No. 9934. 53*le Jaargang. Dinsdag 16 IVIei 1899. De familie Hilbers een Onderwijzeres, Openbare Aanbesteding. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIIDAMSSHE COIiRI IT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering tan '/on- en Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25 Fianro per post II. 4.05. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels 11. 0.90iedere regel meer 121'3 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde li Ie ine advertent ii'n opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. luiere. Telefoon Xo. 123. Aan de Openbare School, met uitgebreid leerplan voor meisjes te Schiedam (Hoofd Mej. Ivimmuser) wordt gevraagd - met akten Bngeïsehe taai en handwerken. Jaarwedde f G2S benevens ÏOO voor hoofdakte, f75 voor akten r ranscli of Duitsch en ƒ5© voor akte liandteekenen. Bovendien kan de jaarwedde wegens dienst tijd 4 maal (om de 2 jaar) telkens met ƒ5© worden veihoogd. Sollicitatiestukken franco in te zenden aan den Burgemeester vóór 1 Juni a.s. Op Donderdag 18 Bel a.s., 's namid dags te 2 uur, zal door Burgemeester en- Wethouders van Schiedam onder ingeze tenen der gemeente worden aanbesteed, volgens bestek no. 50 Het uitvoeren van verf- en leerwerken aan gebouwen, beschoeiingen, hekken enz., der gemeente Schiedam, Het bestek is tegen betaling»van f 0.23 ter Gemeente-secretarie verkrijgbaar. De aanwijzing geschiedt op IG Bei a.s., 's morgens te 9Vs uur aan de Stadstimmer- werf. Algemeen overwicht. SCHIEDAM, 15 Mei '99. Wat men de militaire partij in Frank rijk ook moge verwijten, niet dat zij zon der taaie energie is. Zij geeft den strijd niet op, hoe slecht ook de kans staat. Ellc meurt, mais ne se rend pas. En nu bedoelen wij niet de kleine midde len. Dat de militaire bladen beweren dat het revisie-proces om hot proces-Déroulède dient te worden uitgesteld; dat diezelfde bladen de leerlingen der Polytechnische School aansporen bij de lie- vatting der les sen van Georges Duruy hun betoogingen voort te zettendat tot bevelhebber der stelling Parijs, tot Zurlinden's rechterhand dus, benoemd is generaal Florentin, de man die den raad van onderzoek voorzat welke verklaarde dat Esterbazy zich niet tegen de militaire eer had vergrepen, dit alles zijn wel even zoovele bewijzen van den on wil der ce- aristiscke partij om zich onder te schikken aan het burgerlijke gezag, maar van groote beteekenis zijn zij niet. Yan meer belang is de apotheose van ma joor Marchand en generaal Gallieni als na tionale helden, die van de zijde der bona- partisten en nationalisten wordt voorbereid. Beiden zijn op weg naar Frankrijk, de een van Soudan, de ander van Madagascar, en het lijdt geen twijfel of de anti-revisionisten zullen hun best doen deze beide vertegen woordigers van „l'esprit militaire" voor hun zaak te winnen. Wat Marchand betreft is het spei reeds begonnen. In de Kamer staat de minister van buitenlandsche zaken Delcassé, voort- DOOR E. V E L Y. 1C) „Zeker," klinkt het vriendelijk terug. Laurette geeuwt; zij heeft van al wat er om haar heen gebeurt niet® gehoord. Zij denkt aan do met rood trijp bekleede loge in. den Nieuwen Schouwburg, waarin zij gisteravond met Willy Lohmann en haar oom heeft gezeten en gelachen heeft om de grollen van een Fransche klucht. Zij heeft er wel is waar verscheidene niet begrepen en dat heeft Willy, die het merkte, ook doen zeggen dat hij daar nog veel meer pret over had dan over de heele klucht. Toen hebben zij gesoupeerd het was erg vroo- lijk en het