Donderdag 16 Maart 1899. No. 9885 52*° laargang. Stiijdige Werelden, Kennisgeving. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAIMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, niet uitzondering \an Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal Voor Schie dam en V laar dingen (1. 1.25. Fi aneo per post 11. 1.C5. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Bo<cr*f raat 68. Vee-invoer naar België. 1) E BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM brengt, op vei mek van den Cimrnissans der Koningin in deze provincie het volgendter kennis van belanahebbenden De omstandigheid, dat er in de laatste weken enkele lunderen uit Nederland in Belgie ter invoer zijn aangeboden, die reed» bij ainkomst aan de grenzen aan mond- 011 klauwzeer lijdende waren, heeft het den Ministers van Waterstaat, 11 ui tel en Nijveiheid en vtn Binnen! indsche Zaken wenschehjk doen achten de geldigheids duur van hol cerltficual omtient den gezond heidstoestand van het in te voeren vee met ingHng van 14 Maart 1899, te bepeiken tol 12 uur na het onderzoek. Bovendien is ter vooikoming van misbruik bij de inldding bepaald, dit iiet ceitflraat bij de aanbieding ter vervoer in duplo behoort te worden overgelegd een dor exemplaren blijft evenais thans, berusten am het station van inlading, terwijl het andeie aan het laatste Nederlandsche station wordt ingenomen. Ten slotte wordt namens den Minister van Binnrnlandsvhe Zaken de aandacht van de ingezeienen er op gevestigd, dat hun eig.'ii be lang medebrengt, niet andeis dan ezonde en onbesmette dieren naar België uit to voeren. Schiedam, 15 Maart 1809. De Burgemeester voornoemd VERSTEEG. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 15 Maart '99. In den Duitschen Rijksdag stond giste ren het ontwerp der legerwet op de agenda. Men kent de zaakde regeering vraagt een verhooging van het contingent in tijd van vrede met 23,277 man, zoodat het ef fectief wordt 502,506 man. In de begroo- tiugscommissie weigert het centrum eerst de geheele verhooging, om later onder den invloed eener belofte tot goedkeuring der opheffing van de Jezuietenwet de gevraagde escadrons cavalerie toe te staan en in een compromis te bewilligen, waar door slechts 7000 man minder worden toe gestaan dan de regeering vroeg. Nu zouden die 7000 man minder niet zoo heel erg zijnmaar de vermindering komt bijna geheel ten nadeele der infanterie, zoo als de „Köln. Ztg." eenige dagen geleden uiteenzette, en daarom kan de regeering geen genoegen nemen met het „beknibbe len", waaraan de Rijksdag tegenwoodig vol gens bovengenoemd, der regeering zeer gun stig gezind blad, sterk doet. Vandaar dat in de laatste dagen de ver wachting hoog gespannen was. Want zoo verluidde de regeering zou den Rijksdag ontbinden, indien het centrum niet alsnog toegaf aan het verlangen der regeering. De Rijksdag heeft gisteren de zaak voor- loopig blauw-blauw gelaten. Het ontwerp der regeering werd met 209 tegen 141 stem- DOOR IDA BOY-ED. 63) Martina beefde van ingehouden drift, en toornig viel zij tegen haar man uit „Zoo dus je denkt dat ik lieglDank je wel voor je vleiende meening. Maar ik zeg je dat het beele optreden van Charlotte Baumcister tegen mij van a tot z één bc- leediging was. Als ze vriendelijk was, dan lag er iets minzaams in. Minzaam, alsof ik tot het plebs behoordeMen is toch alleen minzaam jegens menschen die maatschap pelijk lager staan. Maar ik voel mij volko men de gelijke van Charlotte Baumeister. -En zij heeft geen woord gezegd of er lag een lesje of een afkeuring in. Op alle moge lijke manieren