N». 9867. 52*"' jaargang. Donderdag 23 Februari 1899. Strijdige Werelden. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitgeverTh. j. c. roelaots. BUITENLAND. ■9 t<~ GOUflANT. Aboskëmentsprijs vooï Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart - 1.06 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommcrso.02 BüBEAÜ! BOTEKSTUAAT 70, Telephoon Wo. 123. AotËasfJHRlSpBtjB: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.59 Iedere gewone regel meero.lO By abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 22 Februari '99. Gisteren is de Boodschap van president Lou- bet ter kennis der Fransche Kamers gebracht in de Kamer werd zij door den minister-pre sident Dupuy, in den Senaat door den minister ran justitie Lebret voorgelezen. In de Boodschap waarvan een telegram in ons vorig nummer reeds een en ander mede deelde doet de President een beroep op de medewerking der volksvertegenwoordiging ten einde in staat te zijn de op hem rustende ern stige plichten te vervullen. 5Gij kunt rekenen op mijn vast karakter", zegt Loubet. »Ik zal al mijn krachten wijden aan het vaderland. Als waarborg hebt gij mijn onwankelbare toewijding aan de Republiek. De regelmatige overdracht van macht, in weinige uren na den plotselingen dood van den be minden en betreurden president Felix Fame, heeft in de oogen der gansehe wereld een nieuw bewijs opgeleverd van Frankrijk's trouw aan de Republiek op een oogenblik dat eenige ver- dooiden bet vertrouwen van het land in zijn instellingen trachtten te schokken. >De Nationale Vergadering heeft op den 18den Februari duidelijk zijn wensch te kennen gegeven om de gemoederen tot rust te brengen en de eensgezindheid van alle republikeinen te herstellen. jlnniggehecht aan de beginselen derFiansche revolutie en aan dat der vrijheid, zal hel mijn voortdurend streven zijn," zegt de Piesident verder, som het parlement bij te staan in dezen noodzakelijken arbeid van verdraagzaamheid eri eensgezindheid. sTijdens de voorbijgaande moeilijkheden, welke wij hebben doorgemaakt, beeft Fiankrijlc door zijn koelbloedigheid en zijn waardigheid en met den vaderlandslieveuden steun van het Paiie- ment de achting, welke het in de wereld ge niet, doen toenemeD. Waarom zou die een stemmigheid niet kunnen worden vei kregen in binnenlandschej,aangelegenheden Bestaat die niet reeds in hei land?" Verder wijst de president op de noodzakelijk heid om eveneeos eerbied te toonen voor de Kamers, die vr\j beraadslagen over de wetten, de magistraten, die ze toepassen, de regeering, welke ze uitvoert en het leger, hetwelk een waarborg is voor de onafhankelijkheid en de "onschendbaarheid des rijks. Vooral voor het leger, hetwelk het land zoo lief heeft en dal het met recht lief heeft, omdat de gansehe natie er denzelfden plicht vjtn verloochening en van discipline vervult en weet, dat zij daarin de getrouwe bewaker zal vinden van haar eer en haar wetten. Frankrijk, zeker zijnde van zich zelf, zal met kalmte kunnen werken aan de oplossing dei- vraagstukken, welke het moreele en rnaterieele DOOR IDA BOY-ED. 45) V. Charlotte Baumeister reisde met de nicht van haar man, Salvatrix Te Gempb, naar het Noor den. Beide dames waren in diepen rouw; de jongste dlroeg ook een Langen kripsluier. Beiden zagen er zeer vermoeid uit. Haar be stoven zwarte kleedïng was als met een licht grijs laagje overdekt. Zij waren de eenige reizi gers in het coupé. - Carlotte zat midden op de eene bankhaar achterhoofd leunde tegen de rood fluweelen kus sens. De zwarte garneering van haar hoed stond als een rouwdiadeem op haar blond; haar. Een hoek lag op haar knieën, maar zij hield de han den gevouwen op d'e opengeslagen, bladzijden. In gedachten verzonken keek zij naar buiten. Dicht bij het portier zat Salvatrix, rechtop haar hand rustte in den riem naast het raampje. Zij was negentien jaar oud. Op dit oogenblik deden de vermoeide trek op haar gelaat en het sombere krip dat haar gestalte omgaf, haar wat ouder schijnen. Haar gelaat mocht volmaakt schoon lieeten. "Haar fijn, wellicht eanigsrins scherp geteekend, aristocratisch profiel zou Lenbach tot model hebben kunnen dienen: een trotsche, tengere, i n neus, zacht geronde wangen, een zwel- £lande