Ingezonden Mededeelingen. EENE FAMiLIE IN BLIJDSCHAP. SPORT. Gemengd N i e uw s. BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. zing voor al de welgezinden in den Lande een groote teleurstelling. Durfde men, af gaande op sommige berichten, zich in wij den kring vleien, dat de invloed van de socialisten in het Noorden des lands dalen de was, de gisteren gehouden verkiezing weerspreekt deze nieenmg ten volle Dat zelfs een geavanceerd liberaal, gc-lijk do heer Smidt, in Veeudam in do minderheid moest blijven tegenover een socialist, geeft zeker reden tot bezorgdheid. Inlusschcn mag voor zeker gedeelte de afloop ook op rekening gesteld worden vau de in Groningen zeer gewilde persoonlijkheid van den socialist Schaper, die reeds vroeger gekozen werd tot lid van den gemeenteraad van Groningen, en bij de jongste verkiezingen in twee dis tricten tot lid der Provinciale Staten. Do „Nederlander" wijst er eveneens op, dat bij deze verkiezing is afgeweken van den tot nu toe gevolgden regel, dat de an dere partijen een ernstigen strijd ontweken. Het blad beschouwt de onvermoeide propa ganda, door Troelstra en zijn stafofficieren gemaakt, als naaste aanleiding tot den uit slag. Of er auti-revolutionairen van de frac- tie-Kuyper toe hebben medegewerkt, acht het niet met zekerheid nit te maken; veel zullen het in elk geval niet geweest zijn. „Het zou ons niet verwonderen, voegt „De Ned." er bij, wanneer op den duur 111 het Noorden meer districten dien weg op gingen. De radicaal-liberalen staan feitelijk te zwak tegenover de socialisten om op den duur krachtigon weerstand te bieden voor den socialistischen stormloop. Hun partij smelt weg tusschen eenerzijds de partijen die van geheel andere beginselen uitgaan, anderzijds de socialisten, die eigenlijk niets anders zijn dan de consequentie van wat zij zelf leeren. Wanneer men nu en dan leest, wat ten onzent bijv. het „Sociaal Week blad", „Vooruitgang' en andere radicale bladen onder het volk brengen, dan kan men zich voorwaar niet verwonderen, dat het volk zijn consequenties trekt en op den duur maar liever eenvoudig socialisten kiest. „Voor de anti-rovolutionairen zij dit een spoorslag te meer om met kracht hun be ginsel te propageeren, ook in streken waar geen stem busprofijt is te behalen. Wij heb ben het al meer opgemerkthet liberalisme wordt het spoedigst geradicaliseerd (met den aankleve van dien) in streken waar 't het minst onbestreden hcerscht. Het anti revolutionair beginsel (mits zuiver gehou den) werkt als een zuurdeesem, die ook aan de liberale partij ten goede komt, overal waar het met kracht op den voorgrond treedt; ook al behaalt liet geen rechtstreek- scho triomfen." Een der correspondenten uit het district Veendam van de „Telegraaf" schrijft ons het volgende In het Ochtendblad van „De Telegraaf" van 7 Maart jl„ schreef ik over de verkie zing alhier en zeide daarin o. a. dat de kans van slagen voor Schaper tegenover Smidt te betwijfelen stond, doch dat de Volkspartij moeilijk een betere keuze had kunnen doen, daar de heer Schaper in liet district zeer populair is. Wat hier na 7 Maart is gebeurd iaat' zich niet anders beschrijven als één zegetocht van de socialistische sprekers, de liecren Van Kol, Troelstra, ds. Melchers en Schaper. Avond aan avond hebben ze in alle plaatsen van het district, de kleinst; niet uitgezonderd, gesproken voor overvolle zalen, gesproken met tact en beleid, gespro ken met den gloed der overtuiging, die hun gehoor meesleepte en de tegenstanders ver bluft deed staan. Hoe nader de dag der verkiezing kwam, hoe luider ze spraken en de tegenstanders uitdaagden om hen te komen weerleggen. Hun succes was volkomen, want de krach ten die de liberalen tegenover hen kouden stellen, schoten te kort en bij den uitslag bleek dan ook dat zelfs in plaatsen, waarin bij de vorige stemming niet één enkele stem op den soc.