te' t k I fel s five.- i j (Si liv- p l _G*> lf- ift", |v in STADSNIEUWS. mr VLAARDINGEN. Staten-Geueraal. SPORT. Laatste Nieuws. i(v* I IC t', |*kr Ik if/i j*,* j i-i ipi \i, i - - •I.' zich met deze beschouwingen niet vereeriigen. Algemeen werden vorm en redactie van het wetsontwerp onvoldoende geacht. De bepa lingen zijn zoo ingewikkeld gesteld, dat zij voor industrieeien en werklieden zeer moeilijk te verstaan zijn. Vprscheider.e leden achtten het verkeerd, dat de regeling van den vveke- lijkschen rustdag in het ontwerp is opgeno men. Naar hunne rneening had eene afzon derlijke Zondagswet de voorkeur verdiend en vooraf moeten gaan. Andere leden waren van oordeel dat de regeling van den weke- lijkschen rustdag geen onafscheidelijk deel van eene regeling van arbeids- en rusttijden uitmaakt. Eenige leden waren van gevoelen, dat de regeling van de /ondag-rust niet bij deze wet, maar bij de wettelijke regeling van het at beidscontract behoort te geschieden, met dien verstande dat de wet niet tot Zon dagsrust behoort te dwingen. Tegen wettelijke regeling van den arbeids duur voor volwassen personen bestond bij sommige leden in beginsel bedenking. Naai het inzien dezer leden heeft de Staat het recht niet de arbeiders als het wa-e onder curateele te stellen, door hen te beletten over hun arbeidskracht naar welgevallen te beschikken. Wettelijke regeling van den arbeidsduur is eene ongeoorloofde bepei king van de vrijheid tot het sluiten van overeen komsten. Veel beter is het dat aan de wei k- lieden wordt overgelaten door eigen kracht zoodanige regeling van den arbeul.-duur te verkrijgen als in hun belang «enschelijk wordt geacht. Sommigen kwamen met nadruk °P 'egei) het beschouwen van de werklieden als soeconomisch zwakken". De noodzakelijk heid eener wettelijke regeling achtte men voorts geenszins aangetoond in de Mem. v, Toel. Ook merkte men op, dat, behalve zooveel de bakkerijen betreft, het wetsontwerp juist niet toepasselijk is op den arbeid, over welks duur hier te lande het meest geklaagd wordt, met name niet op den arbeid bij den dienst der vervoermiddelen en in winkels en koffie huizen. Ook kwamen eenige leden op voor de vrijheid der patroons. Deze beschouwingen vonden tegenspraak bij vele andure leden. Dat ten óuzent de arbeidsduur in vele fa brieken en werkplaatsen te lang is, kon naar men meende, kwalijk ontkend worden. De bestaande toestand is niet enkel met het oog op de gezondheid der werklieden maar ook uit zedelijk en maatschappelijk oogpunt zeer onbevredigend. Voor den concurrentiestiijd met het buiten land, is het evenzeer van groote beteekenis, dat de lichamelijke, verstandelijke en zedelijke kracht van de arbeiders zoo groot mogelijk zij. Als de slaat onbevoegd is zich m te laten met den arbeidsduur zoo werd dezer zijds verder opgemerkt dan zouden ook maatregelen tot verzekering van Zondagsiuri niet verordend mogen worden, waai op ge antwoord werd, dat de heiliging van den Zondag eene zaak van zoo hooge beteekenis is, dat hier geoorloofd moet worden geacht wat anders niet geoorloofd Vare. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de gevolgen die een wettelijke beper king van den arbeid zoude met zich brengen In zekere opzichten gaat het wetsontwerp verder dan de wetgeving in andere landen De bezwaren, zoowei wat betreft benadeeling der industrie als wat aangaat verminderin, van de inkomsten uit ai beid, door sommige leden aangevoerd, werden door vele andere leden als onjuist en overdieven gekenschetst Evenzeer werden de bedenkinkiagen van som mige leden tegen de aangenomen methode van regeling door vele leden bestreden, voor namelijk wat betreft den geuiten wen»ch, aan de Kamers van Arbeid in deze een soort wetgevende macht toe te kennen. De eif-urige arbeidsdag