«m 52"° jaargang. Zaterdag 18 Februari 1899. N°. 9863. Strijdige Werelden. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen» UITGEVER: H. jfu'ROELAOTS. Kennisgeving. BUITENLAND. Abohsembstspbus toot Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart -1.05 franco per post P- kwartaal. - 1.80 Afzonderlijke nommers. courant. 0.02 BUREAU s BOTERSTKA.it ÏO, Tclcpltoon So. 183. AB^BBTEimspBtJS: van 1—5 gewone regels met inbe grip ran eene Courantf 0.53 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bjj abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welhe gevaar, schade ot I binder kannen veroorzaken. f Burgemeester en -wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen dat op beden ver gunning verleend is aan de firma H. JANSEN Co. en hare rechtverkrijgenden tot oprichting van een d i s t i 11 e e r d e r ij in het pand aan de Nieuwe Haven no. 271, kadaster sectie M no. 135. Schiedam, den 1 Cden Februari 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 17 Februari '99. Fellx Faure. Felix Faure, de vyfde president der derde Fransche Republiek, is gisteravond plotseling over/eden. Naar het schijnt leed de overledene aan een hartkwaal. Gistermorgen had Faure nog in den ministerraad voorgezeten gisteravond werd hij onwel en stierf te tien uur. Welke de ooi-zaak zyns doods is geweest, is echter nog niet met juistheid gebleken. [Men zie de uitvoerige tele grammen hieraehter. Red.j Aan het Elysée werden gisteravond laat eerst om half twaalf drong het bericht tot de boulevards door inlichtingen geweigerd, en niemand werd toegelaten. Alleen werd door een officier van het Militaire Huis het nationale verlies bevestigd. Faure, die eerst 58 jaar oud was, mag veilig een self made man heeten. Zijn wieg stond in de eenvoudige behuizing van een eenvoudig burgermanmaar de sgelukkige" Faure wist zich op te werken tot een groot handelaar en reeder. Menige Nederlandsche koopman heeft met Faure's firma te H&vre zaken heeft gedaan, vooral in huiden en leder. Te H&vre was hij ook voorzitter der Kamer van Koophandel. Dezelfde stad zond hem in 1881 naar de Kamer, waar hij zich bjj de gematigd-republi keinen aansloot en zich bij voorkeur interes seerde voor financieele en koloniale aangelegen heden. In later jaren bekroonde de Academie dan óok zyn werk: »De begrooting van Frankiijk en van de voornaamste Europeesche staten sedert 1888". In November 1881 riep Gambetta hem reeds DOOR IDA BOY-ED. 41) Martina onthield dit. Den volgenden keer dat zij ruzie had met Guy, scheen zij na, harden strijd zich naar zijn meening te schikken. Guy was in verrukking. Hij zweefde in het heerlijke gevoel van de meerdere te zijn en ver dubbelde zijn teederheid en toegevendheid je gens Martina. Wanneer een schoone vrouw -haar eigen, krachtig ontwikkelde meening bedwingt uit liefde en eerbied voor den man, dan moet men haar zacht bewijzen dat op andere ©ogen blikken en in andere opzichten z ij de heersche- res is. Zoo werd het ongenoegen, dat zich nu en dan openbaarde, een bron van aangename gewaar wordingen, en Guy geraakte aan die twistge sprekken gewend. Het tijdstip van hun huwelijk naderdte. Het zou zeer deftig, en naar de dames Kalkowski vreesden, wel wat vervelend worden gevierd en in besloten kring. De Baumeister's zouden ko men en Guy's beste vriend Robert Pehrbrand met zijn jonge vrouw Anne Marie. TJit Berlijn was men van plan Guy's beid'© chefs met huu dames en van de kennissen der Kalkowski's al leen Dobert uit te noodigen. Na de huwelijks plechtigheid zou het gezelschap zich vereenigen aan een fijn diner in Klaiserhof. als ondersecretaris van handel en koloniën in zijn ministerie.