STAGSNIEUAVS. YLAARDIXGEN. Kunst en Wetenschap. It e c li t z a k c 11. Kerk en School. Gemengd Nieuws. O GEZONDEN. Laatste Nieuws. examen moeten vooi of uiterlijk op 1 Juni e.k. bij het Departement van Financien zijn inge komen, met een geboorte-akte van den adspi- rant en het bewijs dat bij Nederlander is. Om tot dit examen te wot den toegelaten moet me n bij den aan van z van 1899 den leeftijd van 18 jaar bereikt en dien van 20 niet over schreden hebben. (sSt.-Ct,") „Het Buitenland". Verschenen is het elfde jaarverslag voor 1899 van de vereeniging »Het Buitenland". Ook dit jaar weder kan met gioote voldoening worden teiuggezien op liet in het afgeloopert jaar door de vei eeniging tot stand gebrachte. Cher tal van jongelieden, die werden voort geholpen luidt liet vetslag zeer gunstig. De ontvangsten bedroegen f 14.838,20, de uitgaven I 19,929 93, zoodat er een nadeelig saldo is van f 5,084,67. In plaats van den heer J. I). Hooglandt Azn. te Am-ietdam werd tot voorzitter gekozen de heer G. M. Bohsevuin. aldaar. Eerstgenoemde i» tot honorair-voorzitter benoemd. 'OVERSCHIE, 23 Maai t. Nader meldt men ons dat gisteien de nieuwe lidmaten der Ned. Herv. kerk in de pastorie zijn aange nomen, terwijl hunne bevestiging voorloopig is uitgesteld. Aan taande Zondag zal ei gods dienstoefening gehouden worden in de Chris telijke school aan den Drogenhoek, waar tevens doopsbediening za! plaats hebben. 'OVERbCllIE, 23 Maait. In bet begin dei volgende maand zal er door de leden der zangveieeniging )>Exeel»ior" een buitenge wone uitvoering gegeven worden, waarop alleen eenïge tooneelstukjes zullen worden opgevoeid. Be Montwijnnuteering. Het is toch vvetkelijk met overbodig, 'at in de noteering van den moutwijn in de verschillende bladen wat overeenstemnm g komt. Hel sVadeiland", zeker wel een orgaan van gewicht, had gisterenavond alben de opgave van den Brandersbond, die N B. al bgna een week is ter aarde besteld. Zoude van vvege het gemeentebeatuui zoo liet meent niet reebfstteeks met de diverse bladen in connectie te kunnen treden er aan het hoofd der Schiedamsche cou ranten geen sKennbgeving", wantin ge- expliceeitl wordt wat de offieieele nuteeimg is, eu waarom elke andere waarde mist kunnen worden geplaatst en deze aldus offi cieele mededeeling kunnen bevorderd worden ter plaatse waar bet behoort? Notnurstrijd. In zachten lentegloed straalt de zon aan den teer-blauvven vooijaarshemei. Hoog tintelt bet luchl-krislallijn in guttd-gevonk. Als een ioep- stem tot de natuur om te ontwaken is de streelende warmte der rijzende zon. Maar beneden is bet nog zoo niet wijd dekt de witte vvinter-vvade bet ieed» wakker geroepen land en het ontwakende boseh. Rul wolt de sneeuw om de stammen der b^omen zwaar hangt ze op uk en twijg, als sutkei ligt ze op knop en spruit. Stil is bet nu m liet woud schel werpt liet wit bet gouden zonlicht omhoog in dubbelen glans. Nu tu-t de onstuimige wind die m woest gewanel de tuige vlokken door het kaal geboomte joeg, ze dekken deed den giorul met een donzen kleed, ze (hechtte aan stam en tak en twijg. Vrede is het nu na wilden strijd. En wit is ook liet veld, dat als in dood slaap ligt, wit ook de stad als het leven ontwaakt met den nieuwen morgen. Nu is de schamelste hut mooi in blank geflonkei nu gaat het oude dak, het oude, hareloo/u dak schuil onder een nieuw, rein kleed. Nu iigt alles onder een mantel van zachte too- ver-stof. Daar boven zweeft lente-warmte door liet blauwhier rust op de aarde liet winter- kleed, dicht en zwaar. Lezing Dr. G. J. Van der Flier. Gisleiavond trad in het Veieenigingdokaal aan de Broersvest alhier op voor du Vei een. lot Bev, van de Bel. der