a/v STADSNIEUWS. i wij ~YL AA RDIN GEN. den, had a lie., gedaan om haar daar te laten, beumt ais zij zich was van de taalt der recht spraak iri de democratie. Zij had getoond eer- h.ed te hebben voor do rechtspraak door het gehöiintt dc-rier over te leggen. Zij i» nodn de medeplichtige noch de dupe van de tegenstan den dei revisie maar do toestand is veranderd. Er twijfel en ongerustheid gerezen; de vrees be-laat dat hot arrest geen gezag genoeg zal hebben om een eind to maken aan do zaak En «va t zou er geschieden wanneer het volksbe- wu-tzijn geen vertrouwen stelt in de uitspraak. Die moet zoodanig zijn dat zij slechts vex-zet i*an uitlokken bij gokken en oproerigen. De regiering luul hclit -willen verspreiden en het dossier der enquête publick gemaakt. Zij in«._t wil lekcning iiouden met liet advies van liui d.e de enquête hadden geleid. Deze verkla ren dat de onrust op .straat was doorgedrongen in hei praetoriuni, dat de rechters niet irij heb ben kunnen blijven van de buiten woedende Im-utoclitom. Men heeft do regeering verweten tlat zij niet liaar rust had gehoudenmaar bo ren eigen rust stelde zij die van Frankrijk. Dupuy ontkc-nde dat deze wet een gelegen- he-tiswet. dat zij ïwolutioimair of dictatoriaal zou zijn. Ook is het geen uitzonderingswet; in .ar wij hebben tc doen met ecu zeer bijzon- ik-re zaak die ongeleend wantrouwen lieeft doen ontstaan, de krachtigste en begaafdste personen heeft neergeworpen in oen <soort anarchie, do twe geheiligde iiistelliiigen, leger cn recht spraak, tegen elkaar heeft opgezet, en in geheel Europa treurig twistgeschrijf hoeft gewekt. Itoe kan de strafkamer liet land overtuigen, wanner liet de beide andere kamers niet kan overtuigen 1 De minister vertrouwde dut do Ka mer liet voorstel zou aannemen. Pelktan wilde spreken. Men riep om schor sing der zitting. De Kamer besloot evenwel het debat voort te- zetten, waarop vele afgevaardig den de zaal verheten. Volksvertegenwoordigers bij wie persoonlijke belangen gaan hoven die des lands Pullet,m protesteerde tegen Dupuy's rede. Hij geloofde niet dat de meerderheid dies lands niet het nationale leven wil samentrekken, in één zaak. Hij ging de geschiedenis der zaak vluchtig ,„i. en noemde Dupuy's verklaring, dat een bui tengewone zaak een buitengewone rechtspraak eischt, onwaardig. Scherp geeseldo hij het, dat de raadslieeren lje,pionnee-rel waren door de po litie, erger nog door raadslieeren. De nieuwe luchters kouden volgens hem geen rechters zijn, daar men hun gedragslijn, lieeft aangewezen. i'elletau richtte zich tot de republikeinen, die wel ontaard moeten zijn, zoo zij vergeten dat zij een eeuw huig voor do rechtspraak hebben gestreden. Werd het voorstel aangenomen, dan va.s er geen republikeinsche partij meer. Evenwel, wij zeiden heb reeds, het baatte niets. De regeeriug behaalde een volkomen over winning. Met 326 tegen 206 stommen werd be sloten het eenig artikel in behandeling te nemen. Een vcorotel van Paul Fame om het ontwerp naar de vereeuigde kamers van hot Hof van Cassatie to zenden om advies, werd verworpen, en met 332 tegen 216 stemmen kreeg do rogee- riug haar zin. Of de zaken niet anders zouden verloopou zijn, w.unieer ltenault-Morlièrc's rede de rij had gesloten, in plaats van begonnen; of d» Sonant zijn zegel aan het ontwerp zal hechten. ziedaar vragen die wij maar onbeantwoord zullen laten. Van meer belang is do vraagwat geschiedt er. wanneer het ontwerp tot wet wordt verhe ven Dan v.ordt aldus luidt het gewijzigde ar tikel „na afloop der instructie over de aan- vtang om revisie heslist door het Hof van Cas satie in "crceniigde zitting van alle kamers". Eu het artikel vervolgt: „Wanneer de zaak in staat van wijzen is cn de kamer van strafzaken of de veroetiigde. ka ïn' ierkennen dat overgegaan kan word'en tot nii-uwe contradictoire debatten, zullen zij