53"e Jaargang. Zondag 16 en Maandag 17 April 1899. No. 9910. Eerste Blad Strijdige Werelden. Ken n i s g e v i 11 g. Ivan Schiedam, Ken nisger i n g. SCHOUW BUITENLAND. sch jh/is ch e cou rant. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen tl. .25, Franco per post 11. d.6o. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau j Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels 11. 0.90iedere regel meer 121/» cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van z\jn gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleine tulrrt-fcnlfëii opgenomen tot den prijs van -40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Xo. 123. I Burgemeester en Wethouders Brengen ter openbare kennis, dat bij raads besluit van 11 dezer de volgende plaatselijke benamingen zijn vastgesteld voor de achter lede ren naam omschreven gedeelten der gemeente: OOSTERHAVEN De diepe haven in 1898 aangelegd. OOSTERKADE Da kade langs de Maas, van het Oosielijkhoofd der Vooihaven tot de Ojiicr- hav en. VOORIldVENKADE De Buitenhavenweg van de huitensluis tot aan de Maas. HOOFDPLEIN Het plein tegenwoordig veelal Westerhavenhoofd genoemd. MAASKADEDe kade langs de Maas ten westen van het Hoofd plein. HAVEN!)}JK De West-frankelaniLche dijk van het Hoold tot den ainl nabij het Spui kanaal. SPUIIIAVEN De haven nabij het Spui- kanaal. SlilSH'EGDe weg langs de Oostzijde \an het Spuikanaal van den dijk tot aan den hoek van de Groenelaan, NASSAOSTRAA T. Dt nienwe straat aangelegd evenwijdigaan deWarande. MAURITSSTRAAT Denieuweslraat aangelegd loodrecht op de Warande. HOFLAANSSRAAT. De nieuwe straat nabij de laan der olgenaeene be graafplaats. Schiedam, den 15den April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VISSER. L It, De Secretaris, VERNÉDE. BESCHRIJVING voor de Belasting: op Bedrijfs- cn andere Inkomsten. Burgemeester en wethouders van Schie dam, Gezien het besluit van den heet Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland van den 7den April jl. Int. A. no 366 (3de Afd.) prov, blad nu. 17, betrekkelijk de beschrijving voor de belasting op bedrijfs- en andere inkom sten voor het dienstjaar 1899/1900. Doen te weten: Dat de beschrijving voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten voor het dienst jaar 1899/1900 in deze provincie zal aanvangen op Maandag den 1 sten Mei aanslaande, terwijl de beschrijvingsbiljetten, ingevolge art. '13 1, DOOR IDA BOY-ED. 88) Zoo had Guy ook zijn besten vriend ver loren. Tante Wies bleef vanzelf weg, en als Guy wilde te weten komen hoe het met de firma Baumeister stond, moest hij heb van. be kenden zien te vernemen. Openhartige en flinke karakters als Ro bert had getoond, waren er natuurlijk niet veel. Achter Guy's en Martina's rug riep de geheele wereld schandaal; want spoedig wist iedereen dat zij gebrouilleerd waren toet de Baumeister's en de Pehrbrand's. Men herinnerde zich Charlotte dikwijls ge noeg te hebben gewaarschuwd, den vreem den eend in de bijt niet zooveel goed te doenzijn afkomst zou zich vroeg of laat toch wel doen gelden. Men was het er over eens dat aangeboren gevaarlijke zwakheden in hem door zijn huwelijk met een vrouw van onbeschaafden geest uit een lagere maatschappelijke laag nieuw leven was in geblazen en dat zij daardoor voedsel hadden gekregen. Maar als de gelegenheid zich voordeed, wisselde men vriendelijke woorden en groe ten met het echtpaar. Hij was immers een Man die schitterend carrière maakte waarom hem dan onnoodig te kwetsen? Guy kende de wereld en had dikwijls in soortgelijke gevallen om haar houding ge lachen. Maar nu hij zelf in het geval ver- i keerde, wilde hij blind blijven en telde met pijnlijke nauwgezetheid de banale vriende lijkheid die hun betoond werd, als kostbare bewijzen van welgezindheid. Het best op de tweede zinsnede, der wet van den 2den .ictobor 1893 staatsblad no. 149) door of vanwege den ontvanger der ilirecte belastingen twintig dagen na de uitreiking zullen worden opgehaald Voorts worden de ingezetensm herinnerd aan de volgende artikelen dpr wet op de bedrijfs belasting: artt. 15 2, 16, 45, 47 5, 47 6. art. 34, art. 47 7. Dat de ingezetenen van het rijk de bevoegd heid bezitten om zich bij de aanstaande beschrij ving, de uitreiking van een best hrijvingsbiljet B te verzekeren door vóór of op 5 Mei a.s. het vei zoek daartoe schriftelijk te richten tot den ontvanger der directe belastingen over hunne woonplaats. En is hiervan afkondiging geschied, waar het bphonrt, den 15den April 1899. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. over de wateringen en Jieinslooten in liet Oud- en Nieuw-wcst-frnnkeland. W A A It S C H If W I IN Cl. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien art. 8 der reiordening op het ten igen en op de gevordeide bieedie en diepte houden van de wateringen en lieinsh oten in het O od en Nieuw-west fiaiikeland Binnen genoemde ge meente, van den 19den Mei 1881 Biengen ter kennis van de etganaais van de landerijen, huizen en erven in genoemd Fianke land, dat op Maandag den isten Mei 1899, des voormiddags ten negen ure, eene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening voorge- schrevene alsdan bsbooilijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwonden, zul deze worden afgekon digd waar het behooit. Schiedam, den 15den April 1899. Burgemeester en nclhoudpvs voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. .tliemeen o»rt itchl. SCHIEDAM, 15 April '99. De Duifcsclie staatssecretaris Von Biilow heeft gisteren weder groot succes gehad met zijn antwoord op do interpellatie over Sa moa. Alle partijen wist hij tevreden te stel len. Wanneer nu ook in Engeland en do Vereenigde Staten zijn woorden het goede zaad blijken, waaruit een mooi vredesboom- pje oprijst, dan Maar zoover zijn wij nog niet. De nationaal-liberalen zijn Engeland niet, evenmin als het centrum de Vereenig- de Staten, En ook de Duitsche pers is niet onverdeeld voldaan. De verklaring van Von Bülow wordt geroemdmaar de houding der partijen in den Rijksdag, die de bespre- hoogte toonde Teuscker zich altijd, die als agent nu en dan zaken deed met de firma pekrbrand en Robert dagelijks op de beurs sprak. Charlotte was voornemens vertelde hij, vooreerst weei het huis in de stad te be trekken, de oude patricische woning der Vollradt's die haar eigendom was. Zij zoo wel als haar nicht hielden zich bewonde renswaardig. Robert sprongen steeds de tranen in de oogen wanneer hij daarover sprak. Alle dienstboden waren afgedankt behal ve een meisje dat reeds jaren lang bij de umeister's in betrekking was. „Waar schijnlijk Mina," dacht Guy. De dames zouden maar vier kamers in het huis in de stad bewonen. Charlotte had geweigerd ook maar een cent van de firma te trekken. De dames leefden voorloopig van de rente van het kleine vermogen dat voor de nog minderjarige Salvatrix te Gempt in Nederland werd beheerd. Het was nu wel geen armoede, maar wanneer vrouwen die tot nu toe een jaarlijksch inko men van vijftig- en honderd-duizend mark tot haar beschikking hadden, plotseling sa men van zes duizend moeten rondkomen, dan was dat toch een harde verandering. Teuscher vond ook dat het zeer eigenzin nig van mevrouw Baumeitser was, dat zij geen geld om te leven uit de zaak wilde aan nemen. Want wie kon weten of er nog niet een batig saldo overbleef Maar zij zou ge zegd hebben dat het in dat geval altijd nog tijd was om zich weer in een zorgeloozer bestaan te verheugen. Na dergelijke gesprekken vermeed Guy altijd zijn vrouw te zien. Hij zocht veel meer werk buiten zijn woning dan in werke lijkheid noodig was. Eens zei hij tot haar: kingen erg verwaterden, wordt sterk ge laakt. De natiouaal-liberaai dr. Lelir leidde de interpellatie der vereenigde partijen in, en 't moot gezegd, zeer onpolitiek, 't Scheen dat zijn vaderlandsliefde hom te machtig was. Want in plaats van verzoenende en vredelievende, kwamen dreigende woorden over zijn lippen. En nu waren het wel geen kanonnen en geweren waarmede hij Enge land en de Vereenigde Staten in het uiter ste geval te lijf wilde, hij raadde de regee- ring slechts te dreigen met oeconomische wraakneming; maar op handelsgebied zijn Enge'and en de Vereenigde Staten nogal kitteloorig. „In Geschaften hórt die Ge- müthlichkeit