Ned. Herv, Reik, dr. G. J. Van der Flier, uit VGravenhage met »Reisherinneringen van het Heilige Land". Spreker, zooals onze lezer-zich zullen her inneren, was de vertegen woordiger van 11.M. de Koningin bij de inwijding der nieuwe keik te Jeruzalem, In los»e, breede tiekken gaf sar. op boeiende wijze zijne indrukken weer van het land, waar de wieg van het Christendom st md. Van zyn heenreis hoorden we slechts, dat de storm eenige men«chen!eveos ei-chte en overigens het gewone verloop had. Bij het betreden echter van Palestina, liet land, waar eerst de Romeinsche adelaar troonde, later de kruisvaarders heentogen en eindelijk du ïhalve maan" het Christendom verdrong, waren de gewaarwordingen veie Reeds daar, te Kaila, was het oostersch leven in zijrie vele nuances duidelijk waar te nemen. Over het algemeen, meent spr., is niet Baedeker, maar de bijbel de beste gids door dit histo risch land, en achtereenvolgens werd men bepaald bij den Karn el, Nazareth, Tibenas, het Gahleesche men1, waai van de natuur taferelen onbeschrijfelijk schoon zijn. Vootal Nazareth, dat zich plotseling voor de voeten van den reiziger in een vullei vertoont, is verrukkelijk. Een rijtuig in deze stieken is het best te vergelijken met een Hollandscbers gioentevvagen, bedekt met een zeil en voor zien van eenige planken. De weg van Kaila naar Nazareth snijdt den kaïavanenweg en een oogenblik werd de aandacht o/k bij een karavaan bepaald. Door de vliegenplaag is ongeveer 40 pCt. der bevolking blind en dt vreselijkste ziek ten omstaan dour deze lastige insecten. Jeruzalem, het einddoel der reis, beselilijft spr. als een stad, met geen andere tei wereld te vergeleken. Nooit is daar een rijtuig ge weest, eenvoudig omdat er geen straten, maar slechts stegen bestaan. Gemeentereiniging geschiedt door honden, -traatvei lichting is onbekend, café's zoekt men tevergeefs en daar alle stegen bijna zijn over dekt en de zindelijkheid nu jui-t niet op een booge trap staat, hebben de reukorganen bet dikwijls zsvaar tu vet antwoorden. Als voornaamste gebouwen weiden genoemd de Grafkerk en de Omarmoskee. Bij deze laatste behoort een plein, dat 300000 mensehen kan b»vatlen en in deze moskee treft men de plaats der offeranden aaneen koker leidt hut bloed en den afval naar de beek Kedron en vandaar naar den Jordaan. De om-tivken van Jetuz.tlern bespi ckende, werden achtereenvolgens genoemd de gewone en koningsgraven, Geth-emané, deOlijtberg, het graf van Absalom, bet Arnieuisch klooster en Bethlehem, De algemeene mdtuk van Palestina is die van O-li dor, zwart land, waar soms op afstanden van 1012 uur geen grassprietje of plant wordt gezien. Dit land, zegt spr., roept met lirder stom: »Bebouvv, bebouw me toch Het kan aan 5 millioen uiwoneis voedsel verstrekken en bet bevat slecbts een tiende van dit aantal, waaronder geen oiigi- tieel Palestijn meer is aan te treilen en waarvan de luiheid en vadsigheid, maar ook de begeerte lot bet in ontvangst nemen van fooien, oiibegrijpelijk zijn; dit laatste vooral bij hooggeplaatsten. .leiuzalem op zichzelf, met zijne legenden, zijn fanatisme, zijne puinhoopen, is een ge heel eenige stad, die men voor du tweede maal niet zal bezoeken. De legenden, daar in omloop, wekken vaak den lachlust op, natuurlijk tot ergernis van den Mohammedaan. Zoo werd spr. getoond een sport van den ladder, waarvan Jakob droomde, liet buis, waar de rijke man u't de gelijkenis van Jezus bad gewoond, de plaats, waar de doeken van Jezus weiden gewassclien, een stukje van bet hout, waai- van Noaeh's ark was gemaakt, enz. Meer, dan ons bestek veioorlooft te melden, bepleitte spr. vele gedeelten van den Bijbel, op grond van eigen