Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. TL AAltDIN (JEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Koloniën. INGEZONDEN. Stoomtramwegen op de Zoïd-Hollandsche eilanden. l)e Minister van Waterstaat bestrijdt in zijn memorie van antwoord op bet sectie-onderzoek van het ontwerp tot aanleg van de bovenbe doelde stoomtramwegen de meening, dat in de eilandensCreek, zoo rijk aan uitstekende water wegen met een uitgebreid sloombuotverkeer, aan een uitgestrekt tramwegnel geene dringende behoefte bestaat en dat er mitsdien geen ter men bestaan gelden uit 's Ryks kas ter berei king van dat doel beschikbaar te stellen. De minister wijst er op dat evengoed als de Iloeksche Waard en als Schouwen en Duive lend, welke ook door krachtige ondersleuning van staatswege door middel van een secundairen spoorweg aan de middelpunten van verkeer en aan hel groote spoorwegnet zyn of zuilen woi- den verbonden, Voorne en Putten en Goeree en Oveiflakkee aan dit nieuwe verkeersmiddel behoefte hebben. De aandrang van zeer vele leden op het als nog opnemen in het plan van een verbindings lijn Rhoon (of juister gezegd Zuidhoek) Mid deldijk heeft den Minister aanleiding gegeven tot het iristellen van een ernstig onderzoek, of inderdaad het opnemen van deze vei binding in het plan geëischt moest worden en de uitkomst van dit onderzoek is geweest dat hij gemeend heeft daaitoe niet te moeten overgaan. Ook wijst hij er op dat het bezwaar van het ontbreken van bet verbindingslijn!je voor verkeer van en naar Dordrecht, voor zoo veel dit aanwezig zal zijn, overdreven wordt voorgesteld. Het tot stand brengen van een aanlegplaats nabij Ooltgensplaat lag zeer zeker in 's Ministers bedoeling. De Minister verzet zich met nadruk tegen de denkbeelden betreffende een combinatie van do twee stamlijnen, sommige tot Middeldijk, andere tot Kroosvvijk. Eveneens komt hem het denkbeeld om de lijn Oud-BeijerlaodGouds waard te doen vervallen niet gelukkig voor. Blijkens een b(j de memorie gevoegde ge specificeerde opgave van de door onderscheidene besturen verleende subsidies, bedraagt bet totaal der subsidién op Goedereede en Overflakkee, "Voorne en Putten, IJsseimonde, Iloeksehewaard en van de gemeenten Rotterdam en Dordrecht f 55,053. Het ligt in de bedoeling tegelijk met de lijnen Goudswaard—-Oud-Beijerland enStrijen Blaakscbendijk, ook met de lijn Middeldijk Zwijndrecht aan te vangen en deze lijnen dus zoo mogelijk tegelijk in exploitatie te brengen. Kommiezen -Verificateurs Door den minister van financiën zijn achttien kommiezen-verificateur der Ie categorie bevor derd tot verificateurs der 3e categorie. Elf dei- Se categorie zijn bevorderd tot de le categorie ia dien rang. Twee kommiezen-verificateurs zijn bevorderd van de 3e tot de Se categorie. Hiermede is voldaan aan de klachten der kommiezen-verificateurs vroeger ingebracht bij den minister van financiën, en ook in de Tweede Kamer besproken, dat, ten gevolge van de be noemingen van aspirant-verdcateurs de bevor dering der kommiezen-verificateur zoo lang vertraging onderging. Het aantal verificateurs 3e categorie is met 15 vermeerderd. Vervoer van rundvee naar Belgie, Bij beschikking van den minister van w« b. en it. van 11 dezer is bepaald, dut met ingang van 14 Maart 1899, voor het doorgaand ver voer van rundvee uit Nedeiland naar België zullen gelden de navolgende bepalingen Geen rundvee mag ten vervoer worden aan genomen, tenzij voor elk stuk aan de spoorweg onderneming zijn ter hand gesteld twee, door een geëxamineerd veearts ingevulde en ondet- teekende, gelijkluidende certificaten van het bij de beschikking gevoegde model, (zie nSt.