de vi mi lissen en alle anten dio de revisie zoutten be lemmeren, vernietigen; zij zullen do vragen v -tabellen die gedaan zulon worden „cn do bo- -i-liuldigden verwijzen voor oen ander hof of een andere rechtbank dan die welke hot eerst ken- niliebheti genomen van de zaak". Niet het Hof zelf mag dus dan de onschuld van Dreyfus proclamecrou, zooals do oude re dactie toelietDreyfus zal na vernieLiging van het vonnis van den krijgsraad van 1894. op nieuw terecht staan voor oen krijgsraad, die zijn zaak opnieuw behandelt. Gemengde Mcdcdccllngen. Volgens een bericht nan de sPolil. Corr." uit St. Petersbuig hebben enkele mogendheden, o.a. Engeland en Italië, eenig voorbehoud ge maakt ten opzichte van het program der orit- \vapenhigoeonferentie. Volgens de correspondent dei Brusselsche «Pelit Bleu" te Weenen is Den Haag definitief aangewezen. Er was ook sprake van Kopen hagen maar dat zou keizer Wilhelm niet gewild hebben om de uitzettingen in Sleesvvjjk. Geloove het wie wil In het Engebche Lagerhuis deelde Balfour mede dat aan de regeering het voorstel is ge daan een leening te garandeeren voor den aan leg van een spoorweg van de Kaap naar Egypte. Dienaangaande is men het echter nog niet eens geworden. De «Intransigeant" zegt dat de niet-gepubli- ceerde en niet aan het rapport van Renault- Morlière toegevoegde stukken van het dossier- Mazeau zijn: verklaringen van generaal Mercier generaal Risbourg, brieven van den procureur- generaal Manau eu enkele audere. In de «Echo de Paris" zegt Quesnay de Beauiepaire dat zich in het niet-gepubüceerde deel van het dossier een verklaring van generaal Chanoirie bevindt, waaruit blijkt dat Sarden, de vorige minister van justitie, reeds voordat de zaak-Dreyfus door de strafkamer was onder zocht, wist dat sommige leden der strafkamer voornemens waren Dreyfus bij arr st van het Hof onschuldig te verklaren. In een onlangs door hem ontvangen brief, zegt de Beaurepaire, staat voorts dat de spior.nngii-dieiist van bet ministerie van oorlog vernomen beef!, dat Bard, vier dagen voor de openbare zitting, zijn rapport zou hebben voor gelezen aan eenige vrienden, onder wie Clémen- ceuu, Laboii en Reinach. lien van hen heeft dit bekend, n.l. «Ciémenceau! Voor eeu propvolle zaal heeft Quesnay de Beainepaire gisteren een lezing gehouden over de zaak-Ureytus. Een aantal «patriotten" die geen plaats meer konden krijgen, gingen onderwijl onder leiding van Marcel Habert eri Morinaud een betooging houden. Er werd druk «Leve liet legerWeg met de Joden geschreeuwd. In den Duitschen Rijksdag zijn interpellatie over de uitzettingen in Sleeswijk aangekondigd door den Deen Johansen en de socialisten Caprivi beeft in Maart van het vorig jaar in een brief aan prof. dr. Max Sehneidevvin, een zijner vereerders geweigerd zijn mémoires te -chiijven. Daar hij altijd eenigemaie iri de oppositie was geweest, zou hij namen, ook dien des Keizers, moeten noemen, en dat achtte hij strijdig met zijn plicht als ambtenaar en officier. Ook de Italiaansche Senaat heeft liet han delsverdrag met Fiankrijk goedgekeuid. Kabylen hebben «in slagoide geschaard" de markt van Ouedcheb overvallen en onder bet geschreeuw van «Dood aan de Joden" verschei den personen gekwetst onder wie drie Euro peanen, en de winkels der Joden geplunderd. Zijn de Kabylen ook al anti-semieten De haven die Frankrijk gepacht zou hebben van den Sultan van Oman (Zuiloost-Arabic) is Bandar Ijis.-ar, vijf mijlen van Mascate. De haven is door een eilandje, dat gemakkelijk verstei kt kan worden, tegen den win beschut. Men gelooft dat Engeland reeds geprotesteerd heeft. De «Globe" spreekt van een nieuwen «spelde- pnk" van Frankrijk, en ziet in de vestiging van een Russisch consulaat te Mascate bet be wijs van overeenstemming in deze lusschen Rusland en Fiankrijk. De aan pest lijdende Indiër te Middelburg (Z. A. R.) is overleden. De regeering neemt voorzor gs maatregelen, President Mc Kintoy heeft gisterenmiddag het vredesverdrag ooderteekend. Van Manilla wordt bericht dat de Amerika nen gisteren Calocan aangevallen en genomen hebben na eeu kort maar beslissend gevecht. L HomesFey— Davenport. 