53"c;Jaargang. Donderdag 11 en Vrijdag 12 (Vlei 1899. No. 9931. Eerste Blad. De familie Hilbers. Bericht. Openbare Aanbesteding. binnenland" BUITENLAND. 13) SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Schiedam en V 1 a a r d i n g e n fl. 1 <>5 Franco ir per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en V laar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau; Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: van 17 regels 90 cents; iedere regel meer 12te cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde ïileine advertentivn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon A'o. 123. Donderdagavond verschijnt de „Schiedamselie Courant" wegens den Hemelvaartsdag niet. Op Donderdag 18 Mei a.s., 's namid dags te 2 uur, zal door Burgemeester en ■Wethouders van Schiedam onder ingeze tenen der gemeente worden aanbesteed, volgens bestek no. 56 Het uitvoeren van verf- en leerwerken aan gebouwen, beschoeiingen, hekken enz., der gemeente Schiedam. Het bestek is tegen betaling van f 0.25 ter Gemeente-secretane verkrijgbaar. De aanwijzing geschiedt op 16 Mei a.s., 'smorgeDS te 9te uur aan de Stadstimmer- vserf. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 10 Mei '99. Eindelijk is de datum voor de openbare behandeling van het revisie-proces vastge steld. Gistermiddag hebben de drie voorzitters d?r kamers van het Hof, nl. de heeren Loew, Tanon en Ballot-Beaupré, de oudste raadsheeren Petit, Darest en Sevestre en de procureur-generaal Manau onder presi dium van den eerste-voorzitter Mazeau ver gaderd. Deze vergadering was geheim, maar toch weet men dat Ballot-Beaupré verklaard heeft tegen Pinksteren zijn rapport te kun nen indienen. Daarop is bepaald dat den 29sten de openbare behandeling zal plaats vinden. Men rekent dat voor de lezing van het rapport, het requisitoir van den procureur- generaal en het pleidooi van mr. Momard vier dagen noodig zijn, zoodat de uitspraak niet vóór de eerste dagen van Juni te ver wachten is. Intussclicn worden nog altijd nieuwe bij dragen aangebracht om de waarheid te doen zegevieren. In de „Figaro" is nu Pic- quart aan het woordhet blad publiceert een brief van den gevangen strijder, waarin hij generaal Gonsc's getuigenis op een aan tal punten weerlegt. Zoo toont hij aan dat Henry in 1894 Dreyfus wèl kendedat het geheime dossier hem (Picquart) niet na 1 November 189G en omstreeks den 14en dier DOOR E. YELY. „Het doet me werkelijk genoegen, juf frouw Hilbers, dat ik de gelegenheid vind u te zeggen hoe ik het gebeurde in ons huis waaraan zich die scène op straat vastknoop te, betreur. Ik weet er nu alles van." „Och," zegt zij bitter, „u neemt dat te tragisch op, mijnheer. De een of andere da me stuurt een naaister weg om de een of andere of in 't geheel geen reden uit wil lekeur. En daar heeft zij het recht toe." „Maar het behoorde zoo niet te zijn allerminst jegens u." „Ik sta op één lijn met alle anderen. „Dat geloof ik nu juist niet," zegt hij met een langen blik. „Ik weet dat u eens hooge eischen kon stellen aan het leven, aan de maatschappij •„Die moet men maar vergeten." „Gaat dat 1" Zij heeft reeds haar voet op de treeplank van den tramwagen gezet en maakt een ge baar om afscheid te nemen. „Neen," zegt hij, „ik moet denzelfden kant uit," en hij volgt haar en neemt aan haar zijde plaats. Zij zijn alleende wagen heeft zich nog niet in beweging gesteld; de koetsier en de conducteur staan tegen den dichtstbijzijnden lantaarnpaal te pra ten met een gezette vrouw die hun ontbijt heeft