'N°. 9869. 52" jaargang. Zaterdag-25 Februari 1899. Strijdige Werelden. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen» UITGEVER: H. jTC. ROELANTS. BUITENLAND. i COURANT. Aboskehehtsthijb vooi Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart - 1.05 franco per post, p. kwartaaL - 1.30 Afzonderlijke nomtners0.02 BUREAU r BOTERSTBAAT ZO, Telephoon Xo. 123. AartlSnHrftÊpftnsi van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courant. 1f 0.52 Iedere gewone regel meero.lO By abonnement wordt korting Terlcend. iété.J igel; 8o. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 24 Februari '99. Op grootsehe wijze heeft Frankrijk gisteren zijn overleden President ten grave gedragen. Honderdduizenden stonden langs den uitge- strekten weg geschaard dien de stoet zou yoI- gental van vereenigingen was vergund zich door een deputatie te doen vertegenwoordigen, zoodat veilig kan gezegd worden dat het Fran- sche volk in al zijn schakeeringen achter de baar ging- Om ruim tien uur verliet de indrukwekkende stoet het Elysée en trok langs de en haie ge schaarde troepen naar de Nótre Dame. Aan het hoofd van den stoet ging generaal Zuriinden, de gouverneur van Parijs, vergezeld van een schitterenden staf. Na het militair escorte en de muziek der Republikeinsche Garde volgden de rijtuigen der geestelijkheid, waarna ie door zes paarden getrokken lijkwagen kwam. De wagen was dezelfde als waarmede Carnot grafwaarts is gedragen. Zwarte dekken met zil veren borduursel hingen over de paarden. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door den gouverneur-generaal van Algerië. De La- ferriere, Lockroy, Miliaud, Guillain, Kranz, Peytral, Delcassé, De Freycinet en mgr. Renon. Dan volgen president Loubet en de minister president Dupuy; de buitenlandsche gezant schappen, het corps diplomatique, de bureau's van Kamer en Senaat. Noch vóór dien tijd, toen de leden van Kamer en Senaat, de leden van het Hof van Cassatie en andere hooge autoriteiten zich naar het Elysée begaven, noch gedurende het voort schrijden van den plechtigen stoet langs de en haie geschaarde troepen naar de Nótre-Dame deed zich gelukkig eenig incident voor. De menigte was kalm en opgewektvensters en daken waren evenzeer met toeschouwers bezet als de trottoirs. De politie had trouwens goede voorzorgen genomen, wat hieruit bleek dat de agenten, die met een detachement infanterie de raadsheeren van het Hof van Cu*-,., ie escorteerden, het publiek op straat es. me de ramen scherp in 'toog hielden, To ?"i i-toet we»T m vr ral opgemerkt de -Ri>- 3, 't officier*u d>e o* enkele plaatsen met dtn'sr.u weiden begroet en de kranige .1' nï'fcijr-u, echte stoere Germanen. Tou, (ie**stoet bij de Quai de Mégisserie ''wam, begonnen de groote klokken der Nótre- Dame te luiden, en toen de kop van den stoet het voorplein der Kathedraal bereikte, vielen ook de groote klok der kerk en alle kerk klokken uit den omtrek in. Aim den ingang der op indrukwekkende wyze vefsierde Nótre-Dame wachtte kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs, president Loubet op, bood hem wijwater en geleidde hem plechtig DOOR IDA BOY-ED. 47) Behalve met den bouw van de villa en net pakhuis houd ik mij oob bezig met allerlei an dere plannen. "Wanneer ik de villa gauw en goed verkoop, wil ik in den volgenden, zomer een kas teel bouwen, ergens aan de Elbe. Ik zeg je, Charlotte, dat zal een gedicht in steenen, om lijst met groen, worden. Toen Robert do eerste schets zag, was hij bepaald wèg. Hij zei dlait zijn vader dat door mij moest laten bouwen. Nu, hot zal wel bij Robert's wensch en meening blijven. Wij kennen immers den ouden Pehrbramd. Die houdt zijn hand op zijn zak. Naar het mij voor komt, zelfs tegenover zijn eigen zoon. Robert Pehrbrand woont en leeft met zijn jonge vrouw betrekkelijk uiterst bescheiden. Ik zeg: betrekkelijk wanneer men bedenkt d'a.t Robert's vader eenige malen millionair is en Anne Marie's vader voor een der rijkste reeders doorgaat. Toen ik er eens met Robert over sprak, zei hij openhartig „Wat zal ik je zeggen? Anne Marie noch ik hebben tot nu toe geërfd'. Een grooten bruid schat geven onze kooplieden hun dochters niet niee; elke firma heeft haar kapitaal zelf nood'ig voor de zaak. Ik word eerst compagnon in de zaak