f f Is In 21 f BINNEXLAm" r b STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Stiiten-Gcueraal. ratie las mgr. Angeli, do aalmoezenier van. hot •Pontificaat, op 's Pausen, verzoek een. mis. Na de operatie schertste de Paus met de doctoren. Het gisteren uitgegeven bulletin luidde„Zijn Heiligheid is hedenmorgen om 10 uur geope reerd van een oud beursgezwel dat plotseling ontstoken was. Z. H. heeft de operatie bewonde renswaardig doorstaan, schoon er geen chloro form kon gebruikt worden. Do toestand des Pausen is nu bevredigend," Mazzoni verklaarde in een interview ook vol komen gerust te zijn, en Eampolia, de secretaris, reed 's middags als gewoonlijk uit. De plechtige godsdienstoefening ter gelegen heid van hot jaarfeest zijner troonsbestijging (3 Maart), die de Paus pleegt bij te wonen, is volgens de „Voca della Venta" en de „Osser- vatore Romano" uitgesteld tot een later te be palen dag; volgens het agenlsohap „Stefani"tot den eerstvolgende^ Leo-dag. Dinsdag waren de kardinaals reeds bijeenge komen om op alle gebeurlijkheden voorbereid te ziju. Laat ons hopen dat Leo XIII nog lang de hooge plaats moge vervullen die hij zoo waardig inneemt. Gemengde Mededccllngen, Te Washington, waar hij vertoefde als lid der Engelsch-Amerikannsche handelsGommissie, is gisteren overleden lord Henschel. Geboren in 1837, werd Herschel die advocaat was geworden en in '1872 tot rQueen's counsel" was benoemd, in 1874 door Durham naar het Lagerhuis afge vaardigd, waar hij zich aansloot bij de liberale partij. Gladstone nam hem in 1880 ah Solicitor general in zijn ministerie en verhief hem in den ridderstand. In 1886 was hij lord-kanselier in het kabinet-Giadstone en werd baronin Au gustus 1892 koos Gladstone hem andermaal tot lord-kanselier. De senator Bérenger wilde niet met Quesnay de Beaurepaiie duelleeren. Na de verklaring van dezen, gesteund door die van de redactie der s Eclair", dat de oud-president der burger lijke kamer van het Hof voor zijn geschrijf niet betaald wordt, heeft Bérenger beloofd zijn uit drukking «verkocht aan de pers" te veranderen in «verschaft aan de pers". Daarmede is de zaak uit. De Duitsche Bondsraad schijnt geneigd dit maal de door den Rijksdag aangenomen wet tot toelating der Jezuïeten goed te keuren, Tegelijk verklaart de regeering geen ge noegen te kunnen nemen met de door de budgetcommissie aangenomen vermindering van de door de regeering voorgestelde uitbreiding der cavalerie. Zou er verband tusscben beide berichten be staan Het ministerie-Szeil werd gisteren in de Hon- gaarsche Kamer met grooten bijval begroet. De minister-president ontvouwde het program der regeering. Ook in het Magnatenhuis werd het ministerie met sympathie begroet. Grarf Georg Apponyi, de vader van den be kenden Hongaarschen partijleider, zelf een der meest typige figuren van den oud-conservatie ven Imogen adel en oud-leider der conservatieve partij, is op 91-jarigen leeftijd op zjjn landgoed gestorven, waai heen hij zich sedert 1870 terug- getiokken had, De correspondent der »Ind. Beige" te St. Petersburg noemt de slechte geruchten omtrent de gezondheid van den Czaar ongegrond. De Czaar heeft in de laatste dagen in het Winter paleis verschillende audiënties verleend. De Engelsche Nijl, zuidelijk van kunonneerbooten Omdurman op, samenscholingen van Derwischen varen den met bevel langs den oever te verhinderen. Boodschappers berichten dat de Khalif druk bezig is met het plunderen van dorpen. De Philippijnsche junta in Europa heeft do. 28 Februari zeer rooskleurige berichten uit Manilla ontvangen. De gevechten der laatste dagen worden ware veldslagen geheeten. De Philippino's bezetten Pa«ig, Patino en Guadeloupe. De Amerikanen hebben Tondo en Paco verbrand om den voort- mnrsch der Philippijners naar Manilla tegen te houden. Dezen hebben 600 Amerikaansche