werd laat. Er was ook nog een vreemde zanger bijgekomen, en toen de meeste gasten weg waren, heeft men in een aangrenzend vertrek waar een piano stond, haar stem geprobeerd. De heeren hadden er allerlei goeds van weten te zeggen. En toen zij insliep had zij een visioenzij zag zich zelf in een blauw kleed met zilverbor duursel, en nu droomt zij voort „Zeker nog niet uitgeslapen?" vraagt Hansje spottend. „Zeker weer laat thuis ge komen V' „Waar zijn jullie nu weer geweest?" vraagt mevrouw Hilbers achterdochtig, 4 want zij heeft het drie uur hooren slaan, en was haar man nog niet thuis. durend bloot aan de heftige verwijten der nationalisten naar aanleiding van Fasclio- da, en t scheelt niet veel of men beschul digt hem openlijk van zich door Engelsch goud te hebben laten omkoopen. Tegelijk is Hl ié ba ut, de vriend van Déioulèdc en Dru- monl. te Dsehibouti aangekomen en xeist Marchand tegemoet om dezen een cere-me- daillo aan te bieden. Op welke wijze Tliic- baut den wakkeren majoor den staat van zaken in Frankrijk zal afschilderen, is niet moeilijk te begrijpen. Nog meer verwacht men van generaal Gallieni, die op Madagascar getoond lieeft niets en niemand te ontzien en over een ijzeren vuist te beschikken. Bovendien is Galheui van den aanvang af liet werktuig geweest in handen «ener partij die zijn voorganger Laroclie als gouverneur van Ma dagascar uit den zadel wenschen te lichten. Evenwel, niemand wordt gaarne deelge noot in een gefailleerde zaak, en 't is de vraag of Marchand en Gallieni niet even verstandig zullen zijn op de politieke markt. Gelukkig zijn er ook betere symptomen. Dn gepcnsionneerde generaal De Poliguac, die in 1870 een divisie commandeerde, een soldaat van onbetwiste dapperheid, komt in de „Figaro" op tegen do „voortdurende toe gevendheid van het openbaar gezag jegens de mcening van sommige militaire chefs". Bij vele militairen bestaat er strijd tus- sclicn deze beide plichtendiscipline en mensekolijkhoid De generaal veroordeelt het dat men in naam der discipline een overtuiging opiegt, of een „vonnis op be vel" mogelijk maakt. Hij geeselt een patrio tisme dat los is van gevoel voor mensche- lijkheid en rechtvaardigheid, een discipline die het geweten in banden slaat en de men- selieu verlaagt. Hij verklaart talrijke krijgs raden te hebben voorgezeten, maar hij zou zich onteerd hebben geacht door een duis ter vonnis gebaseerd op gelieime stukken. De generaal eindigt met ecu ernstige her vorming van het leger dringend noodzake lijk to noemen. Gemengde Bcdcdecllngen. Gisteren is te Parijs op Père-Lachaise een geifenkteeken onthuld voor Fioquet, Het woord weid gevoerd door Dupuy. Fallióres, voorzitter van den SenaatLucipia, voorzitter van den gerneenleraadLéon Bourgeois, Isambert, Marèujouls en Renouli, indeitijd Floquet's kabinetschef. Tegenvvooi dig waren nog üeschanel, Lockroy, Leygues enz. Men heeft Vrijdag in de Kamer geroepen om het lapport mu Delaroche-Vernet, oud legatie-secretaris, dat strijdig zou zijn met de vei klaringen van Delcassé en Paléologue. Uit rapport is thans door den eerste-voorzitter van het Hof van Cassatie ontvangen en dekt, voigens de «Droits de 1' Homme", volkomen Deicassé's en Paléologue's zeggen. Terwijl de laatste s«--°ekt van «omstreeks li Novem ber" als lie" tstip der ontcijfering van Pa- nizzardi's - jesproken telegram noemt Delarsche-* jet alleen 43 November. Do „Voltaire" gaat do stukken van het onderzoek der strafkamer publiceeren, die nog niet door de „Figaro" openhaar zijn ge maakt. Het