52"e jaargang. Vrijdag 3 Maart 1899. I\l°. 9S74. Eerste Blad Strijdige Werelden. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, Kennisgeving. Kennisgeving. BUITENLAND. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. IDA BOY-ED. 52) COURANT. wt Schiedam, pet kwartaal f (kjq ons liggende plaataan, p. kwart. - 1.05 9 /ranee per pelt, p. kwartaal. - 1 30 Afconderlijke nonuceig. 0.02 BUREAU: BOTER STRAAT ÏO, Telephoon H®. 12». ADVBnTEjrrnspEijgran 16 gewone regels met inbe grip van eene Contant Iedere gewone regel meer Bij abonnement wordt korting verleend. f 0.52 - 0.10 Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. J Burgemeester en wethouders van Schiedam, f Gexien het verzoek lo. van de ürma VAN DEVENTER ZOON, om Terguiming tot uitbreiding barer at oomhout- ttgtrij op het terrein aan do Maas nabij het \Ve=ter- iateohoofd, kadaster sectie N. no 123 2o. van A. DE KONING om vergunning tot u i t- breiding zijner branderij aan de St. Anna Zusterstraat no. 8, kadaster sectie A. no. 1246 met een stoom werktuig van 2 paardenkracht en ketel met een wwarmingsoppervlak van 2.50 MJ. Gelet ep de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secre tarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den 10den Maart a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de sehnfturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 2den Maart 1890. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG De secretaris, VERNEDE. Inrichtingen welke gevaar, schade ot t hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden ver gunning verleend is aan T. VAN DIJK en zijne recht verkrijgenden tot o i> richting van een paarden- itachterij, op bet perceel open grond, uitkomende aan het brandpad achter de Hoofdstraat, kadaster sectie L no. 1380. Schiedam, den 2den Maart 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 2 Maart '99. Be monarchisten in Frankrijk blijken nu toch aan het samenzweren te zijn geweest. Of liever wat dat zij samenzweren, is zeer begrijpe- DOOR Be meubels van mahoniehout in den stijl van. '20 tot '30 gaven aan het vertrek iets ouder- wetsch-degelijks. Aan de wanden hingen eenige stillevens van enormen omvang in eenvoudige zwarte lijsten. Het was zeer stil. Charlotte schrikt© telkens waaneer zich van de Elbe een huilend signaal van een der Heine stoombootjes liet hooren, die het verkeer tusseben Hamburg en da stroomaf- ww"is gelegen voorsteden onderhielden. lien poging om wat in d© „Hamburger Nachricliten." te lezen, mislukte. Charlotte kon gedachten niet bij politieke of stedelijke ffleuwsberichteu houden. Zij waren te zeer ver vuld van andere dingen. Zij zag de naaste toekomst niet rooskleurig in. Zou liet lieve meisje met haar teêr, aristocra tisch gemoed, hier wel tehuis geraken? Geleek telvatrix niet een bloem der tropen, 'geen die gloeide in kleurenpracht, maar een witte, matte bloem, die onder den eersten lichten adem van oen, wind of onder den eersten zonnestraal sterft? Eu als Saivatrix inderdaad gezond was, maar «leen zwak, alleen niet gewoon aan bezigheid, dan moest men toch iets vindten dat haar leven vulde. Dan moest men de taak op zich nemen «aar te leeren, dat een mensch die verstande lijk zij blijken een geheel uitgewerkt plan gereed te hebben gehad; alleen op het juiste tijdstip werd nog gewacht. Alles was klaar. Een geheele organisatie van Frankrijk is onder de bij André Buffet in be slag genomen papieren gevonden; voorts vol ledige lijsten van prefecten, onder-prefecten, ontvangers en betaalmeesters zelfs, kortom een totaal ambtenaarscorps waarmede men. terstond aan het regeeren kon gaan, zoodra dte tijd daar was. Wanneer achtten de koningsgezinden dien ge komen? Hët „Journal" heeft den vertegenwoordiger van den „Koning", André Buffet, geïnterviewd. Deze erkende dat er een samenzwering bestond, zonder dat de politie echter eenig compromit- teerend stuk gevondten heeft, zoodat zij het be staan der samenzwering dus niet kan bewijzen. Buffet verzekert op