7 BINNENLAND. ai STADSNIEUWS. YL A ARDIN GEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en SchopL Ned. Isb. Kerk. SPOIIT. Gemengd Nieuws. wordt het percentage margarine, dat in boter gemengd mag worden, terwijl buitenlandsche attesten van onwaarde worden verklaard. Nog werd voor de eerste maal gelezen het door den minister Balfour ingediende ontwerp tot hervorming van het plaatselijk bestuur van Londen. Het ontwerp laat de City onaangetast en verdeelt de rest van Londen in gedeelten, die elk voor zich een lichaam voor het bestunr der plaatselijke aangelegenheden krijgen. Deze bestuurslichamen zijn niet verbonden met den Lonflen-chen County Council. De wet zal in November 19J0 in werking treden. Het Lagerhuis nam verder een motie aan, waarin de Regeering wordt gemachtigd tot in diening van een voorstel tot instelling van een fonds voor koloniale leeningen door hetwelk de in het parlement goedgekeurde leeningen uitge schreven kunnen worden. «emcngde Sleiïedeeïlngen. Na zijn onlangs in den Rijksdag gehouden rede ter verdediging der Pruisische politiek in Slee-wijk, zal peins Herbert von Bismarck eerst daags tot een hoog staatsambt worden ge roepen, zegt het üBerl. Tagebl." In den Duit=chen R'yksdag was het gisteren zeer lumoerig. De sociaal-democraten kwamen in zóó krasse bewoordingen op tegen de' \er- oordeeling der arbeiders te Löbtau, wegeis mishandeling van een aannemer en andere werk lieden, die het werk niet wilden staken, dat de voorzitter hen herhaaldelijk tot de orde moest roepen. De staatssecretaris dr. Nieberding, de Saksische procureur-generaal dr, Riiger en jhr. von Stumm namen het vonnis in bescherming. Naar aanleiding van het niet toestaan van hoogerhand om een hek te plaatsen om de graven der slachtoffers der revolutie in 1848, noemde de voorzitter van den Berlijnschen ge meenteraad, dr. Langerhans, het in de zitting van gisteren zeer vreemd, dat men uit het besluit van deri Raad om dat hek te plaatsen, een politieke demonstratie ten gunste der revolutie had gezien. De Raad stemde na dit protest in. De »Tribuna" verneemt uit Londen, dat de Engetsclie regeering Rusland heeft laten weten, dat zij niet aan de ontwapeningsconferentie deel zal nemen als Italië zich terugtrekt. Zoover is men met de onderhandelingen even wel nog niet gekomen, zegt de »Tribuna", dat Engeland een dergelijken stap had behoeven te doen. Maar het blad verzekert toch, dat Koningin Wilhelmma het Vaticaan niet zal uitnoodigen. De groote tegenstand, dien de politieke en financieele plannen der Italiaansche regeering in de Kamer ontmoeten, doen vreezen voor een ministerieele crisis. De »Corriere delta Sera" voorziet dat de mi nisters van financiën, van justitie, van het post wezen en van onderwijs zuilen moeten aftreden. Generaal Linarez, die de capitulatie van Santiago de Cuba onderteekende, heeft zijn getuigen gezonden aan graaf Almenas, die in den Senaat telkens de generaals zoo heftig te lijf gaat. Naar met stelligheid te Buda-Pest ver luidt, neemt Szeil in het ministerie binnenland- sche zaken, de afgevaardigde Hegedus handel en de staatssecretaris Ploss justitie. De overige ministers befiouden hun portefeuilles. Aguinaldo heeft opnieuw een manifest uitge vaardigd, waarin hij verklaart, zelfs ten koste van beleedigingen getracht te hebben, de vij andelijkheden te voorkomen. Hij zegt alles veil te hebben voor de onafnankelijkheid en onge schondenheid der Philippijnen, en komt er tegen op dat men hem een rebel noemt. Het schijnt intu«schen, dat het eiland Cebu geneigd is de heerschappij der Amerikanen te erkennen. Van generaal Miller ontving generaal Otis ook goede berichten. De opstandelingen stonden den 10den op eenige mijlen van Ilo- Ilo er heerschte oneenigheid