-Ct." van beden) welke, blijkens het daarop vermelde tijdstip van afgifte, niet langer dan 12 uur vóór het tijdstip der aanbieding ten vervoer zijn af gegeven. Van deze certificaten zal het eene exemplaar op het station van verzending bewaard moeten blijven, terwijl het andere met de overige papieren, welke de zending rundvee begeleideu, tot het laatste Nederlandsche spoorwegstation zal moeten worden medegezonden, ten einde aldaar bewaard te blijven, en desverlangd aan den districts-veearts ter inzage te worden gegeven. De ministers van oorlog en justitie verleeneu deze week geen audiëntie. Bij Kon. besluit is do heer F. Meier erkend en toegelaten als consul van Duitschland te Rotterdam, voor Rotterdam, Dordrecht, do voorhavens aan de Maas en Scheveningen. Bij Kon. besluit is aan S. C. M. Knappert, lid van het college van regenten ovor de Rijkswerk-inrichting voor vrouwen en hot huis van bewaring te Leiden, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend uit die betrekking, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten, en is benoemd tot lid van het college van regenten over do Rijkswerkinrichting voor vrouwen en het huis van bewaring te Leiden, P. Alma, fabrikant, wonende aldaar, Bij Kon. besluit is aan dr. O. H. Leignes Bakhoven te Kampen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Övcrijsel en Drente. Bij Kon. besluit is mr. M. D, Molenaar benoemd tot burgemeester der gemeente Nieuwerkerk a/d Use!. By Kon. besluit is mr. D. A. van Eek benoemd tot burgemeester der gemeenten Mijnsheerenland en Westmaas. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het postkantoor te Amsterdam, J. W. Chevallier, thans in gelijke betrekking te Groningen. Tot kapelaan aan de R. K. Kerk van den H. Joannes den Dooperis door den bisschop van Haarlem benoemd pater C. Vermeulen, thans kapelaan te Goorn. Hedenmorgen te 9 uur zon de kuipersjongen G. A. van Leeuwen hoepels uit de Schie halen, waarbij hij het ongeluk lied voorover te water te schieten. Gelukkig werd dit gezien door den zakkendrager Verdoes, die onmiddellijk toeschoot en bet genoegen smaakte den drenkeling op het droge te helpen alvorens hem ernstig letsel was ovei komen. De stukadoor Ktuining had Zaterdagmiddag het ongeluk om, terwijl hij aan de fabriek van melkproducten »Ceres" werkzaam was, van de stelling te vallen, waarbij hij eenige kwetsuren beliep, die hem noodzaakten het werk te staken. Gelukkig zijn deze gebleken niet ernstig te zyn. BURGERLIJKESTAND. Geboren 12 Maart. Adriana Josephn, dochter van A.M. Mei'der en H. A. H. Vos, Buitenhavenweg. Overleden: 12 Maart. Simon Engels, oud 2 maanden, Singel. 'Heden heeft zich hier een geval van febris typhoidea voorgedaan. Op de tentoonstelling van »Aviculturn" te 's-Hage, is de tweede prijs, een zilveren me daille, in de afdeeling Pluimgedierte, toegekend aan den heer A. van der Weyden Cz. alhier, voor zijne inzending van vogelvoeder, enz. De tooneelvereeniging »Hollandia" alhier, zal Donderdag 16 Maart een uitvoering geven in de zaal Harmonie". Ten tooneele zal worden gevoerd «De Werkstaking" en «Liefde zoekt list". Bij de politie te Rotterdam is de aanhouding verzocht van een 12 stuks geteerde manilla- touwen, ieder ter lengte van 12 tot 20 vademen, ontvreemd van verschillende vaartuigen, lig gende in de Wilhelminahaven alhier. Tegen den slager E. L. alhier is dezer dagen proces-verbaal opgemaakt wegens het slachten van een zijn natuurlijkeu dood gestorven zijnd paard. Het eigendom van dezen weinig con- ciensieuzen man is natuurlijk vernietigd. BURGERLIJKE STAND. Geboren 12 Maart. Elisabeth, dochter van M. Ftgee en D. M. Villerius, Spoorstraat. Petronella Cornelia, dochter van C. v. Dorp en D. v. d. Ilidde, Oosterstraat. Overleden 12 Maart. Jacob Schouten oud 41 jaar, echtg, van J. Stuurman, J. v. D ijlestraat. Men schrijft ons uit Amsterdam; In de heden gehouden vergadering der letterkundige afdeeling van de Koninklijke academie- van weten schappen werd door de daarvoor bestaande Commis sie rapport uitgebracht over de voor den wedstrijd in Latijnsehe poesie ingekomen gedichten ter bekroning met dc gouden medaille ter innerlijke waarde van f200 uit het legaat-Hoeufft. Het waren er 21 in getal, waarvan het le en het laatste dichterlijke ontboezemingen waren ter ge legenheid van de inhuldiging ran Koningin Wilhel- mina, en blijkens titel en motto door een en den zelfden dichter ingezonden. Het