zijn eer dat de Orleanisti- sche partij nooit stappen heeft gedaan bij eenig politiek persoon of eenig militair in Frankrijk. De pretendent zou met gretigheid gebruik heb ben gemaakt van een tijd van verwarring, maar heeft nooit plan gehad op een staatsgreep met geweld. Eén brief van zeker belang was in beslag ge nomen, vertelde hij nog; deze was geteekend Bourmont en had betrekking op dte keuze van een politiek persoon in geval van een omverwer ping van de regeering. Dab de royalisten geen staatsgreep met ge weld wilden1, is volgens mededeehngen van an dere zijde niet juist. Gezegd wordt nl, dat bij de in beslag genomen papieren ook is een corres pondentie waaruit blijkt dat zij daarvoor slechts wachtten totdat een generaal, op wien zij kon den rekenen, minister van oorlog was. Waaruit ook volgt, dat zij ach wel degelijk met politieke personen of althans met militairen in verbinding hebben gesteld. Ondter de in beslag genomen brochures en strijdschriften is er ook ©en dat tot titel draagt „Onthullingen over Panama". Met Déroulède's don-quichoterie hebben de royalisten niets te maken, en voigens het „Jour nal" zal alleen het bestuur van dtea Patriotten- bond warden vervolgd; de leden zal de regee ring met rust laten. De regeering schijnt zich evenwel van allte bonden, die in het laatste jaar als paddestoelen uit het politieke moeras zijn opgerezen, reken schap te willen geven. Zestien nieuwe huiszoe kingen hebben dan ook plaats gevonden, dit maal o. m. bij de bestuursleden en ten bureele van den Bond der Rechten van den Mensch en den Burger, van den Bond van het Fransche Vaderland en het Plebisdtaar Comité der Seine. Van laatstgenoemd comité is voorzitter baron Jules Legoux, de vertegemwoordiiger van prins Victor Napoleon te Parijs, die ook doorgaans de bonapartisüsche vergaderingen te Parijs, te Bordeaux en in Zuid-Frankrijk leidt. De regeering schijnt besloten zich eindelijk eens te overtuigen van het eigenlijk doel der bonden mot hun fraai-klinkende namen. Kwaad kan dat zeker niet. lijke gaven bezit, niet zulk een plantenleven mag leiden. Dat was zeker een zedelijke plicht. Of het een gemakkelijke of ©en zware taak zou zijn, daarvan had Charlotte geen flauw begrip. Daar voor kende zij Saivatrix nog niet genoeg. Toen het meisje hen 's wip tors oen bezoek had ge bracht, had men al het mogelijke gedaan om de logé%nte amuseeren, voorzoover haar toen nog al te angstige bezorgdheid voor haar gezondheid het toeliet En de laatste maanden hadden haar zooveel zorg gegeven, in de eerste plaats wel om Saivatrix' gemoedsstemming op te heffen en haar door den emstigen schok totaal verstoorde zenuwgestel te herstellen, dat zij geen gelegen heid had' gehad om waar te nemen of Saivatrix er bijzondere liefhebberijen, op na hield of zich op eenige wijze liet beïnvloeden. Charlotte zuchtte. Meer dan deze zorg drukte haar de zorg over Guy. In zijn brief had zij tus- schen de regels door zoovéél gelezen dat de schrijver vermoedelijk bedoeld noch. zelfs ver moed had dat er uit gelezen kan. warden. Robert Pelirbrand's rondborstige mededeelingen ver sterkten den onrustiwekkenden indruk. Voortdurend zag zij in den geest rijn gelaat voor zich. Hoe raadselachtig dat zoo op eens al die overmoedige opgewektheid1 als uit rijn gelaat was weggevaagd. Toen kwam Baumeister haar in de gedachte. Zijn aristocratisch, verstandig gelaat was scher per en ouder en, naar het haar toescheen, rijn gestalte rijziger geworden. Zij wilde niet aan Baumeister denken en ver zonk weer in gegpeins over Guy's huwelijk. Nu, voortaan kon zij immers met eigen oogen Bij den Bond ter verdediging der Rechten van den Mensch en den Burger heeft men in de bradkast slechts eenig geld en papieren ven wei nig beteekems gevonden. Trouwens, de verscn-uende bestuurderen bij wie huiszoekingen plaats hebben gevonden, heb ben aan reporters verhip» -ri dat rij er op gere kend en hun papiereu in veiligheid gebracht hadden. De senator Trarieux was zeer ontstemd over de