r' t BINNENLAND. Jf 1 STADSNIEUWS. tl AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Christ. Geeef. Kerk. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. voor Noonl-Afrika winst zal afwerpen, slaat bij Cecil Rhodes vasthij is overtuigd dat Noord-Afrika in weinige jaren een der belang rijkste tabak en koffie produceeiende landen ter weield zal worden met een dichte bevolking. Nu is er evenwel nog een andere moeilijk heid te overwinnen. Van 't Noorden kan de lijn ongeveer tot aan de evenachtsüjn over Biilsch gebied loopenhet eindpunt on onder Engelsch gezag staand gebied is daar Oeganda. Om van daar Rhodesië te bereiken, moet de lijn evenwei gaan over het gebied van den Congo-staat ot van Duitsch Oost-Afrika, en het zou wellicht mogelijk zijn een strook land aan te koopen, noodig voor den aanleg van den spoorweg. In Engelsche regeeringskringen ziet men daarin echter weinig heil. Waarschijnlijk heeft daarom Cecil Rhodes, toen hij onlangs door koning Leopold van België in audiëntie weid ontvanueD, dezen gepolst over het verleenen van een servituut, om aldu-, de lijn over het gebied «au den Congo-Staat te mogen aanleggen, en men gelooft niet dat de Koning dit vei zoek heeft afgewezen. De meening die eenigen lijd in Zuid-Afrika bij velen bestond, dat Engeland van üuitschland een strook land zou krijgen in Oost-Afrika in ruil voor de Walvisch-baai, wordt door de nPall Mall Gazette" niet gedeeld. Wanneer de over eenkomst met Duitschland wordt gepubliceerd, zal blijken dat over de Walvisch-baai op andere wijze is beschikt. Het blad verwacht dat de openbaarmaking dezer overeenkomst een eind zal maken aan de praatjes over een oorlog met Transvaaldaar Engeland dan eommercieeie middelen zal be zitten om een betere verstandhouding met de Boeren mogelijk te maken. Maar vóór dien tijd zal daartoe reeds de weg gebaand worden door een conferentie van den lloogen Commissaris, sir Alfred Milner, met president Kruger te Pretoria. Het blad noemt Kruger niet zoo zwart ais hij wel wordt afgeschilderd maar hij weet van hetgeen buiten Pretoria geschiedt alleen wat hem wordt medegedeeld door een groep personen die hem uit eigenbelang steeds in den waan laten dat Engeland Transvaal wil vei overen. En onge lukkigerwijze aldus de sPall Mall Gazette" luistert de oude man naar hen en handelt diensovereenkomstig. Gemengde Mededecllngen. Een amendement van Labouenère op het adres van antwoord op de troonrede, beoogende het veto van het Hoogerhuis tot één zitting te bepeiken, werd door het Engelsche Lagerhui-, met 225 tegen 105 stemmen verworpen. Een amendement-Walton, verklarende dat het Parle ment dringend zijn aandacht behooi t te wijden aan de tegenwoordige macht van het Hoogerhuis om besluiten van het Lagerhuis te vernietigen, ondeiging met 257 tegen '107 stemmen een gelijk lot. De »St. James Gazette", het orgaan van lord Salesbury, zegt met betrekking tot de onder handelingen o»er de grensregeling in Oebanghi en Bahr-el-Ghazal, dat er geen bezwaar tegen is, Fiankiijk een déboucbé voor zijn handel te geven, maar dat de Franschen zich teleurgesteld zullen zien, wanneer zij een nederzetting aan den Njjl denken te krijgen, zooals zij aan den Ntger bezitten. De radico socialistische groep in de Fransclie Kamer heeft al haar leden uitgebannen die Vrijdag vóór bet regeeringsontwerp hebben ge stemd. De anarchisten te Parijs hebben gistermiddag ter gelegenheid van de behandeling van het proces-Guétin, een manifestatie pogen te houden in den omtrek van het Paleis van justitie. De politie verstrooide de benden en arresteerde de twee leiders Libertad en Dagan. De aGaulois" had beweerd dat officieren en manschappen van bet Duitscbe schooPchip Charlotte te Algiers onlusten hadden ver wekt. Algerijnsche bladen