No. 9932. 53"— Jaargang. Zaterdag 13 Mei 1899. De familie Hilbers UIT IIE PEES. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSS ilE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Schiedam en '.hardingen fl. 1.25. Franco* per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiiin voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: lïoterslraat 68. MWIIIU Prijs der Advertentiiin: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer liPa cents, Reelatnes 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeligo voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In dc nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Icleine adtierlenliën opgenomen tot den prijs van40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. ïntere. Telefoon Aio. 133. Parlcmextairh WERKSTAKING Het „Hbl." schrijft De Tweede Kamer is voor 3 of 4 weken uiteengegaan, na slechts 10 dagen bijeen te zijn geweest. Ook de voorjaarszitting heeft zeer kort geduurd: van 21 Februari tot 15 Maart, dus slechts drie weken. De reden van deze, natuurlijk gedwon gen, werkstakingen is het ontbreken van onderwerpen die rijp zijn voor openbare be handeling. Aanhangige wetsvoorstellen zijn er overigens genoeg, maar alles verkeert nog in staat van onderzoek. Wij noemen slechts De vier ontwerpen in het belang van jeugdige personen (ouderlijke macht en voogdij, natuurlijke kinderen, bestraffing en verdere maatregelen). Het militair strafrecht. De ongevallenwet. De wet op de arbeids- en rusttijden. De afschaffing van tollen op rijks land en waterwegen enz. Verbetering van het Noordzeekanaal. Visschersliaven. te Scheveningen. Bedrog in den boterliandel. Wijziging in de wet op de personeele be lasting. Id. in die op de vermogensbelasting. "Veiligheid op openbare wegen. Wijziging der militiewct (ontduiking van persoonlijke dienstvervulling). Wijziging der wet op de inkwartieringen enz. Verhooging der Waaldijken. Locaalspoorwegen in Friesland. Mijnontginning. Wijziging der wet op besmettelijke ziek ten. Aan deze lange lijst ontbreken zeker nog enkele ontwerpen van eenige beteekenis, maar de opsomming is zeker voldoende om te doen begrijpen dat de Kamer werk ge noeg heeft af te doen. Wij moeten er nog bij opmerken, dat, behalve de twee laatst genoemde, al die voordrachten reeds gerui- men tijd geleden, vóór 15 Maart zijn inge diend, enkele zelfs al in het vorig zitting jaar, vele vóór Januari. Men heeft zeker niet het recht de trage afdoening aan de Kamer te wijten. Over een groot aantal dier ontwerpen zijn de voorloopige verslagen uitgebrachtdaarbij ontbreken nog de antwoorden der ministers, op wier rekening dus een goed deel komt van de verantwoordelijkheid voor de werk staking. De bedoeling was blijkbaar, na Paschen de ongevallenwet en de wet op den leer plicht te behandelen. Bij de laatste echter is een nieuw afdeelings-onderzoek noodig geacht, bij de eerste is dat wel gisteren af gestemd maar de Kamer was niet voorbe reid op onverwijlde behandeling. Nu zal dat alles en nog meer zich ophoopen voor de zomerbijeenkomst, die zeer lang kan du ren wanneer de Kamer zooveel mogelijk wil afdoen. Toch zijn er enkele voordrachten op die, dunkt ons, voor de openbare vergadering gereed hadden kunnen zijn, o. a. de wijzi gingen in de personeele en de vermogensbe lasting, beide voordrachten van geringen DOOR E. VELY. 14) Laurette Brans zegt mot een stralend ge laat: „Alles is prachtig!" En zij drukt het program met de namen der Wintergarten- celebriteiten met de kleine handen diclit tegen de borst, en haar wangen gloeien baar adem gaat gejaagd; haar oogen schit teren haar begeleider tegen„Het is wer kelijk allemaal heerlijk, oom Anton." Hilbers, die er welgedaan uitziet en een bouquetic viooltjes in het knoopsgat draagt, schuift zijn bierglas van zich af. N - j-s r wie het qiet kent. Maar SR) Boe kuuTiTii re dal toch allemaal, oom." .