binnenland" STADSNIEUWS. bloed er voor over hebben om in deze provinciën de souvcreiniteit le behouden. De Pruisische .^tedendag zal de regeering verzoeken bij het overwegen van maatregelen tegen den invoer van veeziekten, niet te ver geten dat Duitschland tegenwoordig in de eerste plaats een industrie-staat is, zoodat er gezorgd dient te worden voor voldoenden aanvoer van \lee-ch in de steden. De Russische Staatscourant zegtïDe mede- deeling der regeering van den 12den Augustus betredende de bijeenroeping eener conferentie om de middelen le vinden tot verzekering van deri wereldvrede, is door de buitenlandhcbe regeering met de grootste sympathie ontvangen zij tooien zich bereid mede te werken aan de verwezenlijking der denkbeelden van onzen ver heven heer." Dan volgt het program der conferentie, dat evenwel slechts een voorloopig karakter draagt. Esteihazy is gisteren door het Hof gehoord, maar laat niet veel los. Heden wordt zijn ver hoor vooitgezet. Volgens do sSiècle" zal Picquait, wanneer Esterhazy's verhoor is afgeloopen, met ver scheiden hooge officieren geconfronteerd worden. Naar men zegt levert het disciplinair onder zoek tegen Quesnay de Beaurepaire voor dezen weinig gunstige resultaten op. Men denkt dat het verdrag tusschen Italië en Frankrijk door de Italiaansche Kamer met groote meerderheid zal worden goedgekeurd. Uit ICanea wordt bericht dat prins George een proclamatie heeft uitgevaardigd waarby de Nationale Vergadering tegen 5 Februari wordt bijeengeroepen. Volgens een officieel Tuiksch telegram heb ben de regeeringstroepen in Yemen (Arabic) de opstandelingen een vesting ontnomen en een hunner bekendste aanvoerders gevangen ge maakt. Telegrammen uit Manilla zoggen dat Agui- naldo de Philippijnsche Republiek heeft uitge roepen te Malolos, Het Philippynsche Congres te Hongkong heeft met algemeene stemmen de inlijving der Plii- lippijnen bij de Vereenigde Staten verworpen. Aan de sRofornm" wordt uit Hongkong be richt dat Amerikanen en Philippino's thans geheel met elkaar gebr oken hebben. Het levert van alle Spanjaarden loopt gevaar. De gewezer. majoor von Sonnenburg, thans correspondent der »Berl. Neuesten Nachr." die vun Manilla te New-Yoi k is aangekomen, zegt dat alle berichten over een gespannen verhou ding tusschen den Atnerikaanschen en den Duitschen admiraal voor Manilla onwaar zijn. Uit belichten van Duitsche zijde over de Samoa-quaestie blijkt dat de onlusten uitgelokt zijn door de Enszelschen. Duitschland zal het dan ook gemakkelijker eens worden met de Ver eenigde Staten dan met Engeland. Statistiek. Bij Kon. besluit zijn met ingang van den dag waarop het Kon. besluit van 9 Januari 1899 (Staatsblad no. 43) in werking komt, benoemd lo. let directeur van liet Ceutrale Bureau voor de Statistiek, dr. C. A. Verrijn Stuarl, thans secretaris van de Centrale Com missie voor de Statistiek 2o. lot commies bij het Centiale Bureau voor de Statistiek, tevens secretin :s van de Centrale Commissie voor de Sralit»,ek, mr. H. W. Methorst, thans adj.- commirs ten bureele van de Centrale Commissie voor de Statistiek3o. tot adj.-commies bij het Centrale Bureau voor de Statistiek F. Fonck, thans adj.-commies ten bureele vau de Cen trale Commissie voor do Statistiek, allen te 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit zijn met ingang van den dag, waarop het Koa. besluit van 9 Jan. jl., Stbl. no. 43, in werking komt, benoemd: 1o. tot lid en voorz. vau de Centr. Comm. voor de Stat, mr. A. Kerdijk, lid van de Tweede Kamer2o. lot lid en ondervoorz. mr. H. B. Greven, hoogleeraar aan do Rijks-univ. te Leiden; 3o. tot lid mr. J baron d'Aulnis de Bourouill, hoog!, aan de Rijks- univ. te UtrechtR. van Zinderen Bakker, weth. van Opsterland, te Kortezwaagmr, N. P. van den Berg, pres.-dir. vun de Ned. Bank, te Am sterdam G. M, Boissevain, te AmsterdamM. J. van Bosse, oud-dir. varr het Dep. van B. O. W. in Ned.