gebracht. Fransje ziet Frits Lohmann bevreemd aan en hij begrijpt dien blik. „Juffrouw, ik ben een ernstig man. Se dert ik u onlangs heb gezien, heeft uw le ven mij bezig gehouden. Wat is er toch veel onrechtvaardig en onwaar in onze maat schappij." „Ik begrijp u. U bedoelt dat een in zeke- r®n zin ontwikkelde ontwikkeld als de maand werd ontnomen uit vrees voor in discreties tegenover mr. Leblois, maar reeds in liet eind van October om Ilenry de gele genheid te geven zijn valsch stuk te ver vaardigen. Dat hij afwezig was, toen Henry den 2en November aau generaal Gouse dat valsche stuk ter hand stelde, ontkent Pic quart, hij zegt noch in October noch in November 1896 afwezig te zijn geweest, tot aan zijn vertrek, den 16en November, toe. Hieruit volgt dus dat men, vreezende voor Picquart's scherpzinnigheid, opzettelijk het valsche stuk van Henry voor hem verbor gen heeft gehouden. En zoo gaat hij voort met punt voor punt aan te toonen, dat Gonse's verklaring een aaneenschakeling van leugens is. De Matin' heeft heb weer eens over den geheimzinnigen zelfmoord van Lemercier- Picard, den geheimen agent, kort vóór het proces-Zola. Het blad heeft Valentine E de minnares van Picard, geïnterviewd, die den middag voor zijn dood bij Picard was in diens woning, waarheen hij haar had la ten komen „vóór zijn vertrek na heel wat onaangenaamheden en een bezoek aan zijn chefs die hem 200 francs hadden gegeven", zooals Picard zelf zich had uitgedrukt. Plotseling kwam een bezoeker wious beve lende stem om de deur te openen Picard deed verbleekcn. Valentine E. werd wegge moffeld en kon zoodoende kooren hoe de bezoeker Picard uitschold, dreigde en o. m zeide: „Ik had je verleden al moeten doo den". Daarentegen jammerde en smeekte Picard en beloofde te zullen zeggen voor de rechters dat hij de valsche stukken had ge maakt. Ook beloofde hij andere stukken binnen twee uur te zullen leveren. Toen de onbekende weg was, zag Valentine aan haar minnaar de sporen van mishandeling; hij riep uit„Zij willen mijn levenZe zullen mij dooden, die ellendelingen. Hij zond haar weg, en twee uur later vond men Le- mercier-Picard opgehangen. Valentine E. is vast overtuigd dat hij na de valsche stuk ken to hebben gemaakt, vermoord is. De ministers Dupuy en Lebret liebben nu door Havas categorisch laten tegenspre ken dat zij ooit Laguerre of mr. Cabanes of iemand anders naar Esterhazy hebben ge zonden. Ook ontkennen zij ooit mr. Caba nes verzocht te hebben te zwijgen of een aan dezen den 2en Mei door Esterhazy uit Londen gezonden telegram te hebben on derschept. Aan gene zijdo van onze zuidelijke gren zen gist het bedenkelijk. Het ongelukkige kiesrechtontwerp der regeering is wel op liet meest bedenkelijke tijdstip ingevoerd, en het zou met het oog op de groote mijn- rkersstaking wel eens -dienst kunnen doen als de lont in liet kruitvat. De ontevredenheid der anli-clericalen in België is gerechtvaardigd, en al treffen den cerste-minister Vaudenpeereboom ten on rechte de bittere verwijten immers, be last als Père Boom is met drie portefeuilles, moet hij zeker veel overlaten aan zijn col dochters uit de hoogcre kringen vrouw die werkt, toch uit haar maatschappelijke klasse wordt gestooten. Dat is nu eenmaal niet anders, kan ook niet anders en dat is liet minste dat- een verstandig mensch moet hinderen." ,Ik weet dat u ander huiselijk leed heeft." Zij trekt haar mond bijna in een bitteren plooi, als zij antwoordt: „TT moet immers mijn vader vervolgen ik heb vanmorgen nog uw naam gezien. En u zal