(Dat 'u'Teu c.i't n-j.jk. Gemakkelijk is bet niet. Ik beu een- riend geweest met een koorddanseres ...j had het heusch Biet zoo pleizierig. Altijd maar oefenen." «O, heeft u er een gekend!" bewondert Laurette. „En kwam die u bezoeken?" >,Dat nu juist niet. Tante Mina had nog al op zulke vroolijke kennissen tegen," lacht hij. Zij beweegt haar hoofd op de maat der Bmziek. „Berlijn is een heerlijke stadik zon wel altijd hier willen zijn en dat alles ook kunnen." «Kijk eens aan Laurette heeft in plaats van de kleine baret die zij thuis al drie jaar heeft gedrar §en, een grooten hoed met witte strikken °P Hendrik heeft haar voor geval van nood Wat geld achter gelaten, en deze hoed was omvang, waarover naar wij mcenen zelfs nog geen verslag is uitgebracht. Dan de aanvulling der ïmlitiewet, die toch wei nig moeite kan veroorzaken en waarvan liet verslag-.ook nog ontbreekt. Ligt de reden daarvan aan de overlading der Kamergriffie, waarvan de „Arnh. Ct. do vorige week sprak Zoo ja, dan herhalen wij onzen aandrang op versterking van krachten aan dit Kamer-secretariaat. Ook „Het Vaderland" vraagt of het niet noodig is nog een paar commies-griffiers aan te stellen. Dat blad voegt er hij„of het misschien mogelijk zou zijn aan dc onmacht der grif fie tegemoet to komen, als de hecren rap porteurs van wetsontwerpen zeiven wat meer de handen aan den ploeg sloegen en wat minder op dc griffie deden aankomen." Vroeger, zoo meent „Het Vad was het geen gewoonte dat de griffier-s alle versla gen bewerkten. Of deze grief juist is, weten wij niet. Maar wel komt liet ons dringend noodig voor, dat zoowel dc Kamers als de Regee- ring omzien naar de geschikte middelen om een werkstaking, als nu is ingetreden, te voorkomen. Algemeen overxiclit. SCHIEDAM. 12 Mei '99. De „Figaro" gaat voort de zaak-Dreyfus volkomen bloot te leggen, en wel in den vorm van een overzicht der gebeurtenissen in logisch verband. Daarbij zullen ook de geheime stukken ter sprake komen, en zal de gelegenheid bestaan om de lezers te la ten kennis maken met de nog niet gepubli ceerde verklaringen van den oud-prefecv, van politie Lépine, van den rechter van in structie Bertuius, van kapitein Fraystatter. liet boulevard-blad bespreekt nu in de eerste plaats dc bureau's van den gene ral en staf en den inlichtingendienst, en speciaal het 2de bureau, dat zich bezig houdt met do organisatie en de tactiek van buiten- landsche legers en onderverdeeld is in twee afdeelingcn, waarvan de eenc de „statis tiek", d w. z. de inlichtingen behandelt. Deze afdeeling nu wordt gewoonlijk ver ward met den bijzonderen inlichtingen dienst, die zich met spionnage bezig houdt. Deze afdeeling van het 2de bureau daaren- tegen is in 1871 gesticht en houdt zich be zig met de bestudeering der niet-geheime gegevens omtrent vreemde legere, afkomstig van de militaire attache's, uit officieele rapporten, uit vaktijdschriften enz. Aan dit bureau waren nu in 't eerste halfjaar van 1894 gedetacheerd: Putz, Guil- lemin, Souriau en Dreyfus, van dc artille rie; Focanne, van de infantei-ie, en Junck, van de genie. Tegelijk waren