4 M'f K \l) Uit de Staatscourant, Het «ADRESBOEK YAN SCHIEDAM» dat heden verscheen en ten Bureele van de «Scbiedam- sche Courant" tegen den prijs van /'1.25 is te ver krijgen bevat in 40 hoofd stukken alles wat men in het dagelijkseh leven, in kantoor en huis, omtrent staat en stad, onmiddellijk moet kunnen naslaan. De Alphabetische lijst van ingezetenen van Schiedam met hun ambt of beroep daarbij vermeld is tot op dit oogenblik bijgehouden. Rechtzaken. Kunst en Wetenschap. Ingezonden Mcdedeclingen. De oorlog tegen de Bloedarmoede. «I - Gemengd Nieuws. Kerk en School. f§K< Koloniën. betuiging te richten aan II. M. de Konin gin Na de daarop gevolgde pauze werd door ds. R. J. W. Rudolph een rede gehouden over het ontwerp van wet tot regeling van de arbeids- en rusttijden in fabrieken en werkplaatsen voor personen op wier arbeid de arbeidswet van 5 Mei 1889 niet van toe passing is. Des avonds had een druk bezochte bij eenkomst plaats met dames, waarbij optrad do heer J. H. de Waal Malefijt, lid van de Tweede Kamer, met een rede over de „On gevallenwet". Jiederlnndseh Jongeling»-Verbond. Te Haarlem had op Hemelvaartsdag do jaarvergadering plaats van bovenstaand Verbond in de sociëteit „Verceniging", on der leiding van den heer A. J. Iloogenbirk te Amsterdam. De bondsseeretaris deelde mede, dat de bond telt 296 afdeelingen met 9000 leden en de penningmeester, dat or een tekort is van f 795.401. Op voorstel van den voorzitter werd een telegram verzonden aan I-I. M. de Konin gin, luidende: „Hot Ncderlandseh Jongeüngs-Verbond, ter zes en veertigste jaarvergadering met 130 afdeelingen eu 1200 leden te Ilaarlom vergaderd, schaart zich geestdriftvol om Uwer Majesteits troon met huldebetoon en betuiging van getrouwheid" en een an der aan den eere-voorzitter, den heer Oos- terwijk Bruyn, tc Sclilangeubad, luidende „Het Ncderlandseh J ongel i n gs-V er bon d met 130 afdeelingen en 1200 leden te Haar lem vergaderd, zendt zijn stichter en eere- voorzitter liartelijken en dankbaren weder groet en zegenbede." De volgende vergadering zal te Lceuwar den plaats hebben. Besloten word goed to keuren a. Voor de jaarvergadering des verbonds worden voortaan twee aclitcreenvolge dagen bestemd. Aanvang op den eersten dag des namiddags te 2 uur. b. liet Verbond geve een maandblad ten behoeve der Knapenvereenigingen uit. c. Het Verbond geve een maandblad (Bij blad van den „Bode") uit ter bevordering van de beoefening der sckoonc letteren in het N. J. V. De redactie is opgedragen aan de commissie voor letterkunde. d. Het beheer over liet Bureau tob Plaat sing worde in handen gesteld van het bondsbestuur. Tot bestuursleden werden herkozen de heereu A. J. Hoogenbirk, J. L. Zegcrs en J. J. Visser en gekozen de heer J. F. Ba- rends. Verder hield de heer J. J. Visser een re feraat over het bereiken van jongelieden uit hoogere standen en sprak de heer A. L. J. Schmalt Jz. overWat ons ontbreekt. Nadat de vergadering was gesloten, werd een wandeltocht gemaakt door dc omstre ken door eelt groot deel der aanwezigen, ter- wel een ander deel bijwoonde de door den lieer J. Ph. Marmelatier verdedigde stellin gen van den raad van zeven dor Broeder schap van het Blauwe Lint a. De vijand van ons Nedcrlandscho volk is ook do vijand van ons Ncderlandseh Jon gelingsverbond en aangezien ccri bondslid een struisvogel to boven gaat, behoort liij dien vijand onder de oogen te zien. b. Liefde tot den naaste en bescherming der drinkgewoonten