53"" Jaargang. Zaterdag 20 Mei 1899. No. 9938. Eerste Blad. De familie Hilbers. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- enfjFeestdagen. Prijs per kwartaalVoor S c h i e d a rn en V 1 a a r d i n g e n 11. i .25, Fi anco per post 11. '1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau IIoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90; iedere regel meer 12i cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeiïge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine advertentiën, opgenomen tot den prijs van 1-0 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon 5fo. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 19 Mei '99. Er zijn sommige organisaties in onze maatschappij zonder welke wij het moeilijk meer zouden kunnen stellen, organisaties die zóó geregeld wei-ken en. voor het groote publiek althans zóó nauwkeuri en precies, dat men zich bijna geen plotse- lingen stilstand van het raderwerk kan voorstellen. Een dier organisaties is het postwezen, üoe verbaasd moeten gisteren de Parijze- naars niet gekeken hebben, toen kranten en tijdschriften en brieven uitbleven. Wat was er gebeurd Ontevreden over het besluit van den Senaat om den op voorstel van Pa- schal Grousset door de Kamer op de be grooting gebraehten post van 2 mdlioen francs voor verbetering van de tractemen- ten der lagere postbeambten to schrappen, hadden de b ri c ven bes tel 1 ers gisteren liet werk gestaakt. Men kan zich voorstellen dat de dienst gistermorgen groote stoornis onderging. Het aantal stakers toch bedroeg 3800, die zich aanvankelijk rustig hielden. Een poging van Mougeot, den staatssecretaris voor pos terijen, om de stakers van hun besluit te rug te brengen, misluktehij werd beant woord met geschreeuw van „Aftreden f' Een uitnoodigmg om een deputatie naar Mougeot te zenden, werd door de stakers mede van de hand gewezen Intussclien was het bestuur der poste rijen terstond den dienst gaan organiseeren met behulp van republikeinscke garden als brievenbestellers, terwijl de groote kanto ren bedienden ter beschikking stelden voor het sorteeren enz. Bovendien liet de administratie aanplak ken dat zij die te 1 uur niet den dienst her vat hadden, als ontslagen zouden worden beschouwd. Geen enkele die het werk we der opnam Om twee uur ongeveer kwamen de werk stakers in botsing met de politie in de rue Rousseau, waarbij verschillende politie agenten gewond en een aantal personen in rechtenis genomen werden. De republikoin- êclie garde moest tusschenbeide komen. De werkstakers werden teruggedreven en opgesloten in de hal van het postkantoor De ministerraad was inmiddels bijeenge komen en er waren maatregelen getroffen, zoodat toen Baudry d'Asson en Emile Cère in de Kamer interpelleerden over deze sta king, Delombre, de minister van posterijen, kon antwoorden, dat de dienst verzekerd was en dat de gewone bestellingen van 's avonds af geregeld zouden plaats heb ben. De minister-president Dupuy voegde daaraan nog toe„Wij zullen voor geen enkele sommatie wijken. Indien de brieven bestellers den dienst niet hervatten, zullen zij worden vervangen". Een motie van den afgevaardigde Codet, waarin de liouding der regeering wordt goedgekeurd, werd aangenomen met 383 te- DOOS E. VELY. 20) „Ziet u mijn zoon daar boven?" Hij wijst naar het podium waar het rad van Portuin is opgesteld. „Hij staat daar als een veldheer wij moeten daar straks toch ook eens het geluk de hand reiken, niet?" Zij zou weg willen; zij kijkt rond naai den uitgang als zij zich te midden van dat dooreenwoelen van zijde en fluweel en gerokte