r- life - If. |i I I «V* 14 >3*# |W lïv - 14?. lf$4 STADSNIE U WS7 YLAARDINGEN. Gemengd N i e uw s. E e c h t i? a k e n. Laatste Nieuws. «De beide, respectievelijk van Segli en Selimoen uitgerukte colonnes be reikten den léden dezer Tamsch. Vijand ontruimde zijne stellingen in den nacht van den dertienden zon der verdediging. In verschillende richtingen wordt gepatrouilleerd. Gezondheidstoestand goed." j.M-8 |*jt ft I gyv tj l&rii Èfv 1» J k/vr"* |#V? f?J u De minister van ooilog hei-ft aan de auto riteiten der Iandrnaclit een voorstel gezonden tot uniform verandering, waaronder o. in. voorkomt het vei vallen van den gouden (zilveren) kraag der hoofdofficieren. Zy zou den alsdan een kraag op de koi tejas dtugr-n van dezelfde stof als de snbaltenie-officieren van hun wapen, evenwel aan de Ingeruilde omzet met een gouden galon van 15 mM. breedte. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, d it in dit jaar bij de opleiding van leerlingen-machinist te He voefslui«, na vergelijkend examen, twintig jongelieden kunnen worden geplaatst als leei- ling-machinisi. Tot bedoeld examen kunnen alleen worden toegelaten jongplmgen die geboren zijn tus- schen I Juli 1882 en 1 Juli 1885. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de »Sl. Cl." no G7. De Tui ksciie gezant Zondag voor ecnigen tiji bij ons Hof, vei trok I naar het buitenland. Men meldt ons uit's-Ojnveiin.,ge van heden: De heei Cecil Rhodes heeft zich gisteren avond vari hier tiaar Londen begeven, Tot directeur van de Veenendaalsche Sloom Spin- en Weverij" te Veenendaal is benoemd W. J. Elce, tydelijk aldau*. Op 1 Januari 1899 waren er in Nederland 9S9 candidaat-notarissen, waarvan 525 werkzaam bij het notariaat. K ETHEL EN SPA LAND. Ds. K. E. van Griellmys-en Ilz., predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, is beroepen te Hoogbloklaud. IKed. R. K. Volksbond. Gisterenmiddag te 12K uur werd door de afd. Schiedam van deu li. IC, Volksbond een algemeene veigadering gebonden in de zaal der Officieren-Vereeniging, Nadat het Harmonie-oikest nSt. Ambrosius" een paar nummers had ten gelioore gebracht en de voorzitter, de heer Willeman, de aan wezigen en in het bijzonder den spreker van dien middag had toegeroepen, werden de notulen gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Toen betrad pater Eimann het spreekge stoelte. Spr. begon met de mededecling dat leun door een vriendenhand vooi een paar dagen was toegezonden de skeurige en prachtige" redevoering van ds. Schrij ver Over de Je/uiëten en het doet spr. thans genoegen te kunnen zien dat men in Schiedam nog niet zoo ban, is om te komen luiste'en naar hem die nok zoo'n Jezuïet is. Misschien, zegt spr., ineent ge wel dat ik nu eveneens zal spreken over de Jezuïten, maar dat zal een volgende maal gebeuren, wanneer het onderwijs zal woiden besprokenhet Jezuïtisme is allicht een onderwerp waarover spr. ook mag •-pieken, omdat hij zelf tot die orde behoort. Daarna gnat spr. tot zijn eigenlijk onder werp shet Hnwi'lijk in de tegenwoordige samenleving" over, en aangezien kindei en noch vrouwen tot deze vergndeiing zijn toege laten zal spr. de dingen maar bij hun namen noemen. De tegenwoordige maatschappij, zegt spr., belet het huwelijk, vervahcht het, en zal het ten slotte vernietigen. Spr. zal duidelijk maken wat hot huwelijk volgens het Cfn is (on dom is-en ook moet zijn, wil de maatschappij niet ten gronde gaan. Spr. deelt mede welke mannen de meeste kans hebben om het meisje te krijgen dat zij wenschen, waarvan spr. een staatje heeft waarin die kansen percentsgewijze volgens de beroepen, ambten enz. zijn bepaald, b.v bankiers, makelaars 2 pCtdaarentegen een baritonzanger en een luitenant 99 pCt, Maar, zegt spr., de huwelijken worden met den dag moeielijker en dikwerf onmogelijk. De jongelui