Woensdag 22 Maart 1899. No. 9890. 52s<e Jaargang. Strijdige Werelden. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ui„ Zon- en Fee,tda-n>n. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en V laar dingen fl. .1 ."25. Franco per post fl. d .05. Prijs per weekVoor Schiedam en V laar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags \óór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Botcrstraat 68. Prijs der Ad ver t en tiëu\an i7 regels 90 cents; iedere rege! meer 12|z cents. Reclames 30 cents per tegel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. A d erteniién bij abonnement op voonleelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Rui eau te bekomen. In ile nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zo igenaauide kleine nUreetenliën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advtrUmie, bij vooiuitbetaling nan het lluieau te voldoen. latere. Telefoou Ao. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 21 Maart '9a. Nu men met zekere nieuwsgierig) id het antwoord wacht van de Engelscb' jingo's op de rede door president Kruger g<ouden, treft het hoe juist thans de grieven der uit- landers andermaal ter sprake komen in liet Lagerhuis, en men kan moeilijk aannemen dat het niet de bedoeling was een antwoord op Kruger's woorden van de Engelsclie re geering uit te lokken. En natuurlijk liet de heer Chamberlain zich niet onbetuigd. De minister verklaarde het te betreuren dat niet een der beloften die president Kru ger indertijd na den inval had afgelegd, is nagekomen. In plaats van verminderd zijn de klachten der uitlanders nog vermeer derd. De regeering had de hoop gekoesterd, dat een meeting der ontevredenen eenig goeds zou hebben opgeleverd; maar die beloften zijn totaal ijdel gebleken. Chamberlain achtte de kiesrechtverande- ring van geen waarde. Het dynamiet-mo- nopolie blijft nog steeds monopolie, en ooX voor de andere grieven is geen kans op te gemoetkoming. Werd er een werkelijke ge meenteraad ingesteld te Johannesburg, dan zouden negen tienden der grieven zijn weg genomen. De minister was evenwel over tuigd dat er op zulk een concessie geen kans is. Chamberlain gaf toe dat Engeland's over- heerschende positie in Zuid-Afrika het doen van voorstellen in het belang van den vrede in Zuid-Afrika mogelijk maakt. Maar al wat er sedert den inval van Ja- meson was gebeurd, deed den minister ge- hoven dat een vriendschappelijk voorstel op dit oogenblik niet het minste zou uit werken. Onder die omstandigheden geloof de hij dat het niet overeenkomstig Enge land's waardigheid zou zijn, voorstellen te doen, waar men reeds van te voren kan zeggen dat zij toch niet in punstigc aarde zullen vallen. De huidige toestand blijft een gevaar. Daarom slaat de Engelsche regeering den toestand nauwkeurig gade. Zij vertrouwt daarbij volkomen op de tact en de beschei denheid van sir Alfred Milner. Ook over China is gisteren voor de zoo- veelste maal in het Lagerhuis gesproken. Men keurde het beleid der regeering in het Oosten af, waartegenover de staatssecretaris van buitenlandsche zaken, de heer Brod- l'ick, de regeeringspohtielc verdedigde. Hij verklaarde dat Engeland's belang veilig is, en dat er zorgvuldig voor wordt gewaakt. De onderhandelingen met Rus land over den Niu-tscbwang-spoorweg zijn nog niet afgeloopen. De regeering acht het hoogst wenschelijk, om zich zoo mogelijk met Rusland te verstaan, en zij heeft reden om te hopen dat die overeenstemming be reikt zal worden. Van beide zijden heeft tot nu toe een volkomen vriendschappelijke ge zindheid en een streven naar verzoening be staan. Wat betreft het steunen