-dem. werd uitgebracht, thans van 50 tot 66 der kiezers op Schaper had den gestemd. Stond ons district altijd reeds als zeer radicaal aangeschreven (voor cenige jaren scheelde het slechts één steni tusschen Schmidt en Treub), dat we zóó spoedig m het vaarwater der socialisten zouden varen, hadden we zelf niet gedacht. In 1897 ver kreeg de soc.-dem. 465 stemmen, terwijl dit cijfer thans klom tot 1590. Daarentegen daalde het stemmenaanial van den li bera den candidaat van 23S0 op 1426. het geval bleek, stipt nauwkeurig worden medegedeeld. sAlleen indien de militaire autoriteit alsdan geen gevolg aan de zaak gaf, zou publi citeit eiscli woiden. sMiiar ze is dat niet onder den tegen- viooidigen minister van oorlog, die niet maar bij liet Kamerdebat moieele beloften doet, maai nok, als iiet er op aankomt, den moed loont te bezitten, om tucht in het olliciers- korps te handhaven." liet boekje is een vrucht \ari de kennis, door den sein iji er gedurende een bijna zes- jarig verblijf als dienstdoend geestelijke te Rotterdam, aan de R.-K. kerk op het Stieltjes- plein, opgedaan, waar hij herhaaldelijk in de gelegenheid was kennis te nemen vari de zeevaart en wat daarmede in vei band staat. te Amsterdam, allen van vooruitstrevende richting, hebben zich met een adres gewend tot de faculteit der letteren en wijsbegeerte, ter ondeisleuntng van bet verzoek van den heer Frank van der Goes om benoemd te worden tot piivaat-doeent in de philosophie van Kail Marx. (»N. v. N.") Alcoholgebruik. lie afdeehng Rotterdam van de ïiüoop der Toekomst" en de afdeehng »Maasclub" der Nedei landsche ondei wijzers prop.iganda- club (vooi drankbestrijding!, hebben de ant woorden gepubliceerd, die van 34 Rotter- damsclie artsen waren ingekomen, wier mee rling gevraagd was over bet gebruik van alcohol bij kinderen. In bet rapport ovei deze antwooiden wordt deze conclusie getiokkeu li Alcohol is een middel, dal door de ai tsen (en nog niet pens door alleu), inet de grootste voorzichtigheid bij kinderen wordt aangewend, en in de handen van den leek ten gebruike bij kinderen veel gevaar oplevert." EiTatha. Te Utrecht bad Don-ierdag onder voorzit- tei schap van prof. L. Lindeboom, de alge- meene jaarvergadering plaats der vereeniging tot cbr. verzoiging van doofstomme kinderen ïd'Tfathu". Aan het verslag van den secretaris ds. G. 11. van Kasteel, loopende over 8 maanden, is het volgende ontleend: De gezondheidstoestand op de stichtin; liet weinig te vvenschen over. Het aantal leden en begunstigeis is aanmetkelijk ge klommen, mede door <le vele in Noord-Hol- antl gehouden spreekbeuitsn. De heer 11. J. van Asch van Wijck, pen ningmeester, bracht verslag uit over den toestand der financiën, waai uil bleek, dut in het afgeloopen jaar ontvangen is f 8707.53, uitgegeven 1 8G94.G3'/s, zoodat er een sal-lo is van fl2.89'/s. Op de vaste goederen is echter f 1200 afgeschreven. De commissie van advies had eenigu con clusion omticnt het vei krijgen van een doel matig gebouw voor do stichting op den be»ehi(j\ingsbiief geplaatst, met liet doel de tichting van een nieuw gebouw te Leiden aan te bevelen. Iritusschen beeft echter het bestuur het gebouw van sRcthel" te Dor drecht aangekocht er. .stelde nu de vergade ring voor de keus dien aankoop al of niet g ed te keuren. liet bad gemeend niet antlers te mogen hantlel-n. Met meerde!heid mii stemmen werd, na discussie, die goedkeuttng verleend, terwijl besloten weid een leening van