Uit de Staatscourant. Kerk en School. Knnst en Wetenschap. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Lienden, J. G. Klomp, te Lunteren. Te Didam, F. H. Germs, ie Balhmen c.o. Gemengd Nieuws. 1. Het bereiken van jongelieden uit hoogere standen. 2. Onze party. 3, Wat ons ontbreekt. In de avondvergadering in de Groote Kerk treden als feestredenaars opds. C. Veen en ds. J. J. van Noort. De gewone audiëntie van de Ministers vac Waterstaat en van Justitie zal Dinsdag 2 en Woensdag 3 Mei niet plaats hebben. De katholieke afgevaardigden ter Tweede Kamer hebben gisteren voor den aanvang van het afdeelingsonderzoek een clubverga dering gehouden. Zaterdag 6 Mei wordt te's-Gravenhage de jaarvergadering der Vereeniging voor de evenredige vertegenwoordiging aldaar gehou den. Daar zal o.a. worden voorgesteld een eigen orgaan uit te geven. Als aanvulling van het bericht, dat een regeling in traktementsverhooging bij de com miezen der posterijen en telegraphie woidt te gemoet gezien, vernemen wij nader, dat de regeling is vastgesteld bij Kon. besluit no. 28 van 16 Maart j.l., doch dat de belang hebbende ambtenaren nog steeds niet in kennis zijn gesteld met den inhoud van be doeld Kon. besluit, hetwelk nóch in de x>Staats- couraut" noch per gewone dienstcirculaire werd gepubliceerd. (vTel") Burgerlijke Stand van Oversell!®, Ondertrouwd: 27 April. G. J. v. d. Burg jm. 34 j. en J. H. S. Burhingers jd. 40 j. Getrouwd: W. C. van Holst jm. 25 j. en T. Verhoef jd. 22 j. Geboren: 23 April. Leendert, z. van L. Hoogerbrugge Wz. en A. Uoogei brugge. Overleden: 20 April. G. A. Bos 45 m. 23 April. D. J. Visser 45 j. echtg. van E. H. B. Dulfer. By Kon. besluit zjjn benoemd bij het wapen der art. bij het le reg. vest.-art. tot kapt. de le luit. V. Noest, van het 4e reg. vest.-art.; by het korps pontonniers tot In luit. de 2e luit. II. J, D. Van Maanen, van het korps. Bij Kod. besluit islo. aan den ofl'. van gez. 2e kl. S. Biegel, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en 2o. die off. van gez. benoemd tot reserve- off. van gez. 2e kl. bij de landmacht. Door de Rechtbank te 's-Gravenhage is ter vervulling der vacature van kantonrechter te Al£en opgemaakt de navolgende alphabe- tische lijst van aanbeveling: mr. J. C. Von Briel Sasse, kantonr. te Woerdenmr. N. C. II. Van Dnalen Wetters, kantonr. te Heus- den; mr. G. J. Van Everdingen, griffier bij het Kantongerecht te Tiet. als „Suzanne" uit „De wereld waar men zich verveelt" heeft gedebuteerd In Juni zal zij in het huwelijk treden. („N. R. Ct.") In den »Tivoh Schouwburg" te Rotterdam had ïZaza" gisteravond een schitterend suc ces. Na een vrij zwak eerste bedrijf, klom de bijval bij ieder volgend; het derde was het glanspunt. Mevrouw Muider—Roelofsen overtrof zich zelve in de titelrolzij werd tot viermaal toe teruggeroepen en ontving een bloemgeschenk. Unmuntend werd zy ter zijde gestaan door den heer Joh. Mulder in de rol van Bernard Dufresne. De eereaiond voor mej. Alida Klein onder scheidde zich door de enorme hulde van eeu 30-tal bloemstukken als stoffelijk bewys voor de sympathieke actrice, die in »De Stem van 't Hart" en twee fragmenten uit »Aleid" het kunstlievend publiek boeide door haar talent vol spel. De heer Adama van Scheltema, die bij de opvoering door de studenten te Amsterdam van »Richard II" iu den Stadsschouwburg aldaar de hoofdrol vervulde, heeft na rijp beraad besloten om zich geheel aan het too- neel te wijden. Kipling en zijn familie zullen 24 Mei de terugreis van Amerika naar Engeland aan nemen. De nieuwste Engelsche woordenboeken be vatten niet