Cl i en N». 9853. II 52** jaargang. Dinsdag 7 Februari 1899. Strijdige Werelden. Verschijnt dageEijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, iJ 'A UITGEVERH. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Wi i") BINNENLAND. e« fed Zake aal COURANT. j^BMiwnai TMt Schiedam, pa kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart - 1.05 m franco pa put, p. kwartaal. - 1.30 ifeenderlijke nommere- 0.02 IDBEMi BOTERSTBAAT 70, Telephoon Ifo. 123, Advbbtzhtufbub: van 1—6 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.6S Iedere gewone regel meer- 0.10 Bjj abonnement wordt korting verleend. ectei r-Yo 00. 00.- 00, »0. Algemeen overalcbt. SCHIEDAM, 6 Februari '99. De ernstige beschuldiging, door den zonder lingen oud-raadsheer Quesnay de Beaurepaire de strafkamer naar het hoofd geslingerd, ais icu een geheim document, dat haar was voor gelegd, reeds den volgenden dag ter kennis van bet Drievoudig Verbond zijn gebracht, kon niet onopgemerkt passeeren. De Kamercommissie die het regeer! ngsvoor- stei betreffende de revisie-procedure onderzoekt, beeft Zaterdagavond, naar men zegt, de zaak le berde gebracht. De commissie achtte hel wenschelijk De Beaurepaire 's aantijgingen te doen onderzoeken door het Hof van Cassatie in vereenigde zitting tan alle kamers als Raad van Magistratuur, en onderwijl het onderzoek van het regeerings- toorstei te schorsen. Daar de regeering zich er etenwel, volgens de »Temps", krachtig tegen terzette zij neemt n.i. den onthoudbaren schijn aan of haar voorstel geen gelegenheids- toorstel is heeft de commissie vat haar plan afgezien. Wanneer het ontwerp der regeering ter be handeling in de Kamer komt zal het denkbeeld dar commissie vermoedelijk door eenige leden worden overgenomen. Het na de Zaterdagmiddag gehouden zitting entt$der Kamercommissie uitgegeven bulletin deeit mede, dat blijkens mededeeling van den minister tan justitie de gevraagde complementaire in lichtingen Zondagmorgen zouden worden ver strekt. Volgens de a Matin" heeft de regeering zelve die inlichtingen gevraagd, niet de commissie. Intusschen worden uit beide legerkampen, tan anti-revisionistische en revisionistische zijde, toortduiend uitvallen gedaan. Een zekeren mynheer Hegier, een Zwitserse!) hrgver, is op bevel van het Hof van Cassatie door den rechter van instruetie te Belley ge hoord over een brief van zekeren Bluet aan Reinacb. Deze zou zich den 22sten Augustus te Evian hebben bevonden. Hegier, die hem kende, liep achter hem en zag hem een biiel verscheuren en de stukken wegwerpen. Hegier raapte uit (toch zeker hoogst ongepaste) nieuwsgierigheid de stukken bijeen en bewaarde ze, maar dacht oloi daaraan eerst dezer dagen. Toen voegde hij d* ragtnenten bijeen en zag dat iiet een brief was van zekeren Bluet, waarin deze o. m. de ver wachting uitsprak dat September het inwilligen der revisie zou brengendat er geen honderd Kamerleden zouden te vinden zyn om de Kamer te laten byeenroependat de «galons" niet zeker genoeg waren van hun beschuldigingen omtrent liet jpetit bleu", dat voor de revision isten zoo nuttig was; dat R. bezig was om Du Paly de Clam's ontslag uit den dienst te bewerken; dat Reinach maar eens moest spre ken met mr. Ployer, die te Euan was enz. wgsi uilei DOOIt IDA BOY-ED. Mevrouw Kalkowski kwam binnen, met de a-pieren in de hand waar Guy naar gevraagd is onze huwelijksakte," aeade zij, „en is Martina's geboortebewijs. Memseben zoo- wij, die vroeger zoo dikwijls van woonplaats j <eranderden, moeten hun papieren- altijd bij dé sand hebben." Zij ging tegenover Guy aan die smalle zijde Ier ovale tafel zitten -en schonk ach met haar jewone, rustige bewegingen een. kop koffie in. t| tfet sierlijk gebogen vingers hield zij daarbij - iet deksel vast op de pot, waarbij de pink, vaaraan gekleurde juweelem fonkelden, omhoog vas gericht. Kt Martina zat op de canapé en duwdie met beide jjj landen de haarwrong op 'haar ach tea hoofd' sto- 4 iger vast. Daarbiji