52"° jaargang. Vrijdag 10 Februari 1899. N°. 9856. Tweede Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Gemengd Nieuws. Finantieel. UITGEVEPmr J. cflÖELANTS. BINNENLAND. INGEZONDEN. COURANT. veer Sohiedam, per kwartaal 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.06 franco per peet, p. kwartaal. 1.30 Afeonderlijke nommere- 0.03 BUREAU s BOTERSTRAAT ?0. Teleplioon So. 133. Abvbbtentibprus: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.68 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Dr. Schuepmau aan liet woord. Gisteravond trad te Amsterdam voor lueb Amsterdamse-li Studenten disptnit-gezalsohnp „Sanctas Thomas Aquinas'* dr. H. J. A. M. Schaapman op met het onderwerp „Verleden en heden". Hij zekfo te willen spraken over de eeuw dj© oaateu de eeuw die komt. Vooraf wikte liij zeg- Sen, daarbij misschien in tegenspraak: te komen mot do vorige sprekers. Hij geloofd© niet aan de specifieke boosheid dezer eeuw en was fier een head te zijn van deze eeuw. Gij hebt te doen, zoo gmg spr. voort, met een onverbeterlijk optimist. Onze eeuw draagt een dubbel karakter. Deze eeuw begint met hel geweld een zonderlinge stelling zult dj zeggen. Toen klonk de groote leus Gelijk heid, Vrijheid en Broederschap. Het scheen of het paradijs neer kwam dalen over de aarde. De werkelijkheid echter was geweld. De revo lutie heeft zich belichaamd in den man, die de monumentale verpersoonlijking was, wait het genie vermag Aan den ingoing dezer eeuw staat da Corsikaan, a© man van ijzer en bloed. De macht is alles. Er wordt alleen gerekend met de bajonet ton en het kanon. Eerbied voor jnenx- sehentevens, eerbied voor do jeugt ver dl wijut. Hen begroet tte kinderen, om do stof, die in het teven Ligt. Men maakt van den burger een schepping van den staat, oen maaksel van de wet, en alleen als zoodanig heeft hij reden van bestaan. Huwelijk en huisgezin, worden afhankelijk ge maakt van den Staat. Dit blijft voortduren. De personen wisselen, stelsels volgen elkaar op. Maar het booze beginsel blijft. De Bourbons keeren terug. De kraaien komen nadat de ade laar gesneuveld is Maar ook zij komen met de boodschap van macht. Zoo duurt het voort. De volken zijn niet al tijd buigzaam en gedwee. Hef oproer komt. De bodem van de wereld' splijt ©ni de verborgen krachten komen te voorschijn. Maar ook zij wul- len macht. Zoo ontstaan de oorlogen, die, wan neer in Indië gevoerd, aan Kannibalismo zon de doen denken. De oorlos-en met Rusland, Oos tenrijk en Italië. Tot eindelijk bij Sedan het wraakgericht voltooid wordt. Ei1 komt ean kentering in het gevoel der menschheid. Het recht treedt opnieuw op don voorgrond. Niet alleen een vraag om macht, maai' ook om recht wordt het nu. Overal be speurt men de teekenen van die vraag. Wij staan nu op het eind© eener eeuw, waar in wij beseffen diait er dingen 'geschied zijn, die niet hadden moeten gebeurd zijn. Men komt tot het besef, dat er gezondigd is togon de Heinen, de zwakken, do armen. Men tracht dei middelen te vindon, een beteren toestand te scheppen, Mem biedt niet medelijden alleen, maar de drang tot sociale gerechtigheid ontwaakt. Nu worden wegen ingeslagen, die niet den juisten toets kunnen doorstaan, maar ook in deize ongeorden de openbaring steekt, dat men drijft naar ge rechtigheid. Wij hebben hier in Nederland den strijd1 ge streden voor de vrije school in naam. van het recht. Zoolang da macht aan hot woord was, was die strijd hopeloos. Men zeide, de strijd moet uit zijn. Er werd een wet gemaakt, die de vrij© school moest vermoorden, maar d!e strijd bleef en cte vrije school zegevierde, ©n nu op dit oogenblik zijn nog geen tien jaren