te BINNENLAND. STADSNIEUW S. YLAAltDINGEN. Ï-Jh gespeeldin de officiers-casino's speelt men niet meer. Het wetsontwerp omtrent een. afzonderlijken Beiersclxen Senaat bij liet Rijks-militair -ge rechtshof te Berlijn is nu bij den Rijksdag in gediend. De „Post" heeft tegen de „Vorwarts" een aan klacht ingediend wegens heling. Laatstgenoemd blad had nl. oen paar brieven gepubliceerd van Fin-, von Strunim aan de „Post", die door in braak van het redactie-bureau van dit blad ont vreemd heeten te zijn. Do „Vorwarts" drijft den spot mot dien in braak. De Hongaarsche bladen, behalve die der on- afhankolijkheidspartij, begroeten alle de door Szell voor de Kamers afgelegde verklaring met voldoening. Apponyi's nationale partij heeft ach gisteren ontbonden en vcreenigd met de regee- nngspartij. Tot voorzitter der Kamer is gekozen, de vroe gere minister van binnenlandsclie zaken Perezei mot 224 stemmen. Szilagyi kreeg er 74. Volgons de „Polit. Corr." is de Nationale Ver gadering van Krota voornemens to besluiten, dat zij het recht heeft om, wanneer de hoogste regceringspost vacant komt, een vorst to kiezen, welke verkiezing niet nader bevestigd behoeft te worden. In de Cliinecsche provincie Shaaitung heerscht grootc ellende en opgewondenheid! tem gevolge van ovei-stroomingen der Gele Rivier. Reeds zijn hevige onlusten voorgekomen en dorpen ver brand, en men vreest dat Europeescho inmen ging noodig zal blijken. In Eugelamd is men zeer ontstemd over db aan Italië afgestano haven. Rusland heeft nu ook schriftelijk bij het Tsung-li-Yamen geprotesteerd tegen aanleg der spoorlijn in het Noorden. De Amerikanen zullen volgens Mc Kinley's wensch de Duitschers op de Philippijnen be schermen, danr Duitschland zijn in de Philip pijnsche wateren gestationneerd oorlogsschip noodig heeft voor den dienst aan de Chineesche kust. Ook op de Samoa-eilanden hepft de Duitsche regeering de belangen hater onderdanen aan de Amerikanen opgedragen. Een en ander geldt als een bewys dat de betrekkingen lusschen Duitschland en de Ver- eenigde Staten veel beter zijn geworden. Tweede Kamer, Dinsdag 7 Maart zullen de afdeelingen der Tweede Kamer onderzoeken de wetsontwer pen Nadere bepalingen omtrent de personeele belasting; afschaffing der Rijkstollenverzeke- ting van de veiligheid van het verkeer op de openbare wegen wijziging der Indische begroo ting voor 1899wijziging der Militiewet nadere wijziging der wet betrekkelijk de in- kwaï tieringenonderhandsche verkoop van domeingrond ander Hooge en Lage Zwaluwe; naturalisatie van B. G. Biermam. e. a.; nadere regeling van het Curafousche muntwezen aan vulling en verliooging van hoofdstuk IX der Stnntsbegrooling van 1899voorschot uit 's Rijks schatkist voor een tramweg van Winschoten naar Bellingwolde. Staat ran oorlog en beleg. In haar antwoord op het verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp houdende bepalingen ter uitvoering vun art. 187 der Grondwet (staat van oorlog en beleg) verklaart de Regeering dat vrees voor afkondiging van den staat van ooi log of van den staat van beleg zonder dat daarvoor noodzakelijkheid is, niet behoeft te bestaan, daar hiertegen op vol doende wijze wordt gewaakt door de bepaling dat onverwijld een voorstel van wet tot be krachtiging van het voortduren van den buiten gewonen rechtstoestand aan de Staten-Generaal moet worden ingediend. Ongeregeldheden of beroeringen van weinig belang zullen het afkondigen van den staat van oorlog of van beleg niet rechtvaardigen, maar alleen die welke zulk een karakter en omvang hebben aangenomen, dat de veiligheid van het Rijk of van een deel daarvan er mede gemoeid is. Dat in liet ontwerp weinig waarborgen wor den gevonden voor de verzekering van de rech ten der ingezetenen kan de regeering niet toe geven. Van rechtswege zijn de staat van oorlog of van beleg opgeheven wanneer een der beide