mannengestalten met een rule van zijn arm losmaakte en vluchtte Maar zij durft niet, en de oude heer is zoo vrien delijk, zoo vaderlijk. En Frits moet immers terugkomen en dan zal zij tegen, hem zeg gen „Ik behoor hier niet thuisnu is liet genoeg; laat mij nu gaan Maay zij zou nog zoo heel graag eens even zijn vriende lijk gelaat zien. Een heer met vele ridderorden blijft naast den directeur staan. „In lang niet gezien, mijn waarde. U ziet er goed uit." „Dat kan ik van Uw Excellentie ook wel zeggen." „En omringd door de bekoorlijke jeugd Goed zoo. Nu de sclioonvadersperiode zal ook wel gauw komen, hè De minis ter dreigt lachend met zijn vinger en maakt schalks glimlachend een buiging voor Fransje. De directeur stelt haar voor. „Juffrouw Hilbers." Wat heeft liij haar naam goed onthouden; maar wat kan die den minister schelen die nu een paar vvoor- gen 112 stemmen; een amendement-Gau- thier, Dupuy verzoekende het voorstel Grousset in de Senaat te verdedigen, werd verworpen. De Senaat schonk de regeering eveneens een votum van vertrouwen. Een poging, die na afloop der Kamerzit ting wérd gewaagd, om de stakers te over reden, mislukte weder. Blijkbaar viel liet besluit der Kamer hun wel tegen, en weifel den zij een oogenbhk, maar zij weigerden het werk te hervatten. De staatssecretaris Mougeot heeft toen, in overleg met don prefect van politie en den directeur der posterijen, besloten een cir eulaire aan al de bestellers te zenden dat zij definitief ontslagen zullen worden, wan neer zij niet lieden den arbeid hervatten. Mougeot rekent er vast op dat de sta king met van langen duur zal zijn, maar intussclien is zij reeds naar de provincie overgeslagen, en de berichten vandaar zijn niet zeer gunstig. Te Orleans en te Péri gueux wordt reeds gestaakt, en men vreest voor Marseille, Lyon, Toulouse, Rijssel en nog andere plaatsen. Evenwel, voorloopig worden door 1000 republikeinscke garden en linie-soldaten de brieven rondbezorgd, terwijl 600 dames van den telegraaf- en spaarbankdienst met de sorteering belast zijn. 't Gaat wel onbehol pen en langzaam, maar 't gaat toch. Dat de handel zeer lijdt onder deze sta king, behoeft zeker wel geen betoog. Ook in den vreemde lieeft men gisteren niet vergeten de opening der Vredesconfe rentie te gedenken. Bij het dmer ter eere van den verjaardag van den Czaar lieeft keizer Wilhelm te Wiesbaden een dronk uitgebracht op den vorst, waarin hij zeide: „Aan den toost op de gezondheid van den Czaar, dien ik jaar lijks van harte uitspreek, voeg ik heden mijn hartelijke gelukwcnschen toe bij het begin van de conferentie die aan het hooge initiatief van den Czaar haar ontstaan te danken heeft." Daarna wendde de Keizer zich tot den Russischen gezant, graaf Von der Osten- Sacken, en zeide„Hooggeachte graaf, het is mijn innigste wensch dat het aan baron Von Staal en graaf Von Munster, die twee beproefde en ervaren staatslieden, moge ge lukken op den grondslag der oude, beproef de tradities die nnjn huis aan dat van Z. M. den Czaar en het Duitsclie aan het Russi sche volk verbinden, en in verband met de door Z. M. en mij aan de beide hoeren gege ven pn met elkander in overeenstemming zijnde bevelen, de conferentie te voeren tot een resultaat, dat den Keizer zal kunnen bevredigen. Op Zijn Majesteit den Czaar, Hoera!" President Mc Kinley heeft aan Nico- Iaas II een telegrafischen gelukwensen ge zonden ter gelegenheid van de opening der vredesconferentie. Uit een andoren hoek blies daarentegen de wind in de Hongaarsche Kamer. Daar hield Ugron een interpellatie naar aanlei ding der