N°. 9859. 2i,e jaargang. Dinsdag 14 Februari 1899. f Strijdige Werelden. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, de te I I Kennis ge ving. Kennisgeving. er- ien UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. ek, L BUITENLAND. i n*. COURANT. 4io»-E»iENTSPF.us voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 m franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUBOTERSTRAAT ?0, Tclephoon No. 123. AoVEBTBirriBrHrjs: ran 16 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.5Ï Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Vis- gsle len» ate- 9 BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, te vreten, dat doov den raad dier gemeente in Ze vergadering van 31 Januari 1899 is vastge steld de volgende VERORDENING tot wijziging der verorde ning ter handhaving van de openbare orde en veiligheid en op de straatpolitie te Schiedam. Eenig Artikel. De Verordening ter handhaving van do openbare „ie en veiligheid en op de straatpolitie te Schiedam, vastgesteld den 30sten Augustus 1892, wordt ge ringd als volgt; Tusschen de artt 18 en 19 wordt een nieuw artikel gevoegd, luidende: „Art. 18Ws. .Eet is verboden Ja. de straat te schrobben, te spoelen of op eeni- gerlei wijze met gebruikmaking van water te reinigen." Burgemeester en "Wethouders kunnen, in verband „met de vervuiling der straat tengevolge van het „pompen van spoeling, het vervoeren van mest of ^andere oorzaken, van dit verbod dispensatie vcr- I „kenen onder de voorwaarden door hen te bepalen." ,2o. water op de straat te werpen ui te storten „of te laten vloeien, tenzij met schriftelijke vergun ning van Burgemeester cn Wethouders en over eenkomstig de voorwaarden door hen daarbij be haald." „Dit laatste verbod geldt niet ten opzichte van bot „reinigen van stoepen, gevels, glasramen, jalouzién „of blinden mits dit geschiedt des morgens tusscben „9 en 11 uur en met inachtneming van het bo- paalde bij art. 19 dezer verordening." Uit art, 22 te doen vervallen de woorden„naar haten op den openbaren teeg of". De voorlaatste alinea van art 34 wordt gelezen „die van de artt. 186is en 26 met eene geldboete „van ten hoogste vijf en twintig gulden. Aldus vastgesteld door den Gemeenteraad van Schiedam, den Sisten Januari 1899. Be burgemeester, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Zijade deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 7dcn/9den Februari 1899, B do. 91 (2e afd.) 0.S. No. 56 in afschrift mededegcdeeld. Ea is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13den Februari 1899. iBurgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Burgemeester en wethouders van Schiedam, doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zpo vergadering van 31 Januari 1899 is vastgesteld de volgende verordening DOOR IDA BOY-ED. 37) Het dessert stond op tafel. Martina at met Pltilip een Philippine. Dobert vertelde aan iial- iowski, die met voldoening luisterde, van, can. wsdirikkeiijk fiasco dat de groote mededinger van Kalkowski volgens betrouwbare geruchten onlangs gemaakt moest hebben bij een gast- 'vooustelling m Posen. Guy schilde op verlangen van zijn schoonmoeder een sinaasappel voor Biaar. Daar snerpte plotseling de elecbnische schel. Allen zagen, elkaar verwonderd aan. De kelner kon het niet zijn; -want om vrijer te zijn, had men hem heen laten gaan. Een waanzinnige, een onmogelijke gedachte vloog Guy door het breinais liet Charlotte Baumeister eens was? Philip stond op. Een gespannen stilzwijgen heerschte in het vertrek. Men hoorde Philip verbaasd „Hé!" roepen.; toen werd de déur open gerukt Mijnheer en mevrouw Schulz-Weiier standen tiiomfeerend op dtein drempel. „Neen maar kostelijk!" riep Kalkowski uit en hij sprong op. „Neen maar dat is aardig van jullie! Nu wordt het eerst recht vroolijk." „Goeden avond allemaal, en mieemt me niet kwalijk," zei mijnheer Sohuk-Weiler, met aijn hoed en zijn stok in de hand birni aantredend. VERORDENING tot wijziging der ver ordening op de keuring van vieesch te Schiedam. EENIG ARTIKEL. De