r w I Is I; U I: - Lr* BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL AARPINGEN. Kunst en Wetenschap. R e chtz ah e n. Landbouw en Yeoteelt. Kerk en School. SPORT. Gemengd Nieuws. Hf-£;1 J I K V Ife-J I i* |«t gekomen Het Congres moet alleen beslis sen over den regeer! ngsvorm. Men bedenke in dit verband dat de pre sidentsverkiezing nadert. Frcdesconfcrentie. Men meldt ons uit 's-Gravenbnge Behalve de gedelegeerden en hun stat, de leden van het bui eau, die allen moeten voorzien zijn van legitimatiebewijzen, do dienst en het verdere personeel, wordt niemand tijdens de zittingen der vredesconferentie in liet Paleis ten Bosch toegelaten. De toegan gen tot het buitentei rein worden door mili tairen afgezet. Het breede boules, dat naai de vestibule leidt, is de liooldiugang tot het Huis ten Bosch voor de deelnemers aan de conferentie, In de spreek- of wachtkamer op de eerste verdieping prijken de wanden met verschil lende afbeeldingen, meei endeels betrekkin hebbende op leden der vorstelijke familie uit de Uui/en, ter conferentie veitogenwoordigd. Links van den trap is een kamer in geleed heid gebrncht voor de racrelaiie, aan welk vertiek onmiddellijk grenst het kabinet van den directeur van het Protocol. Vei deropzijn de drie afdeelmgskamers gelegen de witte, de Cbineesche en de Japanscbe zaal, elk met 26 plaatsen, Vooits is er een speciale com missiekamer voor 12 personen. De aanleg van bet park heeft bijzondere verfraaiing ondergaan, zoodut de in het ach tergedeelte van het buitenverblijf gelegen vergaderzalen een prachtig uitzicht hebben. De Oranjezaal, waarin de voltallige vei gaderingen der Conferentie zullen worden gehouden is, met overwinning van vele tech nische u oeilijkheden, onder leiding van den intendant der koninklijke paleizen, Jiu.Hoeuflt van Velzen, in een aan liet doel uitstekend beantwoordende spreekzaal herschapen, waar 105 personen plaats kunnen vinden. De zaal is ongeveer ingericht als de groote vergader- zaai der Eerste Kamer. De met olijfgroen laken bekleede banken, die ieder 4 zetels bevatten, zijn amphitiaters gevvijze gerang-clnkt. De voor/itterazetel is in het midden van een voor de achterven sters geplaatste hoefijzervormige tafel. Daar vóór is een tafel geplaatst voor het bureau der Conferentie. De allegorische wandver siering der zaal is in oveieensternming met de grootsche idee van dit congies. Daai de hoofdingang van de Oranjezaal op de vestibule uitkomt, woult dive laat-le een soort van salie des pas perduswaar geriefelijke banken geplaatst zijn In de vesti bule vindt men verschillende poitretten van onze stadhouders inet hunne gemalinnen. De vioegere billard/aal, op de hoogere verdieping, is ingericht tot restaurant, waai aan de vertegenwoordigers dagelijks een luncheon zal gediend worden. De levensgroot!: nevens elkander geplaatste poitretten van de drie laatste Koningen beslaan den langsteri wand. Tegen de andere muren rijn portiet en, ten voeten uil, geplaatst van keizeis Alexander en Nicolaas van Rusland en konin Willem II als piins van Oranje. De intendant, jlir. Iloeuflt, heeft de plan nen vastgesteld en allo maatregelen genomen ingevolge opdracht van li. M, de Koningin en in overleg met het Departement van BuitenhuitLche Zaken. zijn en het ontwerp met toelichting aan H. M. de Koningin aangeboden hebben. Gemeenteraad van Kethel en Spaland. Zitting van Zaterdag 13 Meite 11 uur voortr.. Voorzitterde Burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen woiden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen Van mej. D. J. Klaassen verzoek om eervol onderwijzeres aan de openbare ingang van 1 Sept. of zooveel de nieuwe titularesse in dienst