minder dan 260.000 verschillende woorden. Op de tweede plaats staat het Ne- derlandsch met 120.000 woordenin de derde plaats het Duitscli met 80.000 woorden dan volgen het Italiaansch met 45.000, hetFransch met 30.000 en het Spaansch met 20.000 woorden. Onder de Oostersche talen is het Arabisch het meest omvangrijkhet overtreft in woor dental het Engelsch nog verreweg. De Chi- neezen bezitten ongeveer 10.000 lettergreep teekeus, waarmede 49,000 woorden gevormd kunnen worden. Een buitengewoon rijke taal is bet Tamil, de taal der Gud-Indië die nu nog slechts in het Zuiden van Indië gesproken wordt en volgens de laatste tellin gen over 67.642 woorden beschikt. Het Turksch bezit 22.530 woorden. Op de Ilawaii-eilanden beschikt het dialect der inboorlingen nog over 15 5000 woorden Zeer arm zijn daarentegen de talen der meeste natuurvolken. De Kafferstammen van Zuid- Afrika bezitten slechts 8000 woorden, de inboorlingen van Australië slechts 2000. examen in de rechten de heer J. Elizbacher; voor het doctoraal-examen in de rechten de heer A. L. H. Utermarkvoor het doctoraal examen in de Staatswetenschap (cum laude) mr. Van Gelein Vitringavoor het arts examen eerste gedeelte de heer A. L. van der Lek. Bevorderd is tot arts de heer C. E. Ben jamins. Utrecht. Geslaagd voor het theor. geneesk ex. 2C. Noèprop. ex. geneesk.A. Hoedemakers, Bevorderd tot semi-artsD. F. van Duyl Bevorderd tot doctor in de classieke letteren (met lof)P, C. Bouteas, op proefschrift, getiteld: »Exercitationes Ciiticae in Scholia ad Aristophanis Acharnenses." Geneeskundige tentoonstelling. Ofschoon liet groote publiek nog niet veel bemerkt van de voorbereiding ten dienste van de Historisch-Geneeskundige Tentoon stelling, in Juli as. te Arnhem te houden, is er toch reeds heel wat werk verricht. Behalve het binnenwerk, dot door den heer Cli. Roskam is aangenomen, is aan den aannemer G. Lukassen aanbesteed: lo. het maken van een houten loods op het buitenterrein van Musis Sacrum, voor de verschillende verbandwagens van het de partement van oorlog, afd. Roode Kruis; 2o. het maken van een houten loods voor eon desinfectic-ovcn. Verder aan den aan nemer G. J. Hicdink het maken van een houten entrée-hek met eontrólehuisje, in verband met de te maken afrastering van het buitenterrcin, waarnaast ter linkerzijde een pyloon komt in den vorm van een mast, hoog 13 meter, met vlag in groen, de kleur der medische faculteit. Op het buitenterrein komen van het de partement van oorlog nog lo. een groote, dubbele linnen tent van 10 maal 25 M., en 2o. een Doekersche barak, 12 maal 5 M., en twee Doekersche tenten, 3 maal 3 M., elk voor twee bedden. Naar wij vernemen, is mej. Sopliie de Vries, die naar men weet verloofd is met den heer H. Bron dg eest, tegen het nieuwe seizoen verbonden aan het Tivoli-gezelscliap te Rotterdam. Nfét zonder tegenkanting heeft mej. De Vries vroeger aan haar wenscli, om de car rière harer moeder te volgen, mogen vol doen. Zij is toen terstond verbonden bij Het Ntderlandsch Tooneel, waar zij in '91 „Om naar den trein te gaan?" Louis Vernet keek op den wekker. „rlalf zeven!" riep hij verschrikt uit. Hij spi-oug zoo gauw uit zijn bed dat hij 'het kastje omgooide, deed zijn pantalon aan, wierp zijn nachthemd op den grond, kleed de zich in vijf minuten, gespte zijn koffertje toe, vloog van do trap, sprong in den omni bus, die op hem stond te wachten en kwam pas bij adem toen hij in den trein zat. Oef! wat een angst en wat een haast! Vijf minuten later 1 en dan was hij zijn wed denschap kwijt geweest Dat was eu toch al te gek 1 Enfin, eind