53"" Jaargang. Vrijdag 5 Mei 1899. No. 9926. Tweede Blad BINNENLAND. DWERGYOLKEN. Uit de Staatscourant. Rechtzaken. SCHIiEllAMSElSü C: 1 i UT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Schiedam er.Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en V1 a a r d i n g e n 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90; iedere regel meer cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde liteine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon Ao. 123. Gedenkplaat ter herinnering .nan het Regentschap. In de Kon. Utr. fabriek van zilverwer ken van C. J. Begeer is een buitengewoon, fraaie gedenkplaat geslagen. Gemodelleerd en gegraveerd naar een teekening van prof. Sturm, geeft de plaquette weer wat het Ne- derlandsche volk aan H. M. Koningin Em ma verschuldigd is en brengt vooral in her innering wat H. M. bij haar aftreden als Regentes aan ons volk aanbood. Ter linkerzijde een fraai gemodelleerde, zeer juist gedrapeerde vrouwenfiguur, wel ke om het welgelijkend beeld van H. M. (met weduwenkap voorgesteld) een lauwer krans hecht. Onder het portret een cartou che, waarop het landgoed „Oranje-Nassau- oord", door H. M. beschikbaar gesteld voor de verpleging van longlijders. Een ter rech terzijde zittende vrouwenfiguur wijst daar op. Boven dit alles twee kinderfiguren, een banderolle vasthoudend, waarop de jaartal len van den duur van het Regentschap, 1890—1898. Deze voorzijde vormt een inderdaad uit stekend geheel. De achterzijde vertoont in den linkerbo venhoek het ovale wapenschild van II. M. de Koningin-Regentes, gedekt door de Kon. kroon. Over het grootste gedeelte van de plaquette een Oranjetak met palm, symbo- liseerende het huwelijk -van H. M., terwijl de ruimte daarbinnen overgebleven, de vol gende inscriptie bevat „Aan Hare Majesteit Emma. Koningin Weduwe Regentes van het Koninkrijk. 23 Nov. 1890—31 Aug. 1898. Het dankbare Nederlandsche Volk." Een gelukkige gedachte is het dit kunst product het eerst verkrijgbaar te stellen op de eerstdaags te houden fancy-fair ten bate van het fonds tot oprichting van Sanatoria voor longlijders. Wij twijfelen 'niet, of de gedenkplaat zal een waardige plaats innemen op de fancy- fair en gretig aftrek vinden. Statistiek. Het in de „St. Ct." opgenomen verslag der centrale commissie voor de statistiek spreekt in de eerste plaats over de inrich ting van de bevolkingsregisters. Het advies tot invoering van het persoonskaartenstel sel, in 1896 door de commissie uitgebracht, was door den Minister van Binnenl. Zaken in handen gesteld van de Commissarissen der Koningin, met verzoek daarover één groote gemeente en één plattelandsgemeen te in hun gewest te hooren, en hem de van die gemeenten ontvangen rapporten, bene vens hun eigen beschouwingen ter zake to doen toekomen. Deze stukken, alsmede een schrijven van het bestuur der afdeeling Friesland van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren over hetzelfde on derwerp, werden daarna aan de commissie toegezonden met verzoek om nader advies. Dat advies wordt nu in zijn geheel mede gedeeld. Daaruit blijkt, dat terwijl ver scheidene commissarissen der Koningin en gemeentebesturen van meening zijn, dat in voering van het persoonskaartenstelsel bij groote gemeenten met minder bezwaren ge paard zal gaan dan bij kleinere, zich slechts één groote en 3 plattelandsgemeenten vóór invoering van het stelsel hebben verklaard, nl, Groningen, Loppersum, Wonseradeel en lerseke. Onder de groote gemeenten zijn er, De dwergen van Afrika maken een der meest geruchtmakende ontdekkingen van Stanley uit. De beroemde ontdekkingsreizi ger heeft Homerus en Herodotus