eere-metaal werd aan den dichter „Pater ad Filium" toegewezen. Deze bleek te zijn prof. J. J. Hartnac te Leiden. Vijf gedichten kwamen in aanmerking voor eene eervolle vermelding; een dezer dichters is de heer Allessandro Hiccioli to Rome, die „Clitio" vervaar digde. Professor Chantepio de la Saussaye las hierna eene verhandeling voor, door den heer Alb. C. Kruyt, zendeling-leeraar te Posso (Midden-Celebes) en cor respondent van de afdeeling, ingezonden over: „Het koppensnellen der Toradjas van Midden- Celebes on zijne bcteekenis". De schrijver was uitgegaan van de meaning door wijlen Prof. Wilkcr voorgedragen volgens welke do zielen der verslagenen dienst moeten door als slaven in het hiernamaals, of als schutsgeesten in den oor log waarbij do schedel als medium dient. Het bleek den heer Krnijt dat deze denkbeelden alleen voorkwamen bij enkele inlanders, die ondor den invloed van het verkeer met vreemdelingen stonden. Hij stelde een onderzoek in en deelt nu het resultaat mede. De slotsom van het omvangrijk onderzoek is, dat de gesnelde koppen volstrekt geen betrekking hebben op het lot der zielen in het hiernamaals. Met deze ziel (angga) bemoeit de Toradja zich weinig. Veeleer is het hier te doen om den levens- aetber (tanoaaa) of de levensfluïde. Deze is nog krachtig in het hoofd van den verslagene en strekt in handen van den koppensneller om meerdere vij anden te lokken, en om den eigeu levensaether met dion van den verslagen vijand te versterken. Deze opvatting verklaart de gebruiken van den oorlog, gelijk ook die bij den vouw. Deze gebruiken worden uitvoerig beschreven, en daarbij ook ver scheidene liederen, die men na den terugkeer van koppensnellen in het geestenhnis (lobo) zingt, in het oorspronkelijk en in vertaling medegedeeld. Het geheel is zeer merkwaardig en belangwekkend. De heer Orelio heeft zich teruggetrokken als directeur van de in woeding zijnde Naamlooze Ven nootschap „Nederlandsche Opera" te Amsterdam. Hij blijft dus opera- en concertzanger. Het plan bestaat om in de maanden Augustus en September van 1000 te 's-Gravenhage te houden eene tentoonstelling der geschiedenis van het Neder landsche zeewezen (tot 1795). Het doel dezer tentoonstelling is om een beeld te geven van Nederland's geschiedenis ter zee, niet alleen uit een krijgskundig oogpunt maar ook met betrekking tot de Nederlandsche ontdekkingsreizen, kolonisatie, pooltochten, overzeesche handelsonder nemingen en visscherij. H.M. do Koningin heeft voor deze expositie wel willend afgestaan dc Gothisehe zaal en de balzaal in bet oude Paleis van den kroonprins Willem. De Commissie van voorbereiding bestaat uit de beeren D. F. Scheurleer, voorzitter; mr. S. van Gijn, onder-voorzitter; G. P. van Hekking Colenbrander, secretarisdr. H. J. de Dompierre de Chaufcpié, penningmeester; prof. dr. P. J. Blok, prof. mr. J. G. Heeres, W. D. H. Baron van Asbeck en E. W. Moes, leden. Morgen (Dinsdag)avond Bohtemsch strijkkwartet in Rotterdam in het „Nut". In den Haag moet het heerlijk geweest zijn. Het cassatieberoep van de leden der Raad van administratie der H. U. S. M., die tot f 100 boete werden veroordeeld wegens het als bestuurders van den spoorweg Schiedam—Vlaardingen^-Maassluis Hoek van Holland niet zorg dragen ant een weg, welke onder 's-Gravezande een zijlijntje van ge noemden spoorweg kruist, voorzien is van een goed zichtbare afsluiting, is heden door den Hoogen Raad verworpen. Tot verwerping van het cassatieberoep van den notaris te Hoogeveen, die wegens valschheid in een authentieke akte en het gebruik maken daarvan tot 14 dagen gevangenisstraf is veroordeeld, werd heden door het Openb. Ministerie bij deu Hoogen Raad geconcludeerd. Neb. Herv. Kerk. Beroepen: Te Stavenisse, P. Snoep Cz., te Waarde. Aangenomen: Naar Polsbroek, door W.SIoo- ten, to Rouveen. Geiief. Kerken. Beroepen: Te Brock op Langendijk, C. Wie" lenga, te Katwijk a/d. Rijn. Bedankt: Voor Zuidwolde, door E. Vonk, to Arubt-Vollenbovcn A. Het vonnis van de Bordreebtsche rechtbank, waarbij aan dc Gereformeerde kerk te Oud-Beijerland A zijn toegewezen de kerkelijke goederen en fondsen, is heden door het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigd. R.