conferentie. Allereerst betuigde hij zijn sympathie met Finland en zijn verwon dering over de tegenstrijdigheid in het ge drag van den Czaar. Toen vroeg hij of het den tot haar richt over de versiering der zaal, het uitgelezen gezelschap, het heerlij ke doel van het feest. „Een charmante vrouw, mevrouw Lohmann, een der liefda digste dames uit de stad. Ik ben juist bezig haar op te zoeken om haar mijn bewonde ring uit te spreken." Fransje's hart begint steeds angstiger te kloppen. Kon zij maar weg. Kwam de advo caat nu maar daar ginds de met roode loo- pers belegde trappen af. Menige onderzoekende blik dwaalt over liaar heen, dat voelt zij. Deze en gene dame schijnt zich af te vragen waar en wanneer zij liaar toch kan ontmoet hebben. „Maar nu hebben we wel het reclit eenigs- zins moe te zijn en ons wat te verfrisschen," zegt do directeur, den weg naar het buffet met haar inslaande, dat opgericht is aan 't eind der zaal. Het is versieiu met een schat van bloemen; zilver en kristal fonkelen in heb liclit van de lamp en een menigte scho tels slaan er verlokkend gereed. Op zij staan kleine tafeltjes, waar men kan gaan zittenjonge dames bedienen, ouderen hou den toezicht. Er heersclib zekere deftige feestelijkheid aan dien reuzendischlieeren in rok leggen voor een caviaar-broodje goud stukken in de handen der bedienenden. Op een oogenblik dat er een opening komt, schuift directeur Lohmann met zijn scboon- harige dame naar voren. „Wel, mama, je zult toch je heer gemaal niet willen laten verhongeren?" zegt hij hardop met een vroolijken lach. „Stuur ons daar" (niet een gebaar op zijdcj „aan dat tafeltje iets lekkers. Maar vooral salade." Een statige vrouwelijke gestalte in zil vergrijze zijde, overdekt door een zee van kant; saffieren en brillanten schitteren; Fransje, die niets vermoedend met haar be waar is dat Montenegro niet vertegenwoor digd is ter conferentie en er toch meestemt doordat Rusland in Montenegro's plaats stemt, en wat do gedelegeerden van Oosten- rijk-Hongarije hebben gedaan om dit te verhinderen. Want Ugron achtte het van belang te we ten of Rusland de agent en de vertegen woordiger van Montenegro is, zoodat de aangrenzende staten in de toekomst, waar zij Montenegro tegenover zich mceneu te hebben, tegenover Rusland staan. Twee belangrijke verklaringen zijn giste ren door Engelsche ministers afgelegd over Zuid-Afrika. In het Lagerhuis was het Chamberlain m eigen persoon die het volgende mede deelde „De President van den Oranje-Vrijstaat heeft sir Alfred Milner uitgenoodigd te Bloemfontein president Krugcr te ontmoe ten. Met mijn goedkeuring heeft sir Alfred die uitnoodigmg aangenomen, in de ernsti ge lioop, dat men zal komen tot een bevre digende oplossing en als een bewijs dat de i'egcernigoii wenschen do vriendschappelijke betrekkingen met Transvaal te handhaven. „De bijeenkomst zal plaats hebben met het doel om den toestand te bespreken, ten einde te komen tot een regeling, die de re- geermg kan aannemen, en aan de Uitlan- ders kan aanbevelen als een billijke tege moetkoming aan hun gerechtvaardigde cischen en tot een oplossing van de moei lijkheden, die de goede betrekkingen be dreigen welke naar de regeering wensclit steeds zullen bestaan tussclien haar en de regeering der Z.