goed, al goed. Hij heeft een kaartje genomen, zijn goed laten wegen, hij zit gemakkelijk in een goede coupé, de locomtief fluit, de trein zet zich in beweging. Vooruit, naar Parijs. De wielen gaan over de ijzeren platen De trein van Havre is aan. De klok wijst elf uur dertig minuten. Alles gaat goed. Louis Vernet stapt uit, roept een koetsier die het rijtuig laat voorkomen, hij ziet dat hij zijn koffer nog wel kan gaan halen. Een paar spoorweg-ambtenaren komen er juist heel voorzichtig mee aandragen. Wel, wel, wat een zorgenWie durft er nu nog bewe ren dat de beambten ruw met de koffers omgaan Louis Vernet komt naderbij, hij legt zijn hand op zijn koffer en zich tot den beamb te wendende zegt hij Aangenomen: Naar Assendelft, door J. Juursemn, te Klooster ter Apel. Bedankt: Voor Gorredijk, door K. Lij ferink, te Noordwijk. Voor Delfzijl, dJor J. H. Westhofl, te Ilardenberg. Voor Garijp c.a., door II. Pos, te Losser. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heeft op zijn verzoek, na meer dan veertig-jaiigeo evangeliedienst,; eervol emeri taat verleend aan den heer F. D. J. Moor rees, predikant bij de Ned. Hervormde ge meente te Vianen met ingang van 1 September 1899. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heelt aan ds. J. Mjjs, te Hekelingen, eervol emeritaat verleend, in te gaan 4 Octo ber a.s. Remonstrantsche Broederschap. De gewone algemeene vergadering der Remonstrautsche Broederschap wordt dit jaar, van 30 Mei tot Juni, te Rotterdam gehouden, in de keik der gemeente. Ned. Protestantenbond. Te Hellevoetsiuis is een afdeeling van den Ned. Protestantenbond opgerichthet be stuur bestaat uit de heeren D. L. Hardeman, voorz., M. van den Berg, secr. en H. E. Heiden- rijk, penuingm. R.-K. Kerk. Pater D. Theissling, Prior Provinciaal van- de Dominicanen in Nederland, heeft benoemd tot Vicaris der Paters Dominicanen, die ver blijven in de Missie van Cuiapao, Poter F. Helling Pastoor der Sint-Annakerk te Olra- banda, ter vervanging van Pater G. Willems, die den Slen April met dePrins Wilem 11 van den K. W. I. M. naar Holland terug keert. Hooger Onderwijs. Leiden. Geslaagd zijnvoor het candidaats- .Breng dien koffer dadelijk op het rij tuig. Hier is het resu." Nauwelijks heeft hij die woorden uitge sproken of hij voelt eer krachtige hand op zijn schouder. "Louis Vernet keert zich om. Het is een pohtio-agent, welke die onverwachte ge meenzaamheid toont. „Hé! Wat is er?" vraagt de reiziger zeer verwonderd. Achter den agent staan twee beambten van de spoorwegmaatschappij, kaarsrecht, ze hebben sen pet met een gouden band op het hoofd. „Wat of er is?" antwoordde de agent op een spottonden toon, zonder hem ook maar evontjes los te laten. „Dat zult ge hooren 1" De twee hoofdambtenaren komen dichter bij den koffer, steken het hoofd vooruit, luisteren en wisselen een blik die duidelijk beteekentGeen twijfel meer Louis Vernet denkt in zichzelf: „Die menschen zijn gek." Maar een vreeselijke redachte komt eensklaps bij hem op. Gek of niet, het is elf uur veertig, dat is zeker, hij heeft nog maar twintig minuten om naar het Beursplein te komen, hij moet wogloopen, het koste wat het wil! Met een ruk schudt hij zijn schouder los, ont- snapt aan de ijzeren vuist van den agent, loopt vier of vijf menschen omver en rent De Tohtoianen en de Vredesconferentie, Van de hand van Felix Ortt is bij W. Versluys te Amsterdam verschenen een „Open brief aan de presidente van den Ne der!. Vrouwenbond ter Intern. Ontwape ning". De schrijver wijst daarin mevrouw Wasz- klewicz er op, dat de Czaar, dien zij om zijn