keek zij Philip aan die te- J («lover haar nog in de plannen zat te studee rt. Plotseling kreeg Guy den indruk dat de amile Kalkowski verlegen was. En Philip was inderdaad eonigszins verle- ;®n.; de vrouwen evenwel niet. Met een gemaakten glimlach zei Guy„Ik al de plank wel niet ver misslaan, wanneer ik iet vermoeden uitspreek dat uw voornaam, aama, alleen voor het tooneel is aangenomen." Eenige weken later wèid Du Paiy ontslagen, en «nr. Pioyer was inderdaad te Evian. Reinach heeft, nu een schrijven gerucht tot Mazeau, den eerste-voorzitter van het Hof, waarin hij zegt dat hij wel den 15den Augustus te Evian was, maar den '22sten te Parirjsdat hij nooit een met Bluet" onderteekenden brief ontving noch een van bovengenoemden inhoud. Hij noemt den brief een belachelijke vaisclihei-J. Belangrijker dan deze historie is het inter view van de oud-president der Republiek Ca- simir Périer, dat Zaterdagmiddag in het Paleis van Justitie, groote sensatie wekte. Périer ver telde dat hij voor de strafkamer deze verklaring had afgelegd. Generaal Mercier had hem in 1894 gezegd dat de stukken ten laste van Dreyfus onvol doende waren voor een veroordeelingmaar hy (de minister) bezat geheime stukken, waar uit de schuld van den beklaagde bleek. Die stuk ken wilde hij echter niet gepubliceerd hebben; daarom had hij niet geaarzeld ze iB raadkamer aan den krijgsraad mede te deelen. De stiafkamer had den oud-president der Republiek verzocht vooral goed zijn geheugen te raadplegen. Maar Périer was by zijn ver klaring gebieven; Mercier had de zaak overigens zeer natuurlijk gevonden. Dreyfus zou dus inderdaad onwettig veroor deeld zijn. De «Liberté" heeft dienaangaande Mercier geïnterviewd. De oud-minister wilde eerst niets zeggen en bepaalde er zich later toe, dat et- zooveel onjuiste verkiariugen waren afgelegd, dat hij niet wist wat Périer verklaard had, maar dat hij overtuigd was dat de verklaring die men den oud-ptesident toeschreef, onjuist was. Hetzelfde blad heeft van Esterhazy's raads lieden vernomen dat het borderel niet van zijn hand is. Bovendien heeft hy verzekerd dat het mailpapier, dat bij hem in beslag is genomen, vi ij algemeen door officieren op manoeuvre ge bruikt wordt voor topogiafische staten. Van Dreyfus komen goede berichtende banneling is gezond. 0 Op de Pliilippijnen is de strijd opnieuw ont brand, thans tusschen de inheemsche bevolking en de Amerikanen. Reuter seint uit Manilla dat de Philippino's Zaterdagavond om tien uur Manilla hebben aangevallen. De Amerikanen beantwoordden hun hevig vuur en deden een uitval, waarby zij de Philip pino's uit liuu stellingen vei dreven. Zij namen eei) aantal stryJers gevangen en maakten een kanon buit. De Amerikanen hadden naar schat ting twintig dooden en 125 gewouden. De ver liezen der Philippino's zyn niet bekend. Den geheelen dag duurde het vuren op ver schillende punten vooit. Ue Amenkaunsche regeering heeft een offi cieel telegiam ontvangen van admiraal Dewey dat Reuter *s bericht geheel bevestigd. Ook de vloot schijnt in actie te zyn gekomen. Hij dacht d'at het rijn plicht wais het den. vrouwen gemakkelijk te maken. De onbestemde vrees kwam bij liesm op, diaib de papieren, allerlei onaangename dingen, zouden inhouden. Maar met volmaakte onbevangenheid sprak mevrouw Kalkowski, terwijl zij elegant, als in een deftig salon, op het tooneel, in de linker hand liaar schoteltje hield en met twee vingers der rechterhand het oor van liet kopje om vatte: „Zoo is het. Eenige jaren geleden was men er mog op gesteld dat arüsben goad klinkende namen hadden. Tegenwoordig is het mode ge worden, dat tooneelspeelsters rich met allerlei gewone afkortingen laten noemen." Zij haalde de schouders op. Dat was een vol doende critiek. „Maar Fabbro was toch uw eigen naam.?" vroeg Guy met meer moed. Mevrouw Kalkowsüd knikte Langzaam. „Ja, alleen in 't Ibaliaanseh vertaald; een vrijheid die ik van mijn moeder 'heb overgeno men, de beroemde Amanda. Fabbro. Fabbro. de