ontvluchten het huwelijk en dat aan tal vluchtelingen neemt meer en meer toe; zij beschouwen het als een slavernij want aan men zich zooveel mogelijk moet onttrek kot En dat is een droevig teeken, waar ïnon weet dat zich dat ook voordeed in de dagen van verval van Rome's grootheid. Twee voor name oorzaken daaivan zijn naar spr.'s oor deel het rusteloos voorijagen naar afwisseling in zingenot bij den man en de zucht naar weelde en pracht bij do viouw. Een kuiseh leven bestaat bijna niet meer: amen is maar eens jong," is de verontschul diging en de jongelui zien in het huwelijk een te zwaren band. Zij willen nvrij blijven" dat is bun parool De weelde der Igksgezind jonkman om rekenmeester te wor den en dau is de slotsom, wanneer hij een lief en mooi gekleed meisje ziet: sdat is wel mooi, maar duur! en ik ben geen mil- Honnair." De ongehuwde staat van den jongen man van heden is een celibaat van zelfzucht. Door de huwelijken uit berekening (mis rekening), die meer en meer talrijk worden, wordt liet huwelijk vervalscht. De beste daaruit beginnen met een schijn van liefde die weidt a slechts is plichtsbesef en een streven om elkander ten minste ie verdra gen. Maar ook treedt de bekoring nader; daai- mede komt de verderfelijke roman binnen, de liefde buiten den echt welt op en de echtbreuk is daar. Dat is het gioote kwaad dat is binnengeslopen. Vroeger was de i chtbreuk een eeuwige schande, thans een gewone zaak; de achting voor het huwelijk is verdwenen. De gering schatting van het huwelijk is mede een macht san den rechtsgeleerde. Kant heeft het huwe lijk tot een handcLwi tikel gestempeld, waar door het huweljjk van onzen tijd is gewor den een veieeniging van 2 personen, waarbij stoffelijke behngen op den vooigrond staan. Kinderen zijn niet meer het doel, maar de toevallige, soms niet eens gewilde gevolgen van liet huwelijk. Het huweljjk staat in dienst der gemeen- sclup en heeft ten doel de voortplanting van het mensehclijk geslacht. Maar daarmede is niet ge/egd dut het kind behoort aan de ge meenschap. De ouders sluiten het huwelijk uit vi ijen wil, niet als organen van de gemeen ndiap, zoonls de socialisten en anderen be weren. Deze opvatting berust op drie dvva lingen. De mensch behoort uit Vlijen wil tot de gemeenschap, niet uit kiaclit van zijn bestaan Jlij heeft du-, wel verplichtingen tegenover haar, maar is niet absoluut aan haar onder worpen. Den .staat is het niet onver=chiIli wat met het Kind geschiedt, maar toch mag /ij nil t ingrijpen in de rechten der ouders die de aangewezen ouderwijzers en opvoeder zijn. Dezen zijn echter verplicht die opvoedm zoo te doen zijn dat de kinderen worden nuttige leden der gemeenschap. Het ontwerp op den leerplicht van minis ter Goeman Boige-dus noemt spr. uil den booze. Het huwelijk is eeibiedwaardig en heilig, Eei bied wam dig omdat liet reeds is ingesteld by de schepping der weield Imilig omdat het door God zelf is ingesteld, maar die eer biedwaardigheid en heiligheid vvotdt ter zijde gesteld waar het huwelijk in onze dagen wordt beschouwd als een fli ma. liet denkbeeld dut bij verschillen tusschen man en vrouw des kantonrechters beslissing zou moeten worden ingeroepen, zooals door eenigen vvoidt verkondigd, komt spr. absurd voor. Ook meerit spr. dat het protestantisme In t huwelijk heeft naar beneden getrokken en het gebracht lot een absoluut menschelijke daad liet heeft het aan den rnerisch overge laten om liet huwelijk te doen zijn een con tract omdat het werd onttrokken aan de kerk en gebracht onder de wetten van den staat Ook do oplosbaarheid van het huwelijk woidt loor spr. op verschillende gronden bestreden De vrije liefde en de afschaffing van het hu welijk zullen naar spr.'s meening daai van de viuchten zijn. De uitspieken van ver schillende sein ij vers en