t ïsmENLim STADSNIEUWS. YLAARDXNGEN. SPORT. Na een beraadslaging van eenige dagen die door den Fi'anechen gerant werd bijgewoond, beeft de Italiaansche Kamer liet handelsver drag met JA ankrijk met groote meerderheid aangenomen. De laatste zitting was indrukwekkend en droeg het kaïakter van een sympathie-betooging jegens Fiankiijk. De Fransehe gezant werd door verschillende afgevaardigden met warmte gelukgewenscbt. Het geheele Bulgaarsehe ministerie is afge treden. Aan Grecoll is de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. De Porie moet thans werkelijk besloten ziju in een nota aan de mogendheden te protesteeren tegen bet ijuasi-proteetoraat van Engeland over Soudan. De sNowosti" waarschuwt Engeland dat het bij een poging om de internationale bepalingen in Egypte buiten wei king te stellen, wel eens in conflict zou kunnen komen met een Euro- peesehe coalitie. Tot gouverneurs der drie districten in Soudan zijn benoemd voor Omdurmsn Hunter, voor Sepanr kolonel Lewis, en voor Fadioda kolonel Jackson. m Prof. Fruiu. f Uit Leiden komt het bericht van bet over lijden van Prof. Fruiu. Robert Jacobus Fruin werd den 14 Nov. 1823 te Rotterdam geboren. Na toltooiing zijner academische studiën te Leiden, promoveerde hij aldaar in Dec. 1S-47 op eene disseuatie: «De Manethone Sebannytha". Kort daarna weid hij docent aan het gymnasium te Leiden en in Febr. I860 hoogleeraar in de vnderlandsche geschiedenis aan de Leidsche universiteit. Fruin heelt onze letterkunde verrijkt met vele geschriften en menig belangrijk vau dege lijke biounensludie getuigend werk betrekkelijk een of ander onderdeel uit de vadeilandsche historie. Als redacteur van «De Gids" en als medewerker van velschillende andere tijdschrif ten beeft de overleden hoogleeraar eveneens veel bijgedragen tot vermeerdering der kennis van Neet lands geschiedenis. Het meest bekende vau zijn geschriften is zijn werk «Tieri jaren uit den Tachtigjarigeu Oorlog", een geschied boek, uitmuntende door keurigen stjjl en heldere vooi stelling. De Koninklijke Academie van Wetenschappen en de Mij. van Nederl. Letter kunde telden Fruin onder haar meest geziene leden. Doch niet slechts op wetenschappelijk gebied heeft Fruin uitgeblonken. Hij was, wat men noemt een beminlijke persoonlijkheid. Wie met hem in aanraking kwam, geraakte onder de bekoring van zijn viiendelijk wezen. Wie Fruin kende had hem lief. Eenvoudig en hulpvaardig, heeft Fruin, die ongehuwd bleef, velen aan zich verplicht. Nooit werd tevergeefs een beroep op zijne hulpvaardigheid gedaan en waar het noodig bleek, opende hij gaarne de beurs, maar steeds op voorwaarde, dat het niet aan de groote klok zou worden gehangen. Fruin bezat ook in hooge mate de gave van welsprekendheid. Niet alleen wat hij schreef, maar evenzeer wat hij spiak muntte uit door keurigheid, helderheid en eenvoud. Aan menig graf van gestorven collega's heeft Fruin's wel sprekende slem geklonken en dun kwam het aan den dag wat een hart er woonde in dat betrekkelijk klein lichaam. Voorwaar, niet alleen een ster aan den wetenschappelijken hemel is heengegaan, maar met Fruin daalt een der vooi treffelijleste menschen tea grave. Revisie en strafzaken. Het afdelingsverslag is verschenen omtrent liet door de voorstellers, de heer Harte c. s., omgewerkfe ontwerp. Van verschillende zijden werd daarbij ingenomenheid betuigd met die werking van het oorspronkelijk ontwerp tot een voorste! ter vervanging van den Achttien den titel van het Wetboek van Strafvordering, waarbij in vele opzichten van de in het V. V. gemankte opmerkingen party is getrokken. Vrije Scholen. In de afgeloopen week hebbeu de antirevo lutionairen te Naaldwijk een »Unie-dag" gehou den. Prof. Fabius spiak over de viije