aanschouwing en verze kerde daarbij, dat de waai beid van liet nieuwe testament op die heilige plaatsen zelf eerst tot haar recht komt. Deze met de grootste aandacht gevolgde lede, weid, jammer voor de afwezigen, niet doorzoovelen bijgewoond als het Vereenigings- inkaai kau bevatten. A.s. Zondagavond zal in liet j Volkshui»" een lantaainavond worden gehouden: licht beelden over Londen, door mej. E. Maas, en over Nausea's noordpoolreis, door den heei A. v. Waait. G ieteten mid dag was de 14-jarige M. Gei tenbeek, werkzaam op de fabriek der firma G. J. Vincent en Co. aan bet spelen op het terrein, toen een annb-eld hem op liet been viel. Dit weid daaibij zoodanig bezeerd, dat hij per wogen naai de ouderlijke woning in het Broeisveld moest worden gebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. De knaap heeft heden zijn werkzaamheden niet kunnen hervatten. Vrouw A. ter Hofstede, wonende in een buurt aan liet Oude Kerkhof, zou heden middag het beslag voor een zgn. bakbrood naar den bakker brengen, maar liep daarbij ongelukkigerwijze over een glijdbaan, waar door zij achterover viel en met een wond aan liet achterhoofd door een paar buren naar huis moest worden gebracht. Hedenmorgen waien aan de visehmarkt aangevoerd 2 manden levende kabeljauw de prijzen waien van 10 90 tot 12.10, alle per stuk. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie een knipmesje, een koperen dop van een kindei wagen, een kinderlaars, een bruin garen dameshandschoen, een wit schort, 2 witte dameskraagjes, een stalen rozenkrans en een porteinonnuie met fü.5Ü. b. Terug te bekomen aan de volgende adres sen een dekkleed, bij Berkel, Oversell ie-cbe sliaal 31, een geklemde handdoek L, bij God-chalk, Oo-t-i'-Liaut 84, een nikkelen bondenhalsbaiid, by v. d. Bioek. Grofbnun 65 2 paar kindei kou-en, bij Kouwenlioven, Dwarsstiaat 8, een 'dauw koralen armbandje, bij Verlinden Grofbaan 35, een ring met 4 sleutels, bij v. d. Kruit, Polderstiaat 6, een portemonnaie met f 1, bij Smidt, Wilhelminaplcin 18, een lot van de vee tentoonstelling, bij Hoppe, Broersvest 127. een vrouwenzak met portemonnaie met f4.07 enz., bij van Zomeren, Broersveld 170, een donkerbruine jachthond met witte vlekken, bij Rosman, brugwachter Koemarktbi ug, een zwart hondje, bij Buirevouts, Mau-holje 19, en een gele tiekhond, bij Gioeneweg, (Jol 8. BU R G E RL IJ KE STAND. Geboren s 22 Maart. Adriana Petronella, dochter van T. G. IJ. van lleijningen enJ. van Kruijnin- gen, Polderstraat. Overleden 21 Maart. Gerardina Schuuring, oud 77 jaren, Dwarsstraat. Pieierneila Hagers, oud 79 jaren, wed. van W. Hdle, Hoofd straat. 22 Maart. Elisabeth Maria Landsbergen, oud 11 maanden, Singel. Pieter Jagt, oud 2 maanden, EUekerslraat.Hillegonda Margarulha Vermeulen, oud 4 maanden, Prin- sensteeg. Volgens de gisteren vastgestelde kiezers lijst voor 1899—1900 bedraagt het aantal kiezers dezer gemeente voor den gemeente raad 4771, voor de Provinciale Staten 1789 en voor de Tweede Kamer 1793, tegen res pectievelijk 1731, 1758 en 1758 in 1898. "Aan den eervol ontslagen brievenbesteller C. Post alhier is, wegens gebreken ontstaan in en door den dienst, een jaarl'yksch pensioen toegekend ten laste van den Staat, ten bedrage van f 434. Benoemd tot onderwijzer aan de Gerefor meerde school (Ernmastraat) alhier de heer H. van der Linde, alhier. Met 1 April is benoemd tot telephoniste alhier mej. H. F. J. F. Heiser. Aan het bureau van politie alltiei zijn als gevonden gedeponeerd: Een gouden paardje van een horlogeketting en twee ledige Imringfusten. De rechthebbenden kunnen zich tei terug- bekoming vervoegen aan gemeld politiebureau. Opgave der brieven verzonden uit Vlaar- dingen over de 2e helft der maand Febr. 1899, geadresseerd geweest aan onbekenden, welke brieven op schriftelijke aanvrage door de afzenders of de geadresseerden aan het Postkantoor te Vlaardiugen kunnen gere clameerd worden. Verzonden geweest aan: T. v. d. Berg, RotterdamA. Visser, Rot terdam M. Zondag, Wamel. Briefkaarten Mej. T. Kranendonk Wed. A v. d. Steen Brief (Buitenland) T. Winter, Grimsby. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Woensdag 22 Maart 4899. Nolans-en A. Knotti nbelt te Vlaardiugen eri D. K. J, Schoor te Voorschoten. Perceel 1. Een bouwmanswoning, wijk A no. 70, met erf en werf, voorts tuin, boom gaard en twee perceelen weiiand, staande en gelegen aan de Noordzijde van den Woud- weg, groot 3 bunders 63 vierk. roeden 61 vierk. ellen enz. Geveild voor 5500. Perceel 2. Twee perceelen weiland, boscli- hakhout en watering, strekkende van den Woudweg tot aan de Zwetk, gelegen ten Oosten van perc. 1, groot 3 bunders 20 vier kante roeden 50 vierk. ellen. Geveild voor ƒ4650. Perceel 3. Twee perceelen weiland, strek kende van den Woudweg tot aan de Zweth, gelegen ten Oosten van perc. 2, groot 2 bunders 32 vierk. roeden 30 vierk. ellen. Geveild voor f 3250. Perceel 4. Een perceel weiland, gelegen aan de Noordzijde van den Woudweg, ten Oosten van perc. 3, groot 2 bunders 68 vier kante roeden 50 vierk. ellen. Geveild voor f 4850. Perceel 5. Twee perceelen weiland en wa tering, gelegen aan de Zuidzijde van den Woudweg, groot 2 bunders 01 vierk, roeden 05 vierk. ellen. Geveild voor f 3400. Perceel 6. Een perceel weiland, gelegen achter perc. 5, groot 2 bunders 72 vierk. roeden 30 vierk. ellen. Geveild voor f 2250. Perceel 7. Vijf perceelen weiland, gele gen aan de Zuidzijde van den Woudweg, groot 4 bunders 81 vierk, roeden 70 vierk. ellen. Geveild voor 6100. Perceel 8. Drie perceelen weiland en boschhakhout, gelegen achter perc. 7 en 10, groot 3 bunders 97 vierk roeden 07 vierk. ellen. Geveild voor f 4700. Perceel 9. Twee perceelen weiland en wa tering, gelegen achter perc. 8 en strekken de tot aan do Vlaarding, groot 3 bunders 99 vierk. roeden 08 vierk. ellen. Geveild voor f 5300. Perceel 10. Drie perceelen weiland, boschhakhout en watering, gelegen aan de Zuidzijde van den Woudweg en strekkende tot aan perc. 8, groot 4 bunders 73 vierk. roeden 87 vierk. ellen. Geveild voor f 7100. Te zamen geveild voor ƒ47,100. B U R G R L IJ K E STAND. Gehuwd 23 Maart. Adriaan Pieter Leemans met Johanna van Berkel. Gehorcn 22 Maart. Haasje Teuntje, dochter van W. Eykeleiibooui en C. Siam, Ridderstraat. Hendrik, zoon Van A. Bolwijn en F.J.Smit, Call en burgstraat Overleden 23 Maart. David van der Kooij, oud 4 maanden, Havenstraat. sPrikJcebesn'' op den index. Men kan liet zoo dwaas niet bedenken of 't is nog dwazer geb-urd, wordt wel eens gezegd. Te Warns heeft ds. H. Bakels een kinderbibliotheek geopend, boekjes van Tine van Bei ken, tot zwaarder lectuur van And nes sen toe. 't Had succes. Den Christelijker) kerke- raad en hun herder godsdienstonder wijzer verdroot dit en zij kondigden van den kansel at dat het niet geraden was enz., men kan de rest raden. Gelukkig bleven de meeste lezer» aan de bibliotheek getrouw. Bij onderzoek bleek nu dat er tegen ver schillende boeken bezsvaren bestonden, o a. tegen het boek »Prihkebeeu". Men kent de historie van den kaprilieven- den Ptikkebeen, die naar Amerika gaat om zuster Ursula te ontsnappen maar door baat- wordt gevolgd, en die over boord springt, waarop hij door een grooten visch wordt opgeslikt. In de maag aangekomen, ontmoet hjj andere slachtoffers van de vraatzucht van den visch, en er woidt er is ook een jonge dame bij