i BINNENLAND. Toekoe Oemar. Officieel telegram. Generaal Van ITeutsz, sedert vier dagen te Melaboeh de zaken leidende, seint dat volgens berichten van Atjeh- sche hoofden Toekoe Oemar 10 dezer 's nachts bij het gevecht met de hinderlaag onder luitenant Verbrugh nabij het strand te Oedjong Ivala gesneuveld of zwaar gewond is. Zijn pedang rmtjong (korte sabel) werd nabij het gevechtsterrein ge vonden en door het bestuur uitgele verd. Zekerheid omtrent Oemar's sneu velen ontbrak nog. Generaal Van Heutsz vertrok naar "Waila tot verkrijging van verband met de colonne van overste Van der Dussen. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. f YLAARDINQEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. 1 om de politieke gevolgen van het besIuit-Cré- mieux op te heffen. Genoemd besluit, van 3 October 1870, keut aan de Joden in Algiers liet Fransche burgerrecht toe. De voorsteilers be weren dat destijds het besluit langs onwettigen weg is genomen. Onder voorzitterschap van Viollet, van het Instituut, heelt zich te Vincennes een katholiek comité gevormd jvoor de verdediging van het recht". Dit cornité heeft een protest opgesteld tegen tielke uitzonderingswet die ten doel heeft deu loop van de justitie te onderbreken on de proclamatie van de waasheid te vertragen", waarin zij voor alle Fransche burgers eischt de toepassing van het beginsel der gelijkheid voor de wet. Een der uitnemendste Fiansche rechtsgeleer den, Garsonnet, deken der laculteit der rechten te Parijs, is aldaar overleden. In den Duitschen Rijksdag wilde de Deen Jóhannsen gisteren interpelleeren over de uit zettingen uit Sleeswyk. De Rijkskanselier verklaarde dat het recht tot uitwijzing van buitenlanders een uitvloeisel is van bet souvereiniteitsrecht der bondsstaten en de uiloefening van dit recht staat niet onder toezicht van het rijk. De uitwijzingen welke de Pruisische regeering heeft gelast, vallen buiten den werkkring van den rijks kanselier. Von Hohenlolie weigerde op grond daarvan de interpellatie te beantwoordenook zouden de verbonden regeeringen aan een eventueele bespreking van het onderwerp niet deelnemen. Toen dan ook toch tot het houden der inter pellatie besloten werd, verlieten de Rijkskan selier en de vertegenwoordigers van den Bonds raad de zaal. Jüliannsen bepleitte het recht der Denen om voor hun taal te agiteeren. Zwitserland wenscht ter ontwapeningscon ferentie niet alleen de uitbreiding der conventie van Genève tot zeeoorlogen, maar ook de her ziening der conventie zelve behandeld te zien. Te Buda-Pest liep na Bauffy's terugkeer uit Weenen het gerucht dat tot het aftreden van deu premier besloten was en dat Fejervary hem zou opvolgen. Uet Wiener Tageblatt" zegt het zelfde. De Servische zaakgelastigde heeft Cettinje verlaten. Men verwacht een afbreking dei- diplomatieke betrekkingen tusschen Servië en Montenegro, wegens een artikel in do sGlas Crnagorca", het Moutenegüjnsche regern ings- blad, waarin de Obrenowitsch verraders aan de Servische zaak worden genoemd. Een van de Perzische golf te Bombay aan gekomen stoomschip brengt de tijding mede dut Zateidag j.l. aan den Sultan van Oman een ultimatum is overhandigd. Men zegt dat Ban dar Jissar voor een jaar aan Frankrijk is ver pacht. Naar liet schijnt vinden over deze zaak vriend schappelijke onderhandelingen tusschen Frank rijk en Engeland plaats. De verkiezingen voor den Transvaalsehen Volksraad schijnen een meerderheid voor de piogiessisten te zullen opleveren. Verscheiden zittende leden zijn niet herkozen. De dood vnn Félix Fan re. Men meldt ons uit 's-Gravenlmge Zeer vele autoriteiten brachten heden by den Fransehen gezant bezoeken van rouwbeklag of gaven aan het