huiszoeking bij den Bond der Rechten van den Mensch. Hij noemde die een streek van Dupuy die op één lijn stond met de revisie-wet. De Fransche regeering heeft gisteren haar re visie-ontwerp er in den Senaat zonder kleer scheuren doorgehaald. Ja, rij heeft nog een vrij belangrijke meerderheid weten te krijgen. Nadiat Bernard rijn amendement over het fond dm- zaak verdedigd en de minister van ju stitie Lebret het bestreden had, werd tot stem ming overgegaan. In drie gedeelten weid over het eenig artikel der wet gestemd'. De eerste en tweede paragraaf werden beid'e met 158 tegen 118 aangenomen, Bernard's amendement met 170 tegen 157 verwarpen, de derde paragraaf niet 158 tegen 113 aangenomen. Daarmede was de regeering er echter nog niet. Demöle stekte oen nieuw artikel voor, waar van door den voorzitter rnededecling werd ge daan. Hij wenschte bepaald te zien dat, wanneer de vereenigde kamers van het Hof van Cassatie geroepen worden om een zaak te behandelen, de drie raadsheeren die zitting hebben gehad in de commissie, welke de regeering van adves heeft moeten dienen over de ontvankelijkheid der re visie-aanvrage, niet mede zullen werken aan de beslissing over de zaak zelve. De rapporteur der commissie, Bisseuil, vroeg verzending naar de commissie, waartoe die Se» naat besloot, waarna dte zitting gesehorst werd. Toen de zitting hervat werd, nam allereerst Demote het woord om rijn voorstel te verdedi gen. Hij was van oordeel (en velen zullen dit zeker onderschrijven) dat die drie raadsheeren reeds vóór de zitting hun oordleel hebben ge vormd, zoodat men ze wettig gelijk behoort te stellen met rechters van instructie. De rapporteur Bisseuil vroeg verwerping van het voorstel. Hij was verbaasd dat dlit voorstel zoo laat kwam en zag er een laatsten aanval te gen het regeöringsontwerp in. Demólo constateerde daartegenover dat het beginsel van het door hem voorgestelde artikel niet verworpen werd, d'at men het alleen ontij dig noemde. "Het eenige argument tegen rijn artikel was, dat de wet dan naar de Kamer terug moest, en hij vroeg of de regeering dan zoowednig zeker is van haar meerderheid. Daar Het de minister-president zich niet over uit. Maar hij zag er een vertraging in en ver zocht met de commissie verwerping van het voorstel. Met 157 tegen 117 stemmen gaf de Senaat hem rijn zin, en nam vervolgens met 158 tegen zien hoe het daarmee gesteld was. Robert noem de rijn vrouw vdTukkclijk, piquant. Dan ge leek Martina weinig op haar broeder, want die had niets piquants, niets gemaals over zich. Charlotte herinnerde zich met welgevallen den bedaarden en toch gezeüligen jonkman, die door rijn bescheiden vroolijkheid een aangena- men indruk had weten te maken en rich op on berispelijke wijze wist voor te doen. Hij was haar werkelijk sympathiek geweest. Zij herin nerde zich dat zij hem voor 's zomers een uitnoo- diging had beloofd. Die zou hem in ieder geval geworden; dab kon voor Saivatrix ook nog een aardige afleiding zijn. Plotseling kreeg Charlotte een inval. "Waarom niet meteen? Als Philip Kalkowski hier Zon dag kon zijn, dan zou cLat een aangename ver rassing wezen voor Guy en Martina. En onge twijfeld! zou voor d© laatste haar eerste verschij ning in den engeren kring der Baumeister's daar door heel wat gemakkelijker worden gegmaakt. En Charlotte gaf bij rich, zelf toe, dab het ook voor haar aangenaam zou zijn, wanneer er aldus een even neutraal als prettig tusschenpersoon aanwezig was. Heb was nu Woensdag. Wanneer er morgen vroeg een uitvoerig telegram aam Phüip Kal kowski werd gezonden, kon hij Zaterdagmorgen van Berlijn vertrekken. Maar wat zou hij wel denken? Misschien moest hij lessen, van welker opbrengst hij toch voor een deel moest leven, afzeggen? Hij zou denken dat men hem toch wel een veertien da gen te voren per brief den wemsch te kennen had kunnen gaven om hem hier te riem; misschien 113 stemmen het wetsvoorstel der regeering in rijn geheel aan. Twee stemmen slechts redden hot voorstel der regeering tot