Zaterdag 20 Mei 1899. No. 9938. Tweede Blad 53s" Jaargang. POLITIE. tijdelijk Agent van Politie, BINNENLAND. De Vredesconferentie. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. R e c li t z a k e n. Kerk en School. SCIll-DAMISEHE COIIRiill Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en V1 a a,'r d i g e n fl. '1.25. Franco per post (1. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en V laar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten, des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Koterstraat GS. Prijs der Advertentiën: van 17 regels 90 cents; iedere regel meer 12',s cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven liïer- -van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine ttilverleittiëu. opgenomen tot den prijs van 10 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau tc voldoen. Interc. Telefoon IVo. 123. Personen, die willen dingen naar de be trekking van belast met het toezicht aan de openbare zwemplaats, waaiaan gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus een weekloon van f 10.en in de maand September een week loon van f 8.verbonden is, worden ver zocht zich aan te melden bij den Commis saris van politie. Alleen zij komen voor deze betrekking in aanmerking die goed kunnen zwemmen en duiken, gehuwd zijn en wier vrouwen gene gen zijn om tegen eene belooning van f2 per week in die zwemplaats hare diensten te verleenen op de uren dat deze voor vrou wen geopend is. De rede waarmee de beer Staal het voor zitterschap aanvaardde, luidde als volgt: „Mijn eerste plicht is, aan Zijn Excellen tie den minister van buitenlandsche zaken van het Koninkrijk der Nederlanden mijn hartclijken dank te betuigen voor de edele woorden die liij heeft uitgesproken ten aan zien van mijn doorluclitigen Souverein. Zijn Majesteit zal diep getroffen zijn door de verheven gevoelens die Z. Exc. den heer de Beaufort bleken te bezielen, en door de har telijkheid waarmede de leden van deze lioo- ge vergadering zich daarmede hebben ver- eenigd. Al is het waar, dat de Keizer van Rus land den stoot heeft gegeven tot het bijeen komen van de conferentie, wij hebben het aan H. M. de Koningin van Nederland te danken dat wij hier zijn bijeengeroepen in haar hoofdstad. Het is een gelukkig voor teeken van den goeden uitslag van onze werkzaamheden dat wij vergaderd zijn on der do bescherming van de jeugdige Souve- reine, wier bekoorlijkheid verre om liaar heen haar invloed laat gevoelen, en wier hart, ontvankelijk voor alles wat groot en edelmoedig is, getuigd heeft van zooveel in genomenheid met de zaak die ons liier- brengt. In deze rustige Haagsche omgeving, te midden van een natie die een zoo krach tige factor is geweest in de algemeene be schaving, hebben wij een schitterend voor beeld voor oogen van hetgeen moed, vader landsliefde en taaie volharding kunnen doen voor de welvaart van de volkeren. Op den historisclxen bodem van Nederland zijn de grootste vraagstukken van het politiek leven van de staten behandeld. Hier staat, kan men zeggen, de wieg van de weten schap van het volkenrecht; hier zijn gedu rende eeuwen de voornaamste onderhande lingen tusschen de Europeesehe mogendhe den gevoerd; hier eindelijk is de opmerke lijke overeenkomst geteekend die do bloe dige twisten tusschen de staten voorloopig tot stilstand bracht. Wij bevinden ons dus volledig in de historische traditie. Mij blijft over Z. Exc. den. Nederland- scken minister van buitenlanasche zaken te bedanken voor de vleiende, te vleiende be woordingen die hij te mijnen aanzien heeft gebezigd. Ik ben overtuigd dat ik de gevoe lens van alle