-IndiëL, Broekema, Uoofddir. van de Rijkslandbouwschool te WageningenA. baron Van Dedem, lid van de Tweede Kamer, te Dalben mr. J. P. Sprenger van Eyk, oud-min. van fin.mr. D. P. D. Fabius, hoogl. aan de Vrije Urdv. te Amsterdam; mr. E.Fokker, lid van de Tweede Kamermr. J. J. I. Harte van Tecklenburg, lid van de Tweede Kamerjhr. mr. G. de Bosch Kemper, secr.-gen. van het Dep. van Waterst.mr. C. Loosjes, adj.-comm, bij het Dep. van Just.mr. A. F. baron Van Lynden, refer, bij het Dep. van Binnenl. Zaken Jac. J. G. Nolet, voorz, van de Kamer van Kooph. en Fabr. te Schiedam G. Oorthuys, hoofddir. der dir. bel., invoerr. en acc. bij het Dep. van Fin. mr. B. H. Pekelharing, hoogl. aan de Pol. School te Delft; dr. A. J. van Pesch, hoogl. aan de Gemeentel. Univ. te AmsterdamM. H. J, Plan- tinga, kolonel, sous-chef van den gen. stafA. Plate, voorz. van de Kamer van Kooph. en Fabr. te Rotterdammr. W. A. Reiger, hoogl. aan de Rijks-Univ. te Groningen; dr. R. H.Saltet, hoogl. aan de Gemeentel, Univ. te Amsterdam D. W. Stork, fabrikant te Hengelomr. N. J. E. de Voogt, hoofdcomm., chef der gemeentel, bur. van bevolking en den burgerl. stand te Rotterdam. Atjeli. De correspondent van de N. R. Ct." seint Officieel wordt medegedeeld, dat generaal Van Heulsz de actie tegen Toekoe OemarinTenom weer zal beginnen. Overste Van derDussenza! met het commando belast worden. Br, Sehaepman aan 't woerd. Voor de beide R. K. Kiesvereenigingen te Utrecht trad gisteravond als spreker op dr. H. J. A. M. Sehaepman, dia begon met mede te deelen dat hij zijn gehoor wensehte in te lichten over den huidigen polrtieken toestand. Spr. moest optreden als vertegenwoordiger van een wel niet overwonnen, maar toch verslagen partij Echter, op de toekomst moet het oog worden gevestigd. Een van de beginselen waarover de strijd in 1897 liep, was de persoonlijke dienstplicht, dien de katholieken niet hebben begeerd. Doch nu de afschaffing eenmaal een feit is, en op wettige wijze is aangenomen, zal spreker ten sterkste elke ontduiking van de wet afkeuren, bestrijden, tegenwerken. Zelfs noemt spr. die ontduiking uit den booze. Slechts twee hoofdvragen, zegt dr. Sehaep man, zijn op 't oogenblik aan de ordo. Niet de financiën, waarmee 't wel gaan zal. Maar spr. bedoelt lo de verhouding tusschen Volks vertegenwoordiging en Kroon, 2o de sociale quaestie. Nationaal Arbeidssecretariaat. De jaarvergadering van het Nat. Arbeids secretariaat heeft te Utrecht plaats. Candidaten voor het bestuur zyn J. N. van Zomeren, G. van Eikel, J. Baak, Joh. Hengst, H. M. Kamphuijzen, Hessels, M. J. G. Avon tuur en P. Verdorst. Een reeks voorstellen betreft de verbetering der organisatie. Directeuren der Maatschappij tot bevordering vau Nijverheid hebben eene commissie benoemd, om haar gevoelen te doen kennen over de voor stellen tot reorganisatie der Kamers van Koop handel en fabrieken, in de vergadering van af gevaardigden dier Kamers behandeld. Tot leden der commissie benoemden directeuren de heeren H. A. van Beuningen te Utrecht, H. Figee te Haarlem en jhr, Ch. van de Poll te Haarlem. 'OVERSCHIE, 25 Januari. 'De Christelijke zang- verecniging „Azaf" zal a. s. Vrijdag, 's avonds om 7 uur, in de Christelijke school hare 9de uitvoering geven. Mevr. C. E. de Grootvan Wijngaarden en do zangclub „Onder ons" to Rotterdam zullen hierbij hunne welwillende medewerking verleoncn f De Kermis. Zooals men zich herinneren zal werd voor eenigen tijd aan den gemeenteraad door de alhier bestaande Christelijke Jongeliogsvereeni- ging »de Heere zal 't voorzien" een verzoek gericht om de kermis niet meer den eersten Zondag in Juli na de avondgodsdienstoefeningen te doen aanvangen, maar eerst den eersten Maandag en verder om ook den laatsten kermis- Zondag te doen vervallen. Eigenaardig was het eerste deel van dit ver zoek gebaseerd op de verordening op Beurs en