mond en een opvallend teêre gelaatskleur. -Onder haar blank voorhoofd teekenden zich welzijn der burgers raken en den vreedzamen, vruchtbaren arbeid kunneu vervolgen. vLaten wij rechtvaardiger zijn jegens ons zelf, en laten wij niet vergeten dat Frankrijk altijd de liefde voor den vooruitgang, de rechtvaardigheid en de humaniteit heeft beoefend. Zijn roemrijk veileden is voor ons een vaderlijk eifdeel, dat wij moeien bewaien en veigrooten. sDe Republiek gaf Frankrijk vrye instellingen, verzekerde het welzijn van den vrede, sloot kostbare bondgenootschappen. Laten wij dat werk verder tot ontwikkeling brengen. Ik zal mij gelukkig achten, wanneer ik, dank zij de eensgezindheid, binnen de grens der rechten, welke de Grondwet mij vet leent en die ik in mijn handen niet zal laten ver slappen, kan medewei ken tolde verwezenlijking van onze gemeenschappelijke hoop en lot be vestiging der Republiek." In beide Kamers is de Boodechnp over het geheel zeer gunstig ontvangen; hethaaldeiyk werd de voorlezing door toejuichingen onder broken. De passage waar de President spreekt van de ïverdoolden die het vertrouwen van het land in zijn instellingen trachtten te schokken", werd met een drievoudig applaus begroet. »Ge applaudisseert uit vrees!" riep de con servatief Lazies uit, waartegen zich protesten deden hooien. Toen Cuneo d'Ornano wilde spreken, Averd deze aanhanger van het plebis ciet uitgejouwd. In den Senaat werd deze passage door de linkeizyde geestdriftig toegejuicht. Nog werd met warme toejuichingen begioet de pas-nge waarin wordt gespioken van de blijkbare begeerte der Nationale Vergadering naar verzoening en overeenstemming ouder de republikeinen. Na het hooren der Boodschap gingen de Ka mers uiteen. In de Kamer vroeg berteaux vooraf nog dat de beurs Dondeidag gesloten zou zy», en voor de op Dondeidag vervallende wissel-, een dag uitstel zou worden gegeven. Lie minister van financiën Peyual deelde rr.ede dat de beurs Douderdag zal gesloten zijn, ter wijl hij geen bezwaar hal tegen het uitstel voor wissels, waai toe de Kanoer dan ook met opsteken der liauden besloot. In den Senaat is niets gekomen van iiel aanvankelijk voornemen der linksche groepen oin de regeering te interpelleeien over de straatrelletjes. In een vergadering van de leideis der democratische groepen is n.L besloten om met het oog op een officieele nota betreffende de door de regeering genomen maatregelen van orde later, zoo er dan nog aanleiding toe is, den datum eerier te houden interpellatie vast te stellen. De hier bedoelde nota is van Dupuy, die door Huvas heeft bekend laten maken dat hij vastbesloten is elke manifestatie, die de orde zou kunnen verstoren, te beletten, en dat hij te twee blonde wenkbrauwen af, naar de slapen toe in eenigermate scherpe lijn dalend. Dat gaf aan haar gelaat iets hoogmoedigs. Maar alleen zoolang Salvatrix den blik had neergeslagen. Sloeg zij daarentegen haar stralend blauwgrijs oog op, dam vergat mem het gelieele klassiek gevormde gelaat bij dien vollen, weeken blik. Salvatrix was blond. Heur baar vormde een dikke wrong, die nu onder den dichten sluier schuil ging. Maar van voren kwam het haar boven het voorhoofd onder den hoed uit, en viel in losse bandeau's over de slapen neer, zoodat deze er bijna geheel door bedekt werden. Die coiffure deed haar voorhoofd zeer smal schijnen. Ook Salvatrix keek -naar buiten. Daar ontrolde zich voor het oog in den gloed van een buitengewoon krachtige Meisehe zon het Hannoversche laagland. Het landschap was zeer groen, maar het was een groen zonder schit tering en diepe pracht. De lange, smalle graan akkers draaiden voorbijin de verte liepen hunne grenslijnen in één punt samen, en ter wijl men voorbij de open dwarsrijden reed, was hot net alsof de troin om een draaischijf heen ging. Aan den horizont stonden, dennebosschen als lage, blauw-paarse wallen. Toen dborsneed de trein de Luneburger hei de. De dennen strekten,zich hier vaak tot aan den spoorwegdijk uit die, links en rechts be grensd door een smailen, zwart-glanzendem band van water, zich boven bet terrein ophief. Aam hot talud van dem dijk groeiden halmen en bloe men, zoodat de rand der slooten getooid was met vergeet-mij-niet en