hadden dit reeds onwaar genoemd nu komt ook de oificieuse ïNordd. Allg, Ztg." de bewering logenstraffen. Er loopen geruchten van een bijeenkomst der drie keizers, die bij de groote Oostenryksche manoeuvres op het kasteel Klarenburg zou plaats vinden. Naar men wil weten, is de erfprins van Saksen-Coburg-Golha geen natuurlijken dood gestorven. De prins was een hartstochtelijk speler en is eer.ige maanden geleden wegens een speelschandaal van het garde-regiment naar een provinciaal garnizoen overgeplaatst. Reeds toen moet de prins getracht hebben, zich van kant te maken. Een tweede poging, uit vrees voor bet te Berlijn ontdekte speelschandaal waarin de prins betrokken was, zou thans beter gelukt zijn. De Jong-Tsechische afgevaardigden hebben een manifest uitgevaardigd waarin zij verklaren dat, schoon deTsechische taal rechtens in Bohe- men behoort te predomineersn, zij met de Duitschers op voet van gelijkheid van beide talen willen overeenkomen. Het manifest eindigt met een oproeping aan alle Tsechen om de Duit schers te bestrijden. Banffy is gisteren te Weenen door den Keizer- Koning ontvangen. Men hecht groot gewicht aan deze audiëntie; naar men denkt zal Banffy zich bereid verklaren, ook vóór het totstand komen van het compromis met de oppositie af te treden. De »Reforma" heeft de Spaansche maar schalken geïnterviewd. Blanco verklaaide geen deel te hebben gehad in het conservaiieve program; hij kende het niet eens. Hij betreurde de reactie die zich by verschillende partijen vertoonde. Hij verklaarde dat hij op Cuba een oogenblik aan zelfmoord had gedacht. Martinez Campos noemde zich een aanhan ger van Silvela; een regeering van generaals zou z. i. den oorlog beter hebben gevoerd. Piirno de Riveira achtte zulk een regeering alleen in gevaar noodig. Spanje staat volgens hem zoo zwak, dat Portugal het zou kunnen uittarten en overwinnen. Dominguez eindelijk vreesde dat de Europee- sche vrede niet verzekerd isdaarom moet Spanje zich op een mogelijken oorlog voorbe reiden. Naar bet schijnt weigert de Engelsche bevel hebber te Kandia bevelen te ontvangen van prins George of van de Nationale Vergadering. Er wordt een kazerne gebouwd voor 1700 Engelsche soldaten en de bevelhebber gebruikt postzegels met de Engelsche vlag, waarover het woord Kandia" is gedrukt. Raliaansche bladen houden in weerwil van officieuse tegenspraak vol dat in het voorjaar de kiuiser Cristofore Colombo naar het Verre Oosten gaat om een Chineesclie haven in bezit te nemen. Amerikaansche infanterie is Zondag bij Manilla slaags geweest met de Philippino's, die veel dooden hadden. De Philippino's verzamelen zich bjj den spoor weg, twaalf mijlen benoorden Manilla. Met groote praal is het lijk van Calixto Garcia Zondag te Havanna, waarheen het van New-York was overgebracht, ter aarde besteld. Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Januari 1899, in vergelijking gebracht met <le opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1898, door het Dep van Fmauciën openbaar gemaakt. 1899, 1898. Directe belastingen f 1.042.950,085 f 1.259.054,53s Rechten op den invoer - 772.245,10 - 739.974,85 Accijnzen- 3.886.310,07 - 4.021.744,885 Waarborg en bel. der goud. en zilv. werken - 28.914,63s - 28.879,46 Indir. belastingen - 1.868.993,32! - 1.392.911,27 Domeinen- 111.721,96 - 109.430,90 Posterijen- 84-4.006,84s - 786.959,79® Rijkstejegrafen- 149.375,34 - 118.228,46 Staaatsloterij- 17.045,81 - 32,12 Akt.v. jacht en visseh. - 166,00 - 242,50 Loodsgelden134.473,50 - 140.327,27' Totaalf 8.856.202,67 f 8.598.385,55 '/ij der raming f 10.416.424,52. Ret godsdienstig en zedelijk karakter der openbare school. In de Vrije Gemeente" te Amsterdam hield gisleravond de heer F. W. Schmidt een voor dracht over »het godsdienstig en