in het wetsontwei p voorgesteld, gaf aanleiding tot uiteenloopende beschouwingen. Voorstanders van den aclit- urigen en van den tien-urigen verdedigden hun gevoelen. Bij de bespreking der artikelen weid van verschillende zijden gevraagd, op welke pei- sonen de wet van toepassing zal zijn. Men oordeelde het dringend noodig den huis-arbeid onder de wet te brengen, ten einde aan wou wen en kinderen de noodige bescherming te verieenen, even ,9 de zulmvissclieiij. Men vroeg, vvaarorr -e ambachts- en vakscholen uitdrukkelijk werden uitgezonderd. Vele leden vonden de voor de broodbakkerijen voorgo stelde bepalingen voor de ai beiders te bezwa rend. De bepalingen omtrent overwerk en de bevoegdheden van den Minister dienaan gaande vonden bestrijding en verdediging; beperking werd gevraagd, en oveibtenging van de bevoegdheid des Ministers bij den Commissaris der Koningin of bij den Burge meester. De rusttijden in het ontwerp bedoeld, gel den alleen nacht-aibeid eu Zoudagsrust. Van de schafturen wordt niet gewaagd. Enkele leden wenscliten dat aan alle arbeiders aan spraak zou worden gegeven op een wekelijk- schen rustdag van 30 uien waarin de Zondag begrepen is. Het stelsel van verklaringen en arbeidslijsten werd door vele leden hoogst omslachtig geacht. Sommige leden achtten aanstelling van vele ambtenaren noodig om voldoende toezicht te verzekeren op de na leving der wet. rekenschap to geven aan de Kamer van het door hem ten aanzien van de conferentie gevolgde beleid, maar hij behoudt zich zijn i.ntwoord geheel voor omtrent de vraag, of de diplomatieke stukken en corresponden ties, op de bijeenkomst der conferentie be trekkelijk, te eeniger tijd aan de leden der Kamer onder welken vorm ook zullen kun nen worden medegedeeld. Over do publici teit zal de conferentie zelve moeten beslis- Naar aanleiding der door 20 leden inge diende Nota, waarmede nog twee bij het afdeelingsonderzoek niet tegenwoordige le den hun instemming hebben betuigd, be tuigt de minister zijn ingenomenheid met de in die Nota voorkomende verklaring, dat de leden van welke zij uitging, op het voorbeeld van Z. H. Paus Leo XIII met groote bewondering en instemming het voorstel van Z. M. den Keizer van Rusland tot het houden der "Vredesconferentie heb ben vernomen. Met hen ziet ook de minister in de keuze, van 's-Gravenhage als zetel der bijeenkoms een hulde aan de Nederlandsche natie. Wat aangaat de verantwoordelijkheid, die op de Nedcrl. regeering rust ten opzich te der uitnoodigingen, heeft de minister bij het beantwoorden der interpellatie-Kuyper mededeelingen gedaan, waaraan hij voor het oogenblik niets kan toevoegen. Naar aanleiding van de niet-uitnoodigiug van den H. Stoel merkt hij op, dat sedert 1870 de H. Stoel nimmer een uitnoodiging heeft ontvangen voor intern, conferenties, ook niet voor die, welke van de Nederland- scho regeering uitgingen. De niet-uitnoodi- ging kon derhalve z. i. wol leedwezen, maar bezwaarlijk verbazing wekken. "Van mededeeling van stukken kan we gens den zeer vertrouwelijken aard daar van op dit oogenblik althans geen sprake zijn. De Jaarlijksche Algemeene Vergadering van den «Nationaleri Bond van Handels- en Kantooi bedienden in Nederland" zal op 11 Mei a.s. gehouden worden te Uliecht, in het lokaal nBuitenliist" Maliebaan, de* mor gens (en half elf ure. KF.THEL, 5 Mei. Uit deze gemeente is een adres tegen leerplicht aan do Tweede Kamer verzonden, ondet teekend door den pastoor, het bestuur en het onderwijzend personeel der R. K. School en andere ingezetenen, te zarnen "109 lundteekenh gen. KETI1EL EN SPALAND, 5 Mei. Heden avond zal de Protestautsche Kieaveieeniging een vorgadetirig houden. Behalve huishoude lijke weikzaamheden vermeldt de agenda bespreking der aanstaande vei kiezing voor den