gelijk ge geven. De pygmaeën, wier gevechten met ooievaars de dichter van de „Ilias" had be zongen, waren geen legende, doch zij be stonden nog en men had hen in de geheim zinnige streken van den Boven-Nijt terug gevonden in het oord, dat de Vader der Geschiedenis 600 jaar vóór Jezus Christus hun had aangewezen. De Wamboetti's, die de beroemde ontdekkingsreiziger der ge heimzinnige streken van het zwarte Vader land aan de boorden van de Aroewimini had aangetroffen, waren, blijkbaar broeders van de Akka's, die de aandacht van Emin Pacha hebben getrokken, van de Batoea's die bij de Maanbergen wonen en zelfs van de Bosjesmannen uit de Kaapkolonie, die door kruising met de naburige stammen, hun middelbare lengte een weinig vergroot hebben. Het was niet voldoende de leden van een familie teruggevonden te hebben, die sedert lang over geheel Afrika verspreid woonden, doch het was van belang te weten' zooals vooral Amsterdam, waar het stelsel zeer beslist wordt ontraden. Op grond van practische bezwaren meent de commissie dat voorloopig aan "t advies van 1896 geen gevolg moet worden gegeven. Het verslag bevat verder het advies der commissie in zake de voorbereiding van de 8ste algemeene volkstelling. Besmettelijke ziekten. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer ingediend een wets ontwerp tot nadere wijziging en aanvulling der wet van 4 December 1872 tot voorzie ning tegen besmettelijke ziekten. Het doel van dit wetsvoorstel is uit genoemde wet de mazelen te doen vervallen en de pest daarin op te nemen. Als toelichting wordt o. a. gezegd, dat de besmetting door mazelen geschiedt in het incubaiietijilperk der ziekte, voordat zij ge constateerd is, zoodat dan de wettelijke voor schriften de verspreiding der ziekte niet in bet begin kunnen tegengaan, terwijl de be doeling van de wet juist is aan de gemeente besturen de gelegenheid te geven om de besmettelijke ziekten in den aanvang kt achtig te onderdrukken. Daarom behooren de mazelen niet in de wet. Bovendien wordt dikwijls om de wet te ontduiken geen geneeskundige hulp inge roepen, veelal ten nadeele der lijders. Voorts wordt er op gewezen, dat uit het adres met bijlagen door de vereeniging van hoofden van openbare scholen te Amsterdam aan de Kamer gericht, kan blijken welk een last het voorkomen van de mazelen in de wet aan het onderwijs berokkent. Opneming in de wet van de pest wordt wenscheljjk geacht, ten einde steeds in staat te zijn onmiddellijk de noodige maatregelen te kunnen nemen, wanneer de ziekte zich in Nederland mocht vertoonen. De mogelijkheid van verspreiding der ziekte ook in Europa mag toch zegt de minister niet meer buitengesloten worden geacht, nu zij, volgens de ingekomen ambtelijke be richten, in Bi itsch-Indie toeneemt, te Tama- tave op Madagascar geheerscht, en zich einde des vorigen jaars te Suez vertoond heeft, terwijl een schepeling van een aldaar ge passeerd schip, bij aankomst te Londen, aan pest lijdende bleek te zijn en zij laatstelijk ook weder te Djeddah en op het eiland Mauritius voorkwam. Afschaffing van tollen. Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot afschaffing der land- en waterloden, is verschenen. Vele leden oordeelden dat de daarvoor vereischte f2.000.000 te zeer zullen drukken nu sociale hervoimingen voor de deur staan; de op brengst van een verhoogd zegelrecht der effecten ad 5 ton zou slechts zeer onvoldoende dit verlies vergoeden. Vele leden vonden het verkeerd dat de provinciale, stedelijke en particuliere tollen zouden gehandhaafd blijven en meenden dat deze lagere besturen wel niet zouden volgen. Sommige leden wilden alleen de landstollen