auf", zegt men in Duïtsch- land zelf. De woordvoerders der andere partijen, van het centrum, de conservatieven en* de vrijzinnigen, gingen dan ook met met Lekr's inleiding mede, en Herbert von Bis marck wees mot nadruk op het leidende be ginsel van de politiek zijns vaders, dat men nooit politieke en oeconomische quaesties door elkaar moet halen. In zijn antwoord verwees Von Bulow naar de verklaringen, door hem in de begrootingscomnnssie afgelegd over de hou ding der Duitschers in de geschillen op Sa moa; zij hadden vastgehouden aan den rechtstoestand die uit het Samoa-verdrag voortvloeide, zoolang door de drie mogend- heden-onderteelcenaars geen wijziging was gebracht in dit verdrag: derhalve erken ning der rechten van anderen op grond van dit tractaat, maar volkomen, onvoor waardelijk handhaving van Duitschland's eigen rechten. Hoewel het zeer gewenscht zou zijn dat het Samoa-verdrag plaats maakt voor een ander dat beter bij den huidigen toestand past, moeten alle onderteekenaars er zich eerlijk aan houden zoolang het bestaat. Al leen bij eenparig besluit der onderteeke- naars moeten definitieve besluiten worden genomen. Duitschland is geen partij, wat betreft de verschillende trooncandidaten. Het heeft volgens zijn neutraliteit niet medegedaan aan de actie der Amerikaansche en Engel- sche oorlogsschepen en die ook niet goed gekeurd. Over de laatste gevechten bezit de regeering slechts onvolledige en verminkte telegrammen, zoodat een definitief oordeel onmogelijk is. De minister geloofde niet dat zich een conflict zou hebben voorgedaan tusschen den Amerikaanschen admiraal Kautz en den commandant der F a 1 k e. Maar in ieder geval kunnen plaatselijke gebeurtenis sen niet vooruitloopen op een definitieve re geling, die slechts door overeenstemming der drie regeeringen kan worden verkregen. Het deed den staatssecretaris genoegen te kunnen mededeelen dat Engeland nu offi cieel de voorstellen van Duitschland om trent de voorbereiding en de taak der bij zondere commissie heeft aanvaard De taak cn de bevoegdheid dier commissie gaf Von Bulow als volgt aan. Zij zal zich voorloopig met de regcermg over de eilanden belasten De commissarissen zullen het oppergezag uitoefenen, en alle overige ambtenaren zul- „Als het werkelijk blijkt dat de firma Baumeister bankroet is. moet ik cr aan den ken, Charlotte zoo spoedig mogelijk al het geld terug te geven dat zij voor mij heeft uitgegeven. Wij zullen dan op alles gaan sparen." „Zeker," beloofde Martina, „dat spreekt vanzelf ten minste wat het kapitaal be treft dat zij je heeft gegeven om je te vesti gen ofschoon het toch eigenlijk een ge schenk was, niet waar Maar per slot van rekening zal Charlotte nog blij zijn dat zij haar klein particulier vennogen aan jou heeft besteed. Zoodoende is het althans aan één mensch ten goed gekomen. Anders zou het toch maar in het faillissement zijn ver dwenen. Daarom is het ook verstandiger dat je wacht met teruggeven totdat alles afge- loopen is. Loopt het op een bankroet uit zie je dan zou 't gewoon onzin zijn, want dan komt het toch hij de baten van den boedel. Laat ons dus afwachten, dat is al tijd het beste. Hij zag haar lang aan. Hoe verstandig De dag kwam waarop Guy naar hui ten moest om met bet sloopen der villa te be ginnen. Hij was daar doodsbang voor ge weest. Hij nam een rijtuig; hij wilde alleen zijn en geen bekenden treffen in den trein. Bij zijn komst vond hij reeds vlak achter het hek dat het landgoed van den straatweg scheidde, een verschrikelijken aanblik. De hooge taxussen waren uit den grond ge rukt. Een stapel latten en planken, voor het bouwen van den steiger bestemd, lag dwars voor het huis. Uit zijn zwarte holle venstergaten zag het op hem als een mensch die blind is ge worden van het weenen. Guy beantwoordde kwalijk den groet der arbeiders die voor het huis bezig waren. len hun te gehoorzamen hebben. I-Iun maat regelen zullen alleen rechtskracht hebben, wanneer zij die alle drie hebben goedge keurd. Verder zullen zij te onderzoeken heb ben op welke wijze de toekomstige legeling der eilanden geregeld moet worden of wel ke bepalingen aan het