Kamers het voorstel tot bekrachtiging er van heeft verworpen. Tegen eene bepaling volgens welke omtrent het Koninklyk besluit bedoeld in art. 1, de Raad van State zou moeten wor den gehoord, bestaat bezwaar met het oog op de daaraan verbonden vertraging. De Regeering heeft in het wetsontwerp verschillende wgzi- gingen gebracht. Ongevallenwet. Door d© heeren J. C. van Marken en F. G. Waller, directeuren der Nederlandsehe Gist- en Spiritusfabriek te Delft is aan de Tweede Ka mer een adres verzonden, waarin zij ©enige be zwaren inbrengen tegen het aanhangig ontwerp van web tot -wettelijke verzekering van werklie den tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. AJs uitgangspunt van hun betoog hebben adressanten een vergelijkend over zicht samengesteld van de bedragen, die ter voorziening in de geldelijke gevolgen van onge vallen door de Nederlandsohe Gist- en Spiritus fabriek gedurende de laatste 10 jaren zijn be taald, van de bedragen die zouden betaald zijn indien het onderhavige ontwerp kracht van wet had gehad en van de bedragen die bij andere even of meer vrijgevige voorziening in dezelfde ongevallen betaald zouden worden, Vervolgens geiven zij een overzicht van de on kosten dio de voorziening in de geldelijke gevol gen van ongevallen gedurende 10 jaren, met zich brengt, een tienjarig overzicht van de ongeval len die voorbijgaande gevolgen hadden, van die, welke blijvende gevolgen hadden en ten slotte een overzicht van de gekapitaliseerd© onkosten der ongevallen met blijvende gevolgen. Aan het slot van hun betoog brengen adres santen onder 't oog, dat ten opzichte van het stelsel van verplichte verzekering hij de Rijks verzekeringsbank de voorgestelde regeling, niet zoozeer als wel gewenscht ware, met de behoef ten en hulpmiddelen der practijk rekening houdt, en daardoor den werkgevers en werklie den, die onafliankelijk van den welgaver eena regeling tot stand brachten, belangrijke nadee- len berokkent. Ton opzichte van enkele bijzondere punten meenden zij, waar door de regeering van die er varingen der aanstaand© varzekmngphektigen en verzekerden geen partij getrokken was, aan de band eener •dertigjarige ondervinding enkele opmerkingen te mogen maken, die bij de be raadslagingen. wellicht van eenig nut kunnen zijn. Vee-invoer in België. De Belgische vetweiders, slagers enz. klagen nog steeds over de gezondheidsmaatregelen van het landbouwbestuur, vooral over de sluiting van de grenzen voor Hollandse!) vee. De verbeteringen, welke minister De Bruijn reeds in April 11. beloofde, blijven nog steeds uit. ïDe kooplieden uit onze polders," zegt het sHandelsblad van Antwerpen", nuit Vlaanderen en de Kempen, zijn verplicht voor hunne stallen het slechte vee uit het Walenland te koopen, dat in onze stieek niet thuis behoort. «Middelerwijl staan onze schoone weilanden leeg en weet de vetweider geen weg met zijn hooi. sDe bloei van den landbouw is goed mest- vee met honderden, neen, met duizenden stuk=, en dat kiijgen onze kweekers alleen uit Holland. De landbouwer heeft mest noodig voor zijn bouwland; de koeiboer heeft gebrek aan goed melkvee, en dat alles krijgt men alleen langs de Noordergrens". Ondertusschen heeft de Regeering de grens tijdelijk (van 20 Febr. tot 18 Maart) open gesteld voor Fransch mager vee uit de departe menten Sarthe en Mayenne. Uit die departement en is de veeziekte ge weken. »Maar de Nederlandsche provinciën Utrecht, Drente, Groningen en Friesland", zegt bovengenoemd blad, szijn in hetzelfde geval. Die zijn veel dichter bij dan het Sarthe-deparle- ment, en hier blijft de grens voor dat soort van vee onverbiddelijk gesloten." Oud-onderofflcleron. Heb jaarverslag van den Ned. Bond van oud- onderofficieren vermeld b, dab hob aantal leden steeg van 172 bot 183, dat der beschermers en donateurs van 70 tot 76. Aam 19 weduwen is olk f 72.50 ter hand