afschaffen en voorts de trammaatschappjjen eene vergoeding doen betalen. Kosten van Stemkaartcn. Toen indertijd B. en W. van Breukelen— Nijenrodo weigerden een bevelschrift vau betaling af te geven voor de kosten der stemkaarten, geleverd aan de gemeenten in het kiesdistrict Breukelcu voor de stem ming ter benoeming van een lid der Twee de Kamer op 15 Juni 1897, werd artikel 223 der gemeentewet door Gcd. Staten toe gepast en de betaling der betreffende nota gelast. Het daarop door B. en W. ingesteld of die Lilliputters geen neven hadden in andere werelddeelen. Dr. Ernst Haeckel, hoogleeraar aan de Universiteit van Jena, heeft in een artikel over de oorspronkelijke bewoners van Cey lon in de „Deutsche Rundschau" meer dan één trek van verwantschap tussclien de laatst overlevenden der Wedda's ontdekt, die zich in de ondoordringbare bosschen van het „Paradijseiland" teruggetrokken hebben, en de in het zwarte -werelddeel ont dekte dwergvolken. Ook de voorouders der Wamboetti's aan den Aroewimini zijn ont dekt. Opgravingen, die vijf jaar geleden in Schweizerbild in de omstreken van Schaff- hausen zijn gedaan, hebben de ontdekking gebracht van geraamten van veertien fos siele menschen. Negen hadden de gewone lengte en de vijf andere waren dwergen. Het is dus onloochenbaar dat gedurende het neolitische tijdperk, de tweede helft van het steenen tijdperk, in Europa een dwergenras heeft bestaan. De dwergen, die in Afrika nog slechts vertegenwoordigd zijn door een met uitroei ing bedreigd klein aantal stammen en in Azië door 2220 Wedda's op het eiland Cey lon, die de Britsche regeering aan 't verdel gen as onder voorwendsel, dat ze in de wei- beroep werd wegens overschrijding van den bij artikel 200 der gemeentewet bedoelden termijn van de hand gewezen, zoodat nog geen antwoord is gekregen op dc vraag of artikel 70 der kieswet ook in zich sluit de verplichting van de hoofdplaats van het kiesdistrict om de drukkosten van alle stemkaarten te betalen. Thans hebben B. en W. dor genoemde gemeente opnieuw geweigerd een bevel schrift van betaling af te geven en wel voor de kosten der stemkaarten, geleverd ter ge legenheid van de stemming voor de Prov. Staten in het vorige jaar, om zoodoende tot een oplossing der quaestie tc kunnen geraken. Een lastige quaestie. In do gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Alkmaar ontspon zich bij de benoeming van stemburcau's voor de op 16 Mei te houden stemmingen voor twee leden van den gemeenteraad een niet onbelangrijke discussie over de vraag, of die stemmingen moeten worden gehouden vol gens do thans nog van kracht zijnde kie zerslijst (de candidaatstelhng heeft 2 Mei plaats gehad), dan wel volgens de nieuwe kiezerslijst, welke 15 Mei van kracht wordt. Sommigen waren van oordeel, dat de oude lijst gebruikt zou moeten worden, om dat do oude kiezers de candidaten stelden anderen daarentegen meenden, dat zij, die op 15 Mei het kiesrecht krijgen, niet van de stembus zouden mogen geweerd worden. Tegen deze laatste meening werd echter aangevoerd, dat den nieuwen kiezers geen oproepingskaart zou kunnen worden ge zonden, omdat zij op 13 Mei (3 dagen voor de stemming) nog geen kiezer zijn, terwijl tegen het eerste gevoelen het bezwaar werd gemaakt, dat men hen, die op 15 Mei van dc kiezerslijst geschrapt zijn cn dus op dien dag het kiesrecht verloren hebben, tot de stembus zal toelateu. Alen vercenigde zicli echter in overeenstemming met het gevoelen van do redactie der „Gemeentestem", met de opvatting, dat candidaatstelling en stemming ééne verrichting zijn, zoodat vol gens de oude lijst zal worden gestemd. („N. R. Ct.") Camlidaat-Nofarissen. De Minister van Justitie heeft bepaald, dat het examen voor candidaat-notaris voor het jaar 1899 zal aanvangen op Zaterdag 1 Juli e. k, en zal worden gehouden te 's-Graven- hageen benoemd tot lid en voorzitter der Staatscommissie belast met liet afnemen van genoemd examen, mr. A. Telders, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden tot leden mr. N. K. F. Land, hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks-universiteit te Groningen; mr. B. Huls- hoff, president der Arr.