bij hen. Te Ilo- Ilo weiden de zaken hervat. Bij Pasig zijn de Amerikanen weer met Phi- lippino's slaags geweest. Van de laatsten ble ven 21 op bet slagveld. Een officieele mededeeling der Chileensche regeering zegt dat de ontmoeting van den pre sident van Chili rnet den president van Argen tinië aan boord van een schip voor Punt Arenas heeft plaats gevonden. Van beide zijden' werden de hartelijkste gevoelens gëiiit, en de Argentijnsche president nam een uitnoodiging aan om eerstdaags Santiago te bezoeken. Over de grensquaestie, het doel der bespre king, wordt echter gezwegen. Tweede Kamer. De afdeeüngen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwer pen betreffende Verbetering van het Noordzeekanaalde beeren Verhey, Krap, Conrad, Hartogh en Geertsema Aanleg en onderhoud van eene visschers- haven te Scheveningen, en Bijdrage voor den aanleg van een kanaal uit den zijtak van het Oranjekanaal bij Odoorn naar en in de Weer- dingervenende heeren Verhey, Krap, Conrad, Hartogh en Willinge. Inkwartiering. De regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot wijziging van art. 13 der inkwar- tieringswet betreffende de vrijstellingen van de verplichting tot het verstrekken van huisvesting en onderhoud ten behoeve van het krijgsvolk. Volgens de bepaling van art. 13, zooals dat thans luidt, zijn vrijgesteld zij, die volgens de wet op de personeele belasting aanspraak op verminderde belasting hebben. Ingevolge de nieuwe wet op die belasting nu wordt vermin dering toegestaan in verband met het getal eigen of aangehuwde kinderen, kleinkinderen en pupillen, die met den belastingplichtige het zelfde perceel bewonen. Daar het nu niet de bedoeling kan zijn, vrij stelling te verleenen van inkwartiering wegens het aantal kinderen, maar alleen wegens de onvoldoendheid van het perceel, is thans voor gesteld art. 13 der Inkwartieringswet aldus te doen luiden sDe vordering van inkwartiering en onder houd geschiedt bvoor het krijgsvolk, bij bewoners van huizen of var. gedeelten van huizen wat de bewoners der laatste betreft in gemeenten met meer dan twintigduizend zielen slechts voor zooTer zij over meer dan twee-vertrekken kunnen beschik ken ter zakevwaarvan aanslag in de personeele belasting plaats heeft, met uitzondering van die, welke volgens de artt. 15 en 18 der wet van 16 April 1896 (»Stbl." no. 72) tot regeling der personeele belasting, niet belast worden voor haardsteden en mobilair; »voor de dienstpaarden, bij alle personen die over gebouwen of getimmerten beschikken, bruikbaar tot stalling van paarden en waarin onbezette plaatsen zijn." Vermogensbelasting. Door de regeering zal een wetsvoorstel bij de Kamers worden aanhangig gemaakt, om erfgenamen aansprakelijk te stellen, als bij declaratie der successierechten bljjkt, dat een overledene bij zijn leven te lage aangifte voor de vermogensbelasting heeft gedaan. Haven te Scheveningen. Volgens het Haagsche »Dagblad" is het on derzoek van bovenstaand ontwerp gisteren in de Tweede Kamer wel aangevangen, maar niet beëindigd. Heden wordt het in enkele afdee- lingen voortgezet. Naar men verzekert, hebben de tegenstanders van het wetsontwerp zich sterk doen gelden, maar bleven de verdedigers niet achterwege. Als bezwaren zouden vooral zijn vooropgezet de onvoldoende diepgang der haven, de vrees, dat de belanghebbenden na voltooiing dezer haven, spoedig op uitbreiding zouden aandrin gen, en de ontkenning dat bij de haven een Rijksbelang zou zjjti betrokken. Niettemin oatbiak 't niet aao weiwillen le betuigingen om Scheveningen te helpen, bijv. door een ruimere haven dan werd gevraagd en ook niet aan vei klaringen, dat men, zoo een groote haven ondoenlijk was. zich bij het wets ontwerp zou neerleggen. Paedagoglsche Vereeniging. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Paedngogische Vereeniging zal dit jaar te Utrecht gehouden worden op Dinsdag 4 April. Behalve de gewone huishoudelijke zaken komen de volgende onderwerpen in bespreking 1. Dr. H. Bavinck's beginselen der psychologie. Inleider de heer W. Jansen te Rotterdam. 2. De bewaarschool, haar geschiedenis en haar recht van bestaan. Inleider de heer G. Post te 's-Gravenhage. 3. Iets over het verband van christelijke opvoeding en Heiligen Doop. Inleider dr. J. H. Gerretsen te 's-Gravenhage. 4. Letterkunde op de volksschool. In te leiden door den secretaris. De Minister van Marine Jhr. Roëll zal naar men verneemt aan het einde van deze maand zyn ambt hervatten. Vreugde in het Diaconessenhuis te Utrecht; gravin Van Bylandt, blijft als directrice. Gister middag te ongeveer half vier is zij daar weder gearriveerd, by welke gelegenheid het gebouw met groen en vlaggen versierd was. (sU. D.") V O. Een talrjjk publiek was gisterenavond opge gaan naar het Vereenigingslokaal aan de Broersvest tot bijwoning van een buitengewone openbare samenkomst van de af«l. Schiedam der Nat. Christ.-Geh.-Onth. Vereeniging, in welke samenkomst door den heer Wesselman een serie lichtbeelden zou vertoond worden. Met een woord van welkom opende deze de bijeenkomst, den wensch uitsprekende, dat hij by een volgende gelegenheid weder een zoo talrijk publiek aanwezig mocht zien. Toen werd aangevangen met de vertooning der lichtbeelden, een uitgebreide en fraaie serie, waarvan elke plaat door den heer W..werd toegelicht. In de pauze werd door ds. Van den Broek een kort woord gesproken over de Christen- Geheel-Onthouders-Vereeniging, en werden allen opgewekt om de gewone Zaterdagavond- bijeenkomsten bg te wonen. Nadat ook het tweede gedeelte van het programma was vertoond, werd de bijeenkomst door ds. Van den Broek met gebed gesloten. Allen, die deze voorstelling bijwoonden, gingen zeer voldaan huiswaarts. De besmetting van den stal der firma H Jansen Co, waarin mond- en klauwzeer is geweest, is geëindigd verklaard. Gisteravond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 5 manden schol en gullende prijzen waren voor schol van f 0.30 tot f0.65, gullen van f 0.20 tot f 0.40, Hedenmorgen waren aangevoerd 4 partijen scholde prijzen waren van f 0.35 tot f 0.75, alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild24 Februari. NotarisH. W. M. Roelants. Een heerenhuis met zolders, bovenbak, werk en bergplaatsen en eiven, genaamd De Wii. hond" aan den Dam en de Oude Sluis, nr. 12, groot 262 centiaren, f 4350. Notaris: mr. II. M. G. Poortman. Een woonhuis en erve aan de Zijlstraat nr. 66, groot 20 vierk. ellen, f 420. Eeu woonhuis, verdeeld in twee beneden woningen en een bovenwoning, erve en open plaatsen, aan de Noordmolenstraat nr. 22, groot 111 vieik. ellen, £600. Een woonhuis, verdeeld in twee beneden- en twee bovenwoningen, erve en open grond, aan de Baan, nrs. 54, 56 en 58, groot 60 vierk. ellen, f830. Twee woningen en erven, in de Polderstraat, nrs. '18* en 18', te zamen groot 55 vierk. ellen, 1 f200, 2 f210. Notaris: 1!. B. E. Blaisse. Een winkelhuis met afzonderlijke bovenwo ning en open plaats, aan de Kethelstraat nr. 17, groot 73 centiare, f1726. Een huis, verdeeld in beneden- en boven woning, aan de Kethelstraat nr. 19, naast perc. I, groot 29 centiare, f900. Verkocht24 Februari. Notarismr. H. M. C. Poortman. Een gedeelte van den steenen windkorenmolen genaamd »de Oost" staande aan de Lange Kerk straat nr. 2, en zulks om to sloopen, opge houden op f1000. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 23 Febr. P. J, van Geut, 20 jaar, en M, Noor- dijk, 20 jaar. D. W. Brouwer, 23 jaar, en A. van der Ree, 21 jaar. Qcboren 23 Febr. Johannes Egidius Wilhelmus, zoon van B.'Loog en G. C. Zondag, Gasstraat, Johannes, zoon van IJ. van der Velden en A. de Ligt, Konijnenbuurt. Geeriruida, dochter van D. Smit en W. H. den Outer, Nieuwsthhi Z. Z. 24 Febr. Neeltje, dochter van P. van Wamelen en J. Sitton, Kreupelstraat. 'Hedenmorgen omstreeks 9.15 bij aankomst der postboot van Hellevoetsiuis bad de matroos dier boot W. L. liet ong-luk met zijn linkerarm bekneld le raken tusschen deze en een daar liggende boot, waardoor zijn pols zoodanig werd gekwetst dat dringend geneeskundige hulp nood zakelijk bleek. Dr. Hoogenboom legde een voor- loopig verband, waarna de patiënt zich naar zijne woning bpgaf. Nader vernamen wij dat de pols gebroken is. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 23 Febr. Johanues van der Lee en Klazina Baksteen. Geboren t 23 Febr. Helena, dochter van G. Boer en J. Schouten, Ridderstraat. Jan, zoon van G. v. d. Windt en J, Schriel, Emmastraat. Cornelia, dochter van C, Duijverman en G. v. Kenlen, Ridderstraat. 24 Febr. Martinus, zoon van H. de Ligt en C. Schilder, Westnieutoland. Pieter Her- manus Everhardus, zoon van A. v, Dooren en H. P. Suttorp, Oostertiraat. Door het Ned. Tooneel is op proef aangenomen als lid der Kon. Vereeniging mr. F. L. A. RoelofFs Valk, oud-rector van het ütrecbtsch Studentencorps. De heer Roeloffs Valk had bij de vertooning van „Oedipus", door de Utrechtsche studenten veel succes. Na zijn promotie was hij in de West in een rech terlijke betrekking geplaatst, waaruit hij onlangs zijn ontslag nam. Rndnyard Kipling moet ernstig ziek zijn. Friedrich Spielhagen, de bekende Duitseho roman schrijver, viert heden zijn zeventigsten geboortedag. Men schrijft uit Rome aan „Het Vad"., dat aan Pier Pander, die, zooals men weet, de beeltenis der Koningin voor de nieuwe munten heeft geboetseerd, ook is opgedragen de keerzijde der manten te be werken. Door de arrondissoments-rechtbank to Arnhem is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Eist, opgemaakt de navolgends alphabetische lijst van aanbeveling: mr. J. M. van Balmael, kanton rechter te Alphenmr. Th. Thooft, kantonrechter te Harderwijkmr. J. K. van Weel, kantonrechter te Schoonhoven. („Stet.") Voor de rechtbank te Botterdam stond gisteren terecht J. H. F., 18 jaar, bankwerker te Schiedam, had op 81 December den directeur der machinefabriek „Delfchaven" eenige slagen gegeven. Hij had di,j, drift gedaan, na beweerd te hebben meer mS moeten ontvangen dan hem uitbetaald was Dedï»7 teur verklaarde, beklaagde gezegd te hebben danS te zullen onderzoeken, wat beklaagde zeide-aiwT hoord te hebben. Eisch zeven dagen gevangenisstraf. Terwijl zich voor de nieuwe plaats van raadak» in het gerechtshof te Amsterdam een voldoend tw sollicitanten heeft aangemeld, is zoo molsi i „Weekbl. r. h. Recht" -het getal mededing®vcf de nieuwe rechtersplaatsen te Roermond eis te An steidam nog zeer gering. Voor de zittingen van het Gerechtshof te 's-Gn. venhage, welke, in afwachting van het betrekt», van het hnis aan de Prinsengracht, in het gebouw van den Hoogeu Raad zullen worden gehouden »j naar het „Weekblad van het Recht" mededeelt ts moedelijk de groote aud:entie-zaal van ons ho' rechtscollege worden beschikbaar gesteld, 's griffie blijft voorloopig op het Binnenhof. Nrd. Herv. Keek. Beroepen: Te Polsbroek, W. van Sloten,te Rouveen, Te Gasselteernijveen, B. Logtenberz te Dutten. Te Jutfaas, S. Verhoeff, te Noordrft. Binnen, Aangenomen: naar Den Ham, door W J M. Engelberts Wz., te Bergschenhock. Naar ia® dert door O. A. Lingbeek, te Kubaard. Bedankt: Voor Usselmonde, door J. W. E Kalkman, te Woerden. Voor Scherpenisse, dooj A. de Visser, te Herwijnen. Voor Eierland, door