gaan niet samen. c. net is een dwaling te beweren dat ma tige drinkers vrij, geheel-onthouders niet vrij zijn. cl. Het doel der „Broederschap van het Blauwe Lint" is do eenheid des christelij- ken levens en daardoor don bloei van het Nederl. Jonge!. Verbond te bevorderen. Te 7 uur eindelijk was er een ve>-<* d: ring in de St. Bavo-kerk op de G.oote Markt. Commissaris P. J. Versteegh Meu- Bij Kon. besluit is Llr. Ms in Geldei land gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Woensdag 24 Mei, ten einde dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, ter voorziening in de vacature, ontslaan door het overlijden van jhr. F. X. J. van Nispen tot Pannerden. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Woensdag '17 Mei niet plaats hebben. In de «Stnats-Courant is opgenomen een Kon. Besluit van 2 Mei jl. betreffende de 8e algemeene 10 jaarlijksche volkstelling. Naar men meldt, bestaat bij de H. IJ. S. het plan de 4e der klassen, waarin de sta tionschefs der locaal-spoorwegen gerangschikt zijn, op te beffen en deze ambtenaren slechts in drie klassen te verdeelen. Wij vernemen dal de heer M, A. van Idsinga, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Gelderland, als zoodanig zijn eervol ontslag heeft aangevraagd. (A. C Burgerlijke Stand van Overschle. Ondertrouwd: 10 Mei. D. Kok, jm. 25 j. en L. van der Gang, jd. 22 j. A. Bok horst, jm. 24 j. en II. Zeelenberg, jd. 24 j. H. W. Donkhorst, jm. 35 j. en A. van Tiel, jd. 22 j. A. van Vliet, jm. 24 j. en C, van Vulpen, jd. 25 j. Geboren: 5 Mei. Bernardus, z. van J. Zeeuw en B. M. CalissendoilT. Pietertje, d. van II. Haag en N. Tempelman. 7. Cornells, 2. van H. Offermans en J. van Prooyen. 8. Jacobus Petrus, z. van P. J. Lansbergen en E. M. Heinsbroek. Nicolaas, z. van C. van Weert en G. Beun. Dirk, z. van L, Toepoel en M, van Bladel. Overleden: 4 Mei. L. Ouwendijk, 2 mnd. 5. A, Boogaardt, 72 j. echtg. van S. Poot. Burgerlijke Stand van Vlaardinger-Ambacht. Gedurende de maand April. Gehuwd 24 April. A. J. Ammerlaan en P. Kester. Geboren: 4 April. Jolmnnes Adrianus, z. van A. Hofstede en M. M. Heinsbroek. 13 April. Adriaan, z. van D. Dijkshoorn en P. van der Ende. Leendert Marinus, z. van I. Steenhoek en J. Bus. Overleden: A. Farenhout 6 w. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot onlv, der dir. bel. en ace. te Amersfoort c. a B. FoSkers, hoofdcommies bij het Depart, van Financiën, afdeeling comptabiliteit en verifi catie; te Tolen c. a. H, .1. Tichelman, ontv. derz. midd. te Leek c. a.tot ontv. der dir, bel. en acc. te Wijk-bij-Duurstede c. a. J.A. Coenen, ontv. derz. midd. te Wommels c. a. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontv. der dir bel., invoerr. en acc. te Nieuweschans, station, W. Mulder, ontv. derz. midd. te Lemmer c. a., en is tijdelijk belast met de waarneming van het kantoor der directe belastingen, invoerrechten eri acc. te Lemmer c. a. V. C. baron Van Boetzelaer, ontv, der dir. bel. en acc. te intrekking zijner benoeming tot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. -te Vaals c. a. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Gravenliagplo. ter standplaats 's-Gravenhage C. P. A. Meijer, cand.-not. aldaar; II. J lemans, cand.