bij het 3de bu reau van den staf (militaire operaties, ma noeuvres enz.) gedetacheerdJauin, de Pouy-Draguin en Grossette, van de infan- tex-ie; Maumet, dc Fonds-Lamothe en Le- monnier, van de artillerie. Na een half jaar vervingen de officieren der beide bureau's elkander, zoodat de aan duiding van den verrader door generaal Rogct als officier van den gcneralen staf, haar nu reeds dringend noodig toegesche nen. Hij staat haar goedzij heeft, voor de spiegel staande, dat zelf moeten zeggen. Haar lichtblauwe blouse is een meester werk van de dorpsnaaister en liaar beste stuk; van goed-zitten waarop de Berlijn- scho dames zoo gesteld zijn, heeft zij nog geen verstandde kleur en de stof zijn voor haar nog de hoofdzaak. Een koraal broche sluit het kanten kraagje aan den hals. Haar handschoenen ruiken bedenke lijk naar bei zine, wat zij zooveel mogelijk heeft trachten weg te krijgen door viooltjes- extract. dat zij thuis bij den apotheker heeft gekocht. Een heer met een langen baard gaat het tafeltje voorbij, groet Anton Hilbers en zegt dan met een stillen glimlach „Wie hebben we daar nu weer? Lief snoetje." „Een nichtje." „Toe vriend. Die aardigheid kennen we." En hij verwijdert zich lachend. Hilbers drinkt zijn glas leeg, wenkt een kellner om hem een nieuw te brengen, en zegt„Kleine schelm, je brengt een soliden huisvader nog in opspraak.' „Wat doe ik vraagt Laurette. „Er lief uitzien." Dan leunt hij behage- lijk achterover in zijn stoel, maakt haar op merkzaam dat zoo dadelijk een nieuw num mer begint en zegt: „Zeg, jij met je praeh- tigen vriend die laat ons in den steek, hoor liij komt niet. En dan zou het voor mij bijna fataal kunnen zijn, want dan had ik iets anders kunnen probeerpi „Och, oom." Haar hartje klopt. Als hij eens niet kwam. Zij heeft hem toch zoo duidelijk en netjes mogelijk geschreven met een fraaien krul onder haar naam. Hij heeft het haar officier der artillerie en „stagiaire" '^gedeta cheerd bij de bureau s) even goed als op Dreyfus toepasselijk was op Putz, Souriau, Maumet, do Fonds-Lamothe cn Lemonuier. Guillcmin, die aanvankelijk bij het 2de bu reau was, verliet het ministerie reeds in Mei. Niet te verwarren met deze afdeeling van hot 2de bureau is, zooals wij zeiden, de spe ciale inlichtingendienst, die buiten het mi nisterie staat onder een eigen chef. gewoon lijk een overste die een der generaals, on derchef van den gcneralen staf, tot onmul- delijken superieur liecft. Over dezen dienst geeft het Jaai boekje geen mededeelingcn. De inlichtingen wor den behalve van diplomatieke personen en andere ambtenaren ook verkregen van vrij willige geheime agenten, nl. officieren, men- schcn uit de groote wereld, mannen van za ken enz., in één woord allen die door hun connecties of door hun reizen in staat zijn dingen van eeuig belang te weten. Eindelijk is er nog een tegen-spionnage, belast met het toezicht op geheime agenten van andere mogendheden en van de agen ten die twee landen verraden. De „Figaro" toont aan dat het legerbe stuur nooit groot gewicht heeft gehecht aan deze inlichtingen. De meerdere of mindere betrouwbaarheid alleen van den persoon van wien zij afkomstig waren, schonk er waarde aan En ten slotte deelt het blad mode dat hot Ilof van Cassatie in de geheime zitting der vcreenigde kamers stukken heeft ontvan gen, waarvan men gemeend heeft het Hof, ondanks de waarborgen die het aanbood, niet den oorsprong te mogen zeggen liet Hof weet den naam niet van den agent of de agenten, die ze hebben