wel we ten De woorden blijven haar in de keel steken; zij moet afbreken. Juffrouw Hilbers, is er voor u dan geen bevrijding mogelijk uit die drukkende om standigheden? U werkt maar niet voor u." Zij schudt het hoofd. „Ik kan mijn moe der en mijn zusters niet verlaten, en dan Er licht zekere toom in haar blik. Wat gaat dat alles den vreemden man aan Zij trekt haar slanke schouders naar ach teren de oud© trotsche schuwheid komt over haar. De tramwagen rijdt rammelend en bellend voort; nu het later op den dag wordt, wordt ook het straatrumoer grooter. „U is wantrouwend, juffrouw Hilbers," zegt Frits Lohmann. „Dat leert het leven mij," antwoordt zij. Hij maakt een gebaar alsof hij haar de hand wil toesteken, maar hij doet het toch niet. „Ik herhaal nog eens dat ik een ernstig man ben. En als vandaag niet bet toeval u op mijn weg had gevoerd, dan zou ik een gelegenheid hebben gezocht om u weer te zien." ,,Om mij uw meening over do onrecht vaardigheden onzer maatschappelijke orde mede te deelen?" „Om u te zeggen dat, wanneer u ooit hulp of bescherming, wanneer u ooit een riend in den besten zin des woords noodig mocht hebben, u mij moet roepen het is eerlijk gemeend." lega's, zoodat de minister van binnenland- sche zaken Schollaert in do eerste plaats verantwoordelijk dient gesteld, het mi nisterie in zijn geheel is aansprakelijk voor do ernstige gevolgen die dit van'grenzelooze willekeur getuigend ontwerp wel eens na zich zou kunnen sloepen. Of getuigt het uiet van willekeur dat, nu de gematigd-li beralen van Brussel niet meer de clericalen, maar de radicalen en socialisten zullen steu nen, dit ontwerp voor de clericalen althans 8 van de 18 zetels redt? Het kost weinig moeite om aan te toonen dat het gelicele ontwerp er op berekend is de clerieale meerderheid in do Kamer te verzekeren. De verbittering is groot; de toestand is in waarheid zeer gespannen, en de clerieale bewindslieden spelen hoog spel, getuige de heftige, dreigende taal die op meetings wordt gesproken niet door licele of halve socialisten, maar door overigens zeer gema tigde liberalen. En het blijft niet bij zin spelingen, men durft het woord revolu tie gerust noemen, en niemand verwondert er zicli over. Sommigen hopen dat de Koning tusschen- beide zal komen, om te verhinderen dat het ontwerp dei- regeering tot wet zal wor den verheven. Het schijnt dat Chamberlain inderdaad niet zoo forsch uit den hoek is gekomen als wel beweerd werd. Het gezantschap van de Zuid-Afrikaansche Republiek te Parijs spreekt althans de geruchten tegen, dat aan de Transvaalsche regeering een ultima tum zou zijn gesteld door Engeland. Tegelijk deelt het gezantschap Havas den inhoud der petitie mede, aangeboden door 9000 Uitlanders van alle nationaliteiten, waarin wordt opgekomen tegen de voorge wende grieven, vervat in de petitie met 21,000 handteekeiiingen die aan de Konin gin van Engeland is gericht en waarin men zich beklaagt over de houding der Trans vaalsche regeering tegenover de Uitlanders. Tocli schijnt de toestand ernstig. Over de geheime zitting der beide Volksraden weet men niets. Men gelooft echter dat er hoogst belangrijke berichten uit Londen en Bras- sel besproken zijn. President Kruger verwerpt inlussclien nogmaals het verwijt als zou de Transvaal sche regeering van geen hervormingen wil len weten. Zij is o. a. bereid, zegt hij, het kiesrecht te verleenen, mits do reehten van de oude burgers beschermd worden, maai de lieden die het kiesrecht vragen, willen niet de verantwoordelijkheid op zich ne