redennais worden door spr. aangehaald, waaruit deze verwach ting wordt bewezen. Merkwaardig noemt spr. dat naast het socialisme het feminisme in dezelfde richtin -stuurt, waar toch iri de praktijk de vrouw er het slechtst aan toe zal zijn. Du viouw vei oude 11 liet sneKt, en wan neer nu een man en vrouw eenige jaren hebben samengeleefd en de viouw veroudeit, dan kan de man weer een ander friscli mei-je zich kiezen, en wel beeft de ver ouderde vrouw daarnaast hetzelfde recht om een nn ieren man te zoeken om samen het leven door te gaan, nmiir de kans om daarin te slagen is niet groot, zoon Is bij den man. Men weet. zegt spr., dat God het huwelijk als onoplosbaar heeft ingesteld en bij het aangaan van het huwelijk weet men dit. Echtscheiding maakt due meineedig. Waar de huwelijken oplosbaar zijn, daar vvotden de verschillen tusschen manen vrouw licht tot gioote tweedracht uitgezet en Komt men daardoor tot ongeluk en echtscheiding. Maar, vraagt spr., wanneer men leeft in een utigd klimaat, waar de barometer nu eens mooi weer, dan veranderlijk en dan weer stoim aanwijst, verlaat men dan het klimaat om naar Nooid- of Zuidpool te ver huizen? De menschelijke natuur is blootge steld aan allerlei ontgoochelingen en is on standvastig maar de tiouwe, eerlijke waar achtige liefde en plichtbesef is daartegen et middel en waar die zijn daar zal van verkoeling en ontrouw geen spiake zijn. Daar waar de oplosbaarheid van het huwe lijk is gehuldigd daar is het volksbestaan niet meer beveiligd. De/e zeer doorwrochte rede werd door alle aanwezigen met de giootste aandacht gevolgd en aan liet slot luide toegejuicht. De geestelijke adviseur van de afdeeling, pater Van den Berg, brengt aan pater Ermann den hartelyken dank der vergaderden voor lu-t door hem gesprokene, dat een onderwerp was waai bij de hoorders b -trokken waren. De grootste dank, die aan den -pr. kan wor den gebracht is dat de hooulers bet gehoorde zullen bewaien ut hun hart, dat zij damnaar un leven zullen inlichten en dat zij zorgen dat hun huwelijk behoort tot de gelukkige. feu slotte zegt spr. sik kan wel op uw aller instemming rekenen wanneer ik pater Ermann de verzekering geef dat hier no.: geen Jezuïeten vrees heerscht en dat wy allen met verlangen hem een »tot weerzien" toeroepen. Leve de Jezuïeten, leve pater Erinan. Da verend weerklonk deze ïoep door de zaal toen de aanwezigen dien na deo spreker her haalden, erna verkreeg de vergadeiing een huis houdelijk karakter. laires omtrent een badinrichling hier ter stede. Men had ons vei zocht er op te wijzen, dat men heden een aanvang zou maken met het verzamelen der inteekenbiljetten. Wij voldoen daardoor alsnog aan dat verzoek. Het bericht betreffende de tweede tus- selienschool is ons bij nader onderzoek ge bleken te berusten op een misvatting. Wel zullen schoolwaudelingen gehouden worden, maar waarheen, wanneer en hoe die zullen zijn ingericht is nog niet bepaald De trekkingslijst van de veetentoonstellings loterij te Rotterdam is niet Dinsdag, zoo- als eerst abusievelijk is gemeld, maar W o e n s d a gavond ten onzen bureele te be komen omstreeks zeven uur des avonds. BURGERLIJKESTAND, ficboren 18 Maart. Alida Cornelia, dochter van C. J. Schouten en E. C. de Vries, Zalmstraat. Johannes, zoon van J. van Dijk en P. üuibrechtse, Stationstraat. 