heeft men mij laten voelen dat ik maar geduld werd, als het kind van tooneelspelers die ver beneden hen ston den, En tegenover die domme, nullige Anne Marie sloofde ze zicli zoo uit. Ik laat mij dat niet welgevallen ik ben jou vrouw de dochter van groote kunste naars. Ik heb recht op de meeste achting." Zij barstte uit in tranen en wierp zich op de chaise-longue. Guy bleef op de bank zitten. Hij was geheel verbijsterd. Hij zag wel dat Martina's verontwaardi ging niet gehuicheld was. Die was volko men eerlijk en brandde in haar. Dus :m o e s t Mart ma ook wel redenen hebben •om zich gegriefd te voelen, ff Was het werkelijk zoo ondenkbaar dat charlotte zich had laten vervoeren om zoo haar op te treden Vroeger zou Guy Pr ij - der Ad verten tiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 12is cents. Reclames 30 cents per r< gel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde lilcine nileer ten tiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon jVo. 123, men verworpen en daarna ook het voorstel der begrootïngscommissie. De woordvoer ders der meeste partijen hadden vooraf ver klaard dat zij eerst bij de derde lezing defi nitief partij zouden kiezen. De derde lezing werd vastgesteld op Donderdag a.s. De bedoeling is duidelijk Geen der par tijen is op ontbinding van den Rijksdag ge steld. Men wil dus gaarne nog tot een com promis komen, zonder den gang der werk zaamheden te vertragen. Tot Donderdag hebben de partijen nu nog gelegenheid tot een vergelijk te komen, terwijl intussclien met de behandeling der begrooting wordt voortgegaan. Vermoedelijk zal de regeering nog wel met een of andere concessie tegenover het centrum uit den hoek dienen te komen; met vage beloften i' deze partij, die de be slissing in handen heeft, niet tevreden. De Amerikaansche opperbevelhebber op de Philippijnen heeft een besluit genomen, dat wellicht een zeer verre strekking kan hebben. Wij bedoelen het verbod van ver dere onderhandelingen tusschen Spanjaar den en Philippino's over de vrijlating der Spaansche gevangenen. Generaal Rios seinde dit besluit aan de regeering te Madrid en voegde er bij„Uit naam der humaniteit protesteer ik, en ik acht het oogenblik gekomen om stappen te doen voor de bemiddeling der mogeudke den." Na ontvangst van dit telegram hebben Silvcla en Polavieja, de minister-president en de minister van oorlog, lang met elkaar geconfereerd. De quaestie is zeer ernstig. Want terwijl de „Correspondencia" als het eerste waar voor de regeering te zorgen heeft, noemt de ratificatie van het vredesverdrag, die vóór 12 Juni behoort te geschieden, en waartoe de Regentes, volgens het blad, moet overgaan zonder te wachten op het bijeen komen der nieuwe Kamers, stelt de „Li beral" aan de regeering den eisch, alle quaesties achter te stellen bij de noodzake lijkheid van zes duizend Spanjaarden de vrijheid weer te geven. De regeering denkt dat er niets anders op zal overschieten, dan de diplomatie aan het werk te zetten. liemengile Mcdcdeellngcn. Keizer Wilhelm heeft thans het opperbe vel over de marine aanvaard. Het „opper- vel over de marine aarvaard. De „Admi- lichaamzijn chef staat onmiddelijk onder den Keizer. De contre-admiraal Bendemann is daartoe benoemd. Admiraal Koster, chef van do directie der Oost-Zee, is benoemd tot inspecteur-gene raal der marine, met den rang van bevel voerend generaal. Volgens de „Neuesten Nachrickten" te Kiel is prins Heinricli's commando in Oo.