op mijn dertigsten verjaardag. Tot dien tijd moeten Anne Marie en ik zien uit te komen Mst het salaris dat ik als boekhouder dier firma r,;Pelirbrand kZonen" krijg. Onze vaders en tot aan het koor. De familie Faure liet aan den ingang Loubet, de voorzitters van Kamer en Senaat en de ministers voorgaan. Loubet nam rechts van de katafalk plaats, de ministers achter hem; links Faure's schoon zoon de heer Berge, Le Gall en Blondel, zijn secretarissen. Achter hen schaarden zich de buitenlandsche bijzondere gezantschappen. Tegen over het koor namen vele hooge geestelijken plaats. De lijkkist werd aan den ingang der kerk in ontvangst genomen door den oudsten geestelijke der parochiede kist werd op de katafalk ge plaatst. Indrukwekkend was de lijkdienst in de met sombere pracht versierde ka'hedraal, vol tinte lend licht. Toen de aartsbisschop, gevolgd door de geestelijk^ nd, president Loubet voorbijging, groette hp met een buiging. Loubet beant woordde len groet. De deken van het kapittel las een stille mis. Op het oogenblik der opheffing stond Loubet op en boog het hoofd. Grooten indruk maakte de schoone zang en de heerlijke muziek. Na afloop der mis begaf kardinaal Richard zich naar de baar, waaromheen zich een lijf wacht van officieren had geschaard, en gaf, omringd door de geheeie geestelijkheid, onder het spelen van het orgel en het luiden der klokken, de absolutie. Daarna deed de geheeie geestelijkheid het stoffelijk overschot van Faure uitgeleide tot aan de poor* der kerk. Om half één verliet de stoet de Nótre-Dame weer, waar hij te [kwart voor twaalven was aangekomen. In dezelfde volgorde als in den morgen werd de weg voortgezet naar Père Lachaise, waar men te drie uur aankwam. Daar werd in woorden hulde gebracht aan Faure's nagedachtenis, waarvoor wij kunnen verwijzen naar een tele gram in ons vorig nummer. Wij kunnen er nog bjjvoegen dat Deschanel, de voorzitterder Kamer, wees op Faure's goedheid, die hem steeds weer tot kiesche mënschlievende daden aan spoorde, en dat zijn grootste verdienste was, dat hij in zijn hart democraat bleef. Daarna werd het lijk, begeleid door de fami lie en de ministers, naar den grafkelder gedra gen, waar de gewone ceremoniën plaatsvonden. Om kwart over zes was alles afgeloopen. President Loubet had intusschen reeds Père, Lachaise verlaten. Geëscorteerd door kurassiers vertrok de President om vjjf uur van het kerk hof en begaf zicli naar het Luxembourg terug, thans herhaaldelijk toegejuicht door de menigte. Ja, er werd even gefloten ook, door twéé per sonen, twéé op de millioen, en nog werden de fluiters door de menigte zelve aan de politie aangewezen. De dag van gisteren is voor Loubet, liever nog voor de Republiek, een groote overwinning moed'ers l ebben, heb evenzoo gehad: in hun eerste huwelijksjaren was ook zuinigheid! het pa rool. Dat gaat ook best. Men stelt geen hooge eischen aan een jong echtpaar. De- phcht om de eer der familie op te houden, rust immer., nog op onze wederzijdsche ouders." Nu, als Robert en Anne Marie zoo tevreden zijn, dan is dat hun zaak. Ik voor mij zou altijd liever door eigen kracht mijn levenswijze en de grenzen waarbinnen ik mij beweeg, willen vaste stellen en' uitbreiden. Nini ook. Dat moet ik zeg gen, zij is een veel te onafhankelijke natuur dan dat zij zich zou scliikken in een door haar schoonvader en haar schoonmoeder gegoten vorm. Robert komt zeer veel bij ons. Zijn vrouwtje is na de geboorte van den kleinen jongen heel ziek geweest en au nog, ofschoon er reeds tien weken overheen zijn gegaan, mag zij noch be zoek ontvangen, noch 's avonds opblijven. Zoo doende hebben Anne Marie en Nini elkaar nog niet leeren kennen. Daarentegen zijn Robert eon Nini goede vrien den geworden. Daar Robert sedert mijn vijftien de jaar mijn trouwe kameraad is geweest, kan je je wel voorstellen, hoe het mij genoegen doet, dat hij en mijn vrouw goed met elkaar overweg kunnen. Voor het overige leven wiji zoo rustig en ge heel op ons zelf, als van jonge, zeer verliefde echt- genooten in den eersten tijd huns huwelijks zeer begrijpelijk is. Wij hebben per rijtuig een reeks visites gemaakt bij alle Vol Ir ad's en Baumeis- ter's, bij wie ik aan huis kwam. Zooals hier ge bruikelijk is, werden wij maar door enkelen ont vangen. Door