklijke mililaiie kapel muziekstukken uit. In de eerste week der volgende maand zal ten Ilove een thé dansant gegeven worden. liotcrlinudel. De »Ver. tegen de knoeieryen in den bo ter- en kaashandel" hield gisteren te Ui recht een vergadering onder presidium van den heer Vetli. Uit het vei.slag van den secretaiisJ. A. Bos bleek, dat liet ledental vermeerderd was. Op I Jan. '1S99 waren er 447 leden en 125 donateurs. Hel kassaldo bedroeg f703. De af tredende bestuurders, J. A, Bos, Buisman en C. II. Ilummelinck, werden herkozen. In een openb. middagvergadering leidde de heer J. Rinkes Borger de bespreking der nieuwe botervvet in. Met genoegen had hij de indiening gezien, en wenschte, dat van de Ver. uitga een algemeen verzoek tot aanneming, met wijziging van eenige punten, vvuaiv-.i hij enkele noemde, na een uiteenzetting van wat reeds tegen de knoeierijen was gedaan. Een wet achtte spreker onvoorwaardelijk noodig om den goeden naam der Oollandsche boter in het buitenland te hei winnen; bezwaren zijn, dat de Regeering zal moeten bepalen wat openbare vervoer middelen zijn, die boter en margarine gecom- bineeid mogen vervoeren, en dat zjj zal moeten vei bieden in annonces en circulaires margarine als boter aan te bieden. Voorts behoorden z. i. onder strafbepalingen niet alleen geldboeten te zijn opgenomen, maar bij recidive gevangenis straf. Een voorstel om iu dien geest een adres aan Regeering en Kamer te richten, werd na eenig debat bij acclamatie aangenomen. Het bestuur zal dat adres in overleg met den lieer Borger redigeeren. Bij Kon. besluit is J. H. Kortz Fonneman, broeder-overste in het krankzinnige! gesticht Padua te Boekei, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De gewone audiëntie van der. Minister van Koloniën zal op Vrijdag 27 dezer niet plaats hebben. De minister van koloniën wordt einde dezer week uit het buitenland terugverwacht. dat op 11 dezer bij de kas was en dat op denzelfden dag door dc Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot- was verstrekt ten bedrage van betaalmeesters in f 1,776,078.39 D 2,078,425.28 liet hoofdbestuur van de Vereeniging voor Viouwenkiesrecht zal zich lot den minister van Justitie wenden met het verzoek, dat ook vrou wen zitting krijgen in het bestuur van de op voedingsgestichten. Door hooge burgerlijke en militaire autori teiten in de residentie zal een eere-comitó ge vormd worden tot bescherming van het voor genomen kunstfeest tea voordeele van de stichting voor longlijders op Oranje-Nassauoord. De kunstavond zal waarschijnlijk 25 Februari a.s. te 's-Hage worden gegeven. Men meldt ons uit 's-Gravenlinge Het feit dat heden vóór 25 jaren de Kraton in Aijeh geuomen, werd wordt hedenavond door een adntal officieren van het Indisch leger herdacht door een kameraadschappelijke!! maal tijd in Restaurant Royal". In Mei zal waarschijnlijk een groot herinne ringsfeest aan onze vestig:ng op Atjeli volgen. Door de le divisie infanterie zullen dit jaar najaarsmanoeuvres gehouden worden op het Noordoostelijk deel der Veluwe. Te Utrecht is overleden in den ouderdom van 49 jaar de heer S. P. ten Holt, in leven direc teur van de Utrechlsche Levensverzekering Maatschappij sliet Maliehuis". De minister van finantiën maakt bekend, Te Sloten is in 76-jarigen ouderdom over leden de heer Isaac Gautier, gepensionneerd kolonel der mariniers Gemeenteraad. De gemeenteraad zal op Dinsdag 31 Januari a.s. des nam. te 2 uren eene vergadering houden. De agenda bevat 1. Vaststelling van de notulen der laatstge houden vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Ontwerp-besluiten tot verhooging van en toevoeging aan de gemeentebegrootingen voor 1898 en 1899. 4. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare schooi voor meisjes (hoofd mej. Kim- mijser). Op de voordracht zijn geplaatst mej. J. G. Meijeringh, te Twelloo; mej. M. Rade- maker, te Rotterdammej. M. J. Lorentz, te Nijmegen. 