BUITENLAND. STADSNIEUWS. hooge prijzen van de Kon. Vereen, vaststelt. Wie geeft ie Amsterdam f3.voor een revue op de eerste plaatsen Voor minder dan de helft kan men mede lieden avond de vereenigde Itott. tooneelisten, met medewerking van Willem v. Zuijlen, in «onze Don Juaus" gaan toejuichen, dat lijkt er beter naar. En dit zijn maar extraatjes, die behalve de wekelijksche uitvoeringen van drie opera-gezelschappen en van .«het Ned. Tooneel' het uitgaand publiek op rantsoen stellen, geen wonder dus dat sommigen hunner teleur gesteld huiswaarts keeren. Het is hier geen '«stad van zaken", derhalve heeft men hier in den wintertijd niet dat ruime verschot van personen, die, voor hun zaken op reis zijnde, den avond in de schouwburgen gaan door brengen. De theaters alhier moeten 't bijna geheel van de eigen bevolking hebbeD. Die bevolking uw lezers zullen 't reeds weten heeft in '98 de »twee ton" niet ge haald. Wij zijn tusschen 199 en 200.000 blij ven staan en zijn dus nog niet verplicht naar C nieuwe raadsleden om te zien, gelukkig 1 Zoolang er zulk een tegenzin bestaat om een zetel ten stadhuize in te nemen, daalt men hier rnaar al te zeer af tot hen, die in geestelijken zin de middelmaat nauwelijks bereiken, al be staan er natuurlijk enkele zeer eervolle uit zonderingen. Een wezenlijk verlies voor den Raad was ten vorigen jare de heer Seret, die wegens vertrek uit de gemeente ontslag moest nemen. Hij behoort niet tot mijn geestverwanten, maar gaarne erken ik dat wij mannen als hij dubbel betreuren, waar het aantal van hun ge halte in onzer, gemeenteraad zoo bedroevend klein is. In een vorigen brief maakte ik gewag van de ontworpen verbouwing der Witte Sociëteit, hieraan kan ik nog toevoegen dat de volgende week met de slooping der beide belendende huizen, waar de nieuwe vleugel verrijzen moet, een aanvang zal worden gemaakt. De aanbe steding is niet medegevallen, de laagste in schrijver eischt '179000, d. i. een 30 mille boven de raming. Hierbij komt natuurlijk nog een groote som voor meubilair. Ook de termijn van oplevering valt tegen, aanvankelijk meende men dezen op 1 Nov. te kunnen steilen, maar dit is nu op 1 Febr. '1900 bepaald. De toestand van den Minister van Mariu e is redelijk gunstig. Maar vrij algemeen acht men 't niet verstandig van den admiraal, dat hij bepaald voornemens is, zoodra zijn toestand 't eenigzins mogelijk maakt, zijn ambtswerk te hervatten. Ai wat irriteert is na een aanval van beroerte zeer bedenkelijk en wie kan mi nister zijn en buiten irriteerende waagstukken blijven? Het zal dan ook zeker niet met goed keuring van zijn arts wezen, wanneer de heer Röell zijn wil in dezen doordrijft. Maar zoover zijn wij nog niet. Ais de Kamer eerlang weder aan 't werk gaat zal denkelijk de revisie-wet wel 't eerst aan de orde komen. Wat daarna komt weten wij niet. Feitelijk is er nog niet veel in staat van wijzen. Of er hij den tragen gang der wet geving in dit zittingjaar wel veel kans is op de openbare behandeling van den leerplicht, zelfs maar in één der Kamers, schijnt mij zeer twijfelachtig. Evenwel «desespereert niet". De werkwaardige verzameling «Prentkunst", in de zaal van den Kunstkring tentoongesteld moet ik, om geen misbruik van uw plaatsruim te te maken, in dezen brief onbesproken la ten. Wiens weg over de Heerengrscht alhier voert zal 't zich niet beklagen, wanneer hij in die wel verlichte zaal met de teekeningen van Steinlen, Maurim en vele anderen kennis maakt. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 16 Februari '99. De Fransche regeering zet er spoed achter, naar het schijnt, De minister van justitie heeft last gegeven, dat ter Landsdrukkerij alle zeilen moeten worden bijgezet, om te maken dat het do-sier van liet aanvullend onderzoek der straf kamer in druk kan verschijnen, zoodra de Senaat liet regeeringsontwerp heeft behandeld. Het Hof van Cassotie kan dan terstond zijn arbeid beginnen. Volgens de «Echo de Paris" zal president Mazenu, onmiddellijk na aanneming der wet door den Senaat, de Kamers van het Hof bij eenroepen om liet dossier te onderzoeken. De procureur-generaal Manau zal daarbij niet tegen woordig zijn. Daarna zal het Hof allen die gehoord willen worden, alsnog voor zich laten verschynen. Het blad noemt o. rn. Esterhazy, terwijl kapitein Cuignet en de lieer Paléologue het geheime dossier zullen toelichten. Generaal Roget zal met Picquart worden geconfronteerd. Men zou hieruit mogen afleiden aanne mende dat de mededeeling der «Echo de Paris" juist is, wat nog aan eenigen twijfel onderhevig is dat het onderzoek der strafkamer niet voldoende, of liever niet ten volle betrouw baar wordt geacht. Daartegenover staat de conclusie die men wil trekken uit de aankondiging dat het Hof zgn arrest nog voor Paschen, dus tegen het eind van Maart denkt te wijzigen. Men is geneigd daaruit op te maken dat het Hof zijn uitspraak zal gronden op het onder zoek der strafkamer. Volgens de «Matin" verwacht de minister president het arrest van het Hof zelfs nog eerder. Dupuy zou n.l. dezer dagen met den afgevaar digde Binder een weddingschap hebben aange gaan dat de zaak vóór den 20steo Maart door het Hof afgedaan zal worden. Laat ons hopen dat Dupuy zija weddenschap wint; het wordt tijd dat er een eind kome aan de zaak. Over het door de Kamer goedgekeurde regee ringsontwerp is men intusschen nog geenszins uitgepraat. De «Droits de I'Homme", het bekende voor de revisie strijdende blad, houdt vol dat de regeering de zaak in de doofpot wil stoppen, en wel om president Fuure en Dupuy te sparen. Men weet dat, toen Casimir-Périer piesident der Republiek was, zijn opvolger Faure als minister van mavine zitting had in het kabmet- Dupuy. Het blad beweert nu dat zoowel Dupuy als Faure geweten hebben, dat op onwettige wijze mededeeling aan den krijpraad is gedaan van het geheime dossier, hetgeen uit de door gene raal Meicier en Casimir Perier voor de straf kamer afgelegde verklaringen is gebleken. Het regeeringsontwerp, waarover de Senaat nog zijn oordeel moet vellen, zou niets anders beoogen dan op slinksche wijze de openbaar making dier verklaringen te voorkomen. Naar men zegt wil de regeering de «Droits de riJomme" wegens deze aantijging vervolgen, waartegen zeker niemand bezwaar zal hebben, wanneer dau maar tevens vervolgingen worden ingesteld tegen de organen der nationalisten en revisionisten die voortgaan de raadsheeren van het Hof met slijk te gooien. En niet alleen de leden der strafkamer. Neen, wat voorzien werd, begint reeds bewaarheid te worden. Men m takt reeds berekeningen op omtrent de stemming der leden van de andere kamers van het Hof. Zoowel voor- als tegenstanders der revisie houden zich daarmede bezig, en inen mag ver wachten dat de anti-revisiouisten, wanneer zij overtuigd zijn vac een meerderheid ten gunste der herziening, niets oubeproefd zullen laten om de zaak geheel aan de berechting van het Hof te onttrekken. De regeering, die den eersten stap heeft ge zet op den verderflijken weg, die reeds ten opzichte der strafkamer in een <le rechtspraak rakende quaestie heeft toegegeven aan neen" publieke opinie, zal tegenover dergelijke po gingen machteloos staan. Gelukkig dat er telkens nog van die kleine trekjes te vermelden vallen, die liet bewijs leveren dat niet alle Franschen in blinde ver- eering van liet leger geneigd zijn de hechte zuilen waarop een geordende staat rust, door te zagen. Gisteren kwam de vervolging wegens smaad voor, door Picquart ingesteld tegen de «Jour" en de heeren Palli en Possien, de schrijvers van drie voor den kolonel beleedigende stuk ken. De correctioneele rechtbank, de couclusiën van mr. Habert, den advocaat der gedaagden, verwerpend, verklaarde zich competent en steide de zaak veertien dageu uit. Een groot aantal advocaten gingen Picquart de hand drukken. Enkelen zeiden tot hem: «Wij achton ons te geiukkiger u de hand