kruisemunt. Soms gaven de demmebosahjes den blik vrij op golvende, verlaten heide, waar de erica zich dien einde verschillende bevelen heeft gegeven. Wnldeck-Rouiseau zou anders de kat de bel hebben aangebonden, en Fabre ziu dan meteen ter sprake hebben gebracht de uitnoodiging van den Bond voor het Fransche Vaderland tot de offieieien van het leger gericht. In de Kamer teikeeit de groep der pmgres- sKten in totale ontbinding Mclme is tot voor zitter geko/cn ter vervanging van Baitheu een deiligtal der meert nangezier.e leden echter, onder wie RenanU-Moilière, die laatstelijk rap porteur der reii^i" commissie was. zijn uit de groep getreden. Ppytral, de minister van financiën, zal wel voorzitter van den Senaat woiden. Evenwel, nu is niet alleen de presidents zetel vacant, maar dient ook de door Loubet's veikie/ing opengevallen plaats als senator te worden aangevuld. Loubet is de eprste senator die President der Republiek wordt; Thiers, Gtévy, Carnot, Ca-irnii-Périer en Faure waren afgevaardigden; Mac Muhon stond buiten het Pailement, maar was onder het Keizerrijk senator geweest. Loubet zou desnoods senator kunnen blijven. Er is geen bepaling die hl vetbïedt; Giévy evenwel, de eeiste Piesident die onder vigeur der grondwet van 1873 is gekozen, beeft in deze een precedent geschapen door zijn man daat ah afgevaaidigde neer te leggen. Loubet tieedt behalve als lid en voorzitter van den Senaat nu ook af als lid en voorzitter van den Algemeenen Raad van Diöme en als burgemeester v.tri Montélimai. Wat in de Boodschap van den President ten zeerste de aandacht trekt, is niet alleen de volg orde, waarin de verschillende staatsinstellingen worden genoemd, mutr ook de plichten die aan elk dier instellingen vvoid<»n toegewezen. De Wetgevende Macht gaat vooitun; dan volgt de lechteilijke macht, die de wetten toepa-tdan de regeering die voor de uitvoering der wetten zorg!, eindelijk het leger dat de onafhankelijk heid van het laed waai borgt. Daar valt mets op af te dingen. Het leger behoort dat te doen; de viaag is, denkende aari 1870 71, gerechtvaardigd of het zijn taak kan vervullen. Maar in ieder geval is de plaats, die het leger in den Staat inneemt, eerst na de wetgevende, de rechterlijke en de uitvoerende macht. En Loubet ondeistreept die rangregeling nog door later Fianktijk op te roepen, nooit te vergeten dat bet steeds getoond heeft sliefde voor den vooi uitgang, voor gerechtigheid en humaniteit te bezitten." Dat zal de iSoir" wel niet meevallen. Het blad had den eisch gesteld dat de Boodschap voldoening zou schenken aan de tegenstanders der revisie. Anders zou een minister uit het Kabinet van 1892 (van 27 Februari tot 28 November 1892 was Loubet minister-president met binnenlnndsche zaken, van 28 November juist niet nieuwe, teere blaadjes liad.' omkleed; nu werd ook een boerderij zichtbaar. Voor het grijsbruine stroodak zag men de twee gekruiste nodersaksisdie paardekoppen. Een kudde zwarte schapen verdrong zich voor de poort van het erf, en van het dak keek de ooievaar, rustig op één poot staande, kalm naar den voorbijjagen- den sneltrein. Waterig-blauw en onbewolkt strekte de he mel zich uit boven de stille, weemoedige schoon heid van het landschap. „Ik ben den hemel dankbaar dat hij een lachend gelaat toont nn je naar je nieuw tehuis gaat," zei Charlotte. „Een nieuw tehuis vond ik reeds op het oogenblik toen u mij bij de kist van. mijn ar men, lieven vader in uw armen nam," sprak SaLVatrix. De tranen stonden haar in de oogen. Char lotte stond op, ging naast het jonge meisje zit ten en vatte haar rechterhand. „Voor die woorden dank ik je," zei zij innig. „Zij toonen mij dat je weet hoe lief ik je heb, en dat je mij ook hof hebt. Je staat niet alleen in. de wereld, kind. En Baumeister, dat weet jo, heeft je ock nauw in rijn hart -esloten." Salvatrix glimlachte even. „Dat oom een hart heeft, bemerkt men eigen lijk niet goed," zedde zij nadenkend. „Hij was altijd erg vriendelijk tegen mij, toen ik het vo- rigo jaar zes "weken bij u was. Maar hij is toch zeer in zich zelf gekeerd. Hij heeft zoo iets ver latens over rich." „Hij is een man die voortdurend ernstige dingen aan het hoofd heeft," zei Charlotte ver goelijkend. „En hij heeft