afstand der Philippijnea in den Spaanschen Senaat. Een meerderheid van twee stemmen, voor ue regeering? War© het nog maar zoo; de twee stemmen die den doorslag gaven, waren met eens van liberalen, maar van repu- blikeinem Een amendement van generaal Barges om ook de nog resbeereade eilandengroepen in het Ver*e Oosten van de hand te doen, was oveneens met twee stemmen meerderheid verworpen; tot de groote minderheid die vóór het amendement stemden, behoorden de aarschalken Martinez Campos, Azcarmgia en Primo de- Riveira. Onmiddellijk na de stemmingen in den Se naat riep Sagasta den ministerraad bijeen. Men begreep dat een meerderheid van 2 stemmen, waarvoor men nog de republikeinen naar do oogen had te zien, niet voldoende1 was om de regeering te voeren, Sagasta begaf zich daarom naar de Koningin-Regentes en bood het ontslag van hot ministerie aa. Zullen nu de conservatieven weer aan het be wind komen? Sagasta en de zijnen hopen van niet. De liberale staatsman hoopt dat hem machti ging worde gegeven om de Cortez te ontbinden; de liberale partij kan rich dan versterken met elementen die zich tot samenwerking bereid heb ben. verklaard. De verkiezingen moeten dan spoedig plaats vinden, zoodat do nieuwe Ka mers do aanhangige, dringende aangelegenhe den weldra kunnen afdoen. In afwachting van het besluit dat db Regentes zal nemen, hebben d'e Kamers hun zitting ge schorst. De Regentes pleegt nu overleg met ver schillend© partij-leiders. De conservatieven hopen, aan het bewind te word'en. geroepenrij betoogen dat rij even goed1 als de liberalen vcor spoedige verkiezingen kun nen zorgen. Dat de Cortez ontbonden zullen word'en, is in ieder geval wel waarschijnlijk. De Regentes zal vermoedelijk het land uitspraak laten doen. De Paus treedt heden rijn 90ste jaar in. Is het wonder dat de berichten der laatste dagen over de gezondheid van den Heiligen Vader eenige onrust wekten, niet om den ernst zijner riekte, maar met het oog op zijn hoogen leeftijd. Bovendien rijn de berichten, naar het schijnt, wel wat opgeblazen. De kerkelijke bladen te Rome zeiden niet veel, en andere zooals de „Don Quichote" en de „Mes- sagero" maakten rich aan overdrijving schuldig, spraken van rheumatiek, van borstvhesontste- king enz. Dte zaak is, dat db Paus leed aan een beurs- gezwel hoog aan de dij. Nadat dit gisteren met goed gevolg d'oor den chirurg Mazzoni geopend is, voelde de hooge lijder rich veel heter. Wat niet wegneemt dat dr. Lapponi,, 's Pausen lijf arts, op het Vaticaan slaapt. Gedurende de ope» zou liij er een bewijs van trots in rien, wanneer men hem aldus om zoo te zeggen telegrafisch bestelde. Charlotte Hep op en af en dacht na. Juist dat kon. Zij moest. Philip Kalkowski werk op- dragon. En dat werk was reeds gevonden ook. Charlotte was reods sedert verscheiden we ken van plan geweest, voor Saivatrix naar een groote pliotografie van haar vader, een portret in olieverf van den overledene te lateni maken. Eigenlijk moest het een verrassing rijn. Maar nu zij' de zaak goed overwoog, zou een portret van den overledene zeker wel het beste slagen onder toezicht en volgens do wenken van de dochter. Dat men deze taak aan Philip Kalkowski kon opdragen, lag voor de hand. Charlotte had van hem alleen de twee schilderijen gezien, die hij te Hamburg bad tentoongesteld, en die hadden op haar een goeden indruk gemaakt. Zoo kon alles prachtig geschikt worden: men hield PliiHp een paar weken hier; in dien tijd en door zijn aanwezigheid geholpen, zou men zeker gemakkelijker met Guy's vrouw op ver trouwden voet komen, terwijl den aardigen jon gen man tevens een gelegenheid werd1 geboden om geld te verdienen. Charlotte, gewoon om zoodra rij een besluit had genomen, er ook terstond uitvoering aan te geven, schreef meteen het telegram en een brief, die met nadere inlichtingen het telegram op den voet zou volgen. Zij gaf beide in de keuken af, met bevel voor een en ander morgen vrseg te zorgen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1