kiijgsgevangenen, terwijl de verliezen der Ame rikanen groot zijn. Het nationale bewind hand haaft zijn onafhankelijkheid, en denkt er niet aan zich over te geven. Volgens de «Correspondencia" te Madrid is de toestand te Manilla zeer ernstig. Er staat niet bij voor wie. De Amerikaansche Senaat heeft met 20 tegen 2 stemmen het regeeringsontwerp betreffende de aan Spanje te betalen schadeloosstelling goedgekeurd. De waarnemende president van Uruguay, Cuestas, is tot president gekozen. Leerplicht. Volgons de „Standaard" zal de Memorie van Antwoord op heb Voorloopig Verslag' der Twee de Kamer in zake het wetsontwerp op den leer plicht de volgende week verschijnen. De onfwapenlngs-conferentle. Reuter seint ons uit St. Petersburg: Volgens het Russische telegraaf agentschap heeft de Cazar den gezantschapsraad van Rus land te Londen, baron De Staal, tot Russisch. gevolmachtigde bij de ontwapenings-conferentio in Den Haag aangewezen. Van wege het Rus sische ministerie zullen hem bijzondere gedele geerden worden toegevoegd en onder dezen pro fessor Von Martens als speciaal gedelegeerde voor alle vragen van volkenrecht. De keus van, laatstgenoemde strekt tot bewijs, dat de Czaar bijzonder belang stelt in de totstandkoming van de conferentie. Terstond nadat de conferentie geëindigd zal zijn, keert de Russische gezant- schapsraad barou De Staal naar zijn post terug. Bij Kon. besluit is M. Leopold, directeur eener bijzondere kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Op het kasteel „Middachten" bij De Steeg, is Dinsdag, na een korte ongesteldheid, op ruim 72-jarigen leeftijd overleden mevrouw Mechteld Emma Charlotte Christina Louise gravin van Waldeck en Pyrmont douairière van den luite nant-generaal in Engelschen dienst K. A. F. graaf van Aldenburg-Bentinck. De overledene, een verre niclit van H. M. de Koningin-Moeder, was te Bergheim in Waldeck geboren. Het stoffelijk overschot zal te Ellecom wor den bijgezet. De liberale Mesvereeniging te Sappemeer heeft den heer mr. E. A. Smidt, aftredend lid der Tweede Kamer voor het hoofdldesdistrict Veendam, met aigemeene stemmen weder can- didaat gesteld. Do aangesloten liberale kiesver- eenigingem zijn tegen Zondag door de oentrale liberale Mesvereeniging „De Grondwet" te Veen- dam bijeengeroepen. Maakten wij onlangs melding van de plannen om te Helder een Stroomtrawler-Maatsdiappi) te vestigen, thans kan medegedeeld worden dat die plannen tot uitvoering zijn gekomen. In een Maandagavond te Helder gehouden vergadering van belangstellenden ia tot de oprichting eener zoodanige Maatschappij besloten. Tot directeur werd benoemd de heer G. Ho fer, te Helder, tot gedelegeerd commissaris de heel* D. M. Grunwald, te Helder, tot commis sarissen de heeren W. Hovy, te Amsterdam en J. Korver, te Helder, en tot plaatsvervangend commissaris de heer A. C. Roem, te Helder. OVERSCHIE, 2 Maart. Van een der bestuursleden der R.-K. kiesvereeniging alhier kwam, naar men meldt, een uitnoodiging tot alle kiesvereenigingen aldaar om met alkander sn overleg te treden ten einde Toortaan bij periodieke aftredingen of even- tueele gemeenteraadsverkiezingen „proportioneel" te handelen om zoodoende de stemmingen te voor komen en meer met elkander in goede harmonie te leven. Op deze uitnoodiging zijn de besturen van alle ver- eenigingen den 21n Febr. 1.1. samen gekomen en zich alle verklaard voor het voorstel, op voorwaarde het eerst op hun ledenvergadering in stemming te brengen om dan in Mei a.s weder te vergaderen en dan een bond te vormen voor den tijd van 3 jaar. Ook werd op deze vergadering besproken op hoe veel vertegenwoordigers elk der partijen wel meen den recht te hebben in den gemeenteraad. Zoo kwam men tot de volgende cijfersde libera len 2, Roomseh-kath. 2 en de beide anti-revol. par tijen gezamenlijk 7 