If. II Gedrukt teb Drukkerij v. d. Sohiedamsche Courant. If/ II-. If-"- |A4* to, I*. K e rk en Schooi. gemengd Nieuws. Finantiëel. Yisscherij. Scheepvaart. Mandei. °P IS SS* 1^ IV I j V I&4 lAr* 1^ I? j f Iiefc verlaten der woning aan de directie van zijn verlruizïng kennis te geven. In het door hen te betrekken perceel wordt hem geen gas over een muntgasmeter verstrekt, dan nadat door hem een bedrag van f 1.50 ten kantore der gemeente-gasfabriek is betaald. Art. 5. De muntgasmeter-gebruiker of de eigenaar der woning, die den muntgasme ter door een gewonen gasmeter wensch t te doen vervangen, kan, na betaling van f 30 ten kantore der gemeente-gasfabriek, de aan de gemeente toebehoorende binnenleidin gen en toestellen, met uitzondering van den muntgasmeter, overnemen. Art. 8. De gasverbruiker is verplicht van het ontdekken van gebreken aan of van eenig lek, hoe gering ook, in de gemeente toestellen ten spoedigste schriftelijk kennis te geven aan de directie. Deze houdt daar van aanteekening in een klachtenboek. Op dezelfde wijze wordt gehandeld met klach ten over den aanvoer van gas. De herstelling der gemeente-toestellen ge schiedt door de directie voor rekening van de gasfabriek, tenzij mocht blijken, dat het gebrek of het lek door beschadiging of ver keerde behandeling is veroorzaakt, In dit geval is de gasverbruiker verantwoordelijk voor alle schade, welke in het bij hem in gebruik zijnde perceel of perceelsgedeclte aan de gemeentetocstellen mocht ontstaan, en gehouden dadelijk de kosten der herstel ling te vergoeden volgens opgaaf der di rectie. Art. 7. Voor het gas is verschuldigd, be rekend per kub. Meter volgens iedere aan- wijzing van den muntgasmeter, acht cent per kub. M. Art. 8. De opneming der aanwijzing van den. gasmeter en den muntgasmeter ge schiedt in den regel eens per maand, doch kan, als dit door de directie noodig geoor deeld wordt, meermalen per maand geschie den. Door den gasopnemer wordt de aanwij zing van den gewonen gasmeter en de ver. bruikte hoeveelheid gas aangeteekond op een daarvoor bestemd biljet, dat zich daar voor bij den gasmeter en onder hot bereik der beambte moet bevinden. Art. 9. Bij do opneming van den munt gasmeter worden de in het muntkastje aan wezige geldstukken, desverlangd in tegen woordigheid van den verbruiker, uitgeteld, geïnd en met den munt-totalisator en het muntrad gecontroleerd. Het aantal kub. M. door den meter-index aangewezen, als se dert de laatst voorgaande opname ver bruikt, wordt daartoe met acht vermenig vuldigd. Blijkt alsdan, dat het totaal bedrag dei- muntstukken niet met dit product overeen stemt, zoo is de verbruiker verplicht het tekort bij te passen, zoodra dit van hem ge vorderd wordt. Art. 10. Aan den directeur en de verdere beambten en bedienden der gasfabriek moet ten allen tijde toegang tot de gemeen tetoestellen en gelegenheid om daaraan het noodige te verrichten, verleend worden. Art. 11. Wanneer bij het opnemen van den gasmeter mocht blijken, dat deze bui ten toedoen van den gasverbruiker of van zijn huisgenooten, of van. de personen in zij nen dienst of in zijn perceel toegelaten, niet of niet nauwkeurig heeft gewerkt, wordt de verbruikte hoeveelheid gas door de directie begroot en de gasmeter door een anderen vervangen. Art. 12. Wanneer tengevolge van het be schadigen, het afbreken, het wegnemen of vernielen van den gasmeter door den gas verbruiker, door zijn huisgenooten of door de personen in zijn dienst of in zijn perceel toegelaten het gasverbruik niet kan wor den opgenomen, wordt onverminderd de verplichting tot schadevergoeding voor de beschadigde of vernielde toestellen volgens opgaaf van de directie het verbruik van gas geacht gelijk te staan met