-K. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kape laan te Delft (St. Hippolytus) den heer C. H. Schneiders, die kapelaan was te Wassenaar, en tot kapelaan to Schiedam (H. Joan, de Dooper) den pater C, Vermeulen, die kapelaan was te Goorn. De bisschop heeft onder Loosdnincn, aan de Beek laan, op de grens van 's-Gravenbage, een nieuwe parochie opgericht, onder patronaat van de H. Agnes, en tot eersten pastoor dier parochie benoemd den heer W. G. F. Snickers. Hoogeb Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot nrts, de heeren: L. H. W. Janssens te Maastricht, E. H. Piobenga te Sneek. J. van der Molen te Beets (N.-H.) S. F. Postma tc Koekengen en N. W. Bouman te Oosterland toege laten voor het 1ste gedeelte de heer C. L. Deijll te Amsterdam. Candidaats-exnmcn in de Nederlandsche Letteren rnej J. H. Scalogne. Laoer Onderwijs. De heer H. C. Derksen te Amsterdam, tot lid in het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers benoemd, heeft als zoodanig bedankt. Teeken des tijds. Men meldt ons uit 's-Giavenhage Militairen beneden den graad vau onder officier werden vroeger in verschillende groote koffiehuizen alhier niet toegelaten. Thans na de opkomst der milicien® na invoering van den jiersoonlijken diensiplicht, hebbon.de bedoelde militairen weder toegang. Een oud gediende. Te Delft is op 89-jarigen leeftijd gestorven de klokkenist P. Kersbergen. Den 14n April 1835 werd bij ais klokkenist aan de Nieuwe Kerk aangesteld. Sedert 4830 was hij reeds organist en 1 Juli 1880 vierde hij zijn 50-jarig jubilee in deze betrekking; in April 1885 diende hij zijn verzoek om eervol ontslag als klokkenist der ge meente in, met toekenning van recht op pensioen. Met algemeene stemmen werd toen door den Gemeenteraad het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen, om dit ontslag niet te yerleenen. Adressant werd toen met behoud zijner jaar wedde het toezicht op de leiding van het klokke- spel opgedragen en de lieer'J. Kethel werd toen als adjunct-klokkenist benoemd. De heet* Kersbergen had op 22 Juni 1890 het zeldzame voorrecht een 60-jarig jubilee als organist te vieren. Hy was toen tachtig jaar. Drie jaar hierna, in 1893, werd hij eervol ont slagen. Alcoholisme in Engeland, Dr. "William Garter heefb in. een voordracht te Liverpool gewezen op liet steeds toemememcl gebruik van alcohol, vooral onder de vrouwen. Van 1876'80 kwamen. 38.4 gevallen voor van dood als onmiddellijk gevolg vaat alooiholmis- hruik op het mil boen levenden, on van '91'95 ;waren er 68, dus een toeneming van 80 3. Voor de mannen en vrouwen afzonderlijk/ de toeneming respectievelijk 42 en 100 Carter verbaasde ziek dat de auta-iteLteai des® sterfte met zulke kalme oogen aanzagen. Toea er een typhussterfte was van 22 op het ag. 1 boen, werd hemel en aarde bewogen, om te verminderen en twintig jaar later was ze ia, derdaad tot op 2 teruggebracht. Maar van eenig protest van, de hygiënisten tegen de sterf, te als direct gevolg van den alcohol, die ia de zelfde mate toenam, hoort men niets. Gepeperde whisky. De whisky is ook al niet meer te vertrouwen, voor zoover hij ooit, als alcoholische drank, vertrouwen was natuurhjk. Hij werd steeds te genover de cognac aangehaald als een drank, waarmede niet geknoeid werd, omdat de grond- stof to goedkoop was om. knoeien noodig te ma, ken. Men heeft er echter wat anders op bedacht om hem te vervaischen en men heeft er Cayen nepeper in gedaan om hem sterker te makea Ook in rum is die gevonden. Men zij dus tegen al to krachtige whisky en rum op zijn hoede. Atjeb. Blijkens door da regeering van den gouverneur' van Atjeb en onderhoorigheden ontvangen tele- giammen hield de colonne van Kroeng Sabil den 4den Februari medo B lentaU vast, van waar eau weg ioopt n.iar boven-Pango. D«n 8eti stootte een patrouille in hot binnen land van MeUhoeh op vijandelijke benden; ui