school voor heel de natie. De conclusie was volgens «De Holl." de volgende: De vrije scholen alleen dat zal den toe stand verbeteren. Maar dan ook de school vol- men vrij van den Staat. Rijkssubsidie onder zekere omstandigheden kan wel verdedigd wor den maar toch hoe minder de school door het Rijk gesteund wordt, hoe beter. Immers, wan neer het stelsel van salie scholen evenveel geld van den Staat" (Unie-rapport, redactie) mocht worden toegepast, dan zou de wetgever met één pennesteek alle Christ, scholen op losse schroeven kunnen zetten. In het zelf doen van zijn uitgaven ligt groote kracht voor de ont wikkeling van het volk. En daarom ook geen schoolgeldbelasting (Unie-rapport), maar het schoolgeld door de ouders zelf te betalen. En du de vruchten van de toepassing van het stelsel der vrije school. lo. De school zal zich aansluiten by het ge zin. 2o. Er zullen voor het land millioen bespaard worden. Voor Amsterdam alleen waar een kind op de openhare school per hoofd kost f 27.-45 en op de Geret. school f 14 minder— bijna een halt millioen, 3o. Voor dat geld konden de onderwijzers- traktementen verbeterd wor.len; en dan bleef er nog geld over. 4o. Het socialisme zou niet meer kunstmatig door de openbare school versterkt worden. 5o. Er zal ontspanning en vrede in den lande komen. De openbare school heet toch symbool I der nationale eenheid, maar zij is symbool derj nationale verdeeldheid. Alleen onze geliefde^ Koningin is het symbool der nationale eenheid. Het Vrije Ruilverkeer. De jaariijksche vergadering der leden van de vereeniging «Het Vrije Ruilverkeer" te 's-Gra- venhage gehouden, werd geleid door prof. mr. J. baron d'Aulnis de Bourouili, uit wiens mede- deelingen aangaande de verrichtingen in het afgeloopen jaar bleek dat, in verband met de politieke omstandigheden, de Vereeniging geen aanleiding heeft gevonden om naar buiten af veel van zich te laten hoorenhet voornaam ste dat zij in dit o| zicht deed, was het versprei den, onder hare leden, van de brochure «Het Protectionisme", geschreven door dr. D. Bos te Winschoten. De vergadering keurde de rekening en ver antwoording over het afgeloopen jaar goed. Zij sluit met uai batig saldo van ruim f2000. Herkozen werden de periodiek-aftredende be stuursleden de heeren U. Schilthuijs en H. Snijders. De vergadering besloot niet in te gaan op het aanbod vaa het tijdschrift «Maatschappelijk Werk", waarbij aan de Vereeniging een «eigen hoofd" in dat orgaan werd aangeboden. Uit de vergadering werd er de aandacht op gevestigd dat in 'l algemeen met het oog op de herleving van den protectionisüschen geest, het zijn nut kon hebbeu, dat «Het Viije Ruil verkeer" maar weer eens 't geweer schouderde. In de indeeling der werkzaamheden onder de bestuursleden werd daarop in eene bestuurs vergadering verandering gebracht, in zooverre op verzoek van den secretaris dr. C. A. Verrijn Stuait, het secretariaat is opgedragen op mr. H. W. Methorst. Ncderlandsche Drogistbond. Te Amsterdam werd gistei middag de alge- meene jaarvergadering gehouden van den «Ne- derlandschen Drogistenbond", onder voorzitter schap van deu lieer E. Boelen. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk welkom en gaf een overzicht van de handelingen der vereeniging in de vijf jaren die zij thans bestaat. Hierna werd overgegaan tot behandeling der agenda. Naar aanleiding van eene bekeuring tengevolge van het verkoopen van gezuiverde carbol (iuwe carbol mag wel verkocht worden) die gebruikt werd voor technische doeleinden en niet als geneesmiddel, stelde het bestuur voor, machtiging te verleenen dergelijke quaes- ties bij hoogste instantie te doen uitmaken. Aldus werd besloten. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten in het afgeloopen jaar be droegen f403.78, terwijl de uitgaven f 317,07 !