vredesmanifest, in een adres eert, de Fin- sehc grondwet geschonden en de Duchobo- ren gemarteld of verbannen heeft. In het algemeen zegt do heer Ortt dat de vredesbeweging van mevrouw W. en de ha- reu een moreelea grondslag mist, omdat zij het recht van bestaan van den oorlog er kent. Een vredesbeweging die niet vruchte loos zal zijn, moet tot het volk spreken, en dan niet over vergeefsclie manifesten en conferenties, maar over de zonde van het militairisme, en over martelaars voor den vrede, zooals de Russische boor Peter 01- cliowik en de Hollandsche dienstweigeraar B. H. P. Wendt. Met de mededeeling van hun optreden en lot eindigt de schrijver met deze woor den „Toont dat gij niet onverschillig zijt voor de martelaren van uw idee, want hun lijden is het zaad, dat zal opwassen tot een rijken oogst van humanitef? en liefde." Zaak Haas - Van Hall. Reeds is medegedeeld, dat door den raadsman van bekl. Van Hall, mr. J. II. Worst, bij het gerechtshof een memorie is ingediend, houdende bezwaren tegen de be schikking van de rechtbank, waarbij boven genoemde zaak naar de terechtzitting werd verwezen. Men herinnert zich, dat bij de daartoe strekkende vordering van den officier van justitie aan mr. Van Hall drieërlei werd ten laste gelegd a. Oplichting van den hoer Zu Spaur tc Bennebroek b. Van de firma Heldring eu Pierson te 's-Gravenhage, beide in vereeniging met Haas c. Het lcoopen van wissels, van den koop man Pb. Spanjer te Zutfen, door oplich ting afhandig gemaakt. Indien „Het Nieuws van den Dag" goed is ingelicht, moet in de bovenbedoelde me morie aan al deze drie gevallen het karak ter van oplichting ontzegd worden. Ten opzichte van de eerste beschuldiging (oplichting van Spaur) moet o. a. worden aangetoond, dat Spaur wist, dat hij waarde- looze aandeden kocht, zoodat hij noch door bedricgelijke kunstgrepen noch door een samenweefsel van verdichtselen of door het aannemen van een valsche qualiteit, be hoefde bewogen te worden, tot den aankoop over te gaan. Vóór hij toch den wissel accepteerde (dit moet vaststaan) had hij bij de firma Mees en Ritsema, te Haarlem, naar de deugde lijkheid der hem door Jacobs aangeboden aandeelen Cl emin de fer d'Orléans a Cha lons geïnformeerd en van dat kantoor ten antwoord gekregen dat ze „saus valour" wa ren. Dat hij niettemin in den aankoop toe stemde, den wissel toekende en Jacobs po gingen liet doen do aandeelen beleend te krijgen (zijnde Jacobs toen reeds door Spaur met de waardeloosheid der aandeelen in kennis gesteld) moet dan worden ver klaard uit liet feit, dat Spaur verwachtte aldus geld te bekomen. Er moeten voorts in de memorie bewijzen zijn bijgebracht tegen de in de instructie afgelegde verklaringen van Jacobs en Haas, dat in de zaak-Spaur afspraak zou bestaan hebben met Van Hall. Zoo was o. a. door Haas beweerd, dat bo venbedoelde afspraak inhield, dat voor Spaur de naam van mr. Van Hall zou ver zwegen worden, en niettemin zond Haas, terwijl hij met de zaak doende was, uit Ben nebroek een telegram aan mr. Van Hall, dat hij valschelijk met den naam „Spaur" onderteekende. Dit telegram zou dan be trekking moeten bobben op een verzoek van Haas aan Van Hall om een wissel te dis- conteeren. Door mr. Van Hall moet boven dien in de instructie zijn overgelegd een brief van den heer Spaur, waarin deze Van Hall een winst van wel 100 aanbiedt, in dien hij hem een som van eemge duizen den guldens wilde leenen, wat Van Hall weigerde. Met betrekking tot de ten laste gelegde oplichting van de firma Heldring en Pier son moet in de memorie worden nadruk ge legd op liet feit, volgens