niet het geluk gehad tot 10 Januari d.n.v. minister van binneniaml- sche zaken onder Ribot) voor den dag komen met zeer blameerende onthullingen. En Franpois Coppée bad als eere-voorzitter van deu Bond van het Fransche Vaderland den President een ultimatum gesteld. Hij eischte de belofte dat een einde znl worden gemaakt aan de ziiak-Drevfiisdat de regeering in 't vervolg zal to«zien of politieke personen al dan niet eeilijk zijn; dat de be-cherming van het leger zijn eerste constitutioneel plicht is. Het gaat dien bond wel niet bijzonder naar den tleeza; verschillende leden. Albert Sorel, Boissier, de vaste secietaiis der Académie, nu ook Brunetière, de Iléiéha en d'Hau«sonville protesteeren tegen het optreden van Lemaitre en Coppée, maar toch luid misschien Loubet's 86-jarige moeder geen ongelijk toen zy opliet hooren van de vei kiezing van haar zoon, ver klaarde er volstrekt niet mee tevreden te zijn. »Wal za! de ongelukkige te verduren hebben 1" zeide zij. Na het besluit der ICamer om en corps liet lijk van Faure van hot Ely-ée naar de Nétre-Dame te vergezellen, heeft de regeering oveileg gepleegd met de familie Faure en is men tot het besluit gekomen dat de stoet op iiet Elysée zal gevormd worden. De arbeiders uit mijn no. 11 te Lens, waai in Faure eenigen tijd geleden is afgedaald, zullen zich bij de begrafenis laten vertegenwoordigen. Piesident Loubet zal de begrafenis van Faure van het begin tot het eind bijwonen. Gedutende een maand zal de Regeering rou wen over Faure's dood. Een door de doctoren Bergerac, Lannelongue, Potain, Cheurlot en Humbert onderteekend en door generaal Bailloud's gecontrasigneerd proces- vei baal over het overlijden van president Faure constateert dat de dood liet gevolg is geweest van een bloeduitstorting in de hersenen, ge paard gaande met verlamming van het gezicht en de linker ledematen. Gistermiddag is door den 'Nederlandschen gezant persoonlijk de krans van koningin Wil- helrmna naar het Elysée gebracht. Het is een kians van viooltjes en witte seringen met een oranjelint; waarop de koninklijke ktoon. De »Matin" schrijft den hertog van Orleans, die nu te Biusse' is, liet niet zeer geloofwaar dige voornemen toe, op den dag van Faure's begrafenis de Ftansclie grens te overschrijden. Canslejas heeft gisteren in de Kamer de Spaansehe regeering geïnterpelleerd. Hij vroeg hoe de regeeiing de voor den oorlog toegestane credieten dacht te besteden? Hij vioeg den mitister van financiën hoe hij de achteislallige soldij der soldaten uit de koloniën denkt te betalen welke de meening der Regee ring is over de betaling der eerstvolgende cou pon en over de amortisatie der schuld van Cuba en de Phillippijnen of de Regeering on- zooals je lievo vader, dat een verwend dochter tje rijn emsbigen geest dwong tot opgeruimdheid, vriendelijkheid en belangstelling. Zoodoende is hij er nu eenmaal niet aan gewoon, een tcede- ren, opgewekten toon aan te slaan." „Maar hij heoft u toch gehad!" riep Salva- tnx op levendigen toon uit. Zij hield veel van Charlotte en bewonderde haar zeer. Charlotte glimlachte wat weemoedig. Zij ble ven naast elkaar ritten, hand in hand. Maar zij zwegen, luisterden in gedachten verzonken naar heb gerommel van den trein en sloegen de landschappen gade die aan den trein voorbij trokken. Zij kwamen van het kasteeltje der Baumeis ter's in Tyrol. Toen Salvatrix' vader, in Februa ri, gestorven was, vond Charlotte 'het meisje zoo zwak, dat zij terstond aan Baumeister een angstigen brief geschreven had. Omdat Baumeister's moeder en zuster, de moeder van Salvatrix, jong gestorven waren, scheen de grootste voorzichtigheid geraden. De Bpumeisteris besloten dab Charlotte tot heb eind van Mei met de wees naar Zuid-Tyrol zou gaan, en dab deze daar terstond onder behande ling van ervaren specialiteiten zou worden ge steld. In die kostelijke lucht en de in schoonheid jubelende natuur was Salvatrix volkomen her steld'. De volstrekte rust op Charlotte's hoog en eenzaam chatelet had haar zenuwen gesterkt. De dokter te Meran, dien men nu en dan be zocht, verklaarde dat Salvatrix gezond was en alle kans had het altijd te zullen blijven. Wordt vervolgd i -

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1