Samoa-verdrag moe ten worden toegevoegd. De regeering hoopt dat deze bijzondere commissie er m zal slagen een rechtvaardige en voor alle belanghebbenden aannemelijke regeling van den toestand te vinden. Duitschland zal evenwel alleen die beslui ten goedkeuren, waardoor zijn ware rechten en zijn groote belangen op Samoa met wor den benadeeld. Daarbij moeten twee dingen niet worden vergeten dat het de plicht dor regeering is de Duitschers en hun belangen op Samoa te bescbormen, en dat Duitsch land rechten heeft op Samoa, die bij ver drag erkend zijn, en welker handhaving door het Duitsche volk als een zaak van eer wordt beschouwd. Dio bij tractaat er kende rechten mag de regeering niet laten verkorten. De verklaring van den minister werd her haaldelijk toegejuicht; met name de for- sche peroratie oogstte luiden bijval. Gede batteerd werd er niet. Trouwens, de interpellatie bedoelde eigen lijk alleen do regeenng tot een openlijke verklaring in staat te stellen. Ook in het Engelsche Lagerhuis is giste ren de S- aoa-quaestie ter sprake gekomen. De e' - cretaris voor buitcnlandsche za ken Bi i1 "k verklaarde dat het Foreign Office vei men had dat de twistende par tijen op Sawa met elkaar slaags waren cn dat de Amerikaansche en de Britscho auto riteiten het noodzakelijk hadden geoordeeld tusschenbeide te komen. Ook Brodrick sprak over de bijzondere commissie die zoo spoedig mogelijk zal vertrekken. Uit Washington wordt gemeld dat de commissie waarschijnlijk den 25sten te San Francisco scheep gaat. Dat de toestand ernstig is, mag wel wor den afgeleid uit het feit dat de Duitsche staatssecretaris Von Biilow Donderdag avond een langdurig onderhoud had met den Bntsclien gezant; en nog om midder nacht, toen de Keizer uit den schouwburg kwam, Z. M. rapport ging doen van de con ferentie. Te bejammeren is het dat Engelsche pers bij voortduring de opgewondenheid tracht gaande te houden. Zoo wordt aan de „Ti mes" uit New-York geseind dat de Duitsche gezant te Washington thans rechtstreeks de bladen inspireert tegen Engeland door te zeggen dat dc reeds tusschen Duitschland en Engeland verkregen overeenstemming door het opweipen van allerlei nieuwe moei lijkheden van Engelsche zijde machteloos is gemaakt. Er is zeker iets waars in, ofschoon het moeilijk valt aan te nemen dat de gezant zich tot dergelijke gezegden laat verleiden Zoo valt cr ook wel wat te zeggen voor de geruststellende verzekering van den Ame rikaanschen gezant te Weenen. Deze liet zich tegenover het „Neues Wiener Jeumal" aldus uit, dat in Amerika vijf milhoen Hij ging naar binnen. Zijn stappen werden weex'kaatst door de steenen van het portaal. Vroeger hoorde ten daar het loopen niet door de dikke matten. Alle deuren ontbrakendoor de open ga ten kon men in de kale vertrekken zien. De eetkamer leek hem een reusachtige zaal toe. Voor zijn geest stonden alle ka mers als klein en gezellig. Met een kloppend hart betrad hij het vertrek waar Charlotte's schrijftafel had ge staan. Schel, onbarmhartig schel viel het dag licht naar binnen. Ook aan de achterzijde van het huis had men de vensters er reeds uitgenomen. Maar onbeschadigd plakte het behang nog op da muur. Wat was het toch een ouderwetscli leelijk behang geweestNu eerst zag men dat goed. Op het door den tijd donkerder getint geel-hmin teekenden zich scherp de plaatsen af waar schilderijen hadden gehangen. Guy somde ze alle bij zichzelf op. Daar, dat hooge vierkant dat was het portret van de overgrootmoederhet langp smalle ginds, een oud pastel, den Jungfernstieg vóór den brand voorstellend; de groote vier hoek boven de schrijftafel was door Konrad Peter Baumeister's portret ingenomen. En daar die kleine vlek er onder daar had zijn eigen portret gehangen! Het deed hem pijn er naar te kijken erg pijn. Hij ging naar buiten, den tuin door tot aan de balustrade van het terras. Daar stond hij stil en keek rond. Een volkomen windstille dag, met een grauwen, lichten hemel spreidde een zachte droefheid over de streek uit. Het uitgestrekte panorama van het Duitschers een aanzienlijke positie innemen en hun invloed zoo groot is, dat elke ver wijdering