van Italië's cischcn, deelde Brodrick mede dat sir Clau de Mc Donald, de Britscli gezant te Peking, den 25sten Februari jl. instructies had ge kregen om zijn diplomatieker* steun te ver kenen aan den eisch van Italic betreffende een kolenstation en een invloedsfeer aan de kust van Tsche-Iviang. Benige dagen geleden nu heeft de Ita- liaansche regeering haar gezant teruggeroe pen en aan sir Claude gevraagd hem tijde lijk te vei vangen. Meer is er met gebeurd. Wat den eisch van Italië betreft, de Eu gelsche regeering weet dat die niet de Chu san-eilanden omvat; deze zijn onderworpen aan zekere bepalingen volgens een verdrtq tusschen Engeland en China. De Italiaan sche regeering heeft daarenboven Engeland verwittigd van haar verlangen, voordat zij dit aan China kenbaar maakte. Do Engel sche regeering heeft toen geantwoord dat de quaestie langs liplomatieken weg, zon der geweld te gebruiken, moest worden be handeld. fiemengde Mcderïeclingen. Op het in 1890 tc Brussel gehouden Anti sl'avernij-congres werden ook afspraken ge troffen omtrent den invoer van sterken drank in Afrika ten einde te beletten dat de inlandselie bevolking zich aan drankmis bruik zou overgeven. Aanvankelijk werd door Engeland een recht van 50 francs op de H. L. voorgesteld waartegen Duitschland en Nederland zich krachtig verzetten. Op hun voorstel werd voor den tijd van zes jaar besloten tot een recht van 15 francs per H, L. Eerstdaags zal nu te Brussel het Congres bijeenkomen ter herziening van dit tarief, dat inmiddels door verschillende staten in hun Afrikaansche bezittingen reeds ver scherpt is. Prins Waldemar van Pruisen, de zoon van 's Keizers broeder, prins Heinrich, werd gisteren tien jaar, en volgens het gebruik trad de jeudige prins dien dag in 's lands dienst. De prins volgt de carrière van zijn vader, den zeedienst. Yoor de inlijving van zijn neefje was de Keizer met de Keizerin naar Kiel gegaan, waar H. H. M. M. werden afgewacht door prins Waldemar, prinses lïenribtte van dlccswijk-Holstein, de admiraals Tirpitz, Koster en Thomson en de plaatselijke com mandant. De Keizer was in marine-uniform Bij de inlijving van den prins hield de Keizer een toespraak. Hij noemde het een voorrecht voor de prinsen uit het Huis Iïo- heuzollern dat zij van het tiende jaar af lee ren hun arbeidskracht te wijden aan het vaderland. De 'zer sprak den wcnsch uit dat de mariiit a jeugdigen prins mocht zien opgroeir een flink officier, en dat hij zich door .njn energie, zijn ijver en zijn liefde voor het vaderland evenzeer mocht onderscheiden als zijn vader. De Keizer eindigde met een „hoera!" voor prins Heinrich. Admiraal Koster bracht daarop een „lioehop den Keizer uit. In den Duitschen Rijksdag kwam giste ren de uitbanning van sociaal-democraten uit de „Kriegersvereine" ter sprake. Muller (vrijz. volksp noemde ze „Kriec/icrvereine". DOOE IDA BOY-ED. 68) „Ik geloof ook heelemaal niet dat er iets achter steekt," zei Anne Marie verdrietig, „maar het is toch niet erg kiesch om zoo to laten zien dat men de vrouw vervelend vindt en den man verrukkelijk zooals Martina tegenover ons laat blijken. En stel u voor, tante Charlotte, laatst heeft zij als de eeni- ge dame met zes heeren tot 's nachts om twee uur bij Ehmke gezeten, en zij moet toen verschrikkelijk vroolijk zijn geawe-est. Al zat Guy ook naast haar zoo iets doet men toch niet." Vergoelijkend zei Charlotte: „Zij zal wel gaandeweg gewend raken aan de levenswijze in onze kringen. Maar kom laat ons naar hen toe gaan." Zij stonden op. Charlotte had daar juist iets gezegd wat zij zelf niet geloofde. Zij verkeerde in de vaste overtuiging, die door tal