treden. Veileend. ontslag als school met vroeger als /al kunnen B. en W. woiden gemachtigd een oproeping te doen ten einde te voorzien in deze vacatuie. De Voorzittei deelt mede dat de vei- vaking van de Hondeabelasting is bepaald op 12 .lull. Aan de oule komt de vaststelling van liet kohier van den H. O. De openbare vergade ring wordt ge-choist. Na hei opening wordt het kohier vastge steld op een bedrag van f5135.50. De vei- valdagen /yn 31 Mei, 12 Juli, 6 Septembei en 8 November Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter na rondvraag de vergadering. Zonder eemge stoornis of ongeval is ook du as, her laatste der zware stukken, uit dt Oostmolen weggenomen en rest dus niet andeis dan liet afbreken van muur en zol ders. Dan zal het resteerende gedeelte daar blijven staan als een afgeknotte zuil, tei hetinneiing aan den ondergang van een be staan hebbende iuduatrie van heieekenis. Bestrijding van ilrunkniisbrnik. Als uitvloeisel van liet Katholiek congies van Is98 is opgericht een NetlerianiNcite hond van Roomsch-Kathol'eke vereenigmgen tot besnijding van liet drankmisbruik,ondei den naam van -oSobrietas" (Matigheid), ge vestigd te Utrecht. De hond heeft volgeus de goedgekeurde statuten ten doel le. leiding te geven aan de Katholieke ver- „eenigingen tol bestrijding van het drank misbruik; 2e. een eendrachtig optreden te vei krijgen dezer vereenigingen, zoo dikwijls dit nuttig blijkt 3e de Katholieke beweging te dezer zake le Bevestigen en uit te breiden. Als leidraad zal de bom! de beginselen volgen, die op het Katholiek congies van 1898 zijn vastgesteld en hierop neerkomen: ie. dat liet matig gebruik van steike en andeie alcoholische dranken op zich zelf niet mag afgekeurd worden; 2e. dat de onthouding van stei ke'dranken voor een ieder een prnctisch middel is om in de deugd van matigheid te volharden 3e. dat voor hen die tot de onmatigen belmoren, de onthouding van sterkedranken en in sommige gevallen van alle alcoholische dranken, beslist noodzakelijk is, willen zij dei onmatigheid vaarwel zeggen; 4e dat het gebruik van alcoholische dran ken door kinderen altijd schadelijk is; 5e. dat het tol doorwerking dier beginse len noodzakelijk is, dat in alle standen door wooid eri vooi beeld worde voorgegaan. De bond tracht zijn doel te bereiken: le. door de uitgave of verspreiding van geacht if ten, die aan iiet doel van den hond bevorderlijk zijn 2e. door het aanwijzen van personen, die bereiil zijn als sprekers op te treden in be slaande vereenigingen of bij de oprichting van nieuwe vereenigingen behulpzaam te zijn 3e. door voorlichting van schoolbesturen in zaïte de propaganda op de scholen, alsook van andere besturen en vereenigingen aan gaande practische middelen van bestrijding; 4e. door geldelijke steun, zoover noodig en doenlijk voor alle zaken, waardoor de piopa- ganda bevorderd wordt 5e door het houden van algemeens ver gallet ingen Ge. door het voorstellen of steunen van maatregelen van overheidswege te nemen tot uitioeimg of beperking, zooveel mogelijk, van het In erschende drankmisbruik. Correspondentie. Wij verzoeken beleefd te adresseemt als volgt Ingezonden stukken, berichten enz.aan de Redactie. Advertenliöu, opgave van abonnementen enz aan vie Administratie. Door vei wisseling dei ndi essen kun het vooi komen dat vertraging ontstaat. BUBO E RL IJ K E STA N D. Ondertrouwd 12 Mei. J. M. Beijer, 28 jaar, en M. U. Klepke, 30 jaar. Ccboren 11 Mei, Maria Wtihelinina, dochter van D. Hollaar en M. Kouing, ilendrik-Qald- straat. '12 Mei. Jacobus Anlonius, zoon van J. G. Post en M. M, Kleiss, Buitmihavemoeg, Elisabeth, dochter van P. Kottlaird eu I). Maarland, Oosterstrant. Overleden 11 Mei. Sophia Maiia van der Toorn, oud 3 maanden, Orofbaan. Antonius Francis- eus van Ballegoij, oud 50 jaar en 9 maanden, Adrianastraat. 