l 2 jaargang Vrijdag 24|Februari 1899, 1°. 9868, n. Tweede Blad. Jtéj jfl s3 r, Tg. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Uit fle Staatscourant. iddeld UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. as NOS JACHT eii YISSCHERIJ. 3 ELS) vai V L A A RDIN OEN. Gemeenteraad. 'oldej, ar. iapp| JTEL, Heer iiesHMOwwrauw tmi Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p.kwart. - 1.05 franco per poet, p. kwartaal. - 1.30 i&nnderlijke nummers- 0.02 BUREAU: BOTEK9TK.1AT 70, Telephoon Ne. 1S3. Aj>vnnT2imi!PRijBvan 15 gewone regels met inbe grip van eene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Ic NG, dam, van: e Parij; )lèi, rara upe. la ure. 11J De Commissaris der Koningin in de provincie 'iZM-Solland, g Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten van tden lid en Februari 1899, n°. 65; I" Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 l'fstsetiUad n° 87) K Biengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij 'voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald 1». dat de uiloefening der jachten op watei wild, op genoemd in art. 15, litt. d, f en 5, der wet van den ;13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87), wordt gesloten op ZATERDAG den 8sten April aanstaande 5 2". dat de uitoefening van liet weispe! van kwar- 'telen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e, Fder bovengenoemde wet) is toegelaten van den 2isteu (pri! aanstaande tot en met den 3den Juli daaraan volgende, doch dat het vliegnet in geen geval tot het 'tirasseeren van kwartelen ma,; worden gebruikt; 3°. dat de visseherij in de binnenwateren, waar onder ook worden vei staan rivieien, door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den \öden Maart aanstaande tot en met uen 31 sten Mei daaraanvolgende, met uitzondering a. van de visseherij door middel van fuiken, aal- scharen, aalkoiven, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visseherij met de gebbe om kleine visclijes te schoppen tot aas voor dobbers; 4°. dat het vissollen met kuilnetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, van den Ister. April aanstaande tot en met den 31 sten Mei daaraan volgende is verboden; 5°. dat de kooiiieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of opbokken van den 2den Juli tot de opening der jacht op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gediukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen ge bruikelijk is, alsmede in liet P-oeinciaal blad en in de Kederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's Qravenhage, den 17den Februari 1S90. De Commissaris der Koningin voornoemd F O C K. Jt. af chra TIN. OR, LAfi| iets 11 de Knmer. ;.er Tweede Kanier hebben •jnii.!1 tot rapporteurs over de wetsontwer pen betreffendevaststelling van de sloten der Indische rekeningen over 1891 1894, en rege ling omtrent de sloten der Indische rekenin gen over vorige dienstjaren, de heeren Van Kol, Van der Kun, Van Stiium, Bastert en Geertsema. Nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn, de heeren C. van Bylandt, Van der Kun, Dubbelman, Seret en Tydeman. Nadere regeling van den dienst en het ge bruik van spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd, en over eenkomst betreffende de vorming eener vorde ring van de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij op de Koninklijke Nederl. Locaai- Spoorweg-Maatseliappij, de heeren Pijnacker Hordijk, Van der Velde, Van Deinsee, Ilartogh en Rethaan Macaré. Algemeene regelen omtrent het waterstaats bestuur, en toekenning van bevoegdheden aan de besturen van waterschappen, veenschappen en veenpolders, de heeren Rink, v. d, Boich, Goekoop, Bastert en v. Alphen. Regeling van arbeids- en i ustlijden in fabrie ken en werkplaatsen, de heeren Pijnappel, Van den Heuvel, Drueker, Fokker en Pyttersen. De Voorzitter vnn de Tweede Kamer heeft benoemd tot leden van de Commissie voor de .verzoekschriften, de heeren Smeenge, Van Raalte, De Waal Malefijt, Ketelaar en Merc- kelbach. Revisie Strafzaken. De commissie van rapporteurs over het wets voorstel van den heer Harte van Tecklenburg c.s, tot wijziging van den achttienden titel van het Wetboek van Strafverordening heeft op onderscheidene artikelen amendementen voor- gestelt. Zjj stelt o.a, voorart. 