-Rechtbank te Breda; H, W, J, Sannes, notaris te Hoorn; A. Bouman, inspecteur der registratie en domei nen, met verluf te 's-Gravenhage; mr Th. L. M. H. Borret, lid van den Raad van State te 's Grnvenhagemr. J. F. Neeb notaris te Harderwijk tot plaatsvervangende ledenE. G. Van Senden, notaris te Dieren; C. A. Vriesen- dorp, bewaarder van de hypotheken enz. te Hoorn mr. B. J A. Sterk, rechter in de Arr.-Rechtbank te Rotterdam; jhr. mr. \V. H. De Savornin Lobman, rechter indearr.- Ilechtbank te 's-Giavenhage O. Andiiessen, notaris te Rotterdam tot secretaris G. A. N. F. Jansen van Mier den, hoofdcomm. bij het Dep. van Justitie te 's-Gravenhage. Dr. Scliacpman over leerplicht. De aanvallen, waaraan hij wegens zijn daden der beschaving moeten worden inge wijd, de dwergen zijn de voorhoede van liet menschelijk geslacht goweest. Het waren dc eerste bewoners van Indië, zij hebben geheel Afrika van Kaap de Goede Hoop tot de Sahara bezeten cn men treft zc ge durende het steenen tijdperk in 't Midden van Europa aan, waar ze waarschijnlijk ge komen zijn voor de menschen met een lioo- ge gestalte, die hen vernietigd hebben. Dit vervallen ras heeft de herinnering aan zijn vervlogen grootheid niet geheel verloren. Een zendeling, die ten oosten van Batanga niet ver van de Duitsche kolonie Kamerun een tocht ondernomen had, trof op zijn weg een dorp met dwergen aan. Hij vond het buitengewoon schuw en steeds ge reed om to vluchten, wanneer men hen trachtte te naderen! Ze waren door de Ma- beyes, een machtigen stam bestaande uit mannen met een hooge gestalte, in een toe stand van lijfeigenschap gebracht. Zij be weerden echter de eerste stam van het Afri- kaansehe vasteland te zijn geweest, die den Atlantischen Oceaan had ontdekt en de an dere volksstammen betwistten hun deze glorie niet. De dwergen van West-Afrika leven in hutten, die behendig van palen, stokken en bladoren gemaakt zijn. en leiden een zwer- houdmg tegenover het leerplicht-outwerp blootstaat, geven dr. Scliacpman aanleiding aan „De N. IJselbode" te schrijven: „Van u vrees ik niet dat gij deze mijn vingerwijzing tot kalmte zult opvatten als een bede tot anderen om wat minder harde behandeling. O neen, indien men losslaan wil, men mag op mij los slaan. Ik ben er gewoon aan geworden. Het verwondert mij niet, dat er onverwachte wrekers van Bol land opstaan, die nu mij toeroepen„Nu ga!" Omtrent liet verplicht herhalingsonder- wijs zegt de heer Schaepman in dit schrij ven „Voor het- oogeublik bestaat er geen groot gevaar voor het herlialingsonderwijs liet onderwerp is volkomen ongeregeld en bij ernstig onderzoek zal men ontdekken, dat het met zoo met één slag te regelen is. Dat wordt door menig voorstander to goed ingezien. Wat mij betreft, ik geloof niet dat men het ooit door een algemeene wet zal kunnen regelen." Genoemd blad liad over leerplicht o. a. liet volgende gezegd „De oorzaak van deze voorgestelde vrij heidsbeperking komt ons voor gelegen te zijn in een veel te hoogo waardeering van het intellect. Een volk kan aan een te veel van intellectualisme evengoed ten onder gaan als aan een tekort. Van het