53"' Jaargang. Zondag 9 en Maandag 10 April 1899. No. 9904. Tweede Blad. BUI TEM LAM). BINNENLAND. Uit de Staatscourant. SGH edamsche c mmi Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.23 Fianco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Boierstraat Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fi. 0.90; iedere regel meer 12i/3 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeüge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine adeeelentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Vo. 123. ROME, 4 April "99. Do afgevaardigde van den Nederland scben Journalistenkring, die in 1898 be richt had te geven van bet 5e Perscongres, •was als beschrijver van die gebeurtenis in gemakkelijker omstandigheden dan bij, die het 6e heeft te „verslaan". Hij bad in Portugal bijna een „terra incognita", wat bij over Lissabon en de Portugeezen schreef, was zelfs in onzen tijd nog nieuw voor Hollandsche lezers. Een verslaggever te Rome daarentegen kan 't niet wagen, iets over land cn volk te schrijven, want bij zou zeker zijn, een beklaaglijk figuur te maken tegenover het vele, dat reeds over de Eeuwige Stad is gezegd. Ontneemt dit den verslaggever van 1899 dus de gelegenheid, een reisverhaaltje te schrijven, daarentegen maakt 't zijn taak gemakkelijker, daar hij zich met een gerust geweten tot de nederi ger functie van het feitelijk berichtgeven over het congres alléén kan bepalen. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal dit echter hen te vreden stellen, die vrees den dat de Perscongressen te veel verloo- pen zouden in feesten, maaltijden en recep ties De Italianen toch hebben, dunkt mij, den roep beschaamd, die van hen uitging, dat zij wel gastvrij zijn, maar slechte orga- nisateurs. De Nederlandsche berichtgever, die de ontvangst in ons land in 1898 heeft meegemaakt, gevoelde zich eenigszins be schaamd toen hij waarnam, hoe uitnemend de Romeinscke collega's voor hun gasten hebben gezorgd. Drie dagen vóór het con gres 's nachts tegen 12 uur te Rome aan komende, vonden wij aan 't «lation een bu reau aanwezig, dat met den besten uitslag _de moeilijke taak vervulde, onderkomen te verschaffen aan wie er aankwam, niette genstaande er m de overvolle stad men zegt dat er meer dan 50,000 vreemdelingen zijn geen plaatsje in cenig hotel vrij was. „Er is geen plaats voor u vóór Dinsdag" kregen we ten antwoord. „Maar voegde het comité er t> j, toen onze gezichten be denkelijk betrokken op 't idee een paar nachten onder Rome's blooten hemel te moeten doorbrengen wij zullen u toch helpen." Er werd getelefoneerd en nagezien, en tien minuten later reden we naar een eerzamen Romein, die ons stond af te wach ten en uitstekend logeerde. Het Persgebouw mat fraaie zalen, bi bliotheek, leeskamei enz. van de „As- sociazone della Stampa" staat op de Piazza Colonna. Paleizen zijn er te Rome in over vloed; maar het Persgebouw is inwendig niet een der minste, en is even mooi gele gen als ruim eu doelmatig ingericht. Daar vonden we Zondagochtend een comité met het Senaatslid Bonfadini aan 't hoofd, dat ons allen had geregistreerd; onze ge loofsbrieven werden nagezienwe kregen een keurig boekje met alle denkbare nut tige aanwijzingen, een fraai door 't Minis terie van Onderwijs bewerkt en keurig ge drukt boekwerk over Rome, kaarten, wen ken enz. en een klassiek bewerkt insigne een mooie Romcinsclie kop met randschrift. En wat we verder te vragen hadden, wist ons altijd iemand te beantwoorden. Dat comité is er permanent, weet alles en spreekt zoowat alle talen (Hollandsch na tuurlijk niet), zoodat wij er een voortreffe lijke liulp aan hebben. Bovendien vonden we een eigen hu'.ppostkantoor, waar al onze brieven en kranten aankomen en van waar we alles kunnen verzenden, van telegram men tot postpaketten. In één woord, 't is hier in orde. De