Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Gemengd Nieuws. onze dir. bel. en ace. te Duiven c. a. res. Westervoort, A. C. Hartjens, surn. uit de dir. Arnhem. Bij Kon. besluit is aan P. Kreber, te Utrecht, op zijn verzoek met 1 Juli eervol ontslag verleend als opzichter over reehtsgebouwen, gevangenissen en Rijksopvoedingsgestichten. Bij Kon. besluit is benoemd tot opziehter le kl. voor het stoomwezen de opzichter 2e kl. W-J.Ver- maase. Bij Kon. besluit is met 1 Mei benoemd tot direc teur van het Rijkstelegraaflcantoor te Leiden A. H. Krieger, thaus commissie der telegraphie le kl. Bij Kou. besluit is met X Mei benoemd tot direc teur van het Rijkstelegraafkantoor teNieawediepE. Van Driesten, thans in gelijke betrekking te Alkmaar. Bij Kon. besluit is de met verlof in Europa aan wezige le luit. der art. van het leger inNed.-lndië P. W. De Xourton Bruyns, ter zake van lichaams gebreken, met 1 April eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Ingevolge Kon. machtiging is de heer P. P.Auer erkend en toegelaten als consulair agent van de Ver- eenigde Staten van Amerika te Vlissingen. Door den Minister van Koloniën zijn de heeren E. B. Mulder, H. J. Hartgcrs, P. C. Kelson, C. Meijer cc M. J. Bruining gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen, om te worden benoemd tot on derwijzer der derde klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestel- den daar te lande. Jtibilé Poolman in den 7'ivolisdiouwburg te Rotterdam. De creatie van „De Vrek" was prachtig en deed hem na elk tooneel eenige malen terugroepen. Voor de pauze werd hij overladen met verrassin gen en geschenken. Mulder gaf een krans namens het Tivoli-gezel- schap. Tartaud bood hem uit naam der familie Poolman een bureau aan. De mede-artisten van den jubilaris voegden er een stoei en speeltafel bij. Joosten overhandigde hem 2 aquarellen op ezels namens de Vereenigde Toemeelisten. Van de Utrechtsche Studentenvereniging ontving hij een majolica vaas met plant en een bloemstuk van 3 vrienden uit Amsterdameen beeld op piëdestal van de directie der „Tivoli-maatsehappij" en een portret van Molière met toepasselijke dichtregelen namens een vriend van den heer v. d. Does. Onder de overtalrijke kransen waren er van „Het Neder!. Tooneelverbond" en van „De Nederl.-Tooneel- vereeniging" te Amsterdam. Luide fanfares weer klonken telkens te zijner ecre en het geestdriftig publiek hield niet op hein daverend toe te juichen. Zelden werd een tooneelkunstenaar op zulk een hartelijke en treffende wijze gehuldigd. Wij deelden deze week mede, dat de kerkeraad van de Nederl. Hervormde Gemeente te Amsterdam besloten heeft, aan de Commissie tot Beheer van de Kerkgebouwen, Goederen en Fondsen dsr Gemeente, of de z. g. Kerkmeesters, in overweging te geven, de N.-Z. Kapel te doen sloopen, de kleine winkel kastjes aan de zijde van de Kalvcrstraat en ondiepe huizen aan de zijde van 'tRokin tegen de kerk aan gebouwd, insgelijks te amovecren, en op het alsdan vrijkomende terrein een nieuw kerkgebouw te stich ten en in de Kalvcrstraat en aan het Rokin cenige grootere huizen te bouwen. Wij vernemen nu nog het volgende. Het geheele gebouw verkeert zoodanig in verzak- kenden toestand, dat geen architect een afdoende herstelling durfde waarborgen. Het gebouw moest dus gesloopt worden. Maar nu moet het bevreemding wekken, dat het plan ingang