het grootste verbruik, dat gedurende denzelfden tijd se dert de laatste meteropneming door een gasmeter van gelijke grootte in de gemeen te is aangewezen. De gasverbruiker is ver plicht naar dien maatstaf te betalen. Art. 13. Bij den muntgasmeter-gebruiker wiens gasverbruik na 12 maanden beneden 240 kub. M. is gebleven, worden de toestel- Inn en leidingen verwijderd vanwege de di rectie, tenzij hij voor eiken kub M. bene den dit getal twee cents bijbetale. Art. 14. Ieder muntgasmeter-gebruiker is verplicht bij eigendomsovergang der door hem gehuurd of gebruikt wordende woning, of wanneer deze woning zal worden ver bouwd of gesloopt, of wanneer daarin brandschade is ontstaan, daarvan onmiddel lijk schriftelijk kennis te geven aan de di rectie der gemeente-gasfabriek. Ingeval van eigendomsovergang der wo ning moet de nieuwe eigenaar een formu lier onderteekenen als in art. 1, le lid be doeld. Art. 15. Bij staking van het gasverbruik moeten de bij den muntgasmeter aanwezige materialen en toestellen in goeden staat worden afgeleverd of aan den opvolgenden verbruiker worden overgedragen, waartoe vanwege de directie een inspectie zal ge schieden. Wordt alsdan beschadiging geconsta teerd, zoo is die verbruiker verplicht de schade te vergoeden. De zegels van den muntgasmeter mogen onder geen voorwaarde worden beschadigd. Art. 16. De gemeente is tot geenerlei ver goeding of schadeloosstelling gehouden, in dien de levering van gas, door welke oor zaak ook, mocht worden belemmerd of ver hinderd, of indien door de gemeentetoestel len eenige schade mocht ontstaan. Art. 17. De directie is bevoegd, zonder voorafgaande waarschuwing, den toevoer van gas af te sluiten: a. voor den gasverbruiker, hij wien de gemeentetoestellen beschadigd of verkeerd behandeld worden b. voor den gasverbruiker, die weigert aan de directie en de verdere beambten en bedienden der gasfabriek toegang tot de ge meentetoestellen te verleenen c. voor den gasverbruiker, aan wiens toe stellen lekken bevonden zijn, die niet on middellijk worden hersteld, en d. voor den gasverbruiker, die de bepa lingen dezer verordening niet nakomt Art. 18. De directie is verplicht, onver minderd de toepassing van het Wetboek van Strafrecht, zonder voorafgaands waar schuwing den toevoer van gas af te sluiten voor den muntgasmeterverbruiker, die den gasmeter verplaatst of doet verplaatsen, de diensthuis en haar verbinding met den gas meter verandert of doet veranderen of op de diensthuis voor den gasmeter eenige lei ding aanbrengt of doet aanbrengen. Art. 19. Alle bepalingen en voorschrif ten, vervat in de verordening regelende de Voorwaarden betreffende de levering van gas door de gemeente-gasfabriek te Schie dam, zijn, voor zoover zij niet van deze voorwaarden afwijken, in hun geheel ook voor muntgasmeter-verbruikers van kracht. Art. 20. Gas over een muntmeter gele verd, wordt alleen verstrekt in woningen van een huurwaarde tot f 200 's jaars. School vergrooting. De school van mej. Kimmijser is te klein voor het getal leerlingen de districtsschool opziener maakte B. en W. hierop attent en meende dat aldus eene goede klassenindeeling onmogelijk was. Thans zijn n.l. drie klassen in één lokaal bijeenweldra zullen er vier daar samen moeten zyn. Er rest dus niets dan de school te vergrooten. Dit ka ge schieden door op de drie lokalen aan de Gerrit-Verboonstraat een bovenverdieping te maken De directeur der gemeentewerken onder zocht of c'it mogelijk was en antwoordde bevestigendhet plan verwierf de goedkeuring der autoriteiten de kosten zijn f 7270 voor bouw en f1200 voor schoolmeubelendaar echter het Rijk 25 pCt. van de eerste ver goedt is de totaal uitgaaf in ronde som f0650. B. en W. stellen ou