eerste le vert de geschiedenis voorbeelden, van het laatste herinneren we er ons geen. „Waarschijnlijk zullen deze beschouwin gen bij dr. Scliacpman geen grooten tegen weer opwekkeu." Ilicrop antwoordt de heer Scliacpman op deze pittige wijze „Van tegenweer is hier geen sprake. Maar gij zult zelf wel gevoelen dat uw be schouwingen hier wat hoog gaan. Verplicht aanleeren van lezen, schrijven en rekenen en te hooge waardeering van liet intel lect. Het mag er hier of daar wat bij onder door loopen liebt gij zelf een voorliefde voor analpliabcten „En dan die volken, mot een tekort van intellectualisme, die niet ten onder gaan Zou men niet ons mogen vragen tot welke hoogte van volksbestaan zij gekomen zijn met hun tekort? Ik vermoed dat zij niet ten onder zijn gegaan omdat zij niet óp ge komen waren." Ned. JaristenTeroenlglng. De aanstaande algemeene vergadering van de Nederlandsche Juristen vereeniging zal Vrijdag en Zaterdag 1 en 2 September 1899 te 's-Gravenhage worden gehouden. Voor beide dagen zal aan de orde gesteld worden de vraag Moeten voor de -toelating tot de rechtspractijk en de magistratuur andeie dan de beslaande eischen en waai bot gen worden gesteld; zoo ja, welke? (Praeadviezen van mrs. A. P. Th. Eyssell, D. Simons, G. 11. Van Bolhuis, en een nota van jhr. mr. A.F. De Savornin Lohman). Ned. Jongelingsverbond. Met betrekking tot de vergadering ven het Ned. Jongel. Vei bond, die dit jaar te Haarlem gehouden wordt, vermelden wij nog, dat de vergadering van Woensdag 10 Mei, in hoof I- zaak voor correspondenten en leden der Let terkundige afdeelingen is. Op de vergadering van Donderdag, zullen, behalve het leveren van diveise verslagen, en bestuursverkiezingen, nog een 3-tal tele raten geleverd worden, ten eerste, door den heer J. J. Visser, »Het bereiken van jonge lieden uit lioogere standen", ten tweede, dooi den heer G. Van Noort, i>Onze Partij", ten derde door den heer A. L, ,1. Smal Jzn., i Wat ons ontbreekt". In de avondbijeenkomst, vend bestaan. Den grond bebouwen zij niet, en jacht voorziet hoofdzakelijk in hun le vensonderhoud gaarne verruilen zij ook wild tegen groenten en vruchten, welke de naburige landbouwende stammen hun aan bieden. Vaak schijnt het, dat do dvvergstamincn een eigen taal hebben, doch gemeenlijk spreken zij de taal vau den volksstam, welks beschermelingen zij zijn. In zijn studie over de Wedda's deelt Ernst Haeckel mede, dat de Ceylonsehe dwergen elkaar niet verstaan. Twee fami lies, die op cenigo honderden meters af- stands van elkaar wonen, gebruiken niet dezelfde woorden om een boom, een borg, water, een boog en pijlen aan te duiden kortom, er bestaan bij dit primitieve volk, dat in natuurstaat is gebleven evenveel ta len als individuen. De nakomelingen van het ras der oor spronkelijke menschen in Afrika hebben een waren hartstocht voor muziek. Bij een door die pygmaeën gegeven concerten wordt een stok bij wijze van piano op den grond gelegd en twee vrouwen, die in elke hand een stokje houden, beuken op dit ge brekkig instrument. Een van boven uitge hold hout blok, met herteleer overtrokken, dient tot trommel. Een metalen instrument zullen optreden ds. Veen en ds. J. J. Van Nooit, ook zullen alsdan nog eenige zang stukken en een orgelconcert ten gehoore ge bracht worden. Prins Albert van Pruisen met zijn zoon is giteravond per Staatsspoor in de residen tie aangekomen en werd aan het station ontvangen door den commissaris der Ko ningin, mr. G'. Fock, den generaal-gouver- ueur der residentie en de burgemeesters van 's-Gravcnhage en Voorburg, zoomede door enkele andere hooggeplaatste perso nen. KETI1EL, 4 Mei. Terwijl