12 Mei. Catharina Maria Liduina Collignon, oud G jaar en 5 maanden, Korte Achterweg. liendrika Adrianu Johanna Meijer, oud 4 maanden, Dirkje- Meester straat. Verschenen is het derde verslag van het Keemanshuis alhier, loopendo van 1 Mei 1898—1 Mei 1899. Wij nemen het in zijn geheel op. Weder ligt een jaar achter ons, sedert wij het 2de verslag van heb Zeemanshuis do wereld inzonden. Wij achten ons verplicht en hot is ons geen zware taak, om aan liet einde van het 3do jaar van het bestaan van het Onthouders Zeemans- en Volkskoffie- huis cenige mededeelingen te doen aan zoo- velen, m en buiten Vlaardmgen, die ook nu weder in het afgeloopen jaar door woord en daad getoond hebben, do belangen van heb Zeemanshuis to behartigen. Onze Getrouwe God, wiens liet goud en het zilver is en die do harten der menschen neigen kan, heeft er voor gezorgd dat ook hij belangrijke uit gaven voor den bijbouw van onze inrichting wij op mildo, oubekrompen wijze door zeer velen zijn gesteund geworden. Uit de hier achter volgende rekening en verantwoor ding over het afgeloopen boekjaar, zal het wederom blijken, dat heb ook dit jaar niet ontbroken heeft aan bezoekers van het Zee manshuis en logeergasten, terwijl het ons een aangename voldoening was van ver schillende zijden de ondubbelzimiigste blij- ten gedekt. Voor liet tekort en de aflossing voor den bijbouw van de f 750 schuld, die nog op het Zeemanshuis rustte, heeft het Bestuur gemeend een eerste hypotheek op het Zeemanshuis te moeten nemen groot f 1200, tegen een jaarlijksche rente van 3i en met verplichte jaarlijksche aflos sing van f 50. Einde Mei hopen wij fat door overdekking van de Wijnstraat een flinke brandladder het oude gebouw met den nieuwen bijbouw zal verbinden Onze rekening sluit voor het eerst met een zeer klein, haast met noemenswaard tekort. Maar toch dit tekort geeft ons ook met de met onbelangrijke uitgave, die het aanbren gen van een brandladder vorderen zal, vrij moedigheid om onzen contribuanten blij ven verzoeken, weiger ons uw jaarlijksche contributie met, die wij onmogelijk missen kunnen. Dat er in het afgeloopen jaar in het Zeemanshuis nog a' wat omgegaan is, dat kan uit enkele cijfers welsprekend blij ken. Niot minder dan f 170 werden aan postzegels, briefkaarten en postwisselformu- hcren uitgegeven. Voor den post van eieren vinden wij in ons kasboek aangegeven de met onbelangrijke som van f 449. Maar iaat ik niet voortgaan met meer cijfers te noemen. Hot bedrag van ontvangsten aan het buffet toont voldoende aan, dat wij niet zijn achteruit gegaan, maar dat het bezoek aan het zeemanshuis eer is toe dan afgeno men. Voor lectuur voor den zeeman ontvin gen wij zulke rijke bezendiugen, dat de con cierge in staat was weder een goeden voor raad kleino pakjes in orde te brengen, om die straks bij liet vertrek van de haring vloot aan onze wakkere zeelieden uit to rei ken. Wij kunnen ook ditmaal ons verslag niet eindigen zonder onzen ootmoedigen dank uit te spreken aan onzen getrouwen God die ons weder tot hiertoe hielp en van wien ook voor de verdere toekomst onze verwach ting is. Een woord van dank moet ons van het hart aan allen, die in toenemende mate on zen arbeid steunden en daarmede getoond hebben zoo gaarne te willen medewerken dat onze stoere visscherlieden, te midden van een wereld vol verleiding en verzoeking, een schuilplaats on toevluchtsoord wordt aangeboden om volkomen nuchter te kun nen blijven. Onze wakkere concierge, bijgestaan door zijn vrouw en helpend personeel, die van liet begin