-not. aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Amsterdam mr. C. van der Zweep, thans rechter in de arrond. rechtbank te Alkmaar. Bij Kon. besluit is aan jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal op zijn daartoe gedaan vei zoek eervol ontslag ver leend als lid en voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring te Dordrecht, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten, en is benoemd tot vootzitter van genoemd college van regenten F. A. van Biaam Houckgeest, lid van dat collegetot lid van genoemd college van regenten mr. E. A. Smidt H.Jz., off. van just, by de arr.-rechtbank aldaar. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot burge meesters van Herken C. B. Korsten, seci dier gem.; van Borgharen A. P. Scheepers van Wognum K, Commandeur Az., secr. dier gein.van lluiiicrwold M. .1 Bosma, secr. dier gem.van Beera 11. J. Onnesvan Huisen W. M. Helmich. By Kon. besluit is toegekend de zilveren medaille der orde van Oranje-Nassnu aan den gepensionneerden scrgearit-majoor B. li Frensen, laatstelijk wachter bij liet buskruit magazijn te Spaarnwoude en waarnemend conducteur der artillerie aldaar Bij Kon. besluit is de kolonel A. J. Prins, commandant van het 3e regiment infanterie, op nonactiviteit gesteld Bij Kon. besluit is benoemd tot opzichter- teekenaar bij den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten G. Dirksen. Bij Kon. besluit islo. aan na te melden officies en bij dienstdoende schutterijen, op hun veizoek eervol ontslag verleend: o. te Nijmegen, aan mr. C. G. J. Bijieveld, als kapitein te Zterikzee, aan G. van der Wei ff, als le-luit. te Leeuwarden, aan J. K. Jung, als kapt.; b onder gehoudenheid dat zij de op hen uit kracht der wet nog lustende verplich tingen als gewoon lid der schutterij vol brengen te Nijmegen, aan A. Geuze, als lste-luit. te 's-Gravenliage, aan A. Just de la Palsières, als lste-luit.; te Amsterdam, aan F. C. Dupuy, als kapit, en zijn 2o. bij de dienstdoende scliutteryën benoemd te Breda, tot- de-luit. mr. E. Jellinghaus, thans 2de-luit. tot 2de-!uiten. H. H. Sinnige, thans schutter bij die te Rosemlaal c. a. tot officier van gez. 3de kl. A. J. Brabers, thans schatter te Nijmegen tot kap. P. F. J. C. Peters, thans le-luit.tot de-luit. B. M. A. Enthoven, J. E. Stoi k en A. J. M. de Kroon, allen thans 2e-luit; te 's-Gtavenliage tot le-luit. mr. G. M. W. Jellinglmus, thans 2e-luit. te Haarlem tot le-luit. P, M. Verhoeckx, thans 2e-luit.tot 2e-luit. P. L. M. Ketting, tlmns 2e-luit a la suite te Alkmaar lot off. van gez. 2e ld. ii la suite, dr. J. W. Wicherink te Weesp, tot auditeur bij den schutters raad J. J. Kunemau te Leeuwarden, tot kap. S. H. Taconis, thans le-luit; tot le-luit. J. Oosteihoff, thans 2e-luit De heer Carlos Arnoldson is belast met de tijdelijke waarneming van liet consulaat to Havana. Bedankt: voor Castricum, door W, A. Kutpets te Zwaag. Voor Mijnsheeienland c.a., door H. E. Lamberts te Fexa,Voor Bovensmilde door J Wol terg, cand. te Am sterdam. De h&er E. J. Seegers, pred. te Lioe-sens, zal na 53 jarige evangeliebediening zijn eervol emeritaat aanvingen. De heer Seegers is de oudste dienstdoende predikant bij de Geref. Kerken. Gnnt-r. Kerk es. Beroepen: te Lutjegast en Zuidbroek F. H. Boersma, cand. te Kampen. Te Middelslum, N. G. Kapiteijn, te Leeidam, Aangenomen: naar Amsterdam, door J. C. Sikkel, te 's-Gravenhage. Naar West maas, door B. Wielinga, cand. te Kampen, die voor Veenwoudsterwal heeft bedankt. R.-K. Kerk. Z. D. II. Mgr. Boermans is van zijn ziekte in zoover hersteld, dat hij gisterochtend weder in zijn huiskapel de 11. Mis kon opdiagen. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Bevoiderd (met lof) tot doctor in de Nederlandsehe Letteren op proefschrïlt «De Nederlandsclie Emblemata" (Geschie denis en Bibliographic tot de 18deeeuw), de heer A. G. C. de Vries, geboren te Am sterdam. Groningen. Voor liet eerste natuurkundig examen is geslaagd de lieer II. W. Mol. Leiden. Geslaagd voor het cand.-ex. in de rechten de heer G. J. A. M. van Ditzhuyzen. Bevorderd tot arts de heer W. A, Ver maas eerste gedeelte van het artsexamen de heer C. J. Keyser. Geslaagd voor het candi- da'its-examen in de rechten de heer D. Kleyn. Utrecht. Theor. Geneesk.-examen I. de heer Th, van Vogelpoel, Doctorale ex. Geneeskunde de heer G. F. Rochat. Bevorderd tot arts de heer J. II. Wairen. By Kon. besluit zijn benoemd tot lid e» voorzitter der commissie, aan welke in 1899 wordt opgedragen het afnemen van het examen bedoeld in art. 12 der wei tot rege ling van het hooger onderwijs, dr. C. J. Eggirik, insp. der gymnasia; tol leden der commissie dr. K. G. P. Schwartz, rector van hetgymn. Ie Deutichem dr. R. van Oppenrooij, rector van het gymn. te Katwijk a/d. Rijn dr. B. Kruijtbosch, rector van het gymn. te Kam pen F. F. C, Fischer, leeraar aan de Theol, School der Geref. Keiken te Kampen; dr. Th. P. H. van Aalst, rector van het gymn. te 's-Gravenhage; R, Corten, dir. der eerste aid. van het Bisschoppelijk Seminarium van Roermond, gevestigd te Roidue, gem. Kerk rede; dr. G. W. Kernkamp, leeraar van liet gymn. te Utrecht; dr. C. Mensinga, leeraar aan het gymn. te Zwolb; dr. R. II, van Dorsten, leeraar aan het gymn. te Rotterdam. Middelbaar Onderwijs. De raad te Alkmaar heelt benoemd tot directeur der burgeravondschool den heer H. van der Hey, ondev-direcleur der ambachts school te Leeuwarden. Inhoud van no. 28Om en om 1840, (vervolg en slot) door F. J. Dun; De ver gaderplaats der Vredesconferentie, met il lustration Rational Dress, mot illustra tion. Uit onze TijdHet Spinozahuisje te Rijnsburg; Gravure: Schoonmaak; Advertentieblad Van Week tob Week Advertentiën. cnSV-VN5 ter van marine geschied. De marine off eieren waren van oordeel, dat de preek een opruiend karakter droeg voor de mindere schepeling die in de kerk tegenwoordig waren, (Vadj Opsporing versacht. Wij meldden gisteren dat een reiziger der firma B. te Tilburg de plaat had gepoetst Thans verzoekt de commissaris van poütj te Tilburg opsporing, aanhoudingen mor liem geleiding van J. S., 33 jaren, handelsreiziger in bloemmeel, geboren te Schiedam, wonende te Tilburg. Hij wordt verdacht zich te hek ben schuldig gemaakt aan verduistering vijf- a zeshonderd gulden, ten nadeele vp.n zijn patroon. Op 5 Mei is hij het |aatst ge- zien te Stratum bij Eindhoven, Nog niet terecht. Tot dusver is 'tnog niet gelukt den te 's-Gravenhage vermisten of verdwenen knaap Van Wezel terug te vinden. Lijkverbranding. Te Parijs zijn in 't vorig jaar 4513 lijken verbrand tegen 4197 in 4897, dus een v?r meerdering met 10 pCt. In Frankrijk neemt liet getal voorstanders zeer toete Rouaan is onlangs een oven in gebruik genomen en er zijn in aanbouw te Marseille, Bordeaux en Havre. Voor zooveel bekend is, bestaan, thans in verschillende landen ruim 70 lijkovens. Winterweer. Uit de Broeken komen berichten van echt winterweer. Zoolang de maand Mei leeds duurt, vriest eu sneeuwt het. Boven Weenen brak Dinsdag een wolk breuk los, zoodat de rivier gevaar liep buiten haar oevers te treden. De heer L Mazel, burgemeester van Ko theiSpaland tiail de vorige week als ge