kon vinden, om, nu dc kerkeraad het goed vond den vrijkomenden grond grootendeels voor groote winkelhuizen te bestemmen, op een beperkte ruimte daartusschen een kerkgebouw te doen verrijzen. Dit vindt, naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, zijn oorzaak in het feit, dat in de N. Z, Kapel verscheiden graven liggen, in een grond waarop ser vituten rusten, waardoor de kerkeraad in haar vrij heid van handelen belemmerd werd. Het Gemeentehuis te Lochcm, een karaktervol ge- houw van 1634, dat thans een voorgevel heeft uit het begin dezer eeuw, zal gerestaureerd en inwen dig verbouwd worden volgens een advies, daarvoor verstrekt door eene coramissio uit het Bestuur van dc Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst evenals dit eenige jaren geleden geschiedde voor het raadhuis van Bolsward. De herstellingswerken zijn heden uitbesteed voor f 115.83, en moeten in Novem ber a. s. gereed zijn. Do Gemeenteraad van Zaandam heeft besloten de aan de kerkvoogden der Ncderd. Hervormde Gemeente van West-Zaandam in een der vorige vergaderingen verleende subsidie van f5000 voor den bouw van eenen nieuwen toren te blijven handhaven nu de Westzijderkerk (Bullekerk), in plaats van te worden gesloopt, gerestaureerd zal worden. De Raad over woog daarbij, dat het in het gemeentebelang moest leven in do brandkast was. Zij waren buiten zichzelf van verbazing. Baptiste ontstelde zoo, dat hij de boor liet vallen. „Het is een geest," zeide hij. Baptisto wdde onmiddellijk het werk staken, doch dit voorstel vond geen bijval. Zijn, kame raad, die meer moed bezat, beschuldigde hean vol minachting van. bijgeloof. Pierre redeneerde zóóhij had een groot gezin te onderhouden. Zij mochten de hun geschonken, gelegenheid niet ongebruikt kitem voorbijgaan. „Lafaardzeide hij tot zijn vriend en mede werker, „werk voort! Je verveelt me, met die geestenpraatjes. Wij zullen ons niet voor den gek laten houden begrepen? Het werk is be gonnen: Vooruit dus!" Het gevolg was, dat Pierre en. Baptist© hun werk hervatten. Bij het derde boorgat sloeg Pierre een kruis, en zedde: „Baptiste, er zit een man in die brandt kast!" Bij ditojgenkele vermoeden werden beiden doodsbleek. ^Baptiste was zóó ontsteld, dat hij geen woord kon uiten; de tong kleofde hem aan het gehemelte. Als altijd was Pierre die eerste, die zijn zelfbeheersching herkreeg. Hij luisterde eerst aan het dob, en toen aan het boorgat. „Hei, daar binnen!", riep hij, doch met zoo hard, dat het op straat gehooid kon worden. geacht worden den bestaanden gemeëntetoren te be houden en rekende bovendien dit offer waard om het behoud van het plein, waaraan de gemeente zeer arm is- Van dr. P. H. Ritter's „Paedagogische Frag menten" is eene, door Axel Johansson bewerkte vertaling in het Zweedsch, onder den titel „Om uppfostrau pedagogische fragmenten", verschenen bij Hugo Gebers te Stockholm. Yan de hand van onzen vroegeren stadgenoot, dr. W. G. van der Weerd, is verschenen„Uitvoerig synchronistisch overzicht der Grieksehe en Romeinsche geschiedenis, in verband met godsdienst en be schaving." De toestand van Rudyard Kipling is niet zoo on rustwekkend als eerst gevreesd werd. Hij heeft, als zoovelen tijdens den tiendaagschen „blizzard," zware kou gevat, waardoor zijn rechter long is aangedaan. De geneesheeren hopen echter, dat zij ontsteking der linker long zullen weten te