tante Wies en de ouders van Anne geweest. Vooral, omdat de onruststokers niet stil hebben gezetea. De leden van den Patriotten-bond hadden zich opgesteld op de Place de la Concorde en wilden zich bij den stoet aansluiten. De politie belette dit, waarop zij besloten een krans op Faure's graf te leggen en 's middags byeen te komen op de Place de la Nationmaar toen de politie dit plein deed ontruimen, verzamelden Derou- lède, Marcel Habert en Miilevoye hun man netjes op de Place de la Bataille. Ook vandaar weer verdreven, trokken zy ander maal naar de place de la Nation, waar juist een detachement leerlingen van St. Cyr, republi keinsche garden en infanterie onder bevel van generaal Roget, aankwamen op weg naar hun kazerne. Onder het geschreeuw van sLeve het leger 1" mengden de Patriotten zich onder de soldaten, en trokken gezamenlijk verder. Deroulède, Mar cel Haberl, Thiébaut, Barrès, Lazies en andere afgevaardigden met hun sjerp om, en Jules Guérm, de voorzitter van den anti-semietischen bond vergezelden generaal Roger. Zoo trok men voort, totdat men aan de kazerne Reuilly kwam. Daar trachtte de menigte met de soldaten binnen te dringenmaar dit gelukte niet en men bleef voor het hek soldaten, offi cieren en vaandels toejuichen. Alleen Déroulède was in de kazerne geko men, maar alleen om daar gearresteerd te wor den. Hjj had generaal Roget toegevoegd: «Generaal, het is tijd om naar het Elysée te rukkeu I" waarop de generaal antwoordde «Geen onziu 1" Toen Déroulède echter aandrong, liet de generaal hem het hek binnengaan en arresteerde hem. 's Avouds bleef het rumoerig. Voor- en tegen standers van Loubet trokken over de boule vards de eersten overtroffen zeer verre de laatsten. De politie slaagde er in de menigte in circulatie te houden, maar kon botsingen niet vermijden. Er werd met stokken gevochten, met name voor de bureau's van «Libre Parole", «Petit Journal" en «Journal du Peuple". Een inspec teur weid met een degenstok verwond. Miilevoye werd gearresteerd; Marcel Habeit had Déroulède's lot reeds gedeeld. Deze arrestaties zijn geschied op last van den minister-president Dupuy. Een nota van Havas geeft als reden op voor Miilevoye het veroor zaken van volksoploopen, voor Déroulède en Habert het niet voldoen aan het bevel der officieren om de kazerne Reuilti te verlaten. Iu het geheel zijn er 180 personen gevangen genotnen, maar meerendeels weer losgelaten. Ongelukken hebben een zestigtal personen ge durende de begrafenis gekregenpresident Loubet liet naar den toestand der gewonden informeeren. In de provincie zjjn overal gisteren plechtige Marie. Van ome kant hebben, wij de contra visites, voor zooverre er tot nu toa gemaakt zijn, ook voor het meerendeel moeten afwijzen. Zoo doende kent Nini nog bijna niemandtrouwens heb was te verwachten, dat zij eerst in den na- lierfst, als het seizoen begint, de gelegenheid zou hebben om bekend te worden en kennis te ma ken. Naar ik hoop zal Nini, die aan een levens vol afwisseling gewand is, zich tob dien tijd niet al te zeer vervelen. Tante Wies komt natuurlijk af en toe nanloo- pen. Dat zal je zeker niet verwonderen.. Zij heeft immers niets anders te doen dan bij alle moge lijke menschen met wie zij verwant of bekend is, rond te loopen, en zij is zoo ongeveer met heel Hamburg verwant. Nini mag haar in 't geheel niet lijd'en, wat ik volkomen begrijp, en wordt altijd wat zenuwachtig, wanneer heb meisje liet kaartje binnenbrengt met „Louise Rassmuss, gcb. Volirad" er op. Van meisje gesprokendaar schiet mij te bin nen dat wij daarmee nogal ongelukkig zijn. Ik heb al tegen Ninietje gezegd dab zij, naar ik ge loof, veel te goed en te vertrouwelijk is, en dan worden zulke menschen: spoedig brutaal. Wij hebben met den eersten Mei al oen nieuw stel gekregen. Het was voor mij zeer onaangenaam, omdat jij voor da eerste bad gezorgd. Je man hebben wij maar eenmaal gezien, d. w. z. hij heeft ons eens te eten gen.oodigd. Toen •wij een bezoek bij hem kwamen maken, was hij juist naar Londen. En telkens wanneer ik even alleen, bij hem aanwipte op zijn 'kantoor op de Rödingsmarkt, had hij het zóó druk, dat ik mij tevreden moest stellen met een vluchtigen hand druk. Daar je man je zelden en dan nog alleen lijkdiensten gehouden ter eero van Faure's na