f I5,0'ë0 aan te gaan, met zoo noodig een tijdelijke hypotheek op de eigendommen der verrem- King- Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Vonk te Maassluis. A 30 cis. per regel. De brief die wij hieronder vei melden is het duidelijkste bewijs dat bet noodzakelijk is hel onzuivere of verarmde bloed te ver nieuwen bij een groot getal ziekten. M«-n moet dus tot het vetrijken van liet bloed zooveel mogelijk medewet ken en al zijne zorgen daaraan besteden. Te dien einde moet men de eenige her steller van bet bloed kiezen, welke lot op heden de ven assemble resultaten gegeven beeft en welke men de Pink Pillen noemt. Zoo schrijft ons de heer A. Kleijmeer, Cornelisstiaat 19, Alkmaar. Met genoegen voldoe ik aan de lang ge voelde behoefte oai U onzen dank te be tuigen voer de resultaten die wij vei kregen hebben door bet gebruik Uwer Pink Pillen. Ooze dochter die aan eene kwijnende ziekte lijdende was, zoo zelfs dat vv ij ons ernstig ongerust maakten juist dal wtj toe- Ten einde het doel en de werking van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders- bond bij het groote publiek nog meer be kend te maken, heeft het bestuur van bo-'j vengenoemden bond besloten tot de uitgifte van een propaganda-boekje. Dit boekje is getiteld„De Algemeene Nederlandsche Wielrijdersbond in woord en beeld" en geeft in hoofdtrekken aan, wat door den A. N. W. B. in zijn zestienjarig be staan gedaan is en jaarlijks nog gedaan wordt in liet belang van zijn leden. Het zeer net uitgevoerde boekje bevat oen 12 uitstekend geslaagde zinco's en be handelt De wegwijzers, de bondshotels, rij wielherstellers, het weekblad „De Kam pioen" geïllustreerd bondsorgaan, de hulp- kisten, waarschuwingsborden, verzekering tegen rijwielongelukken, de consuls, de af- standskaart, rechtsgeleerde commissie en de permis de circulation libre. Belangstellenden in den rijwielsport ver zuimen niet, dit boekje ter hand te nemen. De wedstirj-len om het kampioenschap van Nederlaod voor Voetbnl vinden waatscbijnlijk plaats op 2, 9 en 23 April. Ilollandsche arbeiders in Duitschland. Uit Zevenaar ivordt geschreven Evenals alle voorjaren vertrekken ook thans weer veel personen, die hier geen of slecht betaald werk vinden, naar Duitsch land, bij voorkeur naar Westfalen of de Rijnprovincie. Reeds in het najaar zijn've len derwaarts getogen om de steenfabrieken van klei te voorzien en zij, die thans gaan, vinden behalve op de steenfabriek, ook nog werk in overvloed. Het zijn niet alleen jon gelieden, maar velen hunner zijn hoofden van gezinnen. De loonen, door onze naburen betaald, zijn hoog, want f 2 tot f 3 per dag behoort niet tot de zeldzaamheden, terwijl men hier ten hoogste f 1 kan bedingen. Daar staat echter tegenover dat zij van den Hollander een werkdag eischen van 's morgens 3 tot 's avonds 8 of 9 uur, iets wat zij van hun laudgenooten niet kunnen gedaan krijgen. Daarbij heeft men nog dikwijls met te leurstellingen te kampen. Zoo vertrokken onlangs 5 jonge mannen van hier naar Mun ster (Westfalen). Na geruimen tijd gewerkt te hebben, vroegen zij om het door hen ver diende loon, hetgeen hun echter onder aller lei voorwendsels werd geweigerd. Naar hun woonplaats teruggekeerd, zullen zij zeker niet spoedig te bewegen zijn, op zulke voor waarden andermaal den Pruis hun diensten aan te bieden. Mist. Door mist kwam hedenmorgen de boot van Queensboro te laat te Vlissingen aan. De trein naar Holland vertrok te 9.10. Een verhoorde klacht. De redactie van »De Standaard" ontving uit Den Hang een ernstige klacht over het gedrag van een officier, die, onder de schan delijkste vloeken, een onderofficier zoogio*e- lgk bejegende, dat