voorkomen. Yan 7 tot 9 Juni is er te Londen een interna tionaal uitgevers-congres. Ook Brunetière komt daar. Yanwege het museumbestuur te Bonn zijn thans bijzonderheden openbaar gemaakt omtrent de be langrijke overblijfselen, die aan den Rijnoever en in den Rijn tusaehen Urmitz on Weissenthnrm ontdekt zijn over kolossale werken door Julius Caesar aan gelegd, toen hij voor de tweede maal de rivier overtrok. Men heeft de grondslagen van een aantal poorten en torens opgegraven van een groot bruggehoofd en vond ook op gelijke hoogte in do rivier, bij bagger- werken, nog stukken van de palen die voor de brug hadden gediend, waarover Caesar zijn 10 legioenen bereden ruiterij en hulptroepen, ongeveer 40,000 man te zamen, voerde. Nbd. Heiiv. Keek. Beroepen: te Terkaple, J. L. de Mol Moccourb te Drogeham, Aangenomen: naar Klnndert, door 0. A. Ling- beek, te Gubaard c. a.naar Hoek bij Neuzen, door E. F. K. Steller, t8 Kolderveen. Gbree. Kebken. Zestal: te Amsterdam, (vac. C. A. Renicr), J. C. Sikkel, te Den Haag, H. Hoekstra, Arnhem, K. Fernhout, te Utrecht, C. van Proosdij, te Leiden, J. J. Impeta, te Katwijk a.Zee en P. N. Kruyswijk, te Kollum. Tweetal: te Amsterdam (vac. P. van Son),H. Hoekstra, te Arnhem en C. van Proosdij, te Leiden. Beroepen: te Lutjegast, S. Veltman, te Gees c.a. Hoooxs Onderwijs. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het doctoraal examen in de rechten afgelegd door de heeren H. J. de Bruijn en S. J. Bergsma. Leiden. Tot arts bevorderd de heer W. van Rossen, Toegelaten voor het eerste gedeelte de heer J. H. Pameijer. Geslaagd voor het doctoraal examen in de staatswetenschap» de heer H. Th. A. Verhoeff; en voor het candidaats-examen in de rechten de heer C. J. Huyser. Utrecht. Bevorderd tot semi-arts de beer C. Kruger. Middelbaar Onderwijs. De minister van binnenlandache zaken heeft beslist, dat ook meisjes toegang zullen hebben tot de Bijks Tuinbouwschool. Op gunstig advies van den directeur der school en van den inspecteur is inej. A. Bienfait te 's-Gravenhage als leerlinge voor enkele vakken toegelaten. Lager Onderwijs. jpet hoofdbsiuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers zal een adres richten tot den minister van binnenlandsc.be zaken met verzoek de cursussen voor het examen van rijkswege te subsidieeren. Leidsche Maskerade. De voorstellen der Leidsche commissie voor 1900 zijn aangenomen, namelijk om als onder werp dier maskerade vast te stellen: »De in tocht van Albrecht van Beieren", Automobielen. Nu do oprichting eener automobielen-maat schappij te Delft zeker is, heeft zich een tweede combinatie gevormd met hetzelfde doel, ditmaal echter voor de lijn DelftScheveningen. Us. Men meldt uit Leeuwarden In den afgeloopen nacht heeft het sterk ge vroren. Onderscheidene marktschepen» hebben, wegens het ijs, de stad niet 'kunnen bereiken. Er volgde een zwak antwoord zoo zwak, alsof liet van veraf kwam. „In Godsnaam, geef mij lucht! Ik ben hier opgeslotenDoe uw best de brandkast open te maken 1" De twee inbrekers verspilden geen tijd met praatjes, doch gingen aan het werk, alsof hun eigen leven op het spel stond, in plaats van het leven van den gehedmzinnigen persoon in de brandkast. Binnen vier minuten hadden zij een gat gemaakt, zoo groot als een dubbeltje. Pierre en Baptiste moesten even rusten. De man in de kast kon althans lucht krijgen. Nu begonnen de