20 Maait, üendrikus Adiianus Josephus, zoon van H. J. L. Biöklirig en G. J. Visser, Rindcrluurt. Overtellen 19 Maart. Jacoba Cornelia van E--, oud 7 jaren, Maasdijk. Johannes friezen, oud 17 maanden, BroersveU. Maria Rijnbende, oud 1 maand, Ooslerstraat. houden dat kapt. Vemer zonder den gering- sten twijfel in een krankzinnigengesticht te huis behoort. Ook deze deskundige was van oordeel dat men zich al of niet kan herin neren wat men in droomenden toestand ge daan heeft. Mej. Krugt, die als verpleegster bekl. had waargenomen in het Huis van Bewaring, v irklaardc dat hij kort van geheugen was e i vreemd deed. Steeds klaagde hij over diteruitzetting. Over zijn vrouw liet hij 2 ch steeds ongunstig uit. Aan simulatie ge le 'fde do verpleegster niet. Bij het piano- spel of bij bet dominospel was bekl. er dik wijls uit. Hij leed ook aan duizelingen en zakte eenmaal ineen. Al de deskundigen vinden in deze verkla ringen de bevestiging van hun opvatting. liet O. M., bij monde van mr. Van den Brandeler, wijzende op de niet-beslissende verklaringen der deskundigen, achtte het bewijs van krankzinnigheid niet geleverd en handhaafde den vroegeren eisch tot veroor- dceling tot 10 jaren gevangenisstraf. Mr. J. Limburg, raadsman van den be klaagde, stelde in het licht, dat de strijd der deskundigen eigenlijk over de vraag loopt of Yemor gedeeltelijk dan wel voor 7/8 krankzinnig is. Pleiter zou het betreu- reu wanneer de Haagsche Rechtbank in het stervensuur der negentiende eeuw een stap achterwaarts zou zetten op den weg der cri mineele psychiatie. De uitspraak in de zaak zal 30 Maart plaats hebben. ad- Gemeenteraad. Be gemeenteraad zal Woensdag 22 Maart a.s. 's namiddags te 2 ure eene ver houden. De onderwerpen zijn: Voorstel van B. en W. tot gunning van de pacht van den tol op den Scliiedainschen dijk aan A. Bontebal te Schipluiden voor 15800 s jaais. Vooistel van B. en W. tot wijziging der verordeningen legelende de heffingen invor dering vnn schoolgeld voor Openbaar L. O. Rapport van do Commissie in zake Ge meentewei ken op het verzoek van A.F. Vogel en W. Don, om wijziging van ei fpnehtsvoor- waarden. Mcj. L. J. Berkhout alhier is geslaagd te 's-Gravenhage bij het examen m nuttige handwerken. Omtrent do afdeeling Vlaardiugen van liet Ncd. Bijbelgenootschap wordt gemeld, dat zij bestaat uit 7 leden en 71 begunsti gers. Door do afdeeling werden 256 bijbels uitgereikt. Het bestuur bestaat uit de hoe ren ds. J. van 't Hooft, voorzitter, P, van Geldercn Jr., secretaris, C. A. van Buuren van Heyst, penningmeester. Binnenkort wordt aan liet station alhier het perronkaaitenstelsel ingevoerd. Nie mand mag dan meer op het perron dan te gen betaling van 2) cent, waarvoor men een toegangskaart aan liet loket kan verkrijgen. Do inrichtingen, noodig voor controle in en buiten do vestibule, worden reeds gemaakt. B U R G E li L IJ K E S T A N D. CSeborcn t 18 Maart. Lijdia en Johanna, dochteis van Westdijk en M. Don, Fransche Bad. Cornells Willem, zoon vnn O. Hozeman e» Brobbei, Fransche Bad. 19 Maait. Ca«per Jozef, zoon van G. A. d. Knaap en G. M. Odijk, Markt. Dirk, v. (I. Hoeven en A. Bruinooge. v. zoon van A. Ged. Waal. Overleden 19 Maart. Teunis Don, oud 46 jai en, echt genoot van J. IJdo, Slillesteeg. De zaak-Vemer. De behandeling der zaak tegen den gep. kapitein Vemer werd lieden voor de Haags-clie Rechzbank voortgezet. De beklaagde was aanwezig en gaf wederom blijken van zeer zenuwachtig te zijn. Aangevangen werd met de voorlezing van het rapport van de nieuwbenoemde deskun digen Dr. Cowan uit 's Gravenhage en Dr. van Steenbergen, 2e geneesheer in het krank zinnigengesticht te Delft. De getiee-dieeren vrouw dwingt eik huvve» De uitslag van de in deze vergadering ge houden verkiezing van 4 bestuursleden is geweest als volgt Gekozen de heeren Mnrrevee met 197 st., Willeman rnet 204 st., Lansbergen rnet214 st. en Mouwens met *199 st. De beide eersten zijn aft redenden. Vooits werden uitgebracht op de heeren Tons (aftr.) 186 st., Groenendaal 165 st., en Com brink *157 st. In de laan der Officiereu-Vereeniging wer den aan de binnenkomenden strooibiketten uitgereikt ter aanbeveling van 4 der candi- daten. Bij het heden te VGravenhage gehouden examen voor nuttige handwerken, slaagde mej. C. M. Jansen, alhier. Wederom