blad noemt ze zeer belangrijk. Volgens de „Eclio de Paris" heeft mr. Leblois zijn verzet tegen heb vonnis van de „Bij de Fritsehe's, mijn vrienden uit Steinhausen," zegt Laurette kalmpjes. Die uitvlucht heeft Anton Hilbers bedacht. Op passen tegenover de vrouwen, heeft hij haar gewaarschuwdeen handige uitvlucht is geen doodzonde; die heeft men in het leven dikwijls genoeg noodig En zij is op alle punten zijn leerzame discipel. „Daar gaat het zeker hoog toe V' vischt Hansje. „Ja, champagne en allerlei lekkers. Als je geld liebt antwoordt Laurette. „Niet schommelen als 't je belieft, als hij er is," vermaant Else. Er wordt gescheld. Hansje gaat naar buiten en doet de deur open voor een slan ken blonden heer. „Pardon, na u," zegt hij stijf. Else gaat hem tegemoet. „Goeden morgen, Robert." „Goeden morgen, Else." Ook daarin ligt zekere plechtige ernst. Zijn kleeding is wel wat ver ten achter bij de laatste mode en omsluit nauw zijn mager lichaamzij is van inferieure quali- teit en heeft blijkbaar al een paar jaar dienst gedaan, maar ziet er uit of hij er erg zuinig op is. „Precies op tijd," zegt Else met een glim lach. „Daar zijn mensehen als ik aan gewoon." zegt hij met waardigheid cn gaat naar de vrouw des huizes toe. „Ha, mevrouw Hilbers." Hij maakt een vormelijke buiging. „Ik ben er ook, zwager in sp^," zegt Fransje binnenkomend. strafkamer tot regeling van rechtsgebied la ten varen. De kamer van inbeschuldiging stelling zou zich in dit geval nog deze week met de zaak-Picquart kunnen bezighouden. Kolonel Picquart zal tot de kamer van inbeschuldigingstelling voor welke hij dooi de strafkamer van het Hof van Cassatie is verwezen, een verzoek om voorloopige iu- vrijheidsstelling richten, die volgens de „Aurore" door Leblois' besluit mogelijk wordt gemaakt. Esterhazy schrijft aan de »Matin" dat de bekende Lemereier-Picard eigenlijk Lelimann heette, dat hij werkte voor den spionuage dienst en o.a. de vervaardiger was vau het valsche document-Otto. »A1 ben ik er niet zeker van dat men üeniy heeft gedood," zegt Esterhazy, sLehmann is zonder twijfel vermoord". De rechter te Versailles Giosjean is Zater dag reeds voor den voorzitter van het hof ian appèl der Seine geioejeu. Volgens het «Journal" zal bij heden of morgen voor den Itoogen raad van magistratuur verschijnen. De slmparcial" spreekt van wrijvingen in den boezem van het Spaansche ministerie daar Silvela niets wil weten van de onder wijshervormingen van Pidal en Polavieja (oor log) en Dato (binnenlamlsche zaken) het oneeos zyn over den persoonlijken dienstplicht. De samenstelling van liet Italiaansch mi nisterie is gisteren door den Koning goed gekeurd. liet zal waarschijnlijk heden den eed afl'ggen. Het bestaat uit Pelloux voor zitter met binrienlandsche zakenVisconti- Veuosta buitenland; Bonasi justitieCarmimie finantiünBuselli schatkistgeneraal Mirri ooi log; admiraal Bettolo marine; Baccelli onderwijs; Lacava openbare werken Salan- dra landbouw; Di San Giuliauo post en telegraaf. Omtrent het anti-semiotisch oproer te Ni- colajeff blijkt dat van de 100,000 inwoners 30,000 joden zijn. De oproermakers waren ongeveer 5000 in getale, nieerendcels metse laars, straatmakers en aardwerkers, van wie er eca vierhonderd werden gearresteerd. Een telegram vari Hongkong uit Philip- pijnsche bron noemt het onjuist dat het Pliilippij ruche Congres op het oogenblik de voorstellen der Amerikaansche vredescom- missarissen overweegt. De leden van het Con gres zijn integendeel in de provincies om den strijd te leiden. Zij zijn het echter allen hier over eens dat de eetiige basis waarop men het met de Amerikanen eens kan worden is de onbepaalde erkenning der onafhankelijk heid van de Philippijnen. 