zetels. („II.") OVERSCHIE, 1 Maart. In deze gemeente wordt een collecte gehouden voor den molenaar van den op Zondag j.l. afgebranden molen, daar diens gehcele inboedel bij dien brand is verloren gegaan. Naar ons werd medegedeeld heeft de man zijn in boedel willen verzekeren, maar is teruggeschrikt van de enorm hooge premie die niet minder had moeten zijn dan 1 per honderd. ♦KETHEL EN SPALAND, 1 Maart. Nu de daderes van den diefstal en de brandstichting bekend is, zal vermoedelijk wel de reden vervallen zijn, die den burgemeester aanleiding gaf buiten onze gemeente to wonen. Algemeen wordt dan ook verwacht dat weldra de burgemeesterswoning weder bewoond zal zijn. dr>Ai» Makelaardij. In de zitting van den gemeenteraad van September j.l. werd op voorstel van B. en W. door den gemeenteraad besloten eene instructie in het leven te roepen op de makelaardg; de Kamer van koophandel diende B. en W. hierbij van advies en het resultaat was, dat eene/ afzonderlijke instructie voor de makelaars, hier evenmin als in Amsterdam en Rotterdam, werd noodig geoordeeld. De thans voorgestelde ont werpverordening beoogt de Commissie voor de Beurs uit te noodigen, de aan haar, volgens art. 4 der verordening, door de makelaars dagelijks te verstrekken opgaven van de hoe veelheid en den prijs der door hunne tusschen- komst verkochte goederen, le publiceeren. Hierdoor zal naar B. en W. meenen eene betrouwbare officieele noteeiing ontstaan, waartegen elke andere, die van deze afwijkt, spoedig hare waarde zal verhezen. Naar het gevoelen van de Kamer van koophandel zal zoodoende op de meest practische en afdoende wijze publicatie van onjuiste beursnoteering zooals thans maar al te dikwijls geschiedt worden tegengegaan. In Rotterdam en Amster dam wordt ten aanzien der prijsnoteering enz. in gelijken zin gehandeld. De ontwerp-verordening luidt Artikel 1. De makelaars, hetzij in aJle vakken, hetzij in bijzondere vakken, worden op verzoek van 'den belanghebbende door den Raad aangesteld naar gelang der behoefte van den handel In elk voorkomend geval wordt het advies der Kamer van Koophandel en Fabrieken ingewon nen, waartoe worden overgelegd de stukken, be doeld in art. 3; dieze stukken worden binnen êêne maand door de Kamer met haar advies aan het Gemeentebestuur terug gesonden. Door het Gemeentebestuur wordt afschrift van zijn beschikking gezonden, zoowel aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, als aan den belanghebbende, en geschiedt in geval eene gunstige schikking volgt openbare ken nisgeving op de daartoe gebruikelijke plaatsen alsmede door aanplakking aan de Beurs. Art. 2. Om tot makelaar te kunnen worden aange steld, moet men rijn ingezetene dezer gemeente, meerderjarig of meerderjarig verklaard en ten minste drie jaren werkzaam rijn geweest in het vak of in de vakken, waarin men de makelaardij wenscht uit te oefenen. Art. 3. Hij die als makelaar wenscht te worden aan gesteld, legt bij rijn daartoe strekkend! verzoek schrift aan het Gemeentebestuur over a. eeu extract uit rijn geboorte- of huwelijks akte, of een bewijs van bekomen venia aetatis b. eene vanwege het gemeentebestuur afj geven schriftelijke verklaring, dat hij geduren de het laatste jaar in deze gemeente rijn hoofd verblijf heeft gehad; c. eene schriftelijke verklaring afgegeven door de Kamer van Koophandel en Fabrieken, dat de aanvrager voldoet aan hot laatste vereischte van art. 2. Art. 4. De makelaars rijn verplicht dagelijks van dé hoeveelheid en den prijs der door hunne tus- schenkomst verkochte goederen opgave te doen aan de Commissi© bedoeld bij art. 5 van de ver ordening op de Beurs en de Markten te Schie dam. Art. 5. In de gevallen, waarin toepassing van art. 71 van het Webboek van Koophandel wordt ver- eischb, gaat het Gemeentebestuur niet tot schor sing of vervallen-verMaring