- Hij trad in 1882 als zoodanig met het geheele kabinet af, maar een jaar later droeg Jules Ferry hem dezelfde taak op. In 1885 moest het ministerie wegens Tongkin aftreden. In 1888 bekleedde Faure daarop nog maals het ambt van ondersecretaris voor kolo niën in het ministerie-Tirard. Eindelijk nam Faure in Mei 1891, toen Sadi Carnot aan Dupuy de vorming van een kabinet opdroeg, de portefeuille van marine aan. Het is onder dit merkwaardig ministerie dat Carnot vei moord, Dreyfus veroordeeld, Casimir Périer tot president der republiek gekozen werd om reeds zes maanden later zijn ambt weder neer te leggen. En toen den 17den Januari het Congres den opvolger van Périer zou aan wijzen, werd niet gekozen Brisson of Waldeek Rousseau die den grootsten kans schenen te hebben, maar de toen 54-jaiige Faure. Al was die keuze een verrassing, begrijpeljjk was ze zeker, wanneer men bedenkt dat Faure in 1893 zonder tegencaDdidaat herkozen werd als afgevaardigde, en dat hij in 1894 beschouwd werd als de eenig mogelijke voorzitter dei- Kamer, waarvan hy van 1889—1894 onder voorzitter was geweest, Faure heeft zich als president der Republiek zeer populair weten te maken, in de eerste plaats door zijn handig, innemend optieden, maar vooral door zijn reis naar Rusland. De afkondiging van het Fransch-Russisch verbond in 1896 bij Faure's bezoek aan St.- Petersburg vermeerderde zijn aanzien in Fiank- rijk, al plaagde men hem wel eens met »Felix I" en nSire". Faure verwierf het ridderkruis van het Legioen van Eer in den oorlog van 1870, waaraan hij ah kommandant van een balaiilon mobiele garden deelnam. Zjjn vermogen werd, toen h(j zich eenige jaren geleden uit zijn handels zaak terugtrok, op 6 miliioen fiancs geschat. De overledene laat twee dochters na, van wie eene gehuwd is met René Berger, lid van den provincialen raad der Seine. De andere, mlie. Lucie Faure, placht haar vader veelal bjj recep ties ter zjjde te staan. De dood van den president is voor de Repu bliek een hoogst ernstige gebeurtenis. Maar waar het land een gevaarlijke crisis doormaakt en de hand die de roerpen iioudt, zoo plotseling verstyft, treedt de dood zeker in haar donkerst gewaad op. Yan wijder strekking schijnt het afsteiven van dezen president dan de wreede dood van Sadi Carnot, al moge ook Cainot zeker niet achtergestaan hebben in persoonlijke beteekenis bij zijn tweeden opvolger. Te Parijs wekte het bericht groote ontroering. Er deden zich geen incidenten voor. Voorloopig zjjn de noodige maatregelen ge troffen. Onmiddelljjk na het oveilyden zond het ka binet van den President aan alle officieele per- Maar neg- voordat de uitnoodigingen verzon den waren', bracht Guy, toen hij weer eens daar heen was geweest, uit Hamburg ernstige tij ding mee. t Charlotte Bamoeistor was gedwongen, naar Nederland te reizen. Baumeister's zwager, de lioofd-ingenieur Te Gempt, was gestorven. Char lotte's naaste plicht was het, thans niet deel te nemen aan Guy's feest, maar de weeze bij te staan. Guy vertelde aan zijn bruid dat de zuster van den heer Baumeister reeds sinds lang gestor ven was. Zij had van Baumeister's moeder aan leg voor tering overgeërfd. De hoofd-ingenieur Te Gempt was in een lioog gesalarieerde betrek king werkzaam geweest bi] kanaal-aanleg van wege de Nederlandsche regeering. Het groote vermogen zijner vrouw had hij, daar hij zolf geen kapitaal noodig had, in db firma Konrad Peter Baumeister gelaten; hij had er zich mee tevreden gesteld', elke drie maanden twaalf dui zend mark rente te ontvangen. Martina luisterde zonder eenige belangstel ling naar zijn verhaal. Nu echter merkte zij op „O, dat zou niets voor mij rijn geweest. Als ik vermogen erfde, zou ik het ook zelf iu han den willen hebben." Toen mevrouw Te Gempt, geboren Baumeis ter, overleden was, bleef alles bij het oude, of schoon het vermogen nu aan haar dochter Sal- vatrix behoorde. Salvatrix zou nu wel voor goed te Ham burg, ten huize der Baumeister's, gaan wonen, dacht Guy. En dat was hem aangenaam, want daardoor zou Martina te Hamburg meteen twee sonen, de ministers, den militairen gouverneur van Parjjs, de prefecten der Seine en van de politie, de voorzitters van Kamer en Senaat. Dezen hebben zich terstond