medegedeeld. Het zal dan ook deze mededcelingen ter zij de leggen. Het Engelsche Lagerhuis heeft in tweede lezing hot wetsontwerp, waarbij een betere tucht in do Eugclschc kerk wordt inge steld, met 310 tegen 156 stemmen verwor pen. Een amendement van de regeering werd onveranderd aangenomen, waarbij verklaard wordt, dat wanneer de bisschop pen in hun tegenwoordige pogingen om de orde te handhaven in de geestelijke maat schappij niet spoedig slagen, nieuwe wette lijke bepalingen vereischt zullen worden, ten einde aan de naleving der kerkelijke wetten in het koninkrijk de hand te hou den. De onder-minister Brodrick deelde mede dat door den Engelscken zaakgelastigde te Peking geen maatregelen genomen zijn in verband met de eischcn van Italië, betref fende de Samnun-baai. Sedert de mededee- ling van den minister in het Lagerhuis op 20 Maart, wacht de Engelsche regeering op de vorming van een nieuw Italiaansch mi nisterie. Eerst als de meeningen van de nieuwe ministers bekend zijn, kan de En- gelsclio regecring beslissen over de stappen, die eventueel door den Britschen zaakgelas tigde zullen worden gedaan. De minister Balfour deelde mede, dat de Noordzee-conferentie den 15en Juni te Stockholm bijeen komt. Het programma be- indertijd zoo dringend gevraagdneen zoo valsch kan iemand niet zijn, zeker niet. Met daverend applaus wordt de „schoone Otero" begroet wat schitteren haar sier lijk geplooid, met zilver bestikt kleed en haar brillanten. Zij groet het publiek met een sierlijke buiging van het bovenlichaam en zet met eenigszins heesclie stem een Spaanseh lied in. Laurette's aandacht is vei-deeld tussehen de algemeen bewonderde chanteuse daar boven en haar klimmende angst dat hij niet zal komen, de knappe ele gante man die haar in korten tijd zooveel mooie dingen heeft gezegd als zij in haar heefe leven nog niet heeft gehoord. Zij zou willen zijn als de schoone Otex-o bewon derd, met sieraden behangen, toegejuicht en zij zou „hem" toch ook graag weer zien En intusschen lacht en zingt en danst de schoone Otero en loopt weg en wordt letter lijk met gebrul teruggeroepen. Zoo gaat het twee, driemaal zij applaudisseert ook, en is zelf in verrukking. „Bevalt dat geschminkte dametje u zoo goed?" vraagt iemand naast haar. 'tis of een electrische stroom door haar leden gaat. Die weeke stem heeft zij maar eens gehoord, maar zij kent dio toch. „O is u daar!" zegt zij, en haar heele jonge gezichtje straalt van oprechte blijd schap. „Dat klinkt of u er aan getwijfeld heeft." „Wij dachten werkelijk al dat u niet zou komen." „Dat was mij gruwelijk onrecht aandoen. Ik zou mijn woord niet Txouden tegenover een schoone jonge dame? Dat zou voor het eerst zijn, juffrouw." En zij zien elkaar lachend in het gelaat, hij met de zekerheid van een man van de vat hoofdzakelijk onderwerpen, betrekking hebbende op hot wetenschappelijk onder zoek cn besprekingen over de verbetering van de internationale wetgeving voor de zcevieecherij. Bij de behandeling der financieels wet ten in de Commissie verklaarde de kanselier der schatkist zich bereid op sommige pun ten toe te geven aan do bezwaren tegen het invoerrecht, geheven van wijn op flessehen, do surtaxe van 1 sh. per gallon op spiritua liën op flesschcn zal evenwel gehandhaafd worden. Aldus werd ook besloten. Gemengde Nedcdedlngcn. De conservatieven van West-Momnouth zullen dr. Jameson candidaat stellen voor het Lagerhuis tegenover sir William Har- court. Op Guernsey is het Engelsche garnizoen