allen, die er getuigen van waren, er zich diep aan ergerden. Alvorens over de plaatsing van dit stuk te beslissen, heeft de redactie het departement van oorlog met dit ingezonden stuk in ken nis gesteld, met beleeft! verzoek, daarop eenig rappoit te mogen ontvangen. Dat heeft aanleiding gegeven tot een nauw keurig onderzoek, waarbij bleek, dat de mede gedeelde feiten juist waren. Vcoits, dat be doelde officier voor den regiments-comman dant is geroepen, en daar een ïzeer schei pe berisping" heeft ontvangenen dat hem is aangezegd, dat hij, bij onverhoopte herhaling, voor verplaatsing naar een ander garnizoen stond te worden voorgedragen. Ten slotte verklaarde de Minister ook zijner zijds nog een woord in deze zaak te zullen meêspreken. Bij dezen stand van zaken vervalt, zegt de redactie, de reden, waarom aan het inge zonden stuk publiciteit zoti worden gegeven. iiHet is voldoende, zoo zij, die klachten van dien aard hebben, ze aan de pers mede- "deelen en weten dat de pets ze alsdan niet naast zich neerlegt, maar er in het hoogste ressort werk van maukt. Iets waarbij het uiteraard een onmisbaar vereischte i«, dat de feilen, waarover de klacht gaat, gelijk hier 'OVERSCIJIE, 18 Maart. Gisterenavond gaf het fanhu egezebehap »l)oor hulp tot stand gebiachl" in bei lokaal van den lieer Biaat zijn eer-te uitvoering, ter gelegen heid van zijn éénjarig bestaan. Uitstekend lete gestaigd; de verwachtingen, die het publiek, dat in zeer grooten getale was opgekomen, van het gezel-chap koesterde, nadat liet zich bij de inhuldiging-feesten op 5 September j.l, van den omloop des torens dial doen hooien, zijn verie oveilroffen, wat m geon geringe mate te danken is aan den iranigen. met ijzeren volharding werkenden directeur, den heer Abr. Jotdaans uit Schie dam. Een 12-tal nummers, waaronder we slechts noemen Wilhelmus van Nassouwe (oorspr. wijs), albe Wacht atn Rliein", nEngpleti/sïig", jiAbendgebct" van Kreutzer en een sHymne" van Beethoven Welden zeer zuiw-i en met de noodigo ce-cendo's en deciescudo's weergegeven, welk i,uit.-te van begimieis niet ailijl kan m zeg t vvm-Ie ien 4-tal uuinmei- vont k w.n let b acht een aangename afvvi--eling en mocht nvl bijval verwenen. Menig mnrimeitjj vveid gebis seerd. Hit slot inn lien avond werd ingenomen looi een vomdtacht van den lie. r W. Va'o; ■eau, lid van liet gezel-clmp, getiteld »De dood eens kpil»'is" en door een kluchtspel in één bedriji Bat bier- bi ug wachter". Een aardige venns-ing was den leden in den looji van den avond beieid. Bij monde van len burgemee-ter. den lieei J. Iio«, besclieim- lieer van het gezelschap, weid, namens het eere-lid J. Braat, bij diens aanslaand ver trek uit deze gemeente, aan het korps een keuttg geborduurd vaandel aangeboden, dat welwillend in ontvangst werd genomen. De heer Bos, henevens dr. Van Schouwen, spra ken daarna nog menigen wensch voor den bloei van het korps uit en hoopten, dat weldra lauweten aan het vaandel mochten prijken. Met voldoening mogen leden en diiecteur op dezen genotvollen avond terug zien, want de geheele avond was een en al succes. valliger wijze de aandacht vestigden op het boekje omtrent Uw wondervol geneesmiddel. Wij draalden niet om ook onze laatste toe vlucht te nemen tot dezen krachtigen ver nieuwer van het bloed en met welk eene vieugde en erkentelijkheid kunnen wij U thans melden dat danlc dit geneesmiddel, zij geheel en al hersteld is. De vieugde dezer oudeis is niet te be.