congresleden, die Zaterdag aankwa men, hadden het voorrecht de Sint Pieter en de Piazza San Pietro, het Corso, de Pin- cio-Promenade, in één woord de geheele stad in de onbeschrijfelijke drukte van den Paascbmorgen tc zien, en genoten het voor recht van heerlijke zomerdagen (65 graden in de schaduw) in de Eeuwige Stad. Over dat particulier gebruik van de vrije dagen, over het Vaticaansche, het oude en het nieuwe Rome zou ik echter niet schrijven ,8 dus keer ik tot het congres terug, dat Dinsdag officieel werd geopend met een ontvangst in de zalen der „Associazone", 's avonds 10 uur. In de fraai met groen en bloemen ver sierde zalen Neen, dat behoeft men i e r niet bij. Het gracieuse, decoratieve, luchtige groen der bamboeplanten versiert wel, maar overigens heeft een palazzo geen verfraaiing noodig. De ontvangst wie congressen bijwoonde, stelt zich haar voor op den mozaiekvloer in de groote zaal on der de zachte verlichting met kaarsen, eeni- ge honderden zwartrokken. Daartusschen dames in groot en in eenvoudig toilet; ook een „contessa" om wie velen zich verdrin gen.. Nog meer gedrang aan de buffetten, rijk met snoeperijen voorzien, als de senator Bonfadini zijn welkomstrede heeft gespro- hen in „onze nederige woning" zooals hij onder algemeen gelach zeide. Hij begroette alle natiën met een „toepasselijk woord", allen die, na de invasies van barbaren uit vroegere eeuwen, nu de invasie van het in tellcct, de beschaving en de verbroedering vertegenwoordig Jen. Daarna kanonschoten aan de buffetten, de bestorming en een paar uren internationale kennismaking. Half elf Dinsdag waren we in het Kapi tool, in de groote zaai der conservatoren met fresco's aan de wanden en twee stand beelden van pausen. Daar, waar d'Arpino den strijd der Horatiérs en Curiatiërs schil derde, waren nu de mannen van alle par tijen samen en voor liet bronzen beeld van Innocentius X namen „il re Umberto" met koningin Margherita, den prins en de prin ses van Napels plaats, om de vrije pers te ontvangen. Vijf ministers, o. a. de lieer Pel- loux vergezelden H. H. M. M. Toen de Vor stelijke personen waren binnengekomen, on der „evviva's" en handgeklap, hield de bur gemeester van Rome, Ruspoli, een rede in 't Italiaansch, die blijkbaar zeer in den smaak viel, en daarna de heer Singer (Wee- nen) een in 't Fransch, waarin hij de Pers een mogendheid noemde in welker rijk de zon nooit ondergaat. Verder de gebruike lijke zinsneden, gekruid met „klassieken bo dem" enz enz. Na de officieele speechen bleven de vor stelijke personen nog een half uurtje in de zaal. De Koning sprak geruimen tijd met den heer Singer en daarna lieten li. H M. M. zich een aantal afgevaardigden voor stellen; van de Nederlandsche deputatie werd o. a. de heer Scheltema door de konin gin aangesproken, die zich eenigen tijd met den vertegenwoordiger van Ned.Indië on derhield. Toen de booge personages vertrokken waren, verlieten allen het Ivapitool, op welks trappen gardesoldaten als standbeel den stonden opgesteld en Rome lag we der in het schitterende zonlicht voor ons. Hedenmiddag eerste vergadering, waarin men een levendig debat verwacht over de veroordeelde journalisten van Milaan. De ontvangst bij den Koning in den tuin van het Quirinaal, gaat niet door wegens het overlijden van een Oostenrijkschen aartshertog, oom van Z. M. De Koninginnen. Wij berichtten gisteren, dat de Koninginnen ie Rotterdam a.s. Dinsdag zouden arri- veeren bedoeld is Amsterdam. Hoewel ie meeste lezers dit door vroegere berichten onmiddellijk zullen begrepen hebben, meenen wij toch met liet oog op de ligging onzer stad deze rectificatie hier te moeten doen. Reservekader, liet toelatingsexamen tot liet reservekader zal, blijkens aankondiging in de «Siaatscou- rant" van 6 April jh no. 80. dit jaar worden gehouden op den iöen Juli en zoo