Gemeenteraad. v N Naar wij vernemen heeft de heer J. .1. G. Nolet zijn ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad en als lid van de Kamer van Koophandel en Fabi leken alhier. die 7 ij n t' v ui uuntu opkomst, ewensehte t roepen. Gisten g dier be-/gadering jpri hphnn-' ds. Wiss I# Crediet Vredesconferentie. In zijn antwoord op het voorl. verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van de be grooting voor Buitealandsche Zaken over 1899 zegt de minister van Buitenlandsche Zaken dat het hem leed deed te vernemen, dat zeer enkele leden het voornemen heb ben om tegen dit wetsvoorstel te stemmen en wel op grond van de meening dat deze conferentie in geen geval gunstige resulta ten zou opleveren, 'tls voorbarig reeds thans een oordeel uit te spreken, en de mi nister had verwacht dat in de Kamer zich een algemeene aandrang tegenover de Reg. zou hebben geopenbaard, om haar te bewe gen harerzijds alle pogingen in het werk te stellen ten einde tot gunstige resultaten te komen. De minister zal ten allen tijde bereid' zijn Adres Meelfabrikanten. De commissie uit de Tweede Kamer, iu wiel banden zijn gesteld de nadere inlichtingen op hot adres van de sNederlandsche Vereeniging van meelfabiikauten", houdende verzoek tot het heffen van een tijdelijk inkomend recht op tarwemeel, zegt in haar verslag, dat de gegrondheid der klacht van adre-ssante, dat de meelindustrie ernstig benadeeld woidt door het bestaan vau uitvoerpremiën op tarwemeel in Frankrijk en ook schade lijdt door ver laagde vrachttaiieven voor den uitvoer van meel van Duitschland naar Nederland, dooi de commissie erkend wordt, ook al meent hare meerderheid dat de voorstelling, door adressante gegeven, van overdrijving niet is vrij te pleiten. De commissie betreurt het ten zeerste, dat door bepalingen in buiten landsche wetgevingen dergelijkeongeweuschte verhoudingen in het leven, zijn geroepen Over de vraag of ter wegnemin zwaren wettelijke maatregelen zouden behoo ren te worden genomen, is de commissie echter niet tot overeenstemming kunnen ge raken. De meerdeiheid was met den minister van gevoelen, dat de regeering zich .in dezen van een ingrijpen behoorde te onthouden en dat niet moest worden voldaan aan het verzoek van de Nederlandsche Vereeniging van Meel fabiikanten, eene conclusie voortvloeiende zoowel uit de door haar beleden beginselen omtrent do handelspolitiek voor ons land in 't algemeen als door toepassing van die be ginselen op dit bijzonder geval. Dit wordt koitelijk toegelicht. Van dit algemeene voor ons land proefhou dend gebleken beginsel behoorde, naar het oordeel der meerderheid niet te worden afge weken ten behoeve van de iniandsche mee! industrie door het heffen van een invoerrecht op het voornaamste eu meestgebruikle volks- voedsel. De piijsverhooging per kilSgratn moge ge ring zijn, maar juist het groote veibtuik maakt die verhooging niet onbelangrijk. De moerde!heul wees er o. a. riog op, dar er meer dan een punt van oveieenkomst lunchen de suiker- en de meelindustrie is; hij heide woult op kunstmatige wijze de productie bevordeid, zonder rekening te hou den met de behoeften. De mmdeiheid der commissie was van een ander gevoelen en de door den minister veistrekte inlichtingen hadden haai' niet be vredigd. De minderheid der commissie heelt de eer voor te stellen lo. den minister van financiën dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen 2o. aan Z.Ex. in overweging te geven de noodige stappen te doen om door heffing van een matig invoerrecht op tarwemeel, b.v. f 1.per 100 KG, aan de gegronde be?,wa- ren van adressanten tegemoet te komen. De heer G. A. Ilasley, inspecteur van politie 2e klasse alhier, heeft tegen i Juni a.s. eervol ontslag aangevtaagd. Met dien datum zal de heer Ilasley lOVj jaar bij de gemeente-politie alhier in functie zijn werkzaam geweest. Door wijze van optieden heeft hij er steeds toe medegewei kt om de vei houding der politie tot de burgeiij zoo aunstig mogelijk te doen zijn. De R.