arbeiders te denken over den afloop van de zaak. Zou het een lid van de firma zijn of iemand van het personeel? Dit zou een leelijke misrekening wezen, en om den uitslag van de onderneming niet in de waagschaal te stelle, was het het best, hem, zoodra hij uit de brandkast kwaan, te binden en een prop in dien mond te stoppen. Dit plan had echter bezwaren. Als hij weer stand bood, kon het wel eens op een moord uit- loopen. Lieten zij hem daarentegen in de kast ritten, dan kregen rij niets van dén inhoud. Bo vendien zon de man heb waarschijnlijk niet tot den morgen kunnen uithouden, en dan zouden zij voor zijn dood verantwoordelijk zijn. Dat was de redeneexing van Pierre em Baptiste. Sen vrouwenbeul. Men meldt ons uit Rotterdam: Een laaghartige mishandeling heeft gisteren- namiddag plaats gehad in de Eerste Diergaarde straat te Rotterdam, een zijstraat van de Kruis kade. De houtdraaier Aug. L. H. Unverzagt, ge boren te Aken en wonende in perceel no. 24, staat bekend dat hij herhaaldelijk zijn vrouw mishandelt. Zoo was het ook gisternamiddag tusschen 4 uur en half vijf, toen het kermen en weeklagen der vrouw terecht de verbolgenheid der buren opwekte. De 19-jarige buurvrouw He lena Schithof, huisvrouw van A. Vroomans, wo nende in perceel no. 28, kwam tusschenbeide en verweet Unverzagt zijn beestachtig gedrag. Deze greep daarop een scherp voorwerp, vermoede lijk een beitel, en bracht vrouw Schithof 7 af grijselijke steken toe in het hoofd, den rechter pols, de armen en heb bovenlijf. Een paar flinke burgers wierpen rich op den woesteling en brachten hem naar een politiepost. Heb bloed gutste de arme vrouw uit liet lichaam, rij werd in hoogst zorgwekkenden toestand per rader brancard naar het Ziekenhuis overgebracht, al waar dr. Motz haar in behandeling nam. De officier van justitie nam. onmiddellijk zelf he+ onderzoek in handen en gelastte de gevan gen' ju ding van den aterling. Ongelukken. In de suikerfabriek van de firma W. A, Schol ten, te Groningen, heeft gisteren een vrij ern stig ongeluk plaats gehad, De 32-jarige Jan Aal- dnks, wonende in de Walstraat, zou een zak met suiker, 100 KG. wegende, van een stapel van dergelijke zakken afnemen. Het schijnt, dat deze zakken daarbij aan 't glijden en Aaldriks daaronder is geraakt. Aanvankelijk bleef hij doorwerken, maar 't duurde niet lang, ot hij moest het opgeven. Hij begaf zich naar dokter Van Dam, die constateerde, dat de man een schedelbreuk en een hersenschudding had be komen, waarom het noodig werd geacht, A. per brancard naar zijn woning te vervoeren. K'ubij Houten (Utr.) heeft gistermiddag een droeug ongeluk plaats gehad. De knecht van den landbouwer Woudenberg aldaar, Van Dijk gebeeten, een 24-jarige ongehuwde man, reed m'jt de met twee paarden bespannen mestkar, toen de dieren eensklaps schrikten voor een passeerenden automobiel. Ze sloegen op hol, de knecht viel van de kar en kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij na enkele oogenblikken overleed. Soekeloos. Te Dieren werd Maandag door eenige arbei ders, hg het lossen van een waggon steenkolen, in de kolen, zooals later bleek, een dynamiet- patroon met lont gevonden. Men beproefde het onbekende voorwerp te openen, en de arbeider H. Ellens wierp het ten slotte bij zijn moeder op een kast, waarvan het Woensdagavond weder te voorschijn werd gehaald. Ellens ging er toen met een