over, dian na alvo rens het advies te hebben ingewonnen van de Kamer van Koophandel en na den belangheb bende te hebben gehoord of daartoe te hebben opgeroepen. De Kamer van Koophandel brengt haar ad>- vies dat rij ook ongevraagd kan geven niet uit, dan na verhoor, of oproeping daartoe, van den belanghebbende, waarvan proces-verbaal wordt opgemaakt, hetwelk rij bij haar advies overlegt. Bij zijn besluit doet het Gemeentebestuur in geval schorsing of vervaflen-verklaring volgt daarvan mededeeling en openbare kennis geving als bedoeld bij art. 1. Gemeentereiniging. Aan de gebouwen voor den gemeentelijken reinigingsdienst acht de commissie voor de gemeente-reiniging het gewenscht eenige ver beteringen aan te brengen. De woning van den opzichter is te be krompen ook is de stallucht voor de bewoners zeer binder lijk. De bergruimte voor hooi is te klein, terwijl de poardenstai ondoelmatig is ingericht en vergrooting behoeft, opdat in plaats van 8 paarden er 10 zullen kunnen worden gestald. In overleg met den directeur der gemeentewerken en den hoofdopzichter dei- reiniging is een plan van verbouwing opge maakt, waarbij de gewenschte verbeteringen worden aangebracht. De kosten der verbouwing worden geraamd op f 6000. B. eo W. verzoeken thans den Raad hen te machtigen tot openbare aanbesteding over te gaan en hun een crediet daartoe te ver- leenen van f6000. Mocht de aannemingssom de f6000 overschrijden dan zal het werk in eigen beheer worden uitgevoerd, wat niet duur der zal komen. Met den naburigen eigenaar, den heer B. Verkaaik zal een ruiling van grond moeten ge schieden, waartoe deze ziju toestemming heeft gegeven. De aanwijzing van een bedrag van f 6000 op de begrooting voor 1899 is eene memorie- post voor de verbouwing uitgetrokken zullen B. en W. naderhand doen. Keurloon op Yleescli. Door de Schiedamsche Slagersvereeniging is, zooals wij indertijd hebben medegedeeld, een verzoek bij den gemeenteraad ingediend, waarbij zij verzocht, dat de slagers van het keurloon van vleesch zouden worden vrijgesteld. Adres sante oordeelde, dat, waar het-hier eene zaak van algemeen belang geldt, dat niet particu lieren met deze heffing moeten worden be^vaard, te meer daar ait. 238 der Gemeentewet zich daartegen verzet. B. en W-, in wier handen dit adres om advies werd gesteld, geven den Raad in overweging afwijzend op het verzoek te beschikken, aan gezien steeds het keurloon op de verkoopers en niet op de consumenten drukt of gedrukt heeft, o. a. bij visch, melk enz.; dat deze hef fing in strijd zou zijn met art. 238 der gemeente wet, zien B. en W niet in. Voorts wijzen zij terug het betoog van adres santen, dat uit het keurloon bestreden wordt een bedrag van f400 voor «verdelgingsrniddelen", die besteed zou worden tot het onschadelijk maken en begraven van afgekeurd vleesch, aan gezien zoodanige post niet bestaat. Bovendien worden de kosten hiervoor niet gemaakt ten dienste der veehouders, geljjk adressanten be weren, maar meestal ten behoeve der slagers zeiven. Het verheugt ons te kunnen mededeelen dat de toestand van den heer Frans Visser heden eenigszins gunstiger mag genoemd worden. Het was hedenmorgen halfvjjf toen de heer B, de Goederen en zyn knecht, die beiden ijverig in de bakkerij aan de Raam werkzaam va besloten om hun brood en koffie uit hetn de bakkerij gelegen vei trek te halen, om doende in staat te blijven tot de verrichtiaa liet dagelijksch werk. Maar wie beschrijft iT schrik toen zij bij het openen der verbinding deur een dikken rook ontwaarden en onmH deliijk daarop een helle vlam zich ontwit'kéll" en de ruimte in het vertrek met rooden 2|<rf verlichtte, het al bedreigende met totale ver nieliging en de passage onveilig makende vo»r elk die vanuit de bakkerij naar buiten wilfe Een oogenbük van angstig beraad en toen snelden beiden, met een