/j beliepen, zoodat er een batig saldo van f 86.70Vs, Dit gevoegd bij het saldo van '97 ad f767.30, maakt f854.00!/2. De afdeeling Rotterdam heeft een schrijven aan het Hoofdbestuur gezonden dat zij zich van den Bond afscheidt. Daar de statuten bepalen, dat het bedanken voor de vereeniging een jaar te voren moet geschieden, werd besloten het bedanken van de afdeeling Rotterdam nog niet nan te nemen en de leden aldaar desnoods ge rechtelijk tot betaling der contributie over '99 te dwingen. "Vervolgens ging men over tot eene bespre king van eene onderlinge uitkeerings-verbintenis bij overlijden aan weduwen of kinderen der leden van den Nederl. Drogistenbond. Besloten werd aan alle leden een circulaire te richten of zij al of niet met deze idee sympathiseereo. De president, de heer E. Boelen, de secretaris, de heer H. H. Johanns en de vice-penningmees- ter, die aan de beurt van aftreden waren, wer den herkozen, terwijl de heeren Tergeul en Kamerling tot commissarissen werden gekozen. In plaats van den heer Smits, die bedankt had voor de functie van vice-president, werd gekozen de heer Spaarkogel. Ten slotte werd bepaald dat de volgende zomer vergadering zal gehouden worden te Arnhem. Het thé dansant Maandag 6 Februari. ten Hove is bepaald op Heden wordt II, D. H. mevrouw de prinses Elisabeth van "Waldeck en Pyrmont in de residentie verwacht. H. D. H. zal als gast van H.M. de Koningin intrek nemen in het koninklijk paleis. De Minister van Justitie verleent deze week geen audiëntie. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned. Indië, van 28 dezer, wordt de gouvernements-koffie-oogsl op Java voor dit jaar geraamd op 198,000 pikols. («Stct".) De «Unie"-colleete heeft dit jaar f1497.62 meer opgebracht dan verleden jaar n.L f 79.545.54Vs. VLAARDINQER-AMBACHT, 30 Januari. Voor de verkiezing van één lid van den gemeenteraad alhier, om in de vacature te voorzien, ontstaan door bet overlijden van den heer A. van der Kooij, zijn twee candidaten gesteld, de heeren A. van der Knoop en Pb. van der Kooij Adzn. De stemming zal plaats hebben op Vrijdag 3 Februari van 's morgens 8 tot 's namiddags 5 uur. Gisterenmiddag had de gewone vergadering plaats van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond. Behalve de gewone huishoudelijke zaken werden tot liet nazien der boeken verkozen de heeren Verhoeff, Slobbe en Schoof. Voorts werd den leden medegedeeld dat Woensdag, Donder dag en Vrijdag, des avonds na 7V» uur door de kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde" zitting zal worden gehouden in het gebouw van den Bond, tot het verstrekken van alle inlich tingen, gewenscht met het oog op de vaststel ling der nieuwe kiezerslijsten. Men meldt ons De muziek- en voordrachtsavond in het «Volkshuis" was gisteravond buitengewoon druk bezochtgeen stoel was onbezet en menigeen was blijde een staanplaatsje te kunnen veroveren. Geef het volk op liet gebied van kunst iets goeds en het wordt op prijs gesteld, dit werd gisteravond ten duidelijkste bewezen. Mevrouw v. G., we mogen nu zeggen eene bekende, zong onder piano-begeleiding van mevr. T. S. een viertal liederen die daverend werden toegejuigd. De heer H. Snel van Rotterdam, de leider van de bekende 10 ets. volksconcerten aldaar, lmd gezorgd voor vioolsolo met begeleiding en voor voordrachten. Geheel belangeloos gaf de heer N. van Stroom eenige nummers fen beste, die meesterlijk wer den gespeeld eu de heer H. W. G. Nieuwenhoven begeleidde deze solovoordrachten op zeer ver dienstelijke wijze. De heer tl. A. Mineur gaf een 6-tal voor drachten in ernst en luim, alle uit liet hoofd voorgedragen, en wel zoo, als wij hier niet dikwijls in