leden van deze liooge vergade ring vertolk, indien ik den heer de Beaufort verzeker, dat wij ons zeer gelukkig zouden rekenen indien hij onze vergaderingen leid de. Dat hij op den voorzittersstoel behoorde te zitten was niet aangewezen door de ge bruiken die vroeger bij dergelijke gelegen heden zijn gevolgd, maar ook door de uit nemende hoedanigheden van den staatsman die thans do buitenlandsche politiek van Nederland bestiert. Het voorzitterschap zou buitendien een hulde te meer zijn die wij gaarne hadden willen brengen aan de doorluchtige Souvereine die ons wel haar beminnelijke gastvrijheid heeft willen be- toonen. Wat mij betreft, ik kan de omstandig heid-dat de keuze op mij is gevallen, enkel beschouwen als een gevolg hiervan dat ik de gevolmachtigde ben van den Keizer mijn doorluchtigen Meester, die het denkbeeld om de conferentie te houden, heeft geop perd. Als zoodanig aanvaard ik met diepe erkentelijkheid de hooge eer die Z. Exc. de minister van buitenlandsche zaken mij heeft bewezen door mij als voorzitter voor te stellen, en de heeren leden van de confe rentie door die keus wel te willen bekrach tigen. Ik zal mijn best doen om mij hun ver trouwen waardig te betoonen, maar ik be sef volkomen dat de hooge ouderdom dien ik bereikt heb, helaas een weemoedig voor recht en een zwakke hulp is. Ik hoop al thans dat hij mij aanspraak geeft op uw toegevendheid jegens mij, mijne heeren." Door de conferentie zijn in liaar voltalli ge vergadering benoemd bij het secreta riaat der conferentie: Jonkheer J. C. N. van Eys, minister-resi dent, tot secretaris-generaal van de confe rentie Staatsraad in werkelijken dienst Raffalo- vieh, tot adjunct-secretaris-generaal van de conferentie A. II Legrand, ambassade-secretaris, tot secretaris Eduard de Grelle Rogier, le secretaris van legatie, tot secretaris; Jonkheer A. G. Schimmelpenninck, secre taris van legatie, tot secretaris; Max Jarousse de Sillac, ambassade-atta ché, tot secretaris Jonkheer J. J. Rochussen, adjunct-com mies aan het ministerie van buitenlandsche zaken te 's-Gravenliage, tot secretaris; G. J. C. A. Pop, kapitein van den gene- ralen staf, tot adjunct-secretaris; Dittlmger, luitenant bij de Nederland- bche marine, tot adjunct-secretaris. Omtrent de handelingen der conferentie is een officieele leidraad verschenen, name lijk een op last van de Regeering openbaar gemaakt omvangrijk werk, inhoudende de akten en documenten betrekkelijk het pro- giam van de vredesconferentie, openbaar gemaakt door jhr. mr. Van Daehne van Vnrick en bij de firma Mart. Nijhofl ver schenen. Deze akten en bescheiden zullen naar men zegt, tot grondslag strekken ter bespieking van het emigre--, ofschoon de gedelegeerden vrij zullen zijn andere onder wei pen te behandelen. liet Haagsche sub-comité voor de viedes- tnanifestalie en het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Vredebond heb ben brieven van welkom en adhaesie-betui- ging aan de Vredesconferentie verzonden. De internationale, door mevrouw Selenka op touw gezette vrouwen-demonstratie voor den vrede is goed gelukt. Van alle ooi den der wereld kwamen bij de presidente van den Nedeil, Vrouwenbond ter Intern. Ontwape ning telegrammen in, melding makend van vi ouwen vergaderingen, die tusschen 12 en 17 Mei hebben plaats gehad. Het gezamenlijk getal bedraagt meer dan 300. Op deze verga deringen zijn resoluties aangenomen, die voor namelijk de wenschelijklieid van het totstand komen van internationale scheidsgerechts- hoven uitspreken. Twintig Nederlandsehe vrouwenverenigin gen namen de vroeger vermelde resolutie aan, en zonden daarvan bericht naar Den