markten zelve, die zegt, dal de kermis den eersten Maandag in Juli aanvangt. De Raad stelde het verzoek in handen van B. en W. en deze hebben nu hun praeadvies uitgebracht. Typisch blijkt hieruit hoe de tra dities wel eens wat spotten met de verordening, want wel werd in 1881 bepaald, dat de kermis eerst des Maandags zou aanvangen, maar men begon er niettemin reeds den Zondag mede als vroeger; srnenschen van leeftijd herinneren zich niet anders" zeggen B. en W. De langdurige gewoonte had een zeker recht geschapen waarom het openen der kermis op den bedoel den Zondagavond oogluikend is toegelaten. Toch, af kwamen er ook nimmer klachten in, meenen B. en W. dat zij daarin geen aan leiding mogen vinden het initiatief te nemen tot wijziging der bestaande verordening, in dier voege, dat wettig worde gemaakt, wat thans onwettig geschiedt. Zij willen dan ook in den vervolge de verordening, waarvan ter kwader uren werd afgeweken, handhaven, waardoor dus aan het eerste deel van adressantes verzoek zal zijn voldaan. Wat het tweede deel van het verzoek (den tweeden Zondag) betreft, B. en W. meenen dat zij dezen niet van de kermis mogen afnemen, daar de verordening voorschrijft, dat de kermis een week duurt. Z\j refereeren zich hierbij overigens aan hun bij de behandeling der jongste begrooting uitgesproken oordeel. Gaat de Raad, wat na de laatste beslissing wel aan te .nemen is, met het advies mede van B. en W. dan zal dus de kermis hier in 't ver volg officieel duren van den eersten Maandag in Juli tot en met den daaropvolgenden Zondag. Strantschrobbea. De teerling is geworpen! Het is verboden lo. de straat te schrobben, te spoelen of op eenigerlei wjjze met gebruikmaking van water te reinigen Burgemeester jen Wethouders kunnen, in verband met de vervuiling der straat tengevolge van het pompen van spoeling, het vervoeren van mest of andere oorzaken, van dit verbod dispensatie verleenen onder de voorwaarden door hen te bepalen. 2o. water op de straat te werpen, uit te stor ten of te laten vloeien, tenzij met schriftelijke vergunning van B. en W. en overeenkomstig de voorwaarden door hen daarbij bepaald. Dit laatste verbod geldt niet ten opzichte van het reinigen van stoepen, gevels, glasra men, jalouzieën of blinden, mits dit geschiedt des i.orgens tusschen 8 en 11 uur. Ocrtreding van dit verbod wordt gestraft met »ene geldboete van ten hoogste vijf-en- twintig; gulden. Zoo luidt in hoofdzaak een bij den gemeen teraad ingekomen voorstel van B. en W. Van harte kunnen wij dit toejuichen en ge heel stemmen wij in met de Memorie van Toelichting, waaraan wij een en ander ont- Ieenen sReeds meermalen, aldus zeggen B. en W., vestigde de Commissie voor de Gasfabriek en Drinkwaterleiding onze aandacht op de verspil ling van het water der drinkwaterleiding bij het zoogenaamde ist raatschrobben." ^Aanvankelijk vleiden wij ons, dat eene alge meene waarschuwing in de stedelijke dagbladen voldoende zou zijn om althans het ergste ver spillen tegen te gaande ondervinding heeft echter geleerd dat hiermede zoo goed als nietsJ bereikt is. k Immers de genoemde Commissie deelt ons, bij schrijven dd. 12 November jl., mede, dat het waterverspillen zoodanig toeneemt, dat om een voorbeeld te noemen toen nog steeds des Zaterdags over de standpijp moest gepompt worden, om in de fabriek van de firma II. Jansen Co. bestendig water te kunnen leve ren. Zóo laat in het jaar was het nemen van dien maatregel tot dusver nog niet voorgekomen. »Nu zijn de machines en hoofdleiding er wel op berekend dat een enkele maal verhoogde druk wordt gegeven, het geregeld wederkeeren van dit geforceerde werken is schadelijk en ge vaarlijk, omdat van de machines zeer veel ge vorderd wordt en de meerdere persing waar mede het water de hoofdleiding doorstroomt, in de buiswanden trillingen opwekt, die op den duur nadeelig zijn voor den samenhang van het ijzer. »Naar