smid," voegde rij er ter opheldering bij. Guy vouwde dé huwelijksakte open, waarop hij las daib Wilhelmina Schmidt met Martin Kal- kcwaki nu bijna aoht-en-twhïtig jaar geleden te Colberg getrouwd was. „Wij waren daar aan een zomertheater ver bonden," zeide rij. Guy voélde iets als aandoening. Wat moesten dat moeilijke acht-ea-twintig jaren rijn geweest. Van de eene staid naar de andere trekkend, al tijd van de hand in de tand! levend, waren die Een te Ncw-Yoik uit Manilla ontvangen tele gram toch meldt, dat de Amerikaansche krui sers de opstandelingen ten Noorden en ten Zuiden van de stad beschoten, Oe stad zelf was rustig. De Amerikaansche vrouwen zyn aan boord van de transportschepen genomen. Gene raal Otis is meester van den toestand. De Amerikanen krijgen hier een harden noot te kiaken. Ook al deelt men niet de pessimis tische meening van den Belgischen consul te Manilla, die een noodlottigen Bfloop voor de Amerikanen mogelijk acht, veel bloed en geld zal de strijd zeker kosten. De Philippino's bezitten volgens den genoem den consul 80,000 geweren. Bovendien zyn zij eensgezind. Agoncillo, de vertegenwoordiger van Aguinaldo te Washington, heeft de regeering verzekerd dat overal Aguinaldo's gezag wordt erkend. Zeer ongelegen moet den Amerikanen deze uitbarsting der vijandelijkheden komen want juist heden zou in de Senaat de beslissing vallen over het vredesverdrag. De Spaan«che regeering komt er de regeering ie Washington bovendien nog aan herinneren dat de Amerikanen zich offers moeten getroos ten voor de vrijlating der Spaansche gevangenen. Een moeilijke tijd breekt voor de Ameri kaansche regeeriog aan. Gemengde Mcdcdeclingen. DesNovosli" beveelt een toenadering tusschen Fiankiijk, Rusland en Duitschland aan als in het belang dier drie landen. Sir William Haieouit is met zijn gemalin naar de Riviera vertiokken. Meu ziet in deze reis tegen de heiopening van het Parlement een aariwyzing dat sir William de vraag van de leiding der liberale partij heden of morgen opgelost wenscht te zien en dat hy zich by den uitslag der verkiezing van eeu leider bij vooibaat nedeilegt. De Czaar beeft aan president Faure twee schilderyen gezonden, voorstellende de aan komst van den Czaar te Cherbourg en de aan komst van Faure te Kroonstad. Het eeisle is voor de stad Cherbourg, liet tweede voor Felix Faure zelf bestemd. Ia Frankryk is door toevallige omstandig heden een rneuw verraad ontdekt. Een twee jaar geleden uit de dienst getreden luitenant der infanterie moet stukken verkocht hebben aan Duitschland, De man is in hechtenis ge nomen. Rochefoit, die Zaterdag van Marseille ver tiokken en Zondag te Algiers is aangekomen, heeft beide steden in opschudding gebracht. Te Marseille werd bij door een jouwende en fluitende menigte uitgeleide gedaan. Het rjjtuig, waarin by met Max Régis naar de boot reed, werd bekogeld met sinaasappelen en steenen, zoodat de raampjes geheel verbrijzeld werden. beide menscheni toch zoo lang elkander trouw ter rijde gebleven al was er ongetwijfeld ook menuge twist en ongenoegen tusschen hen voor gekomen. En zij had'den liet altijd1 Jdaar ge speeld, liet kostgeld voor hun zoon pp te bren gen, en dank zij deze zorg was hij M een rus tige omgeving opgegroeid' tob eon fijngevoelig en fatsoenlijk man. En van hun dochter had den zij zonde en schuld verre watea te 'houden. Al voelde men zich ook nog zoo ver verwij derd van htm wereld en hun aard, 'toch was men hun luervoor achting verschuldigd. Guy stond op. Voor de eerste maal greep oen warm gevoel voor de ouders van zijn meisje hem aan. Hiji kuste dc blanke, vleezige hamd zijner schoonmoeder. „Kijk, kijk," zei Martina en ze legde haar beide handen plat op tafel, „je maakt mama compleet heb hof. Maar dab is aardig van je dat gaat je prachtig af Guy nam rijn portefeuille uit zijn zak om er da papieren in te leggen. Onwillekeurig vouwde hij eeast nog Martina's geboorteakte open. Mevrouw Kalkowski hoestte even. Plulip leunde