een dansje georganiseerd Prikkebeen, altijd galant, Biedt de jonge maagd de hand en zjj dansen zoo iang tot de visch er onwel van wordt, met al de gevolgen van dien. Dit boek sPrikkebeen" had het gedaan, 't was een bespotting van 't boek Jona 1 (»Zw. Ct.") Het Internationaal Perscongres wordt van 57 April a.s. te Rome gehouden. Dinsdag 4 April zullen de Congresleden des avonds ontvangen worden in de zalen nl'Assocation de la Presse", De plechtige opening zal Woensdagochtend plaats hebben in de groote zaal van het Kapitool, en des namiddags wordt in de gebouwen van de Association" de eerste vergadering gehoudenterwijl des avonds een ontvangst wordt voorbereid in den Inter nationalen Kunstkring. Donderdagochtend en middag tweede en derde Congreszitting. Om half vijf garden- paitij aangeboden door Hunne Majesteiten in de tuinen van bet Quirinaal en daarna gala avond in den schouwburg. Vrijdag vierde en vijfde Congreszitting en des avonds receptie in de Kapitool.-'che pa- luizen en musea aangeboden door den syn dicus van Roine. Na de sluiting van bet Congres zullen nog eumge feestelijkheden plaats hebben. Zaterdag 8 April worden de epgiavingen van liet Forum bezocht; beeft er een dejeuner plaats bij den minister van openbaar onderwijs en bet banket van de Association de Ia Presse. Zondag lUstdng en uitstapjes in gioepen in de omstreken van Rome en Maandag vertiek naar Napel» met pedalen tiein. Te Napels /uilen ook feesten vvotdeu ge geven, waartoe alle Congresleden zullen wor den uitgenoodigd. Ook zal gelegen beid worden gegeven vooi een tocht van eenige dagen naai Sicilië. Eindelijk /al de Mad Venetië bij gelegen heid van de opening der derde Intern, ten toonstelling van schüone kunsten aldaar ook de Congresleden onlvangen. Gisteren vooi 40Ü jaar zag Anten >an Dijek, met Rubens en Rembrandt de glorie der Nederlandsche scliiidei kunst der 17de eeuw te Antweipen liet levenslicht. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft heden vrijgesproken een industrieel te Schiedam, beklaagd van mishandeling en deswege door de Rotterdamsche Rechtbank tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Zijn verdediger had bij zijn pleidooi tot vrij spraak photografische afbeeldingen aan het Hof overgelegd met betrekking tot de voor gevallen feiten. Voor de rechtbank te Rotterdam stond heden teieelit N. Woldets, 4G jaar oud, los weikman, die beschuldigd is den 19 Novem ber 4898 ongeveei 70 tuigen dei firma Ki ut heller Doll ontvreemd te hebben. Beklaagde die zich vreemd-ooi tig voordeed bekende de duigen weggenomen te hubb-n. Als getuigen weiden o. in. gehoord dr. 8.J. Ilalbert-ma en d'. F. IJ. Sehieve die een onderzoek hebben ingesteld naar de geestes toestand van beklaagde. De conclusie van beide geneesheeien was dat liet mogelijk was dat beklaagde gehandeld had onder een toe stand van tijdelijke verzwakking der hersenen. Sporen van krankzinnigheid waien niet aan getroffen. Van simulatie achtten zij geen sprake. Tusschen den veideligor mr. J. Lunbuig en de deskundigen ontspon zich een uitgebieid debat over vei-chijnselen eu ooi zaken van krankzinnigheid en ui hoeverre enkele afwij kingen bij beklaagde tot ontoeiekenbaai beid moeten concludeeren. Ook de brouder van bekldagde werd ge hooid tot het geven van inlichtingen en gaf verscheidene opsommingen omtient bekl. die &U eisten moe-ieii orn de vreemdsooitige handelingen aan te duiden als niet die van een normaal mensch. Het O. M it-qu reeule 9 maanden gevan- geni-sliaf. Du veidediger vioeg ont-lag vuil rechts- versolging en plaatsing in een kiaiik/inni- gengesiiciit. Middelbaar Onderwijs. Dr. D. A. Sloos, leeraar in de geschiedenis en