-1C kiesvereeniging rReclit, Plicht en Orde" hield gisteravond in het gebouw van den Ned. R.-K. Volkshond eene vergade ring. Io deze vergadering werd medegedeeld dat de vereeniging voortaan zich zal splitsen in drie districten, eik met een afzonderlijk bestuur, terwijl daarnaast nog een centraal- bestuur van 7 leden zal zijn. Het concept-reglement voor liet centi aal- bestuur werd daarna in behandeling genomen, en werd, nadat het artikelsgewijs behandeld vva^, met eenige redactie-wijzigingen goed gekeurd. Daarna giug men over tot de verkiezing van het eenlraal-bestuur, waarin gekozen werden de heeren W. A. Beukers, mi'. \V. II. Jansen, A. C. A. Nolet, C. J. Willenmn, F. J. Smit, H. J. Töns en Adr. Zoetmulder. Nadat nog medegedeeld was dat de kiezeis van de verschillende districten zuilen-worden opgeroepen om een reglement samen te stel len en een districts-bestuur te kiezen, werd de vergadering, onder dankzegging voor de komst, door den voorzitter Geveiluë en verkochte onroerende goederen. Geveild 5 Mei. NoUih: \V. J. A. Roldanüs. Twee woonhuizen, verdeeld in beneden en bovenwoningen met open plaat- en erven, aan den Dam, nr. 36, groot 79 centiaren, f 2630. Een huis, plaats en erve, aan de Laan, nr. 10, grooi 26 centiaren, f 745. Diie woningen en erven, achter het vorige petceei, in eene gang uitkomende aan «Ie Laan, r.rs. 12-, 124 en 12®, groot 60 cen- liaten, f 110, 2 f 110, 3. f120. Nutaiis: ff. B. E Blaissi:. .Een huis, waarin vergunning tot veikoop van sterken drank in hel klein, Kinderbuut no. 16, hoek Spjnhuispsul, groot 48 centiaren en een huis met open plaatsje, Spinhui-pad no. gtoot 47 centiaren, te samen f2600 Een huis en open plaat-je, 't Hol no. 10, groot 30 centiaren, f 425 Een huis en open plaatsje, Pi insemleeg no. 34, gioot 37 centiaren, f475. Een huis en open plaat-je, Lian no. 8. groot 23 centiaren, 825. Di ie aatideelen in de naarnlooze vennoot schap stoomkorenmolen de West, gevestigd te Schiedam, iedei f90. BURG E li L IJ K E S T AND. Oniiertround 4 Mei. J C. van Hoek, 22 jaar, on M. 11 van Wieringen, 21 jaar. M. Blauwer, 24 jaar, en L. van Wamden, 25 jaar. B. H. J. A. van den Akker, 2! jaar, en P.' Hoender kamp, 24 jaar. J. \V. van der Burg, 24 jaar, en E. S. Vei voort, 24 jaar. C. Masthoff, 25 jaar, en M. E. Dikötter, 3!) jaar. C. J. Md>ku<, 30 jaar, en J. C. Collignon 21 jaar. K. van Eijk, 23 jaar, eu M. A. van Katwijk, 28 jaar. Ctcboi'cn 4 Mei. Wilhelmiim Adi iaua Liduina, doch ter van C. Dielemans en A W. Rijgen bei g Iionijnenbnurt, 'Bij de op gisteren gelioudi n verpachting voot staanplaatsen hij de aan-tnan !e kei mi-', is voor een totaal bedrag van f2140 inge schreven. 'Zaterdag deu Oden dezer, des avonds te 8 uie, zal in de zaal Harmonie" alhier eene vergadering worden gehouden van »dc Vlaar- dingsehe IJsclub" tot het doen van rekening en verantwoording over het afgeloopen sei zoen eriz. gesloten. Bij Kon. besluit is dr. "W. M. Gunning, oud-lioogleeraar, geneesheer-directeur van hel gesticht voor inniveimogeride ooglijders te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De sStct." (no. 105) bevat een Kon. besluit waai bij voor de gemeenten Stad-Almelo en Ambt-Almeio een Kamer van arbeid voorde textielnijveiheid wordt opgericht. Gisteren is te 's-Gravenhage in den ouder dom van 74 jaar overleden mr. Polak Daniels, nestor vati den Haag.