375, le lid te lezen als volgt ^Herziening van een in kracht van gewijsde gegaan arrest of vonnis, kan plaats hebben op a grond van eenige omstandigheid, die bij het U onderzoek ter terechtzitting den rechter niet be- kend was en die, op zich zelve of in verband met de vroeger geleverde bewijzen, ernstigen twijfel doet ontstaan aan de juistheid der uitspraak en, ware zij bekend geweest, zouden hebben kun nen leidon, hetzij tot vrijspraak van den veroor deelde, hetzij tot ontslag van rechtsvervolging op grond dat deze niet strafbaar was, hetzij lot niet-onUankelijkverklaring van het O. M., hetzij tot toepasselijk ver klaring van eene minder zware strafbepaling," en art. 375, 2e lid te lezen aldus»Indien twee of meer beklaagden bij onderscheidene arresten of vonuissen als schuldig aan hetzelfde strafbare feit zijn veroordeeld en die beslissin gen niet zyn overeen te brengen, kan op dien grond herziening van deze uitspraken plaats hebben, ook al mochten zij niet alle in kracht van gewijsde zijn gegaan, maar een of meer daarvan zijn gewezen bij verstek." Aan art. 378 stelt de commissie voor toe te voegen de bepaling, dat sde gemachtigde voor de behandeling in raadkamer ter griffie inzage kan nemen van de stukken." Tevens heeft de commissie eindverslag uit- gebiacht. Anti-revolutionaire pnrtijdag. Gisteren werd te Utrecht een provinciale anti-revolutiouaire partijdag gehouden. De eerste bijeenkomst ving te halfelf aan onder leiding van den heer J. II. De Waal Malefijt, lid der Tweede Kamer. Zij werd ge opend met het zingen van Psalm 89 9, het lezen van Psalm 99 en gebed door ds. P. J. W. Klaarhamer van Utrecht. De voorzitter sprak daarna een welkomst- wooid, waarin hij zijn blijdschap uitsprak over de groote opkomst, die de verwachting van liet organiseerend prov. comité en de anti revolutionaire propaganda-club verre overtrof. De heer II. de Wilde, van's-Gravenhage, ledac- teur van »De Hollander", leidde daarna in hot onderwerp; »De beteekenis van de prov. anti revolutionaire pers", waarbij bij de volgende stellingen verdedigde 1o. In de dagbladpers is aan de anti-revolu tionaire paitij een krachtig wapen geschonken in den strijd tegen ongeloof en revolutie. 2o. Groen van Prinslerei heelt voor liet eerst van dat wapen gebruik gemaakt en is als zoo danig ook de stichter van de anti-revolutionaire pers. 3o, De anti-revolutionaire pers zij ook in de provincie Utrecht, in den gezonden en in den volsten zin, partij-pers, zoodat het verkrijgen van een groot aantal aboonés en van vele advertentiën voor de anti-revolutionaire pers niet. als bij de zg. neutrale bladen, doel maar middel moet zijn. 4o. De provinciale pers van de antirev. paitij behooit, als die van andere partijen, te beant woorden aan de eischen, die de tegenwoordige tijd naar recht en billijkheid stellen mag. 5o. Van de redactie mag geëischt worden, eenvoudig en populair te zijn, zonder uit het oog te verliezen, dat van de anli-rav. pers, ook in stijl en woordenkeuze, een vormende kracht uitga. 6o. Voor het peisoneel aan de pers verbon den redactie en coi respondenten geldt ais voor iederen arbeid de arbeider is zijn loon waard. 7o, De ar.tii'ev. peis in de provincie Utrecht behoort provinciaal georganiseerd te zijn, op dat er geen concurrentie en versnippering van krachten, maar samenwerking en vereeniging van krachten zij. De besprekingen over dit onderwerp werden voor publicatie niet geschikt geacht, waarom aan de pers verzocht werd ze niet op te nemen. Na levendige discussie werd ten slotte een motie aangenomen, strekkende de wenschelijk- heid uit te spreken om de in de- provincie Utrecht verschijnende bladen tot éen te ver- eenigeo. Na de ochtendbesprekingen werd de Pers- vereeniging opgericht. De middagzitting had plaats onder lei ding van ds. Klaarhamer. De heer De Waal Malefijt leidde in ïde anti-rev. partij en de werklieden verzekering". Na aangetoond te heb ben, dat de partij het beginsel in de practijk moet brengen dat zij dat wil bleek uit het program van actie van '97 wees hij erop, dat het noodlottig vrijheidsbeginsel verkeerd werd toegepast, wat leidde tot den tegenwoor dige» chaotischen toestand. Spr. wees op den band die lussehen ai beider en werkgever moet bestaan, waarbij arbeid geen koopwaar, maar dienst is, en rekening wordt gehouden met de levensbehoeften van den arbeider. Hij acht loonsverhooging niet den afdoenden