te drukken, omdat wij zoons.van officieren zijn", waarop Picquart antwoordde dat juist daarom hun sympathie hem te aangenamer was. Te Weenen is gisteren de kroonraad gehou den die, naar verwacht werd, beslissen zou over het lot van den Hongaarsclien minister-president baron Banfly. Van de Hougaarsche staatslieden, meer in 't bijzonder Banfly, de ministers van oorlog en finantiëu Fejervary en Lukacs, en eindelijk Koiomau von Szell, den vertrouwden raadsman van koning Frans Jozef, kon in den laatsten tijd veilig gezegd worden dat ze óf naar Wee nen zouden gaan óf juist vandaar teruggekeerd waren óf wel in de Oostenrijksehe hoofdstad vertoefden. De vraag die in Hongargeallen bezig houdt, is thans: zal het de laatste maal zijn dat Banfly in den keizei lijken salon wageu de reis tusschen de beide hoofdsteden heeft afgelegd? Sommigen meenden dat Frans Jozef, al zijn de onderhandelingen met de oppositie mislukt, toch Banfly andermaal zijn vertrouwen zou schenken. Maar grooter is het aantal dergenen die van oordeel waren dat in den gisteren gehouden kroonraad tot Banfiy's aftreden besloten zou worden. De vraag was, wie hem zou opvolgen. Fe- jervaiy soms? Dat zou beteekenen een minis terie Banfly zonder Banfly. De oppositie zou in haar verzet blijven volhardende parlementaire crisis zou vermoedelijk voortduren. Daarentegen zou een ministerie-Szeli, dat dichter bij de oppositie staat en niet steunt op de groep der gehate Tisza's, waarschijnlijk meer levensvatbaarheid hebben. Szell zou er wellicht in slagen het vergelijk met Oostenrijk tot stand te brengen. Een andere oplossing zou zgn, dat het Oos tenrijksehe ministerie eerst aftrad. Een gema tigder Oostenrijksch Kabinet en een Hongaarsch ministerie-Fegervary van Banfly wil de oppositie niets meer weten zouden, wanneer van beide zijden wat water in den wyn werd gedaan, het misschien wel tot een vergelgk kunnen brengen. Maar dat graaf Thun heengaat, daaraan valt voorloopig niet te denken. [Men sie intusschen hit telegram hierachter.'] In Oostenrijk heerscht nog altyd parlementaire stilstand. Maar de partyen zijn steeds aan het werk, het krachtigst wel de Tsechen, die het eene voordeeltje na het anderen weten te be halen. Zoo hebben zij gedaan welen te krijgen dat Stremayr, de voorzitter van het hoogge rechtshof, zijn plaats heeft moeten ruimen aan j den ondervoorzitter Habietinek. En al is Stremayr een dier Duitschers die eigen voordeel steeds stelden boven het belang der Duilsclie zaak, als behoort Habietinek tot de gematigde Tsechen, dit neemt niet weg dat thans aan het hooggerechtshof, het gerechtshof en de rechtbank te Praag Tsechen den voor- zitterstoel innemen. En nog altijd heerscht onder de Duitschers groote verdeeldheid. Gemengde Mededeclingen. Ia de begrootings-commissie van den Duitschen Rijksdag verklaarde de minister van oorlog Von Gossler overtuigd te zijn dat de twee jarige diensttijd zou blijven bestaan. Zeker is dat men niet van plan is terug te keeren tot den driejarigen diensttijd; over mogelijke wijzi gingen echter kan bij gebrek aan ervaring niets worden medegedeeld. Een tweede vergadering, door ongeveer 2090 personen bijgewoond, van den Bond voor het Fransche Vaderland vond gisteren plaats onder voorzitterschap van Francois Coppé, die mede deelde dat de Bond reeds 30,000 leden telt. Hij prees Quesnay de Beaurepares en verklaarde dat de Bond zich by voorbaat buigt voor de beslissing van het Hof in vereenigde zitting. Ook voor het vervolg za! de Bond ijveren voor de herziening van gebrekkige wetten. Toen hij liet leger verheerlijkte werd iemand die pro testeerde, de zaal uitgewerkt. Marcel Dubois, ptolesmr der E./bonne, sprak daarop over patriolisme. Rocbefort en Régis hebben door i.un aan komst te Marseille weer aanleiding gegeven tot wanordelijkheden. Rocbefort vertrok teistond naar Beaulieu bij Monte Carlo; Régis bleef in de stad. Te Marseille is een priester door manifestan ten lastig