hun eigen verkla ringen in de instructie afgelegd, dat deze bankiers zeiven, na onderzoek, de aangebo den fondsen soli d e verklaard hribben. Zij waren zelfs van oordeel dat in hrl door hen aan te nemen onderpand ruimschoots overwaarde stak (hetgeen liun later, bij nauwkeuriger onderzoek, onjuist bleek te zijn, omdat de stukken waren zoogenaamd frappes d'opposition). Ten overvloede moet niet zijn aan te too- nen, dat mr. Van Hall bij deze operatie is betrokken geweest. Ten opzichte van de zaak-Spanjer, wordt aan mr. Van Hall ten laste gelegd, dat liij van D. Bottenkeim wissels heeft gekocht, wetende dat deze door oplichting uit han den van Spanjer verkregen waren. De toedracht moet, naar beweerd wordt, m het kort hierop neerkomenAan den hoer Spanjer was een wissel-transactie voor gesteld waarbij liij een winst van meer dan f 1000 zou maken. Hij zou tegen aan licm te geven wissels een bedrag in wissels en een bedrag in specie afgeven, doch dit laatste eerst wanneer was gebleken, dat de door hein van Bottcnheim te ontvangen effecten als zekerheid voldoende waicn In deze overeenkomst stemde Spanjer toe. Iti de memonc moet nu worden be toogd, dat het (valsche) onderpand geen verband kan hebben gehouden niet de af gifte van de wisselsdeze tcch gaf Spanjer af. onafhankelijk van de vraag naar de ze kerheid welke de effecten gaven, zijnde deze zekerheid slechts voor hem een voorwaarde waarop de contanten door hem zouden wor den verstrekt. Ook ontkent Van Hall iets te maken tc hebben met de door Spanjer getroffen overeenkomst. Ook iu Rotterdam zijn van die wissels gedisconteerd. Op grond van het bovenstaande wordt in de memorie aangedrongen op vernietiging van do beschikking van de rechtbank en tot verwijzing van de zaak naar de terecht zitting. De werkstaking te Vliisingcn. De werkstaking is geëindigd, nadat de patroons hebben beloofd een cent verhoo ging toe te staan on bij gebleken ijver bin nenkort nog een cent. Het vredeskaartje. Het jN. v. d. D." weet wie de zender van het kaartje aan mevrouw Waszkiewicz is. »Ra" zooals zijn liiel luidt Maitaré was, toen hij nog te Marolola woonde, ge- ruimen tijd de eenige geabonneerde van dat blad op Madagascar en bekleedde daar de betrekking van s Chef de la service" aan een e goudmijn. Vroeger vertoefde hij in ons land en deed daar zijne kennis van onze taal op. dacht, dat hij er de directie kennis van gaf en zoo kwam de diefstal aan het licht. Hoe brutaal S. is te werk gegaan, blijkt wel uit het feit, dat hij het gestoiene door werklieden der Maatschappij liet opladen en dat hij voor het vervoer van Amsterdam naar hier eenvoudig een waggon requi- reerde. (»N. R. Ct.") Haast ongelooflijk. Door familie van het zevenjarig knaapje, dat sedert eenige dagen te 's-Gravenhagé vei mist wordt, werd, naar men mededeelt, een waarzegster geraadpleegd omtrent dé plaats waar het kind te vinden zou zijn. Deze zoude het huis aangewezen hebben waar het kind werd opgehouden. De politie overtuigde door een onderzoek de menschen dat de waarzegster het mis had. Het kind werd in de aangewezen woning niet gevonden. Besweken. De wielrijder, die Zondagavond j.l. op den Loosduinschen weg te 's-Gravenhnge met een ander wielrijder in botsing kwam, is gisteren ten gevolge van zijne bij den val bekomen ernstige verwondingen overleden. Ben oudgediende. Men schrijft uit Joure Aanstaanden Woensdag, 3 Mei, gedenkt Dirk Glas den dag, waarop hij 80 (taclitm) jaren onafgebroken bij de firma Wijbren Krijns Co., boomkweekers te Joure, werk zaam is geweest. Nog dagelijks is Glas op de kweckerijen werkzaam en