men. Dat is juist de zaak: de heeren Uitlan ders kennen wel rechten, geen plichten. Gemengde Medcdeellngcn Gisteren werd in den Duitschun Rijksdag een voorstel behandeld van Liebermann tot invoering van een minder pijnlijke slacht methode. Dr. Lieber had juist het woord gevoerd, toen op de tribune een jonge man Zij ziet hem aan en haar oogen worden ,-ochtig. „Is zoo iets mogelijk?" vraagt zij, zacht het hoofd schuddend. „Juffrouw Francisca!" „Ja, ja, u zegt liet en ik kan niet anders, ik moot- u wel gelooven maar liet is zoo zoo zoo heelemaal niet van onzen tijd, van onze toestanden." Mannen, vrouwen en kinderen zijn in- en uitstappend, hun voorbijgegaan. Maar zij hebben het niet gezien; van het begin dei- rit af hebben zij zich alleen met elkander bemoeid. „Is het niet heerlijk dat er gevoelens cn gewaarwordingen zijn die ons verheffen ho ven het alledaagsclie V' fluistert hij. „En wil u mij de stellige belofte geven dat u aan mijn woorden zal denken als u een vrienn noodig heeft?" „Ju." „Ik dank u." Zij zwijgen even. Zij denkt er over hoe eerlijk en riin stem klinkt, hoe goedig zijn gelaat is. Hij gelijkt in liet geheel niet op zijn knappen broeder; bij hem geen re gelmatige lijnen, geen fijnen neus, geen puntige snor. Frits Lohmann ziet er eer burgerlijk uit met zijn bakkebaard; zijn grauwe oogen spreken van koel verstand. En hij heeft ook niets over zich van den ele- ganten man van do wereld. Zijn hand zoekt de hare, en zij legt er haar vingers in, die hij met zachten druk omsluit. Maar dan trekt zij ze snel terug. Het is haar warm om het hart geworden; haar borst is beklemd. Eli als zij recht voor zicli uit door het raam kijkt, ziet zij dat de tram nu in de Maassenstraat tegenover de villa Clementine is, en dat brengt een verandering in haar teweeg. Heb roept haar opeens in de werkelijkheid terug. Zijn ouderlijk huis daar met al de pracht en met zijn solide maatschappelijke basis en het hare met den strijd om het bestaan zijn ouders in aanzien en vol waardig heid en haar vader versjouwd en aan la- opstond en een aantal brochures in de zaal wierp, terwijl hij riep„Niet voor ossen, doch voor menschcnrechtcnDoor de be dienden werd hij verwijderd. De vice-voor- zitter dr. von Frcgc verklaarde, dat wan neer do zitting nog eenmaal gestoord zou worden, hij de tribune zou doen ontruimen. De man schijnt een boekhandelaar to zijn, terwijl de brochures getiteld waren„Een zaak-Dreyfus in Duitscliland", In den Franschen Senaat, die gisteren weder bijeenkwam, antwoordde de voorzit ter op een vraag van Labicke dat liet bu reau van den Senaat gemeend had niet wei gerend te moetenmutwoorden op de dag vaarding van Papillaud die alle senatoren als getuigen heeft opgeroopeu in liet hem door Joseph Fabre wegens beleediging aan gedane proces. liet bureau protesteert te gen liet misbruik maken bij het dagvaar den, maar laat iederen senator vrij om te handelen zooals hem goeddunkt. GisLeren zijn comissies benoemd uit de Fransclie Kamer ter onderzoeking der voor stellen tot grondwetsherziening. Op twee na zijn alle benoemden in beginsel voor één herzieningenkele op de door Gerviile- Réaclie voorgestelde grondslagen vermin dering van het aantal afgevaardigden en be perking van het veto-rockt van den Senaat. De Francehe legeeiing beeft de benoeming van mgr. Lorenzelli, tliaus nuntius te Münclien. vroeger te 's-Gravenhage, tot nuntius te Parijs goedgekeuid. Een der Parij=che bladen beweeide uit Dschibouli te hebben vernomen dat kolonel Mai chand vermoord is. Een Havas-nota