't Is hard om het te moeten zeggen, maar hoe eer de bekentenis ons van 't hai t ts hoe beter wij begrijpen bet niet. Daar zaten we gisteravond, een paar honderd menschen, in de grootezaal van «Musis Sacrum"; allen menseben die pretendeeren oogen en ooren eu vorstand te bezitten. En we zagen en we hoorden, we luisterden en tuurden, en toen we weggingen waren we even wijs als toen we gekonn-n waren. We begrepen er gewoon niets vim. Jawel, dit zou wel suggestie wezen en dat hypnose en die getallen waren misschien han dige cijfei combinaties Maar hoe liet in zijn werk ginger was niet uit wijs te worden. Lang duurde de voorstelling niet, maar ze was rijk aan verrassingen. Het eetsle gedeelte der voot stelling gaf ons allereerst hel wonderlijke aanwijzen van plaat sen en personen. Mevrouw Hornes—Fey werd ter zaal uitgeleid en wees vervolgens tijdens haar afwezigheid aangewezen plaatsen en een por ti et aan. Nog sterker was liet optreden der zelfde dame als »Riech-Medium". Het kostte lang zoeken, maar de dame die een stukje appel gegeten en den appel zelf bij zich gehou den had, werd ten slotte door het medium gevonden. Toen kwam bet «gebonden medium", miss Davenport, Had het vorige experiment reeds herhaaldelijk tot luid gelach aanleiding gegeven, nu was aan lachen, maar aan verbazing levens geen gebrek, vooral toen een tweetal heeren uit liet publiek bij het «medium" in de «Kabine" gingen en met luider stem hun vreemde ge waarwordingen aan het publiek mededeelden. Stom van verbazing ging men de pauze in, om de zaak te bespreken, dit idee op te werpen, dat vermoeden te uiten, maar steeds weer te eindigen met er niets van te begrijpen. Na de pauze wekten de «Transfigurationen' Manifestationen and Malerialisationen", met mevrouw Homes-Fey als medium en een zestal dames als helpsters, niet minder ver bazing. Het was een spiritistisch experiment in optima forma en wel by volle licht. Gelukkig dat niemand 't griezelig vond; men lachte er harte) jjk om. Meer verbaasd stond men over het wondere geheugen van miss Davenport. Op een lange strook stonden een groot aantal getallen van vijf, zes, zeven of rneer cijfers elk dier getallen was aangewezen door een nummer. Werd nu het nummer geroepen, dan had miss Davenport terstond het getal bij de hand. Wij geloo ven dat dit deel van het program, juist door zjjn eenvoudige moeilijkheid, het publiek het meest trof. liet laatste experiment was zeker niet het minste. Geblinddoekt werd door mevr. Homes Fey de naam van elk voorwerp geooemd dat in de zaal gedeponeerd werd in een doos, dien de heer Homi-s ronddroeg. Zelfs liet jaartal op een gedenkpenning werd door de somnambule gezegd. Zouder vragen van den heer Homes ge schiedde dit; toen genoemde heer telkens vooi- werpen aanwijzende, haar den naam daarvan vroeg, was mevrouw Homes-Fey steeds terstond met haar antwoord gereed. Wat zullen wij nog zeggen Wij hebben magnetiseurs en hypnotiseurs aan het werk gezien wij hebben Cumberland bijgewoond het trio Homes-Fey-Davenport overtreft hen allen. Van hen kan men veilig zeggen noch nie dagewesen. Gisterenavond had een vergadering plaats van de ktesvereeniging „Nederland eai Oranje" waarin als spreker optrad de heer W. A. J. Kruyer alhier met het onderwerp „De strijd om het bestaan". Spr. wees er op hoe vrij algemeen werd aan genomen dat de eigenlijke grondwet in het men- schelijk bestaan was de strijd om het bestaan, omdat elkeen daaraan deelneemt. Die strijd' wordt steeds scherper en de democratie cn anar chie wordt daardoor bevorderd. Maar, zegt