-chrijvrn en in hun brief wordt bet vvooid Shersteld" door haar vader zelf onderstreept, en verklaard daarenboven wij kunnen na deze ondervinding deze P Pillen van Dr. Williams een ieder teu zeerste aanbevelen." Men zegge het voort en de twijfelachtigen zullen door 't bovenstaande zich van de waarheid kunnen ovei tuigen. Prijs f 1.75 p-r doos; (9.perGdoozen Vet kt ijgbaar bij J. H. I. SnabiUé Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Neder land en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het do'd dezer geneeswijze is de her nieuwing van liet bloed en de verslet king tier spieren, "trekt hare wei king zich op veie ziekten uit: bloedarmoede, leumatiek, heup jiciit, zenuwpijn, verlamming, ruggemergS' ziekte. St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuw achtigheid, klieten, enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle gevallen van verzwakking en hebben eene vveikdndige hendeling op alle ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke ontspanning en door buitensporigheden. HAKnilOOlCI^llEf». Een tijkedame welke door dr. Nicholson's kunst-trommel vlies van hardhoorigheid en ootsuizen is genezen, heeft aan zijn Instituut een ge schenk van 20 000 Maik aangeboden, ten einde daarvoor doove en hardhooiige perso nen, die geen middelen bezitten zich liet kunst tiorninehlies aan te schaffen, dtt gratis te vei schaffen. Drieven te adresseeren Ri chardson Bros, 9, Great Russell Stiect, London, VV. C. Inhoud van no. 20Monsieur de l'Espi- nay, door dr. Jan ten Brink (vervolg)Ter- nate, door een officier van het Ned-Indi sche leger, met photo's van P. A. Bik (ver volg) Tristan en Isolde, door Mel ati van t ava (vervolg) De Kroonprins van Duitsch land; Gravure: Yorkshire terrier; Ad vertentieblad Het Bismarck-mausolcum te Friedrichsruh, met illustratieVan Week tot WeekAdvertentiên. Betsy Schot van Rotterdam debuteerde met goed gevolg te Frankfort als liederzan geres in een concert van het „Lehrersiin- gerehor". De 86e algemeene vergadering van bet Ko ninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Ge nootschap wordt gehouden op Zaterdagavond 25 Maart in de Koningszaal van »Artis". Door den heer J. W. IJzerman wordt- een vooidiacht gehouden over Boroboedoer, welke door lichtbeelden zal worden opgeluisterd. Onder den titelDe Nederlandsche Marine" heeft de heer F. J. H. Evers, R.-K. priester en kapelaan te Haarlem, een boekje ge schreven, dat, blijkens het voorwoord, tea doel heeft, buiten den kring der marine, onze Nederlandsche oorlogsvloot en de sche pen, {waaruit zij bestaat, meer te leeren keunen en waardeeren. Ned. Herv. Kebk. Beroepen: Te Leeuwen, A. Strehouer, te Dinther (N.-B.); R. Jaarsma te Balk. Evang. Lutii. Kerk. Beroepen: Te Woerden, J. Knuttel, te Terborg. R. K. KERK. De ïMaas- en Roerbode" bericht, dat Z. D. H. mgr. Boerrnatis, Bisschop van Roer- mand, door een vrij ernstige ziekte is aan getast. De toestand van den bejaarden Kerkvorst was echter gisteren veel verbeterd, zoodat zijn ziekte voor het oogenblik geen direct gevaar oplevert. (»Tijd.") Behalve de pater redemptorist G. Peeters, te Rozendnal, zullen ook als missionarissen naar Brazilië vertrekken: de redemptoristen J. Goossen, te Rotterdam, F. J, Se verens, te Amsterdam, en J. O. Boomaars, te Roermond. Het vertrek is bepaald op 13 April a.s. HOOGER ONDERWIJS. Leiden. Bevorderd tot arts de heer H. J. Lyckiams A Nyeholt. Voor het eerste gedeelte van het artsexamen slaagde de heer L. Mulder. Geslaagd voor het candidaats-examen in de rechten de heer W. H. Kohier. Utrecht. Doet. ex. Rechtsw. de heer M, F. Onnen. Bevorderd tot semi-aris de heeren F. A, Snellen en A. van Aelst. Een groep studenten aap 'de hoogeschool Qrootsche Bouwplannen te Rotterdam. *Men meldt ons uit Rotterdam Eenigen tijd geleden werd door ons mel ding gemaakt van het Beursplan te Rotter dam, waartoe het