naar het Elysée begeven, waar een ministerraad werd gehouden. De minister-president zond daarop aan de piefecten en onder-piefecten een telegram van dezen inhoud sik vervul den droeven plicht u liet over lijden van den President der Republiek te be lichten. Wil de noodige maatregelen treffen om liet aan de bevolking mede te deelen." Morgen komt te Versailles het Congres bijeen. De Kamer en de Senaat constitueeren zich in vereenigde zitting als Nationale Vergadering om een nieuwen President der Republiek te kiezen. De Kamer telt 584, de Senaat 300 leden. De gekozene moet de volstrekte meerderheid ver werven. Op wien de keus zal vallen is niet te zeggen. Wil men eenige op den voorgrond tredende namen? Dan noemen wij Brisson, Dupuy, Wal- deck-Rous^eau, Desclianel, Bourgeois, Ribot. De keuze kan echter zeer goed een groote ver rassing zjjn. Over Faure's regeringsbeleid blijve een oor deel achterwege. Laster en leugen geven sinds langers tijd in Frankrijk den toon aan, en Faure is niet gespaard. Der geschiedenis worde het oordeel overgelaten. Als een bewijs hoe moeilijk het valt, thans reeds een oordeel te vellen over Faure's regee- ungsbeleid, willen wjj alleen weergeven wat de »Ind. Beige" in zyn laatste nummer eenige uren vóór bet ovei lijden van den Franschen staatsman over den politieken toestand in Frankrijk schroei. Van veel waardeering van den overleden President getuigt dit artikel zeker niet. Het blad vermeldt de geruchten ais zou de minister van justitie den procureur-genei aal Manau willen ontslaan en in zyn plaats be noemen den senator Guériu die in 1804, tijdens het proces-Dreyfus, minister van justitie was, welk gerucht overigens leeds gelogenstraft is. De »Ind. Beige" nu, een ernstig blad, knoopt daaraan eenige opmei kingen vast. nln Frankrijk, onder het vreemde régime van Felix Faure's monocle, mogen de beleedigers van de rechtspraak op onstrafbaarheid rekenen en worden de belasterde magistraten getiof- fenomdat men Jien belastert. nNooit heeft men zulk een warboel, een zoo groote verwarring van alle mogelijke begrippen gezien, een zoo volkomen gemis aan gezond verstand en logisch denken. Het stelsel van Mac-Mahon werd genoemdhet régime der zedelijke orde. Dat van Felix Faure heet: de zedeljjke wanorde. En het blad wijst vervolgens op onaange name geruchten die er aangaande Faure's rot en houding in da zaak-Dreyfus loopen. Is het onder die omstandigheid verwondet lijk vriendinnen hebben'; Salvatrix en Anne Marie Pehrbrand. Maar niet alleen de Baumeister's waren ver hinderd te komen. Ook het jeugdige echtpaar Pehrbrand was juist in deze dagen, vervuld van andere dingen; Anne Marie verwachtte haar eerste kindje en men kon. niet van Robert ver langen, dat 'hij in zoo'n tijd rijn vrouwtje zou verlaten. Het was dus verstandiger, hem maar niet eens met een uitnoodiging lastig te vallen. Martina was eerst wel wat teleurgesteld. Zij had juist de Hamburgers willen laten zien, welk een deftige bruiloft men te Berlijn kon arran- geeren. Maar spoedig zag rij met de haar aangeboren luchthartigheid de zaak van een ander oog punt in. „Een diner in Kaiserhof is dan onnoodig. Er is wel iets te vinden dat even goed! en goedkco- per is. Wij zouden bijvoorbeeld een diner kun nen laten komen in Philip's atelier. Je weet wel, hoe aardig het met Kerstmis was, niet? En als de Hamburgers niet 'komen, dan kunnen ooit de Sdiulz-Weileris genoodigd worden. Zij geven ons toch ook een mooi cadte.ru, zegt papa. En dan zie ik maar van het witte moirée antique af. Het is toch ook erg duur, en als je 't later nog eens aantrekt, riet iedereen terstond! dat het een bruidskleed is geweest. Ik kan heb geld be ter besteden wanneer ik een lichtgeel zijden ja pon neem, en; bovendien een witte alpaca japon laat maken bij wijze van wandelkostuum. Dan heb ik daardoor nog een zomerjapon meer." „Wil je dan je trouwjapon op straat opdra gen vroeg Guy verbaasd. „Ik dacht dat men dat