heeft het „Memento Mori" door do eerste kostelooze school geklonken, en wederom hebben twee klassen dier school een laatste groet gebracht aan een hunner medeleerlingen. De 10-jarige Machiel Zonneveld werd he denmorgen naar zijn laatste rustplaats ge bracht, waar zijn medeleerlingen uit de klasse waren opgesteld en waar de hoogste klasse een paar liederen zong. Een krans, door de kinderen aangeboden, dekte de baar. Tot ons leedwezen bleef Zaterdag een be richt liggen omtrent de ophaling der circu- komen tot de conclusie, dat de beklaagde krankzinnig is. De deskundigen verklaren, dat zij zouden gekomen zijn tot een meer positieve wetenschappelijke diagnose omtrent den vorm van krankzinnigheid, wanneer liet onderzoek had plaats gehad in een gesticht. Dr. Co wan verklaarde, dat bekl. zonder eenigen twijfel lijdende is aan krankzinnig heid en dat hij den moordaanslag heeft be gaan in een staat van droomen waarin men zich soms herinnert wat gebeurd is. Simu latie tijdens het observeeringstijdvak achtte dr. C. onmogelijk. Dr. A. de Jong gaf toe, dat men in droo menden toestand een manslag kan plegen, die men zich nu eens wel, dan weder niet herinnert. Dr. Le Rutte bleef bij zijn vroe gere verklaring van gedeeltelijke ontoere kenbaarheid en nam wel de mogelijkheid van simulatie aan. Dr. C. antwoordde be vestigend op de vraag of men in droomen den toestand als waarin bekl. zou hebben verkeerd, de personen kon herkennen, ge lijk in c as u gebeurd is. Het O. M. vestigde er de aandacht op, dat bekl. zelf de vorige maal had verklaard dat hij op 5 Juni als bij impulsie den aan slag heeft bedreven. Dr. C. beweerde dat dit zijn sustense niet te niet doet. De dokters De J. en L. R. nemen alleen de mogelijkheid van epileptischen toestand aan. Aan den verdediger gaf dr. L. R. te ken nen, dat in geen bepaalden vorm krankzin nigheid bij kapitein Vemer wordt uitge drukt, omdat hij niet tot opneming in een gesticht kan adviseeren. Als de heer V. krankzinnig moet worden verklaard, zou dit van vele gedegenereerden moeten geschie den. Dr. Van Steenbergen bleef zijnerzijds vol- Jirand vnn de Tterle te Ovevschie. De Ned. Herv. te OveiscVie, die in den aatsten tijd het onderwerp van een levendig twistgeschrijf geweest is, naar aanleiding van ie plannen over Iieibouw of le-tauratie en daai door in d«n lande welbekend geworden is, werd gisterenavond op het crnvei wachts een piooi der vlammen. Circa kwaslier voor negen ontlastte zich een lievige Maartsclie bui boven liet doip. Een felle bliksemstraal, oogenblikkelijk door een horigen dondeislag gevolgd, deed ieder vei schrikt opspringen. Nog een flauwe straal werd even daarna waargenomen en de bui dreef over. "Maar slechts enkele minuien daarna klepte de biandklok, en wat niemand, die op dat oogpnbiik binnenshuis was, ver moeden kon, bleek het geval, de brandklok zong haar eigen dooiKlied, De bliksem was in den toren geslagen en had bi and veroor zaakt, een brand, die door den (ellen Noord westenwind aangewakkerd, weldra zulk een omvang verkreeg, dat aan redden niet meer te denken viel. De brandweer moest Z'cli bepalen bij bet nathouden der omliggende gebouwen, waar- do pastorie inzonderheid groot gevaat liep. Ook de oudjes uit het armhuis, waar over een regen van vonken uitgestort werd moesten in veiligheid gebracht woiden. Zij vonden een vriendelijk onderkome bij den heer P. M. van der Laan. Naar Rotterdam weid getelefoneeid om een stoomspuit, die ook met bekwamen spoed ter plaatse ver scheen en dadelijk te vvoik werd gesteld. Inmiddels greep het vuur al sneller om zich heen. Het gesmolten lood stroomde naar beneden e>~ weldi a zag men de wach ter bij het kruis de haan op den toren waggelen. Opmerkelijk is het, dat Ds. W. van der Waal dien morgen juist over Petrus' val had gepiedikt. Met donderend