-A. Republiek.' De minister had vernomen dat president Ivruger verklaard lieeft dat do voorstellen die sir Alfred iii antwoord op de zijne zal doen, verder gaan dan zijn bedoeling is, doch dat liij bereid is naar Bloemfontein te gaan, en met vreugde op vriendschappelijke wijze allo voorstellen wil bespreken, die lei den kunnen tot een goede verstandhouding tussclien do Republiek en Engeland en het behoud van den vrede in Zuid-Afrika, on der voorbehoud dat de onafhankelijkheid der Republiek niet worde bedreigd. Cbamberlain deelde ten slotte mede dat, naar hij vernomen had, do bijeenkomst zal plaats hebben op 30 Mei. Een soortgelijke verklaring werd afge legd door den minister van marine Goslien op liet jaarlijksch Zuid-Afrikaanscli banket. Want het heette een persoonlijke redevoe ring, maar liet was duidelijk dat daarin sommige stukken een officieel karakter droegen. Behalve wat ook Chamberlain zeide over de ontmoeting van Krugcr en sir A. Mil ner, wees Goshen er op dat de toestand in Z -Afrika zeker zorgwekkend is Maar hij vertrouwde op Kruger's gezond verstand en hij hoopte dat, teiwijl de vredesconferentie te 's-Gravenliage beproeft het vraagstuk van den wereldvrede op te lossen, Krugcr cn Milner den vrede in Zuid-Afrika zullen weten te bevestigen Intussclien zijn gisteren de hervormings voorstellen van president Krugcr bij den geleider naderbij komt, ziet recht in liet verbaasde gelaat van mevrouw Lolimaun En geen ontkomen, geen uitweg; een arm houdt haar bevende hand vast; de grond dien zij denkt dat onder liaar voeten wankelt, splijt niet. Zij is terstond her kend dat zeggen de blikken der dame, dat zegt do lichte trilling om haar mond. Maar mevrouw Lohmann weet zicli goed te hou den en vergeet niet waar zij zich bevindt. Als haar echtgenoot voorstelt: „juffrouw Hilbers", buigt zij liet energieke hoofd even beleefd als zij tegen twintig anderen heeft gedaan. „Juffrouw Lize, u zorgt zeker wel voor mijn man," draagt zij aan een jong meisje op. Dan vraagt zij anderen dio nader tre den, naar hun begeeren. „Hier schijnen de zaken ook uitstekend te gaan," merkt de directeur op, Fransje een stoel presenteerend, terwijl de jonge da me in de kleeding eener Elzasserin glazen voor de heide gasten neerzet Ook zij heeft onderzoekende blikken op Fransje geves tigd; dan loopt zij naar een dame in een zwart fluweelen japon die liet toezicht houdt op den anderen vleugel van het buf fet. Fransje kent die japonzij zou kunnen opsommen hoe dikwijls die al vermaakt en anders gegarneerd is, met zwarte kant en met witte, met git en zij bijt op liaar lippen, zoodat de tanden er in dringen. Waarom moest zij hier ook komen, waar zij zooveel vernedering heeft te verduren. „Mama," fluistert juffrouw Lize, „kijk eens daarheen." „Ja mijn kind." De presidentsvrouw brengt haar lorgnon van geïmiteerd schild pad naar haar bijziende oogen. „Dat kan toch niet Lize, dat is immers onmoge lijk." Volksraad ingediend. De President verzoekt de kieswet zoodanig te wijzigen, dat het tijdperk van tien jaren verblijf in het land tot nog toe van een vreemdeling gevorderd voordat hij verkiesbaar is voor den tweeden Volksraad, verminderd worde tot vijf jaar, zoodat dus een verblijf van negen jaar in liet land voldoende is voor het verkrijgen van volledig kiesrecht, in plaats van veer tien jaar, zooals tol nog toe. Men verwacht dat de voorstellen de vol gende week in behandeling zullen genomen worden anderen denken dat ze naar een commissie venvezen of tot na de conferentie te Bloemfontein uitgesteld zullen worden. Over de samenzwering geen positief nieuws De beweringen van Engelsche en Duitsclie bladen laten wij voor wat ze zijn. Gemengde Nedcdccllngc». Het Engel«che Hoogerhuis heeft de wet tegen de woekerrente voor de derde maal gele/en, en is daarna uiteengegaan tot 1 Juni. De »Voltaiie" publiceert den tekst der beide telegrammen van 8 en 19 Januari behelzende Dieylus' antwoord