6. Voorstel van B. en W. tot verhooging, op grond van art. 2b der Verordening, der jaarwedden van de leeraars bij H. en M. Onder wijs dr. G, Engels en dr. C. R. Vermaes. 7. Voorstel van Burg. en Weth. naar aan leiding van een door hen ontvangen schrijven van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, tot wijziging van het tijdstip van ïtigang der dooi den Raad, in zijne zitting «an dan 13n De cember j.l. vastgestelde verordening op de hef fing van gelden voor het gebruik van openbaren gemeentegrond enz. 8. Voorstel van Burg. en Weth mede naar aanleiding van een bij hen ingekomen schrijven van Gedep. Staten dezer provincie, tot wijriging der door den Raad, in zijne zitting van den 29 November j.l. vastgestelde verordening op de heffing van een plaatsel. dir. belasting naar het inkomen. 9. Adres van het bestuur van het Nutsdepar- temeut alhier om gebruik, gedurende 6 avonden, van een der schoollokalen van de openbare meisjesschool (hoofd mej. Kimmijser), ten be hoeve van een cursus in de geschiedenis der staathuishoudkunde, en praeadvies daarop van Burg. en Weth. 10. Praeadvies van B. en W. op het adres van het bestuur der christelijke jongelingsver- eeniging »de Heere zal't voorzien", om voortaan op Zondag geen kermis meer te houden. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening ter handhaving van de openbare orde en veiligheid en de straatpolitie, (gem.blad no. 17 van 1892), door daaraan een verbods bepaling toe te voegen op het schrobben enz. der openbare straat. 12 Missive der commissie voor de strafver ordeningen waarin ze, ter wegneming van door de praktijk aangetoonde bezwaren, in over weging geeft de artt. 3, 4 en 9 van de ver ordening op de keuring van vleesch (Gem, blad no. 10 van 1897) te-wijzigen, in dien zin als door haar in die missive wordt aangegeven. 13. Adres van J. Tak c. s. om intrekking of zoo daartoe niet mocht kunnen besloten worden wyziging der door den Raad in zijne zitting van den 13n December jl. vastgestelde verordening op de heffing eener belasting op liet gebruik van openbaren gemeentegrond enz. 14. Verzoek van de Commissie voor het B. Armbestuur tot goedkeuring van haar besluit tot verhooging der begrooting van het Stads ziekenhuis voor 1898 met f2600, en om voor datzelfde jaar aan die instelling een buitenge- woon subsidie tot een gelijkbedrag toe te kennen en praeadvies daarop van B. ea W. Met 1 Februari a.s. wordt de klerk der posterijen en telegraphie 2de klasse A. Joppe van Oud-Beierland naar het telegraafkantoor alhier overgeplaatst. De minister van buitenlandsche zaken geeft op 2 Februari een diner voor verschillende Ka merleden, den secretaris-generaal en de hoofd ambtenaren van zijn departement. Tn het vereenigingslokaal van ^Patrimonium" jfwerd gisteravond het 7e jaarfeest van de afdeeling Schiedam gevierd. De voorzitter der afdeeling, de heer W. van der Most Phz., riep de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe daarna gaf hij een over zicht van wat in het afgeloopen jaar door den Bond was tot stand gebracht, met een beschou wing van wat in de naaste toekomst te doen was. Hierna werd door den penningmeester en door den secretaris hun verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht, benevens het verslag over den toestand van het bouwfonds. Hierna werd door ds. Goslioga een rede ge houden over de middelen tot oplossing van het sociale vraagstuk, een onderwerp dat door de aanwezigen met belangstelling werd aangehoord. Door de afgevaardigden van Rotterdam en van Oud-Delltshaven werd daarna een kort woord gesproken, waarna werd overgegaan tot het houden van voordrachten en het zingen van liederen, waai bij enkele die door alle aan wezigen werden gezongen. De herhaaldelijke luide bijval bewees dat de voordrachten in den smaak der hoorders waren. Den aanwezigen werden narnens het bestuur eenige veifrisschingen aangeboden, zoodat allen hadden samen gewerkt oin den avond tot een volkomen feestavond te stempelen. Aan het slot van den avond werd door den voorzitter een woord van dank gebracht