gesteld. Over 1899 zal deze uitkeermg f 82.50 kunnen bedragen. In de gisteren te Amsterdam gehouden alge- meene vergadering werden gekozen tot bestuurs leden, de heeren: H. P. van de Woestijne en J. Ch. Wepster; herkozen werd db lieer T. E. C. Bnraob. De beide andere aftredende leden, C. F. Sierig en M. I. van Wingerden Swart, had den verzocht niet weder in aanmerking te ko men. f Door Regenten van het Weeshuis der Her vormden was bij den gemeenteraad een verzoek schrift ingediend voor een gedeelte van de eigendommen behoorende tot het gebouw van dit Weeshuis, en thans staande ten name der Gemeente Schiedam, te brengen ten name van bedoeld Weesbuis, aangezien hier eene vergissing in de eigendomsbewijzen in het spel is. B. en W,, de bevoegde autoriteiten gehoord, adresseeren op dit verzoek gunstig te beschikken. Door den heer A. Berkel, die de vroegere bleekerij »het Lammetje" aan de Emmastiaat in eigendom heeft gekregen, was aan den ge meenteraad verzocht om een gemeenteterrein in huur te mogen bekomen, gelegen voor een tweetal perceelen, die hij van plan is daar te bouwen. Adressant is bereid dien gemeentegrond tot tuin aan te leggen en er een ijzeren hek op steenen voet om heen te bouwen. B. en W. adviseeren, mede uit het oogpunt van welstand en zindelijkheid, om ouder eenige voorwaarden voorloopig voor 10 jaar aan adres sant op diens verzoek gemeld teneiu te ver huren, groot 33 cA, en wel voor f5 'sjaars. Den 24»len Februari is door B. en W. de kas bij den gemeente-ontvanger gecontroleerd aanwezig was f 82135,44K, een bedrag dat met de boeken klopte. Op 6, 7 en 8 Maart a.s. zal, met vergunning van het gemeentebestuur, alhier een collecte worden gehouden ten behoeve van het fonds voor arme oude visscherslieden te Sclieveningen. De Koninginnen en Prinses Elisabeth woon den gisteravond in de Fransehe Opera het 2e bedrijf van Princesse d'Au berge bij en vertrok ken daarna. Blijkbaar waren de Vorstelijke per sonen dus gekomen om het Carnaval op de markt te Brussel te zien. Gisterenavond vergaderde de vereeniging St. Aubertus, afd. bakkers (patroons en gezellen) van den Ned. R.-K. Volksbond met de afdeeling Schiedam van d!en Ned. Brood-, Koek- en Ban- ketbakkersbond, de balcker^ezellen-vereeniging „de Morgenster", de Typografenvereeniging „Adelphismus", de Molenaarsvereeniging, de Houtbewerkersvereeniging, db Brandterskneckts- vereeniging en het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Volksbond. Deize gecombineerde vergadering was door „St. Aubertus" belegd, met het doel om te trachten aan het personeel in de bakkerijen een vrijen dag te bezorgen op de Christelijke feest dagen. De verschillende vakvereenigingen waren uitgenoodigd als vertegenwoordigende een ge deelte der burgerij. Het bleek echter dat de tegenstand! kwam van de zijde der patroons. Hoewel gelukkig niet allen, waren er toch velen die rich, lieten beheer- sche®. door de vrees dat concurrenten van Iran niet-bakken zonden gebruik maken om zich in hun klanten te dringen, terwijl anderen angstig waren dat zij eenige brooden minder zouden ver- koopen. Wanneer dus do gezellen op de Chris telijke feestdagen moeten blijven werken, zal dit aan da patroons te wijten zijn. Na een korte maar zaakrijke discussie werd' de steun gevraagd' der burgerij, welke ter vergade ring vertegenwoordigd w.as door de besturen der werküedenvereenigingen en werd die volgende motie aangenomen: „De besturen der verschillende werklieden- vereenigingen, vergaderd op Donderdag 2 Maart, gehoord de besprekingen omtrent (lo vie ring der Christelijke feestdagen, door db hak kers, besluiten in hunne vergaderingen de leden, te bewerken om, te beginnen met het Paasch- feest, geen brood op die d'agen van d© bakkers te nemen; en ter verdere propaganda een com missie te benoemen, bestaand© uit do besturen van de1 bakkersgezellenveroeniging „de Morgen ster", de Ned, Bakkersbond, en db vakafcfeeling „St. Aubertus" van den Nsd. R.