noodig op een of meer volgende dagen te: Amsterdam. Arnhem, Assen, Breda. De- v»-ntt*r, 's-Gravenimge. Groningen, Helder, Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Utrecht en Gorinchem. Jongelieden, die geen aanspraak hebben op vrijstelling van dat examen en het op prijs stellen tot het reservekader toe te tieden, moeten zich vóór 19 Juni e. k. tot deelname aan het bedoelde examen hebben aangemeld bij den hoofdofficier voor het Reservekader te 's-Gravenhage. Paramnribostraal no. 11, Die aanmelding geschiedt door de inzen ding van eene «Kennisgeving Model B", waarvan het formulier is opgenomen in het hierboven aangehaalde no. der «Staatscourant" en bovendien op aanvrage verkrijgbaar is ten bureele van den hoofdofficier voor het Reserve kader. Bij die «Kennisgeving" moet worden overgelegd een extract uit het geboorten- register of een ander authentiek stuk, waaruit de leeftijd van den adspirant blijkt. De aandacht wordt er in het bijzonder op gevestigd, dat de gelegenheid tot liet afleggen van het hierbedoeide examen slechts «één maal" per jaar wordt opengesteld en dat ieder, die in den loop van dit jaar 17 jaar wordt en niet ouder is dan 24 jaar, aan dat examen kan deelnemen. Wie inlichtingen wenscht, 't zij omtrent het examenprogramma, 't zy omtrent den dienst, de verdeeling van den diensttijd of andere bizonderheden, den kaderreservist be treffende, kan zich daartoe wenden tot den Hoofdofficier van het Reservekader. Natuur- cn Geneeskundig Congres. Over de ontvangst der deelnemers van liet zevende genees- en natuurkundig congres dat thans te Haarlem wordt gehouden, kan nog worden medegedeeld dal Mr. A.J. Ret- haan Macaié in een der bovenzalen der So ciëteit ïVereenigmg", als voorzitter der rege- lings-commissiede congressisten welkom heette. Daarna begaf men zich naar het stad huis, waar prof. Bosscha hen met een enkel woord voorstelde aan het bestuur der ge meente. De burgemeester sprak daarop de congi esteilcn toe. Pi of. Bosscha dankte, waarna de eeiewijn weid aang-boien. IJiemji tiok men rmar »Trou mo t Blijcken", «aai de lie.-i Fr. Lief-ink de cortgie-sisten ui*||,oiii heette dr. Meiimi Iluïzirg.i rak namen- hen een woord van dank. De ver- dei e avo-d werd in «Trou moet Blijckon" doorge-uaclit. De eeiste Congresdag begon gisleien met een bezoek aan de dnnkhal ut het Fredeiiks- paik van de Staalwatei bron, die voor deze gelegenheid niet bloemen en planten eeriigs- zin-, was versieid. De directie van het Staal bad had de wel willendheid gehad een aubade aan te bieden door Uaailem-ch muziekkorps, die by de Congresleden zeer in den smaak viel. Hierop ging men naar de groote zaal van het Brongebouw. waar prof. .1. Bosscha, als voorzitter van het Congres, de eer-te aige- meene verga-lering opende met het uitspre ken eener doorwrochte i ede, waarin de spieker zijn hooi der- een blik deel slaan op de ontwikkeling der pliysisclie welen- schap in deze eeuw. Pi of. dr. H. A. Loieniz, van Leiden, bracht professor Bo-sdia een wooid van dank voor zjjn met applaus begioele rede. Hierna hield p of. dr. J. Rotgans van Amsterdam, een voordracht over«Ecnige bladzijden uit de geschiedenis der chiiuigie dezer eeuw", waarvoor de Voorzitter hem den dank der vergaderde biacht. Een huishoudelijke vergadering volgde, waar o, in. door den algeineeneu seeretaii-, dr. Vulkema Blauw, verslag weid uitgebiaehl. Daaiuit bleek, dat het aantal leden opl Ja- uuii'i '1899 bedroeg 987 en nu meer dan 1100. Dank werd gebracht aan directeuren der HolI. Maai chappy van Wetenschappen en van Teyler's Stichting voor de onbekrom pen wijze, waarop zij materieel dit Congi es hadden gesteund. Uit des penningmeesters verslag bleek, dat sinds het laatste Congres de ontvangsten hadden bediagen 19448,19 en de uitgaven f7i6!,75, zoodat op 31 Dec. '98 de kas met een batig saldo van f 2186.44 sloot. Voorgesteld wordt het achtste Cjngres te Rotterdam te houden. 