gezantschapsgebouw hun naam kaartjes af wegens het overlijden van president Faure. Namens de Koningin bracht Hr. Ms. adju dant-kolonel van Grovestins eene condoleance over, terwyl de Minister van Buitenlandsche Zaken namens de Regeering kwam. Ook de president van de Tweede Kamer deed vanzyn belangstelling blijken. De rouwvlag is ook aan het gebouw van de Kanselarij ontplooid. Het bericht van den dood van president Faure werd in den afgeloopen nacht by het Fransche gezantschap alhier ontvangen, Heden ochtend vroeg is uit de woning van den gezant de Fransche vlag halfstoks en met een rouwstrik uitgestoken. Invoerrechten. Men meldt ons uit 's-Gravenhage De indiening van het aangekondigde wets ontwerp tot herziening van het tarief van in voerrechten kan naar men verneemt in den loop van het aanstaande bijeenzijn van de Tweede Kamer verwacht worden. De veranderingen zullen strekken om gebreken te voorkomen die zich voor de administratie bij de toepassing van het tarief hebben voorgedaan. Enkele artikelen die tot dusver vrij konden worden ingevoerd er. geen grondstoffen zijnde waarvan de vrij stelling gehandhaafd blijft, zullen belast worden. Vredesmanifestatie. Het adres dat door het Nederlandsche volk verzonden zal worden aan den Russischen Czaar luidt Aan Zijne Majesteit den Keizer van Rusland. Sire I »"Wij ondergeteekenden, Nederlandsche Vrou wen en mannen, nemen vol eerbied de vrijheid onzen blijden dank uit te spreken voor Uwer Majesteiis edelmoedig optreden ten gunste eener vermindering van krijgslasten en ter bevestiging van den vrede. »Tevens veroorloven wij ons den vurigen vvensch te uiten dat de door Uwe Majesteit bijeengeroepen conferentie bevordeilijk zal zijn aan de vervulling van liet verlangen naar vrede, dat, evenals alle andere natiën, ook ons bezielt." Het adres ligt o. ft. ter teekening bij de fnma H. A. M. Roelants, Lange Haven te Schiedam, Het plan-CooIen. Naar vv\j vernemen, zijn de besluiten van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant tot goedkeuring van de laadsbesiuiten der ge meente Tilburg en Helvoirt (subsidiën ten be hoeve van vrijwilligers der militie) wegens strijd-' met de wet vernietigd. H.H. M.M. de Koninginnen woonden gister avond met Prinses Elisabeth een gedeelte van de opvoering van »Faust" door de Fransche opera bij. II, M. de Koningin heeft een bedrag van f 250 geschonken aan de Protestantsche Vereeniging tot verpleging van lepraiyders in de kolonie Suriname, als blijk van belangstelling in en ten behoeven van den verderen bouw van het Eigen asyl" dezer vereeniging. Niet Dinsdag 21, maar 2 8, dezer zal de soirée dan«ante ten hove plaats hebben. !r het hoofdkiesdistrict Veendani zal eerlang de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer moeten plaats hebben indien de heer Smidt als zoodanig zal moeten aftreden wanneer hij zijne benoeming tot officier van justitie te Dord recht iieeft aangenomen. Men verzekert dat binnen kort de goed keuring te verwachten is van de geschorste nieuwe belastingwetten in Suriname. De jConférance interparlementaire pour l'arbitrage et la paix" zal dit jaar gehouden worden te Christiania. Het eerstvolgend diplomatiek diner bij den Minister van Buitenlandsche Zaken zal 23 dezer gegeven worden. Het dempen van den Coolsingel te Rotter dam is gisteren in den gemeenteraad aldaar nog niet in behandeling gekomen, althans niet in openbare zitting; van 124 zat de gemeente raad in comité-generaal. Professor Stokvis heeft, genoegzaam hersteld van zjjn jongste ziekte, gisteren weder college gegeven. Bij Kon, besluit is met 1 April a.s. benoemd tot off. van just, bij de arrond.-rechtbank te Middelburg mr. E. F. M. Hathon, thans subst.