met liet hoofd op dé hand en was geliecl verdiept in do bouwplannen. „Maar Nini1" riep Guy verbaasd uit, „je bent al zeven-en-twintig jaar." „Wist je dat dan niet?" vroeg rij, hem met haar gioote oogen schijnbaar zeer verbaasd! aan ziende. „Neen," zei hij verward, „ik heb altijd van drie-en-twintig gehoord." „Toch zeker niet van ons," Zei Martina kalm, Er ontstonden vechtpartijen, en de adjunct- maire Bertas zal dueileeren met Girard, den redacteur der «Antijuif" te Parijs, diedeMar- scillanen beleedigde. Te Algiers werd de Democratische Bond handgemeen met de anti-semieten. De gendar merie en de zouaven slaagden er met veel moeite In de orde te herstellen. Rochefort werd door de anti-semieten geestdriftig ontvangen, kreeg palmtakken, ontving delegaties enz. De commandanten der Duitsche oorlogssche pen te Algiers en de gouverneur van Algerië hebben beleefdheidsbezoeken gewisseld. De Hongaarsclie minister-president Banffy is met Koloman .Szell naar Weenen vertrokken om den Keizer vmslag-te doen van de onderhan delingen met de oppositie. In Rumenië zijn in verschillende provinciën boeren-opslanden uitgeb.oken, die toegeschreven worden aan socialistische woelingen. De land eigenaars vluchten naar Bukarest. Twee legl- menten infanterie weiden door de opstande lingen teruggedreven. In de Chineesche piovincie Ilupé moeten balt December weer een aantal Christenen en ook een Fr.tnscli zendeling vermoord zyn. Tweede Kamer. In de bijeenkomst der Tweede Kamer 21 Februari a s. zal aan de os de zijn: de trek king der afdeelingen en regeling van werk zaamheden. De voot bereidende schriftelijke behandeling van enkele wetsontwerpen (o. a. de reiisie van strafzaken en de Indische myn- wet) die allereerst voor openbare behandeling in aanmeiking komen, zal dan afgeloopen zyn. De voorzitter zal in overweging geven in de afdeelingen te ondei zoeken, onderscheidene wetsontwerpen, o. a. nadere bepalingen omtrent den accyns op den wyn (vruchtenwijn); nadere regeling van den dienst en het gebruik van spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd verbetering tan het Noordzeekanaalwyziging van het slotprotoeol der Rijnvaartakte; regeling tan arbeids- en i usttijden in fabrieken en werkplaatsen aan leg en ondei houd van een vissehershaven te Scheveningenbepalingen tot voorkoming van bedrog ia den bolerbandel en dading nopens den eigendom van duin onder Callanlsoog. Leerplicht. Naar wij uit goede bron vernemen wordt eene gioote betooging op het getouw gezet ten gunste van het leerplicht-ontwerp. Niet alleen de vereenigingeo van onderwij zers, doch ook de werklieden vei eenigingen en en andere corporaties zullen er aan deelnemen. Waar en wanoeer de betooging zal geschieden, is nog niet vartge' J. ("H.") „ik geloof wol da>t anderen, het gezegd hebben. En het kan ook wel weeen dat mama en ik eens gezegd hebben dat ik pas achttien jaar was, toen. wij vijf jaar geleden hier kwamen. Wat gaat andore mensolien mijn leeftijd aan?" Guy wilde niet debatteeren. Maar het was of hij zeker wist dat Martina den vorigen whi ter eens met haai- „ouderdom" geooquetteerd! had met de woorden. „Als je al tweeën twintig bent Zij zag de verbijstering op zijn gelaat. Zij sprong op dat de kopjes rinkelden, en vlcog een oogenblik later Guy om den hals. „Ben ik je te oud? Stuur me dan. maar weg. Ma, hij wil me met meer hebben. Hij heeft alleen van mijn ge boorteakte gehouden, ma, met van mij." Terwijl zij haar om zijn nek gevouwen han den als een keten gebruikte, trok zij lachend rijn hoofd naar zich toe en kuste hem op den mond. „Vraag mij onmiddellijk excuus," riep zij teen uit. „Je hebt mij beleedigd." „Maar ik heb immers niets gezegd," verde digde Guy zich lachend. „Maar gedacht gedacht cLit is veel erger." Haar moeder keek lachend' naar de dolle over moedigheid! van haar dochter. „Zij is een bekoorlijk meisje," dacht rij met welgevallen. „Guy is verbazend gelukkig." (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1