de gelegenheid zijn te hooren. De gezamenlijke executanten hebben de talrijk opgekomenen een genotvollen avond vei schaft en wij hopen voor de leden van het sVolks huis", dat wij hen een tot weerziens mogen toeroepen. Van andere zijde maakt men er ons opmerk zaam op, dat zij, die zich met de leiding der feestavondjes belasten, wel zullen doen een scherp toezicht te houden op wat ten gehoore wordt gebracht. Gisterenavond zou er n.l. een en ander zijn voorgedragen, hetwelk voor dit gemengde gezelschap minder aanbevelens waard is. Het is ons by onderzoek gebleken, dat inder daad grond voor deze klacht aauwezig is. Het bestuur zij er dus op bedacht, ten einde de symphatie van niemand te verliezen, er voor te waken, dat wat gepraesteerd wordt uit ethisch oogpunt aan de strengste eischen voldoet. Door vooraf inzage te nemen der voordrachten kan dit wel het best geschieden. Natuurlijk betreft deze opmerking het muzikale gedeelte niet. Gisterenavond had voor een uitstekend bezette zaal de opvoering plaats van «Incognito" door de zangvereeniging «St. Caeeilia". Niettegenstaande of doordat deze ope rette reeds in den gepasseerden zomer werd opgevoerd, was de toeloop van bezoekers zeer groot. De wijze waarop de acteurs zich van hunne taak kweten, was ook nu weder zeer goed en de toeschouwers gaven herhaaldelijk blijk van hunne tevredenheid door een herhaald applaus. De burgemeester van Pimpelheim gaf ook nu weder eenige coupletten ten beste, waarin ditmaal de voordeelen bezongen werden van de verordeningen op het gebruik van openbaren gemeentegrond en die op het verbod van schrobben der straten, wat natuurlijk zeer levendige toejuichingen inoogstte. «Incognito" werd ook ditmaal weder vooraf gegaan door een viertal voordrachten die allen met goed succes werden voorgedragen. Vooral het laatste nummer van dat viertal «de Wijn proef" had een uitstekend succes. Met voldoening kan de zangvereeniging «St. Caeeilia" op dezen in alle opzichten zoo goed geslaagden avond terugzien. Zaterdagavond te ongeveer 7 uur liepGerrit Thijssen, die bijziende is, en bovendien door het valsche licht van een paar lantaarns werd mis leid, bij de Hooikade in het water. Gelukkig werd dit opgemerkt door den sluis wachter aan het Spuikanaal, H. van Wieringen, die zich aan de hand van een andéren man langs den kant in het water liet zakken, en. zoodoende den drenkeling nog by de hand wist te grijpen. Aan deze flinke daad van v. Wieringen heeft Tiiijssen zeker het leven te danken. Hedenmorgen te 7 uur viel de granenmeler M. van der Tas bij het naar boord gaan van de graanboot C. A. Bade, in de Buitenhaven nabij het Hoofd. Door zyoe collega's is hy met haken en een roeiboot weder op het droge geholpen, waarna hij naar zijn woning in de Breedstraat ging om zich van droge kleeren te voorzien. Hedenmiddag te ongeveer 4!A uur viel een jongetje van Gudde naby de R.-K. kerk aan de Nieuwe Haven te water. Gelukkig werd dit door een voorbijganger opgemerkt die er vry spoedig in slaagde den jeugdigen drenkeling behouden op het droge te brengen. Wederom wordt ons als een bijzonderheid medegedeeld dat een kip nu reeds ondanks de koude 4 eieren heeft uitgebroed; de 4 kuikens zijn in goeden welstand, BURGERLIJKE STAND. Cieboren 26 Jan. Natalia Wiihelmina, 'dochter van E. M, Beukers en H. M. N. Wittkampf, Emmastraat. 27 Jan. Willemina, dochter van A. Wessel eri S. van Wassenaar, Ged. Broersvest. Jan zoon v. J. Putters en P. A. Pinster, Slop van Makkers. 29 Jan. Johanna Margaretha, dochter van P. Breevoort er. G. M. E. Walter, Broersveld. Wilhelmina Helena Liduina, dochter van P. Vis en A. van Bergenhenegouwen, Laan Ons Genoe gen. Jan, zoon van H. Derksen en C. van der Kruit, Bakkerstraat. Dorothea Aliegouda Elisabeth, dochter van J. Warnawa en A. van Kampen, WUhelminastraat. «verleden: 28 Jan. Johanna Antonia tan den Iloelt, oud 7 jaar, Buitenhavenweg. 