's Middags werd in de sectiën vergaderd. In de eerste sectie (Natuur-, Schei- en Wiskunde), sprak prof. W Ramsay uit Lon den, over «Recenlre searches on the ga-se-- of the atmosphere", waarna dr. Zeeman han- lelde over «straling in een magnetisch veld". De heer Dusour besprak hierop de sluis- mriebting te lJmuiden. Deze zeei diuk be zochte vergadeimg weid o. a. bijgewoond door den bekenden Londensclieu chemicus Thorpe, In de tweede sectie (natuurlijke historie en biologie), deed in de eerste plaats prof, dr. C. Winkler eenige mededeidiugen over de «Verandering der ademhaling onder den invloed der electrische piikkeling van som mige punten der hersenschors." Prof. dr. E Verschaflelt behandelde de vraag: «Welke tol m de stofwisseling der plant woidt ver vuld door liet manniet Y' Dr. J. T. van Bemmelen sprak vervolgens over de »Vei- wantschapsbetrekkingen tusschen monolre- msua (vogelbekdieren) en reptilia (kruipende dieien)"; dr. A. G. H. van Gerideren Stort over: «De atanomie der teleneurooen (slaaf jes- en kegel-neuronen) in verband met de pigmentcellenlaag in het netvlies van visschen en de door het licht daarin te voorschijn eeioepen veranderingen". De lieer S. L Schouten bospiak nog: «Eene methode voor liet maken van reincultuien, uitgaande van één ouder het microscoop geïsoleerde cel", waarna de lieer J. de Haan een Bijdrage tot de leer over de alcaliciteit van het bloe I gaf." In de derde seclie (geneeskunde) die o. n. (l->or prof. Bolt en prof. Spionek werd bij gewoond, bield prof. Stokvis eene voordracht over Haemaioporphyiine, eene kleurstof, die steeds in de urine voorkomt, vooral bij ge bruik van plantaaidig voedsel en by sommige vergiftigingstoestanden. Dr. Hamburg voerde het wooid over: «Experimenten over de resoiptie van zeep en vet in den dikken darm". Dr. van Embden deelde een en ander mede over de «Anchylotoma duo denale", een parasiet van het darmkanaal, waarna prof. Rotgans verslag gaf van een zeldzame maagoperatie. Prof. Koster, die eveneens een voordracht zou houden, zag daarvan af. In de vierde sectie (geologie en pliysische geografie) behandelde de voorzitter, prof. C. M. Kan, de viaag: wat hebben wjj in de toekomst van deze seclie te verwachten Prof. Scbroeder v, d. Kolk te Delft besprak eene nieuwe methode ter bepaling van den brekings-index onder het microscoop. Dr. J. Lorié te Utrecht gaf zijn leedwezen te kennen dat prof. Dubois zijn voorgenomen ede niet kon houden, en niet aangaande de oorzaken der klimaatsveranderingen in het geologisch vei leden van gedachten wis selen kon. Zijne bezwaren tegen de door prof. Dubois elders reeds gegeven beschou wingen stelde hij in het koil in hei licht, wamaan dl. Blink nog ntele opmotkingoti toevoegde. D.iai na gal tie heel" .1. 1". Nier meijer uil Rotte.dam nog eeing-* rmhukken gemaakt op zijne lei- naar Jaui en M ufoeia. Ylsscliershuveti tc IJiimiden. De i>St.-Ct." beult een Koninklijk b-sluit van 25 Maart jI., tot wyz'gmg van liet regie ment van politie voor de vi—chei shaven te lJmuiden. Ongevallenwet. Donderdag had te Leiden, onder leiding van den voorzitter dei Kamer van Koop handel, eene bijeenkomst plaits van een aantal indusirieelen en weikgevers, tot be- spieking van de aanhangige ongevallenwet. Het lesuilaat der besprekingen wa-, dat een adres door 13 indusirieelen en weikge- veis onderteekend aan de Tweede Kamer werd gezonden, waarin de onderteekenaien, voorop-tellende, dat in hunne industrieën by voorkomende gevallen aan de wei li lieden, wien een ongeval oveikomt, waardoor zij met in staat zijn te weiken, uit het zie kenfonds der fabriek ói uil eigen middelen óf uit beide bet gewone weekloon wordt uit betaald, het volgende sehiyven Aangenomen, dat hunne industrieën inde laatste gevaaiklas-e zullen worden ingedeeld, zoo zal bij de berekening zan een zeer lage premie zelf-, liet jaarlyksch totaal dezer pie- rniëit belangrijk overschrijden hetgeen thans reeds bij een ininiere toepassing van liet beginsel, dat aan hel wetsontwerp ten grond slag hgt, door hen woidt betaald. Eenerzijds noodig ooideelende dat de aan- sprnkelykheidvnn werkgevers, om hunne werk lieden tegen de geldelijke gevolgen van ongeluk ken te verzekeren, door de wet behoort te worden bepaa'd, achten zij het aan de andere zijde niet geweii-cht hen (werkgever.