aan den gemeente raad voor om te besluiten: lo. tot uitbreiding der meisjesschool met drie lokalen volgens plan2o. hun college te machtigen tot openbare aanbesteding van dat werk. Aangezien het, volgens B. en W., een buitengewone uitgaaf geldt, kunnen de kosten door een leening worden gedokt, waaromtrent ze later voorstellen zullen indienen. Wij willen hier niet incidenteel de quaestie van buitengewone en gewone uitgaven be handelen, maar wjjzen er toch op dat men hier o. i. niet te doen heeft met iets wat buiten kijf onder de buitengewone uitgaven valt. Door het langzaam stijgen van het aan tal leerlingen (1896 102; 1897 103 1898 129; 1899 132 en na September minstens 141), een zaak dus van heel ge wonen aard, wordt de vergrooting hoofd zakelijk noodig. Wil men dus hiervoor leenen, men leene op zeer korten lermyn, b.v. voor 10 jareo, om het nageslacht b.v. tot over 50 jaren met deze uiigave te belasten, wanneer reeds lang weder nieuwe vergrooting noodig zal gebleken zyn, gaat dunkt ons niet aaD. Maar, zooals gezegd,incidenteel willen wij hier deze zoo belangrijke quaestie niet behandelen. Ned. Herv. Kerk. Algemeens Synode. Io de zitting van de Algemeene Synodale Commissie van gisteren werd de behandeling der financieelo aangelegenheden voortgezet. Ten aanzien van het hulppensioenfonds voor emeriti-predikanten werd besloten het bedrag van het uit te keeren pensioen wederom vast te stellen op f100. Uit de rekening van de aangelegenheden voor de Synodale Bijbelvertaling des N. T. bleek dat in het vorige jaar de ontvangst bedroeg f 1955.31 waarvan f1200 is ge stort in de kas van het fonds ter voorziening in de geestelijke beheeften en f300 in die van het studiefonds. Omtrent het fonds voor de a'gemeene weduwen- en wezenbeurs kan gemeld worden, dat aan contributiën f240 meer is ontvangen dan in het vorige jaar. De vacatuiirgelden brachten f400 minder op. Het aantal weduwen nam toe met 9, dat van de minderjarigen met 2, terwijl d vt der erven 4 minder was. Het bedrag der uitkeering voor weduwen werd wederom vastgesteld ad f172.50. Ingekomen was een nota van den heer D. van Popta, lid der Alg. Synode, bevattende een lijst van vacante plaatsen en opmei kin gen omtrent de contributie van dezen aan de beurs. Blijkens het rapport daaromtrent bedraagt het lotaai der nieuwe quotisatie de som van f 20,640 tegen f 25.530 in de vorige vijf jaren' Beroepen: Te Oudeschild, P. H. Kapi tein Jr., te Oterieek. Aangenomen: Naar Hulst, door L. M. de Boer M.Lzn., te Neede. Bedankt: Voor Lexmond c. a., door J. Wolters, cand. te Amsterdam. Gerei\ Kerken. Bedankt: Voor Broek op Langendjjk, door J. E. Vonkenberg, te Voorthuizen. R.-K. Kerk. Zondag werd in alle parochiekerken van Utrecht onder de H.H. Missen afgekondigd, dat aan den aartsbisschop, bij zyn zilveren priesterfeest op 15 Aug. a.s,, namens de geestelijkheid en de geloovigen van het aarts bisdom een feestgave zal worden aangeboden die zal gebruikt worden, om in den tuin der nieuwe aartsbisschoppelijke woning een ge bouw in te richten, dat localen zal bevatten voor het archief, het bureau, de bibliotheek en de huiskapel. De heer J. Drehmans, is door mgr. Fr. Boermans benoemd tot kanunnik der kathe drale kerk te Roermond. Maandag had de plechtige installatie in de kathedraal plaats. Wij namen uifc de „Amh. Ct." een medo- de-eling over betreffende de werkzaamhe den van den heer Vulliod, den „adsistent' van prof. Van Hamel, aan de Gromngsche universiteit. De „Pr. Gr. Ct." heeft den hoogloeraar geïnterviewd. Hij verklaarde zelf ai de kos ten te dragen van deze proefneming, „of schoon het nu op zichzelf niet zoo dwaas zou geweest zijn de jongelui iets te laten betalen voor een onderwijs waarvan zij, en