van waarnemingen bevestigd was, dat een mensch nooit geheel de opvattingen en manieren overneemt die de mensch van voorname geboorte en opvoeding reeds als een erfdeel mee op de wereld brengt en in de kinderkamer leert. De beide dames gingen naar het tafeltje, waaraan Martina met Guy en Robert zat voor een wand van bloeiend struikgewas. Dadelijk hield Martina op met de vertel ling waaraan zij juist druk lachende bezig -was. Een trek van gekunstelde beleefdheid "trad op haar gelaat. ,„Dat is lief van u, mevrouw, dat u bij ons komt zitten. Wij hebben ons uitstekend ge amuseerd," zeide zij. Maar toen sprak zij ook maar heel weinig meer, zag verstrooid in het rond en liet duidelijk blijken dat het met het „uitstekend amuseeren" gedaan as. De vraag werd opgeworpen waar Philip eigenlijk was En Salvatrix Anne -Marie meende dat Salvatrix naar boven naar haar kamer was gegaan. Philip zat zeker in de moestuin; hij was daar aan het zoeken naar een motief in namiddag-be lichting, daar zijn schets bij morgenlicht hem zoo weinig bevredigd had, dat hij die niet afwerkte. „Ga hem halen," beval Martina. Guy liep den tuin dwars door, naar den moestuin. Nauwelijks had hij het poortje in de hooge heg die als afscheiding diende, opengeduwd, of hij zag reeds links in het lagere deel van den moestuin Salvatrix en Philip. Naast een pruimenboom stond Philip; zijn uitgespreide hand lag boven zijn hoofd tegen den stam, als hield hij zich aaaraan vast. Tegenover hem stond Salvatrix; zij hield een grooten ruiker van paarse irissen in de liand, en zij trok er een bloemsteel uit om dien dadelijk weer op een ander plaatsje in den ruiker te steken. Door de ivijduiteengegroeide kroon van den sterk vertakten pruimenboom viel het zonlicht op Salvatrix, zoodat haar blond haar, haar ge laat en haar zwarte japon getijgerd waren door de afwisseling van licht en schaduw plekken. Men kon beider gestalte echter slechts tot aan de knie zien. Er stond een boschje jonge aalbessenstruiken juist voor de plaats waar zij zich bevonden. De minister Posadowsky nam de voreeni- gingcn en de uitzetting in bescherming. In de Fransohe Kamer viel admiraal Rieunier den minister van marine heftig aan. De Kamer echter schonk den minister haar bijval. De nationalist Lazies wilde dc regeering mterpelleercn over dc beweringen der Au roro" en der „Petit Bleu" dat dc oud-gezant van Rusland, baron von Mohrenheim, be trokken zou zijn in de zaak-Dreyfus Dupuy verklaarde op die vraag niet te zullen ant woorden. Naar aanleiding van een vraag over de ontploffing te Bourges verklaarde de minis ter van oorlog dat aan een ongeluk moest worden gedacht. Er wordt een streng on derzoek ingesteld. Dc „Gaulois" verneemt uit Rome dat mgr. Lorenzelli, aartsbisschop van Sardes en tegenwoordig nuntius te Munchen, aan gewezen is om mgr. Clari als nuntius te Pa rijs op te volgen. De prelaat is 45 jaar oud. De „Allg. Ztg." te Munchen echter noemt dit bericht volkomen ongegrond. Op de nun tiatuur te München weet men er niets van Het „Journal" wil weten dat het Hof van Cassatie het volgende piogranmia hoeft ont worpen lo. onderzoek van het geheime dossier; 2o. onderzoek van dc procedure van 1894 3o. de verklaringen van den heer Lebrun-Ren a uit over de beweerde bekente nissen van Dreyfus; 4o. de intriges na Dreyfus' veroordeeling; 5o. onderzoek van het proces togen ZolaGo. onderzoe"k der omstandigheden, waaronder het verzoek om herziening van het proccs-Dreyfus is inge diend. De „Liberté" herinnert er, in verband met het weder ter sprake brengen van de brieven van keizer Wilhelm aan, dat Ha- notaux reeds vroeger verklaard heeft nooit een stuk