-K. Volksbond afd. Schiedam, en deze commissi© op te dragen allo geoorloofde middelen aan te Wenden om deze zaak tot een goed einde te brengen." Ook de geavanceerd liberale kiesvereendgmg te Veendaon heeft mr. E. A_ Smidt met alge- meene stemmen candadaat gesteld voor do Twee de Kamer. De nagedachtenis van mr, van Maanen, in leven advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, werd in de heden gehouden zitting van dat college in gevoelvolle bewoordingen gehuldigd door mr. Polis, procureur-generaal, en mr. Conick-Liefsting, president van den Hoogen Raad, alsmede door mr. J. Limburg, advocaat, die namens de Balie sprak. Zjjne groote be kwaamheden op rechtskundig gebied en zrjn humaniteit werden zeer geroemd. Het stoffelijk overschot van mr. Vnn Maanen wordt Zaterdag op Oud-Eik en Duinen ter aarde besteld. De stoet verlaat om 12 uur het sterfhuis. De Ned. R.-K. Volksbond heeft 4 Maart a.s. 11 jaar bestaan. De heer W. J. van Sandick te 's-Gravenhage heeft naar wij vernemen ontslag genomen als hooid-angelarjjï in hot le district van het Hoogheemraadschap van Delfland. KETÏÏEL EN SPALAND, 3 Maart. Heden zijn de rechterlijke autoriteiten hier geweest in zake den diefstal en de brandstichting in de burgemeesters- woning. Ook de verdachte dienstbode was naar hier ge bracht om aanwijzing te doen van de plaats waar de gestolen voorwerpen waren te water geworpen. Zy gaf die op te zpn aan de bocht van de Kerklaan en nabij de Steenenhrng over de Poldervaart. Een blijde kinderschaar en tal van volwasse nen waren gisterenavond in het Vereenigiogs- lokaal op de Braersvest bijeen, om het tweede jaarfeest te vieren van de kinderzendingvereeni- ging »!ezus komt". Na gemeenschappelijk gezang, opende ds. Van den Broek het samenzijn met gebed, het lezen van een hoofdstuk des bijbels en een wel komstwoord, waarbij nadrukkelijk de aandacht werd gevestigd op den naam der vereeniging in zijn rijke beteekenis voor allen. Na het lied der kinderen, sprak de heer N. Rinnooy over zijn arbeid als hulpprediker in de voormalige assistent-residentie Kisser en deelde in zijn rede wetenswaardige bijzonderheden mede omtrent land en volk. Later, nadat ook de secretaris aan het woord was geweest, om verslag uit te brengen, zette de heer Rinnooy zijn rede voort en handelde over de* drijfveer der zending: sMij is barmhartigheid geschied, daarom bewijs Ik barmhartigheid aan anderen." Telkens klonk ter afwisseling der kinderen zang. Het waren schooDe liederen en het bleek, dat zij goed waren ingestudeerd. De ouderen van de 2de klasse weerden zich flink, maar ook de kleintjes van de 1ste klasse deden hun best. Versnaperingen werden by herhaling rondge deeld en, nadat men nog eens gemeenschappelijk gezongen en ds. van den Broek met een af scheidswoord en dankgebed de bijeenkomst ge sloten had, werden ook prijzen uitgereikt. Het was voor velen een genotvolle en een leer zame avond. Terwijl de bode op Rotterdam v. Gink giste renmiddag omstreeks 1 uur op de werf aan de Emmastraat waar zgn gerg gestald wordt, een stalemmer zou omspoelen in een met modder en water gevulde kom had hy bet ongeluk daarin te vallen. Gelukkig werd dit bemerkt door den in de nabijheid wonenden Oudshoorn die toesnelde en den drenkeling weder on h&i droge bracht. __Na zich gereinigd te hebben is v. Gink near zijn woning in de Lange Kerkstraat teruo». keerd, waar hy nog tengevolge van ingekregen vuil ziek te bed ligt. e Dejocomotief van de tram die hedenmorgen te 7.50 hier aankwam, was niet meer instaat om, nadat die bij-het wisselen de Koemarkt opgereden was, weer terug te.rijden naar de plaats waar de wagens stonden. Na vergeebche pogingen die de machine hoe langer hoe verder deed weggaan, ging de machinist er toe over om de oorzaak van deze onhebbelijkheid op te sporen en eerst te 9.10 uur had hij weder macht over zijn machine gekregen. Gedurende dezen tijd is slechts een tram hier aangekomen om 8.10 en 9 uur zoodat alle vaste reizigers voor de tram van 8.20 en 8.40 te laat op bureau of school zijn aangekomen. De gistverzending heeft te 9 uur met paard en wagen plaats gehad, in plaats met de tram van 8.20 uur. Gisterenavond waren aan de vischmarktaan gevoerd 37 manden schol, leng, kabeljauw, tong en spiering; de prijzen waren voor schol van f020 tot fl.42K, leng van f3.tot f4.