zij alleen, het grootste profijt zouden heb ben." „De correspondent der „Arnh. Ct.' meent, dat het nut van dit werk „niet is na te speuren". Ik moet onderstellen dat hij geen mijner leerlingen ooit daarover on dervraagd heeft. Want, zoowel hun mede- deelmgen, mij daaromtrent gedaan, als hun trouwe opkomst bij de conférences van den heer Vulhod, bewijzen genoeg op hoe hoo- gen prijs zij hetswerk stellen van dien „as- sitent", of, zooals wij hem met een naam noemen die aan de Fransche universiteiten burgerrecht heeft, dien „chargé de confé rence!:". „Dat het praktische werk van den heer Vulliod ook een litterarisch karakter draagt en hij enkele werken van klassieke of mo derne schrijvers met de studenten leest en verklaart, is een voordeel dat zijn eigen uni versitaire opleiding hem geeft, en dat bij zonder te waardeeren valt, omdat de jon gelui nu tevens rechtstreeks worden inge wijd in de wijze waarop aan de letterkundi ge faculteiten van Frankrijk de Fransche letterkunde wordt beoefend. De heer Vulliod zal hier tot de groote vacantie werkzaam blijven Ik reken dat te gen dion tijd de proefneming lang genoeg zal geduurd hebben om haar waarde in het licht te stellen. Maar ik hoop hartelijk, dat do regeering voor 1900 een subsidie voor dit assistentschap beschikbaar zal willen stel len. Vermoedelijk zullen de studenten zelve, in afwachting van die beslissing, hem uit- noodigen om, na de groote vacantie, van einde September tot Kerstmis, tegen, billij ke vergoeding, terug te komen. Mochten sommigen hiertegen bezwaar hebben, dan blijf ik gaarne bereid hen te helpen. Want het is mijn ernstige wensch om voor hen die hij mij do leiding van hun studiën komen, zoeken, de gelegenheid tot die studiën zoo ruim mogelijk aan de universiteit te doen vinden. Maar tevens wensch ik hartelijk, dat de voorgenomen organisatie, zonder te veel tegenkanting van hen die nog op het oude standpunt staan, haar beslag zal krij gen en dat, gelijk ik liet, anderhalf jaar ge leden, in mijn rectorale oratie zeide, de stu dio der moderne tanen aan de universiteit, met name die van het Fransch „de volledi ge vertegenwoordiging en de passende or ganisatie vinden mogen waarop zij, ook in verband met de opleiding van leeraren voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs aanspraak hebben"." Zooals bekend is, zal de jaaiTy'ksche verga dering van de Vrije Universiteit te Amsterdam dezen zomer te Middelburg gehouden worden en wel iu liet Schuttershof, waarbij o.a. prof. di'. A. Kuyper als spreker zal optreden. De bidstond, die tot opening van de vergadering den avond te voren zal worden gehouden, zal geleid worden door ds. P. W. J. Klaarhamer, te Utrecht, vroeger predikant by "de Geref. gemeente te Middelburg. De vergaderden zul len zich na afloop der vergadering vereeoi- gen aan een gemeenschappelijken maaltijd in het sGrand Hotel des Bains" te Vlissingen. Lager Onderwijs. De algemeene vergadering van de Vereeni- ging voor Gereformeerd Schoolonderwijs zal dit jaar te Utrecht worden gehouden in de Bagijnekerk, op Donderdag 25 dezer. Aan de orde is o a. de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur en o.m. de vol gende punten van bespreking a. Hoe oordeelt de vergadering over het thans gewijzigd ontwerp van wet op den leerplicht, inzonderheid wat betreft het her- halingsonderwijs b. Het vorige jaar is destelling verdedigd sOnderwijzeis aan scholen voor gerefor meerd onderwjjs hebben hunne leerlingen te beschouwen, dus op te voeden en te onder wijzen, als wedergeborenen." Welk onderscheid moet er in hun systeem van opvoeding en onderwijs worden in acht genomen, naar gelang ze het met die stelling al of niet eens zijn Hooger Onderwijs. Utrecht. Doct.