gekocht te hebben dat betrekking had op de zaak-Drcyfus. Volgens de „Echo de Paris" is dc .brigade van generaal Rogot (de vroegere chef van Cavaignac's kabinet, de man die Dérou- lède gevangen nam) naar Auxerre overge plaatst. Bij den gemeenteraad te Parijs is een voorstel ingekomen om wekelijks kosteloo7.e volks-tooneelvoorstellingen te geven. De kosten worden op 40,000 frs. geraamd. Bij de herdenking der Commune te Pa rijs, Zondagmiddag op Père-Lachaise, deden zich geen ongeregeldheden voor. De Royalistische Jeugd te Parijs geeft iorgen een soiree ter eere der royalisten die gearresteerd, vervolgd of veroordeeld zijn of bij wie huiszoeking is gedaan, omdat zij het leger tegen de panamisten en Frankrijk te gen de Republiek hebben verdedigd. Beter een beetje martelaar dan in het ge heel niet, denkt de Royalistische Jeugd ze ker. In den nacht van Zaterdag op Zondag moet er weer op een schildwacht voor een kiuitliuis te Toulon zijn geschoten. Zelfs zou s mans muts doorboord zijn door een kogel. De Agence Havas evenwel spreekt het tegen. Guy moest er naar kijkenhet was een allerliefst, eenigszins zwaarmoedig beeld. En zooals die beiden daar bij elkaar ston den, kon men zich hen zeer wel als een paar voorstellen, ofschoon Philip voor een man bijna te elegant van bouw en Salvatrix min stens even groot als hij was. Guy had een onaangenaam gevoel van onbestemden aard en waarvan hij zich geen rekenschap kon geven. Hij zou graag gewe ten hebben waarover die beiden spraken. Hun gesprek was zeer kalm en geheel on persoonlijk. Salvatrix kon de woorden harer trouwe meid niet vergeten. Zij nam zich voor, Philip gade te slaan om te zien of hij hanr een vereering toebracht waarachter liefde verscholen giug. Salvatrix geloofde het bijna, ofschoon noch Philip's blik noch zijn toon haar vreemd of geheimzinnig voor kwam. Maar het denkbeeld dat zij bemind iverd, riep zulk een dankbare gewaarwor ding in haar wakker. Haar ziel leed onder een gevoel van verarming. Behalve de dom me trouw van Kaatje en Charlotte's harte lijke genegenheid, was cr niemand ter we- eld wiens liefde zij bezat. Als het eens waar was dat Philip kaar lief had haar hart ontroerde bij die ge dachte. Zij gevoelde een behoefte hem te toonen hoe hoog zij hem schatte. En zij was zich daarbij niet in het minst bewust hoe ernstig haar handelwijze in zijn gevolgen kon zijn. Een grof besnaard gemoed zou terstond triomfeerend hebben gezegd: „Dat meisje maakt mij waarlijk avances." En Philip moest bemerken dat Salva trix tegenover hem nog haii'dijker en ver trouwelijker was geworden. Hij had ook haar blozen nog niet vergeten. Maar dit Naar uit Nantes wordt bericht, bevindt de markies de Cerralbo zich daar, om na mens don Carlos bij een fabrikant van mili taire equipementstukken, bestellingen te doen. Reeds vroeger zijn aan een anderen fabrikant bestellingen gedaan, die echter op laad der Frausche regeering niet zijn uitge voerd. Naar aanleiding van zijn reis door Syrië en Palestina heeft keizer Wilhelm ander maal een aantal ordelintjes verdeeld onder diverse pacha's, effendi's, bey's en minder met titels bedeelde Turksehc ambtenaren alsmede geestelijken van alle gezindten te Jeruzalem. Do Sultan heeft van keizer Wilhelm een snelvuurkanon cadeau gekregen. Lord Salisbury heeft dc Porto officieel verzekerd dat de suzereiniteil van den Sul tan over Soudan ongeschonden zal worden gehandhaafd. De Porte was zeer bevredigd over dio verzekering. De Engelsche gezant te Peking heeft de Belgische concessie-aanvrage te Hankow bij het Tsung-li-Yamcn ondrsteund. Het Tsung- li-Yamcn sprak er zijn verbazing over uit dat Engeland, dat