-—, kabeljauw van f 0.25 tot f 0.85, tong 10.90 tot f 2.25, spiering van f 0,05 tot f 0.15 alles per koop. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 5 partijen schol, tong en griel; de prijzen waren voor schol van f 0.15 tot (1.50 tong f0 50 tot f3.721/», griet f 1.50, alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild3 Maart. Notaris: VV. J. A. Roi.danus. Een winkel- en woonhuis met afzonderlijke bovenwoning en erve, aan de Hoofdstraat no. 119, groot 71 centiaren, f 2920, Een woon- en winkelhuis met erve en over dekte plaats, bleekveld en een aandeel in een open gang, aan de Hagastraat no. 45, groot 73 centiaien, f1300. Tien huizen met open grond en ei ven, aan den Rotterdamschen dijk, nabij het Roode Hek, nos. 1», S 6, J®, i«, 9s, s en groot 548 een- tiaren, 1 f650, 2 f 690, 3 f680, 4 f660,5 f 670, 6 f440, 7 f410, 8 f 380,9 f 560, 10 f 740. Zeven huizen met open grond, uitpad en erven, in een gang uitkomende aan de Hoofdstraat, nos. 15IF, 7, V, 11 en 1!, gioot 239 centiaren, 1 f -150,2 f 150,3 f 140,4 f 130, 5 f 150,0 f 150, 7 f210. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 2 Maart. W. Jongslen, 27 jaar, en E. Smidh, 24 jaar. L. Koote, 25 jaar, en R. P. -.sn Dommelen, 24 jaar. G. van der Most, 19 jaar, en H, A. Vogt, 20 jaar. Geboren 3 Maart. Jan, zoon van D. van den Hoek en J. Tromp, Zalmstraat. Overleden t 2 Maart. Gorendina Kiinmijser, oud 60 jaar, Dam. Magdalena Johanna Margaretlia Valk, oud 6 weken, Dam. Pieter Groeneweg. oud 1 jaar, Emmastraat. Door de afdeeling^ "Viaardinge®, en. Vlaaidin- ger-Ambacht van den Ned. Protestantenbond rijn herkozen, tot bestuursleden de heeren J. J. Van Raalte en J. F. v. d'. Plaat. Woensdag had in het café „de Romein" alhier, de jaarlijksche stierenkeuring tot veredeling van don veestapel plaats. Een 12-tal flinke krachtige dieren waren aanwezig. Toegekend! werden de navolgende prijzen: Een 1st» prijs ad f 150 voor den 2-jarigen stier vam den heer H. A. Nebbens Sterling te Rozen- burg. Twee prijzen ieder van f 100 aan de landbou wers C. Hofstede te Maasland en S. Barendmgt te Rozenburg voor de door ieder hunner aange voerde eenjarig© stier. De 3e premie, eveneens ad. f 100, werd aid toegekend, terwijl ook de premiën van f 80 eo E f 50, die door het Rijk beschikbaar ware® ge steld., naar het oordeel der commissie niet ton den worden toegekend. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild: 1 Maart. 1. Een groot Pand, vroeger Heerenhuis, laatst in twee gedeelten bewoond, aan de Zomerstraal N 112 en 113, groot 237 vlerk, ellen, f3100. 2. Een Heerenhuis met Tuin, aan de Hoog straat strekkende tot de Kuiperstraat D 124, groot 421 vierk. ellen, f7500. 3. Een Woonhuis, Wil hel minastraat R 1202/01. groot 111 vierk. ellen, met een uitgang in een daarnevens gelegen steeg, f1500. 4. Een aan de Vlaardingsche Vaart geiegeo Terrein met twee Woonhuizen, Schuren e" niet vruchtboomen beplanten Tuin, Werfsteef A 64 en 65, groot 1103 vierk. ellen, f Siöt'1 5. Een Woonhuis, WilhelminastraatR 126z/fi groot 98 vierk. ellen, met een achteruitgang in een steeg. Uit de hand verkocht." De J. ff 1.1. i stage hechl Pon Fra Zilt A3 3 Nei Cert Cert Hoj Obi. Ita tnscl Paus Ooi Obl.] Poi "Obl 'ditc Ru Cert Obl.1 f» Sp PsvS dito ÏB ft® '"dito -dito dito

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2