voorbij sinds zij als redxtsbeghisel in de wet is gesduwen en in dien tijd is hat jood en 'heiden duidelijk ge worden om in apostolische taal te spreken dat dfeze school heb eeniige wane is. In 1870 werd! de 'hand gestegen aan de oud ste, de beste souvereiniteib, aan het pausdom te Rome. Maar in. de meerling dier Europeesclte wereld is een ommekeer gekomen. Men ziet hoe het koninkrijk Italië voor dte Europoesche kan selarijen een doorn in het vl-eesch geworden is. Het. onrecht men ziofc het wreekt zich altijd. Op sociaal en rechtsgebied doen zich on miskenbare teekenen voor. Ook in dte wereld der gedichte an de wetenschap komt iets an ders. Er wordt dlaar gevraagd! naar de oude vastheid, naar den ouden God. Men begint te gevoelen, d!at men toch den ouden God noodig heeft. Het zijn nog stame- lemdfe klanken. Maar het woord! begint zich te vormen. En de menschen bidden weder, vragen weder op hun wijze om een God! van litefd!e en 5 recht. Deze eeuw bij haar heengaan heeft de weder- ontvvaikmg van het inensclialijk geweten gezien. Niet zander fierheid! voegt spr. daarbij, dat twee groote conscientiawekkers hebben geleefd. Dan verrijst voor mij do gestalte van den banneling van Gaêta in het Vatiicaau, die de vloek das Heeren heeft durven uitspreken'. Naast hem ven-ijst dan de andere gestalte, die allen tot zich heeft geroepen, om hen te zalven met den Heiligen Geest. En de wea-eld lieeft zijn stem gehoord, de stem van Paus Leo. Aan het slot van zijn rede gekomen, sprak dr. Schaepinan de leden toe„Gij zijt op den goeden weg, gij hebt moed, gij durft. Da diaden zitten in uw vuist, laat zo er uit komen. En onthoudt deze dirie dinven, die in de vereld'noo dig zijn„Gelooft, bemint, werkt." Een daverend applaus begroette da-. Schaap man aam liet einde zijner interessanto rede. Met een woord van dank aan den inleider, werd de bijeenkomst gesloten. 5sp Imlustrieoleii in Nederland. Onder vooriztterscliap van den heer A. Mol- link, voorzitter der Kamer van. Koopliandei eai Fabrieken te Bergen op Zoom, is gisterenmid dag te Rotterdam een vergadering gebonden van industrieelen. an handelaren, ten eindle sa menwerking te verkrijgen tusschen allo Neder- landsche industrieelen en handelaren om tot op richting te komen van een Bond', die de rech ten zijner leden zal beschermen en de belangen van hand al en nijverheid behartigen. Er werd besloten tot de oprichting van den „Algemeeme Nederlandsche Bond van indus- trieden an handelslieden". Ongeveer 20 der aan wezigen traden onmiddellijk als lid toe. Voorts werden d© statuten van den bond vastgesteld. De Bond zal te Utrecht zijn gevestigd'. Zijn doel isHet behartigen van dfe belangen van de Nederlandsche industrie en handel in liet ai- gemeen, en voor zoover mogelijk van de leden van den Bond in het bijzonder, met uitriuitinig van dat gedeelte der handelspolitiek wat meer bijzondere bescherming of vi-ij handel betreft. Ieder Nederlander, die zich op het gebied van handel en industrie beweegt, en in het volle be zit is zijner burger- en burgerschapsrechten, kan als lid worden aangenomen. Mailtreinen. Naar wij vei nemen, zullen de mailtreinen van Amsterdam naar Vlissingen v.v. van 1 Mei at niet meer over Utrecht, doch over Harme ienGoudaRotterdam langs de nieuw aange legde cenluurbaan naar en van Vlissiugen gaan, waardoor deze reis aanmerkelijk wordt vei kort. (»N. R. Ct.") Constantia. Het bekende gebouw der socialisten »Con- staniia" aan de Rozengracht te Amsterdam zal, ingevolge opdracht van den hypotheekhouder door den notaris inr. L. Zegeis Veeckens, 20 Maait a.s. onder den hamer gebracht worden. Met genoegzame zekei beid kunnen wij