spr., de ware Christen behoort dien strijd niet te kennen, want hij zoekt niet het aardsche ko ninkrijk maar het Hemelseilo. De strijd om het bestaan is de vrucht dier zor.de en hoe bloedig die zich somtijds uit, bleek reeds kort na de schepping dier wereldeen broedermoord werd gepleegd uit zeil zucht. Spr. be&loot zijn boeiende en met belangstel ling gevolgde rede met een gedicht van den Duitschen. dichter Tersteegen, waarna een dave rend applaus van de talrijk aanwezige leden blijk gaf van de waardeering van het gespro kene. De vergadering, die geopend was door den heer Ph. v. d. Most Wzn„ werd gesloten door ds. Goslinga, die ook den dank der vergadering aan den spreker overbracht. De afdeeling „Schiedam" van de Vereen, voor Christ. Volksonderwijs, heeft ds. Wiersma van Amsterdam uitgenoodigd, alhier een spreek beurt te vervullen in het belang van het Christ. Onderwijs, en deze hoopt Zondagavond te 6 uren, in de Grootc Kerk aan d'at verzot Sc te voldoen. („Z.") Den 25sten Februari e, k. zal de heer A. A. Beekman eene lezing houden over «de Rijn ah groote handelsweg van onzen tijd" voor de leden en genoodigdeu van de nfdeeling Schiedam van het Ned. Ond. Genootschap. Woensdag 15 Februari des avonds te 6 ure zal in het Verenigingslokaal aan de Broersvest het 25-jarig bestaan gevierd worden der Kinder- Zending-Vereeniging«Het Mostaardzaadje". E«n aardig historisch overzichtje van het werken dezer vereeniging strekt tot toegangs bewijs. Vigdag den 17den Februari zal dit feest voortgezet worden eveneens in het Vereeriigings- lokaaldan is er feestbijeenkomst, waar ge sproken en gezongen zal worden. Om half acht begint dit feest. Woensdag 15 Februari des avonds te 8 uur, zal in „Musis Sacrum" een ledeairvergadtering ge houden worden van de afdi. Scliiedam van dein NctL Protestantenbond. Alsdan, zal door dien penningmeester rekening en verantwoording gedaan worden, over het afgeloopen jaar. Hedenmiddag werd op het vroegere balken- gat, in gebruik geweest bij de firma H. J. Plant Co., een voetbalmatch gehouden .tussohen de V. C. Victoria en een onvolledig elftal van de 2e klasse gymnasium. De uitslag schijnt niet met zekerheid te zijn beslist. Ten minst» luidt liet rapport van de eene partijVictoria wou met 2 tegen O goals, terwijl do andere partij meiddie 1 goal-protest Zonder veel aandoening zullen onze lezers vernomen, dat de Oostmolen weldra voor stoo ping verkocht aal worden. Bij de politie alhier is van die vereeniging tear bevordering van dien handel en de industrie „TJuitas" te Amsterdam, een lijst ontvangen, vermeldende namen van personen en firma's in Nederland en in het buitenland, op wie „die aandacht wordt gevestigd". Deze lijst kam in voorkomende gevallen dbor den handel alhier wordten geraadpleegd. Hedenmorgen te 5J uur werdi brand' onitdekt in de distilleeird!erij der firma J. A. van. de Ven, aan die Buitenhaven staande. Hat vuur ie waarschijnlijk; veroorzaakt dloor een zich daar bevindende broedmachine en had reeds eenige balken flink aangetast. Behalve deae schade zijn nog een 50-tal 'Hppetn van dien heer Van die Ven door dien rook gestikt, waar door de schadepost aanmerkelijk wotrdit ver hoogd. Zooals uit achterstaande advertentie bljjkt, zal de jaariykEche openbare les van den cursus in handenarbeid op Woensdag 15 Februari as plaats hebben in het lokaal boven de Koopmaus.' beurs. De lieer R. A. de Kroes, broodbakker aan den Dam, heeft een nieuw soort kippenbrood samengesteld, uit verschillende voedzame ingre diënten bestaand, die een welgeaarde kip het leggen schier tot een genot maken. Proefne mingen hebben liet nut van dit voer getoond Een annonce in dit blad geeft nadere bijzonder heden. (Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie- een bonten muts, een blauw koralen oorbellelie een zweep en een paar pantoffels. b. Terug te bekomen