zonder eemg oudeidomsge- biek. Hij is, naar ik meen, als jongen van 9 jaar in dienst gekomen, cn clus pl. m 90 jaar oud. Smokkelarij. Een blok van een scheurkalendt-r, dat van fJaailem uil als druk wei k, onder kruisband verzonden was, is aan de grenzen terugge zonden, omdat bleek dat er een gouden broche vei borgen was. (nllaail. Dgbl.") Ben kostbare liefhebberij. Voor een dame bij Haarlem, die op haar boerderij uitsluitend roode koeien wil heb ben, werden in de omstreken van Wijhc ver scheidene beesten opgekocht. "Voor twee koeien van den veehouder B. van Meerle werd voorwaar geen kleinigheid f 675 betaald. Een drama in de kerk. In de Nótre Dame te Parijs heeft een tragische moordaanslag plaats gehad Een moeder vergezelde haar dochtertje naar de eerste communie. Juist toen het kind met haar makkertjes op het altaar toetrad, klonk een pistoolschot en stortte de moeder mot een kogel in het hoofd ter aarde Men trachtte den dader, een man die zicli ach ter een pilaar verborgen liad gehouden, to vatten, doch deze plaatste een revolver te gen zijn slaap, drukte af en stortte leven loos neer. Men had hier met oen familiedrama te doen. De man had zijn vrouw en kinderen voor cenigen tijd verlaten en de vrouw liad daarop geweigerd hem ooit weer in haar huis te ontvangen. Om zich te wreken, liad de man her nnmuniefeest van zijn dochter afgewacht. Bumor in casa. Naar men vei neemt wordt op vordering van (ie heer Fortuin een vervolging wegens laster ingesteld tegen eenige sprekers die op de laatste in j>Constantia" gehouden verga dering, uitgeschreven door de nVrije Socia listische Veieeniging", het woord hebben gevoerd. Ook wordt een vervolging ingesteld namens deu heer De Boer, directeur van de sVolksbakkeiij", ter zake van hel drukken en verkoopen van een voor hem beleedigend geschrift. De briquettendief. tal. Men schrijft ons uit Haarlem De ontdekking van den briquetten-dief- stal aan de H. IJ. Spoor is te danken aan den steenkolenhandelaar, die het gestoiene had gekocht. De opzichter Scholten had de zen wijsgemaakt dat de verwarming van de stoven in de rijtuigen voortaan steeds zou geschieden door warm water-, en dat daar om de nog aanwezige briquetten werden op geruimd. Dit had de kooper niet vreemd ge vonden, maar wat hij wel vreemd vond was, dat in een hem geleverden waggon briquet ten ook stonden twintig zakken anthraciet, dat hij toevallig eenige dagen te voren aan de Maatschappij had geleverd. Dat zij ook dit zou opruimen na het eenige dagen te vo ren te hebben besteld, vond hij zoo ver- De vrouw is herstellende genoot is dood. doch de eelit- Ben geheimzinnige zaak. Een dame, die tot een der voornaamste Engelsche families behooi t, lady Sophie Scott, echtgenoote van sir Samuel Scoit, lid van liet Huis der Gemeenten, is op geheimzinnige wijze verdwenen. Zij was op 17 April uitgereden; toen ze met haar rijtuig iu BonJ.street kwam stapte zij uit, voorgeveude dat ze eenige iukuupen in verschillende winkels had te doen en liet haar rijtuig wegryden. Sinds dat oogenblik heeft men haar niet meer gezien en men weet niet waar zij gebleven is. Het gerucht gaat, dat ze haar echtgenoot heeft verlaten wegens een twist, dien ze zouden gehad hebben. Lady Sophie Scott is de dcchter van graaf Cadogan, vice-kouing van ieilaud. Sir Samuel Scott behoort tot de rijke Sebotsche bankiers familie van dienzelfden naam, welke afstamt van den grooten ïomanschrijver Walter Scotl. Ben terechtstelling. Uit Newman in Georgia wordt een staaltje gemeld van schandelijke wreedheid bij het iynehen van een neger, die een landbouwer gedood en