afdoende middelen zal dus moeten wor den omgezien om in dezen toestand de zoo nood zakelijke verbetering te krijgen. «Waar waarschuwen blijkbaar niet helpt zal tot dwangmiddelen de toevlucht moeten worden genomen. j>Het naburigs Rotterdam, dat aan dezelfde kwaal leed, heeft ons daartoe reeds het voor beeld gegeven en het middel tot hare bestrij ding aan de hand gedaan. sHet komt ons voor dat we dat voorbeeld moeten volgen en ook hier moeten verbieden het zoogenaamde Dstraat-scTiróbberi' en in het algemeen, behoudens enkele uitzonderingen, het op straat werpen, daarop uitstorten of laten vloeien van water. »De vrij strenge handhaving le Rotterdam van dat verbod toont zijne uitvoerbaarheid aan. »Evennls te Rotterdam in dea beginne het het geval was, zal zulk een verbod ook hier wel in de eerste tijden eenige agitatie en on tevredenheid wekken in de gemoederen van dat deel onzer burgerij, dat den roem der oud-hol- landsche zindelijkheid in eere wenscht te hou den. Bjj de wijzigingen, die, door den tijdgeest gebrden, in zoo veie maatschappelijke toestan den en plaatselijke gebruiken zyu en nog schier dagelijks worden aangebracht, zal ook hier, ter wille van het publiek belang gebroken moeten worden met eene gewoonte, die hoe nuttig en prijzenswaardig ook weleer genoemd niet meer van o zen tijd is. Het droog aanvegen van de straten is uit het oogpunt van reinheid voldoende te achten, terwyl ook de regelen der gezondsbeidsleer zich daartegen niet schijnen te verzetten. bDocIi er is nog een voorname reden die voor het in 't leven roepen dier verbodsbepa- - lingen pleit. Yan algemeene bekendheid toeli is het, dat door het spoelen van water op den in deze gemeente van nature toch reeds slap pen bodem, deu grond bij het daarover ver voeren" van zware karrevrachten, van uit de voegen van het plaveisel naar boven wordt gewerkt. Wanneer nu deze hoog noodige specie door schrobben wordt verwijderd, geraken daar door de steenen los en loopen deze, bij gebrek aan den noodigen steun, groot gevaar onder de wielen der vrachtwagens te breken of ge deeltelik in den grond weg te zinken, waar door de zoo hinderlijke putten in de straat ontstaan." Conclusie niet meer schrobben Inkomstenbelasting. Door Gedeputeerde Staten zijn een paar aan merkingen gemaakt op de verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen. In de eerste plaats geldt dit den aftrek van f400 wegens noodzakelijk levensonderhoud en van f50 wegens kindergeld, welke niet van het totaal inkomen maar van het minimum bedrag van elke klasse zullen worden afgetrok ken. Gedeputeerde Staten kunnen zich hiermede niet vereenigen en meenen dat dit de goedkeu ring der regeering niet zal erlangen. Zjj wen- schen dus den aftrek te doen geschieden vóór dat de inkomens worden geclassificeerd "én de verkregen uitkomst te doen beslissen tot welke klasse de belastingplichtige behoort. Voort, wenschen zij den aftrek van f50 voor iejj, eigen- of stiefkind beneden 18 jaar te beperk» tot die kinderen, welke geen eigen rniddek van bestaan hebben. B. en W. stellen voor de verordening i» den gewenschten geest te wijzigen. Dels^ klasse is du van inkomens van flOüfonn den 2de van f 200 f 300, de 3de van f 300 f 400, de 4de van f 400 f 500, de 5de %Z 1500 f 600 enz. gelijk in art. 8 der ver- verordening met dit verschil dat het cijfer der klasse telkens 4 hooger wordt bij gelijke in. komens-grenzen. Oud 10de klasse wordt duim 14de klasse. Nog merkten Gedeputeerden op dat de ver- ordening op de invordering aan te vullen was met de 'bepaling dat die invordeiing zal »e. schieden met inachtneming van artt. 264— 266 der gemeentewet. Hoewel zoodanige bepaling in geen enkele alhier vigeerende belasting-verordening voor- komt, meenen B. en W., om uitvoerige en tijdroovende correspondentie te voorkomen dat het wenschelijk is de verordening met de door Gedeputeerde Staten verzochte