-off. van juat. bij de arrond.-rechtbank te Breda. Bij Kon. besluit is benoemd tot off. van just, bij de arrond.-rechtbank te Dordrecht mr. E. A. Smidt II Jz., thans subst.-off. van just, bij de arrond.-recht bank to Utrecht. Bij Kon. beslnit is jhr. mr. E. W. J. Six te 's-Gra- venhage, met 1 Maart a.s. benoemd tot adjunct-com mies bij het depart, van binnenl. zaken. Bij Kon. besluit is aan den buiteng. adelborst by de Kon. Ned, marine-reserve D. H. H. Broeckman op zijn verzoek met 1 Maart a.s. eervol ontslag ver leend uit den dienst bij dc reserve. Bij Kon. besluit ia aan den heer H. Leyba op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-consul der Nederlanden te Coro. Bij Kon. besluit is de duur der reeds verlengde detacheering hij de landmacht in West-Indië van den ln luit. A. C. Convée van het wapen der infan terie, nogmaals, en wel met één jaar, verlengd. Bij Kon. besluit is aan E. Spaan op zijn verzoek met 1 April a.s. eervol ontslag verleend'als sluis- meester bij het kanaal door Zuid-Beveland. Van de 491 personen aan wie een biljet voor de kiezerslijsten ter invulling was gezon den, hebben slechts 273 dit geteekend inge leverd. Tevens hebben zich 53 nieuwe kiezers aangemeld en wel 36 loon-, 9 woning-, 4 spaar bank-, 3 examen- en 1 pensioenkiezer. inspecteur der directe belastingen te Amster dam (4de kanton) benoemd is bij Kon. Besl. tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen alhier. Wij herhalen dit bericht hierbij voor deze nummers, waarin het niet meer opge nomen werd, wegens het, na het ter perse gaan, komen van het telegrafisch bericht. Naar wy vernemen, herdenkt de heer L. W. van Kemenade a.s. Dinsdag 21 dezer den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de Vereeniging van Gislhandelaren alhier. De Chr. Jongeiingsvereeniging »De Heere zal 't voorzien" alhier, hoopt 8 Maart a. s., Dam. 7'/s uur, in het Vereenigingslokaal aan de Broersvest haar 13e openbaar jaarfeest te vieren. Na afloop van liet oflicieele gedeelte zal een wedstryd worden gehouden in voordragen en een in improviseeren, waaraan leden en afge vaardigden kunnen deelnemen. Onlangs werd deze vereeniging bezocht door den ln agent van het Ned. Jongel. Verbond, den heer J. van Bommel, terwijl begin Maart a.s. de heer A. Schepman, 1e agent van den ver- bondsring »Rotterdam", hier zal optreden. In de Luthersche kerk zai Zondagavond als spreker optreden de heer F. W. A. Korff, zen deling onder Israël, waarbij hij eenige mede- deeüngen zal doen over dit zendingswerk. In het lokaal ^Patrimonium" zal den 21sten Februari als spreker optreden de heer H. Pieron, met het onderwerp slachten." •Achteruitgang der ge- In bjjna onze gansche oplaag meldden wy gisteren nog dat de heer G. H. J. Souman, De tweede f ;estavond van de kinderzending- vereeniging sliet Mosterdzaadje", had gister avond weder in het lokaal aan de Broersvest plaats, waarbij hetzelfde programma werd ge volgd als den vorigen avond. Ditmaal echter weid de bijeenkomst geleid door ds. Tap, die ook in den ioop van den avond een kort woord tot de veigaderden «piak. Door de politie alhier is gisterennamiddag aangehouden de 14-jarige 11. J. K., thuisbe- hooiende te 's-Gravenhage, en die hier dwalende werd aangetroffen. Het bieek dat de knaap «as weggeioopen, waarom hij heden naar Den Haag is getransporteerd om aan zijne ouders te woiden teruggegeven. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 1 partij gullen en scholde prijzen waien voor gullen van f 0.25 tot f0.75, schol van f 0.50 tot 10.75. Hedenmorgen waren aangevoerd 4 partijen voorn, zeelt, snoek, spiering, bot, gullen en schelvischde prijzen waren voor voorn van f 0.30 tot f 0.55, zeelt van f 0 35 tot f 0.75, snoek van f 0.40 tot f 0.62!