zich eerst zoo tegen den aanleg van den spoorweg Nu-IIuan had ver zet, nu als België's advocaat optrad en wei gerde aan liet verzoek gehoor te geven. Aan de tc Melbourne verschijnende „Ar gus" wordt uit Samoa bericht dat men voor een nieuwen opstand vreest. De krijgslie den van Mataafa nemen een dreigende hou ding aan. Hofbericht. Gisteren werden ten liove aan het diner genoodigd Mr. C. Fock, Commissaris der Koningin ui de provincie Zuid Holland en mevrouw; l'aron van iluiiuxioi tlioe Siooien, bui ge ineo«.tei dei residentie en mevrouw; Graaf E. van Limbing Stii um, kamei lieer en jagei- meester van II M. de Koningin en ineviouw luitenant-kolonel Rost van Tonningen, adju dant i. b. d. van II, M. de Koningin. n. M. de Koningin bezocht gisteren, ver gezeld van een hofdame, de Anna Paulow- noschool te Scheveningen. Hare Majesteit bezichtigde met belangstelling de werkstuk ken door de leerlingen vervaardigd, en be tuigde aan de directrice der school Hare te vredenheid. Eerste Kamer. De EeiMte Kamer /.al in bare ain-jta.mde bijeenkomst de aanhangige wetsontwerpen m de afdeelingen onderzoeken, de eenvoudige dadelijk afdoen en tegen 20 Apiil voor de afdoening der overige ontwerpen terug komen. Vermoedelijk 7,al in dit tweede stal juin der bijeenkomst liet gebruikelijk diner van de leden aan den voorzitter gegeven worden. Een aanvulling. Wij deelden in een voiig nummer een orit- bo-'zeu ing mede uit »De Standaai d", betref fende een «ernstige klacht over liet gedrag duidelijke tegemoetkomen bracht hém in verwarring. Want hij zag dat het de onbe vangen toenadering was van een rem, on schuldig hart. Zijn eergevoel verbood hem haar onbe vangenheid te verstoren. Hij was de gast van dit huis, en hij was een arme drommel Ja als hij in zijn vingers evenveel tech nisch talent bezat als artistieken smaak on ideeën in zijn brein 1 Maar hij kon aan zich zelf zoo goed constateeren hoe onzinnig de zoo vaak aangehaalde woorden van Les sing zijn, dat Raphael ook een schilder zou geweest ziju, wanneer hij zonder armen ter wereld ware gekomen. Als men niet schilde ren kan, dan is men ook geen schilder de intelleclueele bekwaamheid daarvoor zonder handen om er uitvoering aan te geven, maakt geen schilder, maar een crit us of een kenner. Als hij een geniaal schilder ware geweest, dan zou hij de eigenaardige avances van het schoone meisje wel anders hebben weten te beantwoorden. Maar nu kon hij slechts met vereering en bescheidenheid tevens zorgvuldig vasthou den aan den toon der vorige dagen. Daardoor bewees hij zichzelf grooter dienst nog dan hij vermoedde. Want Sal vatrix voelde in geen enkel opzicht vrees en bleef vertrouwelijk. Hij was juist bezig een en ander te vra gen over de toestanden in Nederland, waar aij in den zomer heen dacht te gaan, daar een zijner beschermers te Berlijn hem het uitzicht had geopend dat hij voor hem eeni- ge stukken op het museum te Haarlem mocht copieeren. „Nini mist jo en vraagt naar je," riep Guy nu. vnn een officier te 's-Giavetihage, die onder de scli a rid el si ksle vloeken een onderofficier zoo giovelijk bejegende, dat allen, die er ge tuigen vnn waien, er zicb diep aan ergerden". Het Haugsclie «Dagblad" vei feil omtrent deze zaak bet volgende «Een officier komt op straat een milicien legen, die geen handschoenen draagt. Hein hierover nanspiekende blijkt den officier, dat bet jonge mensch de kazerne verlaten heeft zonder hand-schoenen bij zich te hebben. Hij zendt hem terug om zich behoot lijk te gaan kleeden en volgt den milicien om te zien of deze aan de order voldoet. «Aan het hek der kazerne en nu komt de vt r-cln'ikking maakt de