tuige in een strafzaak betreffende een mis handeling van een wielrijder op. Op 30 Maart, 's middags ongeveer 5 uur, reed II. Wouters te Delft op zijn fiets aau de Hoornbrug onder Rijswijk. Voor hem was P. A. v. Meurs, schuitejager, die met een paard een vlot voorttrok. Wouters bel de op behoorlijken afstand, waarop do schuitejager zijn paard zoodanig liet uitwij- en, dat de passage over liet jaagpad heel moeilijk werd, Wouters zag echter nog doortocht genoeg, om cr met accuraat rijden en sturen door te komen, on zoo kwam hij op één lijn met den jager. Deze scheen aan Wouters de pas sage per so te willen beletten en gaf hem op dat oogenblik een stomp, waardoor hij in het gras neerplofte. De lieer Mazel had dat feit gezien en nu werd het aangegeven. Louis Couperus, die van plan is een reis over Java te maken, is te Batavia aangekomen. 30 cent por regel. Vele personen zijn lijdende aan bloed armoede zonder te weten welke ziekte hen ondermijnt. Z'y hebben hoofdpijn, verteren slecht hunne spijzen, voortdurende onge makken en alle verschijnselen der bloed armoede. Hunne gelaatskleur is zwak, de lippen en het tandvleesch zijn ontkleurd en vervolgens hartkloppingen, benauwdheden, duizeligheden gevolgd door bedwelmingen, suizingen in de ooren, enz. Dit alles is liet gevolg van eene verarming van het bloed. Mej. S. Silvius, Oppenhuisterweg, te Sneek, schrijft ons 't volgende «Reeds lang be stoud bij mij het plan U de geze gende uilkomst mede te deelen door de Pink Pil len van Dr. Wil liams bekomen, maar ik wenschte eerst eens aan te zien of de gene zing van blij ven den aard was. Reeds langer dan een halfjaar Do beklaagde had zich daarvoor te ver antwoorden, maar verscheen niet. De verklaring van beide getuigen was precies dezelfde. De heer Mazel constateer de nog, dat de bekl., ofschoon niet dron ken, toch onder den invloed van sterken drank was. Eisch bij verstek f 10 boete, sub. 10 da gen hechtenis. Een reus. Iri de jongste vergadering der Parijsclie Academie van Geneeskunde is een schipper veitoond, die de zeldzame eigenschap heeft dat hij, ofschoon 27 jaar oud, nog steeds gloeit. En dat geschiedt als bij schokken. Van tijd tot tijd gevoelt hij zich zoo slap dat hij te bed moet blijven en als naeenige dagen zijn krachten zijn toegenomen, is hij eenigo centimeters langer dan te voren. In liet gasthuis, waar hij verpleegd werd, is dit waargenomen. Hij is thans 2.03 meter lang, Zijn vader was nog langer nl. 2.33 meter, maar de moeder bj zon der klein, beneden het gemiddelde. Hij is "de jongste van een dozijn kinderen. Een schaking. Abdoel Hamid is zeer ontstemd over de schaking van een zijner vrouwen Zullahia, door een niel-Mahomedaan. Het is niet zoo zeer liet verlies van een zijner vrouwen want hij houdt et nog altijd genoeg over docli wel het slechte voorbeeld, dat na volging zou kunnen vinden, wat hem onge- lust doet zijn. Treurig bijgeloof. Zekere Abel Dijkstra, een Fiiesch van ge boorte, sedert '10 jaar in Amerika woon achtig, heeft evenals vader Abraham zijn zoon opgeofferd, verklarende van God daartoe bevel te hebben ontvangen. 