verordening op do keuring van vieesch to Schiedam, vastgesteld den 22steu Juni 1897, wordt gewijzigd als volgt: Art. 3 wordt gelezen „Guiten het geval van noodslachting is het ver boden vee te slachten, dat niet aan den keurmeester „met vermelding van tijd en plaats der slachting ter „keuring is aangegeven, welke aangifte moet ge schieden in het vanwege de gemeente voor den „keuringsdienst bestemde lokaal, dat te dien eiude „dagelijks, met uitzondering van zon- en feestdagen, „is geopend tusschen 9 cn 10 uur des voormiddags „en tusschen 3 co 4 uur des namiddags." „Van noodslachting moet gelijke aangifte gcsehic- „den op het na de slachting ecrsvolgende tijdstip „van aangifte in dit artikel bedoeld." Art. 4 wordt gelezen „Het is verboden binnen zes uren na de slachting ff ingeval noodslachting heeft plaats gehad zes „uren na de aangifte daarvan, bedoeld in de „tweede alinea van art. 3 geslacht vee af te „hakken, of daarvan eenig deel zoodanig te ver- wijderen, dat bij de keuring twijfel zou kuaoen „ontstaan, tot welk stuk vee elk deel behoort." „Dit verbod geldt niet, wanneer de keuring reeds „op ecu vroeger tijdstip heeft plaats gehad." Punt 2o. van art. 9 te lezen „Vieesch verpakt en verkocht iu hermetisch ge sloten blikken of flcsacben." Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den gemeenteraad van Schiedam, den 31sten Ja nuari 1899. De Burgemeester VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Hoiiand volgens hun bericht van den 7den 9den Februari 1899. B no. 91 (2c afd.) G. S. no. 56 iu afschrift medegedeeld. Eu is hieivan afkondiging geschied, wa.ir het be hoort, den l3deu Februari 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 13 Februari '99. Wij hebben Zaterdag zulk een overgroot deel van ons overzicht met Dreyfusiana gevuld, dat onze lezers zeker niet ongaarne nu eens een ander schoteltje zich zouden voorgezet zien ongelukkigerwijze zyn de spijzen op den politieken levensdisch op dit oogenbhk eig schaarseh en Dreyfus vervult de rol daarop van de kool in den winter, men geniet ze in allerlei vormen en gelijk men beweert dat alle kool afstamt van één oer-soort, zoo heeft zich ook de Dreyfus- zaak in een aantal nevenzaken voortgeplant, waarvan de laatste in ons blad van Zaterdag werd behandeld. Of dat alles interessant is? Er zullen er weinig zijn, die het beweren, en meer en meer ver- Zijn. vrouw had buiten maar meteen haar mantel afgedaan en volgde haar man. Strakke, glimmende, roodbruine zijde omknelde haar bo venlijf, en d'aaild© m ritselende plooien, on eeni sleep uibloopend, van haar ceintuur neer. „Wel, wel, Schulz! Waar kom, jij met je vrouw om zoo te zeggen.' bij nacht en onfcijd nog vandaan Daar mogen "we waarlijk wel met heb spreekwoord zeggen: hoe later op den avond, hoe schooner volk," riep Kalkowski uit. „Ja, zie je, Martin, dat kwam zooJet, zeg ik, dab wil er bij mij nu maar niet in dlat wij onzen kerstavond met op d© gewone wijze zullen vieren. Dat da Kalkowrid's ter «ere van het verloofde paar wat bijzonders moeten doen, dat spreekt van zelf. En aam den anderen kant is mijnheer Philip op etiquette gesteld, en daarom kan hij ons met uitnoodigen, want wij hebben elkaar geen bezoek gebracht. Maar wat zou je er van denken, Jebte, zei ik; wij zijn d'e oud sten wij zijn er het eerst aan tee, en kuntnen tegenover een jongeren gastheer wel eens met de etiquette breken, hoe mooi die andters ook is. Want, zeg ik tegen Jet, naar ük onzen ouden Martin ten, verlangt hij maar jou on naar mij. Al is hij een gicot kunstenaar, in die dingen is hij een kind!; hij moet hebben wat hij gewoon is. Dat is nu eenmaal zoo rijn natuur. Nu, toen rijn we met een rijtuig naar Berlijn W. ge trokken." Een oogemblik hadden allen de verdenking gekoesterd dlat er een afspraakje bestond! tus schen Kalkowski en rijm vriendiën. Maar men kon duidelijk zien diat Kalkowski flauwt de belangstelling in dit heele bedrijf ook bij hen, die onmiddelijk bereid zijn hun schuld te belijden, als men hen vraagt of dan het oordeel over het lyden van een