de plotselinge onverwachte dood van den President der Republiek veleo heeft doen den ken aan moord of zelfmoord? Toch schijnt dnaroan niet gedacht te moeten worden. Latere telegrammen uit Parijs, die men ter andere plaatse in dit blad kan vinden, geven nadere mededeeliogen omtrent de laatste uren van den overledene. Gemengde McdedccIIngen. De staatssecretaris Brodrick verklaarde gis teren in het Engelsche Lngei huis geen stukken omtrent de conferentie tegen het anarchisme te kunner. overleggen, daar de beraadslagingen geheim waren. Engeland was bovendien niet gebonden door de genomen besluiien, daar zyn vertegenwoordigers niet aan de eindstemming hadden deelgenomen. In antwooid op een vraag deelde hij voorts mede dat, voor zoover de regeering wist, de Sultan van Oman aan Frankrijk geen haven of kolenstation had afgestaan ol wilde afstaan. Seton Karr stelde een amendement voor, waarin gevraagd wordt een onderzoek naar Engelands afhankelijkheid van den invoer uit het buitenland van levensmiddelen en naar de omstandigheden welke daaruit in geval van oorlog voortspi uiten. Het amendement werd verworpen nadat minister Ritchie verklaard had, dat een officieel ondeizoek onder de bestaande omstandigheden had uitgebracht dat de rampspoedige gevolgen voor welke men in geval van ooi log vreest, wel niet verwezenlijkt zullen worden. Als de vloot maar sterk genoeg wordt gehouden om de Britsche handelswegen te beschermen eu de kusten te beveiligen voor een blokkade, is er niet het minste gevaar voor hongersnood. De dN.-Y. Herald" verneemt uit Brussel dat prins Victor Napoleon eerstdaags zijn meening over de zaak-Dreyfus en andere belangryke quaesties in een manifest zal uitspreken. Dit zou geschreven worden kort na de aankomst van prins Louis Napoleon te Brussel, daar de beide broeders voornemens zijn samen te werken. De Fransche Senaat heeft gisteren de com missie gekozen, die het revisie-ontwerp der regeering zal onderzoeken. Zy bestaat uit 14 leden, waarvan 9 vóór en 5 tegen het ont werp zijn. In den ministerraad deelde De Freycinet gisteren mede dat hij het besluit heeft ver nieuwd volgens hetwelk officieren geen lid mo gen zijn van ver&enigingen met een politiek karakter. Quesnay de Beaurepaire daagt den raadsheer Duinas uit, hem wegens het gebruikmaken van valschheid in geschriften aan te klagen. Anders zal bjj Dumas vervolgen wegens laster. De anti-semieten, gesteund door een deel der rechterzyde, samen 60 afgevaardigden, hebben in de Fransche Kamer een voorstel ingediend dat kostuum nooit weer of alleen bij zeer plech tige gelegenheden droeg." Martina gaf hem een liefkoozend tikje op rijn wang. „Dat begrijp je niet. Van zulke dingen lieeft een dame toch beter verstand." De zekerheid waarmede rij rich, steeds be riep op haar beter inzicht als „dame", bracht hem altijd in de war en maakte Lem wantrou wend jegens zichzelf. „Mannen hebben per saldo van zooveel groote en kleine quaesties die vrou wen betreffen, geen verstand," zei hij bij zich zelf. „Men. maakt zich van zooveel dingen, die vrouwen aangaan, een verkeerde voorstelling." Met verbazing zag Philip hoe Guy zich steeds meer schjkte in den toon die bij de Ivalkowski's gebruikelijk was. Op dien Kerstavond had. Phi lip een heimelijke viees in zich voelen opkomen dat Guy misschien nog het engagement zon ver broken. Hij had gezien hoe hij leed en had zelf evenzeer geleden. Het was voor Philip een ont- zaglijk geruststellende gedachte, wanneer hij' zijn zuster in een flmke, degelijke positie wist. Indien Guy nu niet meer, zo>3als in het begin en op dien Kerstavond' zeer zeker het geval was geweest, door de onbeschaafdheid waarvan de Kalkowski's telkens weer blijk gaven, onaange naam werd aangedaan, des te beter. Of hij was zelf niet zoo gevoelig op die punten, als Phi lip aanvankelijk van hem had gedacht, of wel hij hoopte op de toekomst Wordt vert olgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1