Haag. Een deel van het programma der demon stratie bestond in het uitwisselen van be tuigingen van eensgezindheid tusschen de vrouwen aller landen in den strijd voor vrede en recht. Tot nu toe zijn er bij mevrouw Waszklewicz- van Schilfgaarde vijftien ingekomen, gericht lot de Nederlandsehe vrouwen, namelijk uit Duiischiand, Oostent ijk, Engeland, Italië, Spanje, Rusland, Hongarije, Denemarken, Zweden, Nooi wegen, Vereenigde Staten, Canada, Zwitserland en België, terwijl van verscheidene te ver afgelegene nog geeu ant woord is ingekomen. De Vrije Vrouwenvereniging heeft naar de Vredesconferentie verzonden eene motie, waarin de hoop wordt uitgedrukt: le dat de confeientie moge aannemen in principe de nlgeheele ontwapeuing der levende slrijdki achten en daarnaast aan wijze den weg langs welken, zoo spoedig doenlijk, dit principe worde omgezet in werkelijkheid. 2e dat de conferentie moge besluiten tot het iu beginsel "aannemen van een hof van arbitrage en benoeme een voorloopige com missie, welke in opdracht krijge binnen een vastgestelden termijn over te leggen een ont werp voor een dusdanig hol. De „Soc.-Dem." meldt, dat A. Bebel, die zeer lijdende is aan overspanning, onmoge lijk komen kan om te spreken op de inter nationale meetings. Liebknecht en Vollmar zijn ook verhinderd. Bebel zal nu vervan gen worden door Herm. Molkenbuhr, van Hamburg, een der sociaal-democratische le den van den Duitschen Rijksdag. Haven te Sclievenlngen. De Haagsche Raadshavencommissie ver gaderde eergisteren tot vaststelling van haar antwoord aan den minister van Waterstaat op het verzoek om nadere inlichtingen omtrent de haven te Scheveningen, in verband met de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer nopens het desbetreffende ontwerp. Yereenlging van gnsfabrikanten. Iri hotel Ponsen te Dordrecht werdWoensdag een vergadering gehouden van de afd. Zuid- Holland van de Vereeniging van «asfabiikan- len. Na bespreking van velschillende onder werpen bracht men een bezoek aan de gasfabriek, de gasmeterfabriek en de hoog drukwaterleiding. De bijeenkomst, die goed bezocht was, werd geleid door den heer H. R. de Breuk, directeur van de Dordtsche waterleiding en gasfabriek. Nederl. Vissclierij. Men meldde ons gisteren uit Amster dam Onder leiding van den voorzitter, den heer T. A. O. de Ridder, burgemeester van Katwijk, werd heden alhier de jaarvergade ring gehouden van de Vereeniging ter Be vordering van de Nederl. Vissclierij. In zijn. openingswoord herinnerde de hoer de Ridder aan twee belangrijke gebeurte nissen, nl. aan de inhuldiging van II. M. Koningin-Williclmina, en aan het eerste te Utrecht gehouden Visscherij-Congres, van welke beide gebeurtenissen spr. veel goeds verwachtte voor ds Nederl. vissclierij. Daarop bracht de secretaris, de heer A. D. Vijgh te Leiden, hot jaarverslag uit. Daaruit bleek o. a. dat een afdeel ing opge richt was te Blijswijk, en dat als corr. lid was toegetreden de vereeniging voor oester cultuur. De rekening en verantwoording werd aan gehouden tot na do pauze. Hierna had de benoeming plaats van 6 bestuursleden in de plaats van de periodiek aftredende heeren II. Tulp, Volendam Adriaan IJzermans, VlaardmgenJ. G. Everijn, Rotterdam; G. H. Kakebeeke, Goes, en G. A. ten Houten, Kralingsehe Veer. Dezen werden bij acclamatie herko zen, In de plaats van den heer C. Kolff G. C. Mzu., te Middelharnis, die bedankt liad, werd gekozen de heer Modderman te Blijs wijk. Na de afdoening dezer huishoudelijke aangelegenheden kwam in behandeling een onderwerp van het hoofdbestuur: Is het mogelijk dat met Duitsehland een contract fot stand kome tot