geweld stortte de spits ineen er. verooizaakte in zijn val gelukkig geen ongelukken, waar men zeer terecht ernstig bevreesd voor was ge weest. In de kerk zelf had men inmiddels gered wat nog te redden was. De bijbels loowei van den preekstoel als uit kei kerauds- en regeeiingsbanken werden in veiligheid ge- biaclit. Het archief, ja zelfs (Se brandkast werd weggedragen. Zelfs de boeken van den orga- r.i-t werden gered, wat met levensgevaar ge paard ging, daar het orgel in een nis onder den tor en geplaatst is of liever was. Tegen tien uur was de geheele keik in een dikken rook gehuld en weldra sloegen de vlammen naar alle kanten uit. Het ge zicht dat de vuurzee toen bood is met geen pen te beschrijven. De vlammen lekten als vurige tongen aan en in en langs het ge bouw, brullend, knetterend, gierend, oogver blindend. En te midden van die vuurzee ging de klok, die aan zoovelen liet uur van komen en van gaan voorspeld had voort met den tijd aan te wijzen, Zij sloeg negen uur, half tien, tien uur en even nadat zy voor het laatst haar metalen stem had doen hooren en half elf geslagen had, zonk zij irieen, stortten de wijzerborden naar beneden en had zij afgedaan', Thans vertoont het gebouw een giooriche ruïne. Het metselwerk bleek liecht, want het staat nog als het sinds eeuwen ges'aan heeft, de toren sinds de elfde of twaalfde eeuw en de kerk, die vroeger nog eens afgebiand is, sinds 24 December 1594, toen zij ingewijd is geworden. Als men thans de ruïne binnengaat is het treffend te zien, hoe van het schoor.e orgel, dat in 1862 gebouwd werd, geen spoor meer te vinden is. Ook bezat de kerk een zeldzaam prachtig wetbord, indertijd circa 250 jaren geleden aan de kerk vermaakt door zekere juffrouw de Vos. Men vindt er nog enkele verkoolde overblijfselen van De preekstoel is spoorloos verdwenen, een enkele ijzeren bout wijst de plaats aan, waar hij gestaan beeft. Een smeulende massa verkoold hout bedekt den met zerken belegen grond. Het koor is gedeeltelijk ingestort, daar onder zipt men de geblakerde beenderen lig gen van lien, die daar honderden jaren in vrede hebben gerust. In den toren vindt u de gebarsten klok met deD klepel, buiten den toren ligt de koperen wijzerplaat Persoonlijke ongelukken zyn gelukkig niet te betreuren. De orde werd uitstekend ge handhaafd en bewaard. De autoriteiten waren allen zoo spoedig mogelijk ter plaatse aan wezig. Naar men verneemt is het gebouw met toren voor 60.000 gulden verzekeid bij twee verschillende maatschappiju. Te een ure was het gevaar voor de aan liggende gebouwen geweken, en te vier ure kon de stoomspuit inrukken. Een groote menschenmassa was uit de omliggende gemeenten samengestroomd om het zeld/ame en indrukwekkende schouw spel van nabij gadeteslaan. Naar vvy vernemen zal in de afleveringen van »de Huisvriend", die Zaterdag a. s. en de daarop volgende week verschijnen, eene uit voerige historische beschryving van het kerk gebouw en den toren worden opgenomen. Een aantal reproducties van het in- en uitwen dige dezer kerk zullen o, a, deze aitikelen versieren. Eenige dagen voor den brand zijn de photographiën biervoor genomen. Zeker hebben ze nu dubbele waarde, te meer daar ze uitnemend gelukt zijn en elke bijzonder heid duidelijk doen zien, wat bij den herbouw vari groot belang kan zijn. Hotelbrand te New-York. Omtrent de vernieling van Windsor-hotel te New-York door brand kan nog het vol gende worden medegedeeld. Windsor-Hotel is een van de meest beken de New-Yorksche hotels. Het werd in 1871 gebouwd en meet 200 voet langs de 5e Ave nue bij 160 voet diepte, zich uitstrekkende van de 46e tot de 47e straat. Het front was acht verdiepingen boog bij 50 voet lengte en werd geflankeerd door twee vleugels van 75 voet elk, die zeven verdiepingen hadden. Het gebouw bevatte 600 kamers