stopnaald in roeren, met het gevolg dat de patroon ontplof te en Ellens, die gehuwd is-en kinderen heeft, twee vingers en de duim van de linkerhand werden verbrijzeld terwyi de arbeider J. Pieper een wond in het aangezicht bekwam. Het groeien van visch Men schrijft ons uit Amsterdam dato 24 Fe bruari: Reeds meermalen ontvingen wij mededeelia- gen van dfa vereeniging van belangstellenden in onze zoet-water-visscherij alhier over de welge slaagde proeven met de nieuwe vischsoorten, welke zij voor onze wateren geschikt achtende, in het water onder Spaamd'am overbrachtmet name den Gallicischen karper en d© Amenkaan- sehe regenboog-forel. Eenmaal zelfs hebben wij ons van den gunstigen uitslag dier proeven kun nen overtuigen. En dit kunnen nu allen, die er wel eens aan getwijfeld hebben. Bij een. der leden der vereeniging, den heer A. J. van Laar, Damrak alhier, is nl. een Gal- licische karper te zien, spartelend' in een tobbe met water gevuld, welke smakelijke visch thans een gewicht heeft van 750 gram, en- die in April 1898, toen zij hier geplant werd, nauwelijks 30 Heel troostrijk waren deze overwegingen niet, maar daar viel hun nog iets in. Als de man zelf eens een dief was In dat geval 'konden zij een voudig den buit samen deelen, „Zeg eens, daarbinnen," riep Pierre, op een idee komend, „hoe is de combinatie van de brandkast „Vijftien drie drie en zeventig!" klonk het met een grafstem. Blijkbaar werd het gedurig moeilijker door de kleine opening lucht te krijgen. Na verloop van vijftien seconden sprong het slot van de brandkast weer uit, met hetzelfde geluid, als heb acht minuten vroeger gemaakt had. Dank zij der tijdige komst van Pierre en Baptiste ging de deur weer etven gemakkelijk en. snel open, als rij achter den ongelukkigen boek houder was dichtgevallen. Deze haalde een. paar malen diep adem, maar kon zonder hulp uit de kast stappen. Hij was erg bleek en zijn kieedesren waren hier en daar gescheurd. Zijn bleekheid maakte echter spoe dig plaats voor een. blos op heb zien van de twee inbrekers met liun werktuigen. Pierre en Baptiste waren geheel verstijfd van verbazing over het zonderlinge van den toe stand. Zonder tets te zeggen, op de eenvoudigste, na tuurlijkste wijze van de wereld, begaf dte boek- gram woog. Doch niet alleen de karper ook de forel teelt hier op bijkans ongeW wijze. Voor belanghebbenden is dit OTgefctófil een heugelijk bericht, om er zoo spoed» 3 lijk winst mede te doen. v - 7°Pf Duitschc politieagenten. Men schrijft aan de „Haagsehe Ct" Alien „Zaterdagnacht ongeveer 3 uur geraaktei heer H., een aan de Polyte -bnische School deerende Hollander, bij 't verlaten van een fiehuis tusschen een vechtende bende van twintigtal personen, -waarvan er nu ook (ml® lossloegen. Zich verdedigende, riep hij de U van twee «genten in, die hem een paar strai begeleidden. Toen dezen hem ter hoorte van L Kurhaus verlaten hadden, werd de heer H ter weer aangevallen en viel. Eenige oogen„ ken later kwamen vier agenten hem uit de dtea der woestelingen bevrijden, waartoe ai 2 ter over hem heen staande, hun sabels gebruiken. Bewusteloos naar het MariahiiS vervoerd, bleek de heer H. zoodanig door bende geferapt en geslagen te rijn, dat rijnreci terbeen op twee plaatsen gebroken en texd was. In 't gunstigste geval zal hij vj» kreupel rijn. „Ofschoon een der vechtenden, die ook wost f weggd den had