<,- Azié tot Juli 1900 verlengd. Ook in verband met de legerwet nemen de geruchten weer in kracht toe dat prins Hokenlohe af zal treden als rijkskanselier. Prins Radziwill zou hem opvolgen, terwijl Hokenlohe tot hertog zou worden verheven. zeker gezworen hebben dat het onmogelijk was. Maar nu verbeeldde hij zich, de vrouwen beter te kennen. Als men met eene zoo in nig samenleeft, dan krijgt men een diepe ren blik in het geheele vrouwelijk geslacht. Plotseling hief Martina haar hoofd op van het kussen, waarm zij haar behuild ge laat had gedrukt. ,En zij hebben ook verscheiden malen sa men Nederlandsch gesproken, Charlotte Baumeister en Salvatrix. Men spreekt toch alleen in een vreemde taal, wanneer men iets slechts wil zeggen van iemand, die die taal niet verstaat. En zij keken elkaar daar bij zoo eigenaardig aan Zij liet haar hoofd weer op het kussen rusten en ging voort met weenen. Guy evenwel had dit vervolg op haar be klag gehoord en zat er over te denken. „Vrouwen blijven vrouwen," dacht hij, er is geen twijfel aanCharlotte heeft Nini beleedigd." De ergernis deed het bloed naar zijn hoofd stijgen. Hij dacht er aan, hoe Charlotte op Nini tegen had gehad, nog voordat zij zijn ver loofde kende. En liefde zonder jaloezie is bij een vrouw totaal onmogelijk, al is die liefde een moe derlijke, of een zusterlijke of een onbestem de, van meer algemeenen aard. 't Was bost mogelijk dat jaloezie, die steeds de harmo nie der ziel stoort, ook Charlotte's gemoeds- adel had doen verloren gaan. Misschien was er bij Nini ook wel een weinig jaloezie gemengd in haar overigens stellig gerechtvaardigde boosheid; de ge dachte hoe dat buitengewoon schoone Hol- landsche meisje met haar groot vermogen De bekende Duitsche nationaal-oeconoom Ludwig Bamberger is op 75-jarigen leeftijd gestorven. Na in de rechten te hebben gestudeerd moest Bamberger in 1848 wegens deelne ming aan de revolutionnaire beweging uit het is-.d vluchten, waar hij eerst in 1866 terugkeerde. Hij was toen sinds 1853 direc teur van een bankiershuis te Parijs Van 18G8 af had hij in het Duitsche par lement, later m den Rijksdag zitting, waar hij zich bij de nationaal-liberalen aansloot. Zijn invloed als financier en vrijhandelsman was zeer groot, en aan de hervorming van het Duitsche muntwezen nam hij een zeer belangrijk aandeel. In 1S81 scheidde hij zich van de natio naal-liberalen af en stichtte in 1884 met de progressieve partij de partij der Duitsch vrijzinnigen. Zijn politieke loopbaan, waar in hij in de laatste jaren vooral Bismarck on diens koloniale politiek had bestreden, eindigde in 1893. Morgen, Donderdag, worden prins Bis marck en zijn vrouw reeds bijgezet in bet mausoleum. In alle stilte: alleen de Keizer komt over, en de Hamburger kiesvereeni- ging, die telken jare prins Bismarck een se renade bracht, zal op verzoek der familie zich, met brandende fakkels in de hand, in dichte rijen langs den weg scharen die de stoet aflegt. Maandag heeft Rhodes weer geconfereerd op buitenlandsche zaken te Berlijn. Ook de staatssecretaris van posterijen en telegrafie en bekende Duitsche financiers namen aan de bespreking deel. Het schijnt dat over de spoorlijn van Sou dan naar de Kaap over Duitsch grondge bied nog Duitsche deskundigen moeten ge hoord wordenover de telegraaflijn in ge lijke richting is men het reeds eens. Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren voor dc eerste maal het ontwerp der regee ring gelezen, waarbij de plaatselijke over heid gemachtigd wordt aan menschen geld voor te schieten om de huizen die zij be wonen te koopen. Volgens de „Siècle" zijn do onderhande lingen tusschen Frankrijk en Engeland over de Balir-cl-Gliazal zoover gevorderd, dat van beide zijden schriftelijke voorstellen uitge werkt cn gewisseld worden. Lord Salisbury's ongesteldheid, die inmiddels weer geweken is, heeft alleen de onderhandelingen korten tijd onderbroken President Loubet heeft alle personen be genadigd die gestraft zijn wegens oproerige kreten op 18 Februari 1.1», den dag zijner verkiezing, en de volgende dagen. Het Hof van Cassatie heeft besloten aan den minister van oorlog de overlegging van het geheime dossier te vragen. Waarschijn lijk zal aan dien wenscli gehoor worden ge- Picquart wordt in de „Santé" behandeld als ieder ander die in voorloopige hechte nis is. Hij mag iederen dag een uur wan delen op liet binnenplein der gevangenis en zijn eten van buiten laten komen. Maandag kreeg hij een bezoek van zijn zwager Gast. Deze schrijft aan de „Temps" dat hij in een hem als vrouw was toegedacht geweest, was wel in staat haar in onrust te brengen. Hier verlieten Guy's gedachten de lijn die ze tot nu toe gevolgd hadden. Hij zag plotseling zeer duidelijk het mooie meisje niet haar veelzcggenden oog opslag, het smalle gelaat tusschen de ban deau's van blond haar, voor zich. Wat deed liet goed een blik te slaan op dit zacktmoedig-schoon gelaat. Do lichte trek van verdriet die nog over haar geheele wezen lag uitgespreid, oefende, versterkt door den diepen rouw waarin haar gestalte was gehuld, een eigenaardige bekoring uit. Terwijl hij zoo zat te peinzen, wachtte Martina er op dat hij naar haar toe zou ko men om haar te troosten. Zij voelde zich inderdaad als eene die troost behoeft, en haar verontwaardiging was ook volkomen eerlijk geweest. Den geheelen dag was zij om zoo te zeg gen op haar hoede geweest; zij had eiken trek op het gelaat der anderen, elk woord beloerd, of het wel beleefd genoeg was en of er ook soms een voor haar onaangename bedoeling onder verborgen lag. Haar gevoel van eigenwaarde was ontzaglijk groot, maar het berustte op een slechten grondslag, nl. op ijdelheid. Daarom was het altijd wan trouwend en nooit bevredigd. Ook was Martina er aan gewoon om, wanneer zij in gezelschap van kennissen ba rer ouders was, als een soort prinses be wonderd cn gehuldigd te worden. Nu voelde zij zich achteruitgezet, omdat zij niet het middelpunt van het gezelschap, was geweest. Niemand, behalve Robert, had haar een complimentje gemaakt. Zij was overtuigd dat afgunstige, jaloer- gesprek met den directeur en den contro leur der gevangenis uitdrukkelijk heeft ge constateerd dat zijn verhaal omtrent de om- melct met glasscherven en Pisquart's hou ding in die aangelegenheid volkomen juist Urbain Goliier, dc schrijver van „Het le ger togen dc Republiek", is gisteren vrijge sproken op het stuk van beleediging van het leger. De uitspraak werd begroet met de kre ten „Leve de vrijheid Leve do Repu bliek Zoo langzamerhand begint het er in Frankrijk wat op te lijken Bij de uitvaart van mgr. Clari, nuntius te Parijs, werd de regeering vertegenwoor digd door den minister van buitenlandsche zaken Delcassé. President Loubet en alle ministers hadden zich laten vei tegen woor- digen. Het gchcelc corps diplomatique, tal van hooge persoonlijkheden, o m. Méline cn Mazeau, de voorzitter van het Hof van Cassatie, bisschoppen en lagere geestelijken woonden de plechtigheid bij. 