waarvan bij het uitbreken van den brand zeer vele gevuld waren met kijkers naar de St. Pa- trick-processie. De kamers waren gebouwd om een reusachtige centrale hal van waar uit aan weerszijden breede trappen naar bo ven leidden. Do hal en de trappen werkten als een hardtrekkende schoorsteen. Het hotel was een der beste van de stad en werd dan ook geregeld bezocht door de meer bevoorrechten der fortuin, zoowel uit de Vereenigde Staten als uit Europa. Jaren geleden was het een soort avondbeurs voor brokers". De brand brak uit Vrijdagmiddag om 3 uur. De meeste logeergasten waren op dat uur aau de vensters om naar de processie te zien die juist de 5e Avenue langs trok. Plot seling zag men een gordijn op de tweede verdieping vlam vatten, vermoedelijk door dat het in aanraking was gekomen met een brandende lucifer of een cigaar. Nog geen vijf minuten later zag men buiten uit alle vensters der tweede verdieping een dichte rook komen. In het hotel ontstond een ge weldige paniekalle kijkers renden naar de naastbijzijnde trap, die de massa niet kon verzwelgen en vele werden door de zware rook die reeds de hal en de trappen vulde, naar do kamers teruggedreven. De laatsten zagen nog juist de vlammen langs de trap pen omhoog schieten tot de bovenste ver dieping. Alle kamers waren voorzien van reddings- touwen, maar vele vrouwen die gebruik er van maakten, konden zich niet houden en stortten neer. Anderen, die volkomen alle zelfbeheersching hadden verloren, sprongen uit de ramen, zelfs van de hoogere verdie pingen en vielen te pletter, somtijds op per sonen in de straat. Met meer geestkracht bedeelden lieten zich langs de gordijnen af. Het was een aanblik om de bezinning er bij te verliezen. De brandweer was zeer spoedig gewaar schuwd, maar kon het tooneel van de ramp moeilijk bereiken doordat eerst de processie en later de lange reeksen gewonden die wer den weggedragen, uen weg versperden. De mannen verlieten de wagens en liepen met ladders naar den brand om bij de redding te helpen. Aan hun moed en doodsverach ting is het te danken dat nog zeer velen aan een wissen dood ontkwamen. Een der man nen redde zeven vrouwen langs zijn brand ladder. Maar de voorgevel begon, al te wankelen. Men zag den val aankomen en zocht luide waarschuwend weg te komen, maar reeds stortte de steenmassa in de 5e Avenue en erpletterde eenige der redders mee de ge redden die zij nog in veiligheid hoopten te brengen. Een oogenblik later stortten ook de achtermuur en een der zijmuren invan het reusachtige gebouwwas nog slechts een brandende en rookende puinhoop over, d'e, wie weet hoeveel lijken bedekte. In veertig minuten was het eerste bedrijf van het dra ma afgespeeld. Deskundigen verklaarden dat zij een zoo groote verwoesting in zulk een korten tijd nog nooit hebben bijge woond. Het juiste aantal der dooden en gewon den is nog niet bekend. De laatste berich ten spreken van twintig lijken die gevonden zouden zijn en meer dan vijftig gewonden, terwijl nog 31 menschen worden vermist, die naar alle waarschijnlijkheid onder het puin begraven liggen. De broeder van pre sident Mc Kinley, de heer Abners, Mc Kin- ley, diens vrouw en dochter die eerst onder de vermisten werden opgegeven, zijn gered zij hadden een kwartiertje voor het uitbre ken van den brand het hotel verlaten. De materieele schade is nog niet te over zien, maar wordt op vier xnillioen dollars geschat. Het hotel was verzekerd. Bij het departement van Koloniën is ont vangen het volgende van 20 dezer gedag- teekende telegram van den Gouverneur- Generaal van Ned.-lndië, betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh Aan het „Handelsblad" werd heden nog nader geseind dat de pretendent sultan zich heeft overgegeven. rv s '3 .A j. r w ri

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2