-) te vet pitch ten zich daartoe te verzekeien bij de uit den aard der zaak te dure en donr de ad ninistiutie te kostbare Ryksverzeketings bank. Redenen waarom adressanten uwe liooge vergadering met den meesten aandrang ver zoeken het door de Regeei ing ingediend wets ontwerp niet aan te nemen, tenzij de deel neming aan de Ryksveizekeririgsbank niet verplichtend worde gesteld, Minvermogende borsllijders, De krachtige poging door hel Uirechtsche dames-comité bepioefd om door een fancy- fair te Utrecht het Centraal comité ter op richting en instandhouding van Volks-s-ma- toria, in verschillende doelen des lands, flink te steunen, mag zich in de medewei king van zeer velen uit alle ooi den des rijks vei heugen Het opwekkend voorbeeld, door H, M. de Koningin-Moeder gegeven, om eene stichting van dien aard in 't leven te roepen, heeft veler oogen geopend voor 't hooge gewicht var. deze zaak en de weiischelijklieid om in onderscheidene plaatsen inrichtingen t->t sland te biengen, waar minvermogende borailijdeis genezing kunnen vinden, zooals bet Cenlraal- comité beoogt. Hei Utiechisclie damescomité heeft, zooal» vroeger gemeld is, aan de voorgenomen fancy fair eene groote loterij van kunst-vooi werpen (-childeiyeri, aquarellen en etsen) verbonden ii f 2 50 per lol en liet beioep door dal comité gedaan op deti steun van kunslbeoefennien heeft algemeen dank zij liet schoone doel dal men zich voorstelt - weerklank gevon den. Vele toezeggingen werden reeds ont vangen en komen nog dagelyksch bij het Bestuur in. Reeds werden door het Bestuur in ont vangst genomen bydragen van de dames Anna Abrahams, Barchman Wuijtiers-Blauw, Bilders van Bosse, Gildeineester, Grandmant Hubrecht. Théièse van Hall, Hovtj, Jansen- Grotlie, Catharina Kool, Mesdag van Calcar, Piuijs van der Hoeven, Thérèse en Georgine Schvvartze, Waller van de Kasteele, terwijl de volgende kunstschilders hunne kunstgaven aanboden, nl. de heeren Apol, Arntzenius, Bastert, Bauer, Bles, Paul üadifée, Boude- wijnse, Jules Biouwers, Siebe ten Cate, Iloynck van Papendrechl, Jozef Israels, Jansen, J. A. de Jonge, Koster, Mastenbroek, Taco Mesdag, Gei ai d Muller, Nukken, Louis van Soest, Storm van 's Gravensande, Tooi op, Van der Valk, Voerman, Wenekenbach en Wienecke. Waar al deze ariisten voor liet algemeens menschlievende doel zoo vrijgevig waren hoopt het damescomité op een ruim loten- debiet door geheel het land, teneinde de kas van het centraal-comité met een belangrijke som te kunnen stijven. Mevrouw de Douai rière van TetsFransen van de Putte te Zeist, die zich met de admini-tratie der ver loting heeft willen belasten, zal gaarne alle inlichtingen te dezer zake verstrekken. Geheelonthouding. Men schrijft uit Parijs van 6 April aan de „N. R. Ct." Woensdagnamiddag is het congres tot be strijding van hot alcoholisme ten raadhuize ontvangen, waar het door den voorzitter van di n gemeenteraad werd welkom geheeten. In den avond vereenigden zicli 800 con gresleden en andere belangstellenden in het groot amphitheatre van de Ecole de méde- cino, waar mevrouw Selmer, uit Denemar ken, ds. Rochat uit Génève, en de heer Tu- rinar, bisschop van Nancy, achtereenvol gens aantoonden den machtigen invloed, welke van de vrouw en van de geestelijk heid kan uitgaan voor de propaganda. De