evenwel zegt dat geen enkel bericht van dien aard op bet ministerie van koloniën is ontvangen. De „Temps" zegt dat volgens een bericht van Tcnoriffe aldaar het gerucht loopt dat te Grand-Bassam, op de Ivoorkust, de bui lenpest is uitgebroken, en dat de Ivoorkust verdacht is verklaard. Het ministerie van koloniën zegt dab in derdaad te Marseille een verdacht ziektege val op een van de Ivoorkust komend schip is voorgekomen. Daarom is quarantaine be volen. Generaal Gallieni, de gouverneur van Madagascar, is naar Frankrijk vertrokken. Naar Havas uit Tananarivo verneemt, is liet doel zijner reis te onderhandelen over het sluiten eener leening van 60 millioen voor aanleg van spoorwegen en andere pu blieke werken. De Russische gezant te Belgrado, Scha- t.jwski, die op zoo gespannen voet leeft met cx-koning Milan, is nu teruggeroepen en vervangen door Staal. In de laatste dagen liepen te Washing ton onware geruchten dat president Mc Kinley ernstig ziek zou zijn. Do waarheid is dat de President na een tand-operatie ger wal geraakt en altijd in gevaar om in onaangename aanraking te komen met de wet. Zij klemt haar tanden op elkaar om met luide liaar smart uit te schreeuwen wat was het, dat zij even heeft gedroomd, zonder bepaalde voorstelling, zonder woor den? Weg, weg met dat gevoel dat als het ware een weldadige warmte over haar uit goot nu stroomt het haar weer ijskoud door de aderen. „U is thuis," zegt zij, „daar is de villa Clementine, mijnheer Lohmann. „Neen, ik ga nog een eindje met u mee." „Ik moet u verzoeken dat niet te doen." Haar totaal veranderde toon trekt zijn aandacht. „Maar ik zie u toch weer, juffrouw Hil bers?" „Als het toeval het wil of onze afspraak het eischt." „Wij zien elkaar weer," antwoordt hij met overtuiging. Dan groet hij haar eer biedig en springt van den wagen, en nu staat hij daar voor de villa, terwijl hij den 'tram nakijkt. En eerst als die om den hoek der straat verdwijnt, herinnert hij zich dat hij niet het minste plan had hierheen te gaan, want dat hij nog in de Behrenstraat wordt verwacht. „Zoo iets is mij nog nooit overkomen," zegt hij Bij zich zelf, en hij lacht er om. En dan roept hij een station- neerend rijtuig aan. Voor haar zou men er ger kunnen doen dan een afspraak verzui men De lucht onder het reusachtig glazen dak van den Wintergarten ziet blanw-wit; zij lijkt wel een vaste massa; zij bestaat uit •rook en allerlei dampenzij zweeft niet bo ven de hoofden der duizenden bezoekers zij schijnt er boven te staan. Tafeltje aan tafeltje, loge aan loge is bezet en de eenige bewegelijke elementen zijn de kellncrs die met ficsschen en glazen af en aan loopen of laat komende bezoekers. aan neuralgie lijdt en rust noodig heeft. Daarom is hij voor een poosje naar Hot- springs gegaan. Naar uit Washington wordt gemeld, is thans allo hoop op het bijeenkomen der Amerikaansck-Canadeescke commissie in Augustus opgegeven wegens de weiai-'e toe geeflijkheid die aan beide zijden is h oond. Ned. Znid-Afriknansclie Vereeniging. Alen meldt ons uit Amsterdam Onder leiding van den voorzitter des be- stuurs mr. II. P. G. Quack, werd heden de jaarvergadering gehouden van de Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Behalve een 5-tal bestuursleden werd de vergade ring door 6 gewone leden bijgewoond. liet verslag reeds aan de leden toege zonden en door de dagbladen in hoofdzaak openbaar gemaakt werd niet voorgelezen. De heer Quaek deelde nog mede dat het Volksliederenboek voor Zuid-Afrika waar schijnlijk in liet volgend jaar zal