bepaling aante vullen. Phiiosophisch-berustend zeggen B. en W.sal baat zij niet, zij schaadt toch ook niet." Yleesehieuring. f In de practijk deden zich bij de handhaving der verordening op de keuring van vieesch eenige bezwaien voelen, waaraan het nor»!.,ij,-,, lijk is te gemoet te komen. Deze bezwaren zijn in hoofdzaak lo. dat de gelegenheid tot het doen der aan- gifto voor de slachting niet duidelijk is aance- geven; 2o. dat na de aangifte thans 12 uren moeten verloopen alvorens met het slachten een aan vang mag worden genomen 3o. dat de plaats waar en de tijd gedurende welken door de keurmeesters zitting wordt Be houden voor het in ontvangst nemen der aan giften niet in do verordening zijn vermeld; 4o. dat ingeval na aangifte de keurmeester ter keuring van het vieesch niet is verschenen, het geslachte vee thans zouder bepeiking van eenigen termijn moet blijven hangen, zonder dat tot afhakken daarvan kan worden overge gaan 5 dat toebereid vieesch, in hoe slechten staat ook, zonder voldoende toezicht uit andere ge meente kan worden ingevoerd, daar het krachtens de slot-alinea van art 9 aan de voorschriften van art. 5 - 8 is onttrokken. B. en W. stellen nu voor art. 8 te lezen als volgt ^Buiten het geval van noodslachting is het verboden vee te slachten of te doen slachten, dat niet aan den keurmeester met vermelding van tijd en plaats der slachting ter keuring is aangegeven, welke aangifte moet geschieden in het vanwege de gemeente voor den keurings dienst bestemde lokaal, dat te dien einde dage lijks, met uitzondering van zon- en feestdagen, is geopend tusschen 9 en 10 uur des voor middags en tusschen 3 en 4 uur des namiddags. Van noodslachting moet gelijke aangiften ge schieden op het na de slachting eerstvolgend tijdstip van aangifte in dit artikel bedoeld. Voorts stellen B, en W. voor art. 4 te lezen als volgt: »Het is verboden binnuen zes uren na de slachting geslacht vee af te hakken o! daarvan eerxig deel zoodanig te verwijderen, dat bij de keuring twijfel zou kunnen ontstaan tot welk stuk vee elk deel behoort. Dit verbod geldt niet, wanneer de keuring reeds op een vroeger tijdstip heeft plaats gehad." En eindelijk art. 9 (slotalinea) lilt, 2 als volgtVieesch verpakt en verkocht in her metisch gesloten blikken of flesschen. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie Is aan B. en W. bericht, dat al. 1 van art. I der verordening op de heffing, van gelden voor het gebruik van openbare gemeentegrond zeker bezwaar zal ontmoe'ten bij de regeering, omdai de verordening in werking zou treden vóór de koninklijke goedkeuring. Er staat n.l. dal' dat de belasting geheven zal worden ste be ginnen met 1 Januari 1899." Ter voor koming eener eventueels opmerking van des minister van binnenlandsche zaken stellen B. en W. thans aan den gemeenteraad voor tr lezen in al. 1 van art. 1ïTe beginnen rad den dag der afkondiging van dit besluit," In verband met hun driejarigen dienstig bij hel H. en M. O. stellen B. en W., gehoon! de bevoegde autoriteiten, den gemeenteraad voor aan de leeraren dr. J. Eogeis en C. R. vermaa te rekenen van 1 Januari j. 1. eene verhooginf van wedde toe te kennen van f 100 ieder et de verhoogde jaarwedden te doen strekken als pensioengrondslag. Gelijk men elders in dit blad uitvoeriger ka! lezen, is de heer J, J. G. Nolet, president de K. v. K. alhier bij Kon. Besluit benoemdito lid van den Centrale Commissie voor de Statistiek j Ook de kotter Marie, eigenaar de heer A C, Frederiksen alhier, is aan den heer A. Roel® te Rotterdam verkocht. Nog voor deze echter overgedragen is, sci# den ambtenaren ter oore te zjjn gekomen in dat schip ongedekt gedistilleerd (easwe cologne) aanwezig zou zijn, op welk vermoe® het schip onder bewaking van een paar rp .ambtenaren is gesteld, totdat heden eenosaö zoek zal zijn ingesteld.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2