-chen gemeenteraad, waarvan hij in 1854 tot lid werd benoemd. Ook was de overledene gedurende eenige jaren voor 's-Gravenhage, lid der Piovinciale Staten, en geruimen tijd penningmee-ter van bet hoofdcomité der Nederlandsche Vereeni ging ïllet Roode Kruis". Van deze vereeniging werd hij bij zijn 25-jarigeti dienst als penningmeesterschap tot eere-lid benoemd. Mr. Polak Daniels stond aan het hoofd van veie Israëlitische kerkelijke en liefdadig heidsgestichten te 's-Gravenhage. Gisterenavond trad in een openbare ver- van «Patrimonium" als spreker op ds. Wisse, die sprak over de sociale kwestie. Nadat de vergadering door ds. Goslinga was geopend en den spreker het woord was verleend ontwikkelde deze de volgende stel lingen De sociale kwestie bestaat. Het is niet goed zich te onttrekken aan de oplossing dezer kwestie. De oplossing moet gezocht woi den op den weg der christelijke beginselen. In een uitvoerige rede ontwikkelde spr. zijne stellingen en het talrijk aanwezige pu bliek volgde met de meeste aandacht zijn betoog. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer F. W. N. Hugenholtz, die begon met hulde te brengen aan den spreker voor hetgeen deze had gezegd, hoe wel de lieer 13. zich natuurlijk op een ander standpunt plaatste en de oplo-sing der soci ale kwestie volgens hem slechts te vinden was door opheffing van hel pnvaatbezit. Spr. voerde ook aan dat in den Bijbel niet het privaat-bezit wordt verdedigd, daar ook daarin gesproken wordt over het communaal bezit dat recht heelt van bestaan. Iliei tegenover betoogde ds. Wisse dat de Bijbel weldegelijk uitgaat van het begiusel van piivant bezit. Een eigenaardige discussie ontspon zich nog tussehen beide heeren over het tooJ der socialistische vlag. Niet het bloed der kapi talisten, zegt de heer H., heeft die roode kleur gegeven, maar het is het symbool van den hartstocht van lien die ijveren voor de socialistische theorieën waarbij hun gelaat door inspanning en opwinding een verhoogde tint verkrijgt. Ds. Wisse daarentegen wees er op hoe door een bekend socialistische pai tijleider gezegd was dat eeist dan viijheid zou be staan, wanneer de laatste kapitalist was opge hangen aaa den darm van den laatsteri pi tester, wat de heer Hugenhokz zou hunnen zijn. Ue heer Goslinga bracht den dank der vergadeting aan den spreker van den avond en bracht tevens hulde aan de wjjze waarop de heeren Hugenholtz en ds. Wisse hadden gedebatteerd, die, beiden hetzelfde willende bet eiken, doch op geheel verschillend standpunt staande, elkauder echter ten volle wisten te waardeeren; waardoor hem de lei ding der vergadering zeer was vergemak kelijkt. De heer T. G. Verhage alhier staat no. 2 op de voordracht voor een onderwijzer aan de lagere school 3de klasse no. 47 te Rotterdam. B U R G E R L IJ K E STA N fhidcrtioiiud 4 Mei. Ad na mis de Biuijn en Ingetje Francientje Hervveijer. - Klaas Krommen hoek en Adriann Cornelia Berghout. - Ma- ciiiel Gioeneveld en Hendrum Maria van Buuren. Hugo Sluimer en Klazina Sttuijs. Abraham Hopman en Johanna Caihaiina van Leeuwen. Jan Tol 'en Alida Koster. Geboren 3 Mei. Johannes, zoon van P. Roest en J. Akkerman, Achterstraat. 5 Mei. Pielei, zoon van A. A, Eigenranm en K, Maat, Nieuwelaan. Maria Kalkar ina, dochter van J. V: d. Linden en M. v. d. Vooit, Havenstraat. De oprichting eener Nederlandsche Stoom vaart-Maatschappij, welke zich ongetwijfeld in sterke mate in de sympathie van den ge- heplen handel zal mogen verheugen, is naar rnen meldt in voorbereiding. Waarschijnlijk zal den 24en Mei a.s. een openbare gymnastiekles plaats hebben waar aan zullen deelnemen de leerlingen van de openbare scholen met uitgebreid leerplan en die van de hoogere burgerschool. Hedenmorgen had het 3X-jarig zoontje van schipper G. Stip het ongeluk om over boord en in de Nieuwe Haven te vallen. Ge lukkig was de vader in de onmiddelijke nabij heid waardoor hij zijn kind dadelijk kon redden alvorens het letsel had bekomen. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aangevoerd 6 partijen schol, tong en rog de prijzen waren voor scnol van f0,25 tot fl.75, tong van f '1.60 tot f4.15, rog van f 0.47Va tot fl.65, alles per koop. TWEEDE KAMER Zitting van Vrijdag 5 Mei. l'cr telegraaf.) Bij de behandeling van de credietaan- vraag van f 75000 voor de vredesconferen tie, constateerde de lieer Dobbelman dab hij ook na 's Minister's antwoord zich houdt aan de Nota door do katholieke partij inge diend. Do heer Van Kol spreekt namens partij- genooten de volgende verklaring uit; De ondergetcekenden, vertegenwoordi gers der Sociaal-Democratische Arbeiders partij in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, overtuigd, dat de steeds aangroeiende uitgaven voor militarisme „de volkswel vaart in haar wortel treffen en de geeste lijke en physicke krachten der bevolking op inproductieve wijze verslinden", reden waarom zij dan ook steeds in deze Kamer zijn opgekomen tegen elke vermeerdering van oorlogslasten en hun stem hebben ont houden aan de begroetingen van Oorlog en Marine; Overwegende, dat de hier te houden Ont wapeningsconferentie zal plaats hebben op het initiatief van den Keizer van Rusland, den drager van het meest absolute gezag in Europa, in wiens naam duizenden strijders voor geestelijke en stoffelijke verheffing van het volk zijn vervolgd, gemarteld en vermoord Overwegende dat de Czaar na het rond zenden van Zijn Manifest rusteloos voort ging met de uitbreiding van zijn leger en den aanbouw van nieuwe oorlogsschepen, waardoor hij de andere mogendheden dwong, ook hun bewapening uit te breiden, terwijl hij, met schending van zijn grond wettige rechten, Finland dwong, zijn leger te vervijfvoudigen; Als nakomelingen van dat volk, dat een maal tachtig jaren lang den strijd voor zijn rechten en. vrijheden, tegen den woordbreu- kigen tiran streed, hun sympathie met het Finsche volk uitsprekende en hun veront waardiging betuigende over de rechts- en vrijheidsverkrachting jegens dat volk ge pleegd; Overwegende dat de meeste mogendhe den, die aan deze conferentie zullen deelne men voortgaan door hun imperialistische politiek brandstoffen voor den oorlog op te hoopen en aldus gevaar voor botsingen in allerlei oorden der wereld doen ontstaan Constateerende, dat de oorlog een nood zakelijk gevolg is van den oeconomischen en politieken belangenstrijd, die onder het huidige stelsel van voortbrenging menscli tegen mensch, en volk tegen volk in het harnas jaagt; Kunnen van deze diplomatenconferentie waar noch de politieke, noch de oeconomi- sche verhoudingen ter sprake zullen komen en die in het geheim zal worden gehouden, noch eenige directe noch indirecte vruch ten voor den wereldvrede verwachten; Achten het zelfs niet geheel ondenkbaar in verband met het uitgesproken doel, om de oorlogstoerustingen -op den tegenwoordi- gen stand te houden, dat deze conferentie zal worden dienstbaar gemaakt aan het doel om, door besnoeiing der ergste uit wassen van de technische ontwikkeling der vernielingswerktuigen, te voorkomen" dat door den stand dier ontwikkeling de oorlog onmogelijk zou worden; Verklaren, geen krachtiger middel ter bestrijding van. oorlog en militarisme te ken nen dan de organisatie der werkende klasse in den klassenstrijd, ter verovering der po litieke macht door het proletariaat, waar door de tegenstand der bezittende klasse tegen do vrije ontwikkeling der socialisti sche, op belangenovereenkomst tussehen volkeren en individuen berustende, samen leving wordt gebroken Besluiten om voorgaande redenen, hun stem aan de voor deze conferentie gevraag de gelden te onthouden. (w. g.) TROELSTRA, VAN KOL, SCHAPER. De Minister van Buitenlandsche Zaken bepaalde zich er toe te protesteeren togen veel wat in de door den heer Van Kol voox-- gelezen verklaring wordt gezegd. De heer Van Bijlandt (Apeldoorn) mce- nonde dat de groote historische beteekenis van de conferentie niet te ontkennen valt, hoopte dat de arbeid van de conferentie vruchtbaar zal zijn, waartoe hij Gods ze«en inroept. Het wetsontwerp werd aangenomen met 74 tegen. 