Dinsdagmiddag een drift koeien van J, Kool, van Rotterdam naar Ketliel werd gedreven viel een der dieren op Jen Rijweg te Overschie plotseling dood, waarna het beest onmiddellijk werd afge maakt en naar de slachtplaats te Rotterdam is vervoerd. Bij Kon. besluit is aan den lieer W. Bakker op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van consul der Nederlanden te Moniovia. De waarneming van het consulaat is opge dragen aan den heer J. Vieweg. Bij Kon. besluit is mr. Johan Burchard Diederik Tulleken, te Nijmegen, met al zijn wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstam melingen in den Nederlandschen adel ver- lieven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. (Herplaatsing wegens misstelling). Bij Kon. besluit is in zijn rang overge plaatst bij het wapen der infanterie van het Ir ger in Ned.-Indië de bij dat leger ge detacheerde 2e luit. der inf. W. F. Engelhart. Bij Kon. besluit is de termijn der vijfjarige detacheering bij het wapen der infanterie van liet leger in Ned.-Indië van den In luit. .1. A. Van Nieuwland, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, met ze- maanden verlengd. Door den Minister van Koloniën zijn de heereii E. Poortman en T. Kramer gesteld tei beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onder wijzer 3e kl. bj het openbaar lager onder wijs voor Europeanen en met dezen geüjk- gestelden in Ned.-Indië. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werd gisteren gepleit in de zaak van den curator in liet faillissement van H. L. to Schiedam tegen de Brood- en Meelfabriek te "s-G raven hoge. Genoemde II. L. had van de Brood- en Meelfabriek gekocht 16,000 halve balen tarwebloem. Nadat 2196 halve balen waren geleverd, geraakte hij in staat van faillissement. Na dat de curator tevergeefs dc verkoopster tot verdere levering had gesommeerd, dag vaardde hij haar voor de Rechtbank te Rot terdam tot ontbinding der koopovereen komst met schadevergoeding. Gedaagde voerde daartegen aan, dat de koopovereen komst niet rechtsgeldig was tot stand ge komen, aangezien de toenmalige directeur daarmede was gegaan buiten zijn instructie, volgens welke hij voor liet sluiten van der gelijke contracten de goedkeuring van com missarissen behoefde, welke ten deze niet was gevraagd noch was verkregen. Dit ver weer werd door de Rechtbank gegrond ver klaard. En hiertegen nu werden door mr. Ed. Jacobson, advocaat te Rotterdam, voor appellant optredende, vier grieven ontwik keld in hoofdzaak hierop neerkomende, dat, dat den vorm had van do klokjes, die de Europeesdie bergbewoners om den nek dei- koeien hangen, diende als bekken. De vrou wen, die in dit orkest geen partituur te spe len hadden, zongen uit den treure en sloe gen met de handen de maat. De Wedda's op Ceylon zijn vroolijk, vreedzaam, goedhartig, vrijheidslievend en oprecht, zij eerbiedigen liet eigendom van anderen, zijn zeer gastvrij, hebben eerge voel, weten moedig tc strijden en waardig te sterven. Zij hebben slechts één vrouw, terwijl diefstal, kindermoord en doodslag bij licn zoo goed als onbekend zijn. De Afrikaansclie dwergen 'bezitten niet de huiselijke deugden der Wedda's, doch overtreffen dezen in verstand. Den dwer gen op Ceylon heeft men nooit kunnen lee- ren tot drie te tellen cn alle pogingen om hen tot het Christendom te bekeeren, zijn vruchteloos gebleven, daar het bestaan van een Opperwezen en het onderscheid tus sclien ziel en lichaam begrippen waren, die hun verstandelijke vermogens te boven gin gen. Onder de 2220 Wedda's van het eiland Ceylon bevindt zich slechts één Christen.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5