't Schijnt dat Bloemfontein als plaats van samenkomst van Paul Kruger en sir Alfred Milner is voorgesteld door den president van Oranje-Vrijstaat. De imperialisten hadden liever Pretoria of Johannesburg gehad, hopende op opstootjes die Engeland's gewapende tussclienkomst konden rechtvaardigen. De staatsartillerie die Vrijdagavond naar Johannesburg is vertrokken, dient om het nieuwe fort aldaar te bezetten. Een Amerikaanseh planter op Cuba be weert dat Maximo Gomez zich do bevoegd heden van generaal Brooke heeft toege- eigend. Het binnenland wordt onveilig ge maakt door roovers en de particuliere eigen- „De geheole familie behalve mijnheer Hilbers Zijn kortzichtige oogen dwaltu zoekend door de kamer, terwijl Else een stoel voor hem neerzet. „Is hij al uitge gaan? Verrukkelijk weer, zeer verrukke- lijk." „Mijn man" elke leugen valt me vrouw Hilbers zwaar „mijn man is niet niet erg fiksck nog te bed." „O, dat is jammer, zeer jammer bij zulk schoon weer." Hij ontdekt evenwel tocli nog iemand in den schommelstoel eu kijkt vragend in die richting. „Onze logée een nichtje uit Steinhau sen," stelt Else voor. „Zeer aangenaam," zegt hij opstaande. „Lieve Else de Zondagsrust is een mooi ding ik zou je willen vragen mee te gaan voor een wandeling in het Grunewald. Wil je?" „Graag," zegt Else. „Je weet, Robert, dat ik heel gauw klaar ben." „Ik houd er ook heelemaal niet van, lang te wachten," merkt de heer Siegert op, aan zijn handschoenen trekkend. „Een ambte naar is gewoon aan de hoogste nauwgezet heid en moet die ook verwachten van zijn toekomstige vrouw." „Dat spreekt van zelf," zegt mevrouw Hilbers met een beleefden glimlach. „Het is immers de plicht der vrouw zich te schik ken naar de wenschen en de gewoonten van den man." „Laat ons er bij voegen dat het een be langrijke plicht is tegenover dc positie van den man." Hij knikt, veegt met zijn zak doek over zijn snor en zegt„Lieve Else, domuien worden slecht beschermd. Ilij zegt dat de toestand aedeit liet vertrek dei- Spanjaarden niet vel betert. Generaal Wheeler heeft op een vergade ring te Charlestowii gezegd dat alle Cuba nen liet recht hebben, zoodra zij maar wil len, Amerikaansche burgers te worden. De Koninginnen. Men meldt aan liet «Dagblad" uit Apel doorn Naar wij vernemen, zullen 11.11. M.M. de Koninginnen den 23en dezer uit liet buiten land op het Loo terugkeeren. Wijziging der Miiitleuet. (Tegengaan plan C o o e n.) Blijkens liet afdoelings-onderzoek over het wetsontwerp tot wijziging der wet van den 19on Aug. 186], betrekkelijk de Na tionale Militie, laatstelijk gewijzigd cn aan gevuld bij dc wet van 2 Juli 1898. bestond bij onderscheideno leden der Tweede Ka mer onder wie ook enkele voorstanders van den persoonlijken dienstplicht tegen deze wetsvoordraelit ernstig bezwaar. Zij konden het geenszins billijken, dat daarbij gebroken wordt met de beginselen, waarvan de vroegere wetgever is uitgegaan, te minder, omdat liet w. o liet karakter draagt van een gclcgenheidswet. Dc op dc grondwet steunende militicwct had op het oog een staand leger van vrijwilligers en daarnaast een militie mede zooveel moge lijk uit vrijwilligers samengesteld. De vraag rees nu of niet reeds grondwettige bezwaren zich tegen dc aanneming der voorgedragen regeling verzetten. Vooropstelling van het vrijwilligersele- ment ook bij