mede- deelen, dat de socialistische groepen niet als koopers zullen optreden, zoodut vermoedelijk het gebouw een andere bestemming zal krijgen. (»Hbl.") Dc 11Ü-jarige. Gisteren is teGioningen ter aardebesteld het stoffelijk overschot van den ouden heer Boom gaard, die dezer dagen is overledenin allen eenvoud, zonder bloemen en woordenmaar onder zeer veel blijken van nieuwsgierige be langstelling. Alle straatjes en stegen schenen leeggeloopende legendaire hooge ouderdom vau deu overledene had tot het volk blijkbaar luide gespioken. Geert Adriaan Boomgaard was geboren op 21 September 1789. Hij was weduwnaar van Grietje Abels Jonker, geboren 1793, ovei leden in 1864. De vader van den ovei Iedere, Adriaan Jacobs Boomgaard, bereikte deu ouderdom van 81 jaarzijne moeder, Geessien Bontekoe, dien van 72 jaar. De overledene had in 1812 met de groote armee van Napoleon I den tocht naar Rusland meegemaakt. Bewijs van goed gedrag. In een der Noot d-Hollandsche dorpen aan den Amstel was eeu postbode noodig. Nadat hieraan de noodige bekendheid was gegeven, en een groot aantal sollicitanten zich hadden aangemeld, werd iemand nit deze schare gekozen. Onder de verschillende stukken, die de geluk kige moest overleggen, behoorde ook een bewijs van goed gedrag, dat de man dan ook vertoonde. Daar komt echter het gemeentebestuur ter oore, dat de man in Rotterdam geboren was en daal de eerste 14 dagen zijn levens heeft doorge bracht. Ook van dezen moet een bewijs van goed zedelijk gedrag worden overgelegd. liet E. A. gemeentebestuur had gelijk; wie weet waarmede die man zich in zijn 14 eerste levensdagen wel bezondigd heeft? De man zag dit zelf ook in, vroeg aan het gemeente-bestuur van Rotterdam een bewijs van goed gedrag van den tjjd, dat hij in Rotterdam had verblijf ge houden, en werd nu door de vroede vaderen van het dorpje aan den Amstel in Noord-Hol land aangesteld tot postbode. Een arend. Nabij Wassenaar is dezer dagen in de duinen door een jager van baron Van Pallandt een aiend geschoten. Nadat het dier gewond was nedergevallen, kostte het groote moeite het te bemachtigen en te binden, ten einde het levend naar het dorp te brengen. De arend had eene vlucht van 2'/s meter. Be verdwenen aartshertog, Dezer dagen zond oen matroos van uit Zuiid- Amenkai aan zijn familie te Constrena. een brief, waaruit volgen zon dat de Oosteru-ijlcsclie aarts hertog. Johamin Salvator, bakend als Jbhami Orth, die bi] Vuurland zou schipbreuk geledten hebben, -mogelijk nog in leven is. In een blad van Budapest vindt men nu oen schrijven van «ai gepensioneerden zeeofficier, die mot den aartshertog do reis meemaakte, waarin deze eenige bijzonderheden, meadeeif aangaand© het verblijf van Joliann Orth, in do haven van Iquiquo, waar deze in 1890 hot laatst is gezien op'zijn schip Sa at a Mar- e* h e ï- i t a. Dit scliip werd gecommandeerd! door kapitein Saich, hoewel ook de aartshertog een paiteaif als scheepskapitein had. In lqmque nu zorgde Ortli niet alleen voor liet innemon van levensmidde len, doch wapende hij tevens hot schip. Ook trachtte hij op allerlei wijzen inlichtingen, te verkrijgen omtrent do eilanden van Poiynesië. Toen in den loop van liun verblijf te Iquique kapitein Saich ziek werd, ontsloeg Onbh dezen terstond met een flinke gratificatie, en gelastte) liet scliip zeilvaardig te maken. Vele manschap pen, hopende een even grooe som te ontvangen alö hun, kapitein, namen nu eveneens liun ont slag; daartoe zal ook waarschijnlijk wel de zoo even genoemde matroos behoord hebben. Nadat de equipage weer was aangevuld, ver trok Joh a rm Orth niet zijn scliip en' sedert heeft niemand lieni meer gezien. In