het daarop volgende handgemeen sneuvelde de Euro- peesciie fuselier Muller en werd de Europeescht fuselier v. d. Dussche niet levensgevaaihjif-jewotid, terwijl de vijani zeven duoden bekwam, waaronder de aanvoerdei der bende. In den nacht van den 1 Oen op den llen werd oridei bevel van don len lint. der inf. J. J. Ver- brugh, gedetacheerd van het Nedeiland-che leger, eene hinderlaag gelegd nabij Oen (joeug Kali, waai langs Toekoe Oemar een tianspon zou zenden; de hiiulerlaa gi raakte tot tweemaal toe in ge vedit met een overmaelitigen vijand, waardoor de Euiopeesche fuselier van Essen sneuvelde en dele lui', der inf. J. J. Vei brugh voornoemd niet levei - gevaarlijk gewond werd door een klewanghnuw aao den linkerpols; de vijand bekwam negen dooien en het een nieuw beaumont geweer en blanke wapens ach ter. De colonne van der Dus«en zou den 12en van Lajoong naar boven Wuili opi ukken. sJ.-B.") Men seint uit Kota Radja, dd. 19 Febr., a;i liet «B. N." Volgens berichten uit AnaUbne sneuvelde bij een gevecht met den vijand bij Oentak een Euro- peescha fuselier en werd een gewond. De vijam had zeven dooden. Bij Oedjueng Kala raakten de troepen in gevecln mat een talrijken vijand. Onzerzijds sneuvelde hier bij een Europeesche fuselier, terwijl de luiten,ui Ver brugh door een klewanghouw weid gewond De vijand had negen dooden. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel .Departement. Benoemd-, tot contr. le kl. in do res. Palembaai do ambt. op non-act. G. E. A. F. Rudolph j to contr. 2c kl. in de res. Zuider en Oosterafd. vai Borneo do ambt. op wachtgeld R. C. L. Bosch; to adsp. buiten Java en Madoera, de ambten. G. Oosten broektot notaris tevens vendumeester te Indrausajo L. B. Barkeij, thans tc Buitenzorg; tot not. t Buitenzorg W. L. de Wilde, te Ngawi. Voor den tijd van 5 jaren, ingaande met dendsi zijner optreding, tot directeur der Javasche Bant J. F. H. de Vignon van de Velde, thans agaat dit bank te Soerabaja; bij den P. en T. dienst, tot ebt van het kantoor te Tandjongpandan, dc commit 3e kl. W. F. M. B. Vervloei te Banjoeums. Ontslagen op vorz. ccrv. de klerk bij het dep der burg. openbare werken C. F. Bcthbeder. Verleendwegens ziekte een tweej. verlo. aan fle voorz. van den landr. te Loemadjang mr. A. H. Eten Militair Departement. Benoemd-, tot adjudant bij zijn korps de lolnil bij het garnizoensbataljon van Sumatra s Westkw te Solok P. Hajenius. Ontslagenop verz. wegens volbr. dionstt. een en met pensioen de kapitein der inf. M. K Verleend-, wegens langd. dienst, een jaar W aan den ln luit. der inf. J. W. Bcukcw. aan mil. paardenarts 2e kl. H. J. Tromp do BAaa, den In luit. der genie F. Tombnnk cnaandenoffl van gez. le kl. P. J. Binders; wegens ziektoj tweej. verlof aan den kap. der inLG. K.F. weg. Iangd. dienst, een jaar verlof aan den te W der inf. H. O. Stoelman; Departement van Marine. Belast: bij bet loodswezen ter Borneo's Westka met de waarneming dor betrekking van loods serg. stuurra. bij de K. N. M. W. Stoker, thai hulpl. te Soerabja. Ontslagenbij het marine-etablisscm. te Soerabsj eerv. weg. intrekt. zijner betrekk., de ntachin. w den in dienst zijnden baggermolen tevens voor t in dienst zijnde hopperbarge, C. van de Stadt. Vergundom wegens langd. verblijf in deze westen te ropatrieeren aan den luit. t/z 2e kl. J Hofstede van Hr. Ms. wachtschip Bromo; van Sumatra naar de Koningin Emma dc officier-mud nist 2c kl, J. J, Hesselsvan de Koningin naar do Sumatra dc off.-maeb. 2o kl. K. A.Bonei van de Mataram naar de Koningin Emma als off. de kapt.-luit. t/z H. Backervan de Metare naar de Bali, de luit. t/z 2e kl. jhr. H. K. B. Rendor h P I 0 j rif c t Ski If' 'Mp, iMio Met o/memmq wordt geen instemming der Bedao iggt; bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven érjPSSsx worde slechts aan ééne zijde geschreven Mijnheer de Redacteur Het in de Schiedamscha Courant van 10 1 over de „namen aan kinderen" meegedeelde I mij aanleiding U iets te schrijven over de n

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2