aan liet muiten geslagen. Onder de bevol king lieerscht groote ongerustheid. Koning Oscar van Zweden heeft te Ber lijn een bezoek gebracht aan den rijkskan selier en op de Zwcedsche ambassade een conferentie gehad met den staatssecretaris Von Blilow. Te Metz, waar keizer Wilhelm Woens dag cle troepen inspecteerde, zijn een aan tal verdachte personen opgepakt. Woensdag hoeft president Loubet zijn eerste officieel diner gegeven aan het corps diplomatique. Na tafel werd de zaak-Dreyfus natuur- lijlc druk besproken. De nieuwe minister van oorlog Krantz iiecft een onderhoud gehad met Georges Duruy. Men denkt dat deze spoedig zijn lessen aan de Polytechnische School zal her vatten. To Parijs is een groote meeting gehou den teil guuste van Picquart's invrijheid stelling. Picquart werd tot eere-voorzitter benoemd. Vaughan, van de „Aurore", pre sideerde. Het woord werd gevoerd door Buisson, Ilavct, de Pressensé, Octave Mir- beau enz. Er wex*d bij et verlaten der zaal nogal gevochten tussehen vrienden van de revisie en Palriotten-ligistcn. Gisteren is te Grenobic een meeting ge houden ten gunste der revisie waar de so cialisten Zévaès, Gérault-Richard en Jaurès spraken. De Temps" en andere bladen bespreken een brief, in het bezit van den meer ge noemden deurwaax-der Callé, waarin Estcr- hazy in September 1894 schrijft dat hij te rug 's van het kamp van Chiilons, waar hij de manoeuvres heeft bijgewoond. De ban kier Rebienne moet reeds vroeger, toen Cal lé hem den brief liet zien, hebben uitgeroe pen „Maar dat i' ct schrift van het bor derel". Mr. Cabanes, Eslerliazy's advocaat, houdt vol dat een telegram van zijn cliënt onder schept is en dat er pogingeH zijn gedaan om do zaak te sussen. Woensdag is voor de assisen der Seine de wei-eld, zij schuchter en gelukkig. En die onzekerheid in haar manieren, die kinder lijkheid gepaard aan een opvlammende be geerte naar levensgenot eii levensvreugde schenkt liaar in het oog van ervaren man nen een zeer bijzondere bekoring en mist ook zijn krachtigen invloed op Willy Lob- mann niet. Hij neemt haar handje in de zijne. „Het doet mij verbazend veel genoe gen, juffrouw, dat u mij de gelegenheid heeft verschaft u weer te z«cn." „Wij waren precies op tijd," zegt zij. Een gekuch van df-i gezettcn heer tegen over hen, herinnert hen er aan dat zij niet alleen zijn. „Willy Lolimann. Ik heb zeker het ge noegen in u den oom van juffrouw Laurette te mogen begroeten?" „Anton Iïilbers van Hilbershuisenzoo heette namelijk ons familie-landgoed," zegt Anton met waardigheid. „Ik heb evenwel het landleven prijs gegeven. Zeer aange naam neem plaats, als 't u belieft. Loli mann een bekende naam. Misschien fa milie van iemand dien ik ken directeur Lolimann in de Maassenstraat zegt hij op nonchalanten toon. „Dat is mijn vader." „Zoo, zeer aangenaam. Een goede fami lie. Nu ben ik volkomen georiënteerd." En Anton Hilbers glimlacht met de minzaam heid die hem zoo goed afgaat. „TJ moet we ten dat ik onze kleine Laurette op een strafpredikatie heb moeten onthalen. Zoo'n onschuldig ding van buiten komt wel eens in verkeerde handen" hij knipoogt even veelbeteekenend „Zooals ik zei, nu bon ik volkomen genist. Ja, op het land is het heel mooi, maar Kellner 1" Terwijl een dienende geest zich tussehen het publiek doorwringt, vraagt Willy Loh- zaak Papillaud contra Joseph Fabre voor gekomen Verschillende senatoren verklaar den dat Fabre geen misbruik van alcoholica markt. Aai: Esterhazy's vrouw is in het eclit- sclieidingsproees