/a, spiering een koop f 0.75, bot van f 0.42'/s tot f 0.72%, gullen van f0.30 tot f 0.92Va, schelvisch van f0.42tot f0.75, alles per koop. Correspondentie. Wij verzoeken beleefd te adresseeren als volgt: Ingezonden stukken, berichten enz.aan de Redactie. Advertentiën, opgave van abonnementen enz. aan de Administratie. Door verwisseling der adressen kan het voor komen dat vertraging ontstaat. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild17 Februari. Notaris: W. J. A. Roldanus. Drie uitgebroken branderijen met twee pak huizen, kantoor enz., aan de Korte Haven nr, 21 en de Westmolenstraat nr. 18, 20 en 22, ter groote van 1245 centiaren. Te veilen in 3 perceelen, als I. Een uilgebroken dubbele en enkele bran derij aan de Westmolen«traat, uitkomende aan de Korte Haven, gioot 720 centiaien, f5800. II. Een uitgebroken anderhalve bianderij, voorzien van grondvaten, met twee pakhuizen, enz. aan de Korte Haven, nr. 21, groot 490 centiaren, f2000. III. Een kantoor enz., aan de Westmolen straat nr. 22, groot 35 centiaren, f800. BURGERLIJKE STAND. Onderfroaivd 16 Febr. J. J. Bezemer, 22 jaar, en J. Kar- reman, 23 jaar. A. J. Ballyns, 22 jaar, en C. van Munsster, 18 jaar. Ceborenr 15 Febr. Martinus Johannes, zoon van M. J. vanBergem en M. C. v. Ekkendonk, Oosterstraat. Mej. S. Versteeg alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voor het acte-examen nuttige hand- werkeu. 'Hedenmorgen IOVï uur had de werkman A. de Jong van Vlaardingen-Ambaeht in de scheepsmakery van den heer I. S. Figee alhier het ongeluk van een trap te vallen en daarbij zich met de lendenen zeer ernstig te bezeeren aan een grooten spijker, die in den muur be vestigd was. De man is per rjjtuig naar zijn woning ver voerd. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd x 17 Febr. Teunis Herweijer en Adriaantie Molendijk. Gerrit Hoppe en Cornelia Meu!. dijk. Joost van Stein en Barendina Hen drika Scheffel. Arie Dijkshoorn en Neeltïë Plomp. J Cfeboren 15 Febr. Alewijn, zoon van A. Ommeriojr en M. Bakhuizen, Am. Uoogvl.straat. 16 Febr. Gerardus Jacobus, zoon van A. J Pontier en M. Roelofs, Hoogstraat. Theodora Maria Suzanna, dochter van II. F. v. d. Berg en J. E. C. Brosi, Kuikstraat. Cornelis Dinge- man, zoon van D. v. Dorp en M. v. d. "Windt Maasstraat. Overleden 16 Febr. Levenloos aangegeven dochter van J. Poot en G. de Bruyn, Oosterstraat. De Ned. Serv. Kerk van Overschie. Victor de Stuers schrijft aan de „N. B, Cf." Vanwege notabelen en kerkvoogden der Ned Her vormde gemeente van Overschie is eene circulaire verspreid, waarbij geld gevraagd wordt om een nieuwe kerk te bouwen. Daarin wordt gezegd dat aan de kerk en toren belangrijke reparation noodigzijn dat de inrichting van het gebouw ondoelmatig is en'dat er gebrek aan zitplaatsen isvoorts dat een Botter- damsche architect tot voorziening in een en ander de enorme som van f70,000 geraamd heeft. Men vindt het niet verantwoord znlk een bedrag aan een oud gebouw te besteden en heeft daarom besloten kerk en toren af te breken en een geheel nieuwe kerk te stichten. Wat dit za! kosten, wordt niet vermeld. Wat ook niet vermeld wordt is het volgende. Toen ik vernam dat men er over dacht aanzien lijke herstellingen aan do kerk uit te voeren, heb ik bet gebouw en de aanhangige herstellingsp'lannen doen onderzoeken en ben ik in overleg getreden met de kerkvoogden. Ik heb hun aangetoond dat het ODtwerp van hun architect neerkwam op de totale vernieling van het inwendige der kerk, hetwelk zeer belangrijk en schilderachtig is; alle zuilen zouden worden weggenomen en gedeeltelijk door andere ver vangen van de kappen zou nagenoeg niets over blijven het