-ex. Rechtswetenschap de heer H. van Groenendael. De Leidsche hoogleeraar in de chirurgie Van Iterson heeft Zaterdag te Koningsbergen onder behandeling van prof. von Eiselsberg, den voormaligen Utrechtschen hoogleeraar in de chirurgie, eene goed geslaagde maag operatie ondergaan. Geheel- OnthoudersVelddag. Thans is verschenen een programma van den tweeden Pinksterdag op het landgoed de Hartekamp", nabij Bermebroek, te hou den Geheel-Onthouders-Velddag, waarvan wij reeds meermalen melding maakten. Er blijkt uit, dat op twee plaatsen zal worden gesproken. Om 10 uur des morgens zal de 2e voor zitter, de heer R. R. Posthuma, een ope ningsrede houden. Verder zullen spreken deze heeren, met de navolgende onderwer penP. H. Velthuysen, van Rotterdam: „Het vonnis en de uitvoering daarvan"; W. L. Schram, van Haarlem„Eigen ge maakt leed"; P. C. Tijssen, van Zalt-Bom- mel: „Het gevoelen van Christus"; mej. C. Clausing, van Amsterdam: „De redding boot" mej. Heydens, directrice van „Beth San" te Amsterdam „Ernst der liefde" mej. A. G. P. Schreuder, van Haarlem; „Verbodswetten"; Koopmans, van Amster dam: „Geen koning maar moordenaar"; Joha P. van Eeeuwen, van Amsterdam „Naastenliefde"adjudant B. "Vlas, Leger des Heils'„Barnabas of Jezus"; B. Duivis, van Zaandam„Een door God verboden vrucht, door Satan aangeprezen"ds. C. M. W. Plet, van Wezep„Winst en verlies" H. Langendohk, woord". van Haarlem„Slot- De standjes te Oud-Karspel. Tot heden blijft liet te Oud-Karspel nog rustig. Enkele rijksveldwachters zijn ver trokken, doch de nog aanwezige politiemacht is groot genoeg om ongeregeldheden voorkomen. Het hoofd der school begeeft zich nog steeds onder bescherming der politie naar de school. Hel aantal leerlingen is weder com pleet. De vijandige stemming blijft overigens riog hetzelfde, zoodat het nog wel geruimen tijd kan duren, eer de politie zich kan terug trekken. Oorlog in vredestijd. Een vijftal huzaren te Roermond in garni zoen, die zich Zondagavond van het station naar de kazerne begaven, werden eensklaps door onbekenden op steenworpen onthaald, ten gevolge waarvan één aan 't hoofd werd verwond. Aanvankelijk scheen het alsof deze wonde niet van ernstigen aard was, doch thans is gebleken dat de hersenschedel ge spleten is, en hij eene hersenschudding be komen heeft, zoodat men voor zijn leven vreest Gisteren werd een zekere S. als dader aangehouden, doch deze wist zich uit de handen der mai échaussées los te rukkeo hg is nog steeds voortvluchtig. De drank. Te Rotterdam is de vleesclihouwersknecht G. H. in een kroeg in den jenever gestikt. Winter of lente Het koude weer van de eerste week van Mei en het vallen van veel regen en sneeuw in de bergachtige streken heeft de rivieren in Duitschland sterk doen stijgen. In Zwitserland ligt zooveel sneeuw op de bergen, dat over vele passen de gemeen schap verbroken is en men ernstig bevreesd is voor zware sneeuwvallen als de zon, die m dezen tijd van het jaar reeds krachtig is, doorbreekt. In de geheele streek van heb Reuzenge bergte is de toestand dezelfde. Zaterdag 11. had over geheel Oostenrijk-Hongarije een plotselinge thermometerdaling plaats en sneeuwde het geruimen tijd. Er zijn vele rivieren buiten de oevers getreden, waarbij bruggen werden vernield en spoorwegen be schadigd. Noodlottige brand. Bij een brand in een wolpakhuis in de groote Poolsche fabrieksstad Lodz zijn vier menschen in de vlammen omgekomen; zes personen kregen ernstige brandwonden. jErnstig ongeluk. Te Dieszenhcfen, in Thurgau, was een schoolmeester bezig zijn leerlingen, experi menten met chemicaliën te verboonen, toen een glazen apparaat, dat daarbij gebruikt werkt, plotseling sprong. Vijftien kinderen en de meester zelf werden