weg tot verbetering, wel verzekering, die spreker een der genadegaven Gods acht. Het is een chris telijk beginsel, draagt elkanders lasten. Spreker acht de werkliedeDverzekering geen tak van staatsdienst, bet behoort bij het aibeids- eontract. Toch moet de overheid zich er niet buiten houden, omdat lo. pz troon en werk man in een organisatie moeten samenwerken, '2o. ook de patroons moeten betalen, 3o. het billijk is dat alle vethoogde kosten op de con sumenten worden verhaald, 4o, ze moet alge meen zijn, 5o. moet do overheid goedmaken wat ze eerst misdreven heeft, door het den scheefgroeien der verhoudingen. De Staat moet echter niet betalen. Met twee uitzonderingen, lo. in het overgangstijdperk om geen ouden uit te sluiten en 2o. als door de vrijhandels manie verhooging der invoerrechten onmogelijk wordt. Spreker critiseert het ingediende ongevallen wet-ontwerp, dat de arbeiders als onmondigen beschouwt en komt op voor eigen souvereini- teit, dat het beginsel is der antirevolutionaire partij. Een belangryk debat volgt. Men biijkt liet vi ij wel eens te zijn. De inleider beantwoordt de sprekers. De avondvergadering was zeer druk bezocht en werd geopend door ds. Klaarhamer. De lieer mr, Th. Heemskerk trad ah spreker op met het ondci werp »samenwerking van ver schillende politieke partijen bij 3e stembus''. Na uiteenzetting van wat partijen zijn, onder scheidde spr. de twee hoofdrnrichlingen in Nederland, die van het rationalisme, en die, welke de souvereiniteit Gods huldigt. Tot de eerste behooit de liberale, tot de laatste de a.-r. en R. Kath. partij. Hij stelde de vraagmet wie moet men samen werken Met deze eri gene, anlwooidt spr. Op het gebied van het onderwijs, bijvoorbeeld met viij-antirevolutionairen, sommige Clir. Histo rische» en de R. Katholieken. De samenwerking met de R. K. paitij is aan de a. r. nogal kwalijk genomen. Zijn we dan uiet tegen Rome Kerkelijk ja, staatkundig niet. vnn het libe ralisme, niet van het R. Kath. heeft men thans te vreezen het gebruik van het Staatsgezag tot het direct of indirect oefenen van gewetens dwang. Uitvoerig stond spr. stil bij eenige vraagpun ten van practisehe politiek, souvereiniteit van liet koningschap, kerkregeling, onderwijsbeian- gen enz., om teu slotte te coocludeeren dat men in de toekomst wel weilei' tot samenwer king zal moeten komen, rekening houdend met de politieke eischen van het oogenblik, waai bij noodig is, trouw aan liet beginsel en trouw aan de bondgenootschappen waarmee we op zeker oogenblik optraden. Bestrijding van het S iemv- Mul Ui us ian h me. In een vergadering, 21 Januari 11. te Amster dam gehouden door 26 maunen en vrouwen van verschillende godsdienstige en politieke over tuiging en maatschappelijke positie, met wier optreden bovendien ruim een 50-tai anderen instemming hadden betuigd, is besloten tot bet oprichten eern-r vereeniging, die zich ten doel stelt de verdere uitbreiding van liet Nieuw Malthusianisme in Nederland zooveel mogelijk tegen te gaan. Voorloopig is bepaald, dat deze vereeniging baar doe! zal trachten te bereiken door: a. liet aanwenden van pogingen om door de overheid te doen verbieden liet openlyk ten toon stellen of aankondigen van anti-conceptioneele middelen b. het verspreiden van gesclniften, die aan de bereiking van haar doel bevorderlijk kunnen zijn; c. het instellen van statistische (economische of medische) onderzoekingen, omtrent den in vloed van liet Nieuw-Malthusianisme en van liet gebruik der door zijne voorstanders aanbevolen middelen; d. zoo noodig, het verleenen van steun aan hen, die men door bedreiging met het verlies van werk of van onderstand, zou willen dwingen tot het Nieuw-Malthusianisme. De ondergeteekenden richten zich thans lot allen, die, hetzij op godsdienstige of zedelijke, hetzij op economische of medische gronden, met lien in het Nieuw-Malthusianisme een gevaar zien voor ons volk, lien met aandrang uitnoo- digende tot deze vereeniging toe te treden. Het bedrag der contributie aan het lidmaat schap verbonden, wordt door de leden 'Cut bepaald, met een minimum van 25 cent per jaar. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens a.s. Zaterdagavond korten tijd de militaire uit voering ten behoeve van de Volkssanatoiia in bet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen bij te wonen. De opperceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H, M. de Koningin den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van diie dagen, ingaande op Donderdag 23 Febr., wegens het overlijden van II. KeizerL en II. Kon. H. Mevr. de Prinses Maria Imma- culata, Aartshertogin vnn Oosteririjk-Hongarye, geboren Prinses van Bourbon en der beide Siciliën. Bij Kon. besluit is nan W. van der Vegt Az. op zijn daartoe gedaan verzoek mot 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Amsterdam. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot burgemeesters: van Idnardcradeel C. F. F. Rinia vnn Nnutavan Franekeradeei A. Draisma de Vries; van Huiseliog en Neerloon G. F. van den Oever; van Soest mr. C. J. YV. Loten van Doelen Grotho; van Breda E. YV. A. Guljé. Bij Kon. besluit is M. H, van Gestel met 1 Maart a.s. benoemd tot assistent bij de Rijksnormaalschool voor teekenonderwijzers. Bij Kon besluit is met 1 April a.s. benoemd tot Rijkstuinbouwlceranr E. Snellen, te Maastricht, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bij Kon. besluit is tijdelijk tot Iecraar aan do Rijks- landbouwschool te Wageningcn benoemd dr. J. Valekeuier Snringar, te Leiden. Bij Kon. besluit is met 26 Fobr. a.s. aan den luit. ter zoo 2e KI. A. F. A. graaf Van Ilogeudorp op zijn verzoek eervol ontslag uit Jou zeedienst verleend. Bij Kon. besluit is C. YV. Bodcnhauseu, adj.-insp. aan de insp. der invoerr. en ace. te Rotterdam, werk zaam gesteld aan die der dir. bel. te Rotterdam, lc afd., en is L. Meijcrs, ontv. der dir. bel. en aoe. te Buiksloot c.a., werkzaam gesteld als waarn. adj.- insp. aan dc insp. der invoerr. en ace. te Rotterdam. Vergadering van Woensdag den SSsten Februari, 's avonds 7 uur. Tegenwoordig zijn 12 leden. Afwezig de heeren v. d. Brugge, v. Linden van den Heuvel en v. Dam do laatste mot kennisgeying. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn Van Gcdcp. StaFm missive ten geleide van het kon. besluit, waarbij wordt vastgesteld dc subsidie voor de kosten van het Lager Onderwijs, waaruit blijkt dat de gemeente nog van het rijk to vorderen heeft f 6470.18. Idem houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot uitgifte van grond in erfpacht. Idem tot het doen van af- en overschrijving op de gemcentebegrooting dienst 1898. Voor kennisgeving aangenomen. Van B. en YV. aauvullingskohicr van den hoofde- lijken omslag dienst 1898 tot een bedrag van f 554.11. Dit zal straks worden behandeld. Van J. Schippers verzoek om grond in erfpacht gelegen aan de zuidzijde der YViihclmiuahavcn, tot het bouwen van pakhuizen enz. Van Jac. Vogel verzoek om wijziging van erfpachts- voorwanrden. .YVorden beide gesteld in handen van de Commissie voor dc gemeentewerken om rapport. Van J. J- van Raalte, bericht dat hij zijn verzoek om grond in erfpacht intrekt. Aangenomen voor kennisgeving. Van C. van Aken en A. Eigenraam, verzoek om vergunning tot den aanleg cenor straat en stichting van een kuiperij. YVordt gesteld in handen der Commissie voor do gemeentewerken. Van M. van Keuion, verzoek om eervol ontslag als onderwijzer met 1 Mei of zooveel eerder als in dc vacature zal zijn voorzien. Overeenkomstig het voorstel van B. en YV. wordt het ontslag eervol verleend met ingang van 1 Mei a.s. of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. Van John Schell e. a. verzoek om bij de verpachting van den tol aan den Scbiedamscben dijk dc bepaling te maken dat voor fietsrijders niet meer dan \]A cent tolgeld zal worden geheven. Zal straks aan de orde worden gesteld. Aan de orde wordt gesteld Benoeming van de commissie van schatting der huurwaarde van lokalen voor den kleinhandel in sterken drank. Worden herbenoemd de hoeren A. Bagcbus, F. Binnendijk Hz. en J. J. van Heijst. Verzoek van Jacob Proost om gemeentegrond in erfpacht. Na een inlichting, gevraagd door den beer J. van Dusseldorp, wordt daarop gunstig beschikt. Eveneens wordt gunstig beschikt op het verzoek van A. F. Vogel en YV. Don YVz. om grond in erf pacht. Eveneens wordt gunstig beschikt op het verzoek van het R. K. Kerkbestuur om vergunning tot het maken van een overdekte speelplaats op erfpachts- grond. Hierna wordt aan de orde gesteld het voorstel van B. en YV. tot onderhaudschen verkoop van 2 perceeltjes gemeentegrond aan dr. J. Voogd.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5