inwendige zou meer het karakter van een concertzaal of ^muziektempel bekomen dan van een bedehuisen bij een zoo ingrijpende verbouwing sou men allicht meegesleept worden tot een alge- heelen nieuw-bouw. Het te verkrijgen voordeel 100 gering zijn. In pleats van do bestaande 925 zitplaatsen zou men volgens het ééne plan er maar 970 krijgen met een afstand van 30 meter tusschen preekstoel en uiterste bank; volgen» een tweede plan 961 zit- plaatsen met een afstand van 23 meter. Ik heb mij ook de moeite getroost een ander mij beter voorkomend scbetsplan te doen ontwerpen en aan kerkvoogden te zendenvolgens dit ontwerp blijveD het kerkgebouw en de toren behouden, en wordt alleen aan het noorder zijschip nog een beuk aangebouwdzoo kan men 1275 zitplaatsen verkrijgen met een afstand van 23 meter tusschen preekstoel en uiterste bank. Het aanzien der kerk zou werkelijk verfraaid worden, en de kosten zouden, buiten dc fundeering, slechts ongeveer f 10.000 bedragen. Daar de fundeering van dien uitbouw en de restauratie van bet overige gebouw stellig geen f60,000 kun nen kosten, biedt dit ontwerp een aanmerkelijk gelde lijk voordeel aan. Kerkvoogden toonden zich zeer erkentelijk voor mijn advies en beloofden het ernstig te zullen over wegen. Doeh ik heb niets meer vernomen, totdat ik uit een circulaire vernam dat men in beginsel be sloten beeft alles af te breken en een nieuw gebouw te zetten. Dit denkbeeld mag wel betreurd worden. Men moest niet zonder bepaalde noodzakelijkheid een oude kerk sloopen, waarin eeuwen lang de ingezetenen tot bet gebed zijn saamgekomenen zulk een nood zakelijkheid bestaat hier inderdaad niet. De kerk van Overschie is een schilderachtig ge- houw, dat een gebeelo geschiedenis achter zich heeft. Het is oorspronkelijk een Romaanscbe tufsteenen kerk uit de lie of 12e eeuw geweest, waarvan de sporen nog aan het middenehoor zichtbaar zijn;ook de zeer aardige toren dagteekent uit dien tyddoch is in de 14e eeuw verhoogd en later van een sier lijke spits voorzien. In het begin der 16e eeuw werd de tegenwoordige kerk gebouwd; zij werd tijdens den opstand tegen den koning van Spanje door de Botterdamsche bezetting verbrand, en herhaaldelijk, o. a. in 1651, hersteld. Uitwendig hebben de her stellingen het aanzien der kerk zeer benadeeld, doch inwendig is het gebouw zeer interessant. De toren is bepaald fraai en schilderachtig. Sloopt men dit gebouw, dau verdwijnt wederom een merkwaardig document voor de gesehicdcnis onzer architectuur. Het ware te hopen dat notabelen ea kerkvoogden alsnog inzagen dat zij Overschie niet van zijn oude kerk en toren moeten berooven en dat zij verstandiger doen aan hun architect op te dragen een plan te ontwerpen volgens hetwelk met behoud en herstelling van het bestaande in het ge brek aan ruimte wordt voorzien, iets dat veel min der zal kosten dan het eerste plan en ook dan do stichting eener geheel nieuwe kerk. VICTOR DE STUEBS. 1 15 Februari 1899. Virginie Loveling, de Vkamsehe dichteres, gaat met een Engelsehe dame die zij verleden jaar »n Italië leerde kennen, een reis naar Australië maken. Do molen van Taraseon is te koop. De eigenaar had hem aan Alphonse Daudet willen nalatenmaar de schrijver ging hem in den dood vooraf. Thans vraagt Formentin in de „Figaro" of de schatrijks Parijscbe Journalistcnvcrecniging den molen met wn koopen; men zou er dan een optrekje voor schrijvers van binnen maken. Nbd. Hbrv. Keek. Beroepen: Te Jaarsveld, J. Vonk, te 01de* broek. Aangenomen: Naar Hulst, door L. M. den Boer, te Ncede. Bedankt: Yoor_ Grevenbieht, door JGouver neur, eand. voor Berg-Ambacht. door W.Zijlet»), te Waddingsveen.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2