gewond. Zes jon gens, die ieder een oog hebben verloren, zijn naar de kliniek te Zurich gezonden. Den razende' Een krankzinnige heeft in Sergiëfsk, in het Russische gouvernement Moskou, af schuwelijke dingen gedaan. Hij vermoordde met een snoeimes een voor. een de bewo- ners van een pachthoeve en takelde de doo- j den met ontelbare wonden toe. Om den ra- j zende meester te worden, moest men eerst een wilde jacht op hem maken door de vel- J den. Geloofshaat. Naar uit Buda-Pert wordt gemeld heeft een rijk grondeigenaar, zekere Adolyrni, zijn eenigen zoon gedood omdat deze van het protestantsche naar het katholieke geloof was overgegaan. De vader ging zich daarop bij de politie aanmelden. Den opUchtster. Het overlijden wordt gemeld van zekere Mathilde Marchal, die indertijd beweerde van 't Heilige Hart in last te hebben de Naundorff's op den Franschen troon te brengen, waartoe zij een tijdschrift had op gericht. Daarin verhaalde zij o. a. dat do Paus door een der kardinalen in de onder- aardscho gewelven van 't Vaticaan was op gesloten en de Duivel in eigen persoon ra zijn gedaante op 't Vaticaan regeerde. Zij werd in den grooten kerkdijken ban ge- j daan, maar lichtte velen op. een jonge dame bevond. Mark Twain en 2yn vriend gingen aan het raden, hoe oud deze dame wel zou zijn. De een raadde 17 jaar de andere 19 en geen van beide wilde den ander toegaven. Eindelijk viel het hun in, dat er volstrekt geen t eden was om hierover te twisten, daar zij immers naar de dame toe konden'gaan en haar vragen hoe oud zij was. Harris be twijfelde het of Mark Twain den moed zou hebben haar aan te spreken; deze wilde bewijzen, dat hij riiet bang voor haar was en bood aan tot haar te gaan en ze uit te hooreo. Zoo gezegd, zoo gedaan. Het ging echter niet aan haar pardoes te vragen: Hoe oud is u juffrouw 1" Daarom, na eerst bij zich zelf overlegd te hebben, hoe het beestje aan te pakken, maakte hij eene hoffelijke buiging en hield zich alsof hij de dame van vroeger kende. Zoo sprak hij haar aan. Het bekwam hem echter slecht. Zoodra hij de dame had aangesproken, vroolijkte haar gezicht op en straalde van vreugde zij scheen hem werkelijk te kennen. Het was een zeer lastige positie. Zij zeide dat zy hem dadelijk herkende, toeo hij in de zaal kwam en wist, dat hij bij haar zou komen. »Neem plaats," zeide zij, ven laat ons over de goede oude tijden praten." Dat was heel aardig, .maar Mark Twain wist niets van deze goede oude tijden. sHerin- nert u zich den storm, dien wij mee ge maakt hebben?" »Den storm? 0ja 1 Die storm!" antwoordde Mark Twain, die nooit een storm meegemaakt had. Zoo ging het verder, en de dame kwam met herinneringen over een »Mary", over een jGeorge", zonder dat Mask Twain iets anders had weten te antwoorden dnnj>0 ja dat herinner ik mij". ïEo herinnert u zich dat zoete kind, hoe noemde u het ook maar weer -" Mark Twain wist niet, of het kind een jongen of een meisje was, en noemde dus een naam, die voor beide geslachten paste ïFrancis". Ja, juist Francis," luidde het autwoord. Maar er was nog een kind, dat ik niet kende, daar het reeds gestorven was. Hoe heette dit toch wel Mark Twain hoorde, dat de dame het kind niet kende en waagde daarom een naam te noemen sHenry". De dame begon na te denken. »Er is mij iets niet recht duidelijk," zei zij, »want als ik mij goed herinner, noemde men het in den familiekring van het kind altijd nElisabeth." Maik Twain bemerkte, dat hij zich met geene herinneringen kon inlaten, die hy met had en nam afscheid van de dame, terwijl hij haar dankte voor de aangename oogen- blikken, die bij hem oude herinneringen weder had doen opleven. De dame lachte: ïlk ken u in het geheel niet," zeide zij smaar ik bemerkte, dat