der oprichting van het Zeemans huis met ijver en toewijding dc belangen van deze inrichting behartigde, bleef ons ook dit jaar gespaard en is steeds trouw op zijn post. Wij blijven het Zeemanshuis voortdurend m de gunst en toegenegenheid van h.k. rceders en schippers aanbevelen en hopen dat liet getal der laatsten moge toenemen, die hun afrekeningen in onze inrichting doen plaats hebben. Wij besluiten met dezelfde wensch en bede van ons vorig verslag. Moge onze inrichting een welkom c-n vriendelijk Te Huis blijven voor velen van Ijler en van elders. God ge- biede in x-ijke mate Zijn zegen over dezen arbeid der inwendige zending. IIet ge- ealogische werk van den heer II. A. M. Roeiants Jr. te Schiedam, waarvan wij vroeger melding maakten zal verschijnen onder den titel küet Gulden Boek van Schie dam", genealogieën en fragment-genealogieën van vroegeieen hedendaagsche Schiedamsclie familiën. Het verschijnt in drie deelen, waarvan hel eerste, dat binnen enkele maanden verschijnt, zal bevatten de geslachten Bakker, Cool, Dijk- rnans. van der Heim, Ilodenpijl, Knappeit, Loopuyi, Pigeauil, Roeiants, van der Schalk en Vi»ser. Voor het acte-examen L. O. is te 's-Gra- lenfmge geslaagd de heerB. Nietnaosverdriet, alhier. Op Hemeisvaaitsdag werden aan het sta tion alhier uitgegeven c.a. 900 plaatskaaiten. *De Bazar voor de gezondheidskolonie alhiei zal worden gehouden op 5, 6 en 7 Juni, in de gebouwen van de gemeente, vroeger be woond door den lieer Voslingeit en mejuffr. Leuperi, Steeds komen er nog pitjuen in voor de te houden Bazar. De Staatscommissie belaH met de herzie ning van het Burgerlijk Wetboek zou met het ontwerpen van het tweede boek gereed ken te ontvangen, van hooge ingenomenheid met de netheid der inrichting, de uitne mende kwaliteit der consumptie en den rijk dom van lectuur op de leestafel. In de druk ste tijden van de liaringvisscherij, wanneer bij afwisseling het getal vreemde matrozen soms zeer groot was, was op menigen Zon dagavond de benedenzaal geheel bezet. Het bestuur van de afdeeling der Chr. G. O. V. zorgt er voor, dat op zulke Zondagavonden er altoos iemand aanwezig is, die de bezoe kers stichtelijk en aangenaam weet bezig te houden. Menigen gezegenden Zondag avond werd er ook in het afgeloopen jaar in het Zeemanshuis doorgebracht en wij mogen vertrouwen, pleitende op de belofte, dat des Heeren woord niet ledig weder keert, dat menige uitgestrooide zaadkorrel in goede aarde is gevallen. Den mecsten le zers van dit verslag is het niet onbekend, dat in het afgeloopen jaar het Zeemanshuis een kleine, zeer gewenschte uitbreiding heeft ondergaan. Aan het einde van de benedenkoffiezaal is verwijderd en verplaatst naar het bijge bouw een zeker appartement, dat daar in de benedenzaal zeer misplaatst was en nu een veel betere bestemming heeft verkre gen. Wij hebben daardoor het buffet kun nen vergrooten en de zaal heeft een kleine uitbreiding verkregen. Die bijbouw met bij keuken, ruime bergplaats en logeergelegen- heid heeft reeds uitnemende diensten be wezen. Door rijke milde bijdragen gesteund en door het uitnemend slagen van de voor dit doel georganiseerde Bazar, is bijna het geheele bedrag der hierdoor ontstane ko3- 'Hedenmiddag te 4 uren werd de speeltuin voor het jeugdig personeel van de fabriek sHollandia" in gebruik genomen. Vele ge- nootiigden waren daaibij tegenwoordig. De scliulterymuziek gaf bij die gelegenheid eenige nummers ten beste. 'Gistermiddag werd alhier door de werk lieden van de Melkfabriek sHollandia" van het huis bewoond door Jhr. M. W. de Jonge, de torenkap afgenomen door middel van een hefboom en takelschijvenhet gevolg hiei tan was <1 at bij het nedeilaten een dier schijven doorslipte en de kap met geweld tegen den grand nederviel. Eeu wonder mag het ge- heeten worden dat daai door geen persoonlijke ongelukken voorvielen, daar een menigte kin deren en nieuwsgierigen aanwezig waren. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat door beeren brandmeesters op Maandag den 29n Mei a.s. en daaraanvolgende dogen, in deze gemeente een schouw over de schoor- steenen en stookplaatsen zal gehouden worden. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een lantaarn van een rijwiel, een kora len armband met gouden sluiting, gemerkt met 3 letters en een portemonnaie met eenig geld. De rechthebbenden kunnen zich ter te- rugbekoming vervoegen aan gemeld politie bureau. Geveilde en verkochte onroerende goederen Geveild10 Mei. NotarisA. Knottenbelt. Een Kuiperij en een blok Huizen, aan de Zuidzijde van de Fuikstraat, wijk P. no. 109, 110, 111 en 112, groot 269 vlerk, ellen, f2650.-. Een Huis met Bovenwoning aan de Noord zijde van den Maassluisciien dijk, vvijk N.no. 3 en 3a, groot 54 vierk. ellen, f900. Een Huis met open plaats, aan de Oostzijde vau de Dijksteeg, wijk N. no. 20, groot 36 vierk. ellen, f500. BURGERLIJKE STAND.' Overleden 11 Mei. Arendje Klos, oud 3 dagen, Kalck- straat. -13 Mei. Pieter van Keulen, oud 3 dagen, Qed. Biersloot. *In de zalen dor Academie van Beelden de kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam is vanaf lieden Zondag weder liet werk der leerlingen van den afgeloopen cursus geexposeerd. De algemeene indruk welke deze tentoonstelling op de bezoekers maakt is, dat er dit jaar niet alleen kolos saal maar ook goed gewerkt is. In alle af- deelingen is zeer fraai werk geëxposeerd en het geheel van iedere afdeeling getuigt van de ruime opvatting van directeur en leer-v ren waardoor deze inrichting steeds meer voldoet aan haar eisclx de leerlingen te be kwamen vooral in de x-ichting van het be roep dat zij zich gekozen hebben. Dis komt vooral uit in do afdeeling omamentteeke- nen en kunstnijverheid. Daar vindt men werk van meubeleei-dcrs, bekangei-s, kunst smeden, decorateurs, ontwerpen voor ge brand glas, omlijstingen, boekbanden enz. enz. De afdeeling bouwkunde getuigt er in zonderheid van hoe m dc hoogere klassen het onderwijs er geheel op ingericht is de leerlingen niet in een bepaalde richting te leiden, maar ten volle vrijheid te laten hun eigen smaak te ontwikelen, liun eigen genie naar vox-en te doen treden. Ditzelfde zouden wij ook kunnen zeggen ten opzichte van de afdeeling boetseeren waar zeer fraaie werkstukken zijn tentoon gesteld. Met belangstelling beschouwden we ook de afdeeling tuinbouw-areliitectuur waarin tal van fi-aaie ontwerpen voor aanleg van tuinen zijn geéxposeei-d. Vele munten uit door fraaiheid van lijnen, waarbij tevens rekening viel te houden met de gi-illigste vormen van teri-einen. Ook het woekeren met de waterpartijen en het verkrijgen van schoone uitzichten van uit de huizen is hierbij een eerste vereischte. Bij het binnentreden der zalen valt al dadelijk het oog op het werk van do afdee ling schilderen, zoowel naar naakt en ge kleed model, stillevens als andersints. Er is ook in deze afdeeling veel fraai werk ge leverd dat wel dc moeite waard is aan sohouwd te worden. Van de afdeeling handteekenen valt al leen te zeggen dat deze niet ondei-doet bij die van andere jaren, d. w. z. dat deze zoo ruim en goed vertegenwoordigd is als men slechts kan verwachten, en ia alle opzichten een bezoek waardig. Ook in de afdeeling werktuigkunde is eindelijk voor kenners van het vak veel te zien dat de aandacht waardig is en van het practiscli onderwijs getuigt. In één woord, de Academie legt weder