het recht verleend haar eigen woonplaats te kiezen. De kinderen zijn haar toevertrouwd en aan Esterhazy is een maandelijksche toelage van 600 frs. op gelegd. Thans is op het departement van kolo niën ecu telegram ontvangen van den gou verneur van Dschibouti, dat de alarmeeren- de geruchten omtrent Marchand ongegrond zijn. Tegelijk heeft de minister een tele gram van Marchand zelf ontvangen van einde April uit llarrar, waarin hij zijn aan komst te Dschibouti uiterlijk tegen 20 Mei aankondigt. Te Lunéville heeft de bevolking onder geschreeuw van „Weg met de Prussiens do glazen ingegooid bij zekeren Buchhard, geboortig nit Baden, maar reeds 30 jaar te Luncville gevestigd, omdat diens zoon zich aan den Franschen dienst trachtte te ont trekken. Generaal Pelloux heeft, naar men zegt, zijn ministerie nu bijna gereed. Hij zelf neemt binnenlandsche zaken, Visconti-Vc- nosta, buitenlandsche zaken, generaal Mirri oorlog, admiraal Bettolo marine, Lecava openbare werken en Bacelli onderwijs. Bos- seli zou schatkist en Salandra financiën ne men. Sonnino wordt dus in de combinatie niet opgenomen. Het lieet dat mgr. Francia Nava, nun tius te Madrid, den kardinaalshoed zal krij gen. Mgr. Rinaldini vervangt hem te Mar drid en wordt op zijn beurt te Brussel ver vangen door mgr. Celli, oud-auditeur to Parijs. Generaal Lawson is bij San Isidoro op een zeer sterke stelling der Phüippino's ge- stooten. Men verwacht daar een hloedigen strijd, tenzij vóór dien tijd de wapenstil stand tot stand komt. Volgens de „N.-Y. Herald" zijn de Phi- lippino's er in geslaagd op Panay tien mi trailleuses te ontschepen en wordt een hard nekkige tegenstand voorbereid in de pro vincie Cavita. Het schijnt dat de Phüippino's een Franscli parlementair die over de uitleve ring der Spaansclie gevangenen kwam on derhandelen, hebben doodgeschoten Admiraal Watson gaat admiraal Dewey aflossen. Reuter seint uit Johannesburg: Het ge rucht dat een conferentie tussehen presi dent Krugcr en Sir Alfred Milner te Bloem fontein zal plaats hebben, heeft de onge- lustheid alhier doen bedaren. De Koninginnen. De „Berl. Loltal Anz." schrijft: De ko ningin van Holland en de Koningin-Moe der, die sedert eenige weken op liet slot Hausbaden in 't zuidelijk Zwarte Woud vertoeven, leven daar zeer teruggetrokken. mann, die zijn blikken niet van Laurette's levendig gezichtje afhoudt„Waarom heeft u het buitenleven eigenlijk opgegeven, mijn heer Hilbers?" „Om gezondheidsreden." „O zoo." „En Berlijn is ook veel aardiger, dat vindt liet juffertje hier ook." „Natuurlijk." „Kellner, nog een glas bier „Neem mij niet kwalijk," valt Willy hem in de rede, „dat is toch eigenlijk niets voor dames Kellner, champagne geeft u soms aan een of ander merk de voorkeur, juffrouw en als Laurette zich niet uit de vcrlegeuheid weet te redden, komt haar oom haar ter hulp. „Als u mij vraagt Deutz en Gelder- mann." „Dat begrijp ik," en de nieuwe gast be stelt. De sehooue Otero komt op in een ander kostuumhet is of zij in goud is gedom peld. „O o bewondert het jonge meisje, en dan valt het haar op dat de jonge man naast haar in 't geheel niet naar het too- neel kijkt. „Vindt u haar niet prachtig, mijnheer Lohmann." „Ik dweep niet met kunstmiddelen. Ik houd van natuur en geniet op het oogen- blik een veel mooieren aanblik." Zijn mooie oogen dringen diep in de hare, en zij begrijpt hem, en de blos waar mede zij zegt: „Och maar staat haar verrukkelijk. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1