gevallen. Hij moest in een kerk vluchten. De ruiten werden daar en in andere kerken, ook in de synagoge, ingeworpen. In het Engelsche Lagerhuis wees Mac Neill er gisteren op dat van 44 ministers 25 com missarissen van naamlooze vennootschappen zijn. Hij stelde voor het commissaris-zijn eener maat schappij onvereenigbaar te verklaren met het ambt van minister. Campbell-Bannermann, de leider der liberalen, steui.de het voorstel dat door den minister Dil- four bestreden werd. Deze zag er geen gevaar in dat een minister commi saris eenei eerlijke maatschappij is, mits dat ambt hem niet te veel ly <1 kost. Het voorstel werd met 247 tegen 143 stem men verworpen. In de Spaaiwclie provincie Castellon is een kleine gewapende bende verschenen. Gendarmes en infanterie uit Morella vervolgen haar. Don Carlos schijnt voor goed afgezien le hebben van alle revolutionnaire plannen. In tegenspraak met een bericht aan de «Ind. Beige" uit Rome noemt de »Tribuna" liet min stens voorbarig dat reeds een overeenkomst lot stand is gekomen over een stoomvaartlijn van Italiaansche havens naar China, of dat Italië voornemens is een vlootstation aan de Chinee- sche kust te pachten. Bijna 73 jaar oud is do sultane Adilé, tante van den Sultan, overleden. Zij %vas de eenige nog in leven zynde dochter van sultan Mah- moua, den vader van sultan Abul-Medjid. Sul tane Adilé, die gehuwd is geweest met Mehern- med Ali Pacha, storid in hoog aanzien bij'den Sultan. De Amerikaansche Senaat heeft den rang van «admiraal der zeemacht" ingesteld. De eerste, die met dien rang bekleed zal worden, moet admiraal Dewey zijri. Keizer Wilhelm is «admiral of the fleet" bij de Briische marine. Luna, een lid der Fhilippynsche junta, die op weg is naar Liverpool, verklaarde te Hali fax in een interview dat de Philipino's zullen strijden zoolang er nog één Amerikaanse!) sol daat op de Philippijnen is. Zy stellen zich alleen tevreden met onafhankelijkheid. Over het doel zijner reis naar Europa wilde hij niets loslaten. Admiraal Dewey bericht dat de Amerikanen bij de inneming van Ilo-Ilo geen gevangenen hebben gemaakt. De verliezen der insurgenten waren gering. Het Amerikaansche en het Duitsche consulaat zijn verbrand. De neef van Aguinaldo, die het ambt van minister van oorlog bekleedde, is bij Calocan gesneuveld. Te Kaapmuidert (Z. A. R.) is weer een ver dacht ziektegeval voorgekomen by een Indiër. De regeering neemt maatregelen. Op de Zuid-Kolar-goudvelden in Voor-Indië heeft de verschijning der pest een paniek ver oorzaakt; 2500 koelies vluchtten. Er zijn 60 ziektegevallen, waarvan 45 met doodelyken afloop voorgekomen. C Handenarbeid. De jaarlijkscbe openbare les de 15<u sdert het bestaan van den Cursus jn Ham denarbeid, die gisteravond in het Sokaal boren de beurs werd gehouden, mocht zich evenals vorige jaren in de belangstelling van een aantal stadgenooten verbeugen. Zooals gebruikelijk werd bij deze gelegenheid tegelijk een kleine tentoonstelling gehouden van cartonnage-, houtsnij- en boetseerwerk, dateener- zijds eeu duidelijken blik gaf op de methodische ontwikkeling van het onderwijs en anderzijds het bewijs leverde dat de leerlingen flink proü- teeren van de leiding van den onderwijzer, den heer L. Scheffers. De resultaten van dezen Cursus mogen dan ook bij voortduring zeer goed worden genoemd Lust en bedrevenheid in handenarbeid worden' ontwikkeld, kunstsmaak wordt gekweekt, liet theoretisch onderwijs in menig opzicht dienst baar gemaakt aan de practijk, liefde tot een vak soms wakker geroepen. Van het laatste gaven eenige fraaie werkstukken van een oud leerling ten duidelijkste blijk. Zeer de aandacht trokken ook het boetseerwerk van een veertien- jarigec leerling. De Cursus in Handenat beid heeft gisteravond andermaal getoond eene taak te vervullen te hebben en die op waardige wijze te vervullen. Van vrouwenleed. Zwart fluweel lijkt de nachtelijke hemel. Dof-donker hangt het hemelfloers," zwaar