allo eer in met deze tentoonstelling. Medewerkers van de Illustration Franpai-e uil Parijs zijn le 's-Giavenhage aangekomen ten einde van het Huis ten Bosch eu de voor de confeiemie ingerichte zalen photograliën te nemen. De rechtbank te Rotterdam deed heden uitspraak in de zaak van de vijl inbrekers in de villa Vredenstein in het Puik Houingen te Kralingen. Drie hunner werden wegens lecidive tot twee jaar de beide andere tot IE jaar gevangenisstraf veroordeeld. Blijkens van Hi*. Ms. gezant te Biussel ontvangen bericht zulleu, naar wij reeds in het giootste deel onzer voiige oplage meldden, met 15 Mei de douanekantoren Esschen, station, en Esschen, dorp, voor den invoer van melkkoeien uil Nederland gesloten zijn. Het 51sle hiinihuishoudkundig congres, dat dit jaar te Breda zal woiden gehouden en eerst was vastgesteld in de eerste helft van de volgende maand, is thans uitgesteld tot '19, 20 en 21 Juni. Een 10-tal runderen, lijdende aan of ver dacht van mond- en klauwzeer en drie run deren door klinische verschijnselen verdacht van tubeiculose, zijn, door de waakzaamheid van den districts-veearts-plaatsvervanger, den heer M. Flobil te Zoetermeer, in de Leid.-che markt geweerd. reau gevestigd worden, zoodat het werk sa, het geheele land over elf bureaux zal worden verdeeld en men dus op zijn gemak op één dag met het openen der briefjes klaar kan komen. Over de inlevering der briefjes is nu j;. bepaald Ieder lid krijgt een stembiljet en tv,-ee enveloppen thuis. Na zijn briefje ingevuld te hebben, sluit hij het in een enveloppe, die slechts den naam van de afdeeling, waartoe hij behoort, vet meldt. Deze eerste enveloppe sluit hij vervolgens in de tweede, welke naam en adres van den voorzitter van zijn stembureau bevat; bovendien moet hij op die buitenste enveloppe zijn handteekening en bondsnum- mer plaatsen. Elk Bondslid mag in a9 enveloppe niet meer dan één stembriefje (één voor het algemeen bestuur en één voor stemgeiechtigden ter algemeene veigadetia»! sluiteu, om op die manier mper zekerheid te krijgen, dat iedere uitgebrachte stem ook de bepaalde keu-ze, wilsuiting van dat lid is. Door deze regeling is tevens toch ook het geheim der stemming ver/i-kerd, want schemt meri da buitenste enveloppe (waarop naam ea Bondsaummer vermeld staan) open, dan 1ijgt men de tweede enveloppe met j^ediukte" vermelding van den naam der Afdeeling;a| ■leze twee enveloppen zijn in alle Afdeelingen volkomen gelijk en uiterlijk niet van elkander te onderscheiden. Worden die dus goed door- eengeschud, dan kunnen de leden van hel stembureau nooit weten wiens enveloppe zij openen jin aflezen. Dit systeem is niet onaardig gevondenen zal zeker wel voldoen. Wij hopen dal het doel, dat men er mee voor oogen neeft, nl. den uitslag der jaarlijksche verkiezingen meer da-i tot mi toe een getiouw beeld te doen geven van den weikelijkei; wil der aan de stemming deelnemende Bondsleden, zal woi- den betetkt. lK."). 'Door de Roei- en Zeilveroeniging »De Maas" zullen dit seizoen zeiltochten plaats hebben op 14 Mei, 10 Juli en 24 September, loeitochten op 21 Mei en 28 Juni, en een root 8 Juli avondfeest a s. i'p de rivier de Maas op Gehef. Kerken. De Geref. kerk te Zetten, waar het Geref. Gymnasium gebukt gaat onder zware finan- cieole lasten, heeft met het oog op de om standigheid, dat liet Gex-ef. Gymnasium te Kampen onderhouden wordt door de Goref. kerken in Nederland, aan de classis Arn hem vooi'gesteldde classis Arnhem spreekt als haar overtuiging uit, dat het kerkelijk gymnasium te Kampen worde losgemaakt vau de Theologische School en voortaan niet meer onderhouden -worde door do Ge ref. kerken, en tevens, dat aan de Geref. gymnasia