menseh afgemeten wordt naar het min of meer interes sante en zich wijzigt als de verveling door de langdradigheid komt binnensluipen. In 't kort memoreeren wij dus wat nu de aandacht trekt n.l. of de Senaat het revisie- ontwerp van de député's zal aannemen. En bet antwooid hierop luidt: stellig»protesteerend tegen de geweldpleging, die aan de juridische traditie is aangedaan, zal toch het hooge staats college zich neerleggen bij iets, ïwat het niet kan verhinderen." Deze laatste woorden lezen wij in een Fransch blad en ze teekenen het geheele geval. De Senaat zou niet durven verwerpen, ook al waien de leden in gemoede overtuigd, datzgn doen op zich «elf onrechtmatig iszij voelen als bij intuïtie dat in deze Dreyfus-tragedie wetten en gewoonten er slechts zijn om desver- langd op zy gezet te wordenzij voelen zich niet opgewassen legenden kolossus die publieke opinie en generale staf en bureaux heet, zij weten, dat vei wierpen zij liet voorstel, wellicht aan de geiechtigheid voldaan maar aan de rust des lands getornd zou worden door een con flict met de Kamer. Heden wor.lt het ontwerp bij den Senaat ingediend spoedig zal de beslissing dus vallen wellicht zullen zich vele senatoren uit de oppo sitie van stemming onthouden, om geen deel der verantwoordelijkheid te dragen. Dat in Fiankrijk de aandacht weer een kiein weinigje op de buitenlandsche politiek begint te vallen, is eeri gunstig teeken in de verhouding met Engeland, die sedert de Fashoda-quaestie een beetje gespannen was geworden, niet het minst door de uitdagende houding der Ertgebche bladen en bun lezers, is sedert eenigen tijd een aanmerkelijke verbetering gekomen, en reeds weet men te vertellen van eene entente, zoowel omtrent de zaken in Afrika als in het Oosten. Wat het eerste wprelddeel betreft, Engeland heeft zich neergelegd bij de wettigheid van een streven van Fiansche zijde om een handels- débouché te zoeken naar den Nijl. Nu dit een maal geschied is zal het wel niet lang meer duren of er zal een afbakening van grenzen der bezittingen plaats hebben en van de invloeds sfeer der beide landen in de streek van Bahr el-Ghazal en Oubanghi. Daar dit echter, nu het principe is uitgemaakt, slechts een zaak is van aardrijkskundigen aard, vermoedt men niet, dat hierbij moeilijkheden zullen overkomen. Een oveigang van Afrika naar het Oosten vormt het rijkje Mascate, een sultanaat van geringe omvang, dat deels in N.-O. Afrika, deels in Arable ligt en waar thans door Frank rijk, blijkbaar onder goedkeuring van Engeland, (dit in afwyking van wat wij Zaterdag meldden) een kolenstation zal gesticht worden. Voor Frankrijks handel op het Oosten en den over- aangenaam verrast was, en diat da Sohulz-Woi- ler's het geheele gezelschap aangenaam dachten, te verrassen. Ofschoon liet feest iu die eerste plaats van Guy uitging, moclït Plulip als heer des huizes zich toch met onvriendelijk: toouen. Elk gervocd in hem zweeg voor dit eene: dit waren men- schen <ke vol vertrouwen rijn drempel hadden overschreden. Hij haalde dan ook gedienstig een paar stoe len en betreurde het, dat da nieuwe gasten een weinig geduld zouden moeten hebben, voordat zij bediend werden. „Wij hebben al gegeten," zei mevrouw Scliulz- Weiler, „en wa hebben ook gezorgd', dat we wat te drinken meebrachten. Neen, klaploopen wil len we niet, dlat is onze gewoonte niet. Mijn Guido heeft een mandje champagne meege bracht Pommery." „Schulz je bent een geniale kerel!" riep KalkowJki uit. De mand met de zes flesschen Poinmery werd binnengebracht. Allen werden plotseling zeer vroolijk. Het mengsel van onbeschaamdheid en goedhartig heid dat hot geheele optreden der Schulz-Wei- ler's karakteriseerde, was onweerstaanbaar. Daar was geen ernst, geen etiquette tegen be stand. Martina had! Guy eenig© oogenblikken gade geslagen. Hij had zoo vreemd-strak voor zich uit ge staard. En toen was opeens een glimlach over zijn gelaat gegleden, toen hij mevrouw Schulz- wegenden invloed, die het daar voor korten tijd had is dit bericht van groole waarde, vooral