29 Jan. Jan Stout, oud 72 jaar, Oosterstraat. De gemeenteraad zal op Woensdag 1 Februaii des avonds te 7 ure eene vergadering houden. De ambtenaar bij 's Rijks belasting L. Kui pers alhier wordt met 1 Februari verplaatst naar Hoek vau Holland. In eene openbare vergadering welke Dinsdag 7 Februaii door de afd, Viaardiugen van liet Ned. Werkl. Verbond «Patrimonium" in de zaal «Soli Deo Gloria" te houden zal door den heer A. W. Schippers gesproken worden over art, 9 van liet Sociaal Programmawaarin ge vraagd wordt aan den eenen kant om de armen- verzoiging van overheidswege voor goed over bodig te maken, en anderzyds verzocht wordt om een arbeidspensioen bij ouderdom, vermin king of ziekte. De zangvereeniging sEuterpe", onder directie van den lieer M. Groeneveld, zal in de 2de helft van Februari hare winter-uitvoering geven. Als solisten zullen hierbij hunne medewerking verieenen de heer J. M. van Lier (viool) en de heer Jos. van Lier (violoncel), beiden van het bekende quartet-Beundertnan. *Bij den op 8 en 29 dezer gehouden wedstrijd in uiterlijke welsprekendheid, uitgeschreven door de Rederijkerskamer «Gennep's Genoegen" te Gennep, werd door enkele leden der Tooneel- en letterlievende vereeniging «Varia" alhier deelgenomen. In het telegram, hedenmorgen door den president van Varia" ontvangen, werd de uitslag bekend en was als volgt D. van der Heul alhier le prijs in afd. «Ernst" met de voordracht «Beethoven" L. M. Muns alhier 2e prijs in afd. «Ernst" met de voordracht «Liefdeskracht en Liefdes smart" D. van der Heul alhier le prijs in afd. «Luim" met de voordracht «Napoleon Bonaparte" W. van der Heul alhier 2e prijs in afd. «Luim" met de voordracht «Beneden en boven". Allen zijn leden van Varia." Aan de scheepbouwmeesters Gebr. van der Windt is door dun heer Arij Dorsman de leve ring opgedragen van een stalen loggerschip. Dit schip zal den naam voeren Laura, voor zien worden van een stoomspil, en bevaren worden door den schipper G, Paalvast. Het bouwen van een pakhuis, woonhuis en kuiperij, voor rekening van den heer W. Sterk aan de Nieuwe haven, is niet gegund. Verder dient nog gemeld dat de aaunemiogs- som van den lieer J. Brouwer Az, was f 17099. BURGERLIJKE STAND. Cicborcn 29 Jan. Pieler Joost, zoon van C. van Baarle en A. N. Baaijen, Een dracht straat. Overleden 28 Jan. Frans Pieter van der Windt, oud 5 jaar, Achterstraat. Hilleke Schouten, oud 4 dagen, Markt. Trijntje Brouwer, oud 1 jaar en 6 maanden, Maassl. dijk. Nederlandsche Wielerbond. Gisteren werd te Amsterdam, onder leiding van den heer F. W. H. Etnons, de algemeene vergadering gehouden van den Nederlandschon Wielerbond. De heer mr. Last uit 's-Gravenhage stond de vergadering ter zijde als rechtskundig adviseur. In een besloten vergadering, welke de algeinecne vergadering voorafging, word met 37 tegen 5 stem men het bestuursvoorstel aangenomen om niet samen te werken met de commissie van den Algera. Ned. Wielrijdersbond, ingesteld ter regeling van de zaak der wielrenners. Men besloot eveneens to handhaven het verzoek aan den A. N, W. B. om de verdere be hartiging van do belangen der renners over te laten aan den Algemeenen Wielerbond. In de openbare vergadering werden verder do statuten behandeld en vastgesteld. Een definitiofbe- stuur werd nog niet benoemd. Het voorloopig be stuur ontving de opdracht de koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. In plaats van den heer Brngma, die zijn functie als voorloopig bestuurslid neerlegde, word als be stuurslid gekozen de heer Jurgens.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2