officier den onderofficier-planton opmerkzaam op zijn verzuim, dat hij den milicien heeft dooige- laten zonder handschoenen. Nu geschiedde dit laatste met een paar krasse toevoegingen, die wij niet aanbevelen, daar zij de kracht van een bevel of opmerking zeer zeker niet vergiooten. «Doch daai tegenover staat, dat genoemde officier, niet in dienst zijnde, niet anders deed dan een bewijs geven van groote zorg ooi de goede tenue van den troep en geheel onverplicht zich de moeite getroostte om na te gaan of aan zijn order voldaan werd." Het Dagblad" voegt er bij dat de klacht is ingediend door menschen die er toevallig bij stonden, doch niet door den betrokken onderofficier. De sHrarl. Ct." voegt aan het artikel van «De Staml." het volgende toe: «Natuurlijk kan eene redactie, die een ingezonden stuk, waarin een of andere klacht geuit vvoidt in een of ander bepaald geval, waarin dit haar wenscheljjk schijnt, bandelen zooals «De Standaaid" gedaan heeft. Maar niet iedeieen zal toegeven, dat het in het alge meen tut de taak der Peis behooit, als zij ingezonden stukken ontvangt, die klachten inhoudmi, zelve die klachten eerst aan den superieur, aan wien /ij gericht moeten worden, te gaan oveibiengen, of, zooals »De Stan daard" liet In dit geval uitdrukt, daarvan sin het hoogste ie-sort werk te maken." Het is, zal deze of gene wel zeggen, de z.aak van den klager te beproeven of hij ter plaatse wa.ii* het behoort recht kan krijgen, Eerst aL dat niet gelukt moet hij zijne toevlucht nomen tot publiciteit iu de Peis. En menigeen zal bet duidelijk vinden, dat de superieur in ieder geval volkomen geiechtigd is, zulk een bemoeiing van de Pers af te wijzen en te vei langen, dat de klager zicb rechtstreeks tot hem lichte." Bij Kon. besl. is G J. Le FèvredeMon- tigny, burgemeester der gem. Hillegcrsberg, benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De minister van financiën maakt bekend, lat op 18 dezer bij de belnalmeesters in kas was fd,96s,439 33 en dat op denzeifden dag door de Nederlnndsche Bank, ingevolge ai t. lliis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 617,930.02Vï De gewone audiëntie van den Min. van „Ik kom." Toen wist Guy het zoo te schikkeu dat Philip vooruit ging. Hij sloeg met Salvatrix die ongedwongen naast hem liep, bet pad in dat verder den tuin in leidde. Hij was er benieuwd naar of Salvatrix werkelijk bui tengewoon belang in Philip stelde. Hij kende Philip immers reeds van het begin van zijn verblijf tc Berlijn af. En zoo dikwijls er een vrouw in hun leven was ge treden, die zij voor zich wilden winnen, zij het voor een kortstondig avontuurtje of wel voor een flirt van een paar bal-uren, altijd had Guy zijn vriend volkomen geslagen. Het oude overwinnaarsbewustzijn waakte in hem op. Hij vergat dat hij getrouwd was. „Philip is een goede jongen. Het doet mij genoegen dat u hem ook mag lijden," zei hij. „Ik heb groote achting voor hem," zeide zij op eigenaardig-ernstigen toon en zij keek neer op haar bloemruiker. „Eigenlijk ben ik jaloersck op hem. Hij vervult nu de taak die, waren de omstan digheden anders, mij toegekomen zou zijn." „Welke t-aak 1" „II te dienen sprak hij glimlachend, en hij zag haar aan. „O," zeide zij ontwijkend en verlegen. „Toen u den vorigen winter te Hamburg was, schreef Charlotte mij zóóveel van u, dat ik bijna mijn werk in den steek had ge laten en hierheen was gegaan." Zonder zich er zelf van bewust te zijn, was. hij vervallen in dc manier van hofma kerij waarvan Martina zooveel hield. Salvatrix zweeg. Zij vond zijn opmerking overbodig en onbegrijpelijk. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1