gelijke zedelijke steun worde ge boden. Om hot gewicht van het voorstel heeft de classis Arnhem aan de kerk te Zetten gead viseerd het door te zenden naar de Piovin- ciale Synode. Lager Onderwijs. De minister van binnenlandsclie zaken heeft aan de -Gedeputeerde Staten dor on derscheidene provinciën een b; gezonden met verzoek, te vernemen, of, naar hun meening, het bekleeden der function van reciacteui-, correspondent, agent of uitgever eener courant al dan niet valt onder het verbod van art. 36, alinea 2, der wet op het lager onderwijs. Er waren bezwaien tegen de wijze, waar op de Bondsverkiezingen plaats hadden. Die bezwaren waren van tweeëi let aard. In de eerste plaats was het gebleken, dat bjj de enorme uitbreiding van het ledental van den Bond en het dus ook toenemend aantal stemmen, die bij de verkiezingen wer- den uitgebracht, één stembureau niet meer bij machte was alle stembriefjes op één dag te behandelen. En in de tweede plaats begon men zich te veizetten tegen de zoogenaamde colpoi tage met stembriefjes, nml. dat sommige personen van kennissen eu vrienden, die niet aan de verkiezingen deelnamen, de sternbriefjes op vroegen en ophaalden, ze dan met de namen vau hun candidaten invulden en daarna met pakjes tegelijk aan het stembuieau opzonden. De vei'kiezingen bleven op die manier geen ïuivere afspiegeling meer van den wil en de keuze der Bondsleden, maar slechts van die van enkele agitatoren. Hierin is thans tegemoet gekomen. In plaats van één centraal stembureau voor ons geheele land, zullen nu b(j de aanstaande Decembei verkiezingen voor 't eerst in elk der afdeelingen (provinciën) een afzonderlijk bu- 1Iet Kon. Paleis te 's-Omvenhage. De installatie voor electrische vei lichting van liet komnkl. paleis in het Noordeinde is thans definitief opgedragen aan de firma Siemens en Halke te 's Grave uhage. Er zullen thaos ca. 4000 electrische lampen worden aangebracht, waat van in de groote balzaal 650 lampen. De kerk te Overschie. *Bij het afbreken van de ruïne der Ned. Hei vormde kerk te Overschie zijn door den aannemer de heer M. G. de Bruijn aldaar onder de houten vloer achter het doophek kostbaie marmeien platen gevonden met koperen letters ingelegd in zinnebeeldige inscriplen uit de Bijbelsche geschiedenis. Zij dragen jaartallen uit de '17e eeuw. Wat onder die gedenksteenen verborgen ligt is nog onbekend, daar de aannemer de uïne moet opruimen zonder de grafsteenen te verplaatsen en de giavcr. onaangeroerd moeten bljjven. Bond van Neder!. Boekverkoopersbedienden. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van bovengenoemden bond werd neb bestuursvoorstel, de provinciale afdeeliigen te veranderen in plaatselijke, goedgekeurd. JJe daarbij gepaard gaande subsidie-opheffing werd echter verworpen. Goedgekeurd werd het voorstel „Utrecht' tot benoeming van een permanente com missie. 's-Gravenhage werd als plaats voor de volgende vergadering aangewezen, en te vens besloten de vergaderingen in de centra des Rijks te houden. Ken slachtoffer van zijn plichtsgevoel. Bij een lievigen brand in de Rue Balin te Parijs is een officier, luitenant Koch, die meehielp bij het redden van mensehen uit het vlammende huis, zoozeer gewond, dat hij in bedenkelijken toestand werd wegge dragen. Een sergeant en een korporaal werden door den rook bedwelmdmaar zij herstel den spoedig. Tdegrafeeren zonder draad. De Belgische regeering heeft een officier der genie, kapitein Briffaux, de opdracht ge geven, het telegrafeeren zonder draad te gaan bestudeeren bij den uitvinder Matconi. Afschuwelijke misdaad. Een afschuwelijke misdaad, wordt uit Bu- 5

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2