zedelijk ka, Jt- ter der openbare lagere school". Spr. begon met een herinnering aan den schoolstrijd en sprak er zijn leedwezen over uit, dat in dien strijd zulke harde woorden zijn en worden gebruikt. Men heeft elk godsdienstig karakter aan de openbare school ontzegd, be weerd, dat het onderwijs geheel an godsdienst ontbloot is. Het is niet te vermijden dat dezelfde zaak op verschillende wijze wordt beoordeeld dit hangt af van de godsdienstige lichting van den beoordeelaar. Men stelt zich op het stand punt van zijn dogma en beziet de zaken van daaruit. Nu is niet alle dogmatiek af te keuren, in tegendeel de dogmatiek heeft waarde. Doch er was nog nimmer een leer, die de veelheid vnn het leven geheel kon omvatten. Wat daar boven staat, is de religie, bet godsdienstig leven. Wan neer men dat voorbij ziet, ontstaat een stiijd over onderdeelen, over ondergeschikte be- ginseltjes. Om dat te voorkomen, is het noodig, dat niet te vroeg wordt begonnen met dogmatisch onderwijs. Dit ligt dus niet op den weg van het lager onderwijs. Bovendien zou men, dus doende, den jongen kinderen sleenen voor brood geven. De leerstof is boven de bevatting van het kind vei heven. Hoe kunnen kinderen de levens raadselen begrijpen Hoe kunnen zij er belang stelling voor hebben? Niet alleen het dogma, ook de psalmen en gezangen zijn voor jonge leer lingen niet te begrijpen. Ze kunnen ze machi naal opnemen, maar onmogelijk bevatten, zelfs niet in den vorm dien de Protestantenbond er aan heeft gegeven. Men krijgt de zonderlingste effecten wanneer men nagaat welke begrippen in de kinderhersens zijn ontstaan omtrent Almacht en God. Men kan kinderen desnoods laten bidden, doch moet wel in het oog houden wat ze bidden. Een confessioneel-godsdienstige opvoeding kan dus in jongen leeftyd niet worden gegeven. Eerst met het twaalfde levensjaar, eerder niet, kan men daarmede beginnen. Om niet-eon- fessioneel godsdienst-onderwijs te geven, zijn de onderwijzers ntet opgeleid. Zij zouden daartoe een afzonderlijke studie meeten maken. Er bljjft dus niets over dan elk godsdienst onderwijs te weren. Maar om dezelfde redenen moeten ook de antigodsdienstige leerstellingen worden geweerd. Is daarmede gezegd, dat de openbare school in het geheel niets kan doen aan het religieus en zedelijk leven van het kind Integendeel. Het onderwijs wordt doorweven met de be ginselen die eigen zijn aan de Christelijke leer, ze worden neergelegd in allerlei uitingen van den onderwijzer, onwillekeurig te pasgebrach bij elke leerstof. Er zijn «luizend gelegenhedei oin tot de kinderen te naderen en wat goed fs bun in te prenten. Wat deze wijze van zedelijk opvoeden betreft de schoolboekjes die bij de leeslessen gebruikt worden, geven er aanlejding toe, tal van dege lijke toewijdende onderwijzers maken zich de gelegenheid ten nutte. Met groote liefde wijden zij zich aan de opvoedidg, zij bedenken alle mildelen om van hart tot hart te kunnen spre ken, zij pogen uit de kas het individu te halen om het naar eigen behoefte te leiden en te vormen. Zoo kan dus, besloot spr., de openbare school wel iets doen tot de godsdienstig-zedelijke vor ming van kinderen, maar ze maken tot gods dienstige kinderen, dat kan ze nie'. Godsdienstig 'zijn, is niet voor kinderen, dat is voor volwassen menschen. Zij kan de basis leveren voor gods dienstig leven, en in dien zin ook op dit gebied ten goede werken. Aan het diner ten Hove waren heden genoo- digd baron A. E. Mackay, minister van Staat, baron Van Wassenaar van Rosande, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin en mevrouw, baron J. van Zuylen van Ngevelt, kamerheer i. b. d. van H. M. en de heer F. Loudon, ordonnans-officier van H. M. evenals in die waarop het straatschrobben Ke. oorloofd is, n.l. van 