Nederlandsche laai- en lettel kunde aan de le en 2e Iloogere Burgei school met 5- jarigen cut sus voor jongens te Amsteidam, heeft met ingang van 4 Sept. e. k. als zoo danig eervol ontslag aangeviaagd. Sneeuw. Erisindenafgeloopen nacht zooveel sneeuw gevallen, in de residentie, dat de werklieden der Stadsreiniging moeite zullen hebben, de hoofdstraten nog voor den middag begaan baar te maken. De tiarn- en omnibusdiensl is ecliter niet ge-.taakt. Vischieelt. Men meldt ons uit Amsterdam Maakten wij onlangs melding van de zeer gelukkig geslaagde proeven met de planting van den Gallischen karper in de wateren on der Spaarndam, thans kunnen wij melden, dat de vischhandelaar en importeur van ras-visschen te Woerden, de heer G. Kuyter, bezig is de Polders van Pilanen in zijn om geving te bevolken met den Boheemschen of Spiegeikarper, (Ciprinus rex ciprinorum). Voor dit doel liet hij successievelijk 32000 stuks een-jarige karpers uit den vreemde overkomen, en is het zijn doel, zooveel mo gelijk de roofvisck aanhoudend te doen weg- visschen; alhoewel het noodig is eenige roofvisch te behouden om het water van mede-eters te bevrijden. Opsporing verzocht. Een ongeveer 30-jarig man heeft op 7 Maart jl. zijn kosthuis te Leiden verlaten. Na zijn vertrek werd in de woning vermist een bankbiljet van 100, een bedrag van 45 80 aan specie en een zwartlederen siga renkoker, waarin een gedeelte der specie was geborgen. Hij noemde zich Jan de Groot; men vermoedt echter, dat het de zelfde is die zich vroeger Hendrik Bos noem de en na wiens vertrek op gelijke wijze waarde vermist werd. De commissaris van politie te Leiden verzoekt opsporing en be richt. Prettige omgeving. Uit Rome wordt gemeld In Trupani werd de gewezen offiicier van gezondheid dr. Luigi Caruso in zjjn woning geworgd gevonden. Het dienstmeisje en de koetrier van den ver moorde bekenden later, dal zij den mooid be gaan hadden om hunnen heer te berooven als hun medeplichtige wezen zij aan den ambte naar O. M., Filippo Baccaro, neef en admi- nistialeur van het vermogen van den ver moorden arts. Baccaro, die bij de lijkschouwing tegenwoordig was, werd gevangen genomen en geketend in de gevangenis gevoerd. Met opneming wordt gem instemming der Redactie bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven en worde slechts aan céne zijde geschreven. Ij SCHIEDAM, Maart 1899. jj Aan de Schiedamsche Burgerij. if De drang naar Zondagsrust voor de bak kersgezellen wordt met den dag grooter. Is reeds de arbeid dezer werklieden zwaar, vooral omdat deze des nachts verricht wordt, dubbel zwaar is deze, wanneer hij verricht wordt op dagen, waarop andere werklieden niet behoeven te werken; na- mentlijk op de erkende Christelijke feestda gen. Mag het als een blij verschijnsel wor den erkend, dat op Zondagen niet wordt "e- arbeid, een misstand is het echter, dat op de erkende Christelijke feestdagen even als op gewone dagen wordt gewerkt, en daar door vooral de bakkersgezellen van den zoo noodigen rustdag verstoken blijven. Hoe daarin verandering gebracht? In een gecombineerde vergadering van besturen der verschillende werklieden-ver- cenigingen ter dezer stede is het duidelijk geworden, dat, willen de bakkers op die da gen vrij hebben, de burgerij hen steune. Uit eigen beweging zouden vele bakkers op dio dagen geen arbeid doen verrichten, maar afgeschrikt door de vrees velen hun ner klanten te zullen verliezen, worden zij als gedwongen hun werklieden te doen wer ken. Het is daarom de burgerij, die dezen misstand zal kunnen doen verdwijnen. Hier van overtuigd, verzoeken ondergeteekenden u dringend te beginnen met den 2n Paasch- dag geen brood van uwen leverancier te ont vangen. Zegt hem in den loop dezer week, dat hij op dien dag bij u geen brood behoeft te bezorgen, opdat hij bij tijds zijn werk zaamheden kan regelen. Een kleine opoffe ring v.