G. J. Veenhuyzen, to Minnertsga. Voor Slechter®, door J. Langman, te Bovensmilde. Voor Kuiste door R. A. Freijling, te Koekangc. Voor Hem? lum, door J. L. de Mol Moncourt, to Drogeham, - Voor Streefkerk, door P. H. Visser, te IJst Evano. Luth. Kerk. Beroepen: Te Woerden en Harlingen, da. Q, F. Dreijer, te Zierikzee. Gbekp. Kerken. Beroepen: te Axel B, R. van der Kamp, fe Anna Jacobapolder. Aangenomen: Naar Watergraafsmeer, doet A. H. Gezelle Meerburg, te Delft. Naar St. Ji- cobië-Parochie, Th. Bergsma, te Welsrijp. Bedankt: Voor Stryen, door C. Oranje Jz. te Berkel en Roderijs. Voor Aalten A. door J. E Mulder, te 's-Hertogenbosch. Voor Araemuideii, door W, Verhoef Nzte Gerkesklooster. Voor Wommels, K. Troost, te Naaldwijk. In beginsel is te Hilversum besloten tot de vereeai- ging van de beide gereformeerde gemeenten tot ééae gemeente. Binnen enkele weken zal de zaak sadet geregeld worden en de goedkeuring van de classis worden aangevraagd. R.-K. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Harlingen, den heer H. B. Bodifèe; tot id. te Eist, den heer G. Wijfkertot id. te Keijea- burg, den heer H. J. Staal; tot id. te Vorkuta, d«a heer F. B. F. Stroetmantot id. te Montfoort, dea heer B. F. Moekate, en tot assistent te Oude Rija, den heer H. van Loon. In plaats van wijlen den heer T. Tal, is in het ressort Amersfoort tot opperrabbijn ad interim, dr. T. Lewenstein, opperrabbijn te Leeuwarden. De heer E. Hamburg Hz., rabbijn te Amsterdam, een van het drietal dat onlangs op de voordracht ge plaatst werd, om te voorzien iade vacature-Tal voor bet opperrabbinaat, zetel te 's-Gravenhage heeft voot deze benoeming bedankt, zooflat eerlang weder een ressortale vergadering moet worden bijeengeroepa om de voordracht aan te vullen. Hoogbs Ouderwijs. Amsterdam. Bevorderd met lof tot doctor in de ge neeskunde, op proefschrift„Eene bijdrage tot de Pathogenese en Therapie der etterige nierotfuteking", de heer J. G. ter Braak, geboren te Eiberge». Candidaats-examen in de rechten de heer M. I A. M. van der Grinten. Utrecht. Voor het aanv. ex. dier- en delfstofkanae is geslaagd de heer J. E. van der Harst Cand. ex. theol. I. de heeren N. H. Kuipéri i C. Koolbaas. Groningen. De heer S. H. de Groot slaagde gists- ren voor bet candidaatsexamen in de godgeleerdbeii Gisteren slaagde voor het candidaat-exameasu de godgeleerdheid (mat lof) de heer M, Woudst». Voor het kerkelijk voorbereidend examen slaags» de heer E. B. Meijer, Bevorderd tot arts de heer R. J. Vink, cand.-arti, gcb. te Stedum. Voor het eerste gedeelte van het arts-examen geslaagd de heer J. W. H. Nanninga, cand.-arts, te Veendam. Laofr Ouderwijs. Voor rekening van het Van Anrooy-Presborgfoob kunnen in 1899 hoogstens zes weken, kosteloos» de geneeskundige badinrichting en herstelling»» te Laag-Soeren worden verpleegd twee onbemidaeUf onderwijzeressen of gewezen onderwijzeressen, uK wegens ziekte haren werkkring moesten opgew Verzoeken om opneming moeten vóór 15^ April woo den toegezonden aan den genoesbeer-directeuf C. L. van der Burg. De jacht op waterwild in deze provincie Zaterdag 8 April gesloten. VolapüJc. Omtrent het plan tot het houden van eenj Volapük tentoonstelling, waartoe het initiatie werd genomen door de afdeeling Arnhem vat de Algemeene Nederlandsche Wereldtaal-W eeniging", komen in het orgaan dezer vereen} ging eenige nadere mededeelingen voor, waaras blykt, dat deze expositie den 31en Maart ari wordt geopend en gehouden wordt gedureo® één week in de bovenzaal van de restaura'' jedie Olde Munte" Bakkerstraat te Arnhem. "Van verschillende Volapükisten in binnen*® buitenland werden nu reeds bijdragen als dru* werken, briefkaarten, brieven,

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2