de militie werd het eeiiig juiste stelsel geacht. Anti-nationaal in hoo- ge malo werd het voorstel genoemd. Niet toegegeven werd dat de toepassing van liet stelsel-Coolcu de beweerde voord ce len van de afschaffing der plaatsvervanging te niet doet cn do plaatsvervangers langs anderen weg wederom in hef leger brengt. Do vrijwilligers bij de militie toch kunnen geenszins gelijk gesteld worden met de vroe gere rempla5anten. Aangenomen evenwel dat bedoeld stelsel inderdaad do beteekenis heeft die de Regee ring er aan toekont, dan tocli bestond er naar b. i. met het oog op het uiterst gering aantal vrijwilligers dat toegelaten werd, nog geen reden tot bezorgdheid en geen aanleiding voor buitengewone wettelijke voorziening. Do Rcgcering had daarom don loop van zaken kunnen afwachten en de be slissing aan de toekomst kunnen overlaten. Hoewel erkennende dat het een zwakke zijde was van het stelsel-Coolen, wegens zijn ongelijkheid, omdat hef slechts in kleine ge meenten kan worden toegepast, meende men dezerzijds toch dat dit bezwaar niet op weegt tegen de veel ernstiger nadeeleti van het Rcgceriugsvoorstel. Andere leden daarentegen betuigden hun groote ingenomenheid met liet plan-Coolen, dat h. i. een nationaal karakter draagt cn dat zij daarom op> ruime schaal toegepast zouden willen zien, en liet bezwaar der Re geering ware h. i. overigens te ondervangen door liet aantal vrijwilligers in het gelieele Rijk tc doen strekken in mindering van de totale lichting. Onderscheidene leden be- wildc nog vragen dat juffrouw Hansje zich bij ons aansluit. Daar i» een reden voor; het staat beter zoolang wij nog niet offi cieel verloofd zijn Ik geloof dat je dat ook vindt?" „Natuurlijk." „En ik ga heel graag mee," roept Hansje uit. De beide zusters verlaten heb vertrek. Fransje zit bij liet venster en kijkt naar den cerste-klerk. Alles aan den blonden man is vormelijk, in kanselarij-stijl. En Else, die eens zoo friscli, zoo levendig was. Hoe gaar ne moet zij niet heb ouderlijk huis verla ten om zich aan dezen man te ketenen. Zij huivert even voor het geheele leven. Arme Else! „Ik heb u in het lezen gestoord, zooals ik zie," zegt Siegert beleefd, terwijl hij naar mevrouw Hilbers' plaats gaat. „Palmbla den van Gerok zeer mooie, Zr dagsclie lectuur." Laurette vergeet de waarschuwing van zooeven en geeft haar schommelstoel een ruk. „Is u wel eens in Steinhausen geweest, mijnheer?" klinkt haar kwinlceleerend vo- gelstemmetje. „Tot mijn spijt niet.Mijn betrekking laat hoogst zelden toe dat ik afwezig ben." „Een schilderachtig nest, maar vervelend. Veel boomen en weinig menschen. Ik hond meer van Berlijn. Als ik er soms aan denk dat mijn broer daar zijn leven slijt tusschen die kinderen hij is onderwijzer en dat ik me hier amuseer pleitten ecu regeling in dien zin dat elke gemeente do vrijwilligers voor haar contin gent slechts zou kunnen nemen uit hen, die ui die gemeente voor de betrokken lichting zijn ingeschreven. De moraliteit dwingt h. i. geenszins tot een wijziging der mihtiewet, want van het zich onttrekken aan den dienstplicht is, naar men meende, hier geen sprake. Men kwam tot de conclusie dat voor de indiening van het w. o. geen noodzakelijk heid bestond, en de regeling ook met liet oog op de belangen van het leger allerminst aanbeveling verdient, cn de indiening* werd door deze leden ernstig betreurd, te meer omdat er nieuw voedsel zal worden gegeven aan den wrevel, dien de afschaffing der plaatsvervanging in ruime kringen heeft ge wekt. Vele andere ledeu