initiatief uitging van. een der jongere architecten, den heer W. Molen broek, gesteund door een consortium van invloedrijke mannen en bet gemeentebe stuur. Het plan was om het oude beursge bouw af te breken en xn de rooilijn van de Noord blaak en omgrensd door het West- nieuwland, de ontworpen Beursstraat ter plaatse van do voormalige Remonstrant- sclie kerk en belendende perceelen een nieuwe Beurs Jo stichten een plan wat veel toejuiching ondervond. Door de onre delijk hooge eischen evenwel van een paar eigenaars van perceelen aan het Westnieuw- land is evenwel van dat plan afgezien moe ten worden. Architect en consortium heb ben intusschen niet stilgezeten en dank zij de medewerking van Z.Ex. den minister van Waterstaat, handel en nijverheid bestaat er thans niet alleen kans dat Rotterdam in het bezit zal komen van een nieuwe Beurs, doch ook van een nieuw post- en telegraaf kantoor, daar zoowel van de zijde van het hoofdbestuur der Post en Telegrafie als door het publiek reeds verlangend naar ver betering is uitgezien, wijl het tegenwoor dige gebouw ondoelmatig is en niet voor uitbreiding vatbaar. Het is nu aan den heer Molenbroek ge lukt, zicli den steun der Regeering te ver zekeren en heeft de Minister van W. H. en N. behoudens nadere goedkeuring de toe zegging gedaan het Post- en Telegraafkan toor aan het Beursplein te doen afbreken en daar ter plaatse met een uitbreiding in de richting van de gedeeltelijk te dempen Blaak de nieuwe Beurs te stichten, waaraan een oppervlakte zal kunnen gegeven worden van 4500 vierk. Meter. Deze medewerking wordt van Regeerings- wego verleend onder voorwaarde dat liet consortium ter plaatse van de oude Beurs doch in de rooilijn van de Noord blaak een oppervlakte van 4000 vierk. M. vrij maakt voor het van rijkswege te bouwen nieuwe Post- en Telegraafkantoor, welk gebouw dan uog 1200 vierk. M. grooter zal worden dan het nieuwe post- en telegraafkantoor te Amsterdam. Het consortium zal door aankoop eigena res worden van de bcnoodigde perceelen aan de Beurssteeg en het Westnicuwland, hetzij door minnelijke schikking, hetzij door mid del van een onteigeningswet. Volgens dezo plannen zal van de gemeen te Rotterdam geen geldelijke bijdrage ver langd wordenintegendeel worden de pan den van de gemeente aan de Beurssteeg door het consortium gekocht. De plannen voor de inrichting van de nieuwe Beurs blijven als vroeger gemeld, nl. bet gebouw omgeven door een winkel galerij, welker opbrengst de beursbouw zal moeten bekostigen. Bij de uitvoering tan deze bouwwerken zal men een hulpbeurs moeten bouwen op een nader aan te wijzen terrein. Mochten deze grootsche plannen tot uit voering komen, dan zal daarmede het alge meen belang in vele opzichten gebaat zijn, niet het minst ook uit het oogpunt van werkverschaffing. Heel wat anders dan vroeger. Als gevolgen der invoering van den per soonlijken dienstplicht, meldt men uit Breda aan de nZ. Limb." Te dezer stede gaan 's middags verschei dene recruten dineeren in de Kioon, een hotel len ring. Een recruut heeft hier ter stede een koppel paarden gestald voor ont spanning. Eenigen houden er gemeubileetde kamers op na. Dezer dagen was er zelfs sprake van een diner, aan te bieden door een recruut aan zijn superieuren Hormonen. In de omgeving van SurhuKlerveen (Fr.) wordt door twee etangriie-predikers van de secte der Mormonen sierk geijverd voor tlie leer. Eenige pet sonen hebben zich reeds laten bokeeren en liebbe", gehuld in een wit Iaki n, in een poel de onderdompeling bereids oudei- gaari. Postduiven. Dc postduivendienst op de paketbooten tusschen Havre en New-York zal nog deze maand beginnen en verder geregeld plaats