omdat hieruit blijkt, dat Engeland, hetwelk gemakkelijk een spaak in het wiel had kunnen steken, dit niet heeft wenschen te doen. Enkele chauvinisten willen in Albion's gedrag reeds een soort amende honorable lezen voor het ge beurde met kapitein Marchand in Fashoda. In dit goedkoope succes zal Engeland hen zeker niet sfoien en blij zijn dat het door een kleine concessie de welwillende gezindheid van het nog altijd machtige Frankrijk heeft weten te erlangen. Het Italiaansche Kabinet heeft eindelijk het wetsontwerp in liet licht gegeven omtrent de pers, hetwelk zij bij het sluiien der iaaiste zitling had aangekomiig I. Van generaal Pellioux mocht men nu wel geen al te groole teeder- heid voor dp persvrijheid vcrwacl *en sabel en pen komen nog al eens in conflict met. elkaar maar het ontwei p, waarvan deze generaal de verautwoordelijk' 'id diaagt gaat toch nog verre boven de vei wachtingen van de pessimisten op dit punt. De volgende zijn de gioote lijnen van deze voorgestelde wethet weder in het leven terug roepen der gewone borgstelling, en daarnevens een soort poenale borgstelling, die aan een blad kan opgelegd vvotden dat wegens eenig vergrijp is vervolgd. Op deze wij/.e hoopt men blijkbaar ie geraken tot de onderdrukking der socialisti sche bladen, omdat deze financieel gewoonlijk niei erg sterk staan en zij niet mogen verschijnen indien de geeischte so n niet vooraf is gestort het minimum bedraagt f 150, een bedrag dat b.v. hier te lande de krachten van vele kleine socialistische strijdschriften in Friesland en Groningen verre zou te boven gaan. Een tweede punt van gewicht is, dnt het ontwerp langs een omweg de censuur weder invoert, daar een artikel der wet bepaalt, dat by Koninklijk besluit aan bladen, die eene ver oordeeling hebben opgeloopen, verboden kan worden te verschijnen, indien ze niet twee uur voor het uitkomen twee exemplaren door den uitgever geteekead aan de regeering hebben toegezonden, natuuilijk met de bedoeling om wat minder wenschelyk is tydig te kunnen schiappen. Eendrachtigprotesteei t de ganscln -taliaanscbe pers heftig tegen dit ontwerp, dat een aanslag doet op een der grondwettige viyheden. Het zal zeker interessant zijn dit wetsontwerp te zien aangenomen door een Kamer, wier presi dent Zanardelli heet en door een Senaat, waar de vooizitter de heer Saraeeo is, dezelfde die indertijd Cavour te reactionnair vond. Het gerucht loopt, dat, nu koning CDcar van Zweden tengevolge van zijn ziekte zyn zoon als regent van het rijk heeft aangesteld, de separa- tistischgezinde Noren opnieuw droomen van een nkoninklgke autonomie", dat wil zeggen van een eigen koning, dien zij meenen ge- Weiler in al de welgesteldheid van haar zijden japon en mijnheer Schulz mot rijn hoogen hoed on rijn stok zag. Goddank Guy had dus rijn vooringenomenheid tegen deze mensclien al thans in zooverre laten varen, dot hun komst hem niet ergerde. Men kon dus nu vroolijk rijn. Ja. Guy had geglimlacht. Over zichzelf en over do dwaze, -angstige gedachte dlat Charlotte Bjumeister kon binnen treden. „Wat is het hier mooi," zei mijnheer Sohulz- Weller, van rijn stoel in het vertrek rondkij kend, „zoo echt artistiek. Dat inoet ik zeggen: daar heb ik zsker zwak voor, en een beetje ver stand heb ik er ook wel van. To Berlijn ontwik kelt men. zijn smaak kolossaal. Jet, kijk toch eens dio collectie daar aan den wanddat is Ooatersch. En vertel me eens, mijnheer Kal kowJki, wait is dat voor een statige vrouw, in dat rood fluweelen. renaissance-kcebuiun Philip zeide dat het de vrouw van. den ban kier Sonnanherin was, die zoo vriendelijk was gevvoest, voor hem te pose©ren ©n wed in een kostuum, dab zij het vorig jaar in die tablmux- vivants had gedragen. „Van den rijken Sonnanlieim? Is u daar zulke goede vrienden mee?" vroeg mijnheer Scliulz- VVoiler belangstellend. „Dat waren zeker die ta- blcaux-vivauts in de opera, waarvoor men twin tig maik entree moest betalen onder de be scherming van keizerin' Friedrieh?" „Juist." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1