's Pausen gezondheid is, volgens de docto ren die Maandagavond den Paus een be zoek hebben gebracht, volkomen bevredi gend. De „Osscrvatore Romano" publiceert een schrijven van den staatssecretaris Rampolla aan het kapittel van St. Pieter, waarin hij m naam des Pausen dank betuigt voor de manifestatie ter gelegenheid van het Te Deum op Zondag jl. waardoor Rome ge toond heeft dat de zetel van Christus' stede houder zijn hoogste roem is, en dat het de wet der onscheidbaarheid onveranderd handhaaft, die Rome in gelukkige en droe vige tijden met den Heiligen Stoel ver bindt. Prins George zal er bij de vier mogend heden op aandringen dat hun strijdkracht op Kreta verminderd wordt tot één batail- lon, dat dan zóó verdeeld zal worden dat er een gemengde bezetting wordt gevormd. Cancvaro verklaarde in de Italiaansclie Kamer dat de Italiaansclie regeering beslo ten is, de onderhandelingen mot China voort te zetten. Zij behoudt zich voor niet geweld liaar wenscli door te zetten, maar bedenkt daarbij dat de belangen van be vriende natiën daardoor zouden kunnen worden benadeeld. De minister bevestigde dat Engeland de inbezitneming van de Samnum-baai goed keurt. De gezant San Martino is teruggeroepen, omdat hij op eigen hand een ultimatum heeft gezonden aan het Tsung-li-Yamen. De Amerikanen onder Wheaton hebben de Philippino's na een hardnekkigen strijd uit het dorp Pasig verdreven. Ook werd nog een gevecht geleverd tusschen Pasig en Pa- leros. Nu generaal Lawton het opperbevel van Otis heeft overgenomen, wordt systematisch met de onderdrukking van het verzet der Philippino's voortgegaan. Duitschland, Engeland en dc Verecnigde Staten zijn het na langdurige onderhande lingen eens geworden over Samoa. De quaes- sclie vrouwen tegen haar hadden samenge zworen, en omdat op haar zelf toch, zeLs met den allerbtston wil, niets aan te mer ken was, liet men haar boeten voor haar afkomst. Toen Guy haar nog altijd niet kwam troosten, richtte zij zich weer op en zeide op smartelijken toon „En jij zelf hebt je in het geheel niet om mij bekommerd. Je hadt hun nu juist eens moeten toonen, hoe verliefd je op mij bent al was het alleen om hen te ergeren. Guy schrikte op uit zijn diep gepeins. „Neen," sprak hij somber, „als men je in derdaad heeft gegriefd, is het mijn plicht Charlotte te zeggen, dat ik je niet laat krenken." Martina liep naar hem toe en sloeg haar armen om zijn hals. Zij ging op zijn schoot zitten en begon op tcederen toon te bab belen. „Onzen mooien Zondag zoo te bederven We zouden er veel meer aan gehad hebben, als we bij Pfordte heel vroeg gegeten had den en dan met een rijtuig naar den dieren tuin waren gereden en 's avonds naar een schouwburg waren gegaan. Wij hadden dan je vrienden Grafenliain en Teuscher kun nen uitnoodigen die behooren nu wel niet tot de eerste families, maar het zijn toch erg aardige jongens." „En zo maken je verschrikkelijk het hof," plaagde Guy haar. „Juist vandaag had ik zoo'n prettig mo gelijk dagje willen'hebben om mijn tyran 's avonds teeder en toegevend gezind voor mij tc zien want eigenlijk wilde ik hem iets bekennen," zeide zij lachend, ter wijl zij haar wang tegen de zijne legde. „Vooruit maar voor de vergoten tra- tie van het koningschap blijft voorloopig ongeregeld, en de bestaande toestand ge handhaafd. Te Havanna is een betooging ten gunste van Maximo Gomez gehouden; de troepen moesten de straten schoonvegen. Van alle plaatsen op het eiland ontvangt Gomez sympathie-betuigingen. St ntkundige brieven. De eerste der nieuwe reeks van Staat kundige brieven van mr. S. van Houten is heden verschenen. Als inleiding schrijft hij Het zal niemand, die de politieke ge schiedenis der laatste tientallen jaren en liet aandeel hetwelk ik daarin gehad heb, kent, verwonderen, dat ik gedurende eeni- gen tijd weder meer geregeld in dezen van ouds bekenden vorm over de openbare zaak wenscli mee te spreken. Het ligt op memands weg meer