overgave van in zee ge- vischte netten tegen uniform tarief. Naar aanleiding der gevoerde correspon dentie met het bestuur van den Seefisclie- rei-Verein zal het contract voor beide lan den bindend worden opgemaakt. Volendam stelde voor dat de vereeniging zich tot de regeering zou wenden met het verzoek een wrak van een stoomboot weste lijk van den mond van den Ketel op te mi men of daarop een gasboei te plaatsen. Conform besloten. De heer M. Symons te Rotterdam, leidde hierop de bespreking in van de vraag naar do beste wijze van aanleg van zeevisscherij- liavens en de exploitatie daarvan met be trekking tot de toepassing van stoomkracht op het zeevisscherijbedrijf. Tot later aangehouden. De heer Frans Anderheggen, Amster dam, leverde een terugblik op de zoetwater- vissclierijwaarna de heer A. J. van Laar, Amsterdam, de toestand der Amsterdam- sche vischmarkt besprak. De treurige toestand waarin die markt ten onzent verkeert en de slordige wijze van exploitatie zijn geen geheimen, maar eischcn in 't belang van den visclihandel en van hygiëne dringend verbetering. Of schoon de markt des winters te 7.30. des zomers te 5 a 6 uur aanvangt, kan men eerst te 9 uur water bekomen voor het schoon maken der visch, waarmede dan wordt aan gevangen met een weinig water uit de buurt of met vuil water. Ook wordt de hal slechts éénmaal per week geschrobd, wat dagelijks moest plaats vindon, andere voorschriften op het reinhouden bestaan niet. De afval van visch wordt niet verzameld, en ver spreid akelige, stinkende geuren door heel de hal. Bij eenigen aanvoer zijn er meer kooplie den rondom dan op de markt, die dan den toegang tot de markt belemmeren tot scha de en nadeel van hen die er standplaatsen hebb.en. Ook worden standplaatsen of ban ken verhuurd voor bergplaats van gereed schap, ja zelfs voor zuur- of snoepkraam. Toezicht is er schijnbaar niet. Schoonge maakte banken worden dikwijls den volgen den ochtend verontreinigd teruggevonden. Heel de hal wordt door 2 lantaarns ver licht als er licht noodig is; maar niet zel den kwam het vroeger voor dat dit licht dan nog geweigerd werd. Spr. concludeerde dat heb wenschelijk was dat deze vereeniging de aandacht van bevoegde autoriteiten op dezen onhoudba ren toestand vestigde. Verbeteringen zou den aan te brengen zijn lo. door ten allen tijde overvloedig wa ter beschikbaar of te koop te stellen; 2o. Schoonmaken van visch met gracht water streng te verbieden; 3o. Bepalingen in bet leven te roepen voor zindelijkheid; 4o. De toegangen tot de markt onbelem merd te houden; 5o. Banken mogen enkel voor verkoop of schoonmaak van visch gebruikt worden; Go. Betere verlichting. Het hoofdbestuur had verder de vraag gesteld Zal de vrijheid tot verkoop van visch buiten de visschershaven te IJmui- den voor het vervolg gehandhaafd worden Na uitvoerig debat sprak de vergadering zich uit voor vrijheid tot verkoop van visch buiten de visschershaven met de bijvoeging dat do quaestie van vrijheid van verkoop binnen de visschershaven geheel ter zijde wordt gelaten. IJmuiden wilde bij Je Regecring aan dringen op uitbreiding van de visschersha ven aldaar en verlenging der los- en laad- steigers. Besloten werd dat liet hoofdbestuur een onderzoek zal instellen om naar bewind van zake te handelen. Hierop vermeldde de agendaVoorstel jan het hoofdbestuur om een commissie te benoemen die een icgleim-nt voor verzeke ring der zeelieden zal ontwerpen. De heer Dirkzwager lichtte kort en zaak rijk het voorstel toe om den voorzitter, den vice-voorzitter met recdcrs uit Maassluis, Vlaardingen en Scheveningen te benoemen tot bedoelde commissie, die na