tusschen Duitschland en de Ver eenigde Staten vermeden kan worden. Duitschland's bondgenooten beginnen zich ook over het Samoa-geschil te interes- scereu. In Italië slaat men de gebeurtenis sen aandachtig gade. Men meent te Rome dat Duitschland's houding ernstige gevol gen zou kunnen hebben. De regeering neemt haar maatregelen om oorlogsschepen naar Samoa te zenden. De Oostenrijksche bladen vinden de ge spannen verhouding tusschen Duitschland en de Angelsaksische rijken niet onaange naam zij noemen Engeland een onfee- trouwbaren bondgenoot en raden Duitsch land aan, de vriendschap van John Buil en Jonathan prijs te geven. (icmencitc Medrdrelingcn. Volgens het „Journal de Bruxelles" heeft de Belgische ministerraad Donderdag het kiesrechtontwerp vastgesteld. Mr. Labori is nog steeds ernstig ziek. De geneeskceren hopen echter dat er in de vol gende weck beterschap zal intreden. De politie te Pilsen heeft plakkaten ver wijderd, waarin de Tsechisclie bevolking aangezet werd tot gewelddadigheden tegen dc Joden naar het voorbeeld van Nachod. Gisteren heeft koning Umberto voor Ca- gliari een vlootschouw gehouden. Het Fran- sclie eskader voerde de Italiaansche vlag. Het koninklijk echtpaar ging vervolgens aan boord van de B r e n n u s, waar admi raal Fournier de hooge gasten ontving. De admiraal bracht een dronk uit, waarin hij de hartelijke wenschen van den president der Franscho republiek voor den Koning en de Koningin van Italië, voor het Koninklijk huis, de ministers en de groote Italiaansche natie herhaalde. De Koning antwoordde, dat de wenschen, die uit naam van den President der Repu bliek cn haar regeering waren uitgedrukt, ïu zijn hart een weerklank van sympathie hadden gewekt, gelijk hij ook met sympa thie had begroet de hervatting der handels relaties Hij dronk op de eer en het welzijn van Frankrijk en zijn President. Het Engelsch eskader komt den 17den vóór Sardinië Volgens de „Tribuna" zal het Fransche eskader dan reeds weg zijn. De „Popoio Romano" zegt dat de golf van Cagliari de drie eskaders niet kan bevatten. Vandaar het schijnbaar elkaar ontwijken van het Engelsche en het Fransche smal deel. Gisteren heeft prof. Mazzoni in gezel schap van dr. Lapponi den Paus bezocht, die zich in uitstekenden welstand mocht verheugen en Mazzoni als blijk van waar- deering zijn portret met eigenhandige op dracht en het commandeurskruis der Gre- gorius-orde schonk. Te gelijk overhandigde dc Paus Mazzoni een door hem zelf gedic teerde breve, waarin hij hem dank zegt voor de bewezen uitnemende diensten. Invloedrijke Carlisten spreken de geruch- stroomdal en de weg-scliemerende horizon m dc verte scheen de grootsclie kracht zij ner lijnen te hebben verloren. Langzaam stroomde de rivier, rustig waren haar kleu ren. Onhoorbaar kroop een sleepbootje stroom opwaarts, en trok als een lange sleep een rij door touwen aan elkander verbonden vracht schuiten achter zich aan. Geen enkel zeil verlevendigde de watervlakte. Zoo vreedzaam had Guy het landschap zelden gezien. Die stille weemoed was hem onverdrage- li ik. Hij keerde zich om en zag tegen het huis op. Wat was het toch eigenlijk een beschei den huis geweest! In zijn vroolijlce ouder- wetsehheid lachte het daar tusschen het groen geboomte door een beeld van ge vestigde deftigheid die niet behoeft te pron ken. En in plaats daarvan zou hier spoedig het prachtige palcis van een parvenu verrijzen. Plotseling kreeg Guy het gevoel alsof dit alles zinnebeeldig was. Hij huiverde. Overprikkeld als hij was, zag hij zich door duizenderlei geheimzinni ge, onverbiddelijk arbeidende krachten om geven. Het brutale spel van het toeval, dat den een doet stijgen en den ander neer ploft, ging voor hem over in een bewuste beschikking. Maar hij zag in de pracht van den een, in het ongeluk van den ander geen straffende hand, maar omgekeerd een phan- tastische gebeurtenis, zoo iets als de over winning van ruwe veroveraars die vandaag in komngspurper op gouden tronen zitten, waarvan zij morgen weder worden neerge worpen om dieper te vallen dan. zij vroeger stonden. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1