-ei is waar zult gij u moeten getroos ten, maar daartegenover verschaft gij velen een groot genoegen door hen een goeden rustdag te laten genieten. Do Vak vereeniging Bakkers van den N. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. De Nederlandsche Bakkersbond, af dee ling Schiedam. De Bakkersgezellenvereen ,,De Morgen ster". Landgenoo/en Ruim tachtig jaren bestaat de „Maat schappij van Weldadigheid". In dat tijdvak is zij voor tal van gezinnen een zegen ge weest. Zij genoot daarbij den steun van vele belangstellenden in den lande, waaronder het Koninklijk Huis steeds de eerste plaats innam. Thans komt zij een beroep doen op uw aller steun, door een collecte, die dezer da gen aan uw huizen zal gehouden worden. Het is bekend, dat de werkkring der Maatschappij vooral bestaat in het opuemen van verarmde gezinnen of personen, die zij in de gelegenheid stelt als arbeiders, en la ter dikwijls als vrijboeren, in eigen onder houd tc voorzien. Allen hebben tegen een matige vergoeding een huis met tuintje en de vrijboeren daarenboven 24 hectaren grond m gebruik en ontvangen de noodige voorschotten voor hun bedrijf. De bevolking bestaat thans uit pl. m. 350 gezinnen met ruim 2000 zielen. Twee Hervormde en één Roomsche kerk niet pastorieën zijn in onderhoud bij de Maatschappij. De kinderen zijn verplicht het onderwijs in de scholen tot hun -4e jaar te volgen en bovendien het godsdienstonderwijs hunner gezindte bij te wonen. Bij het verlaten der school ntaat hun de gelegenheid open om zich voor verschillende betrekkingen te bekwamen; voor de meis jes o. a. in een viertal handwerkscholen en voor de jongens door de uitmuntende gele genheid, die de Maatschappij van Welda digheid in haar fabrieken en werkplaatsen aanbiedt tot beu aanleeren van allerlei am bachten en in haar zes groote boerderijen tot het zich bekwamen in den landbouw. Aldus toegerust, verlaten ons jaarlijks een zestigtal bestedelingcn of kinderen van op genomen gezinnen, eu hun latere loopbaan geeft in den regel aanleiding om met groote voldoening op de verkregen resultaten te rug te zien. Het is echter duidelijk, dat voor dit alles groote geldelijke offers vereischt worden. Zelcer, de Maatschappij is in menig op zicht vooruitgegaan en zij, die Frederiks- oord bezochten, zullen een gunstigen indruk hebben medegenomen van den staat barer bezittingen, die een oppervlakte van ruim 2000 hectaren beslaan, maar de behoefte aan bedrijfskapitaal neemt steeds toe, ter wijl de inkomsten niet vermeerderen; ook het ledental, dat indertijd tot 23000 was gestegen, is thans tot beneden 7000 gedaald. Daarom is uw steun onmisbaar, zal de Maatschappij haar taak kunnen blijven ver vullen. Wilt gij ons helpen? Door een bijdrage, hoe klein ook, zult gij hebben medegewerkt om menig gezin, dat in de groote Maatschappij zou verloren gaan, van den ondergang te redden en de kinderen van dat gezin tot nijvere burgers dier Maatschappij, waarin zij straks terug- keeren, op te kweeken. Steunt ons dus naar uw vermogen, om, onder Gods zegen, het zedelijk en stoffelijk welzijn van zoovele uwer hulpbehoevende medeburgers tc bevorderen. Commissarissen der Maatsch. van Weid, C. W. gr. v. LIMBURG STIRUM, voorz. Mr. A. v. NAAMEN YAN EEMNES. Mr. W. J. v. WELDEREN bn. RENGERS. Mr. W. H. DE BEAUFORT. Mr. F. J. M. A. REEKERS, secretaris. Hofbericht. Men verzoekt ons te melden {naar aanlei ding van een. desbetreffend bericht in bet

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2