onderzoek over liet verzekeringswezen een reglement zal ontwerpen en tevens onderzoeken of de regeering liet visscliersbedrijf in' de ongeval lenwet zou willen opnemen. Na een kort debat waarin de "lieer Knot tenbelt uit Vlaardingen herhaaldelijk aan drong op nauwkeurig onderzoek in zake de verzekering, deelde de heer Lieftinek, lid der Tweede Kamer, mede, dat in do onge vallenwet het visscliersbedrijf buitengaats is uitgesloten en er niet in opgenomen kan worden. Het voorstel werd bij acclamatie aan genomen. Do beide Katwijken wenscliten de vraag te behandelen of hot tegenwoordig fooien stelsel en de garantie van het weekloon niet verderfelijk zijn voor de Nederl. haringvis- scherij. Het onderzoek hiernaar werd aan liet hoofdbestuui overgelaten. Terwijl eindelijk Den Helder een verzoek tot de Regeering wilde richten om aanvoer, koop-vervoer of voorhanden hebben van te kleine visch, nl. schol, schar, tarbot, griet, tong, sclielvisch als een ramp voor de vis sclierij te verbieden en strafbaar te stellen. Aangenomen met inlasscliing dat ook de' zaak internationaal zal geregeld worden. Nadat Amsterdam weder als vergader plaats was aangewezen werd de vergadering gesloten. Bij het bezoek der Koninginnen aan Rot terdam zal de Beurs or gesloten zijn. Ter aanvulling van liet bericht omtrent de door den Minister van Waterstaat. Han del en Nijverheid ingestelde commissie be treffende de exploitatie onzer spoorwegen, kan nog worden medegedeeld dat de com missie onder presidium van den voorzitter van den Raad van toezicht op de spoorweg diensten, bestaat uit de heerenKoster en de Marez Oyens, administrateurs, respectie velijk van Waterstaat en van Handel en NijverheidM. Patiju, administrateur der Generale Thesaurie aan het Ministerie van Financiën; Rijperman, lid van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, en De Monhé Verloren, hoofdcommies aan het Ministerie van Waterstaat, tevens secreta ris, terwijl de adjunct-commies Van dei- Mark als adjunct-secretaris aan de commis sie is toegevoegd. Ofschoon de beide groote spoorwegmaatschappijen geweigerd hebben aan de commissie deel te nemen, hebben zij tocli elk een hoofdambtenaar aangewezen die, desgevraagd, de vereisclilc inlichtingen aan de commissie zal verstrekken. Tot directeur der waterleiding te Bergen- op-Zoom is benoemd de heer C. Maenhout te Vlissingen. Te 's-Gravenhage is 73 jaar oud overleden de heer E. F. M. Helmkampf gep. dir. officiei van gez. van het N.-I. leger, ridder der Mil. Willemsorde enz. Mede is aldaar 76 jaar oud overleden de heer J. Drabbe, gep. rijksontvanger. Te Heerenveen overleed heden in 63-jarigen ouderdom de heer mr. E. J. M. I. Cantor Cremers, sedert 1 Mei 1877 rechter in de rechtbank aldaar. By Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der artillerie bij het 2e reg. veld-art. tot ln luit. de 2e luit, E. W. J. Groen, van het korps, en bij bet 3e reg. vest.-art. tot kapitein de le luit. W. A. C. Whitiau, van het 4e reg. vest.-art., gedetacheerd bij het Depart, van Oorlog. Naar wjj vernemen, zal voor het volgend seizoen door de Kon. Vereeniging Het Ned. Tooneel" in studie genomen woiden een tooneelspel van den lieer Fokko Bos, getiteld sEen Held". (»Volksdagbl.") Hoijnck van Papendrecht, is met het oog op de vredesconferentie naar 's Gravenhage vertrokken om voor -de sGraphic" teekeningen te maken. De lieer Paul Desehanel, voorzitter der Fransche Kamer, is, na twee stemmingen, met 20 stemmen tot lid van de Académie Fraricaise gekozen als opvolger van Ed. Herré. In het veilinglokaal van de firma Christie, Mauson Woods te Londen kwam in de vorige week ouder den