hebben, zoodat reizigers tot in volle zee met de hunnen in gemeenschap kunnen blijven. Eiken Vrijdagavond zullen van Havre twaalf tot dit doel afgerichte duiven wor den meegenomen en voorbij de Scilly-eïlan- den worden opgelaten. De brieven worden verkleind gephotografeerd, en elke duif krijgt de geheele verzameling mee, welke bij aankomst weer worden vergroot. Te New-York geschiedt hetzelfde. Ook de aan komst der booten wordt aldus een etmaal vooruit aangekondigd, zoodat de volkomen afsluiting van gemeenschap tbt een dag of vijf wordt verminderd. Teleqrafeeren zonder draad Te Parijs moeten deze week door het Te legrafisch Instituut proeven genomen zijn met een nieuw toestel voor telegrafeeren zonder draden, die ten uitslag hadden dat over een afstand van tien kilometers nauw keurige gemeenschap werd verkregen. Gelyncht. Te Palmet, Georgia (V. St.) hoeft de blanke bevolking de gevangenis bestormd en van de negen negers, die beschuldigd waren van een poging om de stad in brand te ste ken er vier doodgeschoten. De anderen zijn ernstig gewond. Men vreest dat de colored people in de stad in opstand zal komen. Droevig. Te Dresden heeft een 43-jarige vrouw, eclitgenoote van een vroegeren tramconduc teur, bij afwezigheid van haar man, in den nacht haar vier kinderen van 11, 5 en 4 ja ren en van 4 weken door middel van ver gift van het leven beroofd. Na deze daad wierp zij zichzelve in de Elbe. De oorzaak van dezo treurige daad moet gezocht wor den in het feit, dat de man sedert langen tijd werkloos was. tyudmtenopktootjrs. De studentenopstootjes in Warschau schijnen een vrij ernstig karakter te dragen, heel anders dan do door de politie uitge lokte in Petersburg. Elke beweging in Po len geeft uiteraard aan velen aanleiding om hun anti-Russisch hart te luchten. Maar alleen uit de strengere straffen, die in War schau zijn uitgedeeld, kan men niets opma ken, daar het in Rusland nu eenmaal van zelf spreekt, dat een Pool voor eenzelfde openbaar vergrijp veel zwaarder gestraft wordt dan een Rus. De Polen worden altijd nog beschouwd als driekwart verraders. Daarom bewijst het weinig voor den ernst van-de opstootjes dat in Warschau tal van studenten, „meest Polen", in hechtenis zijn genomen en in de vesting opgesloten wegens het houden van geheime bijeenkomsten en wegens geheime kuiperijen, en dat de uni versiteit voorloopig gesloten is. Zeldzaam jubileum. Te Leeuwatden wordt heden een zeldzaam jubilee gevierd. Het is dat van den 76-jarigen Jouke Wassington, die vqf-en-zestig jaren onafgebroken in dienst is geweest bij de firma H. Adama (thans M. J. Nolet), fabrikanten in goud- en zilverwerken. Het is het vierde geslacht Adama," waarbij hij in dienst is. De trouwe werkman is in weerwil van zijn hoo- gen leeftijd nog steeds ijverig in de fabriek bezig. Hanengevecht, Een internationaal hanengevecht is te Rijsel gehouden in 't „hippodrome". Tal van particulieren en vereenigingen namen er aan deel. De aangegane weddenschappen worden op 100,000 frs. geraamd. Een haan van de algemeene slachtplaats te Rijsel be haalde de overwinning en werd tot „kam pioen" afgekondigd. Voedingsmiddelen. Te Berlijn is gisteren de jaarlijksche ten toonstelling voor voedingsmiddelen en ho telwezen geopend, in het bekend gebouw van Kroll bij den Thiergarten. Zij is dit maal rijk gestoffeerd en als iets bijzonders vinden we vermeld een verzameling van on geveer 60 bussen met verschillende gecon serveerde spijzen, waaraan een spiritustoe- stcl is verbonden om ze te koken en te ver warmen. Een inrichting die zeer handig moet zijn voor reizigers en alleenwonende personen.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6