Ohuli gelooft men algemeen, dat dfe aartshertog op een dor Zuid- zee-ellandon een kolonie heeft gesticht on daar neg leeft. Waar is Andree Volgens Payne, een poolreiziger van naam, is het waarschijnlijk dat Andiée zich in het Oosten van Fi ons-Jozefeiland ophoudt, en dat hij reeds andeibalf jaar pogingen doet Siberië te beieiken. Wanneer hem dit gelukt, kan hij slechts de bewoonde wereld bereiken door de ilvieieu op te varen. Aan A*zié's Noordkusten heeft men in den afgeloopen zomer vergeefs naar eenig spoor van liern gezocht, slechts bet Taimynschiereiland moet nog nagespeurd worden. Het meenemen van duiven kan voor Andiée van geen nut zijn geweest; zij zullen waarschijnlijk het schip niet hebben willen verlaten of zijn naar Spitsbergen gevlogen en niet naar Europa. Reeds in 1851 werden soortgelijke proeven genomen door Kennedy. Als men de duiven losliet, bleven ze om het schip vliegen, waar zij in haar warme hokken terugwilden. Andrée zal de eenige zijn, die nieuws om trent zich zelf kan meebrengen. Deze heifst is wel de laatste termijn, dat men hem terug kao verwachten. Ik geloof, aldus Payne dat hij nog leeft en zijn waagstuk, dat in de wereldgeschiedenis zonder weerga is, volbren gen zal. Met opneming wordt gem instemming dei- Redactie bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven en worde slechts aan céne zijde geschreven. Zoo zal dan. de liberale partij jr begraven zijn door de liberalen i Tot deze gevolgtrekking kom ik wanneer ik niet de „Schiedamsche Courant" voor mij het stukje door loop wat van uit het „Hbld" is overgenomen. Deze begrafenis op zich zelf nu is niet zoo verwondelijk, gewoonlijk wordt inen door zijne vrienden begraven, doch de verzuchting in bovenbedoeld stukje geslaakt doet mij als kiesgerechtigd lid van dc kiesvereeniging „Schiedam" de pen opnemen. De -voae phrase tot redactie en lezend publiek ais, „ik hoop niet te veel van Uw geduld te vergen" kan gerust achterwege blijven het geldt hier eeu partijkwestie:, Zal de gemeenteraad van Schiedam óm zijn of niet. Ik acht het daarom noodig stukje voor stukje het geschrevene in het „Huid," na te gaan tegen over het kiezend publiek is men verplicht alles mede to deelen wat men kan, om klaarheid te brengen. Wat is nu de zaak. De kiesvereeniging „Schiedam" heeft de puntjes op de i's gezet; nu kan er bij komendie lust en zin beeft om weg te blijven die er niet in behoort, evsver dit laatste ging bet nu; er waren verschillcndo leden die er niet in hoorden ei) die alleen zich lieten zien als een of andere sociëteit-vriend moest worden gecandideerd. Het kwam er dan niets op aan of zoo iemand dc brieven van het bestuur der kiesv. „Schiedam" beantwoordde of nietof antwoorden gaf dio niet overeenkwamen met de beginselen vau de Vereeniging, het kwam er niets op aan dat door deze handelwijze de kies- yereeniging zich zelf in 't gezicht sloeg. Is het nu te verwonderen dat het bestuur voor dusdanigo candidaten do noodige lust miste om met al do krachten die van hen uit kan gaan, te steunen. De voorzitter was eerlijk genoeg dit bij verschil lende gelegenheden mede te deelen in de vergadering. Men ging zelfs zoover moties uit te lokken in ver gaderingen contra bet bestuur, om deze dan weder wanneer het op stemmen aankwam in te trekken. En dit tegenover banierdragers van „hun" be ginselen, Dit kon niet anders of moest verbitteren. Nu tracht men de kracht van do kiesv. „Schiedam" te verkleinen. Wat is hiervan nu waar Men geeft zelfs op het luttele getal stemmen eenmaal op 'n candidaat van „Schiedam" uitgebracht, doch men ver geet er bij te voegen dat deze eandidaat reeds voor den stemming ten doode