aau de volgende adres- sen een damesmof, bij v. d. Klink, Boterstraat 1, een Fransch boek, bij Scheffer, Villasirant 50, 2 Koralen armbandjes met gouden sluitin» bij de dienstbode van den heer Lagerwey, Laiwe' Haven 57, het onderstuk van een gouden oorbel bij Groenendijk, Baan 52», een handdoek se- meilct S, bij Trouwborst, Singel 193, een knip mes, bij Blonk, Noorderlaan 4, een wit schort bij Le Pair, Dwarsstraat 18, 2 wollen hemdea en andere kleedingstukken, bij y. d, Ber<> Dwarsstraat 60, een kinderbontje, bij Den Uyl' Visscherstraat II, een schroevendraaier, bij De Hoog, Oostsingel 94, een schaar, bij Gukke, Laan 2, een beursje met 10.44, bij Van Vliet' Heienastraat 17, en een gouden oorknopje, bij Jansen, Gedempte Broersvest 2S. BURGERLIJKE STAND. Geboren 9 Febr. Coenrndus Johannes, zoon uiti J, W. Duiinel en E. Kleinekoort, Kortlandslraat. 10 Febr. Cornelia, dochter van W. F. Noor- dijk en N. Berkelaar, Hoofdstraat. Overleden 10 Febr. Johannes Hendricus Zoetmulder, 60 jaar, Kreupehtraat. De Gymnastiek- en Scherm vereeniging »Leo- nidns" te Vlaardingen hield Donderdag een ondeiling concours in de stadsschool aldaar. De jury bestond uit de heeren Tolk, van Rotterdam Bakker, van Vluardingfii en Wocus- dreeht, van 's-Gravenhage, allen gymua-tiek- ondrrwijzers, terwijl laatstgenoemde tevens de functie vervulde van voorwerker. Er bevinden zich zeer goede krachten onder de vereeniging en de dikwijls gecompliceerde' oefeningen wer den door het meerendee! der turners accuraat uitgevoerd. De prijsuitdeeling had na afloop der uitvoe ring, plaats in café «de Romein." De uitslag was als volgt: le afdeeltngle prijs D. v. d. Knoop, met 338 p.; 2e pr. A. Stuurman, met 322 p.; 3e pr. H. Brussaart, met 317 p 4e pr. A. v. d. Vlis met 314 p.; 5e pr. C. v. d. Meijden, met 285 p.; 2e afdeelingle prijs II. De Korver, met 336 p. 2e pr. L. Molendijk, met-308 p,Se pr. J. v. d. Plas, met 299 p.4e pr. H. Prins, met 297 p.; 5e pr. A. Van Wessel, met 268 p.; 6e pr. G. de Wit, met 267 p. Al deze prijzen waren kunstvoorwerpe. De verguld zilveren kampïoens-medatlle, aan geboden door de gymn.-veteeniging »8parta" te Maassluis, werd behaald door den heer D. d. Knoop en de zilveren medaille, aange boden door di-zelfde vereeniging, voor het hoogst aantal punten in de tweede afdeeling, door den heer H. De Korver. Na de prijsuitdeeling bleef men nogeenigen lijd ouder het houden van voordrachten, ge zellig bijeen. Dinsdag den 14 Febr. 1899 zal de heer M. H. A. van der Valk hoofdredacteur der «Prftv, Gron. Courant", op verzoek van de afdeeling «Patrimonium" alhier, in het gebouw «Liefde en Vrede" een lezing houden. Het onderwerp is«Sociale Wetgeving." Debat is toegelaten. Dinsdag a.s. zal in „Itehoboth" spreken ds. de Blocq van Scheltinga, thans predikant bij dia broedergemeente te Haarlem (opvolger van dea heer Weiss), vroeger jarenlang ztondeling dor Hernhutters te Suriname. 'Dinsdag 28 Februari des avonds te 8 uur, zal de zangvereeniging «Euterpe", directeur de heer M. Groeneveld, een uitvoering geven in de zaal «Harmonie" alhier met medewerking van de heerenM. van Lier (viool), Jos. van Lier (violoncel) en J. G. van Herrwaarden (pianobegeleiding), allen van Rotterdam. 'De uitslag der aanbesteding voor het maken eeher paalfundeering en het leveren van onge veer 310-palen van 19 meter lengte voor reke ning van de Hollandsche fabriek van Melk producten «Holiandia" alhier, is als volgt: van Wijngaarden, Dordrecht f6784, Klootwijk, Papendreclu - 7840,— v. d. Wegden, Krimpen a/d Lek - 7720,— Visser, - 7770, P. W. Dessing, Gouda -7820, Schoonboom, Voorburg - 8584,— 7 De gunning is aangehouden. BU RGERLIÏKE STAND. Ceboren 10 Febr. Anna Maria, dochter van A. Vermeer en M. A. Bergwerf, Westh.plaats. Dirk, zoon van L. Kramer en A. Verboon, G««

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2