0 rt S K-A fl\\ Volkssanatoria. Bij hot Utrechtsch Dames-Comité zijn thans voor de verloting van kunstvoorwerpen ten bate va., volkssaiiaioria ingekomen de bij dragen van de dames Mesdog— Van Houten J. O. A. Roos Vlasman - Lingemaneu Uaakma van Royen van R. Ives Browne A. Ie Comle Karei Hanau II. W. Mesdag; Tony Oflermans de RanitzW, B. Tholen J. G. Vogel; J. H. Wijsmuller. Uit 's-Hertogenbosch zonden J. Dony; P. M. Slager Sr., P. J. Slager Jr., Wouteis en A. Welie van hunne werken, terwijl R. Koelman uit Rome een schilderstuk zond. Eenvoudiger kan het niet! In het stadje Ozieri (Sardinië) heelt men een Pantomime opgevoerd en daaraan den beknopten naam gegeven van Pantomitnoelectricogalvanocoragrafoplastica, Het scenario is van prof. Bonivpnto en de muziek van dr. Federico Capallini, Een hampioen-dief. Na de instructie van ongeveer een jaar is te Weenen de ndieveukoiimg" naar den rech ter verwezen. Julius Raidl is een der interessantste figu ren van het moderne inbrekersgilde en staat nu terecht voor vieihonderd diefstallen. Op een anonieme aanklacht van een jutoei'sclien confrater kreeg men hem inhanden en Raidl die lang genoeg het gelukszonnttje meende Maandag a.s. zal Sarah Bernhardt in haar schouwburg te Parijs als „Hamlet" debuteeren. Henry Becque, de schrijver van «L'enfant prodigue" is te Parijs overleden. Ned. Herv. Kerk. Algemeene Synode. In de zitting van gisteren der Algemeene Synodale Commissie werd de behandeling van de aangelegenheden van het Fonds voor Noodlydeode kerken en personen voortgezet. Het bedrag der' aanvragen om een groote toelage uit het Fonds voor bouw of herstelling van kerken en pastorieën overtreft ook dit jaar verre de beschikbare middelen. Voor groote toelagen bleek beschikbaar f42.115 en voor kleine toelagen aan gemeenten om in de gewone behoeften der kerkelyke admini stratie te voorzien, alsmede voor noodlijdende personen f 40.320. Elke aanvrage werd, met het rapport dienaangaande, door den Provin cialen correspondent uitgebracht, nauwkeurig overwogen. Beroepen: te Wilhelminadorp C. Rey- nierse, cand. te Utrecht. Te Gasselter- Neijeveen G. Strating, cand. te Groningen. Te Westwoud J. ten Bruggecate, te Barchem. Te Amersfoort Meiners te Eibergen. had ik alle geneesmiddelen beproefd maar niets scheen te helpen, ik was zoo zwak en uitgeput dat ik op mijne béenen haast niet kon staan, wat ik had wist ik niet, alles was mij te veel, ik was lusteloos en zulks kwam voort uit bloedarmoede en zenuwen. Na het gebruik van 3 doozen was ik geheel opgeknapt en raad ze een ieder aan die lijdende is aan bloedarmoede of algemeene lichaamszwakte. U kunt myne genezing be kend maken." Prijs fl.75 per doos; f9.per6doozen. Verkrijgbaar brj J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Neder land en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Zeer werkdadig voor bloedarmoede, rheu- matiek, zenuwpijn, neurasthenie, heupjicht, verlamming, ataxie locomotrice, zenuwziekte, klierziekte, enz., enz. Zij hergeven schoone kleuren en handelen in alle gevallen van verzwakking bij de vrouw en hebben op den man een vverkdadige werking tegen alle ziekten veroorzaakt door overdreven arbeid en buitensporigheden. IIAKDHOOKKCIIEID. Een rijke dame welke door dr. Nicholson's kunst-trommel vlies van hardhoorigheid en oorsuizen ss genezen, heeft aan zijn Instituut een ge schenk van 20.000 Mark aangeboden, ten einde daarvoor doove en hardhoorige perso nen, die geen middelen bezitten zich het kunst-trommelvlies aan te schaffen, dit gratis te verschaffen. Brieven te adresseeren Ri chardson Bros. 9, Great Russell Streel, London, W. C. Verdronken. Gisternamiddag halfvier werd het lijk van don heer II. A. C. Wischerhoff, lid van den gemeenteraad te Rotterdam, die sedert Dins dag van de vorige week vermist werd, uit de Wijnhaven vlak voor zijne