en ondoordringbaar, over de als in benauwend ge- droom zwaar ademende stad. Een zwarten koker, eindeloos en zonder vriendelijken licht kring in het verschiet, boort de blik in lie, duister. Geen ster, geen maanscliijnsel breekt iu weifelende lichttrilling het donker. Een nacht van droefenis, een nacht als een vijand die naar de poorten der slapende veste sluipt, een nacht voor samenzweerders en overtreders (let wel Stil, ais in verdooving ligt de stad aan de samenvloeiing van SchieenMaas. Zmuwachtig beven de gasvlammen in de straatlantaarn^ angstig vibreert het licht in de leege stiaten. Als geblaas van een nijdige kat sueipt soms de wind om een hoek, uit een steeg, en zoekt naar een wien hij een huivering door de leden kan jagen. Overal is het stil. De mannen rustpn uit van de dagtaak, velen om straks, slechts korte uien na middernacht, een nieuwe taak ,e beginnen. Overal stilte en rust. Maar onder liet somber geboomte bij de oude ruïne van liet huis Matenesse wordt het leven dig. Daar luischt somber gefluister, daar wor den zuchten gehoord, daar verneemt het oor jammer en weedom. Een droeve schare vrouwen, in rouwgewaad gehuld, klompt saam om een lijkbaar. Wie wordt in dit somber uur ten leven uitgeleid? Wie is het die de harten der vrouwen doet krimpen van smarte, nu hij heengaat uit dit land? "Wie lokt een traan in het oog en een klacht op de lippen? 'lis de oud-Hoilandsche zindelijkheid, die de grachten leeg putte om straten in moerassen om te zetten; 'lis de deöge zindelijkheid, die de gevels deed druipen en de stoepen onder water zette, die riolen eischte als zeearmen en waterleidingen als kanalen; 't is de Koningin in het Rijk van den blank geschuurden emmer eu den stuggen bezem, van den blauwiooden arm en den opgespelde» rok. Bobbelend dekt de lijkwit de wapens der vrouwen; droef scharen de in het hait ge troffen priesteressen der schoonmaak zich achter de baar. Eeu reuzen-zeeslag -gelijk slingert zich de lugubere optocht door de stratenvoort, steeds voort gaat haar tocht, ver buiten de veste, tot daar waar de watertoren als een stoere, onver schillige zeebonk uitkijkt over het water, onbe kommerd om weer en wind, de regendruppels beklagend die te pletter slaan tegeu zijn harde huid. Daar hokt de stoet; aan den voet van den onvermurwbren wateireus, hard als de Harten van Schiedam's vroede vaderen, staan allen rond de baar. Dreigend rijzen de handen in den plechtige» eed der wrake^heilige siddering vaart door de rijenzacht joelt de wind om den toren die het hoofd in minachtende fier heid naar de wolken heft. Zacht zinken emmer en bezem neer in de golven der Maas En als de zon op rijst en met haar gouden stralen vonken slaat uit de ruggen der golven, dan is een nieuwe aëra voor Schiedam aan gebroken; dan daagt de tijd van overvloed van water voor drinkgebruik en reiniging des lichaams. De aflevering van de by de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven man schappen zal geschiedenvoor Schiedam, in het Verkooplokaal aan het Oostveslplein te Rotterdam, op Woensdag 8 Maart, 's morgens te 9Vs uur. Gisterenavond had de eerste feestavond plaats ter gelegenheid van het 25-jarig jubilee der kinder-zendingvereeniging «Het Mosterdzaadje". Nadat door Ds. de Wilde een gebed was uitge sproken en de aanwezigen een gezang hadden gezongen werd een aanvang gemaakt met de uitvoering van het programma. Afwisselend werd bleek jngesU Tuss door v terwijl werd g den, b Zon, Z op hoe een kw zending tot star Ook Met dai de nfge i kindera I heeft m aan hij Met gespioki wassene sluiting daar Iu Hedet hebben, terwjjl i avond v Door name v 155 litei Nader dat liet Een i «orden schipper te samei Iloewt luslje he worden, gemeld, juist dm wet gezo sprake v Klik, dagen za jnaikl. I eerdienst poot t, st gen, wiei menschel Maar Heeds is jjierige f de Li forst-hen men sc Daar 1 5m den i in streng y-r

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2