geestelijkheid, geroepen tot liefdewerk, tot verheffing en veredeling van het mcusch- dom, en aangewezen om voor te gaan in toe wijding en opoffering, moet door woord en daad voorgaan m den strijd. Zij mag hier niet werkeloos toezien, maar behoort in de voorste rijen van de bestrij ders van het alcoholisme te staan, waar het geldt een der grootste kwalen te bestrijden, die alle volkeren heeft aangetast. Het ge loof zal den priester sterken in den stxrijd en zijn woord zal alom ingang vinden, mits hij voorga in geheelonthouding, beweerde ds. Rochat, die een boeiend overzicht gaf van hetgeen in de protestantsche landen reeds door de geestelijkheid is tot stand*ge- braclit; vooral in Engeland was de over winning groot, «aai 82 der dominees ge heelonthouders zijn. In Zwitserland zijn 5000 alcoholisten door 236 predikanten ge nezen. De bisschop gaf een overzicht van het geen do roomsclie geestelijkheid in deze reeds tot stand bracht, o. a. in Ierland en in Canada. Ook in België en Duitschland, Zwitserland en Frankrijk neemt de geeste lijkheid ijverig deel aan den strijd. Vooral onder het volk kan zij met het veel toewij ding werkzaam zijn, daar waar zij met liet volk leeft. Wanneer zij geen partij kiest, doet zij te kort aan haren plicht. De Paus wil dat de geestelijkheid krachtig in deze richting werkzaam zij in alle landen. Donderdag wezen vele sprekers op het verband van alcoholisme cn slechte sociale toestanden, maar tevens wezen zij er op dat, al zijn do toestanden treurig, toch met uit stekend gevolg liet alcoholisme kan bestre den worden, en op de groote werkzaamheid der sociaal-democratie op dit gebied. Onder deze sprekers muntten vooral nit de Belgi sche socialistische afgevaardigde Van de Velde en afgevaardigden der Zwitsersclie sociaal-democratie. Zij spraken met gloed en overtuiging. De gezondstoestand van het nieuwe Kamer lid voor Veendam schijnt voor 't oogenblik te wenschen over te laten. Atlians wij lezen in ile sSoc.-Dern." J. H. Schaper veizoekt ons te willen mel den dat hij om gezonds- en andere over- wegingen in April geen spieekbeurten kan aannemen noch de reeds toegezegde vervul len. Ook die te Rotterdam en Amsteidam vei vallen hierdoor. Allen die Schaper op het congres te Leeu warden gadegeslagen hebben, zullen toestem men dat een flink lijdpe,k van rust hem oet worden gegund. Gi^ternamiddag overleed te Leiden, na eene korte ongesteldheid, dr. P. L. Rijke, oud- hoogleeranr bij de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Rijksuniversiteit aldaar. De overiedeue, geboren te Hemmen den Hden Juli 1812, heeft alzoo den leeftijd beteikt van bijna 87 jaien. De burgemeester van Steenwijk, jhr. Lewe van Aduard, heeft tegen 1 Juni a 3. ontslag gevraagd. - ERSCHIE 1 April. Door een aantal leden der Ned. Herv. gemeente is aan Kerk voogden en Notabelen een adres gericht met het vei zoek, een prijsvraag uit te schrijven, alvorens tot deu bouw eener nieuwe kerk over te gaan. Het doel, dat hiermede be oogd wordt, is, om in nieuwen stijl een kerk gebouw te krijgen, even waardig als het ver brande was om zijn antiquiteit, Q\ ERSCHIE, 7 April. De rede, door ds. W. van der Wad op Zondag 26 Maart in de Christelijke School gehouden, (de eeiste na den noodlotiigen brand,) welke' tot tekst had «De Heere regeert," is op verzoek van vele ingezetenen in het licht gegeven en ver- kiygbaar bij M. van Dyk, koster der Ned. Herv. kerk. PERNIS, 7 April. De gemeenteraad heeft besloten lot het doen bouwen van een nieuw geoneeuteiiuis. Het zal bevatten secretarie, iaadzaal, kamer voor den burgemeester en woning voor den veldwachter. Bij Kon. besluit is D. Roodenburg Ver maal benoemd tot burgemeester van 's-Gra- vendecl. Bij Kon. besluit is voor den tijd van vijf jaren, gerekend van 4 Maart jl., benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5