opgeloopen, eveneens naar het ófa, durfde huis werd» gebracht, en de namen van drie fc van wi woestelingen bekend zijn, zal voorziet meaJI doe" niet zijn uit te maken, wie de verwond®» 1 dwarez heeft toegebracht; de heer H., die slechts të i golv ongeluk tusschen de bende was gekomen, keria aan niemand van." (Van dronkenschap of twisteoeken was bij den heer H. geen sprake, en wie de leve® wijze te Aken kent, die weet dat 't daar wel® tuurlijk geen algemeen© gewoonte, maar toé zeer gebruikelijk is, laat in de koffiehuizen fc komen en te blijven.) Ontboezeming op een bankbiljet. De »Zutph. Ct." zag gisteren een bankbiijë van f-100, waarop aan de rugzijde met blauw: inkt gestempeld was Wat rechtvaardig is? Iedereen onderwezen Iedereen kiezer Iedereen soldaat. Eet bericht omtrent Andrée, schijnt door een pelsjager in de wereld! te ajj gebracht. Deze man, Ljalin, een bekend jager, heeft aan de „Siberischer Anzedgesr" een bné gesclireven, van den volgenden inhoud: j „Ik haast mij, u mee te deelen, dat de ballos van Andrée gevonden is. Ik liep op snem schoenen achter elanden in het Zuid-Jeniseké Oerwoud en stiet bij die gelegenheid op spora van Andrée. Dat was op 350 werst van Kras nojarsk en 100 werst van dte goudwaaschenje te Sawinich. De ballon was gescheurdop eenigen afsta lagen drio lijken, één met gespleten schedeL Br reicf het zenden van hulp voor. Men kan de ballon en de lijken tot Sawinich brengen in d goudwasscherijzulks kan echter alleen -L ken met sneeuwschoenen. Voor het feifc sta a in; ik ben spoedig in Tomsk. A. Ljalin" De redacteur van de „Siberischer Anzeig» noemt dezen Ljalin een bekend jager; vanè zen zullen de Toengoezen dan ook wel het k za' ca. dit ontvangen hebben. genoen Men zal nu eerst dén» terugkeer van des jager moeten afwachten, om te zien of er n recre: een nader onderzoek en dan onder Ljalia's l dig, noodig zal zijn. De ^Bulgaria", De door de stoomboot Vit tori a gmÜ manschappen van de Bulgaria., waarvan» gisteren melding maakten, rijn, naar uit N York wordt geseind, de matroos Scharges, kwartiermeesters Luedeke en Schulz en. de W troos Starke. Zij werden 5 Februari op 40 go den N. B. en 43 graden W. L. opgenomen,® dat zij 31 uur hadden rondgedreven. De Vit toria zag de Bulgaria 5 Februari 'sim gens vroeg. De Bulgaria, die rich niette bewegen, was aan 't signalen wisselen nwtd stoomboot Weehawken, die rich dichtn hare nabijheid bevond. houder rich naar rijn lessenaar en drukte op ee electrische bel om de politie te waarschuw® Te gelijk trok hij oen landje open, nam er a revolver uit en legde vastberaden op da int? kers aan, waarbij hij deze merkwaardige ww den sprak „Heeren, ik zou inderdaad dte laaghartig aller menschan wezen, als ik niet innig da® baar was voor den dienst, dien gij' mij bewffi hebt. Ik zal u altijd' beschouwen zooals ie« welgezind mensch degenen beschouwt, die fa het leven gered hebben met groot gevaar w henzelf, of althans voor hunne vrijheid. Dc mijn best doen, ieder verzoek van u in te gen, maar mijn plicht jegens mijn p®»® gaat voor. Ik heb een beetje geld! opgesp®*- en daarmedte wil ik u den besten adhroeaat te® gen tot uw verdediging, dien ik maar vin® kan. Hij zou ongetwijfeld op verzachtende standigheden kunnen wijzen. Indien gij wh veroordeeld wordt Hier kwam do politie binnen, die de deur w ingeslagen.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6