toonden zich zeer in genomen met de indiening dezer wetsvoor draelit, waarbij h. i. van strijd met de Grondwet geen sprake is en moeilijk verde digbaar achtten zij 't dat het stelscl-Coolcn de goede werking yan de afschaffing der dionsfvervanging -do militie niet ver ijdelt. Uitvoerig- vA&JfegSleu zij de zienswij ze van do tegenstanders. Men vroeg of liet geen aanbeveling zou verdienen bij deze ge legenheid ook de wijziging aan te brengen dat vrijstelling van brocdcrdienst zal be staan indien een dienstplichtige tweemaal uitstel heeft gehad. Vele bedenkingen werden geopperd le gen dc vcrnietigingsbesluiten in zake het plan-Coolen. Do motivcering dezer beslui ten kwam anderen leden volkomen juist voor. Door den heer Jansen is bij "het verslag een nota gevoegd. Om de bezwaren tegen hot plan-Coolen weg te nemen, stelt liij voor: de artt. 11 eu 13 to doen vervallen, en art. 12 te doen lezen.„Als vrijwilliger hij de militie voor de gemeente wordt al leen toegelaten, hij die tot de ingeschreve nen voor dezelfde lichting en gemeente be hoort; voorts lichamelijk voor den dienst geschikt is en ten minste 1.56 Al. lang is." Botcnvet. Sommige leden verklaarden tegen dit wets ontwerp verschillende bezwaren te hebbc-n. Vooreerst ligt daaraan huns inziens een ver keerd beginsel ten grondslag. Ook achtten deze leden herziening van de bepalingen dei- beslaande boterwet, die voornamelijk zal plaats vinden met het oog op onzen buïlenlandschen boterhandel, niet noodig. Deze meening werd door zeer vele andere leden-bestreden. Dat herziening van de bepalingen der bestaande boterwet niet noodig zoude zijn, omdat onze boter bezig is op de buitenlandsche markten bare vioegere reputatie te herwinnen, konden deze leden niet toegeven. Juichte men vrij algemeen het initiatief toe, hetwelk ten deze de regeering heeft genomen en keuidemen goed, dat bepalingen zullen worden gemaakt, waardoor de bescherming van den eerlijken boterhandel niet, als tot dusverre, nagenoeg eeue doode letter zal blijven. Sommige leden konden er zich in liet b'jzonder mede vereenigen, dat de Regeering voor het ontwerpen van eene geheel nieuwe regeling niet is teruggeschrikt en daaraan de voorkeur lieeft geschonken boven liet brengen van wijzigingen in de bestaande. Het stelsel van de bestaande Boterwet eu ook dat van het thans ingediende ontwerp „Een mooi beroep, dat van den onderwij zer, juffrouw." Hij buigt zijn bovenlichaam naar voren. „Nu, wat u maar mooi noemt. Ik weet immers wat het is. Oom denkt er net zoo over als ik." Fransje is bang dat de logée te veel zal zeggen en wendt zich daarom tot den heer Siegert. „Er zijn zeker wel veel menschen op straat?" „Niet zooveel als men wel zou denken. De kroegen, die zijn het die veel menschen van de vrije natuur terughouden." Else en Hansje komen weer binnen. De heer Siegert wrijft zijn brilleglazen schoon, laat zijn blikken over Else's eenvoudige ver schijning been glijden en zegt dan, de jong ste zuster monsterend„Zou juffrouw Hansje misschien ook een stemmiger hoed hebben? Wij zouden een van mijn chefs te gen kunnen komen." Het meisje zet een pruilend gezicht, maar Else kijkt haar zoo smeekend aan, en dan neemt Fransje haar aan de hand mee naar buiten en na een paar minuten die de ach- torblijvenden zwijgend hebben laten voor bijgaan, komt zij terug met een eenvoudig vilten hoedje dat Fransje bij regenachtig weer draagt. „Veel beter," beweert do ambtenaar en neemt zeer vormelijk afscheid. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1