was opgeschreven. Het heeft mij dan ook zeer verwonderd deze ean didaat zich voor de stemming niet terug trok. Ziet bier hoe de zaak zich heeft toegedragen. Het is ieder der lezers bekend dat Schiedam voor verkiezingen van den Gemeenteraad is verdeeld in drie distrieten. Natuurlijk is de liberale kracht in alle dibtricten niet gelijk, ook is bet aantal leden der kiesv. „Schie dam" met in elk district 't zelfde. Tor voorkoming van verwarriug was door de kiesv. „Schiedam" en het liberaal Kiezers-comité een verga dering belegd, alwaar alleen de besturen van beide vereenigingen zouden te zamen komen. Op die ver gadering werd door de Voorz. van het Kiezers-comité zoo geageerd en gedreigd met wcgloopen van de bijeenkomst, dat de aanwezige bestuursleden van dc kiesv. „Schiedam" toegaven. (Het grootst aantal be stuursleden van „Schiedam" was buiten hun schuld niet aanwezig. Dat de meest hun passende candidaat in het voor de liberale zwakste district geplaatst werd. Wat nu het meeste hinderde was dat het liberale Kiezers comité eigenlijk geen kiesv. is. Het is de liberale kiezers daarbuiten staande, ten eenemale onbekend of er nog meer leden daarbij zijn aangesloten dan het bestuur alleen, of het een program van actie er op nahoudt, of de door hun gestelde candidaten verplicht zijn daarop hun schriftelijke meening uit te spreken, kortom alles wat in een goed ge organiseerde kiesv. thuis behoort. De telkens terugkeerende strijd nu tegen elemen ten die feitelijk déér, in do kiesv. „Schiedam" niet thuis behoorden dat nu staan in politieke richting naast een onbekende macht waarvan men niet weet of de candidaat in een goed georganiseerde vergadering of op de sociëteit onder een bittertje is aangewezen en met welke candidaten men dan op de kiesv. „Schiedam" kwam aandragen die dan werden aanbe volen dikwijls met dc eenige aanbeveling „dat hij ook candidaat van het liberalc-kiezers-comité was dat moest eenmaal de gemoederen in opstand brengen. Ik spreek daarom mijne overtuiging uit dat, gaat dc gemeenteraad in politieke richting om, het liberale Kiezers-Comité met de grootste „eer" gaat strijken daar aan tc hebben mede gewerkt. Het stukje in het „Hbld." doet het voorkomen alsof de kiesv. „Schiedam" en zij alleen de oorzaak is van de mogelijke a.s. verandering. Daartegen meende ik als oud-bestuurslid en lid te moeten opkomen. Ik overdrijf niet wanneer ik zeg tot het liberale kiezerscomité, die het onderste uit de kan wil hebben valt het lid op de neus. Zeker is het dat het Comité door de vele boomen het boscb niet zag en bet door zijn isolement zijn kracht overschatte. Soit, laat de gemeenteraad omgaan, het zal den liberalen leeren bij elkaar steuu tc zoeken, zonder dat het noodig is de volkszaak los te laten. Ik geloof dat ik hier in Schiedam de vergelijking mag maken dat dc volkszaak gebruikt wordt als Elixermen doet wat in bet glaasje om kleur en smaak aan te brenger., doch do hoofdzaak blijft jenever. Dank mijnheer de Redacteur om de verieeude plaatsruimte een kiesgerechtigd lid der Kiesv. „Schiedam". Faillissementen. Uitgesproken: 2 Fobr. L (L H.) Duisens, koopman in fruit, te 's Gravenvoeren in België Rechler-Coimnissans, nu. Th. J. A. Duynstée. Curator, mr. P. J. Seydlilz, ie Maastricht. Opgeheven: C. Grootenboer, loodgieter, 's-Gtavenhsigo H. Zwail, in leven koopman en winkelier te Purmereud; J. van Langen, sigarenmaker, Den Haag. Oitlotlngen. LOTEN CREDIT FONC1ER DE FRANCE. Trekking 6 Februari Betaalbaar 1 Maart. A. Obliaatiön Communales 3 pet a fr. 500 van 1891 No. 244962 fr. 100000 i No. 1G0829 fr, 5000 430963 1U0OO

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5