op de vragen der strafkamer. Dreyfus ontkent nadrukkelijk rijn schuld bekend en verklaard te hebben dat hij stukken bad geleverd om ei andere voor in de plaats te kregen. Steeds en overal heelt hij z'gn onschuld betuigd. De ïFigaro" publiceert Picquart's memoi ie van verweer. Mr. Labori heeft namens Picquart een verzoek tot voorloopige invrijheidstelling ingediend. Max Regis is door de assisen te Grenoble vrijgesproken. Zijn vrienden droegen hem in triomf rond. Te St. Petersburg weet men niets van het voornemen van den Czaar om in het najaar een bezoek te bi engen aan het Engelsche hof. Wel weet men dat het keizei lijk echtpaar in September naar Darmstadt gaat. Ook gaat de Keizer vermoedelijk een reis maken door een deel van Siberië. Op "t oogenblik liggen in de haven van Lissabon een Duitsch en een Eugelsch eska der. Men biengt dit te Lissabon algemeen in veib.ind met de overeenkomst tussclien beide landen over de Portugeesche bezittingen in Afrika. Optimisten droornen zelfs van een Duitsch-Engelsch-Poi tugeesch verbond. Lord Kitchener wil m het najaar een nieuwe campagne in Soudan beginnen, waaibjj hij alleen Egyptische troepen zal gebruiken. Het doel is zijn positie in Durban en Kordolan te versterken en, zoo mogelijk, den Mahdi te vangen. Uit Peking bericht Reuter dat de toestand daar nog onverandeid is. De Chineesehe re geering is nog steeds ongerust over de ehchen van Rusland. Von Gieis heeft het Tsung-h- Yamen medegedeeld dat de thans gestelde eisch voor een directe spoorvvegvei binding met Peking Rutland's antwoord is op het ondei teekenen van het contract voor de lee ning tot uitbreiding van het Noorderspoor- wegiiet, dat steeds door Rusland met rnis- „Toch niet, mama in die kan je je niet vergissen. Maar dan behoef ik toch met te bedienen dat zou toch Het aardi ge mondje van het lieve meisje staat prui lend. „St! Niets laten nierken, kind. Juffrouw von Steinbacli mijnheer Lohmann wacht op champagne," zegt zij tot een kameraadje van haar dochter Dan gaat zij naar me vrouw Lohmann toe. „Wij vergissen ons toch niet Lize eu ik, beste vriendin?" „Neen inderdaad niet. „Maar neem me niet kwalijk." Mevrouw Lohmann begroet een bekende met een glimlach. „Beste mevrouw, we zullen wel vroeg ge noeg hooren hoe die vork in den steel zit. Maar op 't oogenblik zijn we hier voor het publiek, uiet voor onze bijzondere belan gen." De presidentsvrouw kent die besliste ma nier van spreken. Haar dochters hebben daar in huis een aardige conversatie op een beetje baasspelerij moet maar niet ge let worden. „Maar hoe komt die hier?" „In ieder geval op een kaart." „En uw man?" „Ja, beste, dat kan alleen een vergissing zijn daar breek ik mijn hoofd niet over." Fransje proeft even aan haar champag ne zij heeft geen houvast de zaal schom melt 't is of zij op hooge zee is. En steeds dat vriendelijke gelaat naar haar toe ge wend; steeds die vriendelijke stem die tot haar spreekt. „Nu, u zal moeten erkennen, als mijn zoon komt, dat ik behoorlijk mijn plicht neb vervuld. Wij zijn natuurlijk beste vrien den, mijn oudste zoon en ik noegen werd aangezien. Ook wenscht Rusland de macht der Hongkong- and Shanghaï-bank te verminderen. Generaal Otis heeft aan de regeering ge seind dat de vertegenwoordigers van Agui- naldo viedesvoorwaarden verzoeken en dat de opstandelingen verspreid zijn in het ge bergte. Dit telegram is terstond doorgezonden aan Mc Kinley te Hot-Springs. Het ministerie van oorlog gelooft dat het einde van den opstand nabij is. De »Globe", het democratischs blad te New-York, verneemt uit Manilla dat volgens een gei