blombaal over hei hoofd als schild tegen het dreigende vuur d» de vlammen en naar buiten, waar zij aiara maakten en hulp riepen ter bestrijding van ha dreigend gevaar. Snel rukte de politie aan met den slangen en koit daarop vielen de ruiten rinkelend neer van het vertrek waar de brand zich had ge. openbaard, vernield door den krachten straal der waterleiding. De brand was ontstaan op den z.g. boven- oven, een ruimte op den gemetselden oven" die gebruikt wordt voor het drogen en waar boven de slaapplaats van den knecht zich fci vindt. Rijkelijk had het vuur daar voedsel gevonden, want de houten vloer lag nov e«n meter boven den oven en was dan ook reeè spoedig doorgebrand, zoodat de vlammen zich viij konden voortplanten. Door de inrichting van het huis werden de vlammen voorts nJ door een levendige trekking aangewakkerl daar de gang als een schoorsteen werkt. Maar toen eenmaal het water toestroomt in dikken straal, juist op de plaats waar hei vuur woekerde, toen was het gevaar in korten tijd bestreden, slechts als bewijs van zijn kort stondige heerschappij achterlatende, verkoolde planken en gebladderde verf, terwijl als vruchten van den strijd met het water een ware modder- poe! en glasscherven en stukken hout lans den grond achterbleven. De boedel des heeren de Goederen is tegen brandschade geassuieerd, terwijl hij zijn bedrijf in de bakkerij van een collega zal voortzette», Ook burgers hebben deelgenomen aan hit blussehingswerk, dat door de politie met grooie vaardigheid is begonnen en voleindigd, waar door een aigeheele vernieling van dit voor brand zoo volkomen geeigende p.md werd voorkomen. t Een helle gloed die den hemel bloedig kleurde deed gisterenavond het vermoeden rijzen dat aan de Hoofdstraat of langs de rivier brand was ontstaan en reeds spoedden zich velen in die richting. Het bleek echter weldra dat wel is waareen felle biand woedde, waarschijnlijk een hooi schelf nabij Perni«, maar toch dat hier te stede het vuur geen prooi had gezocht. Men stelde zich dan ook tevreden niet df beschouwing van den vuurgloed aan deu h>._ en ging dan huiswaarts èf dank baar dat ïiiier' geen gevaar dreigde èf teleurgesteld, omdat men tevergeefs was uitgeloopeo. Hedenmorgen, waren aan de vischmarkt aan gevoerd, 2 partijen schol en tongde prijzen ren voor schol van f 0.35 tob ƒ2.80, tong koop f 2.17J, alles per koop. B U R G E RL LJli Ë~S TAN D. Gehuwd i 2 Maart. A. J. Bailijns, 22 jaar, en C. san Munster, 18 jaar. Geboren 28 Febr. Hermanus, zoon van J. ff. Looj en G. W. Zij den bos, Nieuwe Haven. 1 Maart. Ulrich, zoon van J. Vredeubregtea A. G. Bauraann, Hoofdstraat. Maria, doel- ter van G. van Kempen en G. M. P. Goede- rood, Baan. Overleden 28 Febr. Leenije Lok, oud 42 jaar, echtge noot van M. van Buuren, Ploegstraat, 1 Maart. Janna Marigje Schram, oud 40jafif, echtgenoot van J. H. Stek, Tioiicrdamtchtdijt *De heer G. N. Ihz, directeur der werken alhier, komt voor als no. 2 van een v« dracht voor dezelfde betrekking to Dordrecht De heer J. van der Zee, onderwijzer aan 4 Tusschenschool alhier komt als No. 3. voor of eene voordracht voor een onderwijzer bij h< openbaar onderwijs te Haarlem- De heer G. Vonk alhier, thans werkt® aan het Bureau van Gemeentewerken, is het dezer dagen gehouden examen voor boa' kundig opzichter als zoodanig geslaagd. BURGERLIJKE"STAND. Geboren 2 Maait. Trijntje, dochter van J. BrouW en H. G. Sterk, Maassl. dijk. Overleden 1 Maart. Heudrika Suzanna Westhoff, maanden, Achterstraat. Anna Sehoute oud 59 jaren, echtgen. van C. Post, Zometdt® TWEEDE KAMER. Zitting van Honderdag 2 Maart. (JPer telegraaf.) Bij de voortgezette beraadslaging visie-voorstel van den heer Harte c. s., ■werf® 35 tegen 24 stemmen aangenomen bet al®®; ment van de commissie van. rapporteurs op

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2