4 stemmen. Tegen de heeren Staalman, Van Kol, Schaper en Troelstra. De heer Dobbelman legde de volgende verklaring af De mededeeling door de Regeering in haar Memorie van Antwoord, naar aanlei ding van onze bij het verslag gevoegde No ta gedaan, heeft mijn vrienden en mij wel niet geheel bevredigd, maar toch de hoop gewekt dat zooal niet op dit oogenblik, dan toch op een ander tijdstip overlegging van stukken zal kunnen plaats hebben. Wij blijven dus bij ons voornemen, om te gelegener tijd op de zaak terug te komen, eu voor 't oogenblik bepalen wij ons, gelijk reeds in onze Nota werd aangeduid, tot een eenvoudig en ernstig protest tegen de be kende uiet-uitnoodigingen. Met name achten wij het plicht op te komen tegen de door geen enkel president gerechtvaardigde uitsluiting van Z. H. den Paus. Naar diens hooge voorbeeld zullen wij echter het werk der vredesconferentie in geen enkel opzicht belemmeren. In naam mijner vrienden bepaal ik mij dus tot deze verklaring." Daarna werd behandeld de conclusie van de commissie in wier handen was gesteld het adres van den Nederl. Aannemersbond, en in welke conclusie wordt aangedrongen op éénheid ten aanzien van de regeling van de rechtsverhouding tussehen aaubesteder en aannemer en. verzekering van de vrijheid van den aannemer tot heb inroepen van rechterlijke beslissing. Na de schriftelijke bereidverklaring van den Minister van Waterstaat om in dien geest te handelen, stelb.de commissie, met intrekking van haar conclusie, eenvoudige dankbetuiging aan de Regeering voor. Desniettegenstaande werd er nog uitvoe rig gedebatteerd door de heeren Travaglino, Bastert, Conrad, Hartogh en den Minister over keuring van bouwmatrialen en den waarborg in arbitrage gelegen. De conclusie werd zonder stemming goed gekeurd. Hierna was aan de orde het voorstel van de meerderheid der commissie om de On gevallenwet opnieuw naar de afdeelingen te verzenden. De heer Lieftinck bestreed namens dc minderheid dit voorstel, dat na de uitvoeri ge schriftelijke gedachtemvisseling niet noodig en niet wenschelijk is. De heer Mees sluit zich hierbij aan, hoe wel erkennende dat er nog eenige punten zijn, waarvoor overleg met de Regeering noodig is. De lieer Bastert acht het onderzoek ge- wenscht met het oog op de bezwaren der in dustrie, terwijl ook de lieer.Kuyper de con clusie van de meerderheid verdedigde. Als dc Kamer niet tot terugzenden he slist, acht de C. v. R. zich ontslagen van alle verantwoordelijkheid wanneer de be handeling van het wetsontwerp moet wor den onderbroken. Met 44 tegen 39 stemmen wordt het voorstel tot tweede sectie-onderzoek ver worpen. Goedgekeurd werd nog het w. o. betref fende den aanleg van den Noord-Frieschen Locaal-Spoorwog nadat de Minister ver klaard bad 't in beginsel eens te zijn met den heer Smeenge, die de lijn tot Oostma- horn had willen zien doorgetrokken. Hierop ging de Kamer uiteen tot 24 of 30 Mei. De voorzitter zal alsdan voor gere geld doorwerken zorgen. Jaap Eden neemt Zondag a. s. deel a3n de openingswedstrijden der Hangsche wieler baan. Volgens de berichten moet hij in goede conditie zijn. De Eerste Kaïm-r is bijeengei oepe» tegen Maandag 15 Mei a.s. des avonds ten 8Vs ure. Het „Handelsblad" vermeldt zonder do juistheid te kunnen constateoren do ver moedelijke benoeming van den Utrecht- schen burgemeester Reiger tot gouverneur- generaal van Oost-Indië. - r-'-art'wvv? r lSSk£XiSsk

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2