gedachtenis. Ook in de hoofdsteden van het buitenland en daar, waar zich Fransche kolonies bevinden, vonden solemneele diensten plaats. Te Berlijn werd die bijgewoond door den Keizer, al le te Berlijn aanwezige prinsen, het corps diplomatique, den rijkskanselier, ministers, den generalen staf en den ëtat-major der vloot. De Keizer werd aan den ingang der kerk ont vangen door den gezant, markies de Noailles, en de geestelijkheid. Z. M. nam naast het altaar plaats. Later begeleidde de gezant den Keizer weer naar zijn rijtuig. De Keizer, die liet lint van het Legioen van Eer droeg, drukte den gezant herhaaldelijk de hand. Te Rome leidde kardinaal Rampolla, 's Pausen staatssecretaris, den dienst in de keik «Saint Louis des Finn pais". President Loubet heeft gisteren de buitenge wone gezantschappen aan een diner vereenigd. De Engelsche regeering heeft gisteren in het Lagerhuis gelegenheid gevonden zich uit te spreken over verschillende punten der buiten landsche politiek. Allereerst, over Mascate, dat wellicht een nieuw punt van geschil met Frank rijk zou worden, indien de Fianschen niet te veel andere dingen aan het hoofd hadden. Labouchère wilde er gaarne iets naders van weten, en de regeering stond hem gaarne te woord. Volgens de regeering raakte deze quaestie den Sultan van Oman en de Britseh-lndische regeering alleen. Er bestaat een verdiag tus- schen die regeering en den Sultan, en deze heeft verplichtingen, voornamelijk waar het afstand of vervreemding van grondgebied geldt. Bovendien is de verhouding lusschen Engeland en Frankrijk ten opzichte van Mascate even eens bq verdrag van 18G2 geregeld. Ten opzichte van Soudan deelde de staats secretaris Brodrick vervolgens mede dat blijkens telegrafisch bericht van den Sirdar de troepen van den Klmlif naar hetNoordoosten gerukt waren en bevriende stammen Jaan den Witten Nql geslagen hadden. De Sirdar treft nu zjjn maat regelen om dien opmarsch te stuiten. Ten slotte kwam China ter sprakeveel nieuws kon de regeering hieromtrent echter niet vertellen. Met de Chmeesche regeering was geen nieuwe overeenkomst getroffen, behalve die over do Yang-tse-Kung-valiei. De geruchten omtrent een botsing tusschen Chineezen en Russen bij Ta-Lien-Wan was der regeering uit Chineesche bron bevestigd. Daarop ging het Huis over tot de lezing van verschillende wetsontwerpen. Voor de eerste maal werd gelezen het ont werp tot wijziging van de wet op den verkoop van voedings- en geneesmiddelen, waarbij be palingen worden in het leven geroepen voor hf analytisch onderzoek van zuivelproducten uit het buitenland in de haven van invoer, en beperkt belangrijke dingen, schrijft, heeft hij het zeker van te weinig gewicht gevonden om je dit Zon- dagsche diner te berichten. Maar ik weet dat het jo interesseert. Je man was zeer aardig tegen Martina. Zij kon dit niet zoo waardeeren omdat zij zijn zeer afgemeten, eenigszins stijf cn gereserveerd pa tricisch optreden niet kent. Zij was zelfs van oor deel dat Baumeister iets tegen haar had; hij was uit de hoogte, tegen haar geweest, en zij dacht er zelfs aan, beleedigd te zijn. Je, moet namelijk weten dat Ninietje er een sterk gevoel van eigenwaarde op na houdt. Maar ik heb haar gezegd dat Baumeister altijd zoo was. Martina trad. met het haar als vrouw van. goede opvoe ding eigen savoir-vivre zeer ongedVongen op. Ik ben er altijd weer verrukt over dat rijkdom en pracht haar zoo weinig imponeeren. Het kwam. mij voor, dat zij bij Baumeister erg in den smaak viel. Hij vertelde haar een hoeleboel we tenswaardigs van de Polynesische eilandengroep die hij gekocht heeft. Martina luisterde er be leefd naar. ofschoon die dingen haar nu niet bijzonder belang inboezemen. En wat erg Hef va Baumeister washij nviakte zijn excuses te genover Martina dlat hij ear niet aan gedacht had, bij haar eerste bezoek aan jullie woning voor een bouquet te zorgen. Als vergoeding var- zocht hij haar een stuk Chineesche zijde van hem aan te nemen, dat een heer die te Hon- koug woont, een vriend van Baumeister, jullie onlangs met allerlei andere dingen gestuurd had. Nini was eoo blij als een kind. met do groene, met gouden diaken doorwerkte zij, en reikhalst naar het bal, waarop zij er mee kan pronken. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1