uebt aldaar Aguinaido besloten heeft de Amenkaaneche voorwaarden aan te nemen. Generaal Lawton heeft de stad San Isidore, in de provincie Bulacan, genomen na een gevecht van een uur. Nfederl, Hervormde Dlakonessen-inrichting. Het zevende verslag is verschenen. In de eeiste plaats wordt daarin blijde gewag ge maakt vari de opening van het ziekenhuis op de Keizersgracht te Amsteidam op 3 Oc tober 1.1. In het jaar 1898 werden 27,578 zieken, verspreid over Amsterdam, Leiden, Gouda, Vlaai dingen, Meppel, Angerloo en Eerbeek, bezocht. 11,025 patiënten bezochten hetwijk- gebouw en de klinieken. In het wijkgebouvv werden 1316 baden genomen. Op het einde van 1898 waren 18 zusters op 18 stations werkzaam tegen 15 zusters op 15 stations in 1897. Het jaar 1898 sluit met een batig saldo van f 531,431/s. Dit voordeelig slot is aan twee oorzaken te danken. De giften in eens stegen met bijna f 800, die voor liet grootste deel bij de inwijding van het ziekenhuis ten deel vielen. Eer. tweede oorzaak is vooruit gang in hpt aantal leden en begunstigers, die van 323 en 415 lot 389 en 448 stegen. Weid over 1897 van hen f 3000,80 ont vangen, over 1898 brachten zij f3316,50 aan, dat is ruim f 300 meer. De exploitatie rekening van het ziekenhuis is nog 1» it in het verslag opgenomen, aan gezien deze slechts over drie maanden loopt cn dat nog wel de eerste maanden van het bestaan, waarin nog het een eu ander moet wordenbygekoclit of veranderd, dat toch eigenlijk bjj de kosten van oprichting behoort. Van <ie oprichtingskosten wordt het een en ander medegedeeld. Er werd aan giften voor het ziekenhuis ontvangen f 68.286.84'/2. De te gelde ge maakte overdrachtsbevvijzen van inschrijving 2i/s pCt. Nat. Schuld brachten op f 606,90, zoodat een som van f128.076 84 Va in het geheel werd ontvangen. De perceelen aan de Kerkstraat, achter het ziekenhuis gelegen werden aangekocht voor f 29.426,25deze som moet beschouwd worden als geldbeleg ging, die noodig was om de verschuldigde lente voor de overdrachtsbevvijzen te kwijten. Er was dus te beschikken over f 99,550.58'/s voor het ziekenhuis, en er is besteed voor aankoop, verbouwingskosten, operatiekamer, instrumentarium en inventaris de som van f98221,43, zoodat op 31 Dec. een batig saldo Zij drukt haar vingers tegen elkaar dat het haar pijn doet. „Mijn vrouw houdt het meer met den jongste een vroolijke knaap, bijna al te vroolijk." Uit het gonzend gewoel 0111 haai- hoen maakt zich een vast puub los; een gelaat buigt zich tot haar. „Juffrouw Hilbers „Aha, nu mag ik zeker op den achter grond treden," zegt de directeur. „Nu doen de oudere 1 echten zicli gelden. Maar u moet hem zeggen dat u tevreden over me is geweest, juffrouw Hilbers ja, ziet u, zoo'11 glimlach doet ook een oud man als ik goed;" Zij voelt haar hand grijpen en schud den; dan haalt zij een paar nraal diep adem en zegt tot Frits Lohmann „Laat mij weggaan brengt u mij al leen maar door het gewoel. Ik kan hier niet blijven. Het was niet aardig van u uw moeder heeft de naaister die zij uit haar huis heeft gestuurd, aan den arm van haai man gezien." En tranen van schaamte en toom springen in haar oogen; haar stem begeeft haar. „Fransje!" roept hij uit. „Weg, weg!" Zij schuift zelve haar hand in zijn arm zij heeft een steun noodig; alleen ziet zij geen kans er door te komen en den uit gang te bereiken. „Lieve vriendin," fluistert de vrouw van president Lammert aan het buffet, „als ik. er niet zoo heel zeker v.n was dan zou ik zweren dat wij spoken hadden gezien maar nu ook nw zoon?" Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1