8 tot 11, m 2 >ij a Bij Kon. besluit is voor de gemeenten Maas tricht en Meersen een Kamer van Arbeid opge richt, waarin vertegenwoordigd zullen zijn de navolgende bediijven: het vervaardigen van aardewerk, glas, glasweik, porselein tegels of steenen. Stbl. no. 55 bevat het Kon. besluit van den 3den Februari 1899, tot wijziging van de artikelen 3 en 6 der bepalingen betreffende bet groot-ambtenaarsexamen voor den Indischen dienst, vastgesteld bij bet Koninkiyk besluit van 20 Juli 1893 (Staatsblad no. 117), en tot wijziging van artikel 14 van liet Koninklijk besluit van 29 Augustus 1883 (Staatsblad no. 133), houdende vaststelling van nieuwe regelen omtrent de benoembaarheid en uitzending van tecliterlijke en administratieve ambtenaien voor den dienst in Nederlandsch-Indië. De minister van Koloniën heeft aan departement zyti werkzaamheden hervat. zijn De gewone audiëntie van den Minister van Maiine zal op Vrijdag 17 Febr. a. s. plaats hebben. De minister van finantiën maakt bekend, dat op 11 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 1,844,754.11 '/s en dat op den/.elfden dag door de Nederlandscbe Bank, ingevolge art. Hits van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van1,878,680.13 HarerMajesteits hofmaai schalk, baron Clifford heelt, hersteld van zijne ziekte, zijne fnnctiën, die werden waargenomen door adjudant-kolonel Sirtema van Grovestins, hervat. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Van Maanen, wordt door ongesteldheid verhinderd zijn functie uitteoefenen. Hij is op den weg van beterschap. Op 83-jarige leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de gep. majoor der infauteiie O.-I. leger H. Raat, ridder der M. W. O. 4e kl., welke onderscheiding hij zich waardig maakte tijdens de legerexpeditie naar Bali. Gedurende eenige jaren, na het verlaten van den militairen dienst, was hij buigemeester van Maastricht. Majoor Raat was een warm bevorderaar van het beginsel van persoonlijken dienstplicht. De soirée, die de burgemeester van Rotter dam gisteravond in de foyers van den ïGroo- ten Schouwburg" «Maaar zou geven, is wegens ernstige ongesteldheid van een zijner zoons, student te Delft, voor onbepaalden tijd uitge steld. OVERSCH1E, 14 Februari. Do gemeenteraad zal morgen, 15 Februari, eene vergadering houden ter behandeling van ingekomen stukken, het kohier van den hooi'delijken omslag, enz. OVERSCHIE, 14 Februari. De 65-jarige P. v. B. had Zondag, terwijl hij zich op jacht (stroopen) be vond aan de Zwet,* onder deze gemeente, het onge luk dat het geladen geweer sprong, waardoor hij de geheele lading in de hand kreeg. In het gasthuis te Delft werd de band afgezet. OVERSCHIE, 14 Februari. Zaterdagavond heeft hier een schoorsteenbrand plaats gehad ten huize van A. Huijs, winkelier, welke brand zich vrij ern stig liet aanzien. Door het spoedig en krachtig op treden van eenige brandmeesters en buren mocht het gelukken den brand spoedig meester te worden. Aan het hoofd dezer courant zal men heden nogmaals de kennisgevingen afgedrukt vinden betreffende het straatschrobben en de vleesch- keuring. De reden hiervan is, dat er in de uren waarop het keuringslokaal geopend is, een fout is geslopen, Nader vernemen wij dat van den Oostmolen zal worden afgebroken het bovengedeelte tot aan den eersten zolder onder de balie. De bedoe ling van den eigenaar is om van het resteerend gedeelte een pakhuis met 2 zolderingen maken. Deze molen zal we! een der oudste zijn uil deze gemeente daar die reeds daoteekent van 1727. Opnieuw is hier ter stede mond- en klauw- zeer uitgebroken, thans op den stal van den veehouder O. Houtman. BU RGERLIJKE STAND. Geboren 11 Febr, Maria Petronella, dochter van W C. Schaap en C. B. Vrauwdeunt, SingclkerJcstraai. 