aan allen die hadden medegewet kt tot het welslagen van dezen avond, waarna de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten werd. Hedenmiddag te 1% uur wilden twee voer lieden met hunne aschkarren elkander op de Koemarktbrug passeeren, met het gevolg dat zij legen elkander reden en wel zoodanig dat een der paarden viel. Nadat het beest weer opgeholpen was, werd een der wagens achteruitgebiacht en was de gestremde passage weder vrij. Door de politie alhier is gisteren procesver baal opgemaakt tegen H. J. v. d. H. te Rotter dam woonachtig, die fleschjes met zeker vocht ten vei koop aan de huizen aanbood, als middel tegen verschillende kwalen. Het vee van den veehouder G. I. Wilkampf alhier is hersteld verklaard van mond- en klauwzeer. Hiermede heeft het eenige geval van die ziekte hier ter stede opgehouden. BURGERLIJKE STAND. (Geboren 22 Jan. Johanna, dochter van P. van Wie- tingen en L. A. van Dooren, Hoofdstraat. Auguslinus Johannes Albertus, zoon van J. II. van de Water en C. K. van der Lubbe, Zalm- straat. 23 Jan. Nelius, zoon van J. van den Broek en A. Iloogendoorn, Laan ons genoegen. Overleden, ü3 Jan. Basliaan van Wamelen, oud 22 jaar, Bagijnenho/. Cornelia Adriana Timmermans, oud 21 jaar, Nieuwe Haven. 'Gisteravond werd alhier in het lokaal aLiefde ea Vrede" aan de Gedempte Dierslooi de jaar vergadering gehouden van het onderling onder steuningsfonds onder de zinspreuk aAlgemeen belang". Door den penningmeester werd reke ning en verantwoording gedaan van het gehou den beheer over het afgeloopen jaar. De ont vangsten beliepen f 7225.84de uitgaven f6135.15, zoodat er een saldo overbleef van f 1090.69. Door den voorzitter werd een commissie be noemd, oin de rekening na te ziende com missie adviseerde tot goedkeuring der rekening, waarmede de vergadering door applaus instemde. Vervolgens werd de aftredende directeur, de heer J. J. van Heyst, weder met algemeene stemmen herkozen. Tevens werd door den voor zitter medegedeeld dat de heer A. Drop te 's-Gravenhage, eere-voorzitter en tevens lid der vereeniging, als zoodanig ontslag heeftge nomen. Daarna werd de vergadering met dank zegging aan de leden voor hunne opkomst gesloten. Het kapitaal der vereeniging, hetwelk bij de spaarbank ia bewaring is, bedroeg op 1 Jan. 1899 f 15500. 'Gisterenmiddag werd in het hotel Bellevue door den bouwkundige J. v. d. Berg Czn. aan besteed, het maken van een pakhuis met kui perij en woonhuis voor den heer W. Sterk Jz. alhier. Ingeschreven werd doorJ. Pinster te Schie dam f19060; Gebr. Kijne te Vlaardingen f18997; M. Boehove te Schiedam f 18935M. Oostdyk te Heenvliet f18600; J. Duin te Rot terdam f18576; D. L. Baauw te Vlaardingen f 18520; B. v. d. Hoeven te Vlaardingen f18400; Gebr. van Deventer te Vlaardingen f18293; A. de Haan te Vlaardingen f17975; M. v. Baaien Goossen te Maassluis f 17945 M. Nolet te Schiedam f17400; J. Brouwer Az. te Vlaardingen f16374. De gunning is 3 dagen aangehouden. BURGERLIJKE STAND. Cicboren 22 Jan. Maggeltje, dochter van J. van JW en J, Markus, God. Bierslool. 23 Jan. Jannetje, dochter van H. van Too en J, Kop, Jacob van Bijlstraat. Cornel dochter van D. de Bruijn en C. J. Schenk Ged. Waal. Johanna, dochter van J. Lekker' kerk en O. Verhagen, Hendrachtstraat. 24 Jan. Hendrik, zoon van G. den Breeim en P. Brouwer, Westnieuwland. Lambertw AdrSanus, zoon van M. van Zuuren en A Visser. Wilkelminasiraat. Overleden 23 Jan. Maria van Spijk, oud 11 Achterstraat. maanden. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam oordeelde heffenTa F. v. d. B., te Vlaardingen, wegens diefstal m een vaatje haring, tot 4 maanden gevangenisstraf" J. v. d. P., te Vlaardingen, wegens verzet teven de politie, tot 14 dagen gevangenisstraf; J. B., te Schiedam, wegens verzet tegen de noUti.» tot 14 dagen gevangenisstraf; Vrijgesproken werd J. A. v. T., te Vlaardin»sn beschuldigd van mishandeling. Opnieuw diende heden voor de rechtbank dezdak van J. A. M. J., 31 jaar oud, molenaar, brander en mouter te Schiedam, die bij vonnis van 3 Januari tot 7 dagen gevangenisstraf was veroordeeld, wegens mishandeling van zijn koetsier F. W. C. Gott. Bek!, was van zijn vonnis ia verzet gekomen en diende de zaak heden opnieuw. Bekl. voerde aan dat hij zija paard wilde tos- cheeren (togen de bnik schoppen) daar het dia achteruit liep en de kap van de tilbury ia de stal dreigde beschadigd te worden. Uit do verklaringen der beide getuigen bleek dat be klaagde op den bewusten dag zeer opvliegend was Bekl. hield vol zijn koetsier niet geschopt te hebbes alhoewel door den commissaris van politie ceno ont velling op hot rechterdijbeen bij den koetsier constatecrd is. Get. Dinkelaar had den koetsier hooren zeggen tegen den bekl. „je behoeft me niet te schoppen9, liet O. M. requireerde bevestiging van hei vonnis dato 3 Januari. De verdediger mr. Jos. v. Raalte achtte niet aas- wezig het opzet tot mishandelen en concludeerde 3e I vrijspraak, 2e subsidair geldboete bij eventueels veroordeeling. Be moord te BerTcel. Zaterdag had te Berkel en Rodenrijs de plechtige begrafenis plaats der slachtoffers van den afschuwelijken moord. Een groote volksmenigte, waaronder de mees te notabelen, waren tegenwoordigook de bur gemeester der gemeente en de oud-burgemees ter, thans burgemeester van Hilligersberg. De predikant, ds. Stigter, nam, nadat beide lijken in de groeve waren nedergelaald, het woord. De eenige broeder van Ripping was niet is staat de droevige plechtigheid bij te wonen. Omtrent het doen en laten van Uitesnbogaard, een der verdachten gearresteerd zake den te Barked gep leegden moord, verai het „Hblr nadar, d'at hij Donderdagavond jl. te Amster dam. ia gezelschap is geweest van een bakkers gezel. U. kwam aan heft tehuis voor bakkersge zellen aan den. N. Z. Voorburgwal aldaar vra gen of hij d'aar logies kom krijgen, aangezien hij I gezel was. Aangezien daar geen plaats wis, bood de bakkersgezel, die werkloos wais enihoop- te iets aan den vreemdeling te verdienen, laan geleide aan om een onderkomen te zoeter. Da vreemdeling naxn dit aan. ea bedden gangen op weg, dronken liier en daar eem borrel, zoodat de vreemdeling, U., eenigermate beschonken werd! en door den bakkersgezel werd' gebracht in een logement in de Pieter Jacobstraab. Daa bleef 'hij, d'en gezel vragende don vodgendk dag terug te wallen komen. Deze deed' dit, warf U. had iiem latter verteld uit Duitsdhlam! te zijn gekomen, werkzaam te zijn gesteld bij da aanleg van elecbrisehs trams te Amsterdam es m ibaat te zijn liem den bakkersgezel «a betrekking te bezorgen, die hom wal ea kwartje per uur zou doen verdienen. Toen j£ bakkersgezel Vrijdagochbends kwam in het b gemerxt in die Pieter Jacobsdwarssbraat, hfeé het dat U. geen gold! had om te betalen, <tó Iiij gaf er zijn jas in pand en kreeg daarop neg eetnig geld toe. Beide mannen gingen teen weg ea U. toonde zich zeer royaal. Hij hraote® de zijn nieuwen vriend in een kraag J&n ffl® Haarlemmerweg, men stapt® verder unar Half weg, waar IJ. nog eenige borrels weggaf Maar toen nxraakte da bakkersgezel naar zijn zin waf te ver van huis, hij had ea* genoeg vam o; ging terug naar Amsterdam, terwijl U. Varia doorliep. Wat dtee> laatste mot diem gezel heeft voo* gehad', is eem. raadsel, misschien was M zijn - loei den gezel over te halen eenige effecten van de hand te zetten, ofschoon hij aan den gezel niet had! 'laten zien. Wel M hij hem getoond een kaartje van dsn. legem®®" houder J. in die Warmoesstraat, waar hij, 0» ais wij reeds vermeld hebben, den macht ie voren had gelogeerd. De bakkersgezel, die later van den nl0OI®s® Berkel las en hoorde, begon toen te bedtes® of hij misschien niet m'et eem' d!er meerder®® te doen had gehad' en meldde zich aldaar,®® een dar pohtiebureaux aan. Naar het blad neemt, wordt die gezel naar Rotterdam' gs® den om met citen gearresteerden U, te! word® geconfronteerd. Men schrijft aam"'de „Tel.", Sinds jaar en dag woonden er op heit

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2