diens vrouw mishandeld had. Men bond den zwarte aan een boom, sueed hem ooren, vingers en andeie ledematen af en naar de deur. IJdele hoopdaar staan twee tolbeambten en. ze pakken hem bij de kraag. Hij wordt tegenstribbelend en gebaren makend naar zijn koffer teruggebracht. „Maar 't is krankzinnig!" roept hij uit. „Laat mij dan toch vertrekkenIk zweer dat ik over een uur terug zal komen. Ge doet mij honderdduizend francs verliezen!" Een bittere glimlach vertoont zich onder de dikke snor van den agent. Hij pakt zijn gevangene weer boet, ditmaal met twee han den, één op iederen schouder. „Komaan," zeide een der hoofdambtena ren, „liegen helpt niets. Beken nu maar al les. Gij komt van New-York, geheimzinnig eu haastig. Dat is niet gewoon. En die ver dachte reiskoffer 1 Wie zijt gij Hoe zijn uw politieke gevoelens?" Louis Vernet begon iets te vermoeden. „Bij de laatste verkiezingen," zeide hij, „heb ik gestemd voor den candidaat van de linkerzijde en ik ben geabonneerd op de Xfbats"." Deze verklaring, op oprechten toon uitge sproken, veroorzaakte een kleinen omme keer ten gunste van den reiziger. „Laat eens zien," hernam de ambtenaar, ,wat zit er in uw koffer?" Kleederen, niets anders!" ,Zitten er geen ontplofbare stoffen in?" Ontplofbare stoffen! Wat moet ik daar mee doen? Ik ben geen scheikundige, geen vuurwerkmaker." „Waar komt dat vreemde geluid dan van daan? Komaan, als gij dan niet spreken wilt, zal ik het voor u doen. Er zit daar in uw koffer een bom, bestemd om op een ge- j geven oogenblik een ontploffing te doen ontstaan. Gisteren heeft de politie vier nar- chisten gearresteerd in het bezit van der gelijke machines. Gij behoort ook tot die bende!" Louis Vernet zet verbijsterde oogen op. Hij bukt voorover naar zijn koffer en zijn oogen staan nog meer verbijsterd. Tic tae, tic tac! Wat is datl droomt hij? Plotseling hoort hij een geluid gewis het signaal van de ontploffing Pas op, de bom 1 Beambten en ambtenaren, alles vliegt weg naar alle kanten. De agent zelfs j deinst achteruit. Vernet alleen blijft staan, als een held. Met koortsachtige hand heeft hij zijn kof- fer opengedaan. Hij tast met de vingers on der de kleederen, hij zoekt, hij werpt alles door elkaar. Eensklaps voelt hij in zijn nachthemd iets hards. Wat is dat? De arm van Louis* Vernet gaat omhoog, en wat houdt hij in de hand den wekker uit het hotel „De gekapte Hond", dien hij bij vergissing in zijn koffer heeft gestopt en die nu afgaat, zes uur te Iaat! „Verduivelde machine!' roept hij uit en gooit het woedend op den grond. Een schaterlach beantwoordt dien uit roep Maar de ongelukkige reiziger heeft dc oogen geworpen op de klok in het sta tion. Aclit minuten voor twaalven Met liet hoofd naar beneden als een wild zwijn dat zich achtervolgd voelt door de honden, snelt hij vooiuit, vliegt de deur uit, springt in een rijtuig en roept den koetsier toe: „BeurspleinTien gulden fooi als wij er voor twaalven zijn!" Zeven en halve minuut daarna komt er een rijtuig aan hollen op het Beursplein uit de straat Nötre-Dame-des-Vicloires Een man» stapt er uit, verdwijnt door een koets poort, klimt de trap op, vliegt als een storm wind het bureau van de .Semaphore fran- $ais" binnen en roept met luide stem „Daar ben ik!" Juist op datzelfde oogenblik sloeg de eer ste 'klokslag van twaalf uur op bet Beurs gebouw. „Ik heb het verloren, mijnheer!" klonk de stem van iemand met een zeer sterk En gelsch accent. En daai om wordt sedert den 12en Maart 1896 PliiLas Fogg beschouwd als iemand uit de „oude doos".

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6