hamer de kunstver zameling van lady Napier and Ettrick. In deze collectie kwam o. a. voor eenig Oud- Delft'eli, vroeger eigendom van Koningin Sophie der Nederlanden. Koopers werden Gebr. Hamburger van Amsterdam. Op een verkooping bij Christie te Lon den deden twee portretten van Frans Hals, van het jaar 1648, 2000 cn 3000 guinjes. Drie Rubens', uit de collectie-Miles, een Heilige familie, Saul's bekeering on de Overspelige vrouw brachten 8300 (vroeger 5000), 1950 (vroeger 3300) en 1950 (vroeger op de verkooping-Hope 2000) guinjes op. In een uit historisch en juridisch oogpunt belangrijk vonnis heeft het gerechtshof te Arnhem heden uitspraak gedaan, nl. in de bekende procedure tusschen de Ned.-Herv. Gemeente en de burgerlyke gemeente te Kampen. Het betrof de vraag of de gemeente Kampen verplicht is jaarlijks f 1715 beschik baar te stellen voor eiken predikant der Ned.- Herv. Gemeente aldaar. Het Hof verklaarde de grieven der appelleerende gemeente onge- giond en bevestigde het vonnis der recht bank te Zwolle van 17 Februari 1897, waarbij de eisch der Ilerv. Gem. wordt toegewezen. Geref. Kerken. Uit Delft wordt ons gemeld In eene alhier in de Zuiderkerk gehouden vergadering der afgevaardigden van 47 ge reformeerde diaconieën in de provincie Zuid- Holland is, onder voorzitterschap van den heer Swait te Rotterdam, beraadslaagd over zaken hun ambt betreffende. Door ds. Van Berkel werd ingeleid het vraagstuk der nclassicale diaconieën". De vergadering vereenigde zich met den inhoud eener conclurie, voorgesteld door de adviseurs, de heeren ds. Los en ds. Van Lummei, zich aansluitende bjj de voorafgegane inleiding, waarbij werd uitgesproken, dat soortgelijke verandering van de kerkenorde niet noodig was, dat de diakenen ook nu reeds hunne zaken konden brengen op kerkeraden en meerdere vergaderingen, en met elkander, onder goedkeuring van den kerkeraad, con tractueel konden samenwerken voor onder scheidene zaken. De vergadering werd door den Delftschen predikant ds. Van Lummel gesloten. (t>N. R. Ct.") Evang. Luth, Kerk. Bedankt: Voor Zutphen, door J. Kuftel, te T'erborg. R. K. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht heett benoemd tot deken van bet district Groenlo, den heer P. J. C. van Hangen, pastoor le Groenlo. IIooger Onderwijs. Leiden, Geslaagd voor het theoretisch apothekersexamen de heer A. J. A. Herons Jr. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de heer C. Heyman, geb. te Batavia, op Stellingen. Geslaagd voor het doctoraal examen in de Nederlandsehe letteren de heer J. II. Jacobs. Lager Onderwijs. In het negende jaarverslag der gemengde commissie voor onderwijsbelangen, wordt er op gewezen, dat de werkkring der commis sie nog niet voldoende bekend is, zp-.ciaal daar, waar zij geroepen zou zijn te helpen. Zij herinnert daarom nog eens aan de cir culaire in 1890 door het hoofdbestuur van het „Nut" aan al de departementen, aan a! de afdeelingen en correspondenten van Volksonderwijs en verder aan alle scliool- autoriteiten en allen, die geacht worden be lang te hebben in het volksonderwijs, gezon den, en uit welke circulaire duidelijk blij at dat de werkzaamheden der commissie be staan uit a. het ondersteunen van ouders, die hun kinderen naar de openbare school zouden zenden, indien dit voor hen niet meer be zwarend was dan hen de bijzondere school te doen bezoeken; b. het inwinnen van betrouwbare inlich tingen over het geheele land. omtrent de deugdelijkheid van het lager onderwijs, meer bepaaldelijk van het bijzonder onder wijs, dat van Rijkswege gesubsidieerd wordt;

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5