dan op den mijnen bijv. om, als het noodig blijkt, de kieswet van 1896 en de nieuwe regelen voor het gemeentelijk belastingstelsel tegen dc nog dreigende aanvallen te verdedigen. Aan de voorbereiding van andere zaken, die nog hangende zijn, heb ik een te werk zaam aandeel genomen om er het bijltje bij neer te leggen, als men ze laat rusten of wel in een m. i. verkeerde richting stuurt. Ik noem slechts de militaire organisatie, ten aanzien waarvan het rapport der commissie van voorbereiding, die onder mijn leiding liet wetsontwerp-Bergansius behandelde, een parlementaire baken in zee zal blij ven de organisatie der administratieve rechtsmacht, aan welker voorbereiding ik als lid der Staatscommissie van 16 Sept. 1891 onder leiding van Kappeyne een werkzaam, al zij het wegens het overgroote deel van het werk, hetwelk de voorzitter voor zich zelf reserveerde, beseheiden aan deel hadhet koffiemonopolie en de gouvernemcnts-koffiecultuur op Java, waar omtrent mijn motie, op 24 November 1892 door de Tweede Kamer aangenomen, naar het schijnt door den Minister van Koloniën terzijde gelegd wordt, de huwelijkswet geving, waaromtrent het literair succes van Hilda van Suylenburgh als de voorbode mag worden beschouwd van het succes der door mij 17 jaar geleden op de juristenver- ceniging te Maastricht ontwikkelde wetge vende denkbeelden, trots prof. Van «der Vlugt, dte onlangs den Protestantenbond er tegen tén strijde riep. Bovenal blijf ik be lang stellen m dc uitbreiding van het ont- eigeningsrecht, waaromtrent een door mij ingediend wetsontwerp jaren geleden reeds in dc afdcelingen is behandeld en voor af doening voorbereid. Dit ontwerp is zeker de belangrijkste onder de maatregelen, die onder de tegenwoordig zoo populaire leus van sociale politiek samengevat worden en de Liberale Unie heeft in bewoordingen die duidelijk naar mijn wetsontwerp heenwij- zen, dit onderwerp op haar program ge bracht. Ook onderscheidt het zich daarin gunstig van de dwang- en roofmaatregelen, welke niet zelden tot de sociale politiek worden geacht, dat er geen cent belasting voor geheven, geen enkel politieagent voor aangesteld en geen enkele gevangeniscel non sta ik toch al bij je in 't krijt. Ik doe dan meteen mijn schuld af door te vergeven wat je me wilt bekennen. Want wanneer men bekennen wil, heeft men gewoonlijk zoo iets als vergeving noodig." „Neen, neen," protesteerde zij, zonder van houding te veranderen. „Kom, vleistertje spreek nu maar op," beval hij op tecderen toon. „Stel je voor, lieve lieveling ik heb een hcele stapel rekeningen. En die moe ten nu eindelijk eens betaald worden," zeide zij. „Rekeningen Maar ik heb je toch altijd voldoende geld gegeven?" riep hij uit. „Ja, maar die zijn ook niet hier nit Ham burg. Van mijn garderobe, weet je. Je Ni- nietje wilde altijd erg mooi en nieuw voor den dag komen ze wist dat je van aar dige toiletten hield Nu en toen heb ik zeker een beetje veel aangeschaft. De leverancier bij wien ik alles besteld-heb, moet nu met 1 Juni betaald worden dat was de afspraak." Guy duwde zijn vrouw letterlijk weg. Hij verschrikte hevig. Hartstochtelijk' van tem- perament als "hij was, voélde hij eenige oogenblikken een soort afkeer in zich op wellen. „Ik heb je uitzet toch al een paar dagen vóór ons huwelijk betaald," zei hij somber! Zij stond erg bedeesd voor hem. „Dat was mijn linnengoed en andere benoodigdlie- den," antwoordde zij. „Hoeveel is het?" vroeg hij scherp. „Vijf cn tachtig honderd mark," zeide zij zacht. „Verschrikkelijk!" riep hij uit. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1