12 Febr. Antonia Johanna, dochter van J. g! Harsing en A. W. Marrjne, Parallehlraat. Willem, zoon van K. H. Drektraan en C. van Katwijk, Houtstraat. Johanna Sophia Maria dochter van J. J. Hassing en B. S. Odemaere' ~e Ttiinsingel. Cornells Albertus, zoon van' L. de Regt en J. van Schyndel, Dwarsstraat, Overleden: 12 Febr. Maria Sophia Elisabeth Dasenbroek oud 42 jaar, echtg. van P. F. Leenders, N. Haven. 'Gisterenavond gaf de tooneel en letterlievende vereeniging Varia" alhier, haar 2e winteruit- voering voor hare kunstlievende leden en verdeie genoodigden. Opgevoerd werd het kluchtspel: »Een klap op zijn neus" in 3 bedrijven. De dames- en heerenrollen waren in zeer goede handen, zoodat dan ook het stuk geheel tot zijn recht kwam. De vereeniging kan met wel gevallen op deze uitvoering terugzien. De zaal was zeer goed bezethet bal dat na afloop volgde, hield zeer velen nog tot laat bijeen, B U RGERLIJKE STAND. Geboren 13 Febr. Geertje, dochter san D. den Boeren A. Verheij, Afrol. 14 Febr. Jacoba Neeltje, dochter van W. van Loon en J. Voogd, Nieuwst raat. Overleden i '13 Febr. Johanna Simons, oud 69 jaar, echtg. van H. Grauwen, Achterstraat. Het nationaal monument van Transvaal, het werk van den te Rotterdam geboren Transvaler A. van Wouw, nadert, naar de „N. R. Ct." meldt, zijn vol tooiing. Het beeldwerk werd door hem in deze twee jaren in Rome uitgevoerd. Het standbeeld van Kruger en twee figuren van Boeren staan in brons gegotea, een derde is bij den gieter, aan het klcimodel van dea vierden werd in de Torige week de laatste hand gelogd. Een bas-relief voor het voetstuk staat in gips-afgietsel do technische bewerking te wachten en zal met de andere drie in Mei gereed zijn. Do architectonische constructie van rood graniet komt in Schotland, het smeedijzeren hek in Holland gereednet vervoer van deze massa's metaal en steen over zee en land, de opstelling in Pretoria zullen eenige maanden in beslag nemenals alles naar wensch gaat zal in het komend najaar het monument ingewijd kunnen worden. Ned. Herv. Keek. Beroepen: Te Hoek bij Neuzen, E. T, K. Steller, to Kolderveen. Te Kastricum, O. Norel Kz., te Wons en Engwier. Te Gennep en Bergen, A F. van der Scheer, te Drempt. Aangenomen: Naar Maassluis, door A, J. Montijn J.Cz., to Nieuw-Stadskanaal. NaarHalle, door J. Gouverneur, cand. Bedankt: Voor Goingarijp en Broek, door J. Gouverneur, cand. te Rotterdam. Bedankt: Voor Broek op Langcndijk, door C. Wijdoogen, te De Kriin. Evako. Lüth. Kerk. Beroepen: te Harliugen ds. G. F. Drejcr, te Zierikzee. Hoogbb Onderwijs. Leiden. Geslaagd voor het candidaats-examen in de rechten dc heer M. J. Wolff. LeidenHet candidaatsexamen in de godgeleerd heid, tweede gedeelte is afgelegddoordcnhcerP.de Looze. Groningen: De heer A. J. Oppenheïm heeft het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid afgclegd._ Giessen: Bevorderd tot doctor in de veeartsenij kunde de heer D. A. de Jong Jz.. inspecteur der ves- en vleeskeuring te Leiden, op proefschrift: Unter- suchungen über Botriomyces. De airondissements-rcchtbank te Rotterdam wees, heden do volgende vonnissen. 0. v. d. K. broodbakker te Vlaardingen wegens beleediging tot f 5 boete subs 5 dagon hechtenis." W. J. L. sjouwer te Schiedam wegens diefstal van looden pijp aan een perceel in de Lange Nieuwstraat tot 1 maand gev. straf. J. M. zeevisscher te Vlaardingon wegens diefstal en vernieling tot 2 maanden gev. straf. J. V. reeder te/Vlaardingen wegens medeneming van een gedeserteerde schepeling van een ander zee- visschersvaartuig tot f 10 boete subs 2 dagen heebtenis. Carnaval te Botterdam. Men meldt ons uit Rotterdam: *Het carnavalsfeest van Rotte's Mannenkoor begint langzamerhand een welverdiende ver; i.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2