woning opge haald. Hierdoor heeft het vermoeden dat hem een ongeluk zou zijn overkomen, voort vloeiende uit het feit dat hij sinds 4 Mei werd vermist, volle bevestiging gevonden. Zoowel om zijn bekwaamheid in zijn vak als om zijn goedhartigheid en rnenschüevend- heid was de heer Wischerhoff geacht bij allen die hem kenden en op wie zijn tragische dood ongetwijfeld diepen indruk maken zal. Geen anarchisten. Volgens de »N. R. C." heeft de arrestatie van de beide Iialia'nen te-Rotterdam, waar van wij gisteren melding maakten, niet plaats gehad naar aanleiding van een teiegraphisch bericht uit 's-Gravenhage, waarbij deze vreem delingen gesignaleerd werden als zouden zij behooreu tot de anarchisten. Hunne uitleve ring is wegens bedrog door de Pruisische regeering aangevraagd. Een gevaarlijk heerschap. Onder de in liet Algemeen Politieblad als uit Nederland verwijderde vreemdelingen ver melde personen, komt voor J. R. O. Rüdiger, 23 jaren, schilder, geboren teNeu Schönfeld, wonende te Berlijn, omtrent wien indertijd gemeld werd dat hij het voornemen zou heb ben gehad een aanslag te plegen op het leven van den Nederlandschen minister vanjustilie. Hij is uit Amsterdam naar Duitsehland gebracht. De Reldersche qxiaestie. Naar wij nader vernemen, is niet door de Heldersche marine-officieren een klacht bij de marine-autoriteiten ingediend over den predi kant De Koe, maar hebben zy zich tot de marine-autoriteiten gewend, om door hun tus- schenkomst een klacht bij de Synode aan hangig te maken. Dit is thans door den minis- te hebben zien schijnen, bekende gulweg, dat hij teeds 400 diefstallen op zijn rekening had staan. Men geloofde hem eerst niet, doch opzijn verzoek trok hij in een rijtuig, in gezelschap van twee detectives en een commissarisvan politie door verschillende buurten van Weenen en haar voorsteden, waar hij zijn stutjes bedreven had. Zoo kwam het uit, dat er ver schillende diefstallen van Raidl nog niet eens door de bestolenen ontdekt waren. O. a. kwam de «commissie" bij iemand, waar Raidl een kostbaar vouwbeen gestolen had. «Dat ligt nog boven op miju lessenaar", zei de bestolenemaar toen lig ging kijken beineikte bij pas, dat het er niet meer lag. E'gens anders gaf de dief nauwkeurig de kamer, de kast en den plank aan, waar hij een paitijtje linnengoed had ontvreemd; men had het nog niet eens- ontdekt. Raidl's geheele handigheid bestond daarin, dat liij verkleed als bedelaar, die slechts den arm had, van huis tot huis gtng, overal zijn krameryen te koop aanbood wanneer zich iemand vertoonde, doch alles wat hem voor de hand kwam opstak, wanneer niemand op hem lette. Zijn «meisje" was hem behulpzaam bij het verkoopen van zijn buit en de zelf bewuste dievenkoning moet meermalen tot baar gezegd hebben «Op mij mag je trotsch zijn, Anna. Zoo'n dief krijg je nooit weer 11 Raidl bestal, terwijl hij in arrest was, zelfs zijn medegevangenen en den cipier. De commandant der zeemacht deelt me de dat volgens telegram van den gezagheb ber van het gouvernements-stoomsckip F 1 i k a a n in station te Timor, den 8en Maart jl. een sloep van. dat vaartuig is om geslagen, waarbij de 1ste stuurman Prins, de 1ste machinist Klazinga en een inlandsch matroos verdronken zijn. („Java Ct.") Op Kemarojan, door twee Ckineescke wa rongs van het landhuis .gescheiden, staat een bescheiden huisje, bewoond door den zeventigjarigen heer Van der Crab met zijn

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6