u mij onder een valsch voorwendsel aange sproken had enwilde u daarvoor straffen. Faillissementen. Uitgesproken: 4 Mei. R. Franssen, kleermaker te Beek (Lim burg), Rechter-eomm. mr. Van Rijckevorsel. Uur. mr. H. Paulussen te Maastricht. A. H. Hemminga, timmerman en aannemer te Beetsteizwaag. Rechter-comm. mr. N. van Hasselt. Curator mr. J. J. E. Boschloo te Hee renveen. Opgeheven: J G, Buddeke en R. de Ruiter, Amsterdam. Den Messalina. Uit Budapest meldt men, dat de vrouw van een molenaar te Udvar, om haar vijandin te treffen, vergift in meel deed. Een geheele familie en een aantal arbeiders gebruikten het meel en dientengevolge liggen thans 19 menschen op sterven. De vrouw is gear resteerd. Twintig vrouwen. Een te Wilhesbarre (Ver. St.) woonachtig vreemdeling,. Adam Peshla, had'een meisje van 14 jaar geschaakt, wier ouders eveneens te "Wilhelsbarre woonden, en was met haar getrouwd. De politie zette de verliefden achterna, en constateerde dat zij zich le Philadelphia, te New-York en te Boston had den opgehouden. Eindelijk slaagde zij er in ontvoerder en ontvoerde te Hazleton, in Pennsylvanië, te achterhalen. Toen Adam Peshla riu voor den rechter werd gebracht, bekende hij niet alleen de ontvoering van het meisje, maar verklaarde ook als gold het de eenvoudigste en natuur lijkste zaak ter wereld dat hij in bijna alle landen een vrouw had; op zijn minst had hij twintig vrouwen. De man werd tot zes jaar dwangarbeid veroordeeld, wat zijn 21ste, veertienjarige vrouw heette tranen deed schreien. SCHEVENINGEN, 9 Mei. lieden werd door 5 bomschuuen en door 5 loggers versche visch aangevoerd. Van IJmuiden werd circa 200 mand gezonden. Tarbot gold f5 tot f7 50, tongen f0 40 tot f0.60, grooto zeehanen f0 30 tot f0.75 per stuk kleinschol f4 tot f4.75, biaad f3 50 tot f4, scharren f2 tot f2 75 en zeehanen f2 tot f3 per mand. Hoogwater te Schiedam. Mei 11: v.m, 5.02 nam. 5 26 12: t 5.40 6.04 Hoogte van liet wafer op de Rivieren. Belichten van 9 Mei. MA1N7, 12uur'smidd. 2.12 Gev. 0.01 M. COBLENZ, 6 uur 's morg. 3.19 Gen'. 0.04 M. TRIER, 12 uur'smid, 1.10 Gew. 0.04 M. LOB1T1I, 2nur*snnm. 12.30 Gev. 0.11 M. Xon en Maan. 11: 4.14 v.m. onderg. 7.39 o.m. 12: 413 7.48 Zonsopg, Mai Eerste kwartier 17 Mei, Volle Maan 25 Mei. HET WESTRAND, 9 Mei. Op de veilingen van gisterenavond werden de volgende prijzen besteedwitte asperges 35 55 ct., blauwe 24 a 30 ct., peen 5 a 7 ct. per bosspinazie 40 a 60 ct. per kin zuring 20 a 25 ct. per l/s postelein 25 a 371/* ct. per V* aardbeien 15 a 20 ct, per pot, sla 2 a 3 ct. per krop. BERLIJN, 9 Mei. Spiritus. Loco 39.90. Geen korset. Op de courses te Longchamp, waar ge woonlijk de damestoiletten meer de aan dacht trekken dan de paarden, heeft Zondag een nieuw toilet, waarbij het dragen van een korset streng verboden is, veel opgang gemaakt. De naam er van is vrobe Sylphide." BUDAPEST, 9 Mei. Tarwe kalm. HAMBURG, 9 Mei. Petroleum loco 6.brief, dito geld. Spiritus per Mei 193/8, Juni/Juli 183/*. Stemming kalm. Ma is. NEW-VORK, 9 Mei. Mei. Juni. Juli. Aug. 386/g38'/* Sept. Oct 38i/s Mark Twain gefopt. In Zwitserland maakte Mark Twain eens kennis met een aardigen jongen man, dien hij Harris wil noemen, omdat hij Diet Harris heet. Eens stond hij met dezen Harris in de eetzaal van een groot hotei, waar zich ook A K S 9 A. 11 Mei. Tivoli, Rotterdam, Zaza, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uurCasino Variété, Cool- singel, 8 uurPschorr Dameskapel, Korte Hoogstr., 8 uur. 01 li ei w sl je vc ei en las pe en tel enl ma te no< bij gei me die jaa 1 afd een voo ont van stal I de plic is gea ges! reio dat de s ren wil T dun gert gin| last ;tK 4 a f1 "to -fa

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6