worden uitgegeven; voorts dat liet bestuur onder handelde met de Regeering over het vesti gen van eeu leerstoel in het Roomsch-IIoi- landseli-Reeht aan een onzer Rijks-Univer siteiten ten bate van Zuid-Afrikaanselie studenten; aangezien daar nog geldt dit recht naast het Engelsch recht. De nieuwe hoogleeraar zal dus van beide juridische on derwerpen studie gemaakt moeten hebben. Do Alinister heeft voorbereiding eener wets wijziging noodig, dit vercisclit tijd. De Ali nister heeft de toezegging gedaan in overwe ging te zullen nemen een leerstoel te Lei den te zullen vestigen. Er is dus kans dat de gediplomeerden van het staats-gymna- sium te Pretoria de reehts-studie te Leiden zullen kunnen voortzetten. De aftredende bestuursleden Quack, Loman, Everwijn Lange, Aloltzer, de Geer werden herkozen en de heer G. A. Aliddelburg gekozen. Een exemplaar van het verslag zal de Koningin toegezonden worden. Het bestuur van den Ned. Vegetariers- bond heeft den termijn van inzending op zijn prijsvraag voor een beknopte brochure over het Vegetarisme verlengd tot 1 Juni. 'KETI1ËL EN SPALAND, 10 Mei. De ge meenteraad zal vergaderen op Zaterdag 13 Mei a.s., 's morgens om 11 uur. 'KETHEL EN SPALAND, 10 Mei. Gisteren- namiddag zou een beschonken vrouw op den Vlaardingschen weg uitwijken voor een naderenden wagen. Zij geraakte daarbij echter zoodanig buiten de goede richting dat zij een oogenblik later in een sloot terecht kwam. Een paar voorbijgangers brachten haar weder op het droge en gevolgd door een joelende kinderschaar werd zij naar het ge meentehuis geleid waar haar den tijd werd gegeven om de nevelen, die haar geest be lemmerden, te doen optrekken. Lang voordat de voorstelling begint heeft het publiek al de beste plaatsen dicht hij het looneel bezet, en nu ziet het 't cene nummer voor, 't andere na op de biihno uitvoeren; nu buigen cn rekken zij de hal zen naar de acrobaten daar boven aau de zwevende trapezen en. zijn de banden in do weer om te applaudisseeren. Daar zijn def tige families van buiten die Berlijn ook „van dien kant willen loeren kennen; daar zijn solide Berlijnsclie huisvaders en huismoeders, die de genietingen van den Wintergarten tot de schoonste rekenen die zij kennen, en van het eerste tot het laatste nummer van het reusachtig program blij ven. Daar is de luitenant in politiek en de noodlijdende hoereboer en de effectenman daar zijn dames die niet ongeneigd schijnen kennis te maken, en schuchtere winkeljuf frouwen die met beroepszusters liier voor 't eerst zijndaar zijn ook bekende figuren uit de groote wereld die hun gasten hier heen brengen. De groote Rembrandt-lioed met wuivende veeren of bonte bloemen zit op golvend haar; de kleine capote omlijst stemmig eenvoudige gezichten; de geplooi de blouse schittert in alle kleuren en het tailor-made kostuum omsluit nauw vol maakte vormen. Echte brillanten schitte ren, maar ook simili, en wie waarlijk chic is, draagt hier geen sieraden en is zeer een voudig gekleed. Sommigen slaan nieuwsgie rige of gespannen blikken naar alle belen dende tafeltjes, want voor hen is dat alles maar een